Jiex JJieatec Nederland koopt Een sprookje herleeft IJMUIDEN Ondergang van de „Thea" niet opgehelderd De Raad voor de scheepvaart behan delde het ongeval van het m.s. „Thea", dat op 27 April 1946 ter hoogte van Flamborough plotseling hevige slag zijde over stuurboord kreeg, tengevolge "waarvan het vaartuig is gezonken. Twee personen vonden hierbij den dood. Het schip was op weg naar Antwerpen. De kapitein, de heer J. Bergsma. verklaarde, dat het schip terwijl het zich in kalm water bevond, plotseling slagzij begon te maken. Binnen enkele oogen- blikken helde het twintig graden naar stuurboord over. Binnen vijf minuten lag het op zijn zij en verdween twee minuten later reeds in de golven. De kapitein kon geen verklaring of zelfs maar een vermoeden opgeven voor het plotseling slagzij maken. Wel heeft hij tijdens het zinken waargenomen, dat uit de luchtkokers stoom ontsnapte. Het schip was geladen met klei. Een sloep werd uitgezet onder zeer moeilijke om standigheden. De kok. een matroos en de stuurman sprongen te water. De stuurman slaagde er nog in de snel wegdrijvende sloep te bereiken. De beide anderen echter zagen hiertoe geen kans meer. Allen, ook de beide slacht offers. droegen zwemvesten. De verklaringen van den stuurman J. Deen waren gelijkluidend aan die van den kapitein. Ook hij kon geen enkele verklaring geven voor het zin ken van het schip. De plaatsvervangend hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Bats achtte het ondanks de verklaringen van de beide getuigen niet uitgesloten, dat het schip was lek gestooten, zelfs zon der dat iemand van de bemanning dit heeft gehoord. Besloten werd alvorens uitspraak te doen de Engelsche autori teiten te vragen of inmiddels een dui- keronderzoek ter plaatse is ingesteld en wat hiervan het resultaat is geweest. De Johan van Oldenbarnevelt Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" met. troepen aan boord, dat den 18en October jl. van Suez is vertrokken, wordt op 2 Nov. te Tandjong Priok ver wacht. Nederl. Christen Vrouwenbond Woensdagavond werd in de Marnix- school een vergadering gehouden van den Nederlandschen Christen Vrouwen bond. waarin de heer M. de Jong een causerie hield over de dichteres J. v. d. Waals, waarbij hii eenige van haar verzen declameerde en een fragment las uit het door haar geschreven „Noor tje Velt". Met onverdeelde aandacht werd de causerie beluisterd en het woord van dank, dat aan het slot tot den spreker werd gericht, was alleszins verdiend. 55 Millioen kg haring aangevoerd In de week van 14 tot en met 19 Oc tober bedroeg de aanvoer van haring in de Nederlandsche aanvoerhavens: Vlaardingen 5890 kantjes pekel- en steurharing en 13900 K.g. versche ha ring. Scheveningen 7419 kantjes pekel en steurharing en 299160 K.g. versche. Katwijk 8221 kantjes pekel- en steur haring en IJmuiden 1468 kantjes pekel en steurharing. en 902015 K.g. versche, totaal in deze havens 22998 kantjes pe kel- en steurharing en 1215075 K.g. versche. Hierdoor is de totale aanvoer sedert het begin van de teelt, dus Van Mei tot en met 19 October gekomen op 107697 kantjes maatjes haring. 81870 kantjes volle haring. 7149 kantjes ijle haring. 