IJmuider Courant De Gehangenen Streng onderzoek gaande naar Göring's dood De Vereenigde Staten blokkeeren Tsjechisch crediet «Ie Jaargang No. 18459 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooin Donderdag 17 October lt> lo Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. "tlERMANN Goering heeft zich gevoegd bij de Nazi-leiders, wier leven door zelfmoord is geëindigd. Er was een tijd waarin het drietal HitierGoeringGoeb- bels als de opperste leiding van het Nazi dom werd beschouwd; pas later traden anderen, zooals Himmler, even sterk op den voorgrond als Goering en Goebbels. Het is een opvallend feit dat al de vier genoemden zelfmoord hebben gepleegd. (Ten aanzien van Hitier wordt dit immers ook aangenomen.) Nog een vijfde der hoofdmannen, Ley, koos dezen uitweg. Hun einde zal wel verhinderen dat zij in hun land tot legendarische figuren wor den; mochten er ooit Duitschers zijn, die hen tot martelaren willen proclameeren, dan zal hun zelfmoord dit beletten. Het is wonderlijk dat Goering erin ge slaagd is, in de gevangenis vergif te be machtigen. Dus blijkt dat zulke mogelijk heden steeds blijven bestaan, zelfs als een gevangene bewaakt wordt in opdracht van de vier grootste mogendheden en de aan dacht der gansche wereld op 'hem gevestigd is. Tot het laatst toe heeft Goering zich sluw getoond. Maar het einde van den zelfmoordenaar blijft een capitulatie. In een Tsjechische radio-rede werd vanmor gen gezegd: „Als de geallieerde bestuurs raad er met evenveel energie voor gezorgd had, dat Goering geen zelfmoord kon ple gen, als zij de acht correspondenten, die de executie bijwoonden, heeft bewaakt, Zbu hij het gerecht niet om den tuin hebben kunnen leiden." Het resultaat blijft overi gens hetzelfde. Als Goering gehangen was zou hij dood zijn en nu is .hij het ook. Voor het thans ingestelde onderzoek, hoe hij aan cyaankali heeft kunnen komen, zal geen groote belangstelling meer bestaan. Zoo zijn tenslotte tien veroordeelden gehangen. T\yaalf waren tot de strop veroordeeld. Bormann, wiens zaak bij ver stek behandeld werd,, is nog steeds zoek en Goering bezweek voor zijn angst. Ge hangen werden Joachim von Ribbentrop, Wilhelm Keitel, Alfred Rosenberg, Ernst Kaltenbrunner. Hans Frank, Wilhelm Frick, Julius Streicher, Fritz Sauckel. Al fred Jodl en Arthur Seyss-Inquart. De ex- Rijkscommissaris van Nederland was de laatste van het tiental, die door het val luik viel nadat de beul de strop om zijn hals had gelegd, hetgeen tengevolge heeft dat de veroordeelde den nek breekt. Dit is de in Engeland gebruikelijke wijze van terechtstelling van ter dood veroordeel den, tenzij het militairen betreft. De mili tairen onder de Neurenbergsche veroor deelden hadden dan ook gevraagd, om door een executiepeloton te mogen sterven. Het werd hun geweigerd. Het is een lugubere vertooning geweest, die zich in de gymnastiekzaal te Neuren berg heeft afgespeeld. Wie tegen de dood straf is, kan er geen instemming mee be tuigen, al is hij er tenvolle van overtuigd, dat deze lieden misdadigers waren, die in hun nationalistische verblinding en machts waan onafzienbaar leed over de mensch- heid hebben gebracht tezamen met de vijf zelfmoordenaars, die hun vrienden en deels hun aanvoerders waren. Had men hen buiten de maatschappij gesteld, dan zouden zij verder evenzeer onschadelijk zijn geweest. Ook menigeen, die geen prin- cipieele voorstander van de doodstraf is. zal vandaag gevoelen dat de menschelijke beschaving nog niet ver gevorderd is als zij tot dergelijke vertooningen haar toe vlucht neemt. Het is waar dat niets de menschheid zoozeer kan doen twijfelen aan de vorderingen der beschaving'als het Derde Rijk. dat bij zijn oprichting door Hitier tot Duizendjarig Rijk werd gepro clameerd en na ruim twaalf jaar bezweek in de zee van bloed en ellende, die