J Oorlogsslachtoffers klagen hun nood Wereldnieuws Visscherij-Snufjes Tips en Tops IJM UtD EN Personeel der Plaatwellerij deelt in de winst Do onlangs door de algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Plaat wellerij te Velsen goedgekeurde statuten wijziging, waarop de verklaring van geen bezwaar nog moet worden verleend heeft tot gevolg, dat aan het personeel een deel van de winst zal worden uitgekeerd. De winstverdeeling is als volgt ge regeld: nadat 10 procent van de zuivere winst, na de statuaire afschrijvingen, is toegekend aan het reservefonds, ontvan gen de aandeelhouders een uïtkeering tot 4 procent over het nominaal bedrag hun ner aandeelen De overwinst wordt als volgt verdeeld: 5 procent aan elk der directeuren, met een maximum van 15 procent. 2 procent aan elk der commissarissen met een maximum van 10 procent. 20 procent aan alle leden van het personeel, te verdeelen naar ver houding van de anciënniteit van hun dienstverband en van hun salaris of loon. De NV. Plaatwellerij is hiermede een der eerste bedrijven in ons land, welke een statuaire winstuitkeeringf aan het personeel verleent. Ledenvergadering „Het Witte Kruis" De afdeeling Velsen van Het Witte Kruis belegt Maandag 28 October a.s. een ledenvergadering in het gebouw aan de Kennemerlaan. Er is voor deze vergadering een uit voerige agenda. De jaarverslagen zullen worden uitgebracht, er zullen twee afge vaardigden en een plaatsvervanger naar de algemeene vergadering benoemd wor den, er zal gesproken worden over con- tributieverhooging, een bestuursverkie zing zal worden gehouden wegens perio dieke aftreding van mevr. Suwerïnk. den heer D. J. Scholten en pastoor Th Mole- nian enz. De reis van de Willem Barendsz In den ochtenddienst in de Ned Herv. Kerk aan de Kanaalstraat zal de voorgan ger ds. J. v. d Berg in het bijzonder zijn aandacht wijden aan het op handen zijnde vertrek van de Willem Barendsz, het fa- briekschip van de Nederlandsche walvisch expeditie. GEZINSDIEX$T IN DE GOEDE KERK. In de Goede Herderkerk wordt in ver' band met de Gezinsweek a.s. Woensdag avond 8 uur een Gezinsdienst gehouden, waarin zuilen voorgaan ds. S. E Wesbonk en ds. J. v. d Berg. AL WEER KLOMPEN ZONDER BON. De economische recherche heeft proces- verbaal opgemaakt tegen inwoners van l IJmuiden, wegens het koopen van klom pen tegen te hoogen prijs buiten de distri butie om. Vier en zestig paren klompen weiden in beslag genomen en natuurlijk kreeg ook de koopman een proces-ver baal. ARTSEN ZONDAGDIENST. De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen J. F. Bekker en D J. Boes man Apotheken. Voor den dienst op a.s. Zondag en den nachtdienst in de komende week is ge opend de Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeërweg. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur heeft dienst mej. Winter, Evertsenstraat 3. TJmuiden. De leider van de „Union Gaulliste". heeft verklaard, dat generaal de Gaulle zich met cand-daat zou stellen voor de presi dentsverkiezingen. De Briische oud-Minister van buiten- landsche zaken. Eden en negen Briische parlementsleden zijn Woensdag in Brussel aangekomen voor een bezoek aan de voor naamste Belgische steden. q, De Britsche minister van financiën heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de bin- nenlandsche 3 leening, groot 429 millioen pond sterling, op den komenden coupondag. 