m inco De nieuwste muzieknummers VAN GEEST Wie zijn Kaasbon loet 't Kaashuis 't Kaashuis Luidsprekers „Rusland bouwt muur'Nog 39000 politiek verdach. ten in bewaringskainpen van wantrouwen Attlee, de Britsche minister-president, heeft voor het congres van Britsche vak- vereenigingen te Brighton het volgende gezegd: ..Het is een van de tragedies van dezen tijd, dat de Sovjet-regeering blijk baar opzettelijk het verkeer tusschen het Russische volk en de rest van de wereld verhindert. Het mag niet weten, wat zijn mede-menschen in andere deelen der we reld doen en denken. De Russische bladen geven een ongelooflijk valsch beeld van hetgeen zich in de wereld buiten de Sovjet- Unie afspeelt. Er wordt een muur van on wetendheid en wantrouwen opgebouwd tusschen de volken." Attlee vervolgde: ..Wij zullen ons uiter ste best blijven doen om de organisatie der UNO tot een succes te maken Ons doel is een vrede op hechte fundamenten te vestigen. Wij kunnen echter de veront rustende trekken in het wereldgebeuren niet zonder meer voorbij laten gaan. Wij moeten, totdat wij grootere resultaten be reikt hebben ten aanzien van een wereld organisatie. de strijdkrachten onderhouden die noodig zijn om onze verplichtingen te vervullen. Er is een kleine maar uitbun dige bevolkingsgroep in dit land, die iedere gelegenheid te baat neemt om de politiek van de Britsche regeering aan te vallen. Zij schijnt er op uit te zijn om te beweren, dat Groot-Brittannië altijd ongelijk heeft. Democratie is een woord dat vaak mis bruikt wordt, Degenen, die nooit de betee- kennis ervan begrepen hebben of de prin cipes ervan in toepassing hebben gebracht verstaan er veelal onder, het verkrijgen van macht met alle geoorloofde en vaak ongeoorloofde middelen. Degenen, die de communistische denkwijze niet aanvaarden beschouwen deze als een ontkenning van de vrijheid. Ieder, die de bevelen der com munisten niet opvolgt, wordt door de com munisten een fascist genoemd. Een verkie zing in Griekenland, die onder internatio naal toezicht stond, en een anti-commu nistische meerderheid opleverde, wordt door de communisten niet erkend, terwijl daarentegen een plebisciet, dat gehouden wordt in een land waar de communistische partij de macht heeft, beschouwd wordt als de heiliee stem van het volk." De Britsche pers in liet Lagerhuis De volgende resolutie, waarbij verzocht wordt om een koninklijke commissie van onderzoek naar het beheer van de Brit sche pers. en die op een nader vast te stel len datum in het Lagerhuis zal worden besproken, is heden in Londen gepubli ceerd: „Het Huis is van meenin'g, dat een Ko ninklijke commissie moet worden benoemd voor een onderzoek naar de financiën, het beheer en den eigendom van de pers in verband met de toenemende bezorgdheid onder het publiek over den groei van mo nopolistische tendenzen in het beheer van de pers en met 't doel een vrije meenïngs- uiting door middel van de pers en de grootst mogelijke accuratesse in het geven van nieuws te bevorderen. Haarlemsche verraadzaken voor het Bijzonder Hof Dinsdag, 29 October zal het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam onder meer de zaak behandelen tegen den Haarlemmer J. C. M. B., wien ten laste wordt gelegd, dat hij in Februari 1943, op verzoek van den toenmaligen inspec teur van den Inlichtingendienst te Haarlem, W. M. W., een briefje heeft afgegeven bij den verzekeringsagent