IJmuider Courant Tegen Inflatie Republikeinen zullen overeenkomst zorgvuldig uitvoeren Fransche politie zegt een nazi-organisatie te hebben ontmaskerd Bic Jaargang: No. 18400 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 .Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 18 October 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. "HE Stichting tot daadwerkelijke bestrij- -L'ding van het inflatie-gevaar is opge richt door menschen die van meening zijn, dat een waarde-daling van den Nederland- schen gulden tot uiting komt in de stijging van de prijzen en van de kosten van het levensonderhoud en steeds grooteren om vang aanneemt, tot schade van schier alle lagen der bevolking. Zij. wil het inflatie gevaar bestrijden door voorlichting en door te ijveren voor maatregelen, die het kun nen doen verminderen of verdwijnen. Zoo wel werkgevers als werknemers zijn in haar bestuur vertegenwoordigd. dat knappe, deskundige leden telt. Dit is een nuttige en kennelijk ook noo- dige nieuwe instelling. Dat de koopkracht van den gulden dalende is, zullen wel zeer weinigen, die met eenige aandacht de tijdsverschijnselen waarnemen, ontkennen. Hun persoonlijke ervaringen, in het beheer van hun eigen inkomen, bevestigen het. Stabilisatie van loonen en prijzen blijkt een moeilijk op te lossen vraagstuk zoolang de heerschende opvattingen en verhoudin gen niet veranderen. De jongste rede van den minister-president, waarin eenige prijsverhoogingen van noodzakelijke le vensbehoeften werden aangekondigd, heeft niet het verlossende woord uit deze nete lige situatie gebracht. Als de nieuwe Stichting van inflatie gevaar spreekt, zullen veel menschen de beteekenis van deze term onderschatten. Na vijf jaar bezetting, waarin wij zooveel gevaren geloopen hebben, die een onmid dellijke bedreiging van het leven of van verlies van have en goed inhielden, lijkt een mogelijk economisch onheil in de toe komst niet zoo erg onrüstwekkend Men meent, dat men de staalkaart der groote gevaren nu wel uit ervaring kent en is bovendien nog uit bezettingstijd behept met de gewoonte, om bij den dag of laat ons zeggen: bij de week of bij de maand te leven. Het oude kernwoord „Regeeren is vooruitzien" heeft zijn er kenning nog niet hervonden. Regeeren is niet alleen de taak van de regeering in Den Haag, maar van ieder in zijn persooa- lijk levensbeleid. Dit is geen gemakkelijke tijd en het heeft geen zin hem nog eens voor velen te ver zwaren door het oproepen van spookbeel den. Maar uw krant roept geen spoken op als zij zegt, dat alles in het werk gesteld moet worden om inflatie te voorkomen. .Want dat vreemde woord houdt in. dat de waarde-daling van den gulden, in tempo versnellen zou, met als eerste verschijnsel een onvermijdelijke vérsnelde stijging van alle prijzen die tenslotte in een wilden ren zou ontaarden, omdat men den toestand niet meer beheerschen kon. Verhoógingen van loonen en salarissen zouden volgen, maar er onvermijdelijk ver bij achterblij ven, met een steeds toenemenden nood als •resultaat. Ouderen zullen zich de Duitsche inflatie na den eersten wereldoorlog herin neren. In den laatsten tijd is Hongarije aan zulle een ramp ten prooi gevallen. Het is niet minder dan een ramp, die een volk direct in zijn gezinsleven treft, als zulk een ren naar den afgrond losbreekt. Het eenige middel om hem te voorkomen is. zich van het gevaar bewust te worden en krachtige maatregelen te nemen, als men den toestand nog in de hand heeft. De nieuwe Stichting heeft een werkpro gramma van zeven punten gepubliceerd. Sommige zijn neergelegd in technische ter men, die voor velen onbegrijpelijk zullen zijn Eenige vertaling en toelichting van hoofdpunten lijkt daarom gewenscht. Voorop staat bevordering van het streven naar een sluitende staatsbegrooting. Daar zijn wij nog ver van verwijderd, maar