IJmuider Courant Tabak. Besluiten van de conferentie te Batavia Russen zijn teleurgesteld over den verkiezingsuitslag in Berlijn tofe «Tnnrgnnsr No. 184(53 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboora I>In8d(tff 22 October 194® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. HST was geen vroolijke beschouwing, die wij Zaterdag betreffende de tabaks- vooruitzichten gepubliceerd hebben, zo hield immers in dat er groote kans be staat, dat het in Januari of Februari spaak zal loopen en dat tot diep in den zomer van '47 een ..fnuikend" tekort aan tabak zal bestaan. Wij koopen niet op de Amerikaan- sche markt, omdat er geen deviezen voor beschikbaar zijn en de regeering wenscht van een aangeboden crediet voor aankoop van tabak geen gebruik te maken. De oude oo<>st is verkocht en de nieuwe zal pas in Juli aan de markt komen. De eenneids- sigarct dreigt terug te keeren, hetzij onder den naam Rhodesia (die indertijd vertaald werd met: Regeering Holland Ontdekt De Ellendigste Sigaret In Amerika) of onder den pralenden titel Superbe. Men zal mis schien het meest voelen voor een naam. die voortreffelijkheid suggereert, maar veel baten zal dat niet. Mooie namen kun- nen suggestieve uitwerking doen gelden, ntaar alleen als aan zekere eischen van goed gehalte werkelijk voldaan wordt. Men overweegt nu om den sigareUenoon voor dames af te schaffen. Het lijkt een moedig man. die dit voorstel gedaan heeft. Maar zijn naam is niet bekend gemaakt, misschien heeft hij het anoniem ingediend. Een waarlijk onversaagde zal eerst hij zijn, die een dusdanig besluit neemt en de ver antwoordelijkheid in het openbaar op zich durft te nemen. Met dat al blijft de tabaks-kwestie een ernstige zaak. In wezen is zij veel ernstiger dan zij er uit ziet. Wij sukkelen in Neder land nog steeds met een verminderde ar- beids-productiviteit. Wil men die verhoo- gen. dan bereikt men dat niet met z.ede- preeken en zelfs niet met zakelijke ver- toogen. maar wel door begrip te toonen voor het welzijn van den werker. Tot de voorwaarden voor zijn welzijn behoort in verreweg de meeste gevallen, want de groote meerderheid der mannen rookt ïijn pijp tabak of zijn sigaret. D.e stem men hem behagelijk. bezorgen hem alle,- din" bevorderen zijn gezelli„heid en »e moedelijkheïd in den omgang met zijn medemenschen. De gedachte aan zun roo- kertje doet hem met meer plezier zijn werk verrichten. Het feit. dat daarvoor gezorgd wordt, geeft hem bet gevoel dat aan zijn belangen wordt gedacht. De Hol lander is in het algemeen geen man met veel politieke belangstelling, maar de tabakspolitiek interesseert hem levendig en alle nieuws daaromtrent heeft zijn groote aandacht. Om deze redenen lijkt het mij onyerstan- dig. als men in Den Haag geen *èviezen voor aankoop van tabak beschikbaar stelt en van een aangeboden crediet geen »e- bruik wil maken, Als men daar eenvoudig redeneert, dat andere aankoopen wegens hun direct nut voor moeten gaan blJ ;.een genotmiddel", volgt men een kortzichtig beleid. Van direct nut is immers zeer ze ker dat de arbeidsproductiviteit wordt op gevoerd. Als men die stimuleeren kan met een behoorlijke tabaksvoorziening, die ruimer inplaats van nog geringer dan de huidige zou dienen te zijn. beteekenen de daarvoor bestemde deviezen een soede belegging. Ik heb indertijd in denzelfden trant geschreven ten aanzien van het ge ringe vleeschrantsoen en ce aanzienlijke export van vleesch. De bezettingstijd heeft aangetoond, zooals ook door veel medicHs bevestigd, dat vooral mannen behoefte hebben aan dierlijk eiwit. Vegetariërs mo gen dat feit loochenen, maar er is een groot verschil tusschen