264563 kantjes steurharing en 12450465 K.g. versche haring. Omgerekend in kilogrammen betee- kent dit een aanvoer van 55.810.832 Kilogram. Het m.s. Java Het m.s. Java, met repatrieerenden op reis van Batavia naar Amsterdam, wordt Zaterdag 26 October omstreeks 10 uur v.m. te IJmuiden verwacht. Wat eten onze walvischvaarders? Het zijn natuurlijk geen holle-bolle-gijzen de mannen die straks met de Willem Ba- rendsz op de walvïschjacht gaan, maar er moet voor die menschen, die gedurende eenige maanden in een felle koude zwaar werk moeten verrichten, voor een stevigen „winterpot" gezorgd worden. Zeven maan den iang moet er zonder noemenswaardige aanvulling geopereerd worden en dus moest het schip voor de 350 opvarenden ruim bevoorraad worden. Dat dit ook is gebeurd, moge blijken uit de volgende opsomming van wat er aan boord is. als de Willem Barendsz het zee gat uitgaat: diverse soorten meel: 30.000 kg., aardappelen 60.000 kg., groenten (versch, in blik en gezouten): 22.000 kg., suiker: 10.000 kg., koffie: 4000 kg., jam: 4000 kg., vleesch (versch. gezouten en in blik): 40 000 kg., kaas: 3250 kg., melk 48.000 blikken; fruit (versch, gedroogd en in blik): 6000 kg. Brood wordt natuurlijk aan boord ge bakken en ook de slager heeft zijn eigen domein voor het bewerken van het vleesch en de worst. Een installatie is aan boord, die uit zee water zoet water distilleert en voorts wordt 2000 ton of 2 millioen L. drinkwater meegenomen. Drijvende woningen In een artikeltje over „Drijvende wo ningen" (in ons blad van 8 Mei) heeft men kunnen lezen, dat ter oplossing van het huisvestingsprobleem, de gemeenteraad van Oslo hiervoor drie oude passagiers schepen had aangekocht, die als drijvende woningen zouden worden ingericht spoedig in gebruik zouden worden geno- Dat dit plan navolging heeft gevonden, blijkt thans uit een bericht in de „Ham burger Allgemeine Zeitung". waarin wordt vermeld, dat het 16.732 bruto ton metende m.s. „St. Louis" van de Hamburg-Amerika Lijn, dat in het jaar 1929 op de Duitsche scheepswerf „Vulkan", te Bremen, werd gebouwd en was ingericht voor het ver voeren van pl.m. 1000 passagiers, thans na verbouwd te zijn, als drijvend hotel in ge bruik zal worden genomen. Hoeveel personen dit schip na de ver bouwing zal kunnen bevatten, is niet ver meld, doch aangezien dit vaartuig gedu rende den oorlog door luchtbombardemen ten zeer ernstig is beschadigd, is alleen de zoogenaamde toeristenklasse waarin onge veer 250 slaapplaatsen aanwezig zijn, bruik baar. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG De aanvoer bedroeg 6150 kisten haring. 600 kisten makreel en 1000 kisten andere visch. De haringtrawlers besomden f 65.205, de vischtrawlers f 11.280. Verdere besomminigen: Versche haring KW 173 f 9511, SCH 107 f 11.682, KW 86 f 3984, KW 167 f2243. Motorlogger: KW 1G6 f7250. Kustvisschers: I.TM 213 f567, IJM 343 f 16, I.TM 251 f 104, IJM 202 f 137, IJM 211 f 60, KW 205 f54, KW 210 f433, HA 4 f 19, ZA 21 f952, TX 39 f 1225, TX 32 1 974. TX 4 f 1359, UK 70 f 605. UK 43 f 26, UK 45 f 638. U'K 52 768, UK 53 f 484, UK 75 f 118, UK 282 f 167, UK 16 f782, UK 32 f83, UK 114 f133, UK 66 f35, UK 141 £794, UK 143 f328, UK 36 £58. UK 121 693. UK 147 f 08, UK 94 f74, UK 161 f478, UK 89 f199. UK 31 f242. UK 266 £103. UK 41 £517, UK 22 f 930, UK 243 f 162. UK 169 f 600. UK 172 f 10. UK 86 564, UK 2 f 883, UK 64 f 826, UK 72 f 574. Marktprijzen- Gr. tong fl.46fl.34; Grm. tong f 1,50—f 1.32; Kl.m. tong f 1.52—f 1,32; KI. tong I 11,14—fl; KI. tong II f 0.84—f 0.64; KI. tong III f 0,44—f 0.40; Tarbot I fl,30— f 1,04 per kg.; Tarbot II f62; v. haring £17— f6,70; Wijting f 14—f4,70; Wijting (dicht) f 7,50f 2,60 per 50 kg. Van heden t/m Woensdag 30 Oct. Rcllys en Suzanne Dehclly in Een zonderlinge Echtgenoot Toegang 14 jaar. MeMorfilms. Adv. IJmuïder reederij koopt twee trawlers in Amerika Een alhier gevestigde reederij heeft twee Amerikaansche motortrawlers aangekocht. De schepen liggen thans in Boston en zul. len door Nederlandsche zeelieden over den Atlantischen Oceaan worden gevoerd. Bei- de trawlers hebben voor de U. S. Navy gevaren en zullen dus de noodige veran deringen moeten ondergaan, voordat ze weer als visschersvaartuig dienst kunnen doen. De booten, die ongeveer 