Tachtig woningen komen vrij Hex JAeatec We lachen weer J&tïc/s Ihxteyeh Gaamaam THEE- Een sprookje herleeft Duitsche krijgsgevangenen naar barakken Met uitzondering wellicht van een enkele woning, die nog voor militaire diensten bezet blijft, zullen binnenkort de laatste tachtig huizen in deze gemeente, die nog niet voor bewoning beschikbaar waren, vrij komen, zoodat vele gezinnen, die nog op een woning in IJmuiden wachten, door het Vestigingsbureau geholpen kunnen worden. Het betreft hier, zooa4s men wel zal be grijpen, de woningen aan de Havenkade en omgeving, die nog door de Duitsche krijgsgevangenen en hun bewakers zijn bezet. Deze woningen zullen vóór 1 November ontruimd worden, opdat ze op genoemden datum aan de gemeente overgedragen kunnen worden. Er is over deze woningen veel te doen geweest. Nagenoeg alle oorspronkelijke bewoners zijn bij het visscherijbedrijf of een nevenbedrijf betrokken en hunkerden dus naar het tijdstip, dat ze weer hun oude tehuis zouden kunnen betrekken. Zij wa ren tot dusver her- en derwaarts verspreid zoowel in als buiten de gemeente. Het was na de bevrijding, toen ze ge hoopt hadden, spoedig weer hun huis dicht bij hun werk te kunnen betrekken, een heele teleurstelling toen bleek, dat daar door inbeslagneming voor het bekende doel, voorloopig ge.en kans op was. Reeds den vorigen winter kwam echter de blijde tijding, dat er voor de krijgsgevangenen barakken zouden worden gebouwd en de woningen dus spoedig vrij zouden komen. Maar dit ..spoedig" bleek heel betrekkelijk Vanaf heden t/m Woensdag a.s. ee-n fanrilieprogi-amma 'bij uit nemendheid met Flanagan en Allan Luminafilm Pompenkamer bij Hoogoven I B. en W. hebben ingevolge de Hinderwet vergunning verleend aan de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken tot het uitbreiden van het bedrijf door het op stellen van een pompenkamer bij Hoog oven I op het fabrieksterrein. Onderlinge Damcompetitie D.C.I1 Door de deelneming van alle sterke D.C.IJ.'ers heeft de onderlinge competi tie, wat de hoofdklasse betreft, dit jaar weer een bijzonder aspect gekregen. Ligthart, die de vorige competitie met 26 partijen ongeslagen bleef, leed nu in de tweede ronde een nederlaag. De uitslagen der derde ronde luiden: Hoofdklasse. H. Larqj—H. Buis 1—1, B. Dukel—C. Suyk 11, LigthartH. Buis 20. Dixhoorn J. v. Straten 11, PostmaSchol afgebr. Eerste klasse: HaverNieuwenhuizen 02, L. KoetsierJ. Kramer afgebr., Jon ker— J. Nanne 2—0, D. Ott—J. -Waal 2—0, J. SmitVooys 11, VooysNieuwenhui zen 11. Tweede klasse: SwierPrins 2—0, Kaan Ras 20, LichtendahlBeel 20, Beets Roselaar afgebr., P. v. BosRoselaar 20, v. LeeuwBroek 02. In de hoofdklasse luidt de stand na drie ronden: Dukel 5 pnt., Suyk (2 gesp.) 3 pnt.. Ligthart 4 pnt., Krikke (1 gesp.) 2 pnt., H. Laros (2 gesp.) 2 pnt., H. Buis 2 pnt. Dixhoorn 2 pnt.. Postma 2 pnt., J. v. Straten 1 pnt., G. Postma en T, Dukel 0 punten. te zijn. Het zou wel Mei (194'6) worden, voordat de barakken klaar zouden komen. Maar in Mei waren ze nog lang niet klaar; het. wordt dus eind October voordat de huizen leeg komen. En dan is daar de vraag: hoe krijgen de menschen hun huis terug? Het is te hopen dat het meevalt en dat Wederopbouw er in mag slagen, de huizen spoedig bewoonbaar te krijgen. De candï- daa.t-bewoners staan te trappelen van on geduld om er- in te trekken. „Nicodemus en z'n schaduw" De tooneelclub van V.V.Y. geeft Woens dag 30 en Donderdag 31 October een too- neeluitvoering in Thalia. Onder regie van den heer F. Hunsche