Van Gend en Loos bestaan 150 jaar Op expeditie in de wildernis van Brazilië Een sprookje herleef! Op 18 October 1796 werd te Antwerpen het huwelijk gesloten tusschen Maria Loos en Jan Baptist van Gend, respectievelijk waardin van het hotel de Kroon aan de Eiermarkt en koetsier in de Sinjoren stad. Jan van Gend, een ondernemend man, begon eenige diligence-diensten van Antwerpen uit en in 1809 voegde hij de zaak van zijn overleden broer, die zich eveneens met diligence-vervoer bezig had gehouden, samen met de zijne, onder den naam „Koninklijke Postwagens Onder neming van J. B. van Gend en de we duwe P J. Loos". De erfgenamen zetten na het overlijden van de oprichters de zaak voort en het diligence-net breidde zich gestadig uit, ook het vervoer naar de Noordelijke Ne derlanden werd ter hand genomen. Toen in 1839 de spoorwegen kwamen, ondervond het vooral in ons land groeiende bedrijf een begrijpelijken terugslag en de firma werd teruggedrongen tot de eindpunten van de spoorlijnen, waar zij met paardentractie voor „doorverbinding" naar de particu lieren zorgde..Men zat echter in den meest letterlijken zift „niet bij de pakken neer" en eenigen tijd daarna werden spoorwa gons gehuurd, waardoor het treinvervoer in eigen beheer kwam. De naam wijzigde zich met de omstandigheden in Algemeene Expeditie Onderneming Van Gend en Loos. De onderneming kon het echter toch niet bolwerken en in 1885 waren de toen malige eigenaren van plan hun zaak te liquideeren. De chef van de exploitatie J verzette zich hier echter met succes tegen, hij nam het bedrijf over en wist het nieuw leven in te blazen. Door samenwerking met de verschillende spoorwegonderne mingen wist Van Gend en Loos contrac tueel zoo goed als alle besteldiensten in ons land in handen te krijgen. In 1928 kwam een N.V. in de plaats van de oude onderneming, die grootendeels de aan- deelen van de toen pas opgerichte „Alge meene Transport Onderneming ATO" be zat, zoodat de twee vervoersondernemin gen zich in vruchtbaar samengaan ont wikkelden tot een der grootste transport bedrijven in Nederland. Twee wereldoorlogen hebben niet kun- Vergif gesmokkeld in Duilsche pijp Veronderstellingen omtrent den dood van Göring Een Amerikaansche psycholoog, Gilbert genaamd, die in de gelegenheid geweest is de Duitsche oorlogsmisdadigers gedurende het Neurenbergsche proces voortdurend gade te slaan, heeft een veronderstelling geuit over de wijze, waarop Göring de ampul met vergif ln zijn cel heeft kunnen krijgen. Het was Gilbert, zoo nteldt United Press, opgevallen, dat Göring vaak een groote Duitsche pijp, waar hij zeer aan gehecht scheen te zijn. ter hand liet stellen aan een jongen Duitscher, die de functie van bibliothecaris in de Neurenbergsche ge vangenis vervulde. Dit was een kleine gunst, die Göring was toegestaan, omdat hij, naar zijn zeggen, in zijn cel geen ma teriaal had om de pijp goed schoon te maken. De jonge Duitscher had vrijen toegang tot alle gevangenen en het Is mogelijk, dat hij de ampul met vergif in de pijp, die daarvoor grdot genoeg was. heeft verborgen. Een andere mogelijkheid om te verkla ren hoe Göring in het bezit van vergif kwam, is, dat hij kort geleden zijn bezit tingen wilde inspecteeren. Het kan zijn. d3t hij kans gezien heeft het buisje met vergif, dat misschien tusschen zijn bezit tingen was verstopt, te bemachtigen. „Toen ik van Görings zelfmoord hoor de". aldus Gilbert, „dacht ik echter het eerst aan de Duitsche pijp en aan den jongen bibliothecaris. Ik had trouwens al eerder aan de mogelijkheid gedacht, dat Göring op die manier contact met de bui tenwereld onderhield, maar had meer aan propagandistische bedoelingen gedacht." nen verhinderen, dat Van Gend en Loos zich op het wereldvervoer wierp en vooral na Mei 1945 werden verschil lende inter nationale diensten aangepakt. De geregel de „lijnen" op Tsjecho-Slowakije, België, Frankrijk, Zwitserland