de hcnamelijke ge steldheid die aan zulke voeding gewendMs. plus de geestesgesteldheid die e waarde aan hecht, en het tegenovergestelde Ten aanzien van het rooken doet h j^mfders voor: de niet-rooker haalt er de scnouders over op. voor den rooker is het een be langrijke zaak. die zijn levensvreugde be- invloedt. Als men hem zegt dat het een ondeugd is zal hij antwoorden, dat ei erDer bestaan en dat hij dit onschuldig genoegen wenscht te blijven genieten. Het is merkwaardig dat men*" Den Haag in dit soort zaken zoo we'"1®. blijkt te toonen. Men is daar y eelal zeer gebrand op economische theorieen en be rekeningen. maar zwak in menschenken- nis. De neiging tot een intellectualisme, dat alle wijsheid uit boeken, rapporten en statistieken wil halen, en te weinig reke ning houdt met de voorkeuren en behoef ten van den levenden mensch. treedt tel kens weer aan den dag. Op geheel ander terrein hebben wij dat sinds de bevrijding ook telkens gezien Het Is zeker nuttig, ertegen te blijven waarschuwen. Men ziet ln Den Haag vaak niet, hetgeen men vlak voor zijn neus heeft. ik Dien dames-bon voor sigaretten zou ik liever niet afschaffen Het lykt een onvriendelijke en onverstandige daad D- meeste vrouwen moeten in dezen tnd ook bard werken. Grenscorrecties ter sprake in besloten Kamerzitting De Tweede Kamer is telegrafisch bij eengeroepen voor een besloten vergade ring op Donderdagmiddag, ten einde de reecerine in de selescnheid te stellen een verklaring af te lessen betreffende de door baar aan de vier sroole mosend- heden kenbaar te maken wenschen om- trent grenscorrecties. Over de gisteren in Batavia gehouden plenaire zitting der Nederlandsche en Indonesische delegaties wordt in een officieel communiqué verklaard, dat de conferentie overeen gekomen is, de wa penstilstandscommissie te machtigen een „staakt-het-vuren"-instructie uit te vaardigen, zoodra zij een beslissing daartoe genomen heeft, zonder dat zij zich tot de plenaire zitting zal behoeven te wenden. Het communiqué zegt voorts, dat een resolutie tot de instelling van een com missie voor burgerlijke zaken eenstem mig werd aangenomen. De volgende bijeenkomst van de vol tallige vergadering zal plaats hebben op 30 October. In een speciale resolutie wordt de taak van de commissie voor burgerlijke zaken als volgt omschreven: „De com missie zal een ontwerp opstellen voor een organisatie ter bestudeering van de problemen van burgerlijken aard. die voortspruiten uit den wapenstilstand en die de door de geallieerden bezette ge bieden op Java en Sumatra en de com municaties met en tusschen de omlig gende gebieden betreffen. Verder zal haar taak bestaan uit het bestudeeren van problemen, die zich voordoen in hetzelfde gebied en die voortspruiten uit het terugtrekken van de Britsohe en Britsch Indische troepen tot 30 Novem ber. Als basis voor haar werkzaamhe den zal de commissie aanvaarden den bestaanden toestand in de betrokken gebieden. Het rapport van de commissie voor de politieke toepassing van den wapen stilstand zegt o.a., dat een gemengde Staking in de mijnen Een derde deel van het aantal mijnwerkers is niet verschenen Naar aanleiding van een oproep tot sta king, welke de Algemeene Bond van Wer kers in het Mijnbedrijf heeft uitgegeven, is vandaag op de vroege diensten, welke om zes uur hedenmorgen begonnen, 32 pCt. der mijnwerkers niet verschenen. Dit per centage geldt voor de Limburgschc mijnen gezamenlijk. Van ongeregeldheden is geen sprake. Dc staking zal 24 uur duren. De Alge meene Bond van Werkers in het Mijnbe drijf heeft verklaard, dat het werk stil gelegd is. omdat dc regeering nog geen beslissing heeft