De heer F. P. Vermeulenben oemd tot adviseur voor de herverkaveling Een sprookje herleeft Nadat de heer F. P. Vermeulen reeds van 2 September j.l. aL' in functie was, is hij thans officieel benoemd tot adviseur voor de herverkaveling in de gemeente Velsen, welke benoeming is geschied door het college van Algemeene Commissaris sen voor den Wederopbouw, op voor dracht van burgemeester en wethouders. F. P. Vermeulen In onze gemeente met haar 4000 ver nielde woningen, heeft deze functionaris een belangrijke, veelomvattende taak. die een groote kennis van de plaatselijke toe standen vereischt, waarover de heer Ver meulen, die al gedurende een menschen- leeftïjd belangrijke posten, als raadslid en wethouder heeft bekleed, ongetwijfeld beschikt. Zijn taak zal het zijn den voor- maligen eigenaars van onteigende gron den aan een nieuw terrein, waar ze hun woning of hun zaak kunnen opbouwen, t.e helpen. Vele eigenaars van perceelen grond, waarop eens hun huis, hun winkel en misschien ook wel hun wieg stond, zullen op diezelfde plek niet kunnen her bouwen, omdat daarop door de een of andere omstandigheid niet meer gebouwd kan worden. Het plan voor den wederop bouw immers, volgt in het algemeen nieuwe lijnen, straten worden verlegd, op plaatsen waar eens woonhuizen waren gebouwd, komen straten of fabrieken. Het principe volgens hetwelk men bij de herverkaveling te werk wil gaan. is dat deze niet van boven af opgelegd wordt, maar dat deze geregeld wordt tus- schen autoriteiten en belanghebbenden, waarbij zooveel mogelijk met de belangen van laatstgenoemden rekening zal worden gehouden, opdat het niet als een opge legde last wordt gevoeld. Deze regeling is de taak van den adviseur, die een vrije en zelfstandige taak heeft. De beslissing is feitelijk in zijn handen; alleen bij verschil van meening kunnen belanghebbenden in beroep gaan bij het college van Commis sarissen voor den Wederopbouw. Getracht zal worden, de gedupeerden zoo goed mogelijk te helpen, zij zullen veel mogelijk eengelijkwaardigstukgrond zooveel mogelijk een gelijkwaardig stuk grond terug krijgen; bij verbetering moet de grootere waarde bijbetaald worden, bij vermindering geschiedt het tegenoverge stelde. De herverkaveling geldt voor alle dee- len van de gemeente, dus ook voor IJmui- den. Hier zullen vele vernielde perceelen niet herbouw kunnen worden. Hiervan worden de opstellen getaxeerd en is een financieele regeling voorgeschreven, die zoodanig is. dat speculatie onmogelijk is. De vergoede schade wordt geblokkeerd; de betrokkene ontvangt natuurlijk rente vergoeding. Nieuwe regeling voor den herbouw. De heer Ven. uien, die ons het boven staande over zijn nieuwe functie vertelde, deed nog een mededeeling, die voor vele ingezetenen van groot belang is. Het is genoegzaam bekend, dat bij de bestaande voorwaarden voor den herbouw, het bou wen practisch onmogelijk is. De heer Ver meulen deelde ons mede, dat er een nieuwe regeling in bewerking is, waar door het wel mogelijk zal zijn te bouwen. Bedankt als raadslid. Na van 24 Juli 1900 af onafgebroken lid van den gemeenteraad te zijn geweest, heeft de heer Vermeulen wegens zijn be noeming als verkavelaar thans als lid van den raad bedankt. Van October 1910 tot 1 September 1919 was de heer Vermeulen wethouder. Op 1 Juni 1945 werd hij ad viseur van den burgemeester tot 25 Juli van genoemd jaar, toen hij door den Com missaris der Koningin tot wethouder werd benoemd, wat hij bleef tot 2 September 1946 Met den heer Vermeulen verdwijnt een markante persoonlijkheid uit de raadszaal. Zijn plaats in het college zoo wel als in den raad nam hij ernstig