IJmuider Courant Grenscorrecties Bespreking over politieke kwesties is gisteren in Batavia begonnen Bevin bespreekt de problemen der internationale politiek 61c .Taai-gang No. 13461 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 23 October 1616 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal 4. T N een besloten vergadering van de Tweede Kamer zal de regeering Donder dagmiddag mededeelingen doen betreffen de de wenschen, die zij aan de vier groote mogendheden wil kenbaar maken omtrent grenscorrecties aan onze Oostgrens. In- tusschen zijn door het A.N.P. deze plannen in een vrij uitvoerigen vorm bericht en de lezer heeft daar in een vorig num mer kennis van kunnen nemen. Er is bij aangeteekend dat de Nederlandsche auto riteiten van meening zijn, dat deze aan spraken niet als annexatie kunnen worden gekenmerkt en slechts het karakter van grenscorrecties hebben. Het schijnt moei lijk, uit te maken waar het begrip annexa tie ophoudt en het begrip grenscorrectie begint. Men wil het eerste woord blijkbaar liever niet bezigen, om een bescheiden karakter aan de geuite wenschen te geven. Maar als men verklaart „dat grenscorrec tie op zichzelf noodzakelijk en redelijk is op ethnologische en geografische gronden"' en daarbij niet ontkent „dat het verlangen naar gebiedsuitbreiding althans ten deele wordt gemotiveerd door economische be hoeften en dat de strooken land, waarop aanspraak wordt gemaakt, nuttige kleine rivieren en vindplaatsen van steenkolen en olie omvatten" wordt" het verschil tusschen de gebezigde termen moeilijk aanvaard baar. Kort na de bevrijding ontstond de bekende, toen veel beroering wekkende openbare gedachtenwisseling over annexa tie. Er kwamen veel publicaties in boek en brochurevorm en anderszins. Er werden vele vergaderingen gehouden. Door an- nexionisten geopperde mogelijkheden be troffen toen een veel grooter deel van Duitschland, dan waarop Den Haag nu aanspraken wil doen gelden Duidelijk bleek, dat een belangrijk deel van ons volk ertegen gekant was. Nu het alleen maar „de groote Duitsche inspringing in de Nederlandsche grens bij Coevorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid-Limburg" be treft, met een bevolking van 75.000 a 100.000 Duitschers, wil men kennelijk de tegen stellingen omzeilen door het door zoovelen gewraakte begrip annexatie door het goe dig klinkende woord grenscorrecties te vervangen. Maar het wezen van de zaak verandert niet. Dit is een voorstel tot kleine inplaats van tot groote annexatie van grondgebied. In de mededeelingen, door het A.N.P. gedaan treft bovendien nog de zin: „Naar verluidt overweegt het kabinet, of het raadzaam is, de territoriale aanspraken in te dienen in ruimer ver band, doch is het daarover nog niet tot een besluit gekomen." Hieruit blijkt dus, dat de mogelijkheid ook nog bestaat dat om grooter gebied zal worden gevraagd. Ofschoon anderzijds weer wordt opge merkt: „Het eerste ontwerp, dat ongeveer een half jaar geleden was opgesteld, be vatte aanspraken op vrij groote stukken met een Duitsche bevolking van ongeveer een millioen. Sinds dien tijd zijn de aan spraken successievelijk verkleind tot een omvang, welke naar men gelooft meer kans heeft, door de geallieerden aanvaard te worden", Erg duidelijk wordt de zaak op deze wijze niet. Misschien zal de Kamer, met gesloten deuren vergaderend, een klaarder beeld krijgen. Maar dat zal niet geopen baard worden. Wel valt uit het boven staande af te leiden, dat men blijkbaar in elk geval in de markt wil blijven en zien wat men bereiken kan. Ook andere landen zullen wel aan bod komen met aanspra ken op Duitsch grondgebied. Men wil erbij wezen. Op deze plaats is bij herhaling tegen annexatie geschreven. De ontwikkeling der gebeurtenissen kan geenszins tot verande ring van standpunt leiden. Dit is geen Europeesche politiek, waarvoor zoo drin gende noodzaak bestaat. Dit is niet het initiatief uit den kring der kleine mogend heden, het „verlossende woord", zooals het meermalen genoemd is, waarom on langs nog door generaal Smuts gevraagd is en dat nieuwe richting zou kunnen geven aan de groote internationale poli tiek. Op deze wijze ontstaat slechts een gedrang in het afknabbelen van stukken en stukjes van Duitschland, waarbij men slechts met sombere voorgevoelens aan de gevolgen in de toekomst kan denken en zich bovendien moet