genomen op het voorstel tot verbetering der loonen, dat de myn- industricraad op 21 Augustus heeft inge diend. De Raad van Vakcentrales, liccft de sta king afgekeurd. Bomaanslagen een profest tegen arrestatie van Schacht In Stuttgart hebben 300 man Amerikaan- sche militaire politie, voorzien van auto matische wapenen, tanks en jeeps, razzia's gehouden na de bomaanslagen van Zater dag. Er werden huiszoekingen verricht. Ook 200 man Duitsche politie nam aan de operaties deel. Radio Frankfort heeft een officieele ver klaring van Amerikaansche stafofficieren doen voorlezen, welke verklaring zegt. dat de bomaanslagen in de Amerikaansche be zettingszone van Duitschland noch tegen de Amerikanen noch tegen de bezetting gericht waren, maar dat het protesten van rechtsche elementen tegen de arrestatie van Schacht betreft. Bemoedigende woorden van Molotof De „Queen Elisabeth" is gistermor gen in de haven van New York aange komen. Bij aankomst te New York heeft Molotof verklaard, er zeker van te zijn. dat de vraagstukken, die de Vereenigde Naties in de naaste toekomst zullen bespreken, kunnen worden opge lost. Iedere moeilijkheid zou volgens hem met goeden wil en den waarachti- gen wensch om tot overeenstemming te komen overwonnen kunnen worden. De delegatie der Sovjet-Unie zal er toe bijdragen, dat het werk der algemeene vergadering en den raad der ministers van buitenlandsche zaken met succes ten einde wordt gebracht ter verster king van den vrede en voor het welzijn der volleen, zoowel groote als kleine. Weerbericht KOUDER Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land hier en daar nog eenige re gen. Later brekende bewolking. D3ling van temperatuur. Matige, tijdelijk krach tige wind tusschen Noord-Oost en Zuid- Oost. Nederlandsch-Indonesische commissie zal worden gevormd ter uitwisseling van inlichtingen en ter vergemakkelij king van de evacuatie en de hereenïging van families. Verder zullen delegaties van beide partijen toestemming krijgen om de kampen en andere plaatsen, waar de geïnterneerden zich bevinden, te be zoeken ten einde de noodzakelijke ge gevens te verzamelen en hulp te ver- leenen bij de verbetering van hun toe stand en bij hun evacuatie. Een andere Nederlandsch-Indonesische commissie zal een onderzoek instellen naar het lot van personen, die zijn ontvoerd of op andere wijze zijn verdwenen geduren de de periode van 'het conflict. Deze commissie zal verder maatregelen ne men of voorstellen voor htm bevrijding, indien zij nog in leven mochten zijn. Ook zal deze commissie bij beide par tijen aanbevelingen doen met betrek king tot de mogelijkheid van een alge meene amnestie voor gewelddaden, die vóór den wapenstilstand zijn gepleegd, met uitzondering van die zaken, die dui delijk-wijzen op moord met voorbedach ten rade en wreedheden, die in koelen bloede zijn begaan. Tenslotte zal een gemengde Neder landsch-Indonesische commissie wor den aangewezen ten einde de publiciteit te bevorderen, die kan bijdragen tot het scheppen van een gunstige sfeer voor de onderhandelingen. Deze com missie zal ook maatregelen nemen, die kunnen leiden tot een beter begrip van wederzijdsche bedoelingen en standpun ten. Hiertoe zullen beide partijen offi cieel gecontroleerde publicaties uitge ven. Beide partijen beloven de vermij ding van elke agitatie te bevorderen in de gebieden, die door de andere partij worden gecontroleerd. Ieder geval van dien aard, dat zich mocht voordoen, zal aan de commissie worden gemeld. De commissie zal dan een onderzoek instellen en zoo noodig maatregelen voorstellen aan de betrok ken autoriteiten. Het woord is aan. Lafontaine: Hard loopen dient