T V/ereldnieuws Korf en Bondig Haagsclie politie staat voor een raadsel Dienstbode vond het lijk van haar mevrouw in de badkamer In de badkamer van een woning in de Jacob Hopstraat in Den Haag heeft de politie, na door een dienstbode gewaar schuwd te zijn, het ontzielde lichaam ge vonden van de 43-jarige zangleerares me vrouw T. van V.S. Hoewel geen sporen van geweldpleging werden gevonden, moet aangenomen worden, dat mevrouw Van V. geen natuurlijken dood is gestorven. Bij het onderzoek in de woning troi de politie een zuster en een vriendin van het slachtoffer, die zoodanig overspannen wa ren. dat zij geen verklaring konden afleg gen. Zij werden op advies van een dokter naar een ziekenhuis overgebracht. De dienstbode deelde mede, dat de drie vrouwen herhaaldelijk spiritistische sean ces hielden. Dit was ook den avond tevoren het geval geweest. De dienstbode, die een kamer op zolder had, was vroeg naar bed gegaan, 's Nachts was zij eenige malen ■wakker geworden door rumoer in huis, maar zij had daaraan verder geen aandacht geschonken. Den volgenden morgen vond zij het lijk van mevrouw Van V. in de badkamer, waarna zij terstond de politie opbelde. De heer Van V., die zich ook in huis bevond, verklaarde, dat hij den geheelen nacht geslapen en niets gehoord had. Prijzen van Amerikaansche schoenen vastgesteld Zeer binnenkort zal een nieuwe partij door de Nederlandsche Regeering aange kochte Amerikaansche schoenen vrij van distributie, in den handel worden gebracht. Voor de verschillende soorten worden hier onder de prijzen opgegeven. De daarbij vermelde artikelnummers zijn bij de mees te schoenen aan de binnenzijde aange bracht: 297, 1521 en 2000: heerenmolières flexibel 11: P en 46 heerenmolières, zwart, 13; 701 idem 15.50; 1001 idem, sport-derby, 13.50; 4172 idem, sport, bruin, Goodyear 17.75; 5113 id., derby-rundbox, 14 75: 5114 heerenbottines rundbox 16; 5127 heerenmolières, bruin en zwart, 17.75; 5227 idem. 17.50; 6600 idem, Goodyear, 19: 7600 idem, bruin en zWart, 20.25; 9142 idem. varkensleder 10; 8956 en 985C idem bruin en zwart, 20.75; 507 en 7630, damesmolières, bruin geprent box. 17; 926 idem boxkalf. Goodyear 13; 20Ó2 en 2003 idem, 11.50; 1000 kinderschoenen, bruin box flexibel. 10.75: 1002 jongens en mc-isjesschoenen box, 12: 1003 idem 11.25; 2001. meïsjesschoenen 11.75. Behalve de in deze prijslijst genoemde schoenen, wordt nog een ongeregelde par tij niet diverse artikelnummers in den handel gebracht. Daarvan is de maxim detailprijs 8 voor het Goodyear-maakse! en 7.d0 voor de rest. Uitspraken van het tribunaal De tweede kamer van het Haarlem6che Tribunaal heeft E. A. Th. S.. die in de be zettingsjaren het café „Ober Bayern" aan de Jansstraat exploiteerde, veroordeeld tot een interneering van twee jaar. in gaande 2 Juni 1945. ontzetting uit de kies rechten en In beslagneming van het ver mogen, behalve de inboedel en beddegoed voor het gezin. S. was ten laste gelegd, dat hij lid was van de N.S.B.. dat hij hulp en steun verleende aan den vijand en dat hij voordeel getrokken heeft uit den oor logstoestand, benevens uit de maatrege len. welke de vijand genomen had. Verder deed het tribunaal uitspraak in eenige zaken tegen Haarlemmers, die lid waren geweest van de N.S.B., van den Volksdienst en Winterhulp. Hun inter neering werd bepaald op den tijd gelijk aan het voorarrest en zij worden van daag in vrijheid gesteld. Onder hen was de fotograaf J. H. V.. wien ook ten laste was gelegd, dat hij hulp had verleend aan den vijand. Zijn vermogen tot