Een sprookje herleeft VELSEN Een avondschool voor ULO B. en W. vragen een crediet daarvoor Verschillende malen is de wensch te kennen gegeven om te komen tot het stichten van een avondschool voor U.L.O. aldus schrijven B. en W. aan den Ge meenteraad. Het doel van een avond-U.L.O. school moet zijn een gelegenheid te scheppen voor Algemeen Vormend Onderwijs voor diegenen, die niet in staat zijn geweest dit onderwijs op een dagschool te volgen. Er is in deze gemeente gelegenheid voor avondonderwijs in handelsrichting aan de Handelsavondschool, voor onder wijs in vakopleiding aan de Nijverheids avondschool, aan de Visscherijschool en aan de Fabrieksschool van de Hoogovens, maar avondonderwijs in algemeen vor mende richting ontbreekt geheel in deze gemeente. Er zijn er velen, die door geldelijke of andere omstandigheden na het verlaten der lagere school in een betrekking moesten, of die door allerlei omstandig heden het onderwijs aan U.L.O. of H.B.S. ontijdig moesten afbreken. Ook vele ouderen beseffen eerst later hun gebrek aan algemeene ontwikkeling en willen dit graag inhalen. Soms ook, zooals bij de Posterijen, hebben zij het U.L.O.-diploma noodig. Het ligt naar de meening van B. en W. op den weg der gemeente, in deze behoefte te voorzien en daartoe een gelegenheid te scheppen. Om dat onderwijs nooit een winstobject mag zijn, verdient initiatief van de gemeente verre de voorkeur boven het particulier initiatief. De kosten van dit onderwijs raamt het college op f 2000.Het stelt den Raad voor, een crediet tot dit bedrag hiervoor beschikbaar te stellen. Ouderavond O.L. School no. 7 In de nood-school aan de Banjaerd- straat werd een Ouderavond gehouden van de O. L. School no. 7, welke, gesti muleerd door het voorafgaande klassebe- zoek, zeer goed was bezocht. De heer J. v. d, Graaff, hoofd der school, noemde deze'proefneming dan ook geslaagd. Ook de voorzitter der Oudercommissie, de heer P. Krabbendam, sprak zijn tevre denheid uit over de opkomst. De wet houder van Onderwijs had bij schrijven van 18 October jl. medegedeeld de num mering der openbare scholen te willen vervangen door „namen"; verzocht was, dienaangaande voorstellen te doen Reeds werd een naam genoemd, doch alvorens deze voor te stellen zal de Oudercom- missie verbinding zoeken met de betref fende familie, opdat deze toestemming verleent den voor te stellen naam voor school 7 te mogen bezigen. In de plaats van den heer J. Willemsen, welke als se cretaris aftrad, zag de heer Mookhöek zich benoemd. Den a/tredenden secretaris werd door de heeren v. d. Graaff en Krabbendam dank gebracht voor het vele en belangrijke werk voor school en leer lingen verricht. Er ontstond daarna een geanimeerde gedachten wisseling. Door verschillende ouders zal worden getracht den leerlin gen iets aan te bieden en daardoor den band tussehen allen die met de school in verbinding staan te versterken. Daar de Regeering zich blijkbaar weinig aan de o salarissen voor onderwijzers gelegen laat liggen, waardoor de kweekscholen, al thans de openbare, langzamerhand ont volkt worden, werd besloten een motie tot de Regeering te richten om de sala risregeling te herzien en daardoor het bezoek aan de openbare kweekscholen te stimuleeren opdat wordt voorkomen, dat het openbare onderwijs te gronde gaat. Deze motie zal den minister-president en de Pers worden toegezonden. Besloten werd voorts het sparen door de leerlin gen door het verkoopen van spaarzegels te bevorderen. Na de pauze vertoonde de heer D. de Wilde aardige foto's, betrekking hebben de op schoolreisjes van ouden datum. De heer Krabbendam sloot dezen vrucht baren avond. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 59) Ik hoop zelf ook, dat mijn vriend Remus weer spoedig de oude zal zijn, mevrouw. Dan verwacht ik hem beslist met zijn kleindochter hier. Kerstmis in een hotel te moeten doorbrengen, is ietö ver schrikkelijks! Nadat Grottkau en notaris Hamsen ver trokken waren, braken ook Ernst en Jens op. Grundtvig had dezen avond ge reserveerd om eindelijk het voorgenomen bezoek aan Eschental en zijn vrouw te kunnen brengen. Grottkau deed nog een zwakke poging om zich aan dezen plicht te onttrekken. Tk zou veel liever bij Dod zijn gebleven. Ze was vandaag zoo lief tegen me. Zeker omdat ze je een suffert noem de! plaagde Grundtvig. Ja, het klinkt misschien gek, maar als ze grof is, heeft ze me 't liefst. Waar om moeten we nu ook bij die menschen op visite? Gezinsweek der Protestantsche kerken Zooals bekend is, houder» de Protestant sche kerken in ons land van 20 tot en met 27 October een Gezinsweek. In het kader van deze Gezinsweek heeft een commis sie, samengesteld uit de Ned. Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk te Vel- sen, een aantal bijeenkomsten belegd. Jl. Zondag hadden reeds in beide kerken bijzondere bijeenkomsten plaats. A.s. Donderdagavond 8 uur houdt ds. G. W. van Deth van Bloemendaal in de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg een lezing over „Ouders en Kinderen", Vrijdagavond 8 uur spreekt ds. F. E. Hoekstra van Sassenheim in de Ned. Her vormde Kerk over „Zielszorg in het ge zin" en Zondagmorgen 10 uur zijn er weer bijzondere kerkdiensten in beide kerken. Verhuring van grond aan den Zaanlandsche Houthandel B. en W. stellen den Raad voor, voor onbepaalden tijd met een opzeggingster mijn van de zijde van de gemeente van zes maanden te verhuren aan den Zaan landsche Houthandel het terrein groot ongeveer 1068 M2. aan de Kennemerlaan voor een huurprijs van f 430 per jaar. De Zaanlandsche Houthandel werd door de afbraak van IJmuiden zoodanig getrof fen, dat het bedrijf, gevestigd aan de Kal- verstraat, niet kon worden voortgezet. De toenmalige burgemeester stelde een ge meenteterrein aan de Kennemerlaan be schikbaar. Op dit terrein en op den naast gelegen particulieren grond oefent de Zaanlandsche Houthandel thans zijn be drijf uit. Er was echter geen regeling ge troffen ter zake van de voorwaarden, waarop deze grond ih gebruik werd afge staan en om hierin te voorzien stellen B. en W. voor met deze onderneming een overeenkomst aan te gaan, waarin de voorwaarden zijn vastgelegd, in welke voorwaarden bovengenoemde huurprijs wordt bedongen. Velser H.B.S.-Vereeniging In de jaarvergadering van de Velser H.B.S.-Vereeniging is een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: voorzitter B. van Eugen, vice-voorzitster mej. A. Smit, le secretaris P. Janzen, 2e secretaris C. J. de Ru, le penningmeester H. Kruijt, 2e penningmeesteres mej. P. Ludwig, commissaris D. Hollmann. Als adviseur der vereeniging treedt op de heer J. Duinker, leeraar. VARIéTé-AVOND VAN „SCHULPEN". De buurtvereeniging „Schulpen" orga niseert ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan voor haar leden op Donderdag 31 October een feestelijke bijeenkomst in bioscoop „De Pont". Hieraan wordt medewerking verleend door het variété-gezelschap van Johny Rodo. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. M. LATENSTEIN. Maandagmiddag is op de Algemeene Begraafplaats te Zaandam het stoffelijk overschot van den heer Joh. M. Laten- stein, welke de vorige week te Bloemen daal is overleden, ter aarde besteld Van het bedrijf der N.V. Van Gelder Zonen te Velsen, waren velen bij de plechtig heid tegenwoordig. Nadat het stoffelijk overschot in de aula was opgebaard, sprak de heer ir. A. J. Allan namens de hoofd directie Van Gelder Zonen N.V, Koninkl. Papierfabrieken te Amsterdam en namens de plaatselijke directie te Velsen woor den van afscheid. Hierbij schetste spr. de groote verdiensten van den heer Laten- stein voor het geheele bedrijf en hij her innerde aan de vele buitenlandsche rei zen, welke deze als houtinkooper maakte. Namens de vele vrienden en het perso neel schetste de heer C. Pels de buitenge wone openhartigheid en humaniteit van den overledene. Een broer