afvragen, wat er van de economische herleving moet worden van een volk, dat op het moment in de diepste misère verkeert. Men kan zeggen: dat heeft het verdiend. Maar dan moet men er meteen bij bedenken, dat Duitsch land altijd het groote achterland voor on zen handel is geweest, dat wij dus bij zijn herleving het grootste belang hebben en dat het Duitsche volk een uitzicht op her stel moet krijgen. In een Europeesche po litiek, een groot beleid dat het herstel van het zwaar-geteisterde en verdeelde Euro pa als geheel beoogt en dat grooter lijnen volgt dan zijn verouderde versplintering In staten en staatjes, dient toch de Duit sche kwestie tenvolle te worden opgelost. Men kan de veronderstelling opperen, dat deze offieïeuse bekendmaking van Nederlandsche annexatie-plannen slechts een voorloopige houding bedoelt aan te kondigen. Uit de gebezigde bewoordingen :s dat evenwel niet af te leiden. Indien de geopperde beperkte annexatie tot stand zou komen, zouden de 75.000 a 100.000 Duitschers blijven wonen waar zij zijn met uitzondering van de Nazi's. Dit Is in elk geval beter dan ben van huis en hof te verjagen. Maar de ongekende erva ring van een vreemde bevolkingsminder heid in ons land die men aanvankelijk het Nederlandsche staatsburgerschap zou De eerste bijeenkomst van de leden van de Commissie-eeneraal en de Indonesische delegatie ter behandeling: van politieke problemen begon gisteren in Batavia om uur pLiatselijken tijd ten huize van Sjahrir. Lord Killeara was hierbij niet in uur geduurd. Er wei-den inleidingen en aanwezig. De vergadering heeft i beschouwingen gehouden. Gisteravond Iheeft Sjahrir de leden van de commissie-generaal aan een di ner genoodigd. Prof. Schermerhorn was wegens een lichte ongesteldheid ver hinderd. Aan het diner zaten boven dien aan Lord Killeam, Michael Wright, Lord Killearns plaatsvervan ger, de Australische vertegenwoordiger Ballard, Gilbert MackeretJh, dr. B. J. Koets, Abdoelkadir, adviseur van Dr. van Mook, dr. P. J. A. Idenlburg, mr. K. F. J. Verboeket en de Indonesische ministers Soesanto, Natsir, Roem. Sja- rifoedin en dr. A. K. Gani, zoomede de vice-ministers Leimena en Hadji Agoes Salim. Vandaag zijn de ministers Soesanto en Roem naar Djokjakarta gegaan ten einde hun respectieve ministeries van Justitie en Binnenlandsohe Zaken for meel over te nemen. Incident met Soedirman De aankomst van generaal Soedir man, die te Batavia zou deelnemen aan de besprekingen der wapenstilstands commissie. is vertraagd door een inci dent op het station te Bekassi. Toen de generaal daar aankwam op doorreis naar Batavia met een geleide van der tig gewapende T.R.I.-soldaten, herin nerde een Britsche officier hem er aan, dat er een verbod bestond voor gewa pende leden der T.R.I. in Batavia te komen. De officier stelde voor, het ge leide te laten inrukken, doch Soedir man, die dit blijkbaar als een prestige verlies beschouwde, weigerde, hiertoe het bevel te geven. Na telefonisch over leg met het geallieerde hoofdkwartier kreeg de officier toestemming om Soe dirman met zijn geleide door te laten reizen, onder voorwaarde dat hij zelf meeging om incidenten te vermijden en toe te zien. dat de manschappen in Ba tavia direct hun wapens bij den ver bindingsofficier van de T.R.I. zouden inleveren. Soedirman verklaarde, ook dit voorstel niet te kunnen aanvaarden, omdat hij vreesde, dat zich in Batavia incidenten zouden voordoen. Hij reisde daarop nar Djokjakarta'terug na me degedeeld te hebben dat hij den volgen den dag zonder geleide naar Batavia zou reizen. Rapport van Dr. Koets Over het bezoek, dat Dr. P. J. Koets en vijf andere Nederlanders van 15 tot 20 September aan republikeinsbh ge bied op Java hebben gebracht, is thans een rapport verschenen. Eerst wordt de voorgeschiedenis van het bezoek ver meld. waarbij verklaard wordt, dat men geen officieele opdracht had. Bij aankomst te Djokjakarta bleek, dat men den aard der Nederlandsche bedoe lingen wantrouwde. Hoewel de offi cieele hoffelijkheid niet ontbrak, ble ven alle republikeinsche deuren geslo- tep. De promotors van de reis achtten het blijkbaar noodig, dat Soekarno zijn goedkeuring aan het bezoek zou geven. Toen dit het gezelschap werd medege- deeld is een bezoek aan, Soekarno niet geweigerd, in de eerste plaats omdat het hier een beleefdsbezoek betrof van eenige Nederlanders, die niet in hun