5 Januari 1947. zal worden afgelost, en dat er een nieuwe staatsleer.ing. rentende 216 zat worden uitgegeven, welke aflosbaar zal 2ijn na 7 April 1975. Radio München meldt, dat 44 Dultsehers, a:e verdacht worden van oorlogsmisdaden, in ce Ei:tsche zóne gearresteerd en aan een Pooische militaire missie overgedragen 2ijn Zij zullen in Stettin terechtstaan. Het Arabische Ilooge Comité heeft be sloten op 2 November een algemeene staking in geheel Palestina af te kondigen. 2 Nov is «e 29ste verjaardag van de verklaring van Balfour. In vele groote zaken te Berlijn is een jut gestaakt. De siakers eischten bestraffing van oorlogsmisdadigers en nazi's en het ont nemen van macht aan de „heeren van de concerns". Aan een af scheidspa rade op het Royal Military College te Sandhurst hebben ook een aantal Nederlandsche kadetten deelgenomen Von Papen's zoon heeft verklaard, dai de Engelschen een plebisciet in Stockhausen nebben gehouden om te weten te komen, of de bevolking von Papen terug wil hebben. Von Papen werd in Stockhausen gear resteerd. Volgens zijn zoon zijn de Dullschers te Stockhausen bereid om hem weer in hun midden te nemen. De uitvoer van steenkool en cokes be draagt ln de Briische zóne van het bezette I>uitschland meer dan 3.000.000 ton, gerekend over drie maanden tot en met 30 Septem ber. Nederland staat als derde ontvangend land op de ranglijst (425.000 ton). Oostenrijk neeft bijna 600.000 ton gehad. Frankrijk o30,000 en Luxemburg 416.000 ton De „Jacob van Heemskerk" naar Antwerpen Hr. Ms. flottieljeleider „Jacob van Heemskerk" vertrekt morgen naar Ant werpen. Na het bezoek dat de Koningin daar aan het schip zal brengen zal het Za terdag 26 October naar Nederland terug- keeren. AANVOER VAN DRIJFNETHARING. Van de drijfnet-haringvisscherij kwamen alhier binnen de KW 44 met 275 kantjes en 500 kisten versch. de IJM 268 met 540 kantjes. BINNENGESLEEPT. De motorkotter KW 53 heeft alhier bin nengesleept den motorkotter IJM 248, die op 80 mijlen van IJmuiden met motor- schade ronddreef. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG Aangevoerd werden 5000 kisten versche ha ring en 2000 kisten andere visch. De haring trawlers besomden f 45.109, de andere trawlers f 11.800 Verdere besommingen: Versche haring: KW 15 f 6268, KW 43 f 8090, KW 25 £9343. Motorlogger: KW 178 f5578. Kustvlssehers: IJM 262 f197, IJM 237 f65, IJM 207 f67. IJM 211 f97, IJM 231 f 14, IJM 239 f61. IJM 318 f35, IJM 343 f130, IJM 23 f 3073, KW 160 f 162, KW 190 f 152, KW 109 f241, HD 16 f119, HD 210 £7, HD 220 f 87. HD 231 £242, HA 4 134, WR 116 f86, BR 23 f258. UK 215 f 520, UK 184 f201, UK 2 £1607, UK 114 f 35. UK 174 £88. UK 66 £60. UK 145 f55, UK $6 £60. UK 202 f1593. UK 43 £86. UK 7 f 79, UK 202 f 74, UK 85 f 100, UK 174 f 75, UK 121 £72, UK 105 £90, UK 147 f 73, UK T f 494, UK 190 f 156, UK 141 f 1680, UK 93 f UK S8 f 1440. UK 52 f 1687. UK 161 f 69, UIC 87 f93, UK 44 f1955, UK 31 f181. Marktprijzen: gr. tong fl,G8f 1,54; gr.m. tong f 1.74—f 1,44; kl.m. tong f 1,54—f 1,46; kleine tong I f 1,24; kleine tong II f 0,84f 0,70 kleine tong III f 0,56—f 0,34; tarbot I f 1,20— f 0,92 per kg.; tarbot II f53—f50; wijting f 11—f4,90; wijting (dicht) f4,10—f 1,40; kl. schelvisch II f 17f 14; kl. schelvisch II (dicht) f 12—f 10,50; versche haring f 17f 7,50 per 50 kg. Bouwen door particulieren Naar aanleiding van hetgeen wij schre ven in ons bericht over de benoeming van den heer F. P. Vermeulen tot adviseur voor de herverkaveling, wijst men er ons van bevoegde zijde op, dat wat den bouw door particuliere bouwexploitanten betreft, de verhouding tusschen bouwkosten en huren nog te ongunstig is, om een ren dabele exploitatie mogelijk te maken. In de naaste toekomst zal echter een regeling worden getroffen, waardoor de particuliere bouwnijverheid mogelijk zal worden. Wij