240 br. ree. ton meten, zijn uitgerust met een 600 P.K. Atlas-Diesel-mofor Hoofdklasse damcompetitie Noord-Holland Deze week begint de hoofdklasse-damcom- peiitie voor Noordholland. Voor D.C.IJis het volgend programma vastgesteld: Dinsdag 29 Oct.: DCIJ—St. Bavo. Donderdag 7 Nov.: GS—DCIJ. Woensdag 20 Nov,: Oosterkwarlier—DCIJ. Zondag 1 Dec.: Damcl. Oost2aanDCIJ. Zondag 8 Dec.: DCIJWormerveer. Zondag 15 Dec.: DCIJ—Zaandam. Zondag 29 Dec.: DCIJ—DDD. Vrijdag 10 Jan.: CDA—DCIJ. Dinsdag 14 Jan.: DCIJJosef Blankenaar. Maandag 20 Jan.: HDC—DCIJ. A.s. Dinsdag speelt dus het eerste tiental van DCIJ tegen St. Bavo uit Heemstede. 1 De ploeg is als volgt samengesteld: Bord l: A. Ligthart; 2. H. Laros; 3. C. Suyk; 4. B. Dukel; 5. J. J. H. Mertens: G. T. Postma; 7. H. Buis; 8. J. A. Dixhorn; 9. H. de Boer; 10. G. Postma. Res.: H. Krikke; J. v. Straten en P. Dukel. Charlotte Kohier draagt Oompje's droom voor De Cultureele Vereeniging „Velsen" heeft haar leden met de eerste van de serie kunstavonden, die voor het winter seizoen 1!H61947 op het programma staan, een avond van kunstgenot van den eersten rang bezorgd. De stampvolle zaal heeft met intense belangstelling geluisterd naar deze groote kunstenares, die door de kracht harer uitbeelding alle personen in levenden lijve en dat zijn er velen niet de verscheidenheid hunner karakters ten tooneele voert. Als zij den ouden vorst uitbeeldt zit daar niet meer de kunstena res in haar wijd gewaad, maar zien we voor ons den senielen man, die door de intriges van Marja Alexandrowna er toe gebracht wordt voor Marja's beeldschoone dochter Zinaide op de knieën te vallen en haar ten huwelijk te vragen, De tragi-eomedie van Dostojew'skï. den grooten schepper van Raskolnikof brengt ons in de sfeer van het feodale Rusland met zijn oppervlakkige beschaving, zijn vorstenvereering en zijn intriges en dit alles wordt door deze ééne begaafde kun- i stenares op waarlijk meesterlijke wijze getypeerd. De leden der vereeniging kunnen het bestuur niet dankbaar genoeg zijn, dat het hen in de gelegenheid heeft gesteld met Charlotte Kohier kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen. Aan het begin van den avond sprak de voorzitter, de heer Y. J. Reitsma een kort woord, waarin hij de plannen der vereeni ging bekend maakte. SANTPOORT Strawberries-Nieuws In het bijzonder voor de hoogere elf tallen, moet er a.s. Zondag een moeilijk programma afgewerkt worden. De re serve elftallen zullen vermoedelijk op zwaren tegenstand stuiten in de wed strijden tegen Alliance-dames en B. M. H. C. IV-heeren. Vooral de dames zul len met een gelijk spel niet ontevreden behoeven te zijn. Het derde heerenelf tal gaat de verre reis naar Den Helder ondernemen, waar gewonnen kan wor den. Een zelfde voorspelling zouden wij niet voor het eerste dameselftal dur ven doen. De dames uit de Kaasstad hebben tot nog toe flinke overwinnin gen geboekt, zoodat een kleine neder laag hier niet buiten verwachting zou zijn. Willen de heeren nog hun kansen op de bovenste plaats behouden, dan zal er Zondag gewonnen dienen te worden van Amsterdam II. VELSEN Vergadering van den Gemeenteraad Er wordt een openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden op Dinsdag, 29 October 1946, des namid dags 7 uur, waar de volgende agenda zal worden behandeld: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Prae-advies op het verzoek van de woningbouwvereeniging „Velsen" om haar. voor den bouw van 52 wo ningen, te Velsen-Noord, een voor schot en een bijdrage overeenkom stig de bepalingen van de Woning wet te verleenen. 4. Verhuur van woningen. 5. Verhuring van grond aan den Zaan- landsehe Houthandel te IJmuiden. 6. Verhuur van grond aan de Ekster- laan en Meeuwenlaan te IJmuiden. 