Cböperatie BelgiëNederland!Luxemburg 2 Schilders gevr. T. v. Honk en Zonen Luidsprekers „FLUKS" Onderhoud en Revisie Oiiestook Installaties VAN OEFFEL-HAARLEM KOOPT BIJ DE Afdeeling Kennemerland opgericht In de oude Raadszaal van het Haarlem- sche stadhuis had-Maandagavond de op richtingsvergadering piaats van het Co mité van Belgisch-Nederlandsch-Luxem- burgsche samenwerking", afdeeling Ken nemerland, in tegenwoordigheid van den voorzitter van het nationale hoofdbestuur, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, den commissaris der Koningin in deze provin cie, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en talrijke genoodïgden. Burgemeester M. A. Reinalda fungeerde als voorzitter der bijeenkomst en als president van het voor- loopig comité, waarin levens zitting heb ben de heeren L. A, J, van Weezei, secre taris; E. Crone, penningmeester; dr. ing. F Bakker Schut en prof. dr. H. J. Pos, leden. De vergadering werd geopend door bur gemeester Reinalda, die een welkomst woord sprak en mededeelde, dat de aan gekondigde spreker, prof. dr. F. Baur, hoogleeraar aan de Gentsche universiteit, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, en dat thans in diens plaats de heer H. R de Vleeschouwer een inleiding zou houden over het onderwerp „De samen werking van België en Nederland op eco nomisch gebied". De heer Reinalda bood vervolgens met instemming der vergade ring het eerelidmaatschap der vereeniging aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die deze attentie in dank aanvaardde. De heer L. J. Ph. M. Thole, secretaris van het nationale comité, gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van de structuur, de werkwijze en het doel van de organi satie en deelde daarbij mede, dat nog 32 plaatselijke afdeelingen in den lande bin nenkort zullen starten. Over het doel van het comité zij het volgende gereleveerd: De steeds grooter wordende behoefte aan een nauwe samenwerking tusschen België, Nederland en Luxemburg heeft al diegenen, die voor en tijdens den oorlog hiervoor ijverden, doen besluiten om ge zamenlijk met den in Londen gevormden Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgschen Kring te komen tot de oprichting van een organisatie, welke in volledig overleg met verschillende instanties, zooals Kamers Scheepsberichten K. N. S. M.: Vinga 26 Oct. van Kimassi; Caribia 28 Oct. te Amsterdam; Grana 27 Oct. te Rotterdam; Evangetinepark 27 Oct. te Rot terdam: Boskoop 26 Oct. van Antwerpen; Aruba 26 Oct. te Rio de Janeiro; Stad Maas sluis 26 Oct. van Halboa; Helder 27 Oct. te Antwerpen; Ariadne 27 Oct. te Oran; Deoduce 26 Oct. te Kopenhagen; Vederico 26 Oct. te Alexandrië; Hermes 27 Oct. van. Istaniboel; Iris 26 Oct. van Lissabon; Odysseus 26 Oct. te Oporto; Orestes 27 Oct. te Dublin; Or pheus 27 Oct. te Malta; Stal 27 Oct. te Sfax; Vulcanus 27 Oct. van Sussac; Roelf 27 Oct, te Rollerdam. KON IIOLL. Lloyd: Aert van der Neer thuisreis 26 Oct. van Rio Grande; Westland uitreis 27 Oct. te Montevideo; Van der Ca- pelle 26 Oct. te Amsterdam. Iïoll. Afrika LUn: Dubrovnik 26 Oct. te Durban: v. d. Capelle 26 Oct. te Amsterdam; Phaeax 27 Oct. te Beira. Nederland: Java te Amsterdam 26 Oct.; Joh. de Witt passeerde Gibraltar 27 Oct.; Drenthe te Kaapstad 27 Oct.; Jan Lievens van Takoradi 24 Oct.; Salawati te Londen 23 Oct.; Sumatra van Singapore 22 Oct. Oceaan: Laomedon 28 Oct. van Amsterdam naar Hull vertrokken. Posities Nederlandsche schepen: Aglol Vlc- tores (charter), 26 Oct. Vlissingen gepasseerd (AntwerpenBritsch tndië); Alcinous, Singa pore—Liverpool. 