ambtelijke kwaliteit het republikeinsche gebied bezochten. Bovendien zou een weigering het doel van de reis kunnen doen mislukken, hetgeen men niet voor zijn verantwoording durfde nemen. Het verslag constateert, dat Soekarno „een realiteit vormt in deze realiteit van de republiek op Java. Collaboratie met den Japanschen bezetter wordt of afgewe zen. of aanvaard als middel tot een daarboven uitreikend nationaal doel. Zijn invloed op de massa en op bepaal de stroomingen stelt hem in een reëele gezagspositie in de republiek". Na een overzicht van den toestand op verschillend gebied in het bezochte ge bied wordt verklaard, dat de zelfbe wustheid der bevolking opvalt. Het ge voel van eigenwaarde is toegenomen, dociliteit en onderworpenheid zijn grootendeels verdwenen. Het optreden is bewuster en vrijer, zonder dat de oude hoffelijkheid is verdrongen. De nationalistische verlangens zijn veelal met sociaal-economische tendenzen ver mengd. Met nadruk verklaart het ver slag, dat van haat tegen de Nederlan ders niets te constateeren viel. Hef woord is aan. Goethe: Het ergert de menschen, dat de waarheid zoo een voudig is. Doodelijk treinongeluk in Driehuis Toen gisteravond omstreeks zeven uur aan de halte DriehuisWesterveld de electrlsche trein naar Haarlem zich reeds in beweging had gezet wilde de in Drie huis wonende, ruim vijftig-jarige visch- handelaar E. P. nog instappen. Hij slapte echter mis met het noodlottige gevolg dat hij onder de wielen geraakte. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk aan de gevolgen overleed. Predikant voor het tribunaal Maandag 11 November zal voor de eerste kamer van het Haarlemsche Tribu naal terecht staan ds. P. W. F., vroeger predikant bij de Ned. Hervormde ge meente te Haarlem, die in de oorlogsjaren lid is geweest van de NSB. Weerbericht NACHTVORST Verwachting geldig van Woensdagavond lot. Donderdagavond: Afnemende bewol king en afnemende wind uit Oostelijke richting. Koude nacht met op vele plaat sen flinke nachtvorst. Ook overdag lagere temperatuur dan vandaag. Droog weer. Accoord inzake Duitschland toetssteen voor betrekkingen tusschen de Groote Vier Beriii, de Eneelsohe minister van Bnitenlnndsclie Zaken, heeft in het Lagerhuis dc debatten over de Britsche baitcnlandsche politiek geopend niet eeu rede. waarin vooral van belang was hetgeen hij over Duitschland zeide. Overeenstemming ten aanzien van Duitschland, zoo verklaarde hij, is de toetssteen voor de betrekkingen tusschen dc vier groote mogendheden en schept een gelegenheid, om een blij veilden vrede op te bauwen. „Wij zijn niet bereid, de gedeelten van de overeenkomst van Potsdam, welke voor Engeland ongunstig zijn, na te komen, indien ook andere gedeelten niet zouden worden nageleefd. De overeenkomst moet in haar geheel worden uitgevoerd, of er moet een nieuw aceoord in liet leven geroepen worden." Koningin bedankt als lid van „Pulchri Studio" Zij zal niet langer beschermvrouwe zijn van ,,Arti" en „St. Lucas" De Koningin heeft onlangs opdracht ge geven aan een door haar tot dat doel samengestelde commissie, een onderzoek in te stellen naar de gedragingen geduren de den bezettingstijd van die vereenigin- gen, waarvan zij lid of beschermvrouw is of waaraan zij het recht heeft verleend het praedicaat „koninklijke" te voeren. De Koningin heeft na het advies van deze commissie te hebben ingewonnen, besloten als lid van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" te 's-Gra- venhage te bedanken en niet langer als beschermvrouwe van dit genootschap, van de maatschappij „Arti et Amicïtiae" te Amsterdam en van de vereeniging „St. Lucas" te Amsterdam op te treden. Aanleiding hiertoe heeft de Koningin gevonden in de aanmelding dezer vereeni- gingen bij de Kultuurkamer tijdens de Duitsche bezetting. Het onderzoek der commissie omtrent een aantal andere vereenigingen is nog gaande. onthouden en haar dus als een groep min derwaardigen behandelen oefent ook geen aantrekkingskracht uit. En waarom grenscorrectie „noodzakelijk" zou zijn op ethnologische en geografische gronden is mij niet duidelijk. R- Bevin verklaarde, dat Engeland het vrij wel geheel eens was met de jongste ver klaringen van maarschalk Stalin en Byr nes. Hij wenschte dat er politieke voor waarden geschapen worden, waardoor een herleving der Duitsche agressie zou wor den voorkomen. De Duitsche industrie