een bedrag van f 5000, zal in beslag worden genomen. Militaire auto werd door locomotief meegesleurd Omstreek® middernacht wilde een mili taire auto, waarin twee luitenants van het liegveld Valkenburg gezeten waren, den onbewaakten overweg bij de Scherpen- drechtsche kade te Rotterdam passeeren. Op datzelfde oogenblïk naderde een loco motief. De machinist gaf een fluitsignaal en meende, dat de auto wel zou stoppen. Dit gebeurde niet en er volgde een botsing waarbij de auto op de buffers van de locomotief ongeveer 200 Meter werd mee gesleurd. Het voertuig werd totaal ver nield. Tot verbazing en tevens vreugde van den machinist kwamen uit de wrak stukken de beide inzittenden heelhuids te voorschijn, ze hadden slechts enkele schrammen opgeloopen. De spoorbaan en ook een blokhuis werden nogal beschadigd. De „Mohammedaansche broederschap" te Haifa heeft besloten, een Arabische garde op te richten, Deze organisatie gaat de Pa lest ï.insche kusten bewaken met het oog op de illegale Joodsche immigratie in het Hei lige Land. De Mohammedanen willen de zaak tier Arabieren in Palestina voor den Veilig heidsraad brengen. In België zijn door de Krijgsraden sinds de bevrijding 2341 doodstraffen bij verstek en 1516 in tegenwoordigheid der beschuldig den uitgesproken. De Krijgshoven hebben Teeds 503 doodvonnissen uitgesproken, op 1 September waren 111 dezer straffen ten uit voer gelegd. In Noord-West Brilsch Indië is een Da- kola. die een oefenvlueht voor parachutisten maakte, tegen een heng te pletter gevlogen. Twintig inzittenden werden gedood. Het Karl Marxmuseum Sn Trier, dat door de Nazi's lr. 1933 werd verwoest, zal onder toezicht van een internationaal comité waar in ook Leon Blum en Attlee zitting hebben, worden herbouwd. Te Singapore is het proces begonnen te gen den Japanschen luitenant-generaal Isgl- aa, die den aanleg van den „spoorweg des doods" tusschen Birma en Siam controleerde. Hij wordt beschuldigd van onmenschelijke behandeung van krijgsgevangenen. Bij Moskou wordt een stad gebouwd, waarvan de huizen uit een nieuw materiaal worden, opgetrokken, dat volgens Radio-Mos kou veel goedkooper is dan baksteen en uit stekend tegen warmte en koude Isoleert. Bovendien gaat het bouwen ruim twee maai zoo vlug als met baksteen In.een hUis te zürieh heeft men een. muurschildering uit de veertiende eeuw ont dekt. welke verschillende tafereelen uit het burgerleven loont. De schildering was onrfer een dikke laag kalk verborgen. Noodgebieden krijgen extra textiel Woensdagavond a.s. zai de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huys- mans, om 8.05 een radio-toespraak houden, waarbij hij mededeelingen zal doen over een extra-textielvoorziening voor de nood gebieden. Deze toespraak zal over beide zenders worden uitgezonden. Repatrieeringsscbepeu De Dienst der Repatrieering deelt mede, dat het m.s. „Java" met repatrieerenden op 25 October uit Indië in Amsterdam zal arriveeren. Het laatste schip met evacués uit Austra lië. de „Sibajak", zal 27 October te Rot terdam binnenloopen. Twee dagen later, dus 29 October, komt de „Kota Inten" eveneens te Rotterdam aan. Winkeliers ontevreden over optreden der Prijsbeheersching Eenige honderden Amsterdamsche win keliers hebben een protest-vergadering gehouden tegen het optreden der Prijs beheersching. De voorzitter, de heer J. J. Schildmeyer zeide te moeten vaststellen, dat van regeeringswege eenige heeren zijn aangewezen, die niet weten wat zaken doen is en voor een groot deel niet des kundig zijn. Hij noemde eenige