12 Oct. te Port Swetten-ham; Alkaid 26 Oct. van Santos naar Rio de Ja neiro: Baralt. 22 Oct. van Barranquilla te La Guaira; Eemdijk (ex Terborch), 26 Oct. 12.55 van Rotterdam naar Hamburg; Friesland 26 Oct. 14.15 van Rotterdam naar Batavia: Klip- fontein, 23 Oct. nam. van Batavia naar Rot terdam; Kota Baroe 27 Oct. 13 uur van Port Said (RotterdamJava); Kota Inten. Batavia Rotterdam. 26 Oct. 23 uur pass. Finisterre en 28 Oct. 1.25 Ouessant; Larenberg 27 Oct. te Izimlr (RotterdamAustralië). Pericles 22 Oci. van Antofagasia naar Valparaiso; Philae, RotterdamOost Azië. 25 Oct. te Genua; Pieter de Hoogh, 25 Oct. van Calcutta naar Rotterdam; Prins Willem 4 25 Oct. te Mon treal, van Chicago naar Rotterdam; Sanden- burgh 25 Oct. van Casablanca te Londen; Si- bajak 27 Oct. 23.45 uur van Sydney te Rot terdam; Sloterdijfc 26 Oct. v,m, van Rotter dam te Batavia; Stad Maassluis 26 Oct. van Balbao naar Buenaventura; Titus 21 Oct. van La Guaira naar Puerto Cabello; Van Heutz 22 Oct. van Hongkong naar Singapore; Gadila, Rotterdam—Bahrein, passeerde 23 Oct. Dover; Barendsz 27 Oct. van Emden naar Grange mouth; Beta 26 Oct. van Leningrad te Hel sinki: Houtman 27 Oct. van Middlesbro naar Frederiksverk; June 26 Oct. van Kopenhagen naar Ramvik (Zweden); Kortenaer 26 Oct. van Rotterdam te Emden; Mies 26 Oct. van Gothenburg te Karlskrona; Nato 26 Oct. van Oporto te Lissabon; Van Gelder 26 Oct. van Kotka naar Rotterdam; Democraat 27 Oct. van Amsterdam te Delfzijl om te repareeren; Deo Gloria 14 Oct. van Aarhus te Stockholm; Eban 18 Oct. van Stockholm naar Stramghus; Frisa 22 Oct. van Sunderland te Blyth; Gees 23 Oct. van Middlesbro naar Kingslynn; Hast 3, 26 Oct. wegens motorschade te Delfzijl; Hollandia 21 Oct. van Rotterdam te Gothen burg; jaba 29 Oct. van Kalmar naar Wester- vik; Keizersgracht 21 Oct. van Amsterdam te Esbjerg; Nieuwaal 27 Oct. van Gothenburg te Boulogne: Pax 1. 21 Oct. van Londen te Hartlepool; Rolf 26 Oct. van Hersens naar Rotterdam; Aetas 19 Oct. van Londen te Stockholm; Union passeerde 23 Oct. Flam- boro Head om de Zuid (van Leith); Wilpo 20 Oct. van Sfax naar Cettaa; Brinda 26 Oct. van Gothenburg naar Faerker (Limfjord); Crescendo 26 Oct. van Dublin te Birkenhead; Fiisia 27 Oct. van Rouen naar Rotterdam; Hada 27 Oct. van Le Havre naar Rotterdam. Sleepbedrijf: sibt Tyne met een drijvende kraan van Le Havre naar Gdynia, arriveerde 26 Oct. ter bestemming; sibt Ebro met hop per „Amsterdam 5" van Nantes naar Rot terdam, arriveerde 27 Oct. le Rotterdam: Sibt Hudson vertrok 27 Oct. van Rio de Ja neiro naar Rotterdam. van Koophandel e.a., alle activiteit op dit gebied zal coördineeren. Te dien einde werd het „Comité van Belgisch-Nederlandsch-Luxemburgsche Samenwerking" in het leven geroepen met het doel de cultureele, sociale en eco nomische banden tusschen de drie staten nauwer aan te halen. In elk der drie landen is reeds een na tionale afdeeling van het Comité opgericht. Om zijn doel te bereiken zal het Comité voor iederen tak van de nationale bedrij vigheid een commissie van deskundigen samenstellen, waarin de