IJmuider Courant Het Oude Stadje Beperking der bewapening, en verbod van atoombomfabricage Wijziging in de procedure der Grondwetsherziening verworpen '<*1e Jaargang N'o. 18471 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Ediiia van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdrednctenr: Robert Peereboom Donderdag 511 October iftift Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. \7 ANDAAG zal ik nog iets meer vertel- len over Haarlem anno 1846, op gezag van het Jaarboekje van A. C. Kruseman, Zou hij ooit vermoed hebben, dat het na een eeuw nog in de krant beoordeeld zou worden? Ik denk het niet. De burgemeester was C. J. de Bruyn Kops en achter zijn waardigheid en naam stond vermeld: om in 1849 af te treden, hetgeen toch niet zijn hoofddoel kan zijn geweest. Hij werd bijgestaan door drie Wethouderen, hetgeen eigenlijk pittiger klinkt dan wethouders, en door den Stads Secretaris H. J. Gerlings. Tweeëntwintig leden vormden den gemeenteraad en de oude Haarlemsche namen rijen zich aan een: Crommelin, Quarles van Ufford, En schedé, Van Styrum, Huet, Hoeufft, Van der Vlugt en andere. Burgemeester en Wethouderen vergaderden driemaal per week, dizs vaak. Zij hadden dan ook maar heel weinig ambtenaren ter secretarie tot hun beschikking. Goedgeteld waren er negen, versterkt met twee Stads Boden. Ook was de samenstelling van het politie corps voor onze begrippen ongewoon, want het bestond uit twee Commissarissen, acht. Agenten en zes Veld- of Bosch wachters en vond zijn nachtelijkèn steun in het corps Nachtwachten, tellende negen Sergeanten binnen de Stad, drie Sergeanten in de Buitenwijken, twee Noodhulp-Sergeanten alsmede 82 man en 19 Noodhulpen. Maar daar waren merkwaardiger functionarissen in het oude stadje. Het ging prat op den Stads Muzijkmeester, den Stads Scherm meester, de Stads Trompetters, den Stads Horlogiemaker. Het kende een Hooiweger en een Adsistent Hooiweger, een Weef- rietenmaker, Stierenkeurders, een Bran der van het Vaatwerk, een Steenteller en Kalkmeter. Dat Jaarboekje wemelt van schoone benamingen. Ir. de hoogere regionen was er nogal wat cumulatie van ambten. Ge vindt dezelfde namen telkens in allerlei soorten van acht bare betrekkingen terug en zij doen zich ook gelden in die onvergelijkelijke mili taire instelling van het verleden: de Schut terij. In het kleine Haarlem van 1846 bezat zij vier compagnieën en was voorts gesierd met een Schutters-Raad. Haar oefeningen moeten soms kleur en leven in het stille stedeke gebracht hebben en het toch nim mer hebben benard met gedachten aan wreeden krijg. Want zulke denkbeelden wekte de schutterij niet op. Nooit zou zij meer ten strijde trekken, want zou het niet bijna een eeuw duren eer dit land in een oorlog werd betrokken? Eer het zoo ver kwam zou de schutterij allang zijn opge heven, nadat zij in haar laatste levensjaren nog met vriendelijken spot bezongen was. De brandweer bezat dertien spuiten, ten deele genummerd tot 10. Maar de Spuit 10 van die dagen behoorde toe en was ge plaatst aan het Fabriek Etablissement van dc; heeren Previnaire en Co., met een Ka pitein, een Eerste Luitenant, een Tweede Luitenant, een Sergeant-Majoor, drie Ser geanten en 33 „geaffecteerden". Bij alle brandspuiten was zulk een staf aanwezig, bij acht spuiten zelfs met elk 70 geaffec- teerden en ge krijgt den indruk uit dat Jaarboekje, dat een eeuw geleden maar weinig Haarlemmers zonder een of meer bizondere titels en functies waren. Maar dat is maar schijn, want tenslotte waren er 1och 24.436 inwoners. Met schrik leest ge dat er 5431 bedeelden bij waren, de buitengewoon verzorgden van sommige godsdienstige gezindheden niet eens meegerekend, zoodat z.oo onge veer een kwart van de bevolking in de bedeeling viel. hetgeen maar weer bewijst, dat goede oude tijden dikwijls niet zoo goed waren. Na de Napoleontische oor logen heerschte dertig jaar