namen van ambtenaren, die bij het inbeslag nemen van goederen hadden doen uitkomen dat, indien de winkelier maar toeschietelijk genoeg zou zijn, de zaak wel met een sisser zou afloopen. De voorzitter was verder van meening, dat niet de juiste methode gevolgd wordt om den zwarten handel te beteugelen. Er wordt te veel in het wilde weg gecontroleerd zonder de bron op te zoeken, Hij verklaarde dat in het derde kwartaal van 1946 voor prijsovertredingen 14,418 processen-verbaal opgemaakt zijn, met. het gevolg, dat een bedrag van 2.918.000 aan boeten is geheven. Verschillende detailhandelaren vroegen hierop het woord. Zij spraken de vrees uit dat de strijd tusschen prijzen en loonen op den rug van den middenstand zal wor den uitgevochten. Wat zou met een winke lier gebeuren, zoo werd gevraagd, die zich aan de spoorwegen zou spiegelen en door zijn met derde prijsklasse geprijsde artike len een streep zou halen en ze als tweede klasse zou adverteeren? De vergadering ging uiteen zonder eenig besluit te nemen. Nieuwe rantso en honaen Met ingang van 27 October worden xant- soenbonnen en rantsoenkaarten van nieuw model in gebruik genomen voor voedings- en genotmiddelen. De thans in omloop zijnde rantsoenbon nen en bonnen der toeslagkaarten blijven geldig tot 22 December. De wisselbonnen blijven ook na laatstgenoemden datum geldig, evenals de rantsoenbonnen „Een rantsoen artikel A" voor rantsoen huis houd- of toiletzeep en „Een rantsoen arti kel Kl' voor een paar schoenen (uitsluitend uitgereikt aan gerepatrieerden uit Neder- landsch-Indië). Levenslang gevorderd tegen Landwachter uit Zandvoort De Bijzondere Raad van Cassatie behan delde de zaak tegen J. P. uit Zandvoort, die als lid van de landwacht deelgenomen had aan verkenningsoperaties over de Waal in den tijd dat Zuid-Nederland al bevrijd was. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had hem voor dit misdrijf ver oordeeld tot de doodstraf. De raadsman noemde de doodstraf voor het begane feit zeer zwaar. Requirant heeft zeer beperkte geestvermogens, is toegetreden tot de N.S. B. en kwam tenslotte bij de landwacht terecht. De procureur-Iiscaal achtte de figuur van P. zoo onbeduidend, dat hij de dood straf te zwaar noemde. Toch blijft het gepleegde feit ernstig, op grond waarvan hij levenslange gevangenisstraf vorderde. Bezwaarschrift van kleine bollenkweekers Medezeggenschap gewenscht Dezer dagen is door den pas opgerichten bond van Kleine en Jonge Kweekers in' het Bloembollenvak een bezwaarschrift gestuurd aan de Koningin, den minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorzieningen aan de leden van de Staten Generaal. Na een beschouwing over den huidigen stand van zaken in het bloem bollenvak ten aanzien van de kleine kweekers worden de verlangens van de opstellers samengevat in een twaalftal punten. Hierin wordt onder meer te ken nen gegeven, dat de bovengenoemde bond medezeggenschap van kleine kwee kers in de bestuursorganen van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten wenscht, dat het teeltrecht uitgebreid zal moeten worden, om een redelijk bestaans minimum voor de jongeren te scheppen en dat de noodlijdende jonge kweekers financieelen steun zullen moeten genieten, wanneer zij deze waardig geacht worden. Prinses Juliana sprak over de gezinsweek Ter inleiding van de bijzondere gezins week, welke uitgeschreven is door het Inter Kerkelijk Overleg der Nederland sche kerken heeft Prinses Juliana gister avond voor de radio gesproken. De Prinses zeide onder andere, dat het