Gemeentebesturen e oorlogsgetroffenen Een sprookje herleeft Moreele steun De plaatselijke Stichting voor Oorlogsgetroffenen „Groot Velsen" had zich tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek, adhaesie te betuigen aan een door haar aan de Tweede Kamer gericht adres, ter verkrijging van een billijker scha devergoeding voor de door oorlogs geweld getroffen roerende en on roerende goederen. De ontstemming, welke bij een groot deel der oorlogsslachtoffers tengevolge van de huidige regeling der schadever goeding is ontstaan en welke in het bovenvermelde adres tot uitdrukking is gebracht, komt burgemeester en wet houders begrijpelijk voor. Aanvankelijk werd namelijk aan de eigenaren van de perceelen. welke moesten worden afge broken en ten gevolge hiervan werden ontruimd, een schadeloosstelling toege kend in den vorm van een maandeliik- sche huurvergoeding. Toen evenwel ge dacht werd, dat de afbraak haar beslag had gekregen werd met ingang van 1 April 1945 de uitbetaling dezer huur vergoeding stopgezet. Hierdoor geraak ten vele gedupeerden in financieele moeilijkheden. Naar aanleiding hiervan verzocht het vorige college van burgemeester en wethouders het Centraal Bureau voor verzorging van oorlogsslachtoffers te ',s-Gravenhage, de huurvergoeding. voor de afgebroken panden van 1 April 1945 af door te betalen, tot het tijdstip, waar op de Grootboekinschrijvingen zouden zijn geregeld en de rente hiervan kan worden betaald. Hierop werd bericht ontvangen, dat voor afgebroken panden geen huurvergoeding wordt verleend en dat van de voorschriften niet kan wor den afgeweken. Ook achten B. en W. de vrees van de eigenaren van afgebroken panden, dat de taxaties, verricht voor de inschrij vingen in het Grootboek voor den We deropbouw aan den lagen kant zijn, niet ongegrond. Ondanks het een en ander kunnen B. en W. den Baad niet adviseeren. zonder meer adhaesie aan het bedoelde adres te betuigen. Het College heeft hierbij spe ciaal op het oog hetgeen in punt 5 van het adres is gesteld omtrent vergoeding van de vervangingswaarde. Het wil B. en W. voorkomen, dat bij de schade regeling het zakelijk element meer moet De Wederopbouw Onteigening der gronden in Velsen-Noord Van heden af liggen gedurende twee weken ter gemeente-secretarie (IVe afdee- Jing) voor een ieder kosteloos ter inzage de volgende stukken: 1. Een lijst, waarop de te onteigenen perceelen en perceelsgedeelten met grond- nummers ten behoeve van den wederop bouw der gemeente Velsen en ter uitvoe ring van het Bouwplan 1946, voor wat be treft een gedeelte van Velsen-Noord, zijn aangegeven; 2. Drie kaarten, waarop deze perceelen nader zijn aangeduid. Een door het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw aangestelde Commissie zal op Donderdag 7 November 1946, des voormiddags elf uur ten gemeentehuize zitting houden teneinde eventueele bezwaren tegen deze onteige ning aan te hooren. Alle belanghebbenden kunnen tol uiterlijk twee dagen vóór deze zitting ook schriftelijk hunne bezwaren indienen bij het College van Algemeene Commissarissen te 's-Gravenhage, Van Alkemadelaan 350. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de eigenaren van de perceelen en per- ceelsgedeeiten welke in dit onteigenings plan zijn opgenomen een persoonlijke ken nisgeving van de voorgenomen onteigening zal worden gezonden. <ar geen adhaesie met adres worden losgelaten, waardoor de moge lijkheid vrijkomt, meer in het bijzonder met de persoonlijke belangen van den getroffene rekening té houden. B. en W. geven den raad tenslotte in overweging, aan de Stichting te berich ten, dat in den vorm waarin het adres is gesteld, de raad geen adhaesie kan