Churchill zegt bewijzen te hebben Schoenenbon op 7 De Koningin in Brussel Lie vestigt de aandacht op Spanje «Ie tTaai'Siing No. 18400 I 1 T 1 ^**1 "1 T V» "fr" Vrijdag 25 October lft4« Bureaux: Kennemerlaan 154, I Bil |l I V J I Jy It. J[ I V Jk III Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Kennemer Editie V3H Haarlems Dagblad Abonnementen: p. „eek 31 et Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiu per kwartaal 4. standpunt van Engeland is blijkens de ver klaring van Attlee in het Lagerhuis als volgt samen te vatten: Groot-Brittannië is voor een herziening, welke het vetorecht terugbrengt tot de proporties, zooals zij door de ontwerpers van het Handvest zijn bedoeld, aldus Un. Press. De Amerikaansche delegatie heeft een bijeenkomst gehouden voor de zitting van de algemcene vergadering der UNO en hierop besloten, dal zij zich zal verzetten tegen pogingen, die ondernomen zouden kunnen worden om bepaalde kwesties, waarover een discussie verwacht wordt, van bespreking uit te sluiten. De Ver een igde Staten zijn van meening, dat de vertegenwoordigers der 51 naties de ge legenheid dienen te hebben over het veto recht van de „vijf grooten" te discussiee ren. Franco gesignaleerd. De secretaris-generaal van de organisatie der Vereenigde Volken, Trygve Lie, heeft den gedelegeerden verzocht zich bezig te houden met Franco-Spanje, „dat een bron zal blijven van achterdocht en meenings- verschil zoolang Franco aan het bewind blijft." «Lie verzoekt den gedelegeerden naar de middelen te zoeken, die het vrije en democratische Spanje zullen herstellen. Deze interventie van Trygve Lie zal ver moedelijk een uitgebreide discussie over Spanje tot gevolg hebben, want de secre taris-generaal heeft hier gebruik gemaakt van zijn speciaal recht de aandacht der Vereenigde Volken te vestigen op een si tuatie, die volgens hem een bedreiging van den wereldvrede en de internationale vei ligheid vormt. Weerbericht OOSTENWIND Verwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Matige, in het Zuiden en Westen van het land nu en dan krachtige Oostelijke wind. In den nacht lichte vorst en op beschutte plaatsen flir.ke grond- vorst. Overdag vrij zonnig weer. Droog. Handelsverkeer met Fransche bezettingszone in Duitschland In Den Haag zijn besprekingen gehou den tusschen vertegenwoordigers van het militair bestuur van de Fransche bezet tingszone van Duitschland en een Neder- landsche delegatie over het handels- en betalingsverkeer tusschen deze zone en Nederland. De besprekingen zullen wor den voortgezet in Baden-Baden, nadat de Nederlandsche regeering haar standpunt ten aanzien van enkele principieele pun ten heeft bepaald. Intusschen zijn afspra ken gemaakt, waardoor het reeds loopende handelsverkeer voortgang kan hebben. Doodstraf geëischf De doodstraf is geëiseht tegen den ex-land- wachter C. J T. uit Emmer-Erfscheiderveen. T had tijdens de bezetting een Amenkaan- schen piloot, die met een parachute uit een getroffen vliegtuig was gesprongen, met een bajonet doodgestoken, na hem eerst de hand te hebben gedrukt. Nauwelijks is de vergadering der Ver eenigde Volken bijeengekomen, of de strijd om het vetorecht der „grootc vijf" begint zich reeds af te teekenen. De Sovjet-Unie heeft de andere mogendheden reeds laten weten, dat zij tegen ecu open debat is over het recht van veto, terwijl een aantal an dere landen zich heeft uitgesproken hetzij voor algchcele afschaffing van dit recht, hetzij voor wijzigingen door middel van nieuwe clausules in het Handvest. Uit de door president Truman gehouden rede viel op te maken dat de Vereenigde Staten zich uitspreken ten gunste van een open debat over het recht van veto. Het voor Russische militaire sterkte in Oost-Europa Winston Churchill heeft gister avond in een bijeenkomst te Lough- ton in zijn kiesdistrict Essex ver klaard, dat het antwoord op zijn vraag aan Attlee in het Lagerhuis over de aanwezigheid van meer dan 200 Sovjet-divisies op oorlogssterkte in de bezette gebieden van Oost- Europa bevestigend