De Rijksradiodienst weer in vol bedrijf Een sprookje herleeft Wereld-Radiostation in de B.L.O.-School arin oorbeen <lc school voor grootste deel van dit gebouw Tn de HonUnanstraat staat de VVilheJininaseliool, u buitengewoon lager onderwijs gevestigd was. liet wordt (hans ingenomen door den dienst der P.T.T. Maar in twee lokalen is de Ttijksradiodienst gevestigd. Hier, in deze twee kleine vertrekken, klopt de polsslag van het radio-scheepsverkeerhier worden de toe stellen bediend van Scheveningen-Radio. Ken personeel van 50 dames en heeren seint en Instort, tikt op telegraat'sleutels. brengt, gesprekken met trawlers tot stand, -verleent bemiddeling voor het verstrekken van radio-peilingen en noteert de ver zonden telegrammen. De argelooze wandelaar loopt deze bescheiden lokalen voorbij, zonder te vermoeden, dat achter de muren en ra men daarvan op één na het drukste radiostation van de wereld gevestigd is met een verkeer van ongeveer 20.000 gesprekken per maand. Het grootste station is Portishead in Engeland. Voor den oorlog was deze dienst ge vestigd in het postkantoor aan de Ka naalstraat. Nabij de Zuidersluis stond weleer de hooge ijzeren antennemast, waarvan de draden voerden naar de toestellen in het kantoor. Maar de Duit- schers kwamen en roofden of verniel den alles. Alles was verdwenen, vertelde ons de directeur van den dienst, de heer C. van Geel, met wien wij een onderhoud had den naar aanleiding van de weder-in- bedrijfstelling van de radiopeilstations, zooals wij Dinsdag reeds mededeelden. Het radiostation werd gesloopt en de inhoud geroofd. Slechts een paar toe stellen konden in veiligheid worden ge bracht. „Toen we weer met den opbouw wil den beginnen stonden we voor een moeilijke taak". aldus de directeur. We hadden nog een paar toestellen, maar dat was alles. Er moest een hoog punt gezocht worden, omdat de mast verdwenen was. Het hooge punt werd gevonden in den watertoren, waarheen de weg van zelf wees omdat deze in dc nabijheid staat. van het postkantoor. Het Watprtnrpn nlc ontvangst- en be ll atertoren ais dieningsstation Antennemast ,werd d"s, d<= twee beschikbare lokalen ingericht. Met behulp van toestellen van de marine, met van alle kanten bijeen geraapte onderdeelen. werd de zaak weer opgebouwd en reeds op 29 Juni 1945 was men zoover gevor derd. dat men aan het werk kon gaan. De situatie in Scheveningen. In Scheveningen, waar de zenders staan, was de toestand niet veel beter. Op een paar ondergedoken zenders na waren alle zenders verdwenen en. met de behouden gebleven zenders werd in Scheveningen het bedrijf op gang ge bracht en het verkeer gaande gehou den. Ook het zendstation met de 110 M. hooge masten was vernield. Ook in Scheveningen moest dus een hoog punt gezocht worden. Dit vond men op een gashouder in Den Haag. Het veiligheidsvcrkeer nummer één. Zoo kon het veiligheidsverkeer voor de scheepvaart op de 600 M.-golf her vat. worden en sindsdien zit in een dei- lokalen aan de Houtmanstraat een tele grafist den-geheclen dag te luisteren naar eventueeie noodseinen. Daarnaast brengt deze ambtenaar de radiopeilin gen met behulp van de stations Ter schelling, Willemsoord. IJmuiden en Hoek van Holland tot stand. Toen men eenmaal zoover was. werd de dienst snel uitgebreid. Geleidelijk kwam ook het verkeer op den langen afstand tot stand, door het gebruik van kortegolfzenders. zoodat thans de heele wereld weer binnen het bereik van Scheveningen-Radio ligt. De hiervoor benoodigde toestellen kreeg men van de Canadeezen. uit Engeland en ook van „Oorlogsbuit". Vele van deze toe stellen waren onbruikbaar en moesten dus eerst in orde worden gemaakt. Ook •heeft men zich beholpen met scheeps- installaties. Zelfs heeft men een tijd lang gewerkt met toestellen aan boord van twee in Amsterdam liggende sche pen, de Mapia en de Tarakan. die dus in de haven van Amsterdam als kust- station dienst deden. Nu werkt alles weer vrijwel normaal en het eenige verschil met vroeger is, dat het thans viermaal zoo druk is. Voor den oorlog was een aantal van 5000 gesprekken een hoog cijfer, maar deze maand ver wacht men een record van 20.000! Al leen het station Portishead in Engeland overtreft dit aantal. Trawlergesprekken. Sedert April 1946 is ook het radio- telefonisch voeren van gesprekken met trawlers weer mogelijk. Hier wordt ge werkt op de 123 M. golf voor uitgaande en op de 137 M. voor de gesprekken terug. Men was dus klaar voor dat de drukke haringvisscherij begon. Van de zen dienst wordt al weer een druk ge bruik gemaakt, niet alleen door de ree- derijen maar ook door de families dei- opvarenden. Deze dienst staat op het punt uitge breid te worden tot een berichtendienst naar schepen, die geen zender maar wel een radio-ontvangtoestel aan boord hebben. Deze dienst omvat dus alleen het uitzenden van berichten. Deze dienst, die vermoedelijk 1 November a.s. geopend zal worden, spreekt op vaste tijden berichten uit en wel op t.wee golflengten tegelijk, namelijk op 123 en 652 M. Reeds werden proefuitzendin- gen gedaan en deze werden gehoord tot in de Middellandsche Zee en de Oost zee. Schepen, die zich daarvoor opgeven kunnen spoedig van dezen dienst ge bruik maken. Spoedig ook radiopeilingen op de visscherijgolf. Met uitzondering van de radiopeil stations was alles dus weer compleet en deze zijn jL Maandag weer in dienst gesteld. Men was hier afhankelijk van de Marine, waaronder de peilstations ressorteeren. Alle toestellen waren ver dwenen en het heeft veel moeite gekost, deze te vervangen. Voorloopig wordt nog maar alleen gewerkt met schepen, die een radio-telegrafie2ender aan boord hebben, maar het plan bestaat binnen kort ook te gaan peilen op de vissdherij- golf, wat voor den oorlog niet geschied de Binnenkort zal elke visscherman, die een zender aan boord heeft en in het ongewisse omtrent, zijn positie ver keert. door de peilstations gepeild kun nen worden. Er is in deze stations een wijziging gekomen. De stations Maassluis en VLis- singen zijn vervallen. Verhuisplannen. Het spreekt vanzelf, dat deze zich snel uitbreidende dienst groote behoefte heeft aan een betere behuizing. Want niet alleen is er gebrek aan armslag, ook de plaats is. te midden van storin gen van stofzuigers enz. zeer ongeschikt. De dienst eischt eenzaamheid, ver van electrische trams of treinen, ver van radiotoestellen en stofzuigers. Het plan bestaat en bestond reeds eerder het geheele bedrijf over te brengen naar een nieuw gebouw, dat in den Velser- broekpolder zal verrijzen. Maar voor dat men aan hei verhuizen toe is, zul len er nog wel vele gesprekken in de lokalen aan de Houtmanstraat tot stand gebracht worden. Om het damkampioenschap van Nederland Het programma vastgesteld Zaterdagmiddag 2 November om 5 uur zal in Hotel „Pomona" in Den Haag de officieele opeming plaats hebben van den eindstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland, waaraan 12 spelers deelnemen. In de eerste ronde ontmoeten elkaar: W. RoozenburgP. Roozenburg; D. v. d. Staay W. Huisman; G. v. Dijk—P. Beers: J Metz B. Dukel; J. H. Vos—A. Ligthai-t: R. C. KeilerF. Verhoeven. De