armoede in Nederland, zooals geschiedschrijvers ge tuigd hebben. Die waren dus in 1845 voor bij." maar blijkbaar had een stad als Haar lem nog langer met de naweeën te kam pen. Geen wonder, dat in het Jaarboekje de opsomming van het Armwezen een groote plaats inneemt. Onder het hoofd Geneeskunde prijkt de School voor de Kruidkunde, het Overzigt van de Natuurlijke Historie, de Artsenij kunde en de Scheikunde en daarbij staat „de heer Staatsraad Gouverneur" vermeld als President der Commissie van Toezigt over de Genees- en Verloskundige Scholen in de Provincie Noord-Holland. Deze Staatsraad Gouverneur droeg den langen en statigen naam van Mr, D. J. van Ewijck van Oostbroek en de Bilt en een van zijn Gedeputeerden luisterde naar den niet minder uitvoerigen naam Mr C, Sanden- bergh Matthïessen van Petten en Nolmer- ban. Het aantal ambtenaren bij het Pro vinciaal Gouvernement was ook maar heel klein: nauwelijks twintig, met drie Boden en een Vast Werkman. Men kon het er mee doen. Maar het bewïnds-stelsel in ons land liep ten einde, want dit was 1846: Thorbecke en de zijnen arbeidden reeds j met volle kracht en de nieuwe Grondwet van 1848. dat jaar van groote beroering in Europa, kondigde zich reeds aan. Haarlem bleef rustig. Het werd trouwens niet slechts door de Schutterij, maar ook door een heusch garnizoen tegen de bui tenwereld beschermd: het zesde regiment infanterie en het tweede regiment dra gonders vertoefden er. Ja. er was veel militair gedoe. En weinig of geen vereer.i- gingsleven. En veel bedeelden. Het was niet alles mooi. En toch ademt zoo'n boekje zoVn vredige, een beetje weemoedige rust Wij hebben daar geen tijd voor. Maar ge ademt er toch even in mee.... R. P.I Molotof stelt voor Onder supervisie van Veiligheidsraad Ook Molotof heeft Dinsdag op de vergadering der Vereenigde Volken het woord gevoerd. Zijn rede wordt in Amerikaansehe kringen be schouwd als de felste aanval op de Britsche en Amerikaansehe politiek die tot nu toe van Russische zijde ten beste werd gegeven. Molotof sprak over het Spaansche vraag stuk, over de aanwezigheid van vreemde troepen in bepaalde lan den, over het recht van veto, over Indonesië, over de atoomenergie en tenslotte over „imperialisten, die slechts in agressie gelooven, zooals Cliurehill". Molotof zeïde o.a.: „De aanwezigheid van builenlandsche troepen in zekere landen is een zeer verontrustende factor in de internationale betrekkingen. De Veiligheidsraad moet de bevoegdheid bezitten om een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van troepen van een lid der UNO op het grondgebied van een ander lid. Het wordt tijd om de gerechtvaardigde eischen van Voor- Indië te erkennen". Met betrekking tot het recht van veto zeide Molotof: „Het grondbeginsel van de U.N.O. is de eenstemmigheid en samenwerking tusschen Groot-Brittan- nio, de V. S. en de Sovjet-Unie. De campagne, die tegen het recht van veto wordt gevoerd is gevaarlijk. De fouten van den Veiligheidsraad worden ten onrechte geweten aan het recht van veto". In het vervolg van zijn rede zeide Molotof over Indonesië: „De Nederlan ders moeten de rechtvaardigheid der verlangens van de volkeren van Indo nesië erkennen". Molotof verzekerde, dat het niet vast stond, dat het lot van Duitschland en Japan een voldoende waarschuwing voor de hedendaagsche imperialisten is geweest. Hij noemde Churchill als een voorbeeld van menschen, die slechts in de agressie gelooven. Deze menschen, zei Molotof, zien in de Sovjet-Unie hun grootste hindernis. Hij constateerde, dat vlooteenheden en vliegtuigen gebruikt worden om di- plomatieken onderhandelingen kracht bij te zetten en dat de dollar-diploma- tie beoefend wordt om de dollar-demo cratie te doen zegevieren. Het plan-Baruch voor de atoom energie is volgens Molotof gebaseerd op Amerika's monopolie van atoombom men. Hij meent dat het gebruik van atoombommen verboden moet worden. Molotof besloot zijn rede met de for muleering van een resolutie, welke de volgende punten omvatte: I) De a'lge- meene vergadering acht het in het be lang van den vrede noodzakelijk, dat er een algemeene beperking der bewa pening komt. 2) Een eerste taak moet het zijn de aanmaak en het gebruik van atoombommen voor den oorlog te ver bieden. 