Wereldnieuws De Indische gerepatrieerden Kort en Bondig Twee deserfiegevallen bij de 7 Decemberdivisie voor den Krijgsraad Voor den krijgsraad te 's-Gravenhage hebben terecht gestaan J. van der G. uit Hilversum, sergeant bij de derde mobiele bad- en wascheenheid te Grave en G van 'A- uit Utrecht, soldaat bij het eerste regi ment pioniers te 's-Gravenhage, beiden beschuldigd van desertie bij de 7 Decem- ber-divisie. Den 29-jarigen J. van der G. was ten laste gelegd, dat hij van inschepingsverlof niet was teruggekeerd bij zijn onderdeel te Grave en eenigen tijd later te Hilver sum bij „professor" Pootjes werd aange houden. Beklaagde gaf deze feiten toe, Uit 2ijn verklaring, afgelegd voor den officier commissaris kwam vast te staan, dat hij principieele bezwaren had tegen uitzending naar Indië. Aanvankelijk was hij zich er van bewust strafbaar te zijn als hij niet naar zijn onderdeel terugkeerde, doch „professor" Pootjes, met wien hij in con tact kwam. overtuigde hem van het tegen deel. 7.ijn uniform had beklaagde aan het departement gezonden om niet van ver duistering te kunnen worden beschuldigd. Ter zitting verklaarde Van der G. geen wijziging in deze verklaring te willen aan brengen De auditeur-militair, majoor rar. M. Lod der. zeide. dat beklaagde heeft geluisterd naar de propaganda van onverantwoorde- I lijke lieden, die zeiden, dat het wegblijven! van zijn onderdeel niet strafbaar was. Hij j had beter gedaan te luisteren naar de woorden van generaal Kruis, die zich oo 18 September" richtte tegen misleidende propaganda. Na deze rede heeft beklaagde volhard in zijn verkeerde houding. Hij heef', samengewerkt met den zich noemen den „professor" Pootjes. Hij heeft tegen andere militairen gezegd, dat zij niet straf baar waren en slechts hun uniform hadden uit te trekken. Op deze wijze heeft be klaagde getracht het prestige van leger en land in de wereld te schaden. Majoor Lodder vond dat beklaagde, die als sergeant voor den troep gestaan heeft, zeer streng gestraft moet worden. Hij vor derde de maximum straf, 7 jaar en 6 maan den met ontslag uit den militairen dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. Benno J. Stokvis uit Amsterdam, lid der Tweede Kamer voor de C. P. N., merkte op, dat beklaagde eerst op het laatste oogenblik een raadsman kreeg toegevoegd en zeide. deze wijze van procedeeren ten sterkste af te keuren. Hij zou als Kamerlid den betrokken minister hierover vragen stellen. Mr. Stokvis be toogde dat art. 192 van de Grondwet, waarin bepaald is, dat Nederlandsehe dienstplichtigen uitsluitend met hun toe stemming naar de overzeesche gebiedsdee- len mogen worden gezonden, nog van kracht Is. De uitzending naar Indië berust op het Koninklijk Besluit E 45 en het staatsnoodrecht.. Dit staatsnood- recht was verklaarbaar, toen er nog buitengewone omstandigheden waren. De raadsman zeide dan ook van oordeel te zijn. dat geen veroordeeling van verdachte zou kunnen volgen. In zijn repliek zeide de auditeur-militair dat voor het staatsnoodrecht nog geen an der recht in de plaats is getreden en dat men tot zoolang het noodrecht moet aan vaarden. Vervolgens stond terecht de 21-jarïge G. van A Ook hem was ongeoorloofde afwe zigheid van zijn onderdeel en het zich niet melden toen dit onderdeel met de ..Bois- sevain" naar Indië vertrok, ten laste ge legd. Hij werd te I-Iarlingen gearresteerd. Volgens de verklaring van verdachte had hij zich laten leiden door communistische lectuur. Nu hem een lange celstraf voor oogen stond, zou hij toch liever naar Indïë gegaan zijn. De auditeur-militair zeide, dat ook deze beklaagde de waarschuwing van generaal Kruis in den wind heeft geslagen. Geleid door communistische lectuur, die hem voor hield dat hij zou moeten deelnemen een „koloniale oorlog", heeft hij zich van Naar aanleiding van passages