dankte namens de familie voor de vele blijken van belangstelling. Sluiting bakkerswinkels De Bakkerspatroonsvereenigïng „Vel sen" heeft besloten, de brood- en ban ketwinkels dagelijks van 12 30 tot 1.30 en Woensdags na 12.30 te sluiten. Maar ik heb toch niets beloofd! Omdat ik dat beloofd heb, Jens. Jij bent m'n vriend en behoort me dus in alle opzichten bij le staan. Nou, vooruit dan maar! Het eenige lichtpunt in die heele geschiedenis is ten minste. dat we dat opdringerige wicht, die Vera, niet te zien zullen krijgen. Consul Eschental en zijn echtgenoote ontvingen de beide vrienden allerharte lijkst. Vooral de vroegere mevrouw Sta- niecki putte zich uit in overdreven blijd- 6chapsbetuigingen, waaraan geen einde scheen te zullen komen. Grundtvig en Jens kregen een uitgelezenmenu voor gezet en daarop stelde mevrouw Eschental een bezoek aan een cabaret voor, dat den laatsten tijd nogal in de mode was. Toen zij na afloop van de voorstelling van het echtpaar afscheid wilden nemen, stieten zij echter op heftigen tegenstand. Zoo gauw zien we elkaar niet meer terug, meende de gastvrouw. Nu gaan we nog even naar een gezellige dansgelegen heid. Het is nu toch eenmaal een aange broken avond. De aangebroken avond had het nachte lijk uur weliswaar reeds overschreden, maar het baatte niet. of de vrienden al protesteerden. Tenslotte moesten zij wel toegeven, dat zelfs hun niet te verzadi gen gastvrouw er toch wel eens genoeg van zou krijgen. Waar moeten we dan heen? vroeg Grundtvig, eenigszins wanhopig. Naar de Papegaaienbar, adviseerde Grottkau Het was de eenige nachtge legenheid die hij kende. Bouwvoorschot voor de Woningbouwver. „Velsen" Naar aanleiding van een verzoek van de Woningbouwvereeniging „Velsen" om haar voor den bouw van 52 woningen aan den Heirweg, de Schoonoordstraat en de Geelvinckstraat te Velsen-Noord een voor schot en een bijdrage overeenkomstig de bepalingen van de Woningwet te verleenen stellen burgemeester en wethouders den gemeenteraad voor het ten behoeve van dit voorschot benoodigde bedrag bij het Rijk aan te vragen, alsmede aan te vragen een jaarlijksche bijdrage van 90 procent in het tekort van de exploitatie van deze woningen. Gebouwd zullen worden 42 normale één gezinswoningen (type B). 6 woningen voor middel-groote gezinnen (type C) en 4 wo ningen voor ouden van dagen. Burgemeester en wethouders achten het juist, dat bij den bouw rekening wordt gehouden met de gedifferentieerde behoef ten der bevolking. Zoowel uit een oogpunt van besparing minder ongebruikte ruimte bij kleine gezinnen als uit een oogpunt van werkelijke behoeftenbevre- diging, voldoen de woningen naar het oor deel van B. en W. aan de te stellen eischen. HOCKEYWEDSTRIJD RIJKS H.B.S. Een heeren-elftal der Velsensche H. B. S. speelde Zaterdag een wedstrijd te gen een elftal der Strawberries. De Strawberries namen den strijd wat te licht op en verloren met 51. De wedstrijd der H.B.S.-dames tegen een Strawberries dames-elftal eindigde 1—1. IJMUIDEN Weer werk voor het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen Het liet zich eenigen tijd geleden aan zien. dat het werk voor het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen alhier afgeloopen was, maar inmiddels hebben zich nieuwe perspectieven geopend. Het is gebleken, dat in de Duitsche havens Kiel. Geeste- münde, Wesermünde, Hamburg, enz nog een aantal Nederlandsche visschersvaar tuigen ligt, welke alle vrij werden ge geven en dus teruggehaald kunnen wor den. Het zijn stoom- en motorloggers, kotX ters, enz. J.l. Zaterdag bracht de sleeper Helga alhier den stoomlogger VL 193 uit Kiel binnen en hedenmiddag zou de sleeper op nieuw naar Kiel vertrekken. De VL 193 bleek in een zeer verwaar loosden toestand te verkeeren. zoodat het betwijfeld mag worden, of het schip te herstellen is. Het heeft geruimen tijd on der water gezeten en is van onder tof boven begroeid met schelpjes, terwijl na tuurlijk