IJmuider Courant Huizenbouw „Churchill is een oorlogsophifser" Bevin hoopt op „eeuwigen vrede' Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 iTe I-Iaarlem: Gr. Houtstr. Telefoon 10724 Kenrsemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercbooiu Dinsdag 29 October 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. T JET gaat in ons land erg langzaam met *den bouw van nieuwe huizen, die niet alleen beperkt wordt door schaarschte van materialen maar ook, voorzoover zij mo gelijk is, door bureaucratische traagheid. Moet men bij 36 of bij 38 instanties zijn, eer men een huis mag bouwen? Op dit zoowel als op andere gebiedan krijgt men vaak den indruk, dat in. zekeren mate school is gemaakt door de organisatie methoden van de Duitschers. Moge deze indruk spoedig op ieder besmet gebied gelogenstraft worden, maar vooral ook op dat der ambtelijke regelingen. De bezet ting heeft ons nu toch waarlijk wel doen ontdekken, dat Duitsche burgerlijke orga nisatie haar vroegere faam tijdens het Derde Rijk volkomen overleefd had door omslachtigheid en „inefficiency". Velen van ons denken met genoegen terug aan hun welgeslaagde pogingen om de Duit schers om den tuin te leiden. Veelal lukte het prachtig. Men kon bureaux, die elkaar toch al in de wielen reden, tegen elkaar uitspelen. Men kon formulieren maar ge deeltelijk invullen, ze in de kachel stop pen als ze met een blaf-brief terugkwamen en het eerstvolgende gekef beantwoorden met de verbaasde mededeeling, dat men het formulier de eerste maal keurig in gevuld had en nooit teruggekregen. En zoo meer. Aangezien het nooit en nergens klopte, waren er heele spelletjes mee uit te halen. Dat was de veelbezongen Duit sche organisatie. Een janboel, zwaar lij dend aan „Ueberorganisation". Bij ons kaft en blaft men niet, maar is wel ueber- organisiert. In Rusland schijnt het nu met den huizen bouw ook heelemaal niet te willen vlotten, Men moet dat wel aannemen als men ziet, dat de ten deze onverdachte bron de Prav da is. De Pravda zelf! Op vele plaatsen gaat het traag en de regeeringsdeparte- menten, zegt het blad, schijnen niet veel anders te doen dan orders geven. Het mi nisterie van Volkshuisvesting heeft maar twintig procent uitgevoerd van zijn bouw programma voor de laatste acht maanden. Van den arbeidstijd der Russische bouw vak-arbeiders is een zevende verloren ge gaan tengevolge van te late aflevering van materialen. Berichten uit vele deelen des lands bewijzen, dat afgebouwde huizen niet in gebruik genomen kunnen worden omdat er gebrek is aan verschillende be- noodigdheden. Er moeten „beslissende maatregelen" genomen worden, zegt de Pravda. Gestandaardiseerde fittings en andere benoodigdheden voor den huizen bouw moeten op groote schaal gefabriceerd worden. Er moeten ook standaard-wonin gen worden gebouwd. Gedeeltelijk vol tooide huizen dienen afgebouwd te wor den eer de winter invalt en tijdens den winter moet er harder gewerkt worden. De Manchester Guardian merkt op dat de zaken niet erg vlot schijnen te ver- loopen aan „het Russische binnenlandsche front" en zegt dat er een troost in zit voor minister Bevan. Behalve den alom beken den minister Bevin bezit Engeland name lijk ook een minister Bevan, die den on- gewonen voornaam Aneurin draagt en in het buitenland weinig bekendheid geniet, maar in het binnenland des te meer, Tot Zijn taak behoort namelijk de huizenbouw en aangezien ook in Engeland een gewel dig woningtekort bestaat, en iedereen on geduldig is, pleegt deze bewindsman voort durend in het hoekje te zitten, waar de slagen vallen. Daarbij geniet hij af en toe het twijfelachtige voorrecht, door den leider der oppositie, Winston Churchill, als mikpunt voor zijn aanvallen op de re geering gekozen te worden. Deze belaagde wordt nu door de liberale Manchester