tot niets men moet te rechter tijd vertrekken. De omroep wordt gereorganiseerd Moeilijkheden bij „Radio-Nederland" zijn in acuut stadium gekomen Het tegenwoordige kabinet heeft by zyn optreden een aantal moeilijkheden in de stichting „Radio-Nederland in den over gangstijd" aangetroffen, welke een in grijpen noodzakelijk maakten. Hel vorige kabinet liad den Radinraad reeds ingescha keld en licm verzocht een advies uit te brengen. Inmiddels zyn dc moeilijkheden in de stichting in een acuut stadium getreden en is onverwyld ingrypen noodzakelijk geworden, zoodat dc regcering verplicht was zich met spoed omtrent in dit opzicht te nemen maatregelen te beraden. Bij dit. beraad is een bepaalde gedachte omtrent een reorganisatie van het lijdelijke ra diobest el in concreten vorm gegoten. Den voorzitter der stichting is machtiging ver leend hierover in contact met de bestaan de omroepvcreenigingen Ic treden. Dit overleg is nog gaande en over het resul taat daarvan zal de Radioraad in de gele genheid worden gesteld zich op korten termyn uil te spreken. Daarna zal dc re- gecring een beslissing nemen. N.V. de Plaatwellerij Bij de op 21 dezer gehouden inschrijving op 590.100.aandeelen N.V. de Plaat wellerij te Velsen is het geheele bedrag door aandeelhouders opgenomen. .En het leven gaat verder. Tusschen de armzalige overblijfselen van wat eens een schoone stad was, leveren de bewoners den strijd om het bestaan. Bij gebrek aan markthallen en zelfs aan eenvoudige tentjes wordt de verkoop van „ongeregelde" Duitsche waren in Neurenberg aan een geïmproviseerde stellage bedreven. Stroomlevering reeds gestaakt Na de groote overwinning der sociaal democratische partij bij de gemeente raadsverkiezingen in Berlijn achten politieke kringen in de Duitsche hoofd stad het waarschijnlijk, dat de door de Russen gesteunde socialistische een heidspartij een nieuwe poging zal doen tot een fusie, of ten minste tot nauwe samenwerking te komen met de sociaal democraten. Men achtte het echter on waarschijnlijk, dat deze laatsten hier toe bereid zullen zijn. Zij zullen er eer der toe overgaan een accoord met de christelijk-democraten te sluiten. Ten aanzien van de verkiezingen in de Russische bezettingszone verklaren de leiders van christelijk democraten en liberaal-democraten dat het hun par tijen daar uiterst moeilijk is gemaakt en dat de socialistische eenheidspartij even zeker een nederlaag zou hebben geleden als in Berlijn, indien de omstandigheden voor alle partijen gelijk waren geweest. Drie leiders van de socialistische een heidspartij zijn uitgenoodigd voor een conferentie met leidende Russische functionarissen. Naar verluidt hebben de Sovjets te kennen gegeven, dat zij verrast en te leurgesteld waren over de uitslag en dat de partijleiders hen onjuist hadden voorgelicht over de opvatting van de Berlijners ten aanzien van de socialis tische eenheidspartij. Verder zouden zij de leiders ervan hebben beschuldigd, dal deze een verkeerde verkiezïngstac- tiek hadden toegepast. Men verwacht, dat de nederlaag van de door de Russen gesteunde partij van invloed zal zijn op de Russische gedrags lijn met betrekking tot Berlijn, wat be treft de leveranties uit de Russische zone. De levering van electrischen stroom aan de Russische sector van de stad en aan Charlottenburg in de Brït- sche sector is reeds gestaakt. Van de zijde der socialistische een heidspartij neemt men aan. dat de „stroom van gaven", zooals extra voed sel, kleeding en tabak, welke door de So%rjets voor de Berlijnsche bevolking ter beschikking werden gesteld, nu wel zal ophouden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1