vernamen tevens, dat het in de be doeling ligt. in het einde dezer maand in een te Haarlem te beleggen persconferen tie de financiering van den herbouw in breeder verband toe te lichten. Vergaderlokaal of woonhuis? De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het ontspanningslokaal van de Java- Deurenfabriek als zoodanig zal worden op geheven om tot woonhuis te worden in gericht. Het woonhuis van den directeur aan de Meervlietstraat wordt momenteel gebruikt door een officieele instantie. Daarom heeft hij aan het Beheersinstituut voor Onroe rende Goederen verzocht om het ontspan ningslokaal als woonhui» te mogen in richten. Dit is aan de vereenigingen in Velsen- Noord niet onbekend gebleven en daar van dit lokaal als vergaderruimte een zeer druk gebruik is gemaakt wegens het ont breken van een andere geschikte gelegen heid, hebben de gezamenlijke buurtver- eenigingen zich tot het Beheersinstituut met een verzoekschrift gericht, om den be- staanden toestand te handhaven- en deze eenige gelegenheid voor vergaderingen van beperkten omvang te laten bestaan. Ook de gemeentelijke distributiedienst zou anders genoodzaakt zijn, een andere ge legenheid voor het uitreiken der distribu tiebescheiden te zoeken. Laten we ons eens voorstellen, dat we ons in een geteisterd gebied bevinden. Voor onze gemeente is daarvoor niet veel fantasie noodïg; we hebben slechts om ons heen te kijken. Ei'gens in een gesloopte straat stonden twee woningen, beide met een getaxeerde waarde van f 3000; de eene woning is heelemaal verdwenen, de andere zwaar bescha digd, maar te herstellen. We nemen aan, dat het herstellen odk f .3000 kost. Wat doet Wederopbouw nu? De beschadigde woning wordt her steld; voor rekening van Wederopbouw natuurlijk. De eigenaar krijgt dus zijn huis terug. En wat krijgt de eigenaar van de gesloopte woning? Niet veel meer dan een wissel op de toekomst. Hij 'ontvangt niet eens zijn huur ver goed. Voorloopig ten minste niet. Dit is een van de vele voorbeelden, die het bestuur van de plaatselijke Stichting voor Oorlogsgetroffenen in een Vrijdagavond in Concordia belegde persconferentie opsomde om aan te too- nen, dat de oorlogsslachtoffers zwaar gedupeerd zijn. doordat hun eigendom men verloren ziin geraakt en de rege ling der schadevergoeding van dien aard is, dat zij feitelijk alleen de schade moe ten dragen. Tien procent van de bevol king gaat gebukt onder den last. die feitelijk door 100 procent gedragen diende te worden. Zoo althans is het standpunt der gedupeerden, waaronder er zijn. wier heele huizenbezit of bedrijf verloren is gegaan. De voorzitter der plaatselijke Stich ting. de heer L. Harsveld. gaf allereerst een uiteenzetting van het doel der Stich ting. die in Nijmegen werd opgericht. De bespreking was belegd, om meer be kendheid aan het werk der Stichting te geven. De heer G. Fennell wees er daarna op, dat het juist de spaarders zijn, die hei meest werden gedupeerd. Het is noodig, dat we van ons laten hooren, want er is nog steeds geen recht ge schied. Dat deel der gedupeerden, dat voor den wederopbouw in aanmerking komt. is nog steeds niet in staat gesteld, om te bouwen. Financieel is dit op de bestaande voorwaarden niet mogelijk. Het moet. zoo zei deze spreker, nu maar eens uit ziin met den dooddoener „er is geen geld". Op het oogenblik. IV2 jaar na de capitulatie van Duitschland, heb ben de getroffenen nog steeds geen huur ontvangen. Ook over de taxatie is veel ontstemming. Deze geschiedt naar de waarde van 1940 en wordt verminderd met 2 proc. voor elk jaar. dat sedert den bouw van het perceel verstreken