Haarlemsche verraad-zaak voor het Bijzonder Hof Wereldnieuws Opleiding van Nederlandsche soldaten rN en Tops Zestien medewerkers van een illegaal blad vonden den dood De zitting van het Bijzonder Hof be gon vanochtend met een zaak tegen den voornaamsten verdachte, J. C. M. B.. die slechts zijdelings verband hield met het verraad der V. N.-groep. 1-Iij stond name lijk terecht, in de eerste plaats, omdat hij dienst genomen had bij het bataljon „Nie- dersachsen" van den „Wach- und Schutz- dienst" en verder, omdat hij op 24 Febru ari den Haarlemschen verzekeringsagent J. N. B. in zijn woning gelokt en over geleverd zou hebben aan twee recher- Het Bijzonder Hof in Amsterdam be handelt vandaag vijf zaken, die alle in verband staan met beschuldigingen van verraad, in November 1943 gepleegd aan de groep van Haarlemsche illegale wer kers, die het blad „Vrij Nederland'' uit gaven. De voornaamste verdachten in deze zaak zijn de Haarlemmers J. C. M. B., destijds in dienst bij den „Wach- und Schutzdienst" en de Haarlemsche vrouw A. T. K. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij de nationaal-socialistisch gezinde rechercheurs S. en W. van wat destijds cheurs van den „inlichtingendienst den ..inlichtingendienst" van de Haarlem sche politie heette, hebben medegedeeld dat exemplaren van het illegale blad op- geslagen waren in een timmermanswerk plaats aan het Spaarne, zoodat de recher che op het spoor van de geheele illegale organisatie kon komen en meer dan dertig Haarlemmers naar concentratie-kampen werden overgebracht. Zestien hunner hebben het leven verloren. Het heeft toen weinig gescheeld, of de geheele leiding van het in Amsterdam gedrukte blad was ontdekt. De recher cheurs slaagden er echter niet in den cenigen verbindingsman, mr. A. H v. N. te vinden, zelfs niet toen ze zijn contact adressen hadden opgediept. De derde verdachte in deze reeks van zaken is de jonge Haarlemsche timmer man, E. M., in wiens werkplaaLs aan 'net Spaarne de politie een inval deed. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de identi teit en het adres van den leider der Haar lemsche V. N.-groep heeft verraden en daardoor veler arrestatie mogelijk maakte. Een inval der politie bij dezen leider, den heer L leverde behalve 500 pas ge arriveerde nummers van het iilegaie blad een lijst van de namen der medewerkers. De heer L.. zijn bejaarde vader en zijn broei-, werden gearresteerd en stierven in concentratie-kampen. Twee zoons een- ter bleven in leven en zij zijn de laatste verdachten in deze terechtzitting. Hun wordt namelijk ten laste gelegd, dat ze, hoewel hun bekend was, dat de lijst der medewerkers in verkeerde handen was, de betrokkenen niet hebben gewaar schuwd, doch hen zelfs hebben gerustge steld met de mededeeling, dat er heele- maal niet zoo'n lijst bestond. Een dei- zoons wordt bovendien verweten, dat hij met enkele rechercheurs van den „ini- hchiingendienst" in Haarlem. Amsterdam en Hilversum heeft getracht den verbin dingsman van het illegale blad op te sporen. Slapen ha-maar - Pijn des te meer! Als ge slaa.pt voelt ge L'w rlicavmntisehe pijnen niet. maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw gestel en weerstandsvermo gen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die weldadige Krusehen-kuu-:-. Ka- u-schen brengt Uw Moc.lzui verende organen tot krachtiger werking. De «pijn ver-wekkende onzuiverheden ver dwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U ar, lusteloos heid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw- weer