J. N. B., eveneens in onze stad woonach tig. Dit briefje hield een verzoek in, om „voor het afsluiten van een verzeke ring" naar het adres van B. te komen. Verdachte wist, dat deze verzekerings agent om politieke redenen door den In lichtingendienst gezocht werd. Toen B. inderdaad kwam. werd hij opge wacht door den bovengenoemden in specteur en een N.S.B. collega F. De verzekeringsagent werd gearresteerd. Verder vermeldt de aanklacht, dat J. C. M. B. in November '43 aan den Inlich tingendienst heeft verraden, dat in een althuis of een werkplaats aan het paarne, exemplaren van een illegaal blad te vinden waren. De eigenaar van het pand. M., en een groot aantal ille gale werkers werden aan vervolging blootgesteld en verscheidenen van hen moesten hun werk met den dood bekoo- pen. anderen ondergingen een lang durige vriiheidsberooving. Den zelfden dag zal voor het Hof te recht staan de reeds genoemde eigenaar van het pakhuis aan het Spaarne, wien ten laste wordt gelegd, dat hii in No vember 1943 aan den Inlichtingendienst de namen van degenen heeft verteld, van wie hii de illegale lectuur had ont vangen. De middagzitting wordt gevuld door de behandeling van de zaken tegen de gebroeders L. De eene. J. L., die een lijst van medewerkers aan. en versprei ders van het ondergrondsche orgaan had samengesteld, heeft, volgens de ten lastelegging verzuimd deze menschen te waarschuwen. Hii zou de op de lijsten voorkomende personen hebben gerust gesteld. zoo gaat de tenlastelegging ver der. met de onjuiste bewering, dat der- telijke liisten niet waren aangelegd en at zij dus niet behoefden onder te duiken. Hetzelfde feit wordt verdachte's broer, T, L. ten laste gelegd en boven dien heeft hij, volgens de aanklacht in het laatst van 1943 de behulpzame hand geboden bij het doen arresteeren van medewerkers aan illegale krantjes Volgens een mededeeling van het Di rectoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging bedroeg het aantal poli tiek verdachten in bewaringskampen op 15 October nog 39.044. Op 1 Juli, enkele dagen voor het optreden van het nieu we kabinet, beliep dit aantal 59.093. Hoewel de vermindering niet onaan zienlijk is, beantwoordt zii niet aan de verklaring, die de regeering op 10 Juli in de Tweede Kamer heeft afgelegd, blijkens welke het in haar voornemen lag het aantal, politieke delinquenten in de kampen vóór 1 October te reduceeren tot omstreeks 25.000. De parketten der procureurs-fiscaal hebben hun schiftingsarbeid nog niet voltooid, zoodat met een aanzienlijke vermindering van het aantal van 39.044 in de naaste toekomst kan gerekend worden. De minister van Justitie heeft den procureurs-fiscaal verzocht door tastende maatregelen te nemen, opdat de toestand, zooals de regeering zich dien per 1 October gedacht had, uiter lijk per 15 November a.s. bereikt zal zijn. Buiten de gedetineerden, die in de bewaringskampen vertoeven, bevonden zich op 1 Juli.nog 1250 dergelijke per sonen in Huizen van Bewaring en ge vangenissen. Het betreft hier over het algemeen de zwaarste gevallen, wier aantal sinds 1 Juli niet noemenswaard verminderd is. Onder de 39.044 op 15 October in kampen gedetineerden be vonden zich 1609 personen onder de 21 jaar en 5679 personen van 21 tot 23 jaar. Fransche politieke partijen komen tot fusie Vier Fransche rechtsche partijen, de Gaullistische Unie, de Democratische So cialisten van het Verzet, de