Croote cokesindustrie zal heel Nederland van gas voorzien Een sprookje herleeft Een buizennet van 2000 K.M. Hoorn krijgt spoedig gas van de Hoogovens In de toekomst zal een radicale wijzi ging bomen in de gasvoorziening van ons land, hetgeen verband houdt met de plan nen, ontworpen door prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, oud-directeur van de Staatsmanen, tot het oprichten van een groote cokesindustrie, waarvan de ge fabriceerde cokes aan Scandinavië zal worden geleverd en de enorme hoeveel heid gas als byproduct voldoende is, om heel Nederland van gas te voorzien. Als leveranciers van de cokes komen in de eerste plaats in aanmerking de cokes- fabrieken van het Hoogovenbedrijf en van de Staatsmijnen, maar het is de bedoeling, ook andere fabrieken in te schakelen en eventueel nieuwe te bouwen. Door dit plan zullen in eerste instantie oude of verouderde gasfabrieken, die niet meer rendeeren, gesloten kunnen worden, maar later zal de levering tot alle ge meenten in den lande uitgebreid kunnen worden. Voor dit doel is een gasbuizennet door het geheele land ontworpen met een lengte van 2000 K.M. In de toekomst zal door alle provincies het gas stroomen dat gefabriceerd wordt in een paar groote cokesfabrieken en zullen zeeschepen de cokes naar de Scandinavische landen voe ren, die als afnemers voor dit product, dat jaarlijks in duizenden tonnen geleverd kan worden, gewonnen zijn, waardoor onze deviezen-positie natuurlijk belang rijk verbeterd kan worden. Toekomstmuziek?/Geenszins, want reeds is een begin gemaakt met de uitvoering van het plan, al is het dan ook een be scheiden begin. Een der eerste gemeenten, die van dit grootsche project zal profiteeren is Hoorn, welke gemeente spoedig gas van het Hoogovenbedrijf zal betrekken. Daartoe heeft het departement van Verkeer en Energie van de Engelsche overheid aan gekocht ongeveer 170 K.M. „p'eErolpipes", die eens dienden om „het front" in Europa van de noodige benzine te voorzien. Van die 170 K.M. ligt thans ongeveer 100 K.M. opgeslagen op het terrein van de N.V. Plaatwellerij te Velsen. De buizen worden door deze fabriek op maat gesne den en voorzien van laschmoffen, om ze ter plaatse te kunnen lasschen, hetgeen gedeeltelijk door personeel van de Plaat wellerij geschiedt. Voor het maken van Om het damkampioenschap van Nederland Ligthart en Dukel in de finale Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Dambond heeft besloten, dat op 2 November in Den Haag de eindstrijd om het damkampioenschap van Nederland zal aanvangen. Als belangrijk besluit is daarbij genomen dat de Nederlandsche kampioen den huidigen Franschen wereld kampioen Pierre Chestem in een match om het wereldkampioenschap kan uitda gen, De volgende 12 spelers zijn tot de finale toegelaten: R. C. Keller, J. H. Vos, J. Metz, allen te Amsterdam; A. Ligthart en B. Dukel te IJmuiden; v. d. Staay, Piet en Wim Roozenburg, te Rotterdam; W. Huisman te Leiden; Verhoeven te Deven ter: v. Dijk, te Wageningen; P. Beers, te Noord-Scharwoude. Er wordt gespeeld te Rotterdam, Am sterdam en Arnhem. Een zeer sterk be^pt tournooi, waarin vooral de verrichtingen der D.C.IJ.'ers met belangstelling zal worden gevolgd. deze moffen is op het terrein een spe ciale oven gebouwd, waarin de einden worden verhit, voor er de laschmoffen in gestempeld worden. Bovendien worden de pijpen door de Plaatwellerij gereinigd, gebeitst