moet luiden en dat hij de bewijzen voor de juist heid daarvan aan de regeering heeft overgelegd. Hij zeide deze vraag na rijp overleg en onder overlegging van bewijzen te hebben gesteld en de regeering tevoren te hebben in gelicht. Verder gaf hij antwoord op de be schuldiging, die generalissimus Stalin op 13 Maart na zijn (Churchill's) te Fulton gehouden rede, waarin hij pleit te voor een Engelsch-Amerikaansch verbond, tot hem gericht had. Volgens radio Moskou zou Stalin namelijk aan een correspondent van de „Prawda" ge zegd hebben, „Churchill heeft nu de po sitie ingenomen van een oorlogsop'hitser; het lijdt nu geen twijfel, dat Churchill oorlog wil. oorlog met Sovjet-Unie". Churchill gaf hierop thans het volgende antwoord: „Ik ben geen oorlogsophilser. Ik doe, wat ik denk, dat mijn plicht is. Wat al deze schimpscheuten betreft, die men mij mogelijkerwijs naar het hoofd zal slingeren, ik heb ze allemaal al eens ge hoord. Er is bijna geen woord, dat Stalin mij enkele maanden geleden heeft toe gevoegd. dat ik niet meer dan eens van wijlen Hitier en Goebbels heb gehoord". Naar aanleiding van Attlee's rede op het congres van vakvereenigingen te Amerika vraagt rapport over Russische deportatie-maatregelen Kolonel Frank L. Howley, chef van het Amerikaanseh militair bestuur in Berlijn, beloofde gisteren dat Ameri kaansche vertegenwoordigers in den raad van geallieerde commandanten der stad Berlijn, welke raad heden bijeen komt, van de Russen een volledig rap port zullen vragen over de evacuatie van Duitsche arbeiders naar de Sovjet-unie, meldt Un. Press. Howley zeide dat het evacuatieplan voor den Russischen sector en de Rus sische bezettingszone van Duitschland blijkbaar reeds lang geleden is beraamd, voor de verkiezingen van 20 October, die de pro-Russische socialistische een heidspartij de nederlaag bezorgden. Het militaire bestuur verzekert dat alle Duitschers, die naar Rusland zijn over gebracht. inwoners van het door de Rus sen gecontroleerde gebied waren. Howley meende dat de berichten over de afbraak van fabrieken „onbewezen" zijn. Wel schijnt vast te staan, dat al thans de Zeissfabrieken te Jena naar Rusland worden overgebracht. Kolonel Howley deelde voorts mede dat een Duitscher. die den eersten trein met evaués op 22 October begeleidde, aan de Amerikaansche autoriteiten heeft medegedeeld dat de behandeling goed was en dat re arbeiders onder com fortable omstandigheden reisden. Vol gens dezen Duitschen zegsman hadden althans de belangrijker arbeiders con tracten met de Russische regeering ge sloten. Volksherstel en de Importsigaretten Sigarenwinkeliers zijn zeer ontevreden De Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten deelt mede, dat de groote ontevredenheid van de .leden van de vakgroep over de aflevering van Zuid- Amerikaansche sigaretten nog is toege nomen door de mededeeling van den mi nister van Economische Zaken, dat Neder lands Volksherstel importsigaretten zal gaan verkoopen ten bate van de noodge- bieden. Aan den minister van Economische Za ken is een telegram verzonden van den volgenden inhoud: „Verzoeke ten spoedigste in audiëntie te worden ontvangen wegens de houding der leden van de Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten over den aankoop van sigaretten gefabriceerd van Zuia-Amerikaansche tabak en aflevering van importsigaretten aan Nederlands Volksherstel. De ontevredenheid der leden stijgt ten top. Wij vreezen zeer ernstige onregelmatigheden". ZÜ, wier stamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt komen in November in aanmerking voor een schoenenbon. Brighton verklaarde Churchill, dat de regeering een belangrijke daad had verricht door met de communistische partij te breken. Het feit. dat de com munistische partij door de Labourpartij en het congres van vakvereenigingen is uitgebannen en buitengesloten, aldus Churchill, vormt een belangrijke bij drage voor de stabiliteit van Europa. De volgende Neurenberg-rechtzaak In het paleis van justitie te Neuren berg zullen de