het ver oorzaakt had. Bestaat de kans dat nog eenmaal de tien gehangenen als martelaren voor Duïtsch- land geprezen zullen worden? Men moet hopen dat een dergelijke nieuwe verblin ding niet zal optreden. Maar men weet het niet. De toekomst is lang en ver. Wil men het Duitsche volle tot beter levensbegrip opvoeden, dan zal een ander beleid moeten worden toegepast, dan tot dusver uit de Potsdamsche besluiten is voortgekomen. Er zullen kortzichtigen zijn, die meenen dat met den dood der leiders het gevaar voor den Nazi-geest uit de wereld ver dwenen is. Zij vergissen zich. De personen zijn niet de hoofdzaak. Het Nazisme kan alleen uitgeroeid worden door een samen leving te scheppen, waarin het zaad voor zulk wanbegrip en zulke misdaad niet ont kiemen kan. Zulk een samenleving is nog" geenszins bereikt. Slechts onvermoeid stre ven, bezield door een sterk idealisme, zal haar kunnen verwezenlijken. Anders zal men niet kunnen voorkomen, dat in de toekomst nieuwe Nazi's zij het onder andere benaming naar macht en mis daad zullen grijpen. R. P. Leerling-verpleegster veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de 26-jarige leerling-verpleeg ster A. H. P. uit Santpoort tot twee jaar rijkswerkinrichting veroordeeld conform den eisen. Haar was ten laste gelegd, dat zij in 1944 de namen van eenige jongelui, die zonder werk waren, aan den N.S.B.- blokleider K. had opgegeven. Eenige jon gens waren daarop door de politie opge haald en een hunner heeft een jaar in Duitsche concentratiekampen moeten door brengen. Vergif zou in een pannekoek binnen gesmokkeld kunnen zijn Een geallieerde commissie, onder voor zitterschap van een officier van het Derde Amerikaansche Leger, zal een onderzoek naar den zelfmoord van Go ring instellen en rapport uitbrengen aan den geallieerden bestuursraad. Er zijn reeds verschillende theorieën ontwor pen en men heeft bepaalde gegevens recombineerd. De gevangenisarts heeft verklaard, dat de gedachte aan de strop Göring met groote angst vervulde. Een officier van politie heeft medegedeeld, dat Göring de laatste dagen heeft geweigerd li chaamsbeweging te nemen. Het zou kunnen zijn, dat hij de capsule met ver gif reeds in zijn bezit had en met het oog op de breekbaarheid geen risico wilde loopen. Security Officer, majoor Teich, acht de mogelijkheid niet uitge sloten. dat de capsule in een pannekoek gebakken is overgebracht. In z;jn cel werd een enveloppe ge vonden die aan den bovenkant was opengescheurd en waarop met potlood was geschreven H. Göring. Er zaten drie met potlood geschreven notities in en een kleine koperen houder, gemaakt uit een patroonhuls standaard uit rusting der nazi-leiders. Uit 'het onder zoek van Göring.bleek dat hij stukjes glas in den mond had. De dokter con stateerde de lucht van kaliumcyanide. Hetzelfde type houder werd verleden jaar Mei bij zijn -aankomst in Mondorf van Göring afgenomen. De houder werd toen gevonden in een busje Amerikaan sche nescafé dat in zijn bezit was. De Rienschen die Göring het laatst zagen zijn vrouw en zijn verdediger moeten onder verdenking staan. Na Göring's zelfmoord werden de andere ter dood veroordeelden die men aan vankelijk ongeboeid naar het schavot had willen laten gaan. aan de handen geboeid. Majoor Frederick Teich, chef op het bureau van den gevangeniscommandant, zeide dat geen arrestatie bevelen uitge vaardigd zijn. Evenmin is eenige actie ondernomen tegen den gevangeniscom mandant zelf, kolonel Burton C. An drus, of tegen den bewaker, die op post stond bij Göring's celraampje, op het oogenblik dat de leider der ver oordeelde nazis het vergif innam. Göring heeft na de vierdaagsche pe riode voor het appèl slechts eenmaal zijn cel verlaten voor een ontmoeting met zijn vrouw in de bezoekerskamer. Göring had toen de handboeien aan en hij was hierover