alles dik onder de roest zit en vervuild is. Er is niets bruikbaars meer aan boord en daar het bovendien een oud schip is, zal het wel nergens anders meer voor deugen dan om gesloopt te worden. Bridgers naar Badhoevedorp Hedenavond speelt de Bridgeclub ..Up to Drive" alhier een drive tegen een bridge club in Badhoevedorp. Radiopeilstations weer in bedrijf De radiopeilstations langs de Nederland sche kust. die vóór den oorlog de scheep vaart met hun waardevolle peilingen zulke goede diensten bewezen, maar die tijdens den oorlog natuurlijk buiten werking wer den gesteld, zijn Maandag weer in bedrijf gesteld en wel onder leiding van het con- trölestation Seheveningen-Radio, dat in IJmuiden bediend wordt. In dienst zijn gesteld de stations Ter schelling, Willemsoord, IJmuiden en Hoek van Holland. Waterloo-Nieuws De uitslagen van Zondag luiden: Water loo IHaarlem IV 03; Waterloo IID. S.S. III 5—1; Beverwijk IV—'Waterloo III 4—4 Door haar overwinning op D.S.S. hand haafde Waterloo II zich aan den kop van de ranglijst. Nee, nee, verwierp mevrouw Eschen tal dit voorstel. Daar ben ik laatst al eens met m'n man geweest. Een vrij ver velende boel. Laten we naar Trocadero gaan! Ernst en Jens keken elkaar aan. Zij hadden beiden we! eens van het établisse ment gehoord. Het stond in een vrij be- denkelijken reuk Eschental, die de nacht gelegenheden van de hoofdstad niet kende, deed er het zwijgen toe. Ik geloof, dat men daar niet met dames kan komen, zei Grundtvig in een laatste poging om mevrouw Eschental van het dwaze plan af te brengen, maar deze liet zich met overtuigen. Wees niet zoo zwaar op de hand, m'n waarde. Trocadero moet bijzonder interessant zijn, vooral het publiek en zoo'n tikje mondainiteit zal me geen kwaad doen. U wel? Mij niet, antwoordde Grottkau in de plaats van zijn vriend Als uw man er geen bezwaar tegen heeft, kunnen we dat amusement wel eens gaan aan zien. Maar consul Eschental had het laatste dee! van het gesprek niet eens gehoord. Hij keek reeds ijverig uit naar een of ander vervoermiddel en wist eindelijk een taxi aan le houden, waarin het ge zelschap plaats nam. Een lange, lage en van rook doortrok ken zaal nam het viertal op. De verlich ting was slechts aangeduid en de atmos feer schier ondragelijk. Op een miniatuur podium maakte een jazzband een oor- verdoovend lawaai. Twee danseressen Haringvangst neemt af De Dirkje kwam na een reis van 9 dagen met slechts 800 kisten haring binnen. Alles wijst er op. dat de trawlharingvisscherij haar besten tijd heeft gehad. De Dirkje gaat dan ook niet meer ter haringvisscherij maar op de gewone vischvangst. Uitslagen van H.O.S.C. Het vijfde tiental van H.O.S.C. speelde tegen H.S.G. VI en won met 51/» tegen 4Vs. De uitslag was: J. Ringers—mej. Gré Smit VaVa; H. van Laren—J. Marinus 01: W. van Rij—J. Kamp 0—1; J. Hoogzaad—G. de Vries 01: D Vergunst—J. Mölman 1—0; A. Burggraaf—H. Hartendorp 10; H. SpulsJ. Jonckbloed 10; P. Scheurkogel J. Wieland Los 10; M. D. SpulsW. Nas 0—1; J. Verschoorn. o 10. Vangstbericht Scheveningen Van de haringvisscherij kwamen Zaterdag en Zondag te Scheveningen binnen de motor- loggers: SCH 3 met 43 last haring; SCH 443 met 34 last haring; SCH 189 met 25 last haring en 350 kisten versche haring; SCH 361 met 30 last en 350 kisten versche haring; SCH 45 met 28 last en 500 kisten versche harng; SCH 130 met 30 last en 300 kisten versche haring; SCH 84 met 30 last en 300 kisten versche ha ring; SCH 233 met 32 last haring; SCH 246 met 32 last haring; SCH 223 met 29 last en 200 kisten versche haring; SCH 95 met 32 last haring; SCH 250 met 50 kantjes (motor deefet). De prijs der versche haring deed Maandag morgen f 4.50 tot f 12,80 per kist naar kwa liteit. Maandagmorgen was er geen aanvoer van. versche viseh uit zee. De vangstberichten van Maandagmorgen luiden: SCH 140 80 kantjes uit 20 netten; SCH 103 1 kantje uit 20 netten; SCH 180 70 kantjes uit de halve