hoe moer wij het bevorderen, hoe grooter ons crediet in het buitenland zal worden Dat is duidelijk. De Stichting heeft erbij ge zegd, dat de verschillende soorten van uit gaven niet op hun verdiensten beoordeeld moeten worden, maar dat wel moet wor den gelet op de geldelijke gevolgen. Het zou beter uitgedrukt kunnen zijn, maar ieder kan erkennen dat de noodzaak zich voordoet, de tering naar de nering te zet ten. Dat blijkt dan ook uit de aanbeveling van een doelmatig en zuinig overheidsbe- heer, o.a. door inschakeling van bedrijfs- deskundigen en accountants. Er ontbreekt nog veel öp dit punt en het is noodig dat het overheids-beheer een goed voorbeeld geeft. Men moet geen noodzakelijke uit gaven achterwege laten, maar onnoodige vermijden en zich bewust zijn van een zeer scherp gestelde grens aan zijn moge lijkheden. Die grens ligt dichterbij dan vroeger, want wij zijn een verarmd volk. Een andere wenschelijkheid is. dat bij het toestaan van uitgaven door het parle ment voorzien wordt in de dekking door middelen Zij behoeft geen nadere toelich ting. Wettelijke vaststelling van de poli tiek betreffende het geldwezen zou een wearborg van beteekenis kunnen bieden: daarom staat de Stichting ook die voor. De nieuwe Stichting streeft ook naar een bestrijding van de politiek van het goedkoope geld, omdat zi.i vreest dat men de rente alleen kunstmatig laag zal kun nen houden door uitbreiding van den geld voorraad. Dit zal tevens moeten leiden tot waardedaling van het geld en bevordert het sparen niet. Begrijpelijker dan een dergelijk punt van financieel beleid, dat overigens afzonderlijke beschouwing zou vergen, is voor den gewonen man de her haalde wensch. de productie te bevorde ren. den zwarten handel te bestrijden en de prijzencontróle te verscherpen. Er zijn conservatief-denkende menschen. die door tekort aan sociaal inzicht geneigd Sjahrir's ministers verklaren: Sjahrir is met zijn gezelschap te Batavia teruggekeerd. Op de kabinetszitting te Djokjakarta waren Soekarno, Soedirman en andere republikeinsche militaire auto riteiten tegenwoordig. De plaats van Soe- dai-sono (minister zonder portefeuille) in het wapenstilstandscomité zal worden in genomen door mr. Amir Sjarifoedin, mi nister van defensie, die in Batavia zal blijven. Soedarsono is vrijgemaakt voor andere werkzaamheden; welke deze zijn, is nog niet bekend gemaakt. De kabinetszitting was voornamelijk ge wijd aan besprekingen over den wapen stilstand. Volgens de republikeinsche mi nisters uit het g'ezelschap van Sjahrir, was besloten de voorwaarden van de wa penstilstandsovereenkomst zorgvuldig uit te voeren. Persstemmen. In een hoofdartikel juicht „Het Dag blad" dat in Batavia verschijnt, de wa penstilstandsovereenkomst in Indië toe. Het blad verwacht, dat deze een middel zal zijn om Indonesiërs en Nederlanders tot elkander te brengen en meent, dat wij bij stipte naleving snel voorwaarts gaan op den weg tot verzoening.Van nog groo ter beteekenis' wordt geacht, dat de geest, die aan deze overeenkomst beiderzijds ten grondslag ligt, haat en afgunst uitbant. Twee dingen moet men onderscheiden: de oprechte gevoelens van de onderteeke naars en de sentimenten van de opge zweepte massa's. Alles hangt af van de vraag, of het gezag van de republikeinsche regeering zoo krachtig is, dat het in staat zal zijn de massa's te kalmeeren. In de meeste gebieden op Java zal dit waarschijnlijk mogelijk zijn, hoewel de rede van Soetomo maant tot gereserveerd heid. Het blad twijfelt aan de houding op Sumatra, waar het Volksfront verklaard heeft, dat het zich niet gebonden zou ach ten door een eventueel te sluiten wapen stilstand. De consequentie hiervan zou natuurlijk zijn, dat de Indonesische troe pen van Sjahrir gezamenlijk met de Ne- derlandsche troepen zouden moeten op treden. De Britsche „Manchester Guar