is. Ook voor de gespaaixl gebleven onder- deelen der huizen wordt slechts de oude waarde vergoed, wat tot de zon derlingste consequenties leidt. Een der aanwezigen toonde dit met een sprekend voorbeeld aan. IJzeren balken.'waar voor 7 cent per Kilo wordt vergoed, worden nu voor 22 cent berekend. De algeméene wensch is, dat de schadh wordt vergoed naar de huidige waarde. Tenslotte werd nog de hoop uitge sproken, dat alle oorlogsslachtoffers zich bij de Stichting aansluiten. Velen hebben dit reeds gedaan, want zij telt in onze gemeente reeds bijna 500 leden. Maar nog lang niet allen zijn aangeslo ten en dit wórdt gewenscht om met meer nadruk bij de regeering op daadwerke- keliike hulp te kunnen aandringen. Prijsaanduidingsbeshiit overtreden Er zijn nog „steeds tal van winkeliers, die het niet kiihnen vinden met het Prijs- aanduidingsbesluit, hetwelk bepSalt. dat goederen die op zoodanige wijze ten ver koop zijn gesteld, dat zij van den openba ren weg af zichtbaar zijn, van een prijs aanduiding moeten zijn voorzien. Tegen een aantal winkeliers is nu proces-verbaal opgemaakt. Geblindeerde etalage. Een in deze gemeente wonende hande laar in sanitaire artikelen was al eenige malen door de economische recherche ge waarschuwd, dat ook hij moest voldoen aan de bepalingen van bedoeld besluit. Hij voelde daar niets voor en om aan de ver plichting te ontkomen, blindeerde hij zijn etalage, zoodat wat daarin ligt, nu niet meer van den openbaren weg af zichtbaar is. AFHALEN BONKAARTEN. Voor het afhalen van bonkaarten in het Ontspanningslokaal van de Java Deuren- fabriek zijn aan de beurt Maandag 21 Oc tober de letters A tot en met J en Dinsdag 22 October de letters K tot en met Q. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Donderdag 24 October a.s. wordt in de koffiekamer van de begraafplaats Wester- veld te Driehuis een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een afdeeling „Velsen" van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De Koninklijke Maatschappij stelt zich ten doel het verbreiden van vakkennis in den ruimsten zin des woords en het bevorde ren der belangstelling in den tuinbouw ook bij niet-vakliedên. Op den oprichtingsavond zal de heer P.. M. van der Hart. secretaris van de af deeling Haarlem een propagandistische causerie houden. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heeren J. H. v. d. Burg. J. Groot, Th. de Ruijter, H. J. Velde en A. W. Vol ui er. DV. Sedert het bedrijf weer een beetje geregeld op gang is, is nu een jaar ver- 1 oppen. Ja, we vischten al eerder, maar vóór September-October 1945 was de visscherij nog maar klein van omvang, omdat er bijna geen trawlers beschik baar waren. Daar is eigenlijk pas in den loop van 1946 wat schot in geko men. Er is dan in deze eerste periode van den wederopbouw aardig wat tot stand gekomen. Er kwamen tamelijk veel trawlers uit hun oorlogsdienst terug, zoowel van vriend als van vijand, de watervlootjes vischten druk. de toe stand in den Rijksvischafslag verbeter de, reederij. vischhandel, zeelieden en het volk aan den wal verdienden wat. Maar toch Maar toch ben ik niet gerust; ik ben altijd nog wat huiverig, als ik aan de toekomst van ons visscherijbedrij f denk. Ik durf weliswaar gerust te zeggen, dat wanneer alles meeloopt, IJmuiden zich over zijn toekomst niet ongerust be hoeft te maken, maar.... als nu eens niet alles meeloopt; als veel nu eens te gen loopt, wat dan? We hebben hooren vertellen van grootsche plannen van Unie-visch; we hebben wel eens wat gehoord over plannen tot het bouwen van groote. ultra-moderne stoomtrawlers. Ja, het