Democratische Partij en de Radicale Onafhankelijke Par tij. zijn vereenigd tot één partij, hetgeen een poging beduidt om verdeeldheid der rechtsche stemmen bij de verkiezingen van 10 November a s. te voorkomen. De nieu we partij draagt den naam van Republi- keinsche Gaullistische groep. De leiding heeft Réné Capitan, een voormalig adju dant van generaal Charles de Gaulle. De partij heeft een onmiddellijke actie tot grondwetsherziening in haar programma staan. Verkennersboodschap aan den Paus Een boodschap van de Nederlandsche verkenners aan den Paus is in estafette naar Rome gebracht. De Italiaansche loopers hebben haar bij de Fransch- Italiaansehe grens van de Fransche pad vinders overgenomen: de brief, die in een metalen koker is gesloten, werd door Nederlandsche. Belgische. Luxem- burgsche. Fransche en Italiaansche pad vinders door hun respectievelijke lan den gedragen. Donderdag arriveerde de boodschap op het plein voor den St. Pieter. waar verschillende katholieke- en verken nersautoriteiten aanwezig waren. De boodschap aan den Paus is op de tombe van Sint Petrus gelegd, waar zii zal blijven liggen tot zii aan den Paus zal worden overhandigd. IJMUID EN Wielrijder door auto aangereden Donderdagmiddag wilde een wielrij der. de 63-jarige R. S. v. d. V„ van den Zeeweg komende de Kievitlaan inrij den. Hii sloeg links af, zonder aan te geven, dat hii van richting wilde ver anderen. De bestuurder van een perso nenauto. die hem op dat moment in haalde, wilde nog uitwijken en remde krachtig, maar kon niet verhinderen, dat v. d. V. door ziin wagen gegrepen werd en over den motorkap door den voorruit sloeg, Een passeerende auto heeft het slachtoffer met vrij ernstige hoofdverwondingen naar het Anthonius ziekenhuis gebracht. VELSEN Tuinbouw-afdeeling in Velsen opgericht Tijdens een vergadering, die Donder dagavond te Driehuis werd gehouden werd een afdeeling Velsen van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde opgericht. Nadat de heer R. M. v. d. Hart uit Haarlem de doelstellingen van de maat schappij had uiteengezet, traden 43 aan wezigen als lid toe. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. H. v. d. Burg. voorzitter: Th. de Ruiter. J. Geels. A. W. Volmer en H. J. Velde. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 25 OCTOBER Gem. Concertzaal. Leden-concert H. O. V.. 20 uur. Rembrandt: De Slag om Arnhem. Palace: Jongenskazerne. Luxor: Hel Execu tiepeloton. Deze drie: 2. 4.15. 7 en ».15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad 2. 4.30 7 en 9.15 uur. City: Safia's Leugen 2,15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Woesteling 2.30. 7, en 9.15 uur. ZATERDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Comedia" met „Fonkelende Stroom", 20 uur. Nieuwe Kerk: Concert Leger des Heils Muziekkorps, ta Hilversum, Haarlem en Amsterdam. i20 uur, Bioscopenf ais Vrijdag, Scheepsberichten IJMUIDEN. Aangekomen 23 Oct.: Noorsch ss. Gun van K«^stadt met 128 standaard hout, ligplaats Oude Haven. Zaandam, carg. Tavenir; Eng. ms. Vaufette van Londen met 73 ton auto-onderdeelen. ligplaats Fordhaven, carg. General Steamship Co.; Ned. ms. Regea van Londen met 160 ton stukgoed, lig plaats Oostloods. carg. Holl. Stoomb. Mij.: Ned. ms. Depa van Teignmouth met 375 ton klei, ligplaats Rietlanden, carg. Holl. Stoomb. Mij.; Ned. ss. Egee van Caen met ijzererts, ligplaats Hoogovens, carg. V. CS. A. Aangekomen 