en vele andere landen bewijzen, dat het thans verjarende bedrijf niettegenstaande zijn hoogen ouderdom de kracht der jeugd bezit. Heden wordt het uitzonderlijk jubileum met eenigen luister in Utrecht gevierd. Ontslag aan „Sehalkhaaragenten" nietig verklaard Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van een aantal politie-agenten, die hun opleiding te Schalkhaar ontvangen hadden en op grond daarvan door den burgemeester van 's-Gravenhage ontslagen waren. Het ambtenarengerecht verklaarde het besluit van den burgemeester, waarbij den politiemannen eervol ontslag verleend werd. nietig. Het overwoog dat aan de z.g. „Schalkhaaropleiding" ernstige fouten en gebreken kleefden, doch dat niet gebleken is. dat een ieder, die deze opleiding ont vangen heeft, ongeschikt is voor het be- kleeden van een ambt bij de politie. Het gerecht heeft de overtuiging, dat velen, ondanks de ontvangen opleiding, be kwaamheid bezitten voor het uitoefenen van een dergelijk ambt. v«b Democratiseering der vakgroepen verlangd De Federatie van Nederlandsehe Bedrijven ter bestrijding van de economische dictatuur en bevordering van het particulier initiatief heeft ln een te Apeldoorn gehouden verga dering een motie aangenomen, waarin demo cratiseering der vakgroepen wordt verlangd en aan het bedrijfsleven het advies wordt gegeven, met ingang van 1 Januari 1947 geen contributie te betalen, zoolang deze democra- tiseering niet is geschied. Indien de vakgroe pen aan het verlangen tot democratiseering niet voldoen, dienen de vrije bedrijfsorgani saties zich zoodanig te organiseeren, dat zij representatief zijn voor de verschillende bedrijfstakken en organen van overleg met de regeering kunnen vormen. Vandaag fruit nog zonder bon Voor fruit, dat vandaag in win kels, op markten of waar ook te koop wordt aangeboden, mogen geen consu mentenbonnen worden aangenomen. Met ingang van Maandag is het fruit uitslui tend op den bon verkrijgbaar Exploitant van Utrechts raadskelder stond terecht Van Geelkerken en Zondervan als getuigen Voor het tribunaal te Utrecht heeft zich de exploitant van den Utrechtschen raadskelder en eigenaar van het restau rant „De Dietsche Taveerne" te verant- worden gehad. Deze inrichtingen waren tijdens de bezetting verzamelplaatsen van N.S.B.-ers en Duitschers. De exploitant V. werd na de bevrijding gearresteerd maar later vrijgelaten. In April van dit jaar is hij opnieuw aangehouden en in kamp Millingen gedetineerd. AJs getuigen werden gehoord C. van Geelkerken, de ex-plaatsvervanger van Mussert en ex-leider van den jeugdstorm en A. J. Zondervan, ex-leider van de W.A. Op een vraag van den president verklaar de Van Geelkerken zonder beroep te zijn. Als adres gaf hij op Wolvenplein 27, het geen het adres van de Utrechtsche straf gevangenis bleek te zijnVan Geel kerken zei. dat hij den exploitant van de Dietsche Taveerne eigenlijk nooit ver trouwd had. „Er was van het goede teveel, er hingen portretten van Mussert en Hit- Ier, zoo groot als nergens in Nederland, en de kellners liepen er met SS-speldjes op hun revers". Zondervan had nooit eenig wantrouwen tegen V. gehad. Andere getuigen verklaarden, dat V. van 1941 af belangrijke inlichtingen aan het ondergrondsche verzet had gegeven en ook wel eens gezorgd dat een illegale werker een revolver kreeg. In het dossier lagen ook brieven, waarin verklaard werd, dat V. hulp verleende aan Joden en studenten en dat velen, die door de Duit schers gearresteerd waren, hun leven aan hem te danken hebben. V. zeide, van 1933 tot 1934 lid der N.S.B. geweest te zijn. Hij had af en toe kleine giften aan de N.S.B. en aan Winterhulp gegeven. Bij een openbare verkooping had hij een deel van den inventaris der stu dentensociëteit gekocht, maar deze later weer teruggegeven. Het tribunaal zal over 14 dagen uit spraak doen. NIEUWE LOONEN VOOR MELK INRICHTINGEN Door den