betuigen en voorts te besluiten, de ziens wijze van het College onder de aan dacht van den betrokken minister te brengen. Benoeming van een onderwijzeres Ter voorziening in de vacature van on derwijzeres aan de openbare lagere school no 2 te TJmuiden (ontstaan wegens het aar. mevrouw T. A. van RooijenRomijn verleend eervol ontslag) bieden B en W. den raad de volgende voordracht aan: 1. J. Reitsma. onderwijzeres te Hilver sum: 2. A. van Loosenoord, tijdelijk onder wijzeres te Assen: 3. E. A. Visser, tijdelijk onderwijzeres te Beverwijk Commissie-vacatures Ter voorziening in de vacatures, ont staan door de benoeming van den heer R van Eijken tot wethouder, zullen moeten worden benoemd een lid der commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken, een lid der commissie van bij stand voor gas en water en een gedele geerde der gemeente in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. SILVERRüSH-SUCCES VOOR „SUOMI". De Zondag in stroomenden regen door A. V. Trekvogels (Den Haag) in de Rijs- wijksche duinen georganiseerde Silverrush is voor de zes deelnemende Suomi-leden een succes geworden. Deze veldloop is een handicap-race, waarbij de D, C en B-klas- sers 20 seconden na elkander starten en de A-klassers na 15 sec. volgen. De Suo mi-leden hebben ook nu weer bewezen te beschikken over een sterke groep lange- afstandloopers, want allen schaarden zich onder de prijswinnaars. Uiteraard ging de verwachting uit naar De Roode en Wee- nink, die dan ook een fraaie prestatie le verden. Winnaar werd de B-klasser C. v. d. Ree (Holland - Haarlem), die met 15 se conden voorsprong den veldloop over 3000 M. aflegde in 32 min. 14.2 sec. De A-klas sers J A. A. de Roode en Joop Weenink werden resp. 2 en 3 in 12.27.2 en 12.30.8, gevolgd -door den B-klasser uit Hilversum (G.A.C.) Van Manen De overige resultaten van de Suomi-leden waren: 23 Gé Winkel (D-klasse). 24. S. de Boer (B-klasse); 28. R. Hoffmanns (B-klasse) en 74. F. L. v. d. Ree (D-klasse). DE HEER G. v. d. ZANDE JUBILEERDE. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum in dienst van de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. is de heer G. v d. Zande, welke als proevenmaker in het kookhuis der cellulosefabrieken zijn loop baan begon en zich tot koolcmeester-werk- baas in deze afdeeling wist op te werken, Maandag hartelijk gehuldigd. De jubilaris werd des morgens naar ge woonte op het directie-kantoor ontvangen in tegenwoordigheid van den bcdrijfsinge- nieur, den heer J. M. de Muinck Keizer door den heer ir. A. J. Allan toegesproken. Deze herinnerde aan de mooie loopbaan van den jubilaris, die sedert de evacuatie van September 1944 eerst te Haarlem en daarna te Velsen nog Uvee jaren werk zaam was op de afdeeling loonzaken. Een enveloppe vormde het blijk van erkente lijkheid en waardeering. In het schaftlo- kaaj van de houtkapperij onderging de ju bilaris een huldiging door het personeel bij monde van den heer L. Eckhard. waarna de heer R. C. Veenstra. chef van loon zaken. herinnerde aan den prettigen om gang op deze afdeeling. Namens het per- soneei werd een prachtige leeslamp aan geboden. De lionclenl>elastiiig B. en W. zijn tegen verhoo ging die het rijk wenscht Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van de Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren, waarin een ernstig beroep op den raad wordt gedaan, om bij het eventueel aanbrengen van wijzigingen in de hon denbelasting, in overeenstemming met de bedoeling van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, niet hooger te gaan dan de in diens circulaire genoemde bedragen en voorts om rekening te hou den met de draagkracht van de eige