24 Oct.: Ned. ms. Tyro van Lapallice met 285 ton stukgoed vnl. wijn en cognac, ligplaats Surinamekade. carg. V.C.K.; Zweedsch ss. Rubfred van Munksünd met 29 houten huizen, ligplaats Minervahaven, carg. Vinke en Co.; Eng. ms. Blover van Londen, met 60 ton stukgoed, ligplaats Handelskade, carg. General Steamship Co.; Noorsch ss. Grana van Delfzijl, ligplaats Loods 6, carg. V.C.K. ledig: Ned. ms. Teuna van Frederik- stadt met 390 M3 balken, ligplaats Holl. Am. Lijnsteiger, carg. Gruno; Noorsch ss. Vesta van Oslo met 1000 ton cellulose, ligplaats Papierfabriek, carg. N.B.K. Vertrokken 23 Oct.: Ned. ss. Orestes naar Rotterdam; Zweedsch ss. Magdalena naar Rotterdam; Ned. ms. Kuwi naar Leith; Ned. ms. Deo Duce naar Kopenhagen. Vertrokken 24 Oct.: Poolsch ss. Lechistan naar Rouaan. K. N. S. M,: Ariadne 23 Oct. van Palermo naar Oran; Caribia 23 Oct. van Odense naar Aarhuus; Bonnaire 22 Oct. van Batavia naar Flemlngton; Odysseus 23 Oct. Ouessant ge passeerd; Tyro 24 Oct. van Amsterdam; Ores tes 24 Oct. van Amsterdam; Noordwijk 23 Oct. te Curasao; eBrkel 23 Oct., van Vayal naar Ponte Delgrada; Cottica 23 Oct. te Ant werpen; Boskoop 23 Oct. te Ant wei-pen. Holl. Afrika Ljjn: Phaeax 23 Oct .te Loren zo Marques; Dubrovnik 23 Oct. van East Londen. Mij. Nederland: Poelaulaut 17 Oct. te Vaiv- couver. Jan Steen 18 Oct. te Vancouver; Ruys 23 Oct. te Batavia; Singkep 23 Oct. Vlis- singen gepasseerd; Manoeran 21 Oct. van Mombassa; Noord Brabant 22 Oct. van Mom- bassa. Bureau Wijsmuller: De sleepbooten Mar griet en Beatrix slepende de bok „Valk" van Vlaardingen naar Curacao arriveerden 21 Oct. te St. Vincent. Kon. Holl. Lloyd: Waterland 23 Oct. van Sint Vincent (op thuisreis). Met dankbaarheid aan God en groote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte vi onzen Zoon en Broertje JACOB GERARD ENGEL E de Groot. N. de Groot-v. Beele Annie. Driehuis, 23 Oct. 1946. Spieghellaan 27. een keurig meisje of juffrouw gevr. dat geheel zelfst. de hulsh. kan doen m. hulp v. ruw werk. Bij voork. v. d. e. n. m huisel. verk. Br. aan Seljl- houwer, Zd. Stationsweg 1, Bloem endaal. ff KEXNEMERLAAN 27 IJMUIDEN RECLAME WEEK 0.30 0.90 Prima kammen K inderblobkendoozen van 1.50 vo Poppenmaskers van 0 50 vo 1 doos m. 6 pijpjes gekl, krijt van 0.25 voor 0.10 Sponsendoozeii van 0.40 voor 0.30 Kinderspelen v. 1.10 voor 0.6r 6 Kleurplaatjes met voor beeld van 0.25 voor O.Oi Kinderleesboeken van 1.50 voor 0.7; Houten Beestjes op wielen van 1.voor 0.30 Kinderpoppen v. 2.25 voor 0. Verzilverde Broches van 2.voor 0. Sierklompjes p. paar van 1.voor 0.10 Speelkaarten 53 stuks 0,95 Kolenschoppen van 1.25 voor 0.95 Kachelhaakjes van 0.35 voor 0.15 Werkborstels 0.50 Gasslang van 1.p. voor 6.80 Zeepkloppers v. 0.75 voor 0.50 Kleerhangers met broek. lat van 0.41 voor 0.25 Lepels van 0 50 voor 0.30 lluisltoudschepjes van 0.40 voor 0.20 Prima Mattenkloppers 1.16 Raspen, 3 deelig van 0.90 voor 0.60 Gardes van 0.35 voor 0.10 Engelsche dunschillers van 0.50 voor 0.30 1 Lepel en 1 Vork van 1.15 voor 0. Zakboekjes van 0.25 voor 0.15 Elastiek per Meter van 0.25 voor 12}£ IJzergaren van 0.25 voor 0.12 Dames sehoudcrtasschen van f 5 voor 1.50 Kookstelpïtten, Pitten voor vergassers. Kastranden (ge kleurd), Kastranden (wit) Kastpapier (gekleurd). Kast- randjes. BEGIN VERKOOP ZATERDAG MORGEN 9 UUR. Telefoon 5162 Viool, Guitaar, Snaren, C.ra- mofoonnaalden enz. vindt U in uitgebreide keuze in filiaal HEES 6c Co STEPHENSONSTRAAT Gl. Tel. 4325. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-St. De N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „IJSVRIES" te IJmul- den vraagt een bekwaam autogeen-lassclier- pijpenmonteur Sollicitaties schriftelijk aan het kantoor Kanaalstraat 20. ELZER'S Heren raooiem KEXNEMERLAAN 121 MAAKT EN REPAREERT UW OVERHEMD AANBIEDING NEDERLANDSCHE VORDERINGEN op schuldenaren in België en het Groothertog dom Luxemburg. Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Ingevolge Deviezenbekendmaking 19/46 (gepubli ceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 9 September 1946, No 176) zijn ingezetenen verplicht vorderingen op schuldenaren, gevestigd in bovengenoemde landen, welke zij op 30 Sep tember 1946 hadden en nadien verkrijgen, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden. De aanbieding op de daarvoor bestemde for mulieren dient te geschieden bij De Nederlandsche Bank N.V Kantoor Deviezenvergunningen, Af deeling Aangifte/Aanbieding, Rokin 6. Amsterdam. Inlichtingen en formulieren zijn verkrijgbaar bij De Nederlandsche Bank, Amsterdam, haar Bijbank te Rotterdam, hare agentschappen en de Deviezen- banken Stipte aanbieding is een nationale nooazaak in 't belang van Uzelf. Publicatie van het Ministerie van Financiën 't Is prettig een winkel in de buurt, die alles voor U heeft. Haal dus alle Kruidenierswaren bij VAN GEEST. .evensmiddelen lac. v. Heemskerkstr. 25 goed wil besteden niet vergeten. KEN NEMERLAAN 100 BRIL, licht montuur, verloren tussen Santpoort-St.IJm. Teg. bel. terug te bezorgen Willemsbeeksweg 38. IJm.-O KUILEN: Meisjescape 14 j, meisjesmantel of kort jasje 16 j. Eendrachtstraat 28. Gevr. WANDELWAGENTJE te rullen voor lakens. Te koop aangeboden haardkachel. Brie fen L 922 bur. van dit blad. Gepens echtp, z. k. zoekt on- gem. KAMER m. g. v. keuken ged. van woning omg. IJm.- of Drleh. of Santpoort. Br L 921 bur. van dit blad. KUILEN: 1 pr. h. heerensch. m. 42 voor 1. h sch. m. 42. Trompstraat 89, IJm.-O. Wie wil een HEERENFIETS in pr. staat en g, banden rullen voor d. fiets. Tevens Engelsche les gevr. Brieven K. Nleuwland, Carolinestr. 16, IJm. WONING RUIL IJmuiden of Velsen voor woning in Bl'daal. Br. aan Apon, Dr D. Bakker- laan 30, Bloemendaal. Wie wil ruilen 2 pers. OPKLAP BED voor 1 pers. opklapbed. J. P Coenstraat 135, IJm, Te koop. MANTELPAKJE, m. 42. Zeeweg 247. TE KOOP: bank, 2 faut., 4 stoelen, tafel. 2 tbeekasten, led. met toebeh. kind. led., wringer m. rubberrollen. dui- venkooi, alles vooroor. Kerke- rinklaan 63. Te koop wegens plaatsgebrek, z. g. a. n. HAARD. Snelllusstr. 26, IJm Na 5 uur. Te koop: z. g. a. n. PASSER DOOS merk Richter Prazision f 40. Wiersma. Kennemerlaan 124, "s middags van 2-4 uur. TE KOOP: mooie gebr. d. Jum per m. 42-44 en bl. winter mantel. Kik en Arnoldkade 39, IJmuiden. TE KOOP A.VNGEB.: poppen wagen. sjoelbak en ander speel goed. alles z. g. a. n. Tuinders straat 116. IJm.-O. JONGENSJASJE te koop 3 a 4 jaar, damesschoenen m. 38 te koop of te ruilen voor lage da messchoenen. De la Reystraat 6 zwart. IJmuiden. Te koop: emaille KOLEN- FORNUIS, gr. m. Adres te be vragen bur. van dit blad. Te koop: een twee persoons 3 deelig BEDSTEL. Harddravers laan 21, Santpoort-Station. Te koop: i. g st. z. KOOK KACHEL f 20. Watervlletstr. 24 Velsen-N.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4