en geasphalteerd, voor welk doel ze in drie verschillende baden wor den gedompeld. Ook voor het asphalteeren is een speciale inrichting gebouwd. Door de verschillende nieuwe inrichtingen kan het werk als het ware aan den loopenden band geschieden. Deze week zal met het asphalteeren een begin worden gemaakt. Een gedeelte van de pijpen wordt in an dere fabrieken geasphalteerd Met den aanleg van de pijpleiding van Velsen naar Hoorn is reeds een begin gemaakt. Ook komt er een dergelijke leiding van Lei' den naar Katwijk, een derde komt in het centrum van het land. GroningenAssen. Er zou ook een leiding worden gemaakt van Groningen naar Assen, maar hier heeft St. Bureaucratius er een stokje voor gestoken. De provincie Drente maakte namelijk bezwaren, omdat zij hierin een schending zag van de provinciale autono mie. Voorbereidingen waren reeds ge troffen, maar door de houding van Dren- te's bestuur moest het wprk een jaar uit gesteld worden. V.V, „Umuiden"-nieuws De uitslagen van Zaterdag waren; S.O.S. I—IJmuiden I 3—3 IJmuiden IIJohez I13 Kennemerland IIIIJmuiden III 110 IJmuiden I had een zeer zware opgave tegen het sterke S.O.S. uit Amsterdam, de winnaar van den K.N.V.B.-beker der Zaterdagmiddagcompetitie. De verwach tingen waren niet te hoog gespannen wegens het slechte resultaat der vorige week. tegen Sizo. Van de eerste minuut af werd direct flink aangepakt. Het eerste doelpunt kwam echter aan den anderen kant, toen bij een aanval van S.O.S. de bal via een IJmuiden-speler in het doel belandde. (1-0). Voor de rust liep IJmuiden echter den achterstand in door doelpunten van Groe- neveld en Wielinga. Rust 12. Na de hervatting leek het even mis te gaafi. Wederom ging een bal via een der IJmuidenaren in het doel (2-2) en direct hierop maakte S.O.S. gebruik van een' kleine inzinking en. bracht den stand in haar voordeel (32). Hierna was IJmui den in den aanval en het doel van S.O.S. werd onophoudelijk bestormd. Uit één der aanvallen maakte Wielinga gelijk (33). Met dezen stand kwam het. einde. IJmuiden II kon tof tien minuten voor het einde stand houden, maar daarna werd zijn doelverdediger nog tweemaal gepasseerd. Waterloo-Nieuws De uitslagen van Zondag waren: Concordia IWaterloo I04 Waterloo II—V.V.B. Ill 4—1 Kennemers VIIWaterloo III24 Het eerste elftal., heeft Zondag in Hil- legom tegen Concordia I een moeilijke klip omzeild met een overwinning van 40, waardoor uit vier wedstrijden zes punten zijn bemachtigd. MARKTBERICHT VAN MAANDAG. Aangevoerd werden 3500 kisten versche ha ring en 2000 kisten andere visch. De haringtrawlers besomden f52.287, de vischtrawlers f 45.013. Verdere besommingen: Versche haring. KW 2 f2284, KW 224 f2716. Motoiioggecs: KW 31 f 2490, KW 104 f2114. KW 107 f 3368, KW 166 f 2266, KW 89 f2482. Kustvïsschers: IJM 224 f 1992 IJM 246 f1872. Vischuifvoer uil België stopgezet Naar Het Nieuw Vïsscherijblad meldt, heeft de Belgische Kabinetsraad besloten allen uit voer van vlseh stop te zetten, omdat er te weinig aanvoer en de visch te duur is. Genoemd blad neemt stelling tegen dit re- geeringsbesluit en verwijst daarbij naar de aanvoer-statistieken, volgens welke in de eerste negen maanden van 1946 werd aange voerd een hoeveelheid van 51.712.449 kilo met een opbrengst van 330.749.130 fr. (In 1939: 29.860.137 kilo. opbrengst 118.252.644 fr.). Motortrawler voor Frankrijk Van de scheepswerf Beliard, Crighton