veerkrachtig en fit. Fa for, Griffith* Hughes Ltd., Manchester Engeland Adv. De directeur-generaal van de UNRRA Laguardia, heeft tot Trygve Lie de waarschu wing gericht, dat Oost-Europa. Italië en China in het begin van 1947, wanneer de UNRRA opgeheven wordt, in kritieke en on zekere omstandigheden zullen verkeeren Het rapport van Laguardia tot de Assem- -e omvat een uiteenzetting van den econo- rvisohen toestand in Griekenland, Joego-Sla- vië. Albanië. Polen, Tsjecho-Slowakije. Italië. Oostenrijk en China. Een vliegtuig met Palestïjnsche en ander. Joden aan boord, dat van Parijs naar Cairo op weg was, is in een zandstorm in de woestijn ongeveer 140 km. ten westen van Cairo neergestort. Een vooraanstaand func tionaris van het „Jewish Agency", Josef ï.üahoe Perlman, vond hierbij den dood. Vele der 21 inzittenden werden gedood; zij wer den naar Cairo overgebracht. Volgens enkele Egyptische dagbladen zou een overeenkomst bereikt zijn tijdens de onderhandelingen over herziening van het Anglo-Lgyptische verdrag, doordat de Brit- sehe regeering het Egyptische standpunt in zake de toekomst van den Soedan zou heb ben aanvaard. De Cubaansche eerste minister. Socarras heeft bekend gemaakt, dat een poging om de regeering door een revolutie in den nacht van Donderdag op Vrijdag omver te weroen, volledig gefaald heeft. ltaliaansche fascistische vlaggen, ver bonden met ontplofbare stoffen, zijn gisteren op den toren van de catheöraal en liet oor- 1 ogsgedenkteeken te Triest geheschen ter herdenking van den Fascistische» opmarsch naar Rome. Driehonderd van de zeshonderd arbei ders. die de ontmanteling van een vliegtuig fabriek in Stuttgart voor de Sovjet-Unie verrichten, zijn in staking gegaan uit protest tegen hel wegvoeren van Duitsche arbeids krachten door de Sovjet-Unie. De „Kurier" ui: Hannover meldt dat de laatste GOOO Duitsche inwoners van Stettin binnen enkele dagen in de Britsche bezet tingszone verwacht worden, in Stettin wo nen nu 120.000 Polen, aldus het blad. Naar verluidt zouden Britsche en Ameri- kaansche vertegenwoordigers in een heden :e houden vergadering van de coördinatie-com missie van den geallieerden bestuursraad den Sovjets opnieuw om een verklaring voor het overbrengen van Duitsche technici naar de Sovjet-Unie verzoeken. Enorme textielvoorraad opgespoord in Zwanenburg In het dorp Zwanenburg bij Halfweg is de recherche er in geslaagd een groote partij voor-oorlogsche textiel- goederen te achterhalen, welke door de eigenaressen van een manufacturen zaak, de gezusters Van A., reeds van de bezetting af verborgen was gehou den. Ook bij particulieren werden groote partijen textielgoederen opge spoord. Honderden nieters voor-oorlogsche stof fen, japonnen, kousen, wollen dames- en heerenonderkleeding, manchester werk- kleeding 'en slof voor overhemden kwamen uit allerlei schuilplaatsen te voorschijn. Toen het onderzoek in den manufactu renwinkel begon, vond men eenige koffers en op de vraag van een der ambtenaren, at er in zat, kreeg hij ten antwoord: „Kijkt U daar maar niet in. dat is de moeite van het openmaken niet waard!" De koffers bleker, echter een flinke partij ollen ondergoed te bevatten. ..Dat had den we bij een eventueele evacuatie wil len meenemen" verklaarde een der oude dames. De zaak werd aan een grondig onderzoek onderworpen, waarbij een enor me hoeveelheid boven- en onderkleeding te voorschijn kwam. Het huis was tot den nok gevuld met textielgoederen, welke thans door vier inspecteurs van