tweede ronde Zondagmorgen om 30 uur In hetzelfde Hotel: P. RoozenburgVerhoe ven; LigthartKeiler: DukelVos; Beers Me'.z; Huismanv. Dijk: W. Roozenburg v. d. Staay. Voor de vele damliefhebbers willen wij nog melden dat a.s. Zondagmiddag 4 uur 40 over de AVRO een reportage van deze twee ron den wordt uitgezonden. Met belangstelling zullen de damliefheb bers voor-al uit IJmuiden de verrichtingen volgen van de twee D.C.IJ.'ers Ligthart en Dukel. Welke rol zullen zij spelen? Een der ernstigste candidaten voor den kampioenstitel is de jeugdige Rotterdammer P. Roozenburg. Dezen speler geven wij wel de beste kans. Daarna achten wij Keiler en Vos ongeveer gelijkwaardige candidaten. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN Te Scheveningen kwamen van de haring visscherij binnen de motorlogger SCH 130 met 400 kisten versche haring. SCH 180 met 30 last haring en 180 kisten versche haring. De versche haring werd voor den maximum prijs verhandeld. Voorts kwamen aan de markt 10 kustvisschers met tezamen 180 kisten versche visch. De vangstberichten van Dinsdagmorgen luiden: SCH 140 moest nog halen; SCH 64 17 kantjes uit de halve vleet; SCH 190 een halve vleet in voor niets; SCH 63 een halve vleet in voor niets; SCH 265 2 kantjes; SCH 73 2 kantjes; SCH 103 1 kant je uit de halve vleet; SCH 97 17 kantjes uit de halve vleet; SCH 242 5 kantjes uit 20 net ten; SCH 160 1 kantje per net. Maandag 90 kantjes; SCH 89 5 kantjes; SCH 341 10 kant jes; SCH 402 2 kantjes uit de halve vleet; SCH 159 70 kantjes uit de halve vleet. Maan dag 40 kantjes; SCH 443 2 kantjes; SCH 141 34 kantjes, nog 15 netten halen: SCH 6 2 kantjes; SCH 333 2 kantjes: SCH 118 8 kant jes, Maandag 130 kantjes; SCH 125 2 kantjes: SCH 225 100 kantjes nog 30 netten halen; SCH 20 20 kantjes uit 40 netten; SCH 200 geen vangst; SCH 87 5 kantjes: SCH 305 50 kantjes uit de halve vleet: SCH 53 35 kant jes uit de halve vleet; SCH 75 50 kantjes, Maandag 25 last aan boord; SCH 77 gisteren 60 kantjes uit de halve vleet; SCH 30 Maan dag 170 kantjes uit de halve vleet: SCH 339 Maandag 100 kantjes; SCH 263 Maandag 5 kantjes <20 last aan boord); SCH 20 Maandag 200 kantjes; SCH 325 Maandag 70 kantjes; SCH 14 Maandag 14 kantjes; SCH 302 18 last aan boord; SCH 225 Maandag 119 kantjes: SCH 284 34 kantjes: SCH 78 10 kantjes; SCH 201 5 kantjes; SCH 264 4 kantjes; SCH 39 geen vangst. Is Uw costuum ol mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR OP Old Clothes New Koningsplein to - Telefoon J886 Dinsdag is te Haarlem de glas-actie voor Nijmegen gehouden. Het gemeente bestuur gaj het goede voorbeeld door de dubbele ramen van het Stadhuis be schikbaar te stellen. K.Z.O.S. speelde „Vrijdag de Dertiende" In het kader van de feestelijkheden, georganiseerd ter gelegenheid van het gouden kloosterjubileum van pater Ernes- tus gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons Streven" Dinsdagavond een tooneeluitvoering in de weer geheel op- gefrischte zaal van het Patronaatsgebouw. De klucht van J. v. d. Heiden en Henk Bakker „Vrijdag de Dertiende" was inge studeerd. De tooneellitteratuur schijnt op het ge bied van het lichte genre nog niet over een welvoorzienen disch te beschikken; deze klucht althans begint langzamerhand een afgekloven kluif te worden. Dè in houd is overbekend, zoodat het niet noo- dïg is dezen hier weer te geven. We kunnen dus volstaan met iets over het spel te vertellen; en daarover dan ook niets dan goeds. K.Z.O.S. beschikt over een geroutineerd stelletje dilettanten, die zelfs van deze klucht