ln het boek „Diner op het Wiïte Huis" heeft Winston Churchill ren aanklacht wegens smaad inge diend legen Harper Bros; uitgevers te New York en Londen, en tegen den auteur Louis Adamic. Aan vele leden van het Britsche parlement werden exemplaren van het boek toegezonden, De Mosley uitgeversmaatschappij waar van Sir Oswald Mosley (vroeger leider van <le fascisten in Engeland) directeur Is. maakt bekend, dat zij een maandblad, getiteld „Mosley News Letter", zal uitgeven, waar van 'net eerste nummer in November-Decem ber zal verschijnen. Van de hand van Sir Oswald zal in dit nummer een artikel voor komen over „de dreiging van het Russische communisme en de noodzakelijkheid het te voorkomen, daar het de atoombom zal ge bruiken ter verovering van de wereld". Volgens radio Belgrado heeft maarschalk Tito, Joego-Slavisch premier, in een rede tot de groep Polen, die onder leiding van den Poolschen president. Bierut, Joego-Slavlë beozeken, gezegd, dat Joego-Slavië zal blij ven vechten voor zijn rechten op Triest en Venezia Julia. Daar te Parijs met meerder heid van stemmen beslist is, aldus T:to, kunnen we thans niets aan den toestand ver anderen, maar wat inet is, komt. „De groote mogendheden hebben de zijde van Italië ge kozen, omdat Itallë's belangen de hunne zijin". Radio Moskou heeft volgens Un, Press gc-meld dat tusschen November en Januari een nieuwe groep onderofficieren en m schappen van het leger gedemobiliseerd worden, over de vloot of luchtmacht werd W het demobilisatie decreet niet gesproken. zijn onderdeel verwijderd. De auditeur militair wilde niet de maximumstraf vra gen, doch voor eiken militair die zich thans nog aan desertie schuldig maakt, zou hij zich genoodzaakt zien, dit wel te doen. Hij vorderde 4 jaar gevangenisstraf. Mr. Stoltvis zeide, dat beklaagde zich niet had behoeven te laten leiden door communistische lectuur en verwees vérder naar zijn pleidooi in de eerste zaak. De krijgsraad veroordeelde J. van der G. tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Tevens werd hij uit den militairen dienst ontslagen. Ook werd hem de bevoegdheid ontnomen, bij de ge wapende macht te dienen. Het vonnis tegen G. van A. luidde 6 maanden met aftrek van voorarrest. De krijgsraad was van oordeel, dat de rechtskracht van het staatsnoodrecht niet in het geding is. Bij de vaststelling van de strafmaat in de zaak tegen Van der G. is overwogen, dat deze den rang van onder officier bekleedt en dat hij over voldoende ontwikkeling beschikt om de draagwijdte van zijn handeling te overzien. Ten aanzien van Van A. heeft de raad rekening gehouden met diens jeugd en ge ringere ontwikkeling. Voorts heeft de raad hier doen gelden de verklaring van be klaagde. dat hij alsnog naar Indië wil. Na 21 November wordt geen bloembon meer aangewezen Door dat de invoer van tarwe uit de Vereenigde Staten als gevolg van de stakingen aldaar reeds geruimen tijd stagneert, zullen inlandsehe tarwe en rogge in ruimer mate moeten worden gebruikt voor de broodvoorziening. Met ingang van 21 November zal voorloópig geen bon voor bloem of zelfrijzend bak meel worden aangewezen. Er komt na den thans aangewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bak meel, waarvan nog voorraden bij den handel aanwezig zijn. Ook de bon vrije artikelen koekjes, gebak, biscuits, beschuit, vermicelli e.d. zullen in mindere mate beschikbaar kunnen worden gesteld. De toewijzin gen aan tarwebloem voor deze artikelen worden voorloopig met een kwart ver minderd. Boter nog niet duurder De in de regeeringsverklaring van 4 October aangekondigde verhooging van den maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zoo lang het nog niet mogelijk is op den bon voor boter desgewenscht marga rine te betrekken. Een deel keert binnenkort terug Een zeer groot deel van de Indische ge- repatrieerden verblijft in het Westen des lands. Dit is een van de redenen van de overbevolking die hier gevonden wordt. Haarlem heeft er al ruim 3500 (de verwach ting is dat de 5000 bereikt zal worden) en Bloemenöaa! 