het Rijks bureau voor textiel geïnventariseerd wor den. Het staat reeds vast dat de partij een waarde van tienduizenden guldens ver tegenwoordigt. De in beslag genomen goederen zullen na de inventarisatie waarschijnlijk aan de inwoners van Halfweg en Zwanenburg verkocht worden. Koffie en thee nog niet van den bon Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de eierendistributie in het vroege voorjaar op te heffen. Opheffing van de cacao-, thee- en koffïedistributie kan bin nen afzienbaren tijd niet worden verwacht. Wel bestaat bet plan een keuzebon voor koffiethee in te voeren. Het is niet uit gesloten. dat een enkele maal een ex'.ra- rantsoen kan worden verstrekt. In November zullen de suikerbonnen weer in de eerste week van een veertien- daagsche periode worden aangewezen. Deze maatregel houdt geen rantsoenver laging in. Evacués uit Indië gaan terug In aansluiting op hetgeen wij reeds meld den over de terugzending van gerepalrieer- den wordt thans van officieele zijde mede gedeeld, dat het eerste transport gereed is. Ongeveer 900 mannen, vrouwen en kin deren zullen aan het einde van de vol gende maand met de ..Weltevreden" de terugreis aanvaarden. De terugkeerende personen zijn verdeeld in twee categorieën n.l. Indonesiërs, ongeveer 300 en de zoo genaamde in Indië gewortelden, wier aan tal ongeveer 600 bedraagt. Het totale aan tal van de tweede categorie wordt geschat op 6 a 7000, terwijl uit het overleg met de Ncjlcrlandsch-Indische regeering is ge bleken. dat men slechts plaats zal hebben voor 1700 tot 2000 personen. De betrokke nen zullen voorloopig worden onaerge Jenever goedkooper Met ingang van 1 November worden de jenevertoewijzingen aan cafés en restau rants verhoogd en de prijzen verlaagd tot 22. 25, 35 en 40 cent voor de vier klassen, waarin de cafés zijn ingedeeld. Voor oude jenever mag 5 cent per glas meer worden berekend. De toeslag voor niel-mechani- sche muziek wordt eveneens verlaagd. Voor dancings, bars en cabarets is de maximumprijs voor een glas jenever vast gesteld op 50 cent voor de volksbedrijven en 75 cent voor de eerste klas bedrijven. Om den zwarten handel tegen te gaan overweegt de overheid binnenkort de toe wijzingen aan cafés tot boven honderd procent van den omzet van 1939 te ver- hoogen. De prijzen voor koffie en thee worden verlaagd tot 16. 20, 25 en 30 cent en voor limonade tot 20. 25, 30 en 35 cent. De prijs var, bier wordt niet verandei'd, wel die van chocolade- en melkproducten, soep en ijs. Port, sherry. Fransche cognac, whiskey en cocktails, voor zoover daarin geen bin- nenlandsche jenever is verwerkt, worden in prijs vrijgelaten. Gedenkteeken voor gefusilleerden Minister schrijft prijs vraag uit De minister van Onderwijs, Kunsten i Wetenschappen acht het van zeer groote beteekenis. dat op de honderden plaatsen waar gedurende den bezet tingstijd Nederlanders werden gefusil leerd een gelijkvormig of althans over eenkomstig gedenkteeken wordt opge richt, opdat door het geheele land zulk een plek gronds als gewijde grond herkenbaar zij. Hij heeft hiertoe een openbare drieledige prijsvraag uitge schreven, waarin wordt gevraagd een ontwerp vooiLhet gedenkteeken zelf als- 'mb mede een symbool en een spreuk om op het gedenkteeken over te brengen. Er zullen geen geldprijzen worden uitge loofd, doch de inzenders behouden de auteurs- en reproductierechten, waar van de vergoeding door den minister zal worden vastgesteld. Alle gewenschte in lichtingen voor dezè prijsvraag, waar aan iedere Nederlander