dian" zegt: „De wapenstilstand is nog slechts een begin, doch het is een soort begin, dat alles wat er na komt definitief kan beïnvloeden". De Amerikaansche „New York He rald Tribune" schrijft: „De wapen stilstand gaat vooraf aan het ontstaan van een nieuwe natie in dit werelddeel". Het Moskousche blad „I z v e s t i a" be vat een artikel, volgens hetwelk de Brit ten op Java pogen de nationale vrijheids beweging van de Indonesiërs te vernie tigen en de heerschappij van Nederland- sche imperialisten te vestigen. Door de Indonesiërs als bondgenooten begroet, „brachten de Britten een nieuwen oor log, welke met tommy-guns, tanks en vliegtuigen tegen een slecht bewapend volk wordt gevoerd", alduè de „Izvestia". Het woord is aan.... Een Latijnsch spreekwoord: Wie wat kennis betreft vooruit en wat karakter be treft achteruit gaat, gaat meer achteruit dan vooruit. Nederlandsche aanvraag bij Wereldbank verwacht Uit Quebec wordt gemeld, dat mr. J. W. Beyen, een der directeuren van de Wereld bank, verklaard heeft, dat vijf verzoeken om leeningen reeds binnengekomen zijn, onder andere uit Frankrijk, Polen en Chiii. Een zesde wordt voor het eind van de? maand uit Nederland verwacht. Linksche pers geeft de zaak een politieke tint De Fransche veiligheidspolitie heeft tot nu toe 37 arrestaties verricht in de zaak van een nazi-verzetsorganisatie, die dezer dagen werd ontmaskerd. De Parijsche bla den beweren dat de organisatie deel uit maakt van een „weerwolf-groep, die over heel Europa vertakkingen heeft, zoo meldt United Press. Onder de arrestanten bevinden zich de 33-jarige Réné Binet en zijn vrouw Marie. Binet, een voormalig lid van de S.S., zou de president van de organisatie zijn. Hij heeft de S.S.-sabotageschool in Duitsch- land bezocht en is na den oorlog in Frank rijk teruggekeerd, waar hij de „Europee- sche Socialistische Unitaristische Bewe ging" vormde, die volgens de politie ge wijd was aan de wedergeboorte van het nationaai-socialisme. De groep hielp van collaboratie beschuldigde Franschen en organiseerde ontsnappingswegen voor Duitsche krijgsgevangenen. Het blad der groep, „Le Combattant Européën" zou in het huis van Binet zijn uitgegeven. Er verschenen acht afleverin gen van ongeveer 1000 exemplaren elk. De organisatie werkte volgens het voor- Groote drukte heerscht er op Java aan ie tremen, die de peïnterneerden uit het binnenland weg voeren. zijn tot een schrielheid en gebrek aan be grip voor anderer nooden, waarmee door ons nooit instemming betuigd kan wor den. Er zijn anderzijds menschen, die zich bij het voorstaan van maatregelen en her vormingen niet door financieele over wegingen laten beïnvloeden. De tegenstel lingen tusschen deze twee opvattingen lei den vaak tot krasse woorden, die de wer kelijkheid niet weergeven, aangezien die tusschen beide inligt. Het blijft te betreu ren. dat in de politieke gedachtenwisseling eenzijdige voorstelling van zaken zooveel opgeld blijft doen. Wij zijn niet voor schrielheid maar evenmin voor een royali teit, die Nederland eenvoudig niet dragen kan Men zou het belang van den arbeider en den kleinen man slecht dienen als men de sociale taak verwaarloosde: men zou het even slecht dienen als men hem bloot stelde aan een inflatie. En ik ril als ik aan de legerbegrooting denk. om maar een voorbeeld te noemen Hoe worden die uit gaven gecontroleerd? En hoeveel diensten en ambtenaren zijn er nog, die wij zouden kunnen missen? Wij moeten oppassen: wij loopen gansch andere financieele risico's dan vroeger. De afgrond is niet ver meer. R. P, Weerbericht VRIJ ZONNIG Verwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Voor het Zuiden: meest ilcht bewolkt droog weer. Koude nacht. Overdag zelfde temperatuur. Matige tij delijk vrij krachtige Oostelijke wind. Voor het Noorden: geleidelijk verder af nemende bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Overdag iets zachter. Voortdurend ongeregeld heden'in Griekenland In Griekenland hebben gewapende groe pen bij Larissa in Thessalië twee bruggen opgeblazen. De „bendeleider" Dimitros Papadopelos. bijgenaamd „De Adelaar", is in een dorp in de provincie Drama (Thracië) gedood. Naar verluidt zijn dorpen in hec ge'oied van Elassona. ruim 35 km ten noorden van Larissa, onder bedrei ging van ongeregelde troepen door de bewoners ontruimd. De bergbrigade ..Ri mini" heeft ongeveer tien dorpen in Thessalië, die door opstandelingen waren veroverd, weer in bezit genomen. beeld van de Fransche verzetsbeweging ia den oorlog. De leden kwamen hoofdzake lijk uit de Fransche politieke gevangenis sen en zij beloofden de nazi-idealen uit te dragen in ruil voor de verleende hulo door de organisatie. Financieele bijdragen kwa men van welgestelde collaborateurs. De internationale vertakkingen der or ganisaties leidt men af uit de arrestatie te Rouaan van een zekeren Alfonso Colombo, die zeide agent te zijn van een te Belgrado gevestigde geheime organisatie. De politie hecht niet veel geloof aan zijn verklaring, en meent dat hij deze slechts aflegde om het onderzoek te rekken. Het socialistische blad ..Le Populaire" schrijft echter dat de organisatie vertakkingen heeft in Duitsch- land. Zwitserland en Spanje en dat een vroegere officier van Rommel's Africa- korps de internationale verbindingsman was. De linksche pers van Parijs geeft een politiek tintje aan de zaak door te bewe ren dat nazi-agenten waren doorgedrongen in de rechtsche republikeinsche vrijheids partij. Zij wijst op de milde vonnissen voor collaborateurs, waardoor deze in de ge legenheid werden gesteld na hun korten gevangenistijd hun nazi-activiteit te her vatten. Van de gearresteerde personen werden de meesten of onschuldig ver klaard of veroordeeld tot lichte straffen door <ie Fransche collaboratie-tribunalen. Ook zelfmoord-poging van Keitel Kolonel Burton Andrus. de commandant van de Neurenbergsche gevangenis heeft verklaard, dat de bewakers, die de 21 be klaagden uit «het Neurenbergsche proces gadesloegen wanneer zij zich voor en na de zittingen van het tribunaal verkleed den, tenminste één van de thans terecht- gestelden van het middel beroofd hebben om zich van kant te maken aldus Un. Press. Toen Wilhelm Keitel van kleeren ver wisselde, rolde uit een van zijn zakken een voorwerp, dat hij snel weer op zijn plaats bracht. Het bleek een stukje me'aal te zijn, iets dat de verdachten niet bij ch mochten hebben. Het zou gebruikt ku.m -n worden om slagaderen door te snijc n. Andrus liet er zich niet over uit. of Keitel ooit een zelfmoordpoging had gedaan. Andrus vertelde verder, dat de commis sie van onderzoek onmiddellijk na het ont dekken van Görings zelfmoord met haar arbeid begonnen was Er zijn totnutoe geen arrestaties verricht. De oorlogsmisdadigers gecremeerd Na een bijeenkomst van de vier gealli eerde generaals, die met het toezicht op de terechtstelling van de Duitsche oor logsmisdadigers belast waren, is officieel het volgende medegedeeld: „Het lichaam van Hermann Wilhelm Göring en de lichamen der andere, oorlogsmisdadigers, die op 16 October zijn terechtgesteld in overeenstem ming met het vonnis van het inter nationale militaire tribunaal, zijn ge cremeerd en de asch is op een geheime plaats verstrooid". De verklaring was onderteekend door de commissie der vier mogendheden, be last met de gevangenhouding van de voor naamste oorlogsmisdadigers, en was ge dateerd 17 October 1946. Zware tol aan het verkeer Het wegverkeer in ons land heeft, naar de N. R. Ct. meldt, in de eerste acht maan den van dit jaar 712 dooden en 3931 zwaar gewonden geëischt. Over dezelfde periode van 1938 waren de cijfers resp. 426 en 2945.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1