komt met .IJmuiden wel in orde, dach ten we toen. Ik weet niet, hoe u er over denkt, maar, zooals ik al zei, ik word wat huiverig en ik weet. dat ik niet alleen sta te huiveren. Wanneer men. insiders spreekt, menschen, die een ge zonden kijk op de zaken hebben en die ook rekening houden met de toekomst, dan bemerk je al gauw. dat er alom veel ongerustheid heerscht. Ja. het was mooi. dai de trawlers reizen gemaakt hebben van 30 of 40.000 gulden en nog veel meer. het was ook heel mooi dat puntenrijke vakgroepmenschen maan delijks dikke uitkeeringen kregen, maar daar bouw je geen toekomst mee op. Ik weet wel. dat er energie genoeg is. daar aan den havenkant, maar ik weet ook, dat we er met energie, die op komt in het bedrijf-zelf, alléén niet komen. Den Haag moet voor IJmuiden aan den slag, anders dan dat dit tot dusver het geval was. En die commissie van advies dan?, vraagt u misschien. Ja, die commissie van advies, dat rentabiliteits-onderzoek, prachtig. Maar trawlers moeten we hebben om "onze vloot weer op te bou wen. Zweden. Denemarken, België drukken ons er uit. verdrijven ons van de Noordzee (onze voorouders deden het die van hen. maar dat was weer wat anders) en daartegen moeten we in het geweer en dat kan niet wachten op Unie-visch en moderne stoomtrawlers; dat is-een urgente aangelegenheid. Ik heb me wel eens afgevraagd of het voor IJmuiden niet dringend nood zakelijk is-, tot een andere bedrijfsvoe ring te komen, met name voor de vis scherij. Neen, nationalisatie bedoel ik niet, maar laat ik het centralisatie noe men. Misschien geeft het rentabiliteits- onderzoek een oplossing. PIETERMAN. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 488f) Reinigt Uw kleeding PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk, Kanaal straat. 10.30 u. v.m.: ds. J. v. d. Berg; 5.30 u. n.m.: ds. Peters van Beverwijk. Goede Herderkerk. 10.30 u. v.m.; ds. J. v. d. Wiel. Opening Gezinsweek. Oud-Kath. Kerk. 10 u. v.m.: H. Dienst, 7 u. n.m.: Vesper. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 u. v.m.: ds. J. H. Telkamp van Aerdenhout; 3.30 u. n.m.: ds. S. E. Wesbonk. Goede Herderkerk. 9 u. v.m.: ds. Wesbonk; 3 u. n.m.: ds. Telkamp. Chr. Geref. Kerk. 10 u. vun. en 4 u. n.m.: ds. A. Zwiep. Ver. v. Vrijz. Hervormden. 10.30 u. v.m.: ds. Boons tra van !s-Gravezande. Leger des Heils. 10 u. v.m.: Heiligings- dienst; 8 u. n.m.: Verlossingssamen komst. Onder leiding van adj. Bergsma. Vrjje Evangelisatie, Willemsbeekweg. 3 u. n.m.: de heer L. Pasman. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m.; ds. Joh. Bronsgeest. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m.: ds. B. v. d. Woord. Kapel. 5 u. n.m.: ds. Joh. Bronsgeest. Geref. Kerk. 9.45 u. v.m. en 5 u. n.m.: ds, A. Verschoor. in De bril van Sultan Sar 84. De Sultandie achter zware ijze ren staven 171 een cel van de onder- aardsche gang was opgesloten, u:as buiten zichzelf van vreugde. „Dat jul lie mij hier hebben gevonden!" riep hij. „We moeten eerst bevrijden, Sultan!" riep Tips, de kleine man van de daad en hij begon ijverig aan een van de dikke ijzeren staven te rukken, na tuurlijk zonder dat er verwikken aan was. „Ga maar even opzij, jongens", riep nu de Sirdar„dat is een kar weitje^ voor mij!" De Sirdar klemde zijn tanden op elkaar, trok zijn krom- zwaard, haalde uit en maaide met één geweldigen slag alle ijzeren staven doormidden. „Ge zijt vrij, doorluchtige spiegel der Gerechtigheid", zei hij tot den Sultan. „Dank je, opgaande zon van Perzië's heldendom", antwoordde de Sultan even plechtig

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2