familieleven, door den oorlog en zijn ge volgen zeer geleden heeft. Thans wordt een beroep op allen gedaan, op het geheele Nederlandsche volk, zich weer bewust te worden van het belang en de functie van het gezin voor de geheele samenleving. Slechte gezinnen vormen een vergiftigde maatschappij en uit goede gezinnen kan een harmonische samenleving groeien. Het is aller zaak, dat de roep der ker ken worde verstaan, en dat ieder bereid gevonden wordt in zijn of haar gezin mee te arbeiden aan den opbouw van ons volk. Vooraf had dr. K. H. E. Gravemeijer, gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, Prinses Juliana met enkele woorden ingeleid. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301.5 M. 10.00, 20,00 en 23.00 uur, Nieuws. 17.45 Het rijk over zee. 18.15 Tom Erich speelt piano. 18.30 Binnenlandsche strijdkracthen19,00 en nu naar bed. 19.05 Blaasinstrumenten In de kamermuziek. 19.45 „De toekomst van de rijksbureaux" 20.15 Bonte Dinsdagavond trein, gezelschap Herman Tholen met „Niets zwartalles wit". 21.40 De kleine misdaad. 21.45 Gramofoon. 22.15 Buileniandsch over zicht. 22.30 Beroepsekuze en psycho-teehniek, 23.15 „De camera loopt". HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.45 Om- roepkamerkoor. 18.16 Sportpraatje Jan Cot- taar. 18.30 Piano-duo Schutte en De Raaf. 18.30 's avonds als ik slapen ga. 19.15 Departemen tale uitzending. 19.30 „De Brug", jongeren op je post. 29.15 Omroep-kamer-orkest. 20.45 Filmpraatje. 21.30 Matrozervkoor. 22,15 Ka tholiek nieuws. 22.20 Hein Kemna. 22.35 Avondgebed. 23.00 Klaas van Beeck en orkest. 23.30 Gramofoon. Export van Philipsprocliicteii verdubbeld Sinds het begin van 1946 is de export van Philips-producten ruim verdubbeld en voor 1947 wordt ernaar gestreefd den export, welke gedurende 1946 bereikt werd' wederom bijna te verdubbelen. In 1945 zal de export ten opzichte van 1939 gemiddeld ongeveer 65 procent bedragen (op verge lijkbare prijsbasïs). Op dit moment be draagt deze export reeds ongeveer 30 pro cent van het niveau 1939. Voor 1947 wordt verwacht een export, welke ligt op een niveau van ongeveer 120 procent van het jaar 1939. Men kan practisch zeggen, dat Philips thans weer aan alle afnemers, aan wie vóór den oorlog geleverd werd, haar pro ducten afzet, hoewel voor een aantal lan den nog slechts in geringe mate. Niet min der dan een honderdtal verschillende soorten artikelen worden thans geregeld door geëxporteerd. Behalve de fabrieken, welke thans weer i Nederland in bedrijf zijn, beschikt Phi lips thans in 26 verschillende landen over productiecentra, waarin momenteel 33.000 menschen werk vinden, zoodat de totale bezetting van het concern in de wereld ongeveer 60.000 menschen bedraagt. Handelsverdrag met Spanje De Spaansche minister van Handel en. de Nederlandsche gezant in Madrid hebben een handelsaccoord gesloten, dat aan de voorloopige regeling van Januari een ein de maakt. Het verdrag is aangegaan voor een jaar. Spanje krijgt rubber uit Indone sië. voorts meststoffen, zaad, aardappelen, suikerbieten, vlas, vee, en chemische pro ducten. Nederland ontvangt vruchten, pot- asch, zwavelkies, kwik en stoffen. De be taling zou eveneens geregeld zijn. Uitgesloten studenten mogen weer aan het werk gaan De minister van Onderwijs heeft een regeling getroffen, waardoor studenten, die wegens het teekenen der loyaliteitsver klaring waren uitgesloten, weldra hun studie kunnen hervatten. De aanvangsdata der uitsluitingstermij nen, die voor de rijksinstellingen van hoo- ger onderwijs (Groningen uitgezonderd) tusschen 8 Augustus en 24 September 1945 vielen, zijn nu uniform op 5 Mei 1945 vast gesteld. Een algemeene verkorting der uit sluitingstermijnen van 3 tot 4'/2 maand is hiervan het gevolg. Daar bovendien werd bepaald, dat de studenten, wier uitsluiting op 5 November 1946 of eerder eindigt, zich reeds nu mogen laten inschrijven, zijn de rijksuniversiteiten en -hooge scholen voor allen, die voor niet langer dan P/s jaar werden uitgesloten, thans weder onvoor waardelijk opengesteld. Het effect van. deze maatregel is gröot, daar slechts 9 van alle uitsluitingen op langer dan IV® jaar is gesteld. Studenten, die zich tot nu toe nog niet aan de beoordeeling hebben, onderworpen, kunnen zich bij den rector- magnificus aanmelden. Sport in 't kort VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL TEGEN DF. MILITAIRE PLOEG. Een voor-' '.oopig Nerierlnndsch elftal zal Woensdag 30 October des middags half drie in het stadion Feijenoord te Rotterdam een wedstrijd spe len tegen de Nederlandsche militaire pleeg. HFCWASSENAAR. In de korte mede- deeling, die in ons nummer van Maandag voorkwam over het verloop van den voetbal wedstrijd HFCWassenaar (18). is een te gunstig beeld van het spel van de thuisclub gegeven. Wij rectiftceeren dat bericht. Zoo- als uit den uitslag blijkt, was HFC ver in de minderheid, hetgeen vooral een gevolg was van futloos spel. Geestdrift en felheid ontbra ken totaal. Het positiespel was slecht, de middenlinie schoot ver tekort, maar vooral de lauwheid en slapheid beslisten. Wassenaar, dat een fnssche partij voetbal te zien gat, won met cijfers, die volkomen verdiend wa ren. HFC zal met een anderen geest bezïa:d moeten worden als het niet naar de vierde klas wil degradeeren; in dezen trant spelend zou het iederen wedstrijd verliezen. AGENDA DINSDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: tooneelst. ,,Spel met het Noodlot", 20 uur, Vroom en Dreesmann, ten toonstelling „Onze voeding in dezen tijd", 25 uur. Lange Mar gare thastraat 19, lezing: „Waarom onderwijsvernieuwing?", 20 urn-. Parklaan 34: lezing „De Dardanellenkwestie in het lieht der Bijbelsche Profetie", 20 uur. Gemeentel. Concertzaal: Kamermuziekavond, 20 uur. Rembrandt: De slag om Arnhem. Palace: De zevende sluier, Luxor: Het Omzicht bare Paar. Deze drie; 2, 4.1,5, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Dédé van Mon.tmartre. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Zijn laatste vlucht 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Roep stem der Wildernis, 2.30, 7 en 9,15 uur. WOENSDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: operette „De Dollarprm- ses", 19,30 uur. Jacebstraat 6, filmavond over Canada, 20 uur. Camplaan 18 (Heemstede): lezing „Waarom hebben, de levende wezens voedsel noodig?", 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. m® JLips en Tops in De bril van Sultan Sar 86. De rooverhoofdman-grootvizier, die Sultan wilde worden, stond voor de spiegel en nam zijn valsche baard af. Heerlijk om mijn eigen prettige ge zicht weer te zien", zei hij tevreden ;ren nu gaan we eens kijken wat het tochtje naar Ashbir heeft opgeleverd". Hij besteeg zijn ondervoede paard en daverde langs den ouden Perzischen heirweg. Morgen zal ik Sultan zijn. dan is de heilige bril van mij", zong hij in slecht Perzisch, terwijl dè magere hot-.ven van zijn paard de maat sloegen op den roisigen grond. De puinhoopen van Ashbir kwamen trt 2Écht. „Jonge, jonge, wat heeft dat gebrand", zei Jcessoef vol bewondering„nu