Centralen Bond van Transport arbeiders wordt ons medegedeeld, dat een -nieuwe regeling van loon- en arbeidsvoor waarden voor het melkinrlchtlngsbedrijf is afgekomen waaraan terngwerkende kracht ls verleend tot 5 Mei Ji. De Braziliaansche regeering heeft een expeditie georganiseerd naar de vrijwel onbetreden gebieden van het binnenland, om deze open te leggen voor exploitatie. De stichting „Centraal-Brazilië", die de leiding van-de expeditie heeft, zendt pio niers diep de wildernis in naar streken, waar geen blanke ooit durfde te komen. Een redacteur van United Press meldt over de expeditie het volgende: „Op 29 September begonnen wij den tocht langs <le Tanguro rivier met 22 man in twee booten. Wij vonden in de wildernis overal afgebrande plekken, vermoedelijk het werk van de gevaarlijke Calapos India nen, die op hun terugtocht voor de nade ring der blanken de „tactiek der ver schroeide aarde-' wilden toepassen. In de reusachtige boomen aan weers kanten van de rivier wemelde het van schel gekleurde vogels en van tijd tot tijd konden wij aan de oevers groot wild be speuren. De rivier zelf was bijzonder vïschrijfc, maar krioelde op sommige plaat sen ook van de beruchte „pft-anna's". de kleine vlsschen, die zoo vraatzuchtig zijn, dat een school van hen een mensch in wei nige minuten verslindt, als hij het ongeluk mocht hebben in het water te vallen. Wij vormden de achterhoede van de ex peditie en het was onze taak de laatste etappe van deze penetratie in de wildste gebieden te voltooien door den aanleg van een groot vliegveld aan de oevers van de Kingu-rivier. Achter ons lag Teeds een keten van vliegvelden, die de verzorging der expeditie uit de lucht waarborgde en die het begin vormden van de beschaving, die de stichting Centraal-Brazilië gaat brengen aan een ongeëxploreerd gebied van 200.000 vierkante mijl. Hier wonen slechts Indiaansche stammen die nimmer eenig contact met blanken hebben gehad. De vliegvelden die door de expeditie zijn aangelegd, zijn uitstekende uitgangspunten voor de ontsluiting van dit gebied. Het was een hard werk, deze aanleg, want alles moest met de hand geschieden, met spa den en met muilezels, maar thans zijn er drie groote velden gereed, te Aragarcas, Chavantina en Garapu en een aantal klei nere er tusschen in. Zelfs groote vliegtui gen kunnen thans over het tevoren ontoe gankelijke oerwoud vliegen. Sinds 1943 werken er niet meer aan een 100 man aan dit project. 100 stoere pioniers die alles deden zonder de moderne mecha nische middelen, die krijgszuchtige Cha- vantes Calapos en Cavamus stam men trotseeren en de altijd ei\ overal aan wezige malaria-muskieten. Aragarcas, in 1943 nog slechts een verzameling armzalige hutten, is reeds uitgegroeid tot een druk stadje. Het zal nog wel een twee jaar duren, eer het laatste vliegveld, dat aan de Kingu, voltooid zal zijn. Dan zal men nog dieper kunnen doordringen in het onherbergzame land; naar de Tapajoz rivier, om tenslotte een diagonale reeks vliegvelden te vormen tusschen Rio de Janeiro en Manaos aan den bovenloop der Amazone". Een boefe van f50.000- Door den Tuchtrechter te Haarlem opgelegd aan een Zaanschen houthandelaar Voor den oorlog was H. B. in Koog aan de Zaan pluimveehouder. Voor bijverdien sten handelde hij in afval van de Zaansche houtindustrieën. Toen was dit weinig of niets waard. Hij verkocht alleen iets aan collega's om er kippenhokken van te ma ken. In den oorlog, toen al het hout schaarsch werd, kreeg ook het afval waarde. Het werd zelfs een gewild artikel, zoodat B. er een flinken afzet van kreeg- Hij had vooral veel afnemers onder de Zaansche klein-industrieelen, die zich toe legden op het maken van speelgoed Afvalhout viel buiten de Distributie, maar nu meende B. dat hij ook vrij was in het bepalen van zijn verkoopprijzen. Hij deed of er geen Prijsbeh,eersching was en verdiende groote bedragen. Dit was aanleiding