3) De algemeene vergadering vindt het gewenscht, dat de Veiligheids raad practische maatregelen op dit ge bied beraamt. 4) De algemeene verga dering doet een beroep op alle regeerin gen om den Veiligheidsraad in deze be langrijke dingen te steunen. Station van Jeruzalem opgeblazen Daderes gearresteerd Een meisje, dat gisteren ongemerkt op het station te Jeruzalem had weten te komen, hield een spoorwegklerk in bedwang met een revolver en plaatste enkele koffers met bommen in de wachtkamer. Vervolgens rende zij het station uit, sprong in een taxi, die met snelle vaart wegreed, terwijl de politie, die inmiddels gealarmeerd was, vurend uit automatische wapens de vervolging inzette. Een Engelsche expert zette zich on middellijk aan het werk om de ge plaatste bommen onschadelijk te ma ken. Een van de drie koffers werd vei lig naar buiten gebracht, maar toen de expert opnieuw de wachtkamer binnen rende om de beide andere koffers te halen, ontploften de bommen en de man werd op slag gedood. Het station stortte gedeeltelijk in. Intusschen hadden politie- en pant serwagens, die met radiotoestellen wa ren uitgerust, alle wegen rondom het station afgezet, en de taxi, waarin het meisje de vlucht had genomen, moest zich ten laatste, geen uitweg meer we tende, overgeven. In de taxi bevonden zich 3 Joodsche personen en een hoeveelheid spring stoffen en handgranaten. Twee van de inzittenden waren gewond. Politie en Brïtsche soldaten zijn on middellijk begonnen met het doorzoe ken van de puinhoopen van het station, dat voor een deel vernield is. Het is mogelijk, dat er nog meer slachtoffers zijn. Bij straalrazzia's en huiszoekingen zijnnog enkele andere Joden, die springstoffen bij zich hadden, gearres teerd. Het woord is aan. Theodore Roosevelt: Het is moeilijk onze maat schappelijke condities beter te maken door goede toet ten, maar gemakkelijk ge noeg ze te ruïneeren door slechte. Nederand wil 500 millioeii dollar leenen De Internationale Bank te Washington heeft van de Nederlandsche regeering een aanvraag voor een leening van 500 millioen dollar ontvangen. Albanië klaagt bij den secretaris der U.N.O. Het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjug meldt, dat de Albaneesche mi nister-president, generaal Hod ja. een telegram aan den secretaris-generaal van de U.N.O. gezonden heeft, waarin hij protesteert tegen het onbevoegd binnendringen van Britsche oorlogs schepen in Albaneesche wateren, en diens tusschenkomst inroept. In het telegram wordt- gezegd, dat dit de tweede maal was in korten tijd, dat Britsche oorlogsschepen Albaneesche wateren binnenvoeren zonder daartoe bevoegd te zijn. Het voegde er aan toe: „Op denzelfden dag en den volgenden vlogen verschillende driemotorige Brit sche vliegtuigen boven Albaneesch ge bied, om te Intïmïdeeren en te provo- ceeren. De Albaneesche regeering pro testeert krachtig voor de algemeene vergadering van de U.N.O. tegen deze herhaalde provoceerende inmenging. De Albaneesche regeering verzoekt tus schenkomst van den secretaris-generaal om een einde te maken aan dergelijke provocaties". In een ander telegram aan Trygve Lie beklaagt Hodja zich over inciden ten, uitgelokt door Grieksche monar chisten, aan de zuidelijke grens van Al banië. Automatisch telefoneeren met Amerika mogelijk De heer L. Nehrer, directeur-gene raal der P.T.T. heeft aan een Ameri- kaanschen medewerker van de Nat. Rott. Crt. medegedeeld, dat de P.T.T. in samenwerking met de Internatio nal Standard Electric de mogelijk heid onderzoekt om binnen