drie landen even redig vertegenwoordigd zullen zijn. Er is hiermede een aanvang gemaakt door in Nederland, België en Luxemburg een cul tureele-, een economische-, een techni sche-, een sociale-, een sport en touristï- sche- en een jeugdsectie op te richten. Vooraanstaande krachten op deze gebieden hebben zich in de drie landen reeds hier voor beschikbaar gesteld. Dit werk moet gezien worden als een stap naar de een heid ïn Europa, die vanuit de kleine wes telijke landen moet worden uitgebreid. De heer H. R de Vleeschouwer. adjunct secretaris van de Belgisch-Nederlandsche Tolunie, kwam na de pauze aan het woord en gaf een gedetailleerde, historische uit eenzetting van de economische betrekkin gen tusschen de beide Lage Landen, zooals die zich door de tijden heen ontwikkelde. Hij besprak de mogelijkheden van de Tol unie, die voorziet in een wegvallen van alle tolgrenzen tusschen de beide landen tegen eind 1947, als eerste stap naar een volledige economische unie, die uiteinde lijk de verwezenlijking van de vrije markt op het grondgebied van Belgi, Nederland en Luxemburg mogelijk zal maken. Dit is een vredeswerk bij uitstek, dat als zoo danig meermalen gekenschetst werd door koningin Wilhelmina en koning Leopold. De heer Reinalda dankte den spreker voor zijn interessante uiteenzetting. Het hierboven genoemd voorloopig bestuur van de afdeeling Kennemerland werd door de vergadering tot verder optreden gemach tigd. Talrijke aanwezigen gaven zich als lid van de afdeeling op. De spoorwegwerken in Haarlem-Oost Aankoop en onteigening van gronden Op den sluitingsdag van het eerste wereldspaarcongres te Milaan, 31 October 1924, besloot men, over de geheele wereld op den 31sten October de aandacht te ves tigen op het. sparen als bron van volks welvaart. Tijdens de bezetting en ook verleden jaar, toen de Spaarbanken door de geldzuivering overstelpt waren met werk. is dit niet gebeurd. Dit jaar behoe ven de spaarbanken geen aansporing tot sparen te geven, nu de regeering en alle economen dit reeds met nadruk hebben gedaan. De huisvrouwen zullen verklaren, dat sparen tot de onmogelijkheden behoort doch de spaarbanken willen ook haar op den Wereldspaardag doordringen van het besef, dat sparen dringend noodzakelijk is. Van de Laar was geen kampbeul Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de behandeling voortge zet van de zaak tegen F. van de Laar, bijgenaamd „de beul van Amersfoort". Als getuige werd gehoord mevrouw L. H. M. A. van Overeem, die zeer veel goeds voor de gevangenen in Amers foort heeft gedaan. Zii verklaarde, ge tracht te hebben het ontslag van Van de L. als „Lageral teste" te voorkomen, omdat zii niemand kende, die hiervoor beter geschikt was. Dat hij gevangenen sloeg had zij nooit persoonlijk geconsta teerd. De advocaat-fiscaal zeide in zijn re quisitoir, dat noch uit de dossiers, noch uit de getuigenverklaringen gebleken was, dat men 'hier met een beul te doen had. Voor hen, die het kampleven ken nen, is het volkomen begrijpelijk, dat de orde met straffe maatregelen ge handhaafd moest worden. Van de L. is in dit opzicht echter te ver gegaan. Bo vendien heeft bij zich aan ernstige col laboratie schuldig gemaakt. De advocaat-fiscaal requireerde drie jaar gevangenisstraf en tien jaar ont zetting uit de kiesrechten. Het Hof zal op 9 November