dat B. Donderdag voor den Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem terechtstond. De geheele dag ging heen met de behandeling van deze eene zaak. Niet minder dan 20 getuigen werden gehoord. Uit het getuigenverhoor bleek, dat B. er bijna geen administratie op na hield. „Het was een soepie" zoo constateerde de Tuchtrechter, waarna hij er op liet volgen: „ik krijg den indruk dat dit opzet was om te trachten uw enorme winsten te ver bergen". De accountant van B. verklaarde dat de winst over 1944 f 52.000 heeft bedragen en over 1945 f 75.000. De verdiensten werden eerlijk aan de Belastingen opgegeven, zoodat B. groote sommen aan den Fiscus heeft betaald en nog moet betalen. Er was een zekerheidsstelling van f 40.000 opgelegd. Verdachte bleek ook groote partijen boomschors verkocht te hebben die ver werkt werden bij de fabricage van surro gaten. Mr. F. W. van Dijk uit Zaandam, die als raadsman optrad, erkende dat zijn cliënt verkeerd gehandeld had en straf verdiende. Hij hoopte evenwel niet, dat de Tuchtrechter hem zoo'n hoogö^boete zou opleggen, dat het hem onmogelijk zou worden zijn bedrijf voort te zetten. Temeer omdat daardoor» ook de klein- industrie getroffen töu worden. Boven dien is B. voornemens zijn administratie te moderniseeren en zich te houden aan de voorschriften der Prijsbeheersching. De Tuchtrechter verklaarde dat hij het bedrijf van B. niet kapot wilde maken, maar hem nog een kans wilde geven. Voor zijn ernstige zonde moet hij evenwel boe ten. Daarom werd een boete van f 50.000 opgelegd. Oplichter aangehouden In Haarlem vervoegde zich eenigen tijd geleden een persoon aan vele woningen, die mededeelde ambtenaar te zijn. Hij zeide, dat de gemeente artikelen leverde voor de elec- trlsche verlichting en vroeg f 125. Eenige Haarlemmers betaalden het bedrag, doch moesten later ervaren, dat zij opgelicht wa ren. Het is de Haagsche politie gelukt den oplichter aan te houden. De man, die zijn oplichterspraktijken in vele steden van het land uitoefende, was een bekende van de politie. Drie dooden na een bruifolsmaal Gistermorgen vroeg is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Leiden in den ouderdom van 49 jaar overleden mevrouw C. J MiskotteCladder, echtgenoote van prof. dr. K. H. Miskotte, die eenige jaren predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem is geweest. Dezer dagen bericht ten wij, dat de familie Miskotte had deel genomen aan eén bruiloftsmaal en dat eenige leden daarna ernstig ziek zijn ge-, worden. Eerst is de 21-jarige dochter over leden en thans vernamen wij helaas het overlijden van mevrouw Miskotte na een staat van voortdurende bewusteloosheid. Ook de bruidegom, de heer P. Hein, wiens huwelijk door prof. Miskotte was ingezegend, is overleden, zoodat het aan tal slachtoffers thans drie bedraagt. PROMOTIE VAN DEN HEER A. D. DE GROOT. Woensdag 23 October zal aan de Universi- te Amsterdam promoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. D. de Groot, geboren te Santpoort op een proefschrift, ge titeld „Het denken van den schaker", een experimenteel psychologische studie. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 57) Met dat al breng je mij in een al lerminst benijdenswaardige positie, Har ry. Ik kan hier toch immers geen af spraakjes met je maken, zooals op den Falksburcht! Anne. toe luister naar me. Ik houd van je! Dat heb je me al wel honderd maal verteld, Harry, maar dat is een hopeloos geval. Zoo'n onschuldige flirtation heb ben we ons daar op den Falksburcht als tijdverdrijf wel kunnen veroorloven, maar Geen maren, alsjeblieft, Anne! Ik heb een brief van mijn vader ontvangen. Hij is blij dat ik het zoo lang bij Grott- kau heb uitgehouden. Blijkbaar heeft Grottkau in een goeie bui zich nogal gunstig over mij uitgelaten, want ik kan nu weer een potje bij den ouden heer breken. Ik mag weer naar huis komen en ter eere