kan deelnemen, .r„. I worden verstrekt door den secretaris Vijl tien jaar geeiscllt tegeil der door den minister ingestelde jury, T den heer K. E. Schuurman, Paulus Pot- twinbgjarig Joooscn meisje terstraat 24, Amsterdam. De termijn van inzending wordt op 1 Februari 1947 ge sloten. Bedreiging met deportatie had haar tot verraad ge dreven. Een statenloos Joodsch meisje van 20 jaar. Therese M. J. J. uit Amsterdam, had zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden Zij was modeteekenares en geboren in Breslau. De beschuldiging luidde, dat zij zich in 1943 en 1944 ten behoeve van den Sicherheits- dienst diverse malen bij door dien dienst gearresteerde personen had laten inslui ten, zich voordoende alsof zij ook een ge vangene was, 1en einde de gevangenen uit te hooren en hun mededeelingen door te geven aan den S. D. en voorts, dat zij in Februari 1944 als lokaas op het Amstel- station te Amsterdam een Joodschen ken nis. M. IJ., die door den S. D. werd gezocht had opgewacht, zoodat deze door de even eens op hel station aanwezige S. D.-recher cheurs kon worden gearresteerd. IJ. is in Duitschland doodgeschoten. Zij gaf de voornaamste punten toe en verklaarde nooit een geldelijke belooning voor haar verraad te hebben ontvangen Het bleek, dat haar ouders en haar broer op dezelfde manier verraad pleegden. On der pressie van den vader was het toen zeventienjarige meisje naar de Euterpe- straat gegaan, waar men haar verklaarde, dat de geheele familie gedeporteerd zou worden, als zij niet wilde medewerken. Voor deze bedreiging was zij gezwicht. Haar belooning was „ariseering" der fa milie geweest, zoodat allen zonder ster mochten loopen. Haar vader en haar broer zijn thans eveneens gearresteerd. De moe der is voortvluchtig. De advocaat-fiscaal kwalificeerde de da den van het meisje als het meest perfide en schandelijke verraad. Hij wilde echter den invloed der ouders en de jeugd van De Ree won de Silverrush Tijdens den jaarlijkschen veldloop de Sil verrush in Den Haag kwam de B-klasser C. de Ree van „.Holland", Haarlem als eerste aan in 12 min. 14.2 sec.; 2. J. A. de Roode, Suomi, Velsen in 12 min. 27.2 sec.; 3. J. Wee- nink, Suomi 12 min. 20 sec. Sport in 't kort ENGELS CHE- LEAGUE. Voor de eerste divisie zijn aespeeld: Charlton—Everton 4—1 en Preston North EndAston Villa 3—1. VOETBALWEDSTRIJD ENGELAND—NE DERLAND. De Schot Martin zal den lan- d en wedstrijd Engeland—Nederland, welke op 27 November te Huddersfield wordt gespeeld, leiden. Besloten is, tot aan de rust slechts één invaller toe te staan, den doelverdediger inbegrepen, met dien verstande, dat dan ook werkelijk moet blijken, dat. de speler niet In staat-is om op normale wijze de ontmoeting uit te spelen. Raakt dus een speler lichtge wond, dan is dat nog geen reden om hem te laten vervangen. Agenda voor Haarlem DINSDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg: tooneelgroep Comedia met ..Jongenslyceum" (Haarlemsche Tooneel- kring). Gem. Concertzaal: Volks-concen H. O. V.. 20 uur, Ged. Oude Gracht 47: Lezing, „Indrukken van een Soefi uit Indie over Oost en West". 20 uur. Spekstraat 8: Psychometri sche avond, 20 uur. Rembrandt: De Slag om Arnhem, Palace: Jongenskazeme. L-uxor: Het Executiepeloton. Deze drie: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Safia's Leugen 2,15. 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Woeste ling 2.30, 7. en 9.15 uur. WOENSDAG 30 OCTOBER Stadsschouwburg; Charlotte Kohier in ..Oompjes Droom". 