naars van honden, zoodat minder wel- gestelden zich niet van hun hond zullen behoeven te ontdoen. Burgemeester en Wethouders mei-ken naar aanleiding hiervan op, dat zij voornemens zijn, den ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Financiën te ver zoeken, het in deze gemeente geldende tarief (ƒ4 en 7,o0) te mogen hand haven, zulks in afwijking van de in be doelde circulaire voor noodlijdende ge meenten algemeen noodzakelijk geachte bedragen van f 2,50 en 10. Uitbreiding hoofdbuizennet voor gas en water In verband met'den bouw van wo ningen in ,,de Meer weiden" te Velsen- Noord zal het noodig zijn, het hoofd buizennet voor gas en voor water uit te breiden, zoo schrijven B. en W. aan den gemeenteraad. De kosten van de uit breiding van het hoofdbuizennet voor gas worden geraamd op 23.000,en voor water op ƒ21.500, Aangezien deze objecten betreffen den wederopbouw van de gemeente, zal aan het College van Algemeene Com missarissen voor den Wederopbouw worden verzocht, het gebruikelijke sub sidie van 90 procent in de weder- opbouwkosten ook daarvoor toe te staan. Bij inwilliging van dit verzoek zullen de resteerende kosten ad 10 procent naar alle waarschijnlijkheid eveneens door het Rijk worden vergoed. Ter voldoening aan de noodlijdend- heidsvoorwaarden zal aan Gedeputeerde Staten toestemming tot net doen uitvoe ren van deze werken moeten worden verzocht. B. en W. stellen den raad, in overeen stemming met het advies van de com missie voor gas en water voor. hun een crediet tot bovengenoemd bedrag toe te staan. TOONEELAVOND BUURT VEREENIGING „WATERVLIET". Een geheel gevulde concertzaal van het Kennemer Theater te Beverwijk is Maan dagavond getuige geweest van een onge twijfeld succesvolle opvoering door de Buurtvereeniging „Watervliet" van het blijspel in 3 bedrijven door G. Nielen: ..Over twaalf dagen tegen middernacht". Onbedaarlijk is gelachen om de vermake-, lïjke klucht en de, voor amateurs, zeer vlot en göftct gespeelde scènes. Een buiten gewone rolkennis droeg tot het effect ze ker bij. Het zou te ver voeren elk der medespelenden afzonderlijk te noemen, want allen, zonder uitzondering, speelden uitstekend. Een woord van lof komt den heer A. Wegman, als regisseur toe. Na de geslaagde tooneelvoorstelling zorg-4 de hel amusements- en show-orkest „The Veluo's" onder leiding van den heer B. Kuhfus op gewaardeerde wijze voor aan vulling. De heer G. Voerman, die den avond opende, deelde nog mede. dat voor de ,,Watervliet"-reisclub reeds meer dan 100 gegadigden waren ingeschreven, welk aan tal nog voor uitbreiding vatbaar is. NED. HERVORMDE KERK. Ds. J. A. Peters te Beverwijk heeft het beroep naar Den Haag (31e predikants plaats) aangenomen. Agenda voor Velsen en Umuiden DINSDAG 29 OCTOBER. Thalia Theater: „Karavaan", 7 en 9.15 u. Bioscoop De Pont: „Uit het leven van dr Goebbels". 8 uur. Rex Theater: „Een zonderlinge Echtge noot". 8 uur. WOENSDAG 30 OCTOBER. Bioscopen als Dinsdag. 1JMUIDEN Aanvoer van drijfnetharing Van de cïrljfnetvlsschenj kwamen alhier binnen de loggers KW 15 met 391 kantjes en 450 kisten versehe. KW 5G met 395 kantjes en 480 kisten versehe. KW 18 met 527 kantjes en 40 kisten versehe, KW 37 met 532 kantjes, KW 3 met 527 kantjes en 450 kisten versehe, KW 42 met 700 kantjes, KW 124 met 700 kisten versehe. KW 4 met 480 kisten versehe. KW 79 mei 360 kantjes en 30 kisten versehe, IJM 283 met 366 kantjes, SCH 64 met 612 kantjes en 225 kisten versehe. Marktbericht van Maandag Aangevoerd werd 3570 kisten versehe ha ling. 400 kisten makreel en 1900 kisten andere visch. De trawlers besomden f 28.560. de ha ringtrawlers f 16.195. Verdere besommingen: Versehe haring: KW 4 f 