Guardian getroost met de klachten van de Pravda over den Russischen huizenbouw. Als wij deze dingen lezen moeten wij wel bedenken, dat Engeland (ook naar verhou ding) meer huizen in den oorlog heeft ver loren dan wij en Rusland oneindig veel meer. Alleen in achterstand van normale bouwprogramma's, die tijdens den oorlog in geen enkel land tot uitvoering zijn ge komen. is onze -toestand vergelijkbaar met de situaties in Engeland en Rusland. Maar wat de verwoestingen betreft zijn wij, on danks sommige zwaargetroffen steden en dorpen, beter af dan de Engelschen en stukken beter dan de Russen, in wier land ce oorlog drieënhalf jaar lang heeft ge woed met een vernielende kracht, die door den Duitschen haat tegen het communisme werd vergroot. Wij zitten met een groot woningtekort: de Russen kampen met een enorme verwoesting, waarbij vele van hun steden en tallooze dorpen vrijwel met den grond gelijkgemaakt zijn volgens de char mante methode, aangeduid als „het systeem der verschroeide aarde". En nu wil hun huizenbouw niet opschieten. Er zai_ toch geen Ueberorganisation in het spel zijn? Volgens de Manchester Guardian zou het beter moeten gaan sinds het stelsel van siaats-eigendom in Rusland schijnt te zijn opgeheven en huizen „bij veiling en op crêdiet-voorwaarden" verkocht worden, net als door den eersten den besten snoo- ccn particulieren bouwer. En het Engel sche blad glimlacht. R. B- s-s. „JURA" HAD MOTORPECH. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het 197 ton metende Nederiandsche stoomschip „Jura" vijf mijl van Briding- ton (Engeland) met motorstoring aange troffen. Het schip dat hulpeloos rond dobberde, is door het Engelsche stoom schip „Sylvia Baedle" op sleeptouw ge nomen naar West Hartlepool. Eigenaar is J. Zwlers te Groningen. Stalin antwoordt: Ook Duifschland's politieke eenheid moet worden hersteld Ren Amerikannsch persbureau niet met naam genoemd hoeft volgens Radio Moskou aan maarschalk Stnlin een vragenlijst voorgelegd met het verzoek, over de verschillende gestelde vraagstukken zijn mcening tc geven. Stalin's antwoorden zijn hedenmorgen, naar Reuter meldt, door de Moskou se he radio omgeroepen. Bij de beantwoording der vragen deed StaJin uitkomen dat hij Churchill en zijn geest verwanten als oorlogsophitsers beschouwt verder dat hij voorstander is van een economische zoowel als een politieke eenheid in Duitsehland en tenslotte dat hij misbruik van het vetorecht niet erkent. Bovendien gal' Stalin to kennen dat hij liet niet eens is met de meeiiing van Byrnes over een toenemende spanning tussehen Amerika en Rusland. Tenslotte gaf Stalin cijfers over de Russische militaire sterkte. Stalin zeide te hopen, dat er vredes verdragen tot stand zouden komen, die vriendschappelijke betrekkingen tus sehen de geallieerde landen, welke te gen het fascisme hebben gevochten, waarborgen. Verder, dat den vroegeren asmogendheden verhinderd zal worden een nieuwen oorlog te beginnen. Wat betreft de Joegoslavische beslis sing het vredesverdrag met Italië niet te teekenen, zeide Stalin, dat Joego slavië reden heeft tot ontevredenheid. Op de vraag: „Als er een nieuwe oor log zou dreigen, welke stappen zouden dan allereerst moeten worden geno men?" zeide Stalin: „de ophitsers zou den moeten worden ontmaskerd en in toom gehouden". „Is de organisatie der Vereenigde Volken een garantie voor de veiligheid der kleine landen?" luidde een volgen de vraag. Het antwoord was: „Dat is op het oogenblik moeilijk te zeggen". Op een vraag met betrekking tot Duitschland's toekomst luidde het ant woord: „Niet alleen de economische, doch ook de politieke eenheid van Nieuwe protesten tegen het Veto Bij de voortgezette vergadering van de Vereenigde Volken in Flushing Meadows kwamen herhaaldelijk nieuwe protesten tegen het