20 uur. Heerenweg 141: Lezing „Het eenige geneesmiddel". Waarschijnlijk niet meer in Engeland na 30 November Rees Williams (Labour) heeft in het Britsche Lagerhuis den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd, welke regeling met de Nederlandsche regee ring getroffen is ten aanzien van de opleiding van Nederlandsche troepen in het Vereenigde Koninkrijk en welke verplichtingen er bestaan inzake een dergelijke opleiding na 30 November den datum waarop de Britsche militaire verantwoordelijkheid in Indonesië op houdt. De Britsche staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken. Mayhew, antwoord de hierop: „In Januari van het vorig jaar heeft de Britsche regeering de Ne- bracht te Bandoeng en Soerabaja, vanwaar derlandsche regeering aangebeden, be- hulpzaam te zijn bij de opleiding van Nederlandsche troepen. Dit was een verlenging van tijdens den oorlog te de zer zake getroffen regelingen. De Ne derlandsche regeering aanvaardde het aanbod en aan het grootste deel van haar behoeften is tegemoet gekomen. Nieuwe verzoeken van de Nederland sche regeering zullen onderzocht moe ten worden in verband met onze be schikbare opleidingsinrichtingen. Mayhew achtte het zeer onwaar zij dan geleidelijk zullen worden ver spreid. ONDERDUIKERS VERRADEN. Wegens het verraden van onderduikers was Johanna G. R. uit Santpoort door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis zij in cassatie ging. De Bij zondere Raad van Cassatie heeft haar thans veroordeeld tot vier jaar rijkswerk inrichting. H-* JLips in De bril van Sultan Sat V 92. Ditmaal gaan ze eraan! gromde Halcf, aan 'net. hoofd van zijn mannen, „als we ze niet in de gang al onscha delijk kunnen makenhebben we nog een andere verrassing voor den Sul tan". En hij lachte met hooge uit- verdachte in aanmerking nemen'en eieehte Leanë "nel een|ge geneesmiaaei zu uur. Z.JI l r f", I Begijnhofkapel: Lezing. Un a-cöté du grand ijf .ien jaar gevan-emsstiaf met ontzet- arame". concertgebouw (Turnzaal), Piano- ting uit de burgerlijke rechten voor het recital. 20.15 uur. Brïnkmann: Lezing over J. leven. Uitspraak op 11 November. C. Bloem. Bioscopen: als Dinsdag. schijnlijk. dat na 30 November nog Ne derlandsche manschappen in Engeland zouden worden opgeleid. Hij trekt in twijfel of de Nederlandsche regeering in de toekomst nog soldaten ter opleiding naar Engeland zal zenden. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 18,15 Tom Erieh, piano. 18.30 Strijdkrachtenprogr. 19.00 En nunaar bed. 10.05 Platen. 19.10 Beet hoven's Strijktrio's. 19.45 Onze nationale huis houding in de komende jaren. 20.05 Weer- praatje. 20.08 Actualiteiten. 20.15 Bonte trein (Theater Plezier). 21.30 De kleine misdaad. 21.35 „Contact". 22.15 Bui tenia n-dsch overzicht. 22.30 Heropvoeding der menschheid. 23.15 Theater Tuschinski. Reportage van den Gala- avond. 23,45 Carlo Bulti. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.15 Sportpraatje, 18,30 Muzikaal filmpraat- je. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 3 maal twee minuten internationaal jeugd- verkeer, 19.30 Voor de jongeren. 20.05 De ge wone man20.15 Metropole Varia. 20.45 Plet Oornes leert de nieuwe spelling aan een radio klas. 21.30 Gezinsmaan-d van de Katho lieke actie. 22.15 Katholiek nieuws, 22.50 Fluit en piano. 