af zien- baren tijd te komen tot het zooge naamde inkiezen van het Nederland sche telefoonnet in 't Amerikaansehe. Dit wil zeggen, dat het mogelijk zal zijn om op de schijf van ieders telefoontoestel in Nederland het nummer van 'n New Yorksche relatie op te bellen. Dit wordt langs radïo- telefonischen weg verwezenlijkt. De Zwemvereeniging „Haarlem" hield Woensdagavond in Stoop's Bad te Over- veen den jaarlijkschen vijfkamp voor de Haarlemsche vereenigingen. De or- ganiseerende vereeniging kwam in het bezit^van den beker, welken de voor zitter, de heer Th. Hölsken aan den aanvoerder van „Haarlem", W. Solka- mans overhandigde. Denemarken leent ons spoorwegwagons Denemarken heeft aan de Nederlandsche Spoorwegen dertig spoorwegwagons in bruikleen afgestaan. Zij zijn gisteren in ons land aangekomen en zullen in de Cen trale Werkplaats te Haarlem van Neder landsche opschriften worden voorzien. De Nederlandsche Spoorwegen vertrouwen, dat het publiek in het bijzonder deze wagons niet zal beschadigen, daar zij over een halfjaar aan Denemarken terugge geven moeten worden. TWEEDE KAMER Artikel 192 wel veranderd (Van onzen parlementairen redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp, dat ten doel had. de methode van een Grondwetsherziening te ver eenvoudigen, verworpen, aangezien bij de stemming de vereisebte meerder heid van twee-derden van het aantal 6temmen niet werd gehaald. Wel aan vaardde de Kamer de wijziging van artikel 192 der Grondwet, zoodat de hierin vervatte belemmering voor uit zending van dienstplichtigen naar Indië werd weggenomen. Het eerste voorstel beoogde de procedure der Grondwetsherziening gemakkelijker te maken dan thans het geval is. Volgens dit ontwerp zou geen ontbinding en ver kiezing van nieuwe Kamers noodig zijn, doch in plaats daarvan zou een „Grond wetskamer" gekozen moeten worden, waarin in tweede instantie slechts een meerderheid van drie-vijfde noodig zou zijn. De beide regeeringspartijen gaven hun stem aan het voorstel, doch de overige stemden tegen. De stemmenverhouding 57—36 kwam neer op verwerping. Voor het kabinet en in het bizonder voor den premier, die ook in eerste instantie, toen nog als lid van het kabinet-Schermerhorn, het ontwerp had verdedigd, was dit een tegenslag, waaraan echter geen staatkun dige gevolgen werden verbonden. De Communisten sloten zich bij de oppositie van de Chr. Historischen. de Anti-RevO- I lutionairen, de Staatkundig Gereformeer- i den en de Partij van de Vrijheid aan. De j Chr. Historischen waren ook nu weer in verzet uit eerbied voor de Grondwet, zoo als mr. Beernink zei en mr. Korthals (P. v. d. V.) gaf te kennen dat zijn fractie vooral bezwaar had tegen het ontwerp, omdat door verzwakking van de gequali- ficeerde meerderheid het gevaar bestaat, dat structuurverandering van het konink rijk, welke niet door een voldoend krach tige publieke overtuiging gedragen zou worden, een plaats In de Grondwet zou krijgen. De Communisten vreesden dat door een soepeler methode voor Grond wetsherziening de deur geopend zou wor den voor ondemocratische veranderingen in onze hoogste staatswet en bovendien zou de Kamerverkiezing na de eerste be handeling van revisie-ontwerpen komen te vervallen. Uit het betoog van den heer Wagenaar bleek duidelijk, dat hij en zijn vrienden juist gaarne weer nieuwe Ka merverkiezingen zouden willen hebben. Het voorstel, dat de Grondwettelijke belemmeringen voor uitzending van dienstplichtigen naar Indië wegneemt, werd na een uitvoerige bestrijding van de heeren Stokvis en De Groot, beiden com munist, aangenomen met 84 tegen 9 stem men. Hierna hield de Kamer zich bezig mot een wijziging van de Gemeentewet, welke beoogt den zoogenaamden „dubbele raad" bij wijziging van gemeentegrenzen te laten vervallen. De behandeling van dit ont werp wordt vandaag voortgezet.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1