vetorecht en eischen tot wijziging van dit recht tot uiting. Egypte, Nieuw-Zeeland, Arabië en Frankrijk deden voorstellen tot wijzi ging van het vetorecht doch de afge vaardigde van Wit-Rusland, Kiselef, laakte de pogingen „om oneenigheid tussehen de groote vijf te zaaien" en bepaalde landen een overheerschende rol te geven door het vetorecht te ver zwakken. Jan Masaryk, de afgevaar digde voor Tsjecho-Slowakije, verklaar de dat in zijn land van een ijzeren gor dijn niets te bespeuren viel. doch dat Spanje misschien op een dergelijke ma nier was afgeschermd. Hij drong aan op aandacht voor het Spaansche pro bleem en legde tenslotte den nadruk op de goede betrekkingen van zijn land met Rusland. Bulgarije stemt communistisch Volgens een bericht van het Fransche persbureau AFP uit Sofia zijn de defi nitieve uitslagen van de Bulgaarsche verkiezingen in afgeronde cijfers als volgt: Het Vaderlandsche Front 2.980.000 stemmen, 346 zeiels, als volgt verdeeld onder de regeeringspartijen: stemmen zetels Communistische partij Boerenpartij Zweno-partii Socialisten Het oppositïeblok behaalde 1.231.000 stemmen en .101 zetels, de democraten 23.000 stemmen, geen zetel. De com munistische partij heeft hiermee de ab solute meerderheid in de groote natio nale vergadering gekregen. Russisch plan voor Duitsche economie i De bladen Daily Mail en Daily Express melden uit Washington, dat Amerikaan- sche en Russische vertegenwoordigers een door de Russen ingediend plan bespreken betreffende het maken van Duitsehland tot een economisch geheel met een cen traal bestuur. Naar verluidt zouden de Sovjets deze concessie hebben gedaan in ruil voor 25 procent van de loopende productie van het tot de Britsche zone behoorende Ruhrge- bied en Rijnland. De correspondent van de Daily Mail te Washington zegt, dat het Russische aan bod, dat een groote wijziging van de bui- tenlandsche politiek van dat land betee- kent, een gevolg is van de nederlaag dei- door de Russen gesteunde socialistische eenheidspartij bij de recente Berliinschc verkiezingen. De nederlaag zou te Moskou diepen indruk hebben gemaakt. Duitsehland moet worden hersteld". „Acht u het thans mogelijk een soort centraal bestuur door Duitschers, doch onder geallieerd toezicht, in te stellen, dat den raad van ministers van Buiten- landsche Zaken in staat zou stellen een vredesverdrag voor Duitsehland uit te werken?" zoo werd Stalin verder ge vraagd. Hij antwoordde: „Ik acht zulks mogelijk". In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Stalin, dat hij, te oordeelen naar den uitslag der verkiezingen in de verschillende zones van Duitsehland, er niet van overtuigd was, dat Duitsehland reeds zoodanige vorderingen op den weg naar democratie had gemaakt, dat men de hoop zou kunnen koesteren, dat het voortaan een vredelievend land zal zijn. Ten aanzien van de besluiten van Potsdam verklaarde Stalin, dat deze niet steeds worden uitgevoerd, in het bijzonder niet wat de democratiseering van Duitsehland betreft. Rusland's militaire sterkte Op een desbetreffende vraag ant woordde Stalin, dat de Sovjet-Unie op het oogenblik in het Westen, d.w.z. in Duitsehland. Oostenrijk. Hongarije. Bul garije, Roemenië en Polen totaal 60 di visies heeft, waaronder infanterie- en pantserdivisies. De meeste dezer zijn niet volledig. In Joego-Slavië zijn geen Sovjet-troepen, aldus Stalin. Binnen twee maanden, wanneer het 22 October 1946 uitgevaardigde bevel van den op persten Sovjet aangaande demobilisatie van de volgende groep ten uitvoer zal zijn gebracht, zullen nog slechts 40 di visies in de bovengenoemde landen over zijn. Andere vragen over de meening van de Sovjet-Unie leidden tot de volgen de verklaringen van Stalin: De Sovjet-Unie is nog geïnteresseerd ■bij het verkrijgen van een leening van de Vereenigde