8900. KW 3 f6135. KW 124 1 11,229. KW 79 f4149, KW 33 £6013, KW 56 f 8277. Trawiloggers. KW 09 f 2872, KW 91 f 2277. KW 64 f 2822, KW 104 f 1718. Kustvissschers: KW 92 f 1049, KW 210 £52. KW 72 f 1305. IJM 210 f 445. IJM 248 f 1882. Marktprijzen: Gr tong f 1,80—f 1,49: Gr.m. tong fl.UO—f 1.54; KI. tong II f0.88; Tarbot I f 1.52—fl.26 per kg.; Tarbot II f62; Griet r f57; v. Haring r 17—f5.40 per 50 kg. De Kennemer Dagers De Wandelsportvereeniging „De Ken- nemer Jagers" heeft Zondag deelgenomen aan een wandeltocht van 25 km. georga niseerd door de W.S.V. ,,K D.Twaar aan verbonden was een bezoek aan Schip hol. Door hel slechte weer was het aantal deelnemers gering, maar dezen hebben zich niet door den regen laten afschrikken en den tocht geheel volbracht. De vereeniging, de oudste neutrale ter plaatse heeft nu al aan een 25-tal offi- cieele wandeltochten deelgenomen, waar onder de Avond-Vierdaagsche in Juni van dit jaar. De- vereeniging heeft eenige moeilijke jaren achter den rug, waarin het ledental sterk verminderde. Dit is thans weer be vredigend. maar nieuwe leden zijn van harte welkom. Het secretariaat is geves tigd Zeeweg 314 te Driehuis. Damcompetitie Kennemerland 4 November a.s. zal voor clubs uit Haarlem en omstreken de damcompetitie eerste klasse van den Nederlandschen Dambond aanvangen. De volgende clubs nemen deel: Haarlemsche Damclub II, Damclub Haarlem I. R.K. damclub T.E.P., Haarlems R.K. Damgenootschap Dam club Beverwijk I, Damclub Stabiel te Santpoort. D.C.IJ II. R.K. Damclub St. Bavo. Er wordt gespeeld des avonds op de club avonden. De kampioensploeg zal met die der af deeling Amsterdam, en van het district Alkmaar kampioenswedstrijden suelen om het Noordhollandsche afdeelingskampïoen- schap le klasse. De kampioen speelt daarna promotie wedstrijden tegen nummer 10 der Noord hollandsche hoofdklasse. Tooneelvoorstelling D.G.S. De Oud-Katholieke Jongeliedenver- eeniging D.G.S. geeft Woensdag 13 No vember een tooneeluitvoering in Thalia. Opgevoerd zal worden het blijspel „Geen dubbeltje in z'n zak" van J. W. v. d. Hei den en Henk Bakker. Rijke vangsten Engelsche walharing Na slechts drie dagen uit te zijn ge weest kwam Zondag binnen de KW 79. Deze logger had slechts één nacht onder den Engelschen wal gevischt en ving in dezen nacht 300 kisten haring van prima kwaliteit. De logger besomde f 4150. Ook de andere loggers maakten mooie reizen, zoodat van den Engelschen wal nog wel veel haring zal worden aange voerd. Export van versehe haring De laatste dagen is er eenige uitvoer geweest van versehe haring naar België. Andere vischsoorten werden uitgevoerd naar Frankrijk, België, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 65) Gravin Grundtvig trad heimelijk op de schilderes toe, Zeg Senta, fluisterde ze, ik sta min of meer voor een raadsel. Ik had Flake verzocht zijn kleindochter mee te bren gen, maar tot dusver is ze nog steeds niet verschenen. Heb jij er eenig idee van, wat daarvan de oorzaak is? Falke zelf schijnt er geen verklaring van te willen geven. Die kleindochter is al lang hier. Al hier? Maak toch geen grapjes, Senta Op dit oogenblik klonk achter den kerstboom een uitroep van schrik. Senta Bratt sprong van haar stoel op, liet de gastvrouw staan en liep naar den b.oom. Daar stond Anne. starend op den handschoen, dien zij op het bal in Elms- horn had verloren. Ernst, stamelde ze, totaal in de war, weet je.... heb je..... Senta Bratt gaf Grundtvig een wenk, die hem het zwijgen oplegde. Ja, Anne, zei ze haastig, je bent al sinds lang ontdekt. Je hebt den scherpen blik van dezen jongeman onderschat en alle moeite, die je je gegeven hebt, om je incognito te bewaren, is