1800. De moeilijkheid is, dat de overheid het niet in haar hand heeft om een goede ver deeling over het geheele land te organi- seeren. Er kon alleen aandrang uitgeoefend worden, maar men stond eenmaal voor het feit. dat de gerepatrieerden een voorkeur hebben voor het Westen, omdat zij meestal uit die streek afkomstig zijn. I-Iet ligt in de bedoeling deze aandrang wat te versterken. Het is namelijk een feit, dat de Noordelijke provincies veel minder met woningproblemen te kampen hebben. Daar is dus gemakkelijker woonruimte voor de gerepatrieerden beschikbaar te stellen. Zoo noodig kan tot vordering wor den overgegaan. Verder vernemen wij dat de regeering tot de overtuiging gekomen is, dat het gewenscht is. dat de Indo-Europeanen zoo spoedig mogelgk weer naar Indië zullen terugkeeren. Daartoe worden dan ook al voorbereidingen getroffen. Eigenlijk zijn dit zoo werd ons gezegd geen gerepatrieerden, maar evacués. Zij zijn immers niet uit Nederland afkomstig. geschieden. Indo-Europeanen die een zoo bijzondere positie hebben ingenomen, dat er grond is voor de vrees, dat extremisti sche elementen rancunes tegen hen ne men, worden voorloopig niet teruggezon den. Het invasievoorschot aan onderwijzers Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Van Velthoven over onbillijk heden bij de uitbetaling van het invasie voorschot aan onderwijzers bij het Lager Onderwijs heeft de minister van Onder wijs geantwoord, dat de toekenning van het invasievoorschot het karakter heeft van een gunst, welke beperkt is tot het onderwijzend personeel, dat op 15 Oc tober 1945 bij het Lager Onderwijs werkzaam was. Het stellen van een grens zal steeds het ontstaan van grens gevallen ten gevolge hebben. Verlegt men de grens, dan komen er nieuwe grensgevallen en bij hernieuwde correc tie bestaat de kans, dat het aanvanke lijk gestelde doel volkomen wordt over schreden. N.S.B.-reeliter werd leerling in het timmervak Voor het Haagsche tribunaal heeft zich te verantwoorden gehad mr. J. P. de P. die, na werkzaam te zijn geweest Terugkeer naar Indië wordt gewenscht ge- op het departement van Landbouw, tij acht omdat deze menschen zich hier in het i dens de bezetting benoemd is tot rech- algemeen niet thuisgevoelen en zich slecht tei in de Amsterdamsche rechtbank, kunnen aanpassen bij de omstandigheden die hier zoo geheel anders zijn. De terugvoering naar Indië zal tactisch Hem was ten laste gelegd, dat hij zich had aangesloten bij de N.S.B. en bij het instituut voor rechtsvernieuwing en dat hij vrijwillig naar Duitschland is gegaan waar hij aan een ambachtsschool en in een fabriek gewerkt heeft. Ook heeft hij medegewerkt aan de uitgave in het Duitsch van het Nederlandsehe Burgerlijk Wetboek. Beschuldigde, die niet gedetineerd is geweest, erkende de hem ten laste ge legde feiten. Hij was in Augustus 1944 uit de N.S.B. getreden en op 17 Sep tember naar Duitschland gegaan. Op een Duitsche ambachtsschool werd hij leer ling in het timmervak. Het tribunaal zal op 7 November uit spraak doen. De Radio geeft vanavond 18.CO. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.30 HARK; 17.35 Muzikaal babbeltje door Wouter Paap. 18.15 Harry James en zijn orkest. 13.30 Neder landsehe strijdkrachten. 19.15 Gramofoon. 19.30 Hoorspel „Waarvoor vochten wij". 19.50 Vrijz. Prot. nieuws. 20.08 „Drie divertimen- ten". 20.30 Dr. W. Sikken over „Het com promis als zedelijk vraagstuk". 21.00 „Men vraagten wij draaien". 21.30 Buitenlandsch weekoverzicht. 21.45 Dansmuziek rond 1900. 22.15 Janzz-uitzending. 23.00 VPRO Avondwij ding. 23.15 Symphonisch concert. niLVERSUM II, 401.5 M. 19.00. 