Staten. De Sovjet-Unie heeft nog geen eigen atoombom of soortgelijk wapen. Een strenge internationale controle op atoomenergie is noodzakelijk. Het woord is aan. Coleridge: Een schilderij is iets, dat tussehen eer. gedachte en een ding in ligt. Simonides: De schilderkunst is zwij gende poëzie en de poëzie sprekende schilderkunst. „Vijandelijk vermogen" in de Bollenstreek In 1944 moest de handel in bloembollen zich noodgedwongen richten op Duitseh land. Het was toen de gewoonte van de Duitsche impoteurs om de Nederiandsche zendingen vooruit te betalen, maar door allerlei omstandigheden is er van vele leveranties voor het reeds betaalde, niets gekomen. Deze gelden werden na de be vrijding door het Nederiandsche Beheers instituut als vijandelijk vermogen gequa- lificeerd. De bollenhandelaren werden hier van overheidszijde op attent gemaakt, maar slechts weinigen lieten blijken, dat zij de aanmaning verstqan hadden. Thans zijn, naar wij van de contröle- afdeeling van het Beheersinstituut te Leiden vernemen, eenige accoun tants van den Economischen Dienst van het departement van Economische Zaken bezig met het opmaken van do balans in de bollenstreek. Bij eiken betrokkene wordt vastgesteld, hoeveel er aan Duitsehland geleverd en hoe veel er betaald is. Alleen de posten de posten, die volko men onbetwistbaar zijn (verpakking, wer kelijk leverantie e.d.) ontsnappen aan de confiskatie: de resteerende gelden ver vallen als „vijandelijk vermogen" aan het Rijk Het zou in zekere gevallen om vrij belangrijke sommen gaan. Ds. Ekering voor het tribunaal De 57-jarige ex-predikant der Neder- landsch Hervormde kerk Kerk, ds. mr. L. C. W. Ekering, die lid was van de N S B. en leider van radio-morgenwijdingen heeft izch voor het Amsterdamsche tri bunaal te verantwoorden gehad. Van de uitvoerige beschuldiging erkende hij ver scheidene punten. Hij ontkende echter, een collega, die tegen de N.S.B. had ge sproken, bij de S.D. te hebben aangegeven. Teneinde dit nader te onderzoeken werd de zaak voor onbepaalden tijd aange houden. Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND. Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog enkele verspreide bultjes, later hall tot licht be wolkt. koude nacht met plaatselijk ne vel of mist en hier en daar lichte nacht vorst. Overdag zelfde temperatuur. Weinig wind. De Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Bevin, heeft Zondag op een persconferentie aan boord van de Aqui- tania, waarmee hij naar New York vaart, verklaard dat de vertragingen bij het be reiken van overeenstemming over de ver dragen met de- verslagen naties, mogelijk „een slechten vrede" hebben vermeden. Bevin zeide volgens Un. Press, optimis tisch: „Ik ben niet teleurgesteld dat we niet sneller gevorderd zijn dan we gedaan hebben. Indien wc de dingen te snel had den gedaan voor dat de moeilijkheden naar voren kwamen, dan hadden we misschien een slechten vrede gehad." Bevin is van plan vijf weken te besteden aan de ziitingen van de algemeene UNO- vergadering en de daarmede samenvallen de zittingen van den raad van ministers van. Buitenlandsche Zaken. Minister Bevin met zijn echigenoote aan boord van de Aquitania, in gezel schap van den commandant van het schip, kapitein I. C. Snow. „Door de moeilijkheden niet te ontloo- pen en ze openlijk en eerlijk onder oogen. te zien, zullen we misschien een vrede kunnen maken waarvan ik hoop dat hij eeuwig zal duren of tenminste vele jaren. Ik wanhoop daar niet aan. Indien er goede wil is dan moeten we in staal zijn om er uit te komen, indien die goede wil ontbreekt dan is het in de schoot der goden", meende Bevin en hij besloot: „Alle naties moeten geduld en verdraagzaamheid betrachten om te trachten elkander te be grijpen."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1