dusdanig misnoegd, dat hij voortdurend weigerde zijn .jdagelijk- sche oefening" te doen. De eenige ma nier om voorwerpen van een bezoeker naar een gevangene over te brengen was het gebruik maken van het luikje in zijn cel, doch dit werd slechts geopend door den bewaker in het bijzijn van een officier van den veiligheidsdienst. Weerberichf RUSTIG WEER. Verwachting geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: Nog steeds over vrijwel het geheele land uitgebreide wol kenvelden. Overwegend droog weer met weinig wind. Zelfde temperatuur. Een der andere verdedigers, Walter Siemers. de advocaat van Rader, heeft echter verteld, dat Göring veel schik had in de anti-zelfmoord maatregelen, die in de gevangenis waren genomen. Tot Siemers had Göring gezegd: „Ik zal zelfmoord plegen, als ik er zin in heb en ik heb er heusch geen handdoek bij noodig". Sinds het uitspreken van het vonnis, zoo vervolgde Teich, kan het vergif niet door een raam naar Göring toegewor pen zijn. Het zou hem misschien door gevangenispersoneel gegeven kunnen zijn. Dit bestaat behalve uit Amerika nen, uit twaalf Duitschers, waaronder doktoren, kappers en koks. doch Teich meende, dat deze, voor zoover het hem betrof» boven verdenking stemden. Tito wil kwestie-Triëst voor de U.N.O. brengen Radio Belgrado maakt bekend, dat maarschalk Tito, premier van Joego slavië, aan een Amerikaanschen pers vertegenwoordiger heeft meegedeeld, dat Joego-Slavië de kwestie-Triëst aanhan gig zal maken bij de Vereenigde Naties. Verder schijnt Polen van plan te zijn de Spaansche kwestie wederom in den Veiligheidsraad te berde te brengen door een poging te doen Spanje uit te sluiten van het Internationale Hof van Justitie. België heeft op 9 September een klacht ingediend bij de Vereenigde Vol ken tegen Franco wegens het feit, dat deze asyl verleende aan Degrelle. Hel woord is aan. C a s t e 1 a r De geschiedenis der m ensch- heid is een voortdurende strijd tusschen denkbeelden en belangen; voor een oogenblik overwinnen altijd dp belangen, op den duur alleen de denkbeelden. Lager Sovjef-begroofing voor de defensie Te Moskou is de Opperste Sovjet bijeen gekomen om de bcgrooting te behandelen, en decreten te bevestigen, die door het presidium sinds de laatste vergadering zijn uitgevaardigd. Zhdanov fungeerde als president. Stalin was niet bij de zitting aanwezig. 1300 afgevaardigden van den Raad van Nationaliteiten en den Raad van Sovjets de beide huizen van het Russische par lement hoorden den minister van fi- naciën Zverov een vermindering aankon digen van de begrooting van defensie met vijftig procent. Deze begrooting be loopt thans 72 milliard roebel. Aan den anderen kant zullen 5 milliard roebel worden gebruikt voor de ontwikkeling van wetenschap in het belang van de eco nomie en. de militaire macht der Sovjet Unie (vorig jaar 2 milliard). Het komende jaar zal de Sovjet Unie 63 milliard roebel besteden aan kapitaal-investeeringen in de industrie, bijna 11 milliard aan het transportwezen, 3 milliard aan den handel en een kleine 4 milliard voor commercieele diensten. Aan de industrie zal in totaal 102 milliard roebel t.en koste worden ge legd, aan sociaal welzijn en cultuur 83 milliard. Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft het door de Ex port en Importbank aan Tsjecho-Slowa- kije verleende crediet van 50 millioen dollar geblokkeerd en den verkoop van Amerikaansche surplusgoederen aan dat land gestaakt. Een woordvoerder van het ministerie zeide, dat het crediet voor onbepaalden tijd was geblokkeerd, aangezien Tsjecho- Slowakije de bedoeling van de V. S. bij het verstrekken van dergelijke credieten misverstaat en zich nog niet bereid heeft verklaard Amerikaansche staatsburgers wegens rechten en eigendommen in Tsje- cho-Slowakije schadeloos te stellen. Een andere