heeft een belangrijke rol in de Europeesche economie te spelen. Het is niet de bedoe ling van Engeland deze industrie geheel te vernietigen, behalve voorzoover zij de veiligheid in gevaar zou kunnen brengen. Op langen termijn is een voor de Duit schers aanvaardbaar constitutioneel sy steem een der doelstellingen der Britsche politiek. Indonesië Bevin verklaarde, dat de Britsche re geering haar best zou doen om een rege ling in Indonesië te bevorderen. De En- gelsche troepen zullen uiterlijk op 30 November uit Indonesië worden terugge trokken. Bevin had alle hoop, dat op dien datum reeds een regeling bereikt zou zijn. Bevin zeide verder, dat de tweede we reldoorlog zulk een ellende had veroor zaakt, dat indien men een volgende cata- trofe zou willen voorkomen, de geheele wereld een nieuwe regeling op zeer breede basis zou moeten treffen. De vraagstuk ken van Europa houden verband met die van het Midden-Oosten en Verre Oosten, terwijl men rekening moet houden met ontwakend nationalisme over de geheele wereld. Men zal het in een wereldorgani satie moeten geleiden, daar het anders een gevaar voor verdere conflicten kan wor den. Het herstelvraagstuk na dezen oorlog is geheel anders, dan dat: na den vorige. Ten behoeve van de veiligheid in de toe komst zijn de twee voornaamste agressie ve mogendheden ter aarde geworpen. Het is noodzakelijk ze dusdanig onder con trole en bezet te houden, dat zij niet op nieuw agressieve landen worden Hierbij rijzen dusdanige tegenstellingen, dat de taak er uiterst moeilijk door wordt. Een van de grootste fouten, die de vredestichters na den eersten oorlog maakten was het negeeren van de Rus sische positie. Indien men deze vergissing niet had begaan, zou meer vertrouwen bestaan kunnen hebben. Indien de Ver- eenigde Staten ook tot den Volkenbond waren toegetreden, had waarschijnlijk de tweede wereldoorlog voorkomen kunnen worden. Over de anti-Britsche propaganda zeide Bevin: „Ik ben van meening, dat de bij drage, die wij in deze twee wereldoorlo gen hebben geleverd, de prijs, dien wij in bloed en geld hebben betaald, onze mo- reele aanspraken en de getrooste opoffe ringen niet elke vijf minuten een recht vaardiging van ons bestaan noodzakelijk maken". Sprekende over het Verre Oosten bracht Bevin hulde aan generaal MacArthur. De materieele demilitariseering van Japan is geëindigd. Het gaat er thans om te zor gen, dat de Japanneezen noch de midde len, noch den wil meer bezitten om het pad der agressie opnieuw te betreden. „Wij wenschen een blijvenden vrede met Japan te sluiten". De Dardanellen Het Sovjet-Russische verzoek om een basis aan de Dardanellen zou. aldus zeide Bevin, „een ongeoorloofde inbreuk op de souvereiniteit van Turkije ten gevolge hebben". Het verdrag van Montreux be hoefde wijziging, maar de Britsche re geering wenschte deze kwestie internatio naal geregeld te zien. De Britsche regee ring zal meehelpen om tot een oplossing van dit moeilijke probleem te geraken. Als de zenuwenoorlog in deze geëindigd is, zal de kwestie op veel betere basis kunnen worden behandeld. Ten aanzien van Griekenland zeide Bevin: „De buitenlandsche inmenging in Grleksche zaken moet ophouden, Wij zul len onze troepen zoo spoedig mogelijk uit Griekenland terug trekken". Engeland werd, volgens Bevin. in de onderhandelingen met Egypte gehinderd door de binnenlandsche politieke moei lijkheden van Egypte. De Britsche be langen in Triest liggen alleen op het ge bied van den internationalen handel, niet op strategisch terrein. Bevin hoopte, dat Joego-Slavië zijn standpunt, ten aanzien, van Triëst zou wijzigen. Een internatio naal lichaam zou de vrije vaart op den Donau moeten waarborgen. Oostenrijk moet in zoo kort mogelijken tijd zijn onafhankelijkheid terugkrijgen. De Britsche regeering heeft besloten de Fransche voorstellen voor het Saar- gebied te aanvaarden. Met die voor het Rijnland en het Ruhrgebied kon zij zich echter niet vereenigen. Over Duitschland zeide hij nog, dat dit land zoo spoedig mogelijk weer in zijn eigen onderhoud moet kunnen voorzien. Er wordt thans een plan uitgewerkt om de zware industrieën te onteigenen. Over wogen wordt de vorming van een Duit sche constitutie, welke het midden houdt tusschen een federatie van autonome sta ten en een gecentraliseerd eenheidsbe- sluur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1