uitspraak doen. Russische aansporing tot Spanjaarden Radio Moskou heeft in een oproep aan het Spaansche volk gezegd, dat de Sovjet- Unie aan de zijde van dat volk staat bij zijn strijd om de vrijheid. Volgens de radio moet Franco worden beschouwd als „de grootste voorstander van een Westelijk blok", daar hij Europa gaarne in twee vijandige deelen zou zien gesplitst. Voor-Indië naar de onafhankelijkheid Diwan Lall, een afgevaardigde der congres-partij in den wetgevenden raad van Voor-Indië, bevindt zich op terug reis uit New York ter bijwoning van een vergadering der commissie voor het opstellen van een ontwerp-grondwet voor zijn land. Bii aankomst te Shannon zeide hij: „Ik geloof, dat Voor-Indië het volgend jaar om dezen tiid tot een vrije en on afhankelijke republiek zal worden uit geroepen met Néhroe als eerste presi dent. Mijn land zal echter met Enge land een verdrag sluiten voor Engel- sche kapitaalbeleggingen en de verde diging van het grondgebied". Amerikaansclie aspiraties De Amerikaansche plaatsvervangend leider der operaties ter zee, vice-admiraal Forrest Sherman, verklaarde in een rede te Boston, dat de Vereenigde Staten de controle ter zee en in de lucht belmoren te hebben in het Noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan en de Stille Zuidzee. „Zonder ons is er geen stabiliteit en geen evenwicht van krachten in Europa", aldus Sherman. „De controle der genoemde zeeën is absoluut noodzakelijk voor de verdediging van het Westelijk halfrond. Luchtaanvallen op de Vereenigde Staten zijn mogelijk via het Poolgebied, doch deze zouden niet beslissend zijn indien Amerika in staat was op gelijke wijze te antwoorden." De economische rechter te Amsterdam heeft eenige werkgevers wegens het betalen, van te hoogen loonen tot geldboeten van, f 600 tot f 3000 veroordeeld. Een 40 meter lange baggerhopper, welke door de Duitsehers in Rotterdam was gesto len is in Nantes teruggevonden. In het voorjaar 1946 werd vastgesteld het uitbreidingsplan „Omgeving Oude Weg". Daarbij is rekening gehouden met de verplaatsing van het goederenstation van de Westergracht naar een terrein ten Zuiden van den Oude Weg, een verschui ving van de spoorlijn HaarlemAmster dam en een uitbreiding der Centrale Werkplaats, Tusschen het gemeentebestuur en de directie der Ned. Spoorwegen is overeenstemming bereikt over de uit voering van deze werken. Om de beschikking te krijgen over den grond die bij de uitvoering van deze plannen betrokken is, zijn door de ge meente onderhandelingen met de eige naars begonnen. Daar de mogelijkheid be staat dat niet in alie gevallen overeen stemming wordt verkregen, stellen B. en W. den raad voor reeds thans met de onteigeningsprocedure te beginnen. Pseudo-gerepatrieerde )e Haarlemsche politie waarschuwt tegen een 27-jarigen persoon, zich noemen de P. Drenth, die in onze omgeving aan de kost tracht te komen, door een verhaal op te hangen van een broer, die in Davos verpleegd zou worden en wien hijzelf (zoo genaamd gerepatrieerd uit Indië) niet vol doenden financieelen steun kan geven. Ver scheidene goedgeloovigen hebben D. geld gegeven, maar de politie brengt ter open bare kennis, dat het verhaal van begin tot eind verzonnen is. WERELDSPAARDAG. Heden nam de Heere plot seling van ons weg ons aller lieveling CHRISTIAAN Zijn diepbedroefde