Burgemeester it in bezettingstijd Een sprookje herleeft Een rapport der illegaliteit In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd, zooals reeds in het verslag in ons blad van gisteren werd vermeld, een rapport besproken van de heeren S. P. P. de Man te Naaldwijk en L. van Hulst te Zeist. Door plaatsgebrek was het ons niet mogelijk het adres bij het verslag op le nemen om welke reden wij het hier thans laten volgen. „Het zal U misschien bekend zijn, dat ondergeteekenden een onderzoek heb ben ingesteld naar de gedragingen van den heer Mr. M. M. Kwint, Burgemees ter van Velsen, gedurende den bezet tingstijd en het tijdvak daarna. Wij hebben gemeend dit onderzoek te moeten doen in 's Lands belang en wel naar aanleiding van al hetgeen over den persoon van dezen burgemeester werd gezegd, geschreven en gefluisterd. Dit onderzoek is door ons beëindigd en wij hebben op 29 Augustus j.l. onze conclusie, alsmede alle bescheiden waarpp deze was gebaseerd, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden. Van deze conclusie hebben wij een afschrift doen toekomen aan den heer wethouder Dr. A. J. van Leu- sen. Het wil ons echter juist, voorkomen om ook U, enkele van primair belang zijnde bevindingen ter kennis le brengen. le. De Burgemeester heeft zich in bezettingstijd afzijdig gehouden van de N.S.B.; 2e. De Burgemeester, ambtshalve aangewezen als Plaatselijk Directeur van de Stichting „Winterhulp" heeft deze Stichting daadwerkelijk weinig voordeel bezorgd; hij heeft nimmer zooals zoo vele andere burgemeesters daarvoor gecollecteerd, noch van zijn salaris daarvoor afgestaan; hij heeft in het bijzonder in 1941 „Winterhulp" ge saboteerd, wat één der redenen van zijn ontslag is geworden; 3e. De Burgemeester als zoodanig heeft steeds een zeer flink standpunt tegenover den bezetter ingenomen; 4e. Na zijn gedwongen ontslag als Burgemeester heeft Mr. M. M. Kwint een belangrijke en voor zijn persoon gevaarlijke rol vervuld in de verzets beweging; 5e. Naar aanleiding van hem gestelde vragen heeft de Burgemeester vóór zijn ontslag in een officieel schrijven aan den Secretaris-Generaal van Binnen landsche Zaken zijn trouw aan de Ko ningin medegedeeld en H.M. de Ko ningin als het Hoofd van de eenige wettige Regeering genoemd. Op dit schrijven werd hem prompt van Duitsche zijde ontslag gegeven. Dit Suomi naar den Sleutelloop Zondag zal de athletiekvereeniging „Su omi" deelnemen aan den traditioneelen Sleutelloop te Leiden, georganiseerd dooi de A.V. „Holland". Deze race geldt voor C. en D. klassers. Suomi zal de zilveren sleutels, welke in haar bezit zijn, ver dedigen, waartoe een sterke ploeg zal worden samengesteld. De eerste eontactavond wordt Zondag op „Watervliet" gehouden ter verstevi ging van den onderlingen band onder de leden en donateurs. Voorloopige Hinderwetvergunningen Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben bij besluit van 29 October 194G ingevolge de Hinderwet voorwaardelijk vergunning verleend aan T. Sinjewel, J. P. Coenstraat 55 rd., te IJmuiden, tot het oprichten van een meu belmakerij met machinale houtbewerking in het perceel Vareniusstraat no. 1 te IJmuiden; P. A. Degenaars, Marconistraat 40 te IJmuiden, tot het uitbreiden van de brood- en koekbakkerïj in het perceel Marconistraat no. 40 te IJmuiden. schrijven Mijne Heeren Wethouders en Leden van den Raad, werd gezonden in het voorjaar 1942 en was gesteld in be woordingen, waarvoor wij eerbied heb ben. Inderdaad zijn, ook naar onze mee ning, enkele niet groote beleidsfouten door den heer Kwint gemaakt, maar deze vallen volkomen weg tegen de zeer goede houding, welke de Burge meester in al die jaren heeft getoond. Hoewel ten overvloede willen wij met nadruk verklaren, dat het geheelê onderzoek door ons zeer objectief is gehouden. Wanneer U ons zoudt willen toestaan advies te geven, dan zouden wij naar eer en geweten U mogen raden onder het geheel een stre'ep te zetten, niet meer op kleine slakjes zout te leggen en te samen met en onder leiding