zal worden opgevoerd „Nicodemus en z'n Schaduw", een blijspel van J. W. van der Heijden en Henk Bak ken Winterlezingen Ver. v. Vrijz. Hervormden De Vereeniging van Vrijz. Hervormden organiseert dezen winter een serie lezin gen waarvan de eerste gehouden zal wor den op Dinsdag 22 October in de Nijver heidsschool. Ds. A. R. de Jong uit Haar lem, za! spreken over het onderwerp: „Komt er van onze chaos nog iets terecht?" SCHEEPSBERICHTEN Aangekomen 16 Oct.: Zweedsch s.s, Valen van Ursviken met hout., ligplaats Oude Haven, Zaandam, carg Sydzes; Finsch s.s. Barosund 1 van Abo met 85 ton stukgoed, ligplaats Kop Handelskade, carg. V.C.K.; Engelsch s.s. Aire var. Goole met 108 ton stukgoed, lig plaats Haandelskade, carg. Schuier; Zweedsch s.s Bonn van Rotterdam, laden bij Hoog ovens. Aangekomen 17 Oct.: Zweedsch s.s. C. A. Banck - van Hudiksvall met hout. ligplaats Oude Haven, Zaandam, carg. Amóns. Vertrokken 16 Oct.: Ned. m.s. Keizers gracht naar Rotterdam; Ned. m.s. Bernina naar Duinkerken; Finsch s.s. Norma naar Rotterdam: Ned. m.s. Patria naar Londen. Vertrokken 17 Oct.: Ned. m.s. Algarve n. Antwerpen: Am. s.s. F. W. Galbreath naar Dingvall. K. N. S. M.: Vulcanes 15 Oct. te Venetië: Tyro 15 Opt. te Bordeaux; Orestes 16 Oct. van Dublin; Ariadne 16 Oct. van Bivorno; Arn hem 16 Oct. van Trinidad: Bessa. 16 Oct. te Lissabon; Stad Maassluis 16 Oct. van Hamp ton Roads; Wilda 16 Oct. van Aarhuus. Holl.- Afrika Lijn: Maaskerk van Bordeaux naar Dakar; Oranjefontein 16 Oct. van Southampton naar Teneriffe. Nederland: Oranje 14 Oct. van Suez; Java 15 Oct. van Port Said. Sleepdienst: slbt Tyne met kraan vertrok 16 Oct. van La "Havre naar Gdynia: slbt. Schelde met zuiger Antwerpen 3 vertrok 16 Oct. van Le Havre naar Rotterdam, komen de van Dakar; slbt Ganges met het bescha digde s.s. Tulane arriveerde 16 Oct. van La Pallice te Oslo. Java-China-Japan Lijn: M.s, Tjitjalengka 4 Oct. van Hongkong naar Manilla; m.s. Tjisadane 28 Sept. van Hongkong naar Ma nilla: s.s. Tjibadak 1 Oct. van Batavia naar Semarang; s.s. Tjibesar 29 Sept. van Sema- hang naar Australië; s.s. Tjimanoek 29 Sept. le -Batavia; m.s. Van der Helst 30 Sept. te Hongkong, MARKTBERICHT VAN DONDERDAG De aanvoer bedroeg 1800 kisten versche haring en 800 kisten andere visch. De haringtrawlers besomden 1 20.640. de visch trawlers f 6850. Verdere besommingen: Versche haring KW 159 Java f 14.726. Kustvïsschers: IJM 248 f583, IJM 239 f77, IJM 207 f117. IJM 343 f52. IJM 202 f 19S. IJM 318 f120. IJM 249 f483, IJM 211 f54. IJM 237 f102, IJM 251 f38, IJM 262 f161, IJM 218 f60, IJM 21 £503, IJM 250 f146, KW 260 f241, KW 210 f 358, KW 53 f 822, KW 190 f 210, TX 39 f 1464, TX 4 f 1955, WR 116 f 108. I-ID 33 f76. HD 16 f188, HD 220 f137, HA 4 £90. EH 20 f168. VD 60 f265. UK 161 f205, UK 105 f161, UK 114 f .236, UK 282 f 325, UK 147 f 150, UK 199 f 43. UK 94 f 120, UK 7 f 82, UK 121 f 209. UK 145 £49. UK 66 £87. UK 174 f205. UK 190 f152, UK 8 fllo, UK 172 f174, UK 194 f79. UK 34 f 744, UK 47 f 57, UK 93 f 202, UK 75 f 174, UK 43 f 68, UK 87 f 206, UK 85 f 63. UK 31 f367. Reederij „'Amsterdam" Aan de kortgeleden te Amsterdam op gerichte trampreéderij „Amsterdam", waarvan de heer G. J. van Eek, secretaris van de directie der St. Mij. Nederland, tot directeur is benoemd, zijn de s.s. „Jan Li evens" en „Jan Steen" overgedragen. Deze schepen, die onlangs door de Ne- derlandsche regeering aan de St. Mij. Ne derland waren toegewezen, werden in 1942 gebouwd en zullen thans bij de reederij „Amsterdam" respectievelijk onder den naam van „Amstelstad" en „Amstelveen" in de vaart worden gebracht. De Amstel stad meet 7.178, de Amstelveen 7-174 br. reg. ton. HoogovensDe Rochade 46 Woensdagavond speelden de eerste tien tallen van de schaakvereenigingen Hoogovens en De Rochade hun eersten competitie-wed strijd in dit seizoen. De uitslag was: Hoogovens De Rochade 1. G PaardekooperG. B. v. d. Velde 0 1 2. M. P. Suiker—J. Blokker0 1 3. G. ZandbergenH. Bouwmeester.. 