een smakelijke vertooning wisten te geven. Vooral de scène in II met de drie bijgeloovige da mes en Achmed Rilzibi met z'n Madame Leontine was een kluchtige vertoonirig, die daverende lachsalvo's veroorzaakte. Pater Ernestus sprak vooraf eenige woorden waarin hij er op wees, dat door deze avonden de band tusschen parochia nen en geestelijkheid nauwer werd aan getrokken. Van bas tot sopraan Een nieuw mistsein Vele jaren terug werden de inwoners van onze havenplaats verrast door een eentonig geluid; het leek of ergens in een naburige stal een koe stond te loeien. On ophoudelijk klonk een sonoor en door dringend boeh! boeh! En dat ging zoo achterelkaar door, uren lang. Neen. dacht men, dat is geen koe Het was ook geen koe, maar een nieuwe misthoorn, die haar zwaar geluid uit stortte over de nevelen, die het uitzicht van den zeeman belemmerden, maar die dan ook eenige kilometers op zee te hoo- ren was. Zoo zwaar was het geluid, dat de menschen. die er het dichtst bij woon den er veel hinder van ondervonden. De koe loeit niet meer, de bas is een sopraan geworden, voortgebracht door een nieuw electrisch (het oude toestel werkte door luchtdruk) mistsein, dat nu nog ge plaatst is bij den buitenvuurtoren. Het is naar wij vernemen, de bedoeling deze nieuwe wegwijzer voor den zeeman bin nenkort te verplaatsen naar den kop van de Zuiderpier, waar vroeger ook de koe stond te loeien. s.s. Nieuw Holland Het s.s. „Nieuw Holland" van de KPM, dat thans in Amsterdam ligt, zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, den 29en October met troepen van Amsterdam naar Indie vertrekken. De „Nieuw Holland", die den 27en No vember te Batavia verwacht kan worden, zal omstreeks. 15 December wederom van Batavia vertrekken en kan dan onge veer 12 Januari te Amsterdam arrïveeren. SANTPOORT Uitvoering „Samuel" De Chr. Jong. Club „Samuel" heeft haar 4-jarig bestaan gevierd met een uitvoering in het Jeugdhuis, die zeer druk bezocht was. Geen plaats was onbezet. Den bezoekers werd een aardig program ma aangeboden, bestaande uit tooneel- schetsen. voordrachten en muziek, uitge voerd door de leden. De heer N. v. d. Wa teren uit Haarlem bracht er met zijn gees tige liedjes de noodige vroolijkheid in. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 60) Die geniet van haar leven, zei ze. De danseressen in de zaal hadden haar nummer beëindigd. De dansruimte werd op een meer bescheiden verlichting over geschakeld, ten teeken, dat nu het pu bliek er gebruik van kon maken. Kom. dansen, Harry! riep het meisje in "l wit, terwijl ze haar arm door dien van haar partner schoof. Tegelijkertijd keerde ze zich om, mevrouw Eschental keek haar in het gezicht en slaakte een kreet van verbazing. Grottkau en Grundtvig sprongen ver rast van hun stoel op en zagen zich het volgende oogenblïk tegenover Vera Sta- niecki geplaatst, Mama! Mamuschka! riep het meisje met overslaande stem. Dat noem ik nu nog eens een verrassende ontmoeting! Iloe kom jij hier? vroeg de aange sprokene wild. O, je denkt zeker, dat ik je, ach nee mijn grootpapa de bons heb. ge geven? Wees maar niet bang, mamuschka, zóó dom is je dochter niet! Ik heb van avond permissie. Ik vier m'n verloving. Dit hier is de uitverkorene! Met een haastigen greep pakte mevrouw Eschental haar dochter bij den arm en trok haar naar zich toe. Wat voer je hier uit? Je lijkt wel niet wijs, jij blaag, snauwde ze haar woe dend toe. Ik ben met m'n grootpapa ha, ha grootpapa in Kopenhagen. Een Kerst trip van den ouden heer en mij, lk ben in de opera,-mama. Ach nee, ik