van Uwen Burgemeester Uwe zoo zeer be langrijke gemeente weer te gaan op bouwen. OPHALEN VAN SCHILLEN. Met ingang van 1 November hebben B. en W. aan de schillenophalers in deze gemeente bepaalde wijken toegewezen. In verband hiermede wordt het publiek verzocht aan een stipte uitvoering van de betreffende regeling zijn medewerking te verleenen, door schillen e.d. uitsluitend af te geven aan dien ophaler, die zich daarvoor in de hem schriftelijk van ge meentewege toegewezen wijk aanmeldt. KYNOLOG3SCHE TENTOONSTELLING. Op de in Haarlem gehouden Kynologi- sche tentoonstelling, behaalde onze plaats genoot J C. Bruggenkamp in de club match den len prijs uitmuntendheid met zijn Schotsche terrier „Roseland-Rosalie". BURGERLIJKE STAND GEBORE.NA. Bos—Koks, z., Kruidberger- weg 40, Santpoort; M. ZwanenburgBorn, 7.., Kruidbergerweg 58, Santpoort; E. Lang broekBoer, z., Pr. Steijnstraat 24. IJmuiden; J. van KampenSteegman, z.. Berkenstraat 27, IJrnuiden-Oost; D. KlutZwartveld, 7... Molenstraat 11. Santpoort; P. M. Bilderde Jong, z.. Willebrordstraal 5, IJmuiden-Oost; J. van ToorEngel, d.. Fazantenlaan 47, IJmuiden-Oost; A. Zwaan—Bos, d.. Lorenlz- straat 16, IJmuiden-Oost; P. Hardendood Plug, d., Van Wassenaarstraat 24, IJmuiden- Oost; M. van BakelBoot, z., Brederoodsche weg 13, Santpoort; D. P. RuurdaPoncin, z„ Watervlietstraat 28, Velsen-Noord; G. M. Allesvan Wissinjg, d., Da Costalaan 20, Drie huis; F.. E. SerlieWegener, z., Marntxlaan 15, Driehuis. OVERLEDEN: A. Koene, 68 j.. echtg. van D. Blok, Sm. v. Gelderstraat 56, Velsen-N.; P. Visser, 53 j„ echtg. van P. Gootjes. Eiken straat 15, IJmuiden-O.; C. J. M. van Schagen. 6 weken. d. van C. van Schagen, Hoofdstraat 2, santpoort-, J. de Wilde. 67 j., echtg. van H. Venver, Kanaalstraat 198, IJmuiden. IJMUID EN De Slag om Arnhem in Thalia De directie van Thalia is er in geslaagd, voor het volgende programma beslag te leggen op de film „De slag om Arnhem" („Theirs is the Glory"). Men weet, dat deze film overal waar zij werd vertoond, een groot succes is geweest. Men ziet er de gebeurtenissen, welke zich in de bang ste dagen van den oorlog rond Arnhem hebben afgespeeld, het epos van den strijd der le Britsche Aïrborne-divisie, die een bruggehoofd moet vormen, dat de rechter flank van het Duitsche verdedigingsleger zou bedreigen. Nieuws van V. V. „IJmuiden" De Voetbalvereeniging „IJmuiden" speelt a.s. Zaterdag op het Waterlooterrein den belangrijken wedstrijd tegen P.V.WA. uil Amsterdam. Het gaat hier om de bezetting van de bovenste plaats. De IJmuider ploe- speelde de laatste wedstrijden wel wat wisselvallig, doordat men met ziekte te kampen had. De moei- liv .eden zijn thans grootendeels opgelost. De vele supporters van deze oude IJmuï- densche club kunnen Zaterdagmiddag weer een aardig partijtje voetbal zien. De wed strijd begint om half vier. Nederlandsclie trawlers in Engeland Nog moeilijkheden Zooals men weet, was het tot nu toe aan Nederlandsche visschersvaartuigen verboden hun vangsten in een Engelsche haven te lossen. Alleen in noodgevallen werd dit toegestaan. De schepen kregen in deze gevallen slechts een hoeveelheid kolen mee. voldoende voor de thuisreis. De Reedersvereeniging was reeds vele maanden bezig, van de Engelsche regee- ring gedaan te krijgen, dat Nederlandsche schepen in een Engelsche haven mogen markten en een dezer dagen is uit Den Haag de mededeeling gekomen, dal dit is toegestaan. Medegedeeld werd, dat elke week 8 a 10 trawlers hun vangst in Grimsby (en alléén in deze haven) mogen verkoopen. De trawlers mogen dan tevens kolen en ijs laden en proviand innemen. Dit is de theorie, maar de practijk heeft inmiddels reeds geleerd, dat twee trawlers, die in verband met deze regeling in Grims by hadden gelost, geen toestemming kre gen om kolen te laden, waardoor voor de betrokken schepen natuurlijk moeilijkhe den ontstonden Er schijnt hier een mis verstand in het spel te zijn, maar het is nog niet bekend, waar de fout schuilt. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelde. zijn besprekingen over deze aan gelegenheid nog gaande. Kleuterschool in Oud-ömuiden Met ingang van Maandag 4 November zal in de Pastorie der Ned, Herv. Kerk. ingang Wilhelminakade. een kleuterschool worden geopend. Dinsdag 29 October was de dag der aan melding voor de kleuters en het bleek dat de belangstelling zéér groot was. zoo dat deze noodschool wel in een behoefte voorziet. Men heeft zelfs de Pastorieschool moe ten verruimen en de leertijden der kin deren moeten beperken, zoodat per dag twee leertijden worden gehouden, des morgens van kwart over negen tot half twaalf de eerste groep, de tweede groep des middags van kwart voor twee iot half vijf. SCHEEPVAART 30 October. Aangekomen; Johanna van Stockholm; Innamo van Vlaai-dingen; Wal lonië van H. O. naar Amsterdam; Helder van Silly vla Antwerpen; North Tipperai-y van H. O. naar Antwerpen. Aktjo van Ro chester; Deo Duee van Kopenhagen; Aire van Goole. 30 October. Vertrokken: Nieuw Holland naar Batavia: Strijd naar Delfzijl; Nancy Lou naar Emden; Rita naar Alexandrië; Evertsen naai- Emden; Holland naar R'dam; Mr. Linthorst Homan naar R'dam; Starken- borgh naar Huil. V.V.IJ. SPEELT „NICODEMUS EN Z'N SCHADUW". Wat gisteravond in Thalia een schaduw heeft gepresteerd, mag wel een groote bij zonderheid heeten: hij toovevde een lach op het gelaat van de honderden vrienden van V.V.IJ. die aanwezig waren bij de op voering die V.V.IJ. gaf van de klucht van J. W. van der Heijden en Henk Bakker „Nicodemus en z'n Schaduw" Hein Bot, de schaduw, genoot een vertolking door J. Guyt, die ver uitstak boven de gemid delde prestaties voor een dilettant. Hij sprak gewoon, zwaaide niet onnoodig met z'n armen gaten in de lucht en speelde zijn rol met een buitengewone vlotheid. Hij v/as ongetwijfeld de held van den avond. Met hem te prijzen, willen we het spel der andere dames en heeren niets te kort doen. Het geheel was een vlotte vertoo ning. Mej. A. Snijders gaf een goede ly- peering van het zenuwachtige ziekelijke vrouwtje, dat met druppels en drankjes op de been gehouden moet worden. Regisseur en grimeur hadden van Nico demus v. d. Wal en Hein Pot een goed stel dubbelgangers gemaakt Het stuk liep uitstekend en niet alleen de hierboven genoemden, ook de rest van het troepje gaven bewijzen van tooneel- routine. Een geestig tooneeltje vormde vooral het „onderonsje" van Hein Pot als pseudo-makelaar met zijn pseudo-huur- ster en echtgenoote de weduwe Kachel, waarvan mevr. A. Smitv. d. Bosch een goede vertolking gaf. Arbeid ers vragen aandeel in de winst De Chr. Besturenbond „IJmuiden" heeft aan het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland verzocht, de mogelijkheid te onderzoeken voor het toekennen van aandeel in de winst voor de werknemers werkzaam in diverse ondernemingen. Deze besturenbond zou als aanvulling op den regeeringsoproep aan de arbei ders van Nederland om „grootere ar- beidspi-estaties" de voorwaarde verbon den willen zien, dat van de winst der bedrijven een gedeelte ten goede zal komen aan de werknemers. De bond meent, dat deze maatregel zeer zeker een aanmoediging zal zijn voor de werknemers tol betere arbeidsprestaties en zuiniger gebruik van materialen en grondstoffen. Geen belangstelling meer voor Irawlharing Nu er volop Engelsche walharing van goede kwaliteit door de drijfnetvisschers wordt aangevoerd, is er voor de trawler haring weinig belangstelling meer Maan dag werd voor de haring van de Cornelis nog 4 a 5 gld. per kist betaald, doch Woens dag bracht de haring van de Ewaid niet meer dan 2.50 per kist op, hetgeen een onvoldoende besomming ten gevolge had. Voor de drijfnetharing wordt /'9 a 10 per kist betaald. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG De aanvoer bedroeg 4200 kisten versche haring. 