0 1 4. W 't HartR. Holman.. 'A 5. R. Visser—W. J. Jolink'A—V> 6. A. P. de Bruin—N. C. de Tombe.3AA 7. J. A. Stals—W. Mantel 1 0 8. G. L. de HaasJ. v. d. Schaaf1 0 9. P. A. VeldheerG. Hoos0 l 10. H. J. Steenbergen—W. C. Hoos.... Vi—Vi 4 6 Vergadering van transportarbeiders Hedenmiddag wordt in Hotel Willem Barendsz, onder leiding van den Centralen Bond van Transportarbeiders, een ver gadering voor de vischiossers gehouden, waar eenige belangrijke vraagstukken ter sprake zullen worden gebracht. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 18 OCTOBER. Thalia Theater: „2000 Vrouwen", 7 en 9.15 uur. Bioscoop De Pont: „Het Duivelspaard", 8 uur. Rex Theater: „We lachen weer". 8 uur. ZATERDAG 19 OCTOBER. Als Vrijdag; Rex Theater voorstellingen om 7 en 9 uur. in,4 soorten Zilver-Rood 50 ct. in metaal - verpakking Blauwmerk46 ct. Oranjemerk 42 ct. Zwartmerk38 ct. Prijzen per 100 gram Belangrijke besparing door Adv. Voetbalelftallen STORMVOGELSEXCELSIOR. Storm vogels komt als volgt uit: Kraak;-Snoeks, Schoorl; Goedhart, Van Gemert', Aptroot; Meyer. Ketting, Van Dalen, De Boer, Groet. RFC—VSV. De opstelling van VSV is ongewijzigd: Akkerman; Van den Gevel, Voet; Schaper De Vries, Van Eerden; Van der Lugt, Spaans, Van Onselen, Balvers, Sterk. VELSEN—HBC. Velsen komt uit met: Demmers; Tromp, Kuypers; Maarschalk, Nijssen, Wijker; Frinssen, Hirs, Baltkum, v. <1. Pol. Ninaber. KINHEIM—TERRASVOGELS. Terras- vogels beschikt over: Klinge; De Ruyter, Röbken; Zaal, De Jonge Jr., Dordmunt: Ta- bernal. Akkerman, Kraak, De Jonge Sr., Goedhart. STORMVOGELS 2—VOLEWIJCKERS 2. Stormvogels komt als volgt uit: Rechsteiner; Aland. Schriemer; Zwemmer, Glas, Hoogen- dijk; Roelofs, De Boer, Van Pel, Opbergen, v. d. Kuyl. Oud-Kath. Vereeniging voor Kinderbescherming Zaterdagmiddag 19 October zal in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw alhier de Oud-Katholieke Vereeniging voor Kinder bescherming haar jaarlijksche vergadering houden. Dat dit thans te IJmuiden ge schiedt. is om propagandistische reden, ook omdat in den loop der jaren verschil- lende IJmuidensche kinderen onder toe- I zicht dezer vereeniging stonden en voor ondergang werden bewaard. De uitgebrei de agenda vermeldt o.m. jaarverslag en verslag van de financieele commissie. Een bestuursverkiezing zal plaats heb ben wegens periodieke aftreding van me vrouw E. de VrijRheindorf'te Dordrecht, den heer G. Heijkoop te IJmuiden en pastoor P. J. Conijn te Delft. Voor mevr. H. A. KalffWichers Hoeth, die in 1945 aftrad, is door het bestuur candidaat ge steld de heer P. J Laus. hoofdinspecteur van politie te Den Haag, welke een lezing zal houden over: De taak der Kinderpolitie in een groote stad. Voorts zal een korte uiteenzetting over het doel en de praktijk van kinderbescherT ming worden gegeven. Deze belangrijke vergadering is ook voor niet-leden toegan kelijk. „LOOFT DEN HEER" GAAT WEER ZINGEN. Het zal voor vele zangliefhebbers in onzp gemeente een vreugde zijn te vernemen, dat het befaamde Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" de