van den terugkeer van den verloren zoon zal het beste kalf worden geslacht. Mijn moeder kan den dag niet afwachten, waarop ze mij weer in haar armen zal kunnen sluiten. Gefeliciteerd! Maar waf heb ik daar allemaal mee te maken? Harry Olsan keek Vera met groote oogen aan. Hij vond haar onweerstaan baar met haar bleek gezicht, het zwarte kroeshaar en haar donkere onrustige oogen. Hij was inderdaad tot over zijn oorcn verliefd. Wat een vraag, Anne! Nu kun je immers mijn vrouw worden. Ik ben hier heen gekomen om een aanzoek te doen bij je grootvader! Vera was perplex. Zij had er nooit een oogenblik aan gedacht, dat de avan ces van dezen jongeman werkelijk ern stig gemeend waren. Met haar gewone berekening, welke zij van haar moeder had geërfd, overlegde ze snel, wat haar te doen stond. Harry Olsan's vrouw! De jongen stamde %ran een schatrijke fa milie. was eenige zoon en scheen bij zijn vader geen kwaad te kunnen doen. Ze mocht dit aanbod niet zonder meer van de hand wijzen. In zijn oogen was ze de kleindochter van Remus FaLke. maar zelf voelde ze zich in deze positie nog lang niet veiLig. Het wilde met haar „grootvader" nu eenmaal niet vlotten; schier dagelijks ondervond ze meer weer stand. Als vandaag of morgen de bom op den Falksburcht eens barstte en dat heele bedrog aan het licht kwam? Ze hui verde als ze er aan dacht. Harry Olsan vatte het zwijgen van het meisje verkeerd op. Natuurlijk weet ik wel, dat er eenig standsverschil is. Anne. Jij bent een telg van een oude adellijke familie. Als mijn vrouw zou je eenvoudig Anne Olsan heeteii. Bijna had Vera hem in zijn gezicht uit gelachen. Maar ik ben zeer gefortuneerd, ging Olsan niets vermoedend voort, en m'n vader wenscht sinds lang, dat ik me een vrouw zoek en me hier of daar ves tig. Ik kan je alles bieden, wat je hart begeert en ik beloof je, dat het je aan niets zal ontbreken. Mag ik met je groot vader spreken? Goed. ik neem je aanzoek aan, Harry, besloot Vera. M'n grootvader zul je voorloopig echter niet te spreken krijgen. Hij is ziek en bovendien lijkt het me be ter. dat ik hem eergt zelf langzaam voor bereid. Ach, Anne, wil je werkelijk mijn klein, lief vrouwtje worden? Ja! Lachend liet Vera zich zijn uit gelaten omhelzing welgevallen. Zoo en nu moet je naar het landgoed terugke>_- ren. Ik denk er niet aan! Nu Ik je ja woord heb, laat ik je niet meer alleen, Anne. Ik blijf met Kerstmis in Kopen hagen en we zullen ons kostelijk amu seeren! Amuseeren Dit woord klonk Vera als muziek in de ooren. Goed dan, Harry, als je er persé op staat, kan je, wat mij betreft, hier blij ven. Je moet dan zelf maar zien, hoe je het met Grottkau in het reine brengt. Daar maak ik me niet ongerust over. Die is blij. dat hij zoo gemakkelijk van me afkomt. Kunnen we elkaar van avond niet ergens ontmoeten, Anne? Ik weet het niet. Waar logeer je eigenlijk? In hotel Eden. Blijf daar dan tot ik je opbel. Als je me maar niet te lang. Iaat wachten, liefste. Een goed echtgenoot is nooit on geduldig Harry! antwoordde Vèra met een glimlach, die schalksch moest lijken en met een vluchtige kushand wipte ze de kamer uit. Betty ontving haar met de mededeeling, dat haar grootvader wakker was en haar wenschte te zien. Vera ging naar de kamer van den zieke. Beste kind, ik krijg vanavopd be- zoèk van den notaris, die ik verzocht heb hier te komen. Ik heb een en ander met hem te bespreken. Het spijt me, dat ik me zoo weinig met je kan bezig hou den. O, trekt u zich daar maar niets van aan, grootpapa. Hoofdzaak is, dat u weer zoo gauw mogelijk de oude bent! Ik zou niet graag willen, dat je je hier in het hotel blijft zitten vervelen. Misschien doe je het beste een paar kaar ten voor de opera te bestellen, dan kan Betty wel met je meegaan. Goed, grootvadertje, al u daar per sé op staat. Maar ik blijf anders net zoo lief bij u! (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6