Co. te Ostende is te water gelaten de motortrawler Paul Gufflet, gebouwd voor rekening van de Société Rochelaise de Pêche te La Rochelle. De „Polesië" in de Visschers- haven Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag dat de Poolsche trawler PoJèsië nog een reis op de haringvisscherij zou maken, heeft de reederij reeds nu de bemanning een week verlof toegestaan. Zondagnacht is de trawler alhier gearriveerd, om a.s. Zaterdag weer te vertrekken. Vischaanvoer in Ostende In de week van 4 tot en met 10 October bedroeg de vischaanvoer in Ostende 1.435.000 K.G., met een opbrengst van 5.341.422 fr. De aanvoer van versche ha ring bedroeg 1.086.000 K.G. De prijs va rieerde van 0.753.50 fr. per kilo. Kustvaarder te Scheveningen bïnnengeloopen Het motoi-schip „Sursum Corda'% thuis- behoorende te Delfzijl is te Scheveningen bïnnengeloopen. Het schip had 2200 leege vaten aan boord en kwam uit Yarmouth. De lading is bestemd voor de reederij A. d. Toorn en Zn. te Scheveningen. Het schip gaat vermoedelijk naar Rotterdam voor reparatie. Het is het eerste koopvaardijschip dat na den oorlog te Scheveningen is bïnnenge loopen.. AANVOER VAN DRIJFNETHARING. Van de drijfriet-haringvisscherij kwamen binnen de loggers KW 14 met 649 kantjes, KW 3 met 760 kantjes. KW 2 met 520 kantjes en 130 kisten versche. WERK VOOR DEN WEDEROPBOUW. De architecten G. H. Holt te Overveen en A. I. van Melle te Velsen hebben aan besteed het herstellen van de woningen Kennemerlaan 46 en 48, waarin de Duit- schers een bunker hadden gebouwd. Het werk is gegund aan de firma Drost te Santpoort voor f 17345. VELSEN PRINS BERNHARD STICHTING. Op Zaterdag, 19 October wordt door de Prins Bernhard Stichting over het ge heele land een collecte geïIDuden ten bate van maatschappelijke en stoffelijke be langen van militairen van Land- en Zee macht en van hun nagelaten betrekkin gen. Voor dit doel moet geld beschikbaar komen. Degenen, die zich nog willen melden, als collectant of collectrice kunnen dit tot en met Vrijdag 18 October opgeven bij onderstaande adressen: A. Marcelis, Hofdijklaan 29, Driehuis. Nederlands Volksherstel, Zeeweg 347 te Driehuis. Agenda voor Velsen Dinsdag 15 October. Bioscoop de Pont: Het Duivelspaard, 20 uur. Thalia: Stille Helden, 19 en 21.15 uur. Rex-theater: Het geheim van Mme Clapain, 8 uur. Woensdag 16 October. Bioscopen als Dinsdag. Hoogoven Schakers tegen Haarlemsche matadors Woensdag 16 October, des avonds om half acht bindt, het eerste tiental van de Hoogoven-Schaakclub den strijd aan tegen „De Rochade" uit Haarlem. Dit is de eer ste competitiewedstrijd, welke H.O.S.C. moet spelen voor de le klasse van den Noordhollandschen Schaakbond. Aan het eerste bord zit bij Rochade de Haarlem sche kampioen Bouwmeester. H.O.S.C. komt uit met: 1. Paardekooper, 2. Zand bergen, 3. Suiker, 4. 't Hart. 5. Beentjes, 6. R. Visser. 7 J. A. Stals. 8. De Bruin, 9 G. L. de Haas, 10. P. A. Veldheer. Tegelijkertijd speelt het vijfde tiental van HO.S.C. tegen het zesde tiental van H.S.G De wedstrijden worden te Bever wijk gespeeld in het clublokaal van H.O.S.C. SANTPOORT TerrasvogelsD.T.S. 32 Een herboren elftal van Terrasvogels is er in geslaagd DTS een nederlaag van 32 toe te brengen Er waren weer eenige wijzigingen in de ploeg aangebracht, die vrijwel even zooveel verbeteringen betee- kenden. Vooral het opstellen van De Jon ge Jr. op de spilplaats bleek een succes