repetities onder leiding van den heer D. J. Potgieser heeft hervat. Het koor hoopt 13 November een uit voering te geven van het oratorium „Die Schöpfung" van Haydn, waarbij drie be kende solisten hun medewerking zullen verleenen. namelijk mevr. Naberman, so praan: Jan Schipper, tenor en Willem Ra- velli. bas. De begeleiding wordt verzorgd door het Haassch Kamer-symohonie-orkest dirigent de heer Wilh. Richters De uit voering, die ongetwijfeld veel belangstel ling zal trekken, wordt gegeven in de Ned. Hervormde Kerk Kanaalstraat.# VELSEN BUURT VEREENIGING „WATERVLIET" Voor de eerste jaarvergadering van de Buurtvereeniglng „Watervliet", welke Don derdagavond in het onlspanningslokaal van de Java-deurenfabriek is gehouden, bestond vrij veel belangstelling. De heer W. Nieuwen- huis, voorzitter, merkte in zijn openingsrede op, een. dankbaren terugblik op het afgeloo- pert jaar le kunnen werpen, Een zeer uitge breid verslag van den heer W. Pirovano, somde alles op wat door „Watervliet" is ge daan, Speciaal ook voor de kinderen. De penningmeester, de heer B. H. Kuhfus. kon, een batig saldo van f 168,41 aantoonen, 1-Iet winterprogramma wordt door „Water vliet" met. een tooneelavond op 28 October a.s, geopend in het Kennemer Theater te Be verwijk, waar de eigen tooneelgroep zal opvoeren het blijspel in 3 bedrijven: „Over 12 dagen tegen middernacht". E-en door de tooneelgroep ingestudeerde revue wordt 11 December opgevoerd. 4 December wordt voor de kinderen in het onlspanningslokaal een Si. Nicolaasfeest georganiseerd. Bii de be stuursverkiezing werden de heeren W. Nieu- wenhuis en J. Helemich. 2e secretaris, bij acclamatie herbenoemd. Medegedeeld werd, dat een munitiebur.ker op „Meefeweiden" op verzoek van Watervliet inmiddels is leegge haald. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag deelde de voorzitter mede. dat de Oranjevereeniging „Velsen" in samen werking met alle vereenigingen te Velsen- Noord den Nederiandsche Spoorwegen j.l. Zaterdag heeft verzocht alle treinen aan de halte Velsen-Hoogovens te laten stoppen ten gerieve van de bewoners van dit deel der gemeente. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 56) Maar dit epistel had het noodlot een bijzondere bestemming gegeven. Het zou, eerst op het beslissende oogenblik te voorschijn komen, want Remus Falke vergat het wederom. In ieder geval zat het nog steeds in denzelfden binnenzak, toen Falke drie dagen later in Kopen hagen aankwam. In zijn gezelschap be vonden zich, behalve zijn kleindochter, haar kamenier Betty en Kraus, welke laatste een wakend oog hield over eenige omvangrijke koffers, welke nauwelijks groot genoeg waren om Vpra's uitgebrejkï garderobe te kunnen bevatten. Het lijkt wel of je van plan bent een wereldreis te maken, kind, zei Falke, lichtelijk ontstemd. Ik heb alle mooie toiletten meege nomen, die ik van u gekregen heb, groot- papa'tje. Dr. Jörgensen heeft immers ge zegd, dat u veel afleiding moet hebben. Hopenlijk heb je niet te veel sie raden ingepakt. Er zijn kostbare dingen bij die familiejuweelen en op reis kun je daar niet voorzichtig genoeg mee zijn. Ik heb haast niets mee, loog Vera, die alle, haar ter beschikking staande sieraden had laten inpakken. Tot groote ergernis van zijn kleindoch ter stortte Falke zich niet hals over kop in het groote stadsleven. De reis had hem geen goed gedaan en Grottkau, die zijn vriend aan het station opwachtte, schrok werkelijk van zijn ziekelijk uiterlijk. De eerste avond in het groote, deftige hotel was