op en weinigen zijn als hij doorkneed in de gemeentezaken Vlot spreker en handig debater als hij was, wist hij meermalen zijn invloed te doen gelden, zoowel in den raad als in de commissies. De kleine A.R. raadsfractie lijdt door zijn vertrek uit den raad een gevoelig verlies. Zijn opvolger op de A.R. lijst is de heer J. Visser. MARKTBERICHT VAN DINSDAG Aangevoerd weiden 2300 kisten versche ha ring en 500 kisten versche visch. De haringtrawlers besomden f 22.512. Verdere besommingen zijn: Versche haring: KW 1C8 f 0123, KW 24 f8785. Trawler: ZK 68 f 1605. Zweedsehe kotter: GG 89 f7528. Kustvissehers: HD 220 f76, HD 16 f130. HD 210 f22, HD 291 f73. HD 77 f78, HA 4 f24. KW 160 f124. KW 34 f145, KW 190 f 115. KW 109 f 68, WR 116 f 68, UK 232 7. UK 145 f 38, UK 163 f84. UK 47 f63. UK 7 f46. UK 161 f 119, IJM 202 f140, IJM 310 f23, IJM 107 f94. IJM 241 f27. IJM 211 f43. IJM 213 £79. IJM 251 f85. IJM 231 fll. IJM 262 f411. IJM 318 f144, IJM 343 £55, IJM 250 £68. IJM 237 f48. SCHEEPSBERICHTEN Haven IJmuiden. Binnengekomen 14 Oct.: Ned. m.s. Deo Duce van Kopenhagen, lading 250 ton stukgoed, ligplaats Surinamekade. carg. V.C.K.; Zweedsehe s.s. Ragunda van Mantyluote voor Velsen, papierfabriek, la ding 558 vadem rond hout, carg. Ned. Bevr. Kantoor; Ned. s.s. Odyseus van Algiers met eikenhout, ligpi. Bomeokade, carg. V.C.K.; Fransche s.s. Niobe van Caen met erts voor de Hoogoyens, carg. V.S.A. Binnengekomen 15 Oct.: Fïnsehe s.s. Eva van Kotke, lading hout, voor de Minervaha- ven, carg. Spliethof. Vertrokken 14 Oct.: Zweedsehe s.s. Chinner naar Rotterdam. Vertrokken 15 Oct.: Ned. m.s. Setas naar Stockholm; Zweedsehe s.s. Uddeholm naar Skoghall. K. II. L.: Hilversum, uitreis 13 Oct. te Bue nos Aires. IC. N. S. M,: Arïatne. 13 Oct. te Lissabon: Tyro. 14 Oct. te En van Bilbao: Hermes, 14 Oei. van Alexandrië; Juno, 14 Oct. te Algiers; Vanimades, 11 Oct. te Valparaizo. Holl. Afrika Lijn: Randfontein, 14 Oct. te Dar Es Salaam; Dubrovnik, 14 Oct.. te Kaap stad; Govert Flinck, 14 Oct., te Marseille; Oranjefontein, 15 Oct. van Antwerpen; Nij- kerk, 13 Oct. te Suez; Maaskerk, 13 Oct. te Bordeaux. Stoomvaartmaatschappij „Nederland": Java. 13 Oct. te Suez; Saparoewa. 10 Oct. van Batavia; Madoera. 15 Oct. Dungeness gepas seerd; Sumatra, 8 Oct. te Singapore. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 16 OCTOBER. Bioscoop De Pont: ..Het Duivelspaard", 20 uur. Rex Theater: „Het Geheim van Madame Clapain", 20 uur. Thalia: Feestavond IJmuider Besturen bond. 20 uur. DONDERDAG 17 OCTOBER. Thalia: Feestavond IJmuider Besturen bond, 20 uur. Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR U OP Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Partij klompen in beslag genomen. Ambtenaren van den C C.D. hebben in de vischhal een inwoner van IJmuiden aangehouden, die er van verdacht werd dat hij een zwarten handel in klompen dreef. Eenige paren klompen werden in beslag genomen. Binnenkort weer Zweedsehe kotters? Sinds Augustus zijn er weinig Zweed sehe kotters met hun goede kwaliteit schel- visch en kabeljauw aan den afslag geweest Deze kotters gingen op de haringvisscherij en brachten bun vangst naar Zweden. Nu de beste tijd van de haringvisscherij voorbij is. kan binnenkort weer meer aan voer van Zweedsehe kotters worden ver wacht. De vischhandel zal deze scheepjes gaarne weer zien verschijnen. VELSEN Wie zag dit ongeluk? Op Vrijdag 11 October 1946 te omstreeks 13.20 uur vond op den Wijkerstraatweg op den hoek van de voormalige Burg. Weert- straat een aanrijding plaats tusschen een met" paard bespannen groentewagen en een vierwielig motorrijtuig, merk ..Ford", groen van kleur. De bestuurder van den groentewagen werd door den schok van den bok gewor pen en kwam op den rijweg terecht, waar door hij vrij ernstig werd gewond. Aangezien de bestuurder van de vracht auto is doorgereden, verzoekt de Commis saris van Politie een ieder, die getuige was van deze aanrijding.' zich te melden aan het bureau van politie te Velsen-Noord, voor het geven van nadere inlichtingen. Wederopbouw en uitbreiding van groot- en kleinindustrie. Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: Fa. H. Sluiters, Trompstraat no. 27 te IJmuiden-Oosi, om vergunning tot het uit breiden van de brood- en banketbakkerij door het bijplaatsen van een deegmachine, een amandelmolen, een klutsmachine, en twee electromotoren, resp. van 2 en P.K., in het perceel Trompstraat no 27 te IJmuiden-Oost; de Hollandsche Plakbandfabriek N.V. te IJmuiden. om vergunning tot het oprichten van een plakbandfabriek. waarin geplaatst zullen worden twee afrol-, snij- en wikkel machines. elk aangedreven door een elec tromotor van 2 P.K., in het perceel Indu striestraat no. 26 te IJmuiden; de N.V Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden. om vergunning tot het uitbreiden van het bedrijf door het bijplaatsen van verschillende krachtwerk tuigen, alsmede 8 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 55 P.K., in de constructiewerkplaats Hoogovens; de N.V. Ned. Lak- en Vernisfabriek v.h. H. F. Korthals en Co.. Tuindersstraat 40— 42 te IJmuiden-Oost. om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de lak- en verffabriek door het bijplaatsen van ver schillende werktuigen en 5 electro-moto ren, resp van 1. 1. 3, en 2 P.K.. in de perceelen Tuindersstraat 4042 te IJmui den-Oost; W. Berghuis. Oostertuinen 75 te Bever wijk. om vergunning tot het oprichten van een timmerwerkplaats, waarin geplaatst zullen worden een cirkelzaag, een vlak-, en vandiktebank, een afkortzaag, een langgat- boormachine, een amarilsteen, alsmede 4 electro-motoren. resp. van 4. 5. 2 en 2 P.K. in het perceel Wijkerstraatweg no. 58 te Velsen-Noord. Op Maandag 28 October 1946, des voor middags elf uur zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. SANTPOORT AFHALEN VAN DISTRIBUTIEKAARTEN Voor het afhalen van distributiekaarten zijn aan de beurt: Donderdag 17 October de letters M tot en met Q en Vrijdag 18 October de letters R tot en met V. Een gevaarlijk spelletje Een inwoner van Haarlem had des avtrnds zijn motorrijwiel eeniger. tijd on beheerd laten staan aan den zijkant van een woning in de Vinkenbaan Toen hij weer wilde vertrekken, bleek het ver dwenen te zijn. Hij deed aangifte bij da politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Des nachts om half één stond, de motor weer op dezelfde plaats Het bleek, dat twee jeugdige Santpoortera er een ritje mee gemaakt hadden Zij werden door de politie aangehouden en mogen blij zijn dat dit niet geschiedde terwijl zij aan het rijden waren, want dan zouden zij van diefstal verdacht ge worden zijn. Voor de afdeeling VelsenIJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen sprak gistermiddag mevrouw A. C. VisserVen van Bergen over de Volks- hoogeschool. Nadat mevr. P. de BoerHarder een welkomstwoord had gesproken, begon me-, vrouw Visser haar causerie met er op te wijzen, dat de geestelijke opbouw der jongeren een belangrijke plaat; inneemt. Honderd jaar geleden werd de eerste Volkshoogeschool in Denemarken opge richt. Het land had toen een zwaren oor log achter den rug: het verkeerde onder dezelfde omstandigheden als wij nu Prof. Grundwich ontwierp richtlijnen om tot een nieuwe gemeenschap