350 kisten makreel en 400 kisten an dere visch. De haringtrawlers besomden 1' 3870, de visehtrawlers besomden f15.140. Verdere be sommingen: Versche haring: KW 129 f 4200, KW 25 f 5494, KW 67 f3160, KW 39 f5635. Trawllogger: KW 78 £4460. Kustvisschers: UK 114 f414; UK 172 £46. Prijs versche haring f 9.90— f 1,40. Onderlinge competitie D.C.D. De onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. werd deze week voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse: J. KramerL. Haver 20; J. SmitJ Nanne 20; D. OttL. Koet sier 11; JonkerVooys 11; P. v. d. VeldeWaal 11. Tweede klasse: LichtendahlRas 20; BroekC. Kaan 20; LeeuwVan Bee- len 20. In de eerste klasse heeft J. Smit de lei ding genomen, ernstig bedreigd door J. Kramer. De stand der leiders is: J Smit 5 gesp 7 pnt. Kramer 2 gesp. 4 pnt. L. Haver 5 gesp. G pnt. Nieuwenhuïzen en Jonker 4 gesp. 5 pnt. In de tweede klasse heeft J. Broek de leiding veroverd met 5 gesp. 10 pnt.. ge volgd door Kaan. Swier en Lichtendahl 4 gesp. 6 punten. Meer walvischjagers teruggekeerd Omtrent den tegenslag, dien de Neder landsche walvischvaarders aan het begin van hun verre reis hebben ondervonden, kan nader worden gemeld, dat reeds j.l. Zondag de Johanna W Vinke met de René W. Vinke op sleeptouw in Rotterdam bin nenkwam. Maandag kwamen voorts nog uit zee in Rotterdam terug de Albert W. Vinke, gesleept door de sleepboot Blan kenberg, de Joh. W. Vinke en de Ellie'Kv. Vinke. In Amsterdam ligt thans de G. W. Vinke (A. M.), die zooals wij reeds meld den eveneens moest terugkeeren Alle jagers zijn nu weer teruggekeerd. SANTPOORT Damclub „Stabiel" De clubavond bracht deze week verrassen de resultaten. Door de overwinning van J. II. Bakhuijs op J. van Duren veroverde eerst genoemde de leiding. E. Zuiderduijn won van G. Kok en kwam hierdoor gelijk met A. Buijck. die het tegen J. Oosterling slechts tot remise kon brengen. Verdere uitslagen: G. Zuiderduijn—H. Jansen 0—2, T. Postma— H. Bontenbal 1—I, H. Nijman—A. van Scha gen 2—0. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARI'A SAWERSKY 67) Gravin Grundlvig liet haar blik over de tafel dwalen, waarop nog slechts het weinig aanlokkelijke geraamte van de eens zoo kostelijke gans prijkte. Het was een groote gans geweest, maar wie had er nu ook op zulke eetlustwekkende nieuwtjes gerekend? Ik geloof, dat Guste in de keuken nog een drieponds blik ingemaakte ossen- tong heeft, zei ze. Zou dat genoeg zijn, Jens, denk je? Laat maar binnen brengen, tante, riep Grundlvig de gravin toe en met een knipoogje naar de stralende Dorothea, voegde hij er aan toe: Ossentong is weer eens iets anders! Paschen aan de Rivièra. Op een der, met bloemen overdekte hellingen van de Condamine staat een witte villa. Remus Falke heeft haar voor zijn kleindochter en haar echtgenoot ge huurd. Falke zelf zit In den tuin aan de ont bijttafel. Hij ziet er gezond en opgewekt uit en zijn stemming is al even stralend als zijn uiterlijk. Anne heeft zoo juist den ouden Kraus een of andere opdracht gegeven. Jawel, mevrouw, ik zal zorgen, dat het in orde komt, luidt het antwoord, dat duidelijk respect verraadt, Anne is nu Gravin Grundlvig Baggesen. Ernst had er op aangedrongen, dat zij spoedig zouden trouwen. Hij beweerde lang genoeg op Anne te hebben gewacht en tenslotte had Falke toegegeven, zij het dan niet, alvorens in eenige conces sies was toegestemd. Grundtvig moest ontslag nemen uit den dienst en 's zomers mei Anne op den Falksburcht zijn intrek nemen, terwijl Remus Falke dan de win termaanden bij het jonge paar op Bagge sen zou doorbrengen. Op den breeden verkeersweg, welke zich langs de villa slingerde, klonk het geloei van een claxon. Een maal lang, drie maal kort. Dat is Ernst! riep Anne. Grundtvig was met de auto naar het station gereden om het lang verwachte bezoek af te halen. Grottkau Senior, zijn zoon en Doddie, gravin Grundtvig, pro fessor Hesterberg en Senta Bratt werden verwacht. Anne haastte zich naar het tuinhek; haar grootvader volgde haar. Anne, jij durft wat aan door zoo'n gezelschap te logeeren te vragen! riep een vroolijke stem. Je verdient een me daille voor moed, beleid en trouw, Doddie Hesterberg sprong uit de auto. Klein en elegant stond ze daar, haat- handen diep in de zakken