vleet; SCH 190 2 kantjes uit de halve vleet; SCH 163 10 kantjes uit de halve vleet; SCH 73 45 kantjes uit de halve vleet; SCH 242 geen vangst; SCH 89 5 kant jes; SCH 341 20 kantjes; SCH 141 geen vangst; SCH 6 40 kantjes; SCH 53 9 last uit de halve vleet; SCH 274 10 kantjes uit de halve vleet, dan 1 kantje per net; SCH 23 50 kantjes uit 40 netten; SCH 333 100 kantjes; SCH 314 120 kantjes, uit de halve vleet, komt vol; SCH 20 100 kantjes uit 65 netten; SCH 225 30 kantjes uit de halve vleet; SCH 201 6 last uit de halve vleet; SCH 264 geen vangst; SCH 39 geen vangst; SCH 87 1 kantje. Zaterdag 9 last uit de halve vleet; SCH 200 10 kantjes uit de halve vleet; SCH 97. SCH 64, SCH 275, SCH 402, SCH 254. SCH 118. SCH 332 en SCH 125 moesten nog halen; VL 200 7 last uit 40 netten; VL 61 3 kantjes uit de halve vleet; VL 132 en VL 70 moesten nog halen. Aanzienlijke export van bokking. De laatste veertien dagen is er te Scheveningen een groote bedrijvigheid in de bokkingróokerijen. Er wordt veel bokking naar het buitenland geëxporteerd o.a. naar België, Luxemburg en de Middellandsche Zeestaten. Nagenoeg alle groote rookenjen werken op volle toeren. SS-er uit IJmuiden krijgt zes jaar De Bijzondere Raad van Cassatie heeft J. G. uit IJmuiden tot 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. G. was vrijwillig toegetre den tot de Waffen SS. voor welk feit het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam hem veroordeeld had tot 15 jaar. De procureur-fiscaal van den Bijzon deren Raad had 10 jaar gevraagd. Een steur aangevoerd De kotter IJM 210 voerde een steur aan van 18 kilo. die in den afslag 90 gulden opbracht. Vroeger v/erd meermalen een steur ge vangen, maar den laatsten tijd komen deze vissehen sporadisch aan de markt. SANTPOORT Vleesch-Klaverblad Twee leden van het sterke geslacht en een (ter zitting afwezige) dame. allen uit Santpoort, moesten Maandagmiddag voor den economïschen rechter te Haar lem verantwoording afleggen voor hun clandestiene wandelingen op het terrein van geiten- en varkensyleesch. K. had twee dagen achtereen in Juni van dit jaar, een geit en een varken geslacht; het vleesch werd verkocht aan den kapper S. en aan mevrouw T. Op de vraag van den rechter, of S. de smakelijke resten van de twee viervoeters in zijn kapperszaak verder wilde verkoopen. ant woordde de verdachte, die niet erg onder den indruk van zijn daden raak te, dat het vleesch voor zijn gezin bestemd was. S. en mevr. T. kregen elk 25 boete, de eigenlijke slager zal twee maanden in afzondering moeten boeten voor zijn dwa lingen. demonstreerden haar kunsten op een kleurrijke dansvloer. Een gezellige boel. mompelde- Grott kau sarcastisch, terwijl de consul met een.verveeld gezicht naar een plaats uit keek. Een kellner, met niet al te gunstig uiterlijk, wierp zich op de nieuwe bezoe kers. De ruimte was meer dan vol, maar hij wist zijn prooi, desondanks nog aan een klein hoektafeltje onder te brengen. Van hieruit had men het gezicht zoo wel op den dansvloer als op de bar Op de hooge stoelen hingen de bezoekers meer dan zij zaten. Hun rug hadden zij naar de zaal gekeerd en zij schenen ge heel op te gaan in de' talenten van den mixer, die handig met dén shaker jong leerde. Een jong meisje met donker haar over stemde met haar schellen lach alle ande ren. Ze droeg een kostbaar, wir zijden avondtoilet en een groote verscheidenheid aan sieraden In haar gezelschap bevond zich een ietwat onnoozel uitziend jonge man, die niet meer geheel nuchter was. Ook het meisje naast hem maakte den in druk iets te vee! te hebben gedronken. De kellner wachtte ongeduldig tot zijn bezoekers de wijnkaart hadden bestu deerd Mevrouw Eschental bestelde cham pagne. Op dit oogenblik barstte het meisje in het wit in een overdreven schaterlach uit, waarbij ze zich ongegeneerd over de bartafel boog. Mevrouw Eschental keerde zich half om (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3