en het feit. dat achterspeler Kraak als midvoor twee doelpunten maakte, wijst er op dat de elftalcommissie ook van deze wijziging geen spijt zal gehad hebben. De nieuwe doelman Klinge had ook een gun stig debuut. De strijd was nog maar negen minuten oud, toen Kraak zijn club de leiding gaf, doch 10 minuten vóór de rust slaagde DTS er in uit een hoekschop gelijk te maken. Rust 11. Na de hervatting was het wc-derom Kraak, die uit een goeden voorzet van Goedhart doelpuntte. DTS viel toén hevig aan. doch vond in De Jonge Jr., De Ruvter en Röbken geduchte struikelblokken, We derom werd echter een hoekschop de thuisclub noodlottig (22). Een spannende strijd om het winnende punt ontspon zich nu. Toen heel Terras- vogels dacht, dat een unfair aanvallen van Kraak door een DTS'er mét een strafschop bestraft zou worden, kende de scheids rechter een vrijen trap toe. Deze werd door De Ruyter tactisch genomen, maar niet minder fraai door den doelman ge stopt Drie minuten voor het einde bracht Taberffal zijn club in veilige haven. AFHALEN NIEUWE BONNEN. Dinsdag 15 October A tlm. G. Woensdag 16 October H t/m. L. Af te halen in het Badhuis aan de Wüstelaan. „VALKENHEIDE". In het a.s. winterseizoen zullen in de Ned. Herv^ Kapel weer enkele bijzondere bijeenkomsten plaats hebben. Woensdag avond heeft de eerste plaats. De heer C. H. W. Kupéri zal komen vertellen over het werk op „Valkenheide", het bekende opvoedingsgesticht van de Ned. Herv. Kerk. Een en ander wordt geïllustreerd met lichtbeelden. B, t esteed een minuut aan het opschrijven van een Luidspreker voor de IJmuider Courant. Geen tijdsbesteding zal u zooveel pro fijt opleveren. Naar coördinatie van federalistische idealen Te Luxemburg is het eerste federalis tisch wereldcongres geopend, waar 15 lan den vertegenwoordigd zijn. Men zal in de komende drie dagen trachten te komen tot de oprichtmg van een wereldbond van federalistische gemeenschappen, die in deze 15 landen gegroeid zijn. Het initiatief tot dit congres is door de Britschë bêweging voor een federalisti sche unie genomen. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 53) Notaris Hamsen lachte. - Maar m'n beste juffrouw Bratt., u beoordeelt de dingen, toch wel wat heel scherp. In vind het heusoh niet zoo erg, wanneer een jong meisje huiselijk wordt opgevoed en haar wat goede vrouwelijke eigenschappen worden bijgebracht. Ik weet wel, dat men daar tegenwoordig wat anders over denkt dan in mijn tijd, maar ik moet u zeggen, dat juffrouw Falke op mij niet den indruk heeft gemaakt van iemand, die weinig levensvreugde heeft gekend. Ze is altijd vroolijk en op geruimd geweest. Als er een bom voor Senta Bratt in den grond was geslagen, had zij niet ver baasder kunnen zijn. Hebt. u juffrouw Falke dan persoon lijk ontmoet? vroeg ze in ademlooze span ning, Ja zeker. Een alleraardigst, levens lustig meisje en allerminst zoo'n jammer lijke figuur als u haar probeert voor te stellen. Senta Bratt klemde zich van louter verbazing aan de tafel vast. Hier was iets niet'in orde. Waar en wanneer hebt u dat meisje gezien? vroeg ze kort. De gravin letteniet op het tweetal, maar zocht slaperig de kaarten bij elkaar en Grundtvig hielp haar den boel op te ruimen. Den ouden notaris ontging de opwinding niet waaraan de schilderes ten prooi was. Onder normale omstandig heden zou hij zeker nooit zoo vrijmoedig ever de intieme aangelegenheden van