moet ik alleen nog maar afrekenen met den Sirdardcu derwisj en de beren! BINNENLAND De doodstraf is gc- eïscht tegen den 44-jari gen Amsterdamschen koopman G. J. de G. die tallooze Joodsche land- genooten uit eoncurren- tienijd aan de Duitschers had verraden. Hij was lid der N.S.B. en lokte zijn slachtoffers naar zijn magazijn, waar ze door SD-agenten werden gearresteerd. Na elke arrestatie kreeg hij f50 en 10 procent van het geen er in de woningen der gearresteerden in be slag genomen werd. De minister van Overzeesche Gebigdsdee- len, mr. J. A. Jonkman, heeft gisteren de radio telefoonverbinding met Batavia heropend. Hij voerde een gesprek met den luitenant-gouver- neur-generaal Dr. Van Mook. Eenige hooge Fran- sche politie-autoriteiten brengen een bezoek aan Nederland om den grondslag te leggen voor samenwerking met de Nederlandsche politie ter bestrijding van inter nationale misdadigers. Tien jaar gevange nisstraf luidde het von nis tegen den N.S.B.'er W. S. die van 1940 tot 1943 directeur van het postkantoor te Dordrecht is geweest en die als lid van de Ordmungs- polizei meegeholpen had aan de arrestatie van een Dordrechtenaar, die daarna werd neerge schoten. De minister van Buitenlandsche Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, is niet meegegaan met de Ne derlandsche delegatie naar de algemeene ver gadering der Vereenig- de Naties te New York. De behandeling van een aantal belangrijke zaken maakt voorloopig zijn aanwezigheid in Den Haag noodzakelijk. Haarlem en Omgeving Bij Kon. Besluit is aangewezen als voorzit ter van de commissie van advies voor het Staats visschersha venbe- drijf te IJmuiden ir. T. H. Wisselingh, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem. Tot lid dier commissie is benoemd ir. J. Volkers, hoofd ingenieur van den Rijks waterstaat te Haarlem. B(j beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is te rekenen van 1 Augustus af be noemd tot hoofdcom mies bij het hoofdbe stuur der P.T.T. te *s Gravenhage de heer A. Dijkstra, voordien chef aan het magazijn van postzegels te Haar lem. Te IJmuiden is be roepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk (Oniderh. art. 31 K. O.) Ds. W. J. van Otterlo van Zuidhorn. De Katholieke Ar beidersbeweging te Hil- legom hield Maandag avond een vergadering, waarbij de R.K. Harmo nie „Crescendo" mede werking verleende. Als spreker trad op de heer Dre de Wolf die over de branding van den nieu wen tijd sprak. Hij deel de mede, dat de Katho lieke Arbeidersbeweging in ons land 50.000 leden meer lelt dan voor den oorlog. De vereeniging „Haerlem" houdt Zater dagmiddag een excursie naar het landgoed „E'ls- wout" te O verveen, De heer H. H. Jans sen, Junoplantsoen 91, viert Donderdag 24 Oc tober zijn 25-jarig jubilé als boekhouder van de N.V. Wed. Oosten en Zoon te Haarlem. Te Hillegom zal Donderdagavond de her oprichting plaats vinden van de Reisvereeniging voor Katholieke Arbei ders. De schrijver Piet Bakker zal op Donder dag 24 Oct. een lezing houden in de Tuinzaal van het Gem. Concert gebouw over zijn nieuwe roman „CIS de MAN". Aerdenhoutsch Vrou wenkoor. Tot dirigent van het Aerdenhoutsch Vrouwenkoor, dat zijn repetities hervat, is be noemd Albert de Klerk. Een R.K. vereeni ging E.H.B.O. is te Haar lem opgericht. Hei Wit- Gele Kruis heeft veel brancards, spalk- en ver- bandmateraal ter be- schikking gesteld. Voor zitter van het bestuur is de heer C. v. Doorn, secretaris de heer J. v. d. Haak, Burgwal 11,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2