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 18.00 „Vrij en blij". 18.40 Goede bekenden van vroeger. 19.15 Departementale uitzending. 19.30 Orgel concert! 20.05 De Bijbel in de muziek. 20.40 Moeallijke teksten uit den Bijbel. 21.00 Pro menade-orkest. 22.15 Vragen aan voorbijgan- gers. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuwe Adv. j vaderlandsche muziek. 23.30 Gramofoon. Stakingsdebat in den Amsterdamschen raad Enkele vragen welke de heer Stein- metz (K.V.P.) aan B. en W. van Am sterdam had gesteld over de staking op 24 September waren aanleiding tot zeer langdurige debatten in den hoofdstede lijken gemeenteraad, welke zelfs in een speciale avondzitting werden voort gezet. De wethouder voor Arbeidszaken, de heer B. C. Franke deelde mede, dat van de 23613 gemeente-ambtenaren en werklieden 18 ambtenaren en 3643 ar beiders aan de staking hebben deel genomen. Bij de gemeentetram staakte de helft van het ruim 2000 man sterke personeel. Voor dezen dag ongeoorloofd ver zuim is op grond van het ambtenaren- en werkliedenreglement het loon in gehouden. Het college van B. en W., met uitzondering van de twee commu nistische wethouders, staat op het standpunt, dat aan het gemeenteperso- neel moet worden medegedeeld, dat de staking afkeuring verdient omdat zij geschiedde bij bedrijven, die van groot vitaal belang zijn voor de bevolking. Er werden tenslotte twee moties in gediend, een door den heer Steinmetz, die de door B. en W. te nemen maat regelen goedkeurde en een door den heer Gortzak (Communist) die B. en W. verzocht, geen enkelen maatregel tegen de stakers toe te passen. 's Avonds om elf uur werd de motie- Steinmetz aangenomen met 28 tegen 15 stemmen en die van den heer Gort zak met dezelfde stemmenverhouding verworpen. Hoofdstedelijke prijzen voor literatuur en tooneel toegekend De proza-prijs van f 2000 van de gemeente Amsterdam voor 1946' is toe gekend aan den heer S. Vestdijk voor zijn roman „Pastorale 1943". De poëzie prijs voor 1946 van 1000 is toegekend aan den heer Jan H. de Groot voor zijn bundel „Moederkoren", De tooneél- prijs voor 1946 van f 1000 is toegewezen aan den heer G. Gonggrijp voor zijn tooneelspel „Hier is Londen". Wereldkampioenschap schaken De Internationale schaakfederatie (F.I.D.E.) heeft zich teruggetrokken van de organisatie van den wedstrijd, waaraan de titel van we reldkampioen schaken zal worden verbon den. Sovjet-Rusland is niet aangesloten bij de F.I.D.E. Na het congres in Zwitserland werd bekend, dat Rusland gaarne een deel van het tournooi zou willen organiseeren, het andere deel zou dan in Nederland plaats vinden. Ook de Amerikanen kunnen zich niet in alle opzichten met het plan vereenigen. Zij wilden een voorwedstrijd oiganiseeren ten einde de schakers aan te wijzen, die recht hebben op het deelnemen aan het tournooi. Deze en andere moeilijkheden zijn oorzaak van het feit, dat de F.I.D.E. besloten heeft zich op het oogenblik terug te trekken. De zes aaangewezen spelers dr. Euwe, dé Russen Botwinnik, Keres en Smyslov en de Ameri kanen Reshevsky en Fine zullen onderling moeten uitmaken, hoe de match zal moeten worden georganiseerd. Sport in 't kort DAM COMPETITIE. De damcompeiitie eerste klasse (groep Haarl. Districts Dambond) zal op 4 November beginnen. In deze afclee- ling nemen deel: R.K. Damclub „T.E.P.": Haarl. R.K. Damgenootschap; Haarlemsche Damclub II en Damclub „Haarlem" (allen te Haarlem); Damclub „IJmuiden" II; Damclub „Stabiel" I (Santpoort); R.K. Damclub „St. Bavo" II (Heemstede) en de Beverwijksche Damclub I. Tips en De bril van Sultan Sar 89. „Zij hebben zichzelf schaakmat gezet", herhaalde Joessoef. Toen gaf Jiy zijn bevelen. „Halef gaat met de helft van zijn mannen door de onder- aardsche gang achter de beren aan en hy moet zoo snel mogelijk beginnen te schieten. Wat