zijn cliënten hebben gesproken, maar juffrouw Bratt gedroeg zich zoo zonderling, dat hij wilde weten, wat daar achter stak. Ik heb* juffrouw Falke in Elmshorn ontmoet, zei hij. In opdracht van haar grootvader .bracht ik een bezoek aan me vrouw Staniecki. Mijn cliënt had naspo ringen laten doen, waar het meisje zich ophield, omdat hij het tot zich wilde nemen. Zoodoende verzocht hij mij, me met mevrouw Staniecki in verbinding te willen stellen om te trachten daarvoor ook haar toestemming te krijgen. Nadat eenige simpele formaliteiten waren afge daan. kwam de zaak in orde. Merkwaardig. Dat kan ik niet vinden. Het is toch heel gewoon, dat jhr. Falke zijn klein dochter om zich heen wenscht te hebben? En als die jongedame in Elmshorn diênst- bodenwerk heeft verricht, dan leunt u over de positie, die zij nu bekleedt vol komen gerust zijn. Zij lijdt daar op den Falksburcht een zorgeloos leventje en neemt er geheel de' plaats üv die haar toekomt. Senta Bratt staarde den notaris aan. Tal van vragen lagen haar op de lipp.en, maar zij wist haar nieuwsgierigheid te bedwingen. Alles, wat haar ter oore was gekomen, moest eerst eens rustig worden overdacht. Ernst Grundtvig had slechts met een. half oor naar het onderhoud geluisterd. Familiegeschiedenissen van anderen in teresseerden hem niet bijster. Slechts bij het hooren van den naam Staniecki werd zijn belangstelling gewekt. Mevrouw Staniecki, tegenwoordig mevrouw Eschental, vertoeft op 't oogen- blik met haar echtgenoot hier in de stad, mengde hij zich in het gesprek. Ik heb haar eergisteren in het Alhambra Hotel ontmoet. Jonkheer Falke za' ia Bristol zijn intrek nemen, bromde Hamsen. Ze zullen elkaar dus wel tegen 't lijf loopen. Het is te begrijpen dat hij haar liever niet wenscht te zien. Mij is die dame niet bepaald sympa thiek, zei Grundivg. Dat pleit voor uw menschenkennis, antwoordde Senta Bralt, die zich lang zaam van haar verbazing herstelde. Gaat u mee, notaris. Onze gastvrouw kan van vermoeidheid haar oogen niet meer open houden en als we nog langer blijven plakken, worden we eruit, gegooid. Ik hoop niet, dat jullie m'n gast vrijheid in twijfel trekken, beste men- schen, maar ik heb werkelijk een gruwe lijke slaap, verontschuldigde de gravin zich. Senta Bratt en Harmsen gingen samen de trap op. Bij de deur van zijn woning zocht de notaris zijn sleutels, maar de schilderes nam hem bij zijn arm Gaat u nog even mee naar mijn atelier, notaris. Ik zou u nog graag een oogenblik onder vier oogen willen spre ken. Met een zeldzaam gevoel van beklemd heid volgde de notaris Senta Bratt naar de bovenste verdieping. Het was stil in de kleine woning. Anne en Ursel sliepen reeds. Senta Bratt duwde den notaris zachtjes het atelier binnen en draaide het licht aan. Vervolgens leidde'ze haar laten bezoeker naar Anne's portret. Weet u wie dat is, meneer Hamsen? De notaris boog zich over het .schilderij. Hm, een uitstekend portret, mijn waarde. Voortreffelijke techniek! Maar waarom moet ik dat juist nu bewonde- Wie stelt het voor? Natuurlijk uw charmante, jonge vriendin. Waarde heer, zei de schilderes droog maar nochtans met nadruk, dit is' de eenige en werkelijke kleindochter van uw cliënt. Dit is. Anne Falke, de dochter van Egon Falke. De bejaarde notaris liet zich op een stoel vallen en staarde Senta» Bratt per plex aan. (Wordt vervolgd}

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3