23.00 Tangos, 23.30 Dansmuziek. halen. Een tijdlang holden de roovers zwijgend voort. „Kijk", riep Halef plot seling, „in de verte beweegt iets". De anderen zagen het nu ook. „Als ik me niet vergis is het één van die beren. We zullen den beinoeial even opfris- schenTops, die de stoet van den Sul tan sloot, hoorde aan de uitroepen der roovers, dat hij gezien ivas„Wij moe ten dekking zoeken!" riep hij, maar de anderen hoorden niets. BINNENLAND Het directoraat-ge neraal van vorming bui ten schoolverband van het ministerie van On derwijs is thans geves tigd Nieuwe Uitleg 28 te 's Gravenhage en telefo nisch te bereiken onder no. 183000. Het Luxor-theater te Rotterdam is voor f 800.000 aan de gemeends Rotterdam gegund, om dat er in Rotterdam een ernstig gebrek aai--.'ten voor cultureele doelein den bestaat. Een andere voormalige Ufa-bioscoop, het Asta-theater te 's Gravenhage wordt aan de Rotterdamsche Bank- vereeniging gegund voor. 1 Va millioen gulden, on der voorwaarde, dat de statuten en de kapitaals verhoudingen van de N.V. Nationale Bioscoop onderneming (in oprich- ting) door de ministers van Justitie, Onderwijs en Financiën moeten zijn goedgekeurd. Te Amsterdam is onverwacht overleden de heer G. J. Nijland, oud-sportredacteur van het Algemeen Handels blad, die een bekende persoonlijkheid in sport kringen was. De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Mnochy heeft we gens overschrijding van de voor hel burgemees tersambt gestelde leef tijdsgrens tegen 1 Ja nuari 1947 ontslag ver zocht. Bü de glasactie voor Walcheren is te Amster dam 15.000 vierkante me ter glas en f 20.000 op gehaald. De 37-jarige visscher J. J. C. B. en de 23-jari- ge E. W., beiden te Rot terdam. zijn ter dood veroordeeld wegens ver raad en het neerschie ten van door de Duitsche politie gearresteerde burgers. Haarlem en Omgeving De buurtvereeniging „Het Garcnkokerskwar- tier"viert op 5 November het eenjarig bestaan met een feestavond in het gebouw van den Haar lemschen Kegelbond. Het programma wordt ver zorgd door Lou Marti. Na afloop is er bal met medewerking van ..The Moonlight Serenaders", onder leiding van J. Davids. Ds. H. J. Plaggemars :te Spaarndam, voorgan ger van de Ned. Herv. Gemeente aldaar, is be roepen te Groningen in de vacature van Dr. W. Aalders. Ged. Staten hebben bezwaar tegen het be sluit van den Haarlem schen raad om de pre sentiegelden voor leden der Schoonheidscom missie van f 6 op f 10 te brengen. Tegen £7,50 heef: het college geen bezwaar. B. en W. stel len den raad voor zich daarbij neer le leggen. Twee schilderijtjes van Bakker Korff zijn door mej. I. C. C. Haak man aan het Frans Hals museum gelegateerd. B. en W. stellen den raad voor die te aanvaarden. De inrichting van het sanatorium aan de Westerlaan te Aerden- hout heeft het St. Elisa.- berhs-Gasthuis f71.568 gekost. De gemeente Haarlem had aanvanke lijk f 50.000 ter leen ver strekt, nu stellen B. en W. den raad voor dit be drag nog met f 21,568 te venhoogen. Vier Engelschc wa- terleidingcleskundigen, die in ons land vertoe ven, hebben een bezoek gebracht aan het Pro vinciaal Waterleiding bedrijf van Noordhol land. Dc Ned. Herv. Kerk te Haarlem houdt Don derdagavond 31 October (Hervormingsdag) een diens: in de Groote Kerk om Ihü uur. Voorganger is Ds. A. J. v. Rijn. Het Bavo-koor werkt mede. Ds. E. T. v. d. Bom te Amersfoort, (vroeger te Heemstede) is beroe pen als predikant van de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Rotterdam-Kralingen. Aan den heer J. Bood, adjudant der par ketwacht bij de arron- dïssements-rechtbank te Haarlem is wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leef tijd met ingang van 1 November eervol ontslag yerleend.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2