vier m'n verloving met Harry Olsan. Hé, daar heb je Grottkau ook en de graaf hoe is 't mogelijk. Zoekt u uw Asschepoester in Trocadero, meneer Grundtvig? Eschental had de pijnlijke scène met afschuw gevolgd. Hij was bleek van ver ontwaardiging. Nu scheen hij het tijd te vinden om in te grijpen. Ik geloof, dat de dochter van m'n vrouw niet geheel in orde is, zei hij kort. U wilt ons wel excuseeren. mijne heeren. Grottkau en Ernst Grundtvig begrepen den wenk. Zij namen haastig afscheid en verlieten de zaal. Toen zij weer op straat stonden, keken zij elkaar aan. Wat moet dat nu beteekenen? vroeg Jens Grottkau verbaasd. Dat moeten de dames en heeren maar onder elkaar uitmaken, Jens. Ik ben blij, dat we dit avondje achter ons hebben. Kom mee naar huis, m'n jongen! Korten tijd later verlieten ook de con sul, zijn vrouw, Harry Olsan en Vera de bar. Olsan, die totaal van 6treek was, had tegenover Eschental een verklaring ge stameld, maar deze gaf zich niet de moeite er naar te luisteren. Hij duwde de dochter van zijn vrouw kort en bondig in een auto en leverde haar in Hotel Bristol af. Om Harry Olsan bekommerde hij zich niet. Zoodoende ontging het hem ook, dat de jongeman zich eveneens naar Hotel Bristol liet brengen. Olsan stond Vera, die intusschen vol komen nuchter was geworden, in de mu zieksalon op te wachten. Wat beteekent dat allemaal? begon hij. Je hebt me toch verteld, dat je moe der dood was? Maar de geraffineerde Vera had allang een geloofwaardig verhaaltje bedacht. Ik zal je alles uitleggen, Harry, be loofde ze. En ze expliceerde er op los. Ja, haar moeder leefde inderdaad nog. Eschental was haar derde man. Die arme mama met haar heftig temperament had in haar leven al heel wat doorgemaakt. Het was altijd pijnlijk zooiets te moeten bekennen, nitwaar? Zij was het kind uit het eerste huwelijk, uit het huwelijk van Egon Falke. Zij was dus de kleindochter van Remus Falke, maar die kon haar mam niet uit staan. Vera praatte en praatte, tot het Harry Olsen groen en geel voor de oogen werd en hij alles geloofde. Ook mevrouw Eschental zag zich ge noodzaakt haar echtgenoot de noodige ophelderingen te geven, maar deze luis terde slechts met een half oor. Het meisje heeft zich eenvoudig schandelijk gedragen, Olga en van jou had ik niet verwacht, dat je me zoo om den tuin zou leiden. Je bent dus twee maal getrouwd geweest; dat is tenslotte geen schande. Dat had je me al voor ons huwelijk behooren te vertellen en ook dat Vera je dochter uit het eerste huwelijk is. Ik wil er nu geen woord meer over hooren en ik zal je er ook geen verwijt van maken, maar ik verlang, dat we mor genavond naar Elmshorn terugkeeren en Vera aan haar grpotvader en verloofde overlaten. Ik wensch me daar verder niet in te mengen. Ja, ja, alles wat je wilt, antwoordde mevrouw Eschental met zeldzame toe schietelijkheid. Maar vóór zij den volgenden ochtend aan het ontbijt zaten, had zij haar eega toch weten te bewegen tot na Kerstmis in de hoofdstad te blijven. Zij wilde Vera nog eenmaal onder vier oogen spreken om te trachten haar tot rede te brengen. En daarnaast moest ze probeeren iéts meer over den jongeman te vernemen, dien Vera als haar verloofde had voorge steld. In de eerste vrije minuut spoedde ze zich naar de telefoon en liet zich met Hotel Bristol verbinden. Ze verlangde juffrouw Falke aan het toestel, maar de snibbige Betty, die het verzoek had over gebracht, keerde weldra terug met de mededeeling, dat juffrouw Falke niet te spreken was. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3