tevergeefsch geweest. Aangezien een zeeman tegenover dames nogal verlegen is, heb ik hem ge adviseerd je met Kerstmis je hanschoen terug te geven om eindelijk eens een beetje gang achter de zaak te zetten. Waarop Senta Bratt, zonder eenig ant woord af te wachten, zich naar den vleu gel begaf en de eerste accoorden van het „Stille nacht, heilige nacht." aansloeg. Allemaal hier komen en meezingen! beval ze Het paar achter den Kerstboom scheen dal echter niet te hooren. Anne, zei Grundtvig, ik houd van je. Ik kan je niet meer uit mijn leven weg denken. Je bent mijn tweede ik. Wil je mijn vrouw worden? He: meisje sloeg met een blijden lach haar oogen op, die glinsterden van niet meer te weerhouden tranen en met een onderdrukten juichkreet sloot Grundtvig zijn Asschepoester in zijn armen. Senta Bratt had het Kerstlied beëin digd, maar zij was niet van plan een ander in te zetten. Het paar achter den Kerstboom kon het nu toch wel eens zijn geworden en anders was Grundtvig de onhandigste vrijer, dien ze ooit gezien had. Ze keerde zich om en op hetzelfde oogenblik kwam het tweetal van achter den Kerstboom te voorschijn. Ik heb de eer de aanwezigen kennis te geven van mijn verloving met mejuf frouw Anne Farö, zei Grundtvig wat ver legen, maar met stralende oogen. Doddïe slaakte een gilletje, Jens Grott- kau wenschte zijn vriend geluk, Grottkau senior klopte den gelukkigen jongeman op zijn schouder en de gravin mompelde: Daar hebben we 't al! Zij heeft niets en hij heeft nier. vee]. Enfin, het geld voor den uitzet zal ik wel bij elkaar zien te krijgen en voor den eersten tijd een kleine toelage geven. Als ze samen maar geluk kig worden. Daarna ging ze naar haar neef toe om hem te omhelzen, maar Remus Falke trad haar in den weg en stak den jongen graaf zijn hand toe. Grundtvig, zei hij ernstig, als mijn kleindochter van je houdt, dan heb ik er geen bezwaar tegen. Geef me je hand en beloof me Anne Falke gelukkig te zullen maken. Het werd zoo stil in het ruime vertrek, dat men de dennennaalden van den Kerst boom kon hooren vallen. Mevrouw de gravin, ik ben u en uw vrienden een verklaring schuldig, ging Falke voort, zich tot de gastvrouw rich tend. U hebt mij en mijn kleindochter voor het Kerstfeest uitgenoodigd. Anne is mijn kleindochter. En als u een half uur geduld wilt hebben, dan zal notaris Hara- sen u alles uitleggen. Daar moet ik bij gaan zitten, zei de gravin. Verrassingen schieten me altijd in m"n beenen. Vooruit notaris, steekt u eens gauw van wal en ieg ons niet op de pijnbank. Ik brand van nieuwsgierigheid. Voor de tweede maal op dezen gedenk- waardigen dag vertelde Hamsen. gesecun- deerd door Senta Bratt, het geheele ver haal. Toen hij daarmee aan het eind was riep Doddie Hesterberg: Dat is gewoon een roman! Wat zeg ik? Een sprookje! Het is eenvoudig het verhaal van Asschepoester! Senta Bratt heeft Asschepoester ge schilderd en ontdekt! Asschepoes heeft een handschoen verloren! De booze stiefzuster ontbreekt zelfs niet. op het appèl! En de verliefde prins is een graaf, maar dat scheelt niet zoo heel veel en anders was het plagiaat! Kinderen, als je het ergens las, zou je het eenvoudig niet gelooven! In dat geval zou ik den ongeloovigen Thomas meenemen naar mijn kantoor en hem het dossier Staniecki-Falke te lezen geven, besloot de notaris de uitroepen van verbazing. In de archieven van rechtsgeleerden ligt meer stof voor een roman dan men wel vermoedt. Allen omringden Anne en haar verloof de en Senta Bratt maakte van deze ge legenheid gebruik den notaris even apart te nemen. Wat hebt u met Vera Staniecki en haar moeder gedaan? wilde ze weten. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3