volgende maand 23 Duit sche medici worden berecht wegens misdaden tegen de menschheid. Drie Amerikaansche rechters en een plaatsvervanger zijn gisteren per vlieg tuig te Neurenberg aangekomen. Hoewel de berechting door Amerika nen zal geschieden, kan de militaire gouverneur van de Amerikaansche zone, indien hem zulks dienstig voor komt, met de commandanten van de andere zones in overleg treden inzake geza menlijke procesvoering in de toekomst. Op het paleis van justitie te Neuren berg wappert thans alleen nog de Ame rikaansche vlag. Joego-Slavië geïsoleerd Gisteren is te Berlijn bekend gemaakt, dat het geallieerde bestuur de stopzetting van alle postverkeer met Joego-Slavië heeft bevolen. Alle post. die uit Joego- Slavië komt, zal worden teruggezonden. De post van de Duitsche krijgsgevangenen die in Joego-Slavië zijn geïnterneerd, zal over Oostenrijk gaan. De vordering van de Avro op de stichting Radio Nederland In het bericht over de staking der be talingen aan de Avro door de Stichting Radio-Nederland is ook sprake van een vordering Van de Avro op de Stichting. De voorzitter van Radio-Nederland deelt mede. dat deze vordering betrek king heeft op huur en onderhoudskos ten van de Avro-gebouwen. Voor af doening hiervan ziin op het -oogenblik de middelen niet aanwezig, mede als ge volg van het verscherpte toezicht, dat wegens den toestand van 's lands finan ciën op de financiering van den radio- omroep wordt gehouden. De Stichting poogt deze acute moeilijkheden zoo snel mogelijk op te lossen. De voorzitter verklaart met nadruk, dat deze kwestie niets heeft uit te staan met de reorga nisatieplannen van den radio-omroep, welke thans in bespreking ziin. In een gesloten auto reed, HM. de Koningin vergezeld van prins-regent Karei naar het Koninklijk Paleis te Brussel. Ofschoon aan het koninklijk bezoek geen officieele toon is gegeven en het slechts met sobere plechtigheid is omgeven heeft de Belgische pers in geestdriftige bewoordingen uiting gegeven aan de Bel gische erkentelijkheid voor dit bezoek en aan de vriendschapsbanden, die beide landen verbinden en welke door dit be zoek nauwer worden aangehaald. In Mei 1939 bezocht de koningin België voor het laatst, waarbij haar een luisterrijke ont vangst werd bereid. Thans is koningin Wilhelmina naar België getogen om onze Zuidelijke buren te danken voor de hulp en den bijstand, die zij or.s land in de moeilijke dagen na den oorlog hebben verleend. Om half vijf gistermiddag is de trein, waarmede H.M. de Koningin zich naar Brussel begaf, aan het Brusselsche Gare du Nord aangekomen. De prins-regent van België was ter begroeting in de fees telijk versierde hal van het station aanwezig, waarna het gezelschap zich in gesloten auto's naar het koninklijk paleis begaf. De gevels van winkels en waren huizen in Brussel waren kwistig opge smukt met oranje en portretten van de koninklijke gast, en talrijke Brusselaren hadden zich langs de straten opgesteld om de koningin toe te juichen. Te Brussel woonachtige Nederlanders hadden zich getooid met het oranje en rood-wit-blauw en zwaaiden met Nederlandsch vlaggetjes, toen de stoet passeerde. Melk wordt een cent duurder In overeenstemming met het voor nemen van de regeering, over te gaan lot de verhooging van den melkprijs voor de consumenten, zullen met ingang van 27 October a.s. alle maximum-con sumentenprijzen van melk en melkpro ducten over het geheele land met een cent per liter worden verhoogd. Hef woord is aan. Plutarchus: De maat van den levens duur is het schoone, niet de tijd. Dadelijk na de aankomst van HM. de Koningin in Brussel werd namens haar door haar ambassadeur mr. B. Ph. Baron Harinxtna Thoe Slooten een krans- gelegd bij het monument voor den Onbekenden Soldaat. De ambassadeur was vergezeld van den militairen attachéGeneraal-Majoor Sas, en het Bel gische leger werd vertegenwoordigd door Generaal Toulon, sous-chef van den Belgischen Generalen Staf. Verschil van meening over het veto

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1