in Denemar ken te komen. De Deensche Koning gaf den predikantszoon gelegenheid voor het maken van studiereizen naar Engeland. Het ging er om, aan jonge menschen van 1830 jaar nieuwe l^vensmógelijkhedèn te geven. De naam van Kristen Kol! moet in één adem met dien van Grundwich ge noemd worden. Het ging in dc eerste plaats om de eigen taal en om de eigen liederen. Het levende woord kwam in het midden der belangstelling. Deze belang stelling te wekken bij de jeugd is wel een van de hoofdstellingen. Thans zijn er in Denemarken, met 1/3 van de bevolking van ons land, 66 volkshoogescholen Men vindt ze in alle Scandinavische landen, enorme gebouwen, internaten met soms 200 cursisten. Het spreekt vanzelf dat deze instellingen van grooten invloed zijn op het cultureele en het algemeene ontwik kelingspeil Buiten Kopenhagen staat de groote Grunvichskerk. Ook op economisch terrein zijn de Denen ons de baas. Hermien v. d. Heijde heeft in ons land den eersten stoot gegeven op De Vonk in Noord wijkerhout. In Bakkeveen is voor jonge mannen èen begin gemaakt. Hier is de heer Van der Wielen de eerste man. Het is de taak om verschillende groepeeringen in politiek en kerkgenootschappen te overbruggen Aan deze hooge school is ook een Buurthuis verbonden, zoodat de menschen uit den Omtrek er 's middags cursussen kunnen volgen,, bijvoorbeeld in groententeelt. In Twente werd, midden in het industrie gebied een tweede school gesticht. Het Diependaal. •Voorbereidingen, in 1939 begonnen, leidden tot het stichten van een volks hoogeschool te Bergen. Spreekster gaf een overzicht van het werk. ook gedu rende den oorlogstijd, dat clandestien ge beurde. Thans worden er ook cursussen voor huisvrouwen gegeven, korte bijeen komsten, die vier dagen duren Aan het slot sprak mevr. Visser de hoop uit, er in geslaagd te zijn belang stelling voor haar onderwerp te hebben gewekt. LIJK OPGEHAALD TE HEEMSTEDE. Op Zondag 6 October is bij een achter volging door de Heemsteedschc politie een 34-jarige Heemstedenaar in de Ring vaart terecht gekomen en verdronken. Eerst Maandag is zijn lijk in de omgeving waar hij te water raakte, opgehaald. De politie van Heemstede deelt ons mede, dat de man bij haar gunstig bekend staat en dat hij nimmer met de justitie en politie in aanraking is geweest. Naar het Fransche persbureau AFP meldt doen in Vaticaanstad geruchten de ronde, dat de Paus zeer binnenkort een encycliek over de positie van de kerk in Joego-Slavië zal publiceeren. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 54) Ja, ja, daar kijkt u van op, niet waar? zei de schilderes grimmig. En daar is ongetwijfeld alle reden voor. Hier is een zeldzaam gemeen bedrog gepleegd en u heeft men handig om den tuin weten te leiden, al uw menschenkennis en ge zond verstand ten spijt. En luistert u nu eens een half uurtje naar hetgeen ik u te zeggen heb, zonder me in de rede te vallen. Ik zal u over mevrouw Sta- niecki en haar duistere praktijken klaren wijn schenken. En Senta Bratt stak van wal en ver telde. Hoe langer zij sprak, des te duide lijker werd alles den notaris. Zoo is de geschiedenis in werkelijk heid, besloot zij haar relaas. Mevrouw Staniecki, of hoe zij tegenwoordig heeten mag, heeft u eenvoudig beet gehad. Op den Falksburcht zit warmpjes en behaag lijk Vera Staniecki, haar dochter uit het tweede huwelijk, maar Anne is de eenige werkelijke freule Falke, of u het gelooven wilt of niet! Ik geloof elk woord, dat u zegt, steunde I-Iamsen. Nee maar, wat ben ik een groote ezel geweest! Maar ieder an der zou er op dezelfde manier zijn in- geloopen. Ik trof die vrouw en haar dochter alleen