7. Credietaanvrage voor het aan brengen van een omheining om de Westerbegraafplaats. 8. Verzoek van de Plaatselijke Stich ting voor Oorlogsgetroffenen „Groot Velsen" om adhaesie te betuigen aan een door haai' aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres. 9. Wijziging van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. 10. Verleenen van subsidie aan het Plaatselijk Schoolmelk Comité ter dekking van de kosten van verstrek king van melk aan de leerlingen der lagere scholen. 11. Wijziging van de Verordening op de heffing van een straatbelasting. 12. Aflossing geldleening en aangaan van twee nieuwe geldleeningen (con versie). 13. Wijziging van de Verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbe drijf en de gemeentelijke waterlei ding. 14. Toestaan van een crediet voor de uit breiding van het hoofdbuizennet voor gas en water. 15 Toestaan van een crediet voor het stichten van een avondschool voor U.L.O. 16. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer J. Visser. 17. Benoeming van: a. een onderwijze res aan de openbare lagere school no. 2 te IJmuiden; b. een lid der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; c. een lid der commissie van bijstand voor gas en water; d. een gedelegeerde der ge meente in het bestuur der Vereeni ging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. voor zijn koopvaardij Volgens mededeeling van kapitein B. Brouwer, vertegenwoordiger van de Ne derlandsche kooDvaardii. bii zijn aan komst te New York gedaan, is in den loop van de laatste maanden door Ne derland een veertigtal „Liberty-sche- pen" en andere surplus-vaartuigen van de Vereenigde Staten aangekocht. Kapi tein Brouwer zeide naar New York te zijn gekomen om voorbereidingen te treffen voor de aankomst van ongeveer negenhonderdviiftig Nederlandsche zee lieden. op 28 October aanstaande, die de bemanning der schepen zullen vor men. De „Groningen" onderweg. Het Nederlandsche vrachtschip „Gro ningen" is Woensdag uit New York naar Antwerpen-Rotterdam vertrokken op zijn „maiden-vo.yage". Dit is voor het eerst in de 73 jaren van het bestaan der „Holland-Amerika lijn" dat een nieuw schip van haar vloot de eerste reis maakt van de Vereenigde Staten uit. Bij aan komst te Rotterdam zal de „Groningen" herdoopt worden in „Andiik" Het schip heeft een Ne derlandsche bemanning onder comman do van kapitein Pieter G. Verhoog, die reeds 36 jaren gevaren heeft. De „Gro ningen" heeft o.m. een lading tabak en popu lierenhout voor fabricage van klompen aan boord. Ook een aantal passagiers maakt de reis mee. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 62) Doddie kreeg een kleur. Hoe weet je dat, oom? Ach, jij denkt altijd maar, dat ik blind ben voor hetgeen er om me heen gebeurt en dat ik niet veel anders doe dan sterren kijken, maar jonge liefde en dat nog wel zoo in m'n onmiddellijke omgeving ontgaat me toch heusch niet. O, oompje en mag ik met hem trou wen? Natuurlijk, m'n kind, mag je dat. Jens' vader was vanmorgen bij me en heeft voor den jongen aanzoek gedaan. Ik heb „ja" gezegd en vanavond kunnen jullie onder den Kerstboom je verloving aankondigen. Maar een lafaard is die Jens van jou toch. Stuurt me daar zijn vader, in plaats van zelf te komen. Jens is niet laf, verdedigde Doddie haar zeeman. Hij heeft alleen maar vreeselijk veel respect voor je. Probeer me maar niets wijs te ma ken, jij krielkip; Die uitverkorene van jou heeft voor niemand respect. Hij was alleen maar bang, dat ik met m'n astro logische voorspellingen roet in het eten zou gooien en hem een ongunstige con stellatie voor zijn liefdesaffaire zou op- disscnen. Ik hoop, dat je gelukkig met hem zult worden, kind! Aan