voor Vera een belevenis. Ze dineerde met haar „grootvader" en den ouden heer Grottkau in de eetzaal. Het meisje .verslond het leven om zich heen mét begeerige blikken en roerde de verschillende gerechten nauwelijke aan. Remus Falke bemerkte met eenige ontzet ting welk 'n bijna ziekelijke levenshonger er van zijn kleindochter uitstraalde. Hij maakte zich ernstig ongerust over haar en den volgenden dag voelde hij zich zoo ellendig, dat hij in bed moest blijven. Vera was buiten zichzelf van kwaad heid. Nu zat ze hier in hetjhotel en verveelde zich al evenzeer als op den Falksburcht! 's Morgens was ze in de stad geweest, had wat gewinkeld en rond gekeken. Ook naar het Alhambra Hotel was ze ge gaan om haar moeder onverwachts een bezoek te brengen, maar daarbij had ze Eschpnta! en echtgenoote niet aantrof fen. Vera had zich deze teleurstelling dus danig aangetrokken, dat ze niet eens een groet voor haar moeder had achter ge- ten. 'Ontevreden met zichzelf en haar lot was ze daarop naar haar hotel terugge keerd, in de hoop, dat Remus Falke in- tusschen wat opgeknapt zou zijn, maar ook dat* was weer op een teleurstelling uitgeloopen, want toen zij bij Kraus naar den toestand van haar grootvader informeerde, klonk het antwoord weinig hoopgevend: Meneer voelt zich niet goed, hij heeft, een slaapmiddel ingenomen. Verdrietig ging Vera naar haar kamer, waar Betty haar ontving met de 'ver rassende mededeeling, dat een heer naar haar gevraagd had. Wat voor een heer? vroeg Vera ver-- baasd. Meneer Harry Olsen, luidde het ant woord, dat op veelbeteekenenden toon werd gegeven. Hij zit beneden in de mu zieksalon en wacht op u. Vera begaf zich naar het aangeduide vertrek, dat in een geheel ander deel van het hotel lag dan de andere zalen en slechts zelden of nooit werd gebruikt. Zij had, min of meer als tijdpasseering in het eentonige leven op den Falksburcht, wat met Harry geflirt, maar deze was tot over zijn ooren verliefd op haar gewor den. Vera wist zeer wel, dat zij met die flirtation rijkelijk ver was gegaan, maar dat hij haar nu heimelijk naar Kopenha gen was gevolgd, was in haar oogen toch werkelijk al te dwaas! Als Grottkau daar achter kwam, zou hij hem er eenvoudig uitgooien en bovendien bracht hij ook haar in een zeer moeilijk parket Enfin, den jongeman zou ze wel eens even flink de waarheid zeggen; daar was ze juist voor in de stemming! In den muzieksalon tingelde Harry den nieuwsten filmschlager op den ontstem den vleugel. Toen Vera binnen trad, vloog hij met een kreet van blijdschap op haar toe, maar zij weerde hem geërgerd af. Je lijkt wel niet goed wijs, Harry, verwelkomde ze hem niet bepaald har telijk. Wat doe je in vredesnaam hier? En hoe haal je het in je hoofd mij hier in het-hotel, waar je Grottkau elk oogen blik tegen het lijf kunt loopen. op te zoe ken? Wees maar niet bang, beminde Anne! I-Iarry is nog niet zoo dom als hij er uit ziet. Ik heb me er eerst behoorlijk van op de hoogte gesteld, dat het terrein vei lig was. Mijn principaal is uitgegaan; waarschijnlijk' heeft hij een afspraakje met zijn voorbeeldigen zoon. En ik ben hierheen gekomen, omdat ik het geen dag langer zonder jou-kon uithouden! Maak dan maar als de drommel, dat je weer wegkomt, Dat gaat niet, Anne. Voorloopig zal ik hier moeten blijven. Ik heb ze op het landgoed verteld, dat Grottkau mij on middellijk naar Kopenhagen heeft ont boden. En hier ben ik nu. Als je egns wist, Anne, hoe ik naar je verlangd Mb'l (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3