geraakt wordt is mee genomen! Zij zullen dan trachten zich op het eiland te verbergen. Ook daar op heb ik gerekendDe wind is Noord. Wanneer de beren en hun trawanten hel bosch zijn ingedrongen, steekt Ha- lef dit bosch in brand. De beren en hun gevolg worden dan door het vuur gedwongen naar de Zuidkant van het eiland te vluchten, waar wij ze met de vereischte beleefdheid zullen ont vangen. Vooruit, op marsch! De groep roovers, die onder leiding van Halef stond, galoppeerde naar den steen. BINNENLAND Te Rotterdam heeft een baggermolen in de Maashaven een lucht- torpedo van 1000 kg. aan de oppervlakte gebracht. Gelukkig is het gevaar te niet ontploft. Er moest een kraan aan te pas komen om het pro jectiel op den wal te deponeeren, waar het door deskundigen is ge demonteerd. Prins Bernhard is per vliegtuig te Aber deen aangekomen voor een particulier bezoek. De prins zal eenige da gen in Schotland ver toeven en deelnemen aan een jachtpartij. Het ligt in zijn voornemen Maandag naar Neder land terug te keeren. Prins Bernhard zal op 31 October geïnstal leerd worden als „Zwa- nenbroeder" van de Lie ve Vrouwen broeder schap in Den Bosch waarvan alle leden van ons vorstelijk huis lid zijn. Het Initiatiefcomité „Vrouwen van Ravens- brück" keert zich in 'n oproep aan alle Neder landsehe vrouwen tegen de vrijspraken in Neu renberg en roept de vrouwen op, deel te ne men aan een op 2 en 3 November in Amsterdam te houden congres. Bü een grossierderij in rü wielen en banden aan de Stadhouderskade te Amsterdam hebben inbrekers 450 bandenbon nen en f2230 gestolen. In de hoofdstad zal een anti-Iawaaicampagne worden gehouden. Er komt een „stilte-briga de" van de politie in actie, weike speciaal te gen al te luidruchtig claxoneërende automo bilisten zal optreden. Tijdens de behande ling van een zaak voor het gerechtshof te Leeuwarden is mr. dr. J. Bolt uit Groningen, die in deze zaak moest plei ten. plotseling over leden. In Noord-West- Overïjsel is men weer bevreesd voor waters nood, daar de bescha digde dij ken van de Vecht in Duitschland nog niet hersteld zijn. Haarlem en Omgeving Dr. A. D. de Groot. Wij hebben melding ge maakt van de promotie tot doctor in de wis- en natuurkunde van den heer A. D. de Groot te Santpoort, den bekenden schaakmeester, aan de Amsterdamsche Univer siteit en van zijn proef schrift over Het Dertken van den Schaker, Er dient aan toegevoegd te worden dat deze promo tie cum laude is ge schied. Dr. de Groot had tevens de psychologie tot studievak gekozen. De classis Haarlem der Ger. Kerken heeft praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard den heer L. G. Pleysant, cand. aan de Vrije Universiteit. Voor het examen „Aanteekening Kraam- verpleging" slaagden in het Diaeonessenhuis te Haarlem de zusters: K. Goedegebuur, E. J. Schuyt, C. A. Simons. Ds. L. Blüdorp, pre dikant der Geref. Kerk te Overveen, zal a.s. Zondagavond 5 uur af scheid van zijn gemeen te nemen wegens ver trek naar Hiliegersberg Terbregge. De Personeelsverce- niigimg der P. R. A. te Haarlem belegt Maan dagavond 28 October in de H.K.B. een soirée- dansante met medewer king van de Politieband. Een splinternieuwe Plymouth werd Woens dagnacht uit de garage van den heer F. te Hil- legom gestolen. Er rij den nog maar enkele de zer wagens in ons land; de politie heeft dus hoop den dief spoedig te kun nen vangen. Haarlem's Christelijk Mannenkoor geeft 27 No vember een concert in het gemeentelijk con certgebouw. onder lei ding van den heer Jac. Zwaan. Medewerken zullen Jaap Stotijn (ho bo) en de bariton Her man Hiilsmann. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft een com missie benoemd om con tact te nemen met de Kerk van Heemstede naar aanleiding van kerkbouw bij de Haar lemsche grens ln de toe komst.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2