reden voor het staken van den verkoop van surplusgoederen is, dat de economische toestand in Tsjecho-Slowa- kije verbeterd is en het land een over eenkomst met Roemenië heeft gesloten voor den wederverkoop van de surplus goederen. Het misverstaan van de bedoelingen der V.S. slaat op het feit dat Tsjecho-Slo- waaksche regeeringspersonen hebben ge zegd, dat Amerika leeningen aan Euro- peesche landen verstrekt uit overwegingen van „economisch imperialisme". Verder is De Prins Bernhardkapel fs gisteren met 2400 man nieuwe troepen van de 7- Decemberdivisie naar Indië vertrokken. Daardoor was het nog meer feest dan gewoonlijk op de katte van de Merwe- haven te Rotterdam. De machtige wand van de „Volendam", uit welker beide schoorsteenen al rookpluimen omhoog kringelden, vormde een volmaakt klank bord, voor de koperklanken op de kade. Daar bivakkeerde de kapel voor het vertrek van het schip, uren lang met tusschenpoozen de wangen bol blazend, I met voorop Kees, de onverstoorbare bok in livrei. De „Volendam" moest van wege haar diepgang tot 's avonds zeven uur met uitvaren wachten. Maar de manschappen, die met vijf treinen wit Arnhem, Assen en Nijmegen gekomen waren, vonden binnen en buiten boord nog zooveel dat nieuw voor hen was, dat de tijd gauw genoeg om ging. Dit contingent is nog niet 't laatste van de 7-Decemberdivisie. De laatste man schappen gaan op 29 October scheep. Amerika beschuldigd van discriminatie bij het afsluiten van contracten voor sur- plusvoorraden. De door Amerika toege zegde leveringen ten bedrage van 10 mil lioen dollar zullen doorgang vinden, doch het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat boven dit bedrag nog iets zal worden ge leverd. Nieuwe vredesvoorstellen van Tsjang Kai Tsjek Als de uiting van de hoop der Chlnee- sche regeering om een vredelievende oplos sing van de moeilijkheden te bereiken, heelt generaal Tsjang Kal Sjek nieuwe voorspel len aan de communisten overhandigd. Ala deze worden aanvaard, zeide hij. zal de re- gcerlng onmiddellijk bevel geven het vu ren te staken. De voornaamste punten van de voorstellen zijn: 1. Onmiddellijk herstel der verbindingen. 2. Uitvoering van de in Juni j.l. bereikte overeenkomst wat betreft de troepen in Mandsjoerije. 3. De troepen zullen in noordelijk en centraal China hun huidige posities blij ven Innemen tot nadere overeenstemming is bereikt. 4. De communisten moeten zich bereid verklaren deel te nemen aan de nationale vergadering, die op 12 November zal wor den geopend. Hirohito bij MacArthur De keizer ^an Japan, Hirohito. heeft een bezoek aan generaal MacArthur gebracht, op de Amerikaansche ambassade te Tokio. Het duurde twee uur. Het onderwerp der besprekingen is niet bekend gemaakt. Ja- pansche waarnemers zijn van meening, dat het bezoek van den keizer verklaard wordt door den definitieven uitslag van de stem ming over de grondwet. Maar er is geen en kel communiqué uitgegeven, waaruit zou kunnen blijken, dat aftreden van den kei zer wordt overwogen. Uitvaart der geëxecuteerden De „Evening Standard" meldt, dat op 16 October, 's morgens om even over half zes, vijf auto's via een zij-ingang het gerechts gebouw te Neurenberg hebben verlaten. Voorop reed een jeep met drie man Ame rikaansche militaire politie. Deze waren gewapend met machinegeweren en ston den gedurende de rit recht op in den wa gen. Achter de jeep kwam een „generaals- auto", daarna kwamen twee verzegelde Amerikaansche trucks en tenslotte nog een jeep. Een hooge functionaris deelde mee. dat de trucks de lichamen van de tien geëxe cuteerden en dat van Göring bevatten. Prins Bernhard ter observatie in ziekenhuis opgenomen Prins Bernhard zal morgen wegens maagklachten van niet-ernstigen aard enkele dagen ter observatie worden op genomen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1