den anderen kant van het groote huis, in Senta Bratt's kleine atelierrijk, was het stil. De schilderes stond voor het raam en staarde naar buiten. Reeds een half uur lang volgde ze zoo, blijkbaar geheel in gedachten verdiept, het dartele spel dei- sneeuwvlokken. Anne Falke, die aan de tafel eveneens met de Kerstcadeaux be zig was, wierp af en toe een verwonder den blik in haar richting. Senta was vandaag zoo onrustig en nerveus. Verwachtte ze iemand? Op dit oogenblik klonk het geluid van een claxon. De schilderes keerde zich om. Anne, je bent toch niet boos, ais ik je nu naar je kamer stuur, wel? Ik krijg bezoek iemand, die belang stelt in. m'n schilderijen. Hij is juist voorge reden. Het meisje stond onmiddellijk op. Hopelijk een kooper, lachte ze. Ik zal in ieder geval een schietgebedje voor je doen wie weet, maak je nog goede zaken met Kerstmis. Senta Bratt gaf geen antwoord. Ze zag bleek Zwijgend trad ze op Anne toe, gaf haar een zoen op haar wang en. duwde haar zachtjes de deur uit. .Wat .was er met Senta aan de hand? Ze was altijd hartelijk en vriendelijk tegen haar, maar teedere gebaren, zooals deze W3ren haar vreemd. Anne ging naar haar dakkamer tje. Ze hoorde de bel overgaan en daar na de stemmen van twee heeren. Senta Bratt was zelden verlegen, maar nu, nu ze zich tegenover jonkheer Falke geplaatst zag, voelde ze zich toch aller minst op haar gemak. Dat was dus An ne's grootvader, deze lange, slanke, ietwat vermoeid uitziende, oude heer. Ook Remus Falke was het zonderling te moede, hoewel hij zelf geen verklaring zou hebben kunnen geven voor de eigen aardige gemoedsstemming, waarin hij ver keerde. Een uur geleden was notaris Hamsen bij hem gekomen en had plotseling zijn oude belangstelling voor de schilderkunst ter sprake gebracht. Op alle mogelijke manieren had hij getracht zijn cliënt te bewegen een bezoek te brengen aan het atelier van de schilderes Senta Bratt, die juist een buitengewoon mooi portret vol tooid had, dat Falke stellig zou interes seeren, fenzoovoort. Tenslotte had Falke, eigenlijk meer om den notaris een genoegen te doen, in het bezoek toegestemd, maar nu hij zich in het atelier van de schilderes bevond, kon hij zich merkwaardigerwijze niet onttrek ken aan het gevoel, dat er nog een an dere reden was voor dit bezoek. Uw naam is me bekend, juffrouw Bratt, zei hij vriendelijk. Ik bezit zelfs nog een klein schilderij van u, <iat ik zeker al een jaar of tien, vijftien gele den gekocht heb. Het heet „Lente" en 't is een schets in waterverf. Ach, hebt u dat? vroeg Senta Bratt verrast. Ik herinner me het nog heel goed. Het stamt nog uit mijn begintijd; ik weet nog. dat ik den koning te rijk was, toen ik het aan een kunsthandelaar verkocht. Zoo ziet u, we zijn dus oude beken den, lachte Falke. Dan hecht ik aan uw oordeel over mijn eerste portret bijzondere waarde. De notaris heeft, me verteld, dat u ken ner bent, maar ik zou vooral graag wil len weten, of het portret goed gelijkt. Of het gelijkt? Er lag intense verbazing in den toon, waarop Falke dit vroeg, maar reeds dwong Hamsen hem plaats te nemen op een stoel, welke hij in het juiste licht had geplaatst. Senta Bratt spoedde zich in- tusschen naar het gordijn, dat zij met een ruk weg schoof. Op den ezel stond een levensgroot por tret. Een blonde jonge dame in een flat teus, zilverkleurig gewaad, leunde in een fauteuil. De bijna klassieke schoonheid van het jonge, ernstige gezicht had iets zeldzaam aantrekkelijks. Jonkheer Falke boog zich voorover en greep onwillekeurig de hand van den naast hem staanden notaris. Hamsen, wie is dat meisje? bracht hij er met moeite uit. Het heeft Egon's gezicht. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3