thuis. Het meisje werd me als de dochter van Egon voorgesteld. Alle bescheiden waren in orde. Er was geen enkele reden om aan de juistheid van die bewering te twijfelen. En toch ben ik een groote dwaas geweest. Nou, nou, trachtte de schilderes hem te troosten, de zwendel was ook zeer ge raffineerd in elkaar gezet. Dat is zoo, maar ik was toch een ezel, omdat ik in uw jonge vriendin niet onmiddellijk een telg van de Fallce's ont dekte. Zij heeft dezelfde oogen en het zelfde voorhoofd. Nu begrijp ik ook, hoe 't kwam, dat ik me telkens weer heb bezig gehouden met de vraag, op wie dat meis je toch leek. Ik zal eens ernstig over wegen, wat er nu moet gebeuren. Senta Bratt legde haar hand op den schouder van den ouden heer. We gaan nu eerst eens rustig slapen en zwijgen voorloopig over deze geschie denis. Dezer dagen zullen we dan samen eens krijgsraad houden. Mevrouw Sta niecki is in Kopenhagen en uw cliënt komt ook hierheen. Hij wil zijn testament laten maken. Natuurlijk ten gunste van zijn klein dochter. Dat genoegen zullen we hem niet onthouden, zij het dan, dat alleen zijn ware kleindochter er later profijt, van zal trekken. Naluurlijk zal Vera Staniecki haar „grootpapa" wel op zijn reis naar Kopenhagen vergezellen. Dan hebben we meteen alle dramatis personae bij elkaar en kunnen een aardig bommetje laten barsten. Waar ik dan niet bepaald met roem overladen uit te voorschijn za! komen, m'n beste juffrouw Bratt. Ach wat! Maakt u zich daar nu maar niet bezorgd" over! Jonkheer Falke zal u uit den grond van zijn hart dankbaar zijn, dat u zijn echte kleindochter gevonden hebt. Want dat hij van Vera Staniecki veel plezier zou beleven, kan ik me met den besten wil van de wereld niet voor stellen En met die uitspraak sloeg Senta Bratt den spijker boven op zijn kop. Remus Falke voelde zich down en el lendig. Vera deed wanhopige pogingen om hem wat op te vroolijken, maar dat ge lukte haar niet. ALs ze musiceerde ver zocht Falke haar den vleugel te sluiten. Als ze hem wat voorlas, hoorde hij nau welijks toe. Ook het schaakspel had voor loopig afgedaan. Falke was blij, als hij zijn „kleindoch ter" niet in zijn nabijheid zag. Steeds meer voelde hij zijn antipathie tegen het meisje toenemen. Vera stond meer dan eens op het punt haar geduld te verliezen en uit haar rol te vallen. Zij wist zich steeds met de grootste moeite te beheerschen. Dat de oude heer zienderoog afnam, interesseerde haar slechts in zooverre, waar zijn dood haar in het bezit van een fortuin beloofde te zullen stellen. De eenige op den Falksburcht, die zich het lot van den bejaarden eigenaar aan trok, was de trouwe huisknecht, Kraus. Hij nam zich voor Grottkau om raad te vragen, maar deze kwam den laatsten tijd slechts zelden op het landgoed In verband met zijn voorgenomen reis naar Kopenhagen had hij nog heel wat te rege len. Harry Olsen zou weliswaar zijn plaats zoolang innemen, maar dezen jongeman moest hij alles drie maal „voorkauwen", zooals Grotlkau zich uitdrukte Dientengevolge nam Kraus de eerste de beste gelegenheid te baat om dr. Jör- gensen in het naburige dorp een bezoek te brengen en voor dezen zijn hart uit te schudden. De medicus kwam den volgenden dag kwasi toevallig eens op den Falksburcht aanwippen. Hij schrok werkelijk, toen hij zijn patiënt zag en stond er op hem on middellijk te onderzoeken, hetgeen Falke. zich zonder een woord van protest liet welgevallen. Jörgensen constateerde, dat Kemus Falke geen enkele physieke afwijking ver toonde; het ontbrak hem echter aan den noodigen wil om te leven. ("Wordt vervolgd*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3