ouders en zusjes Chr. Guyt J, Guyt-Schaap Geertje, Jacoba, Leni, Andrina IJmuiden, 28 Oct. 1946. De la Reystraat 7. De begrafenis zal plaats vinden Vrijdag 1 Nov. a s. Canadeesche vinding op hoogovengebied Twee geleerden uit Ha melton (Ontario) heben bekend gemaakt, dat zij er in ge slaagd zijn. een nieuwe werkwijze om de productie van hoogovens te verhoogen, te perfeetioneeren. Volgens leidende figuren in de slaaiproductie is dit de belangrijkste ontdekking in de staalindustrie sinds de uitvinding van de hoogovens. Volgens deze beide geleerden, E. T. W. Bailey en F. G. Kerry, komt deze methode er op het gebruik van zuurstof in de smelterijen naast de voor het op tempera tuur brengen dor hoogovens gebruikelijke stookolie. De staalprijs zou terugloopen door het smeltproces van ruw ijzer te ver haasten, zoodat. twee ovens het werk van wier kunnen deen. DAMMERS, Huygensstraat 67, IJmuiden. Aankomend rijwielhersteller gevraagd: Korver's RijwieLhan- Cederstraat 53. IJm.-O. Pulk beste Geldersche Klei aardappelen schoon en droog f 8 p. 70 kg. In de Gemeente Velsen franco thuis. MEERVLIETSTR. 16. VELSEN bij de Pont. Uw oudste en vertrouwdste adres is voor het verkoopen van Lompen, Lood. Koper. Zink, IJzer, Huiden en Vellen enz. bij den erkenden Han delaar J. Dekker LINDENSTRAAT 1 A IJMUIDEN-O. VERLOREN: Zaterdag dikke bruin wollen muts Tegen be looning terug te bezorgen. Jac. Catslaan 25, Driehuis. FLINKE BELOONTNG voor het terugbezorgen van een wegge loopen zwart Poesje met witte borst en voetjes. Adres: Leeu weriklaan 50. 2 Dames vragen BREIWERK AAN IIUIS. Brieven L 927 bur. van dit blad. RUILEN: woning Fazanten- laan f 6.50 p. w. voor woning van f 5 a f 5.50 p. w.Br. L bur. van dit blad. Vermist: KINDERKRUIWA- GEX. Tegen bel. ter. te bez. Kastanjelaan 10. IJm.-O. Te koon: een donkerblauw MANTELPAK (kleine m.) en 1 p. zw. damessch m. 37. Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop mooie bruine HER DERSHOND, 8 mnd., zeer waaks met hok. De Ruijter- 6traat 74, IJm. O. Klein zwart KACHELTJE te koop. Adres bur. v. d. bl. GevraagdFLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherïj en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-St. Restaurant Het zonnetje heeft van ons afscheid genomen. Grauwe wolken, sneeuw, hagel, wind en intense koude, zijn de dingen die ons in deze en eerstvolgende maanden te wachten staan. Maar bij „FLUKS" is het zonnig en warm, door „FLUKS" scheppen we ons de temperatuur die ons hart verheugt» „FLUKS" serveert weer heerlijke erwten soep. HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT 21 Gonnefstraat 30. Tel. 13658; b.g.g. Tel. 17633 In het Engelse stadje Rochdale begonnen zij ruim een eeuw geleden de eerste coöperatieve winkel. Nu zijn 100 millioen gezinnen over heel de wereld bij coöperaties aangesloten. De geschiedenis der coöperatieve beweging is een heldendicht van eenvoudige mensen, die streefden naar de verwezenlijking van een groots ideaal. Vraagt aan de Centrale Propaganda Commissie der Nederlandse Verbruikscoöperaties, Bakhuizenstraat 25, den Haag, het geïllustreerde boekje „Korte Geschiedenis der Coöperatie". Het wordt U gratis toegezonden. BROOD - KRU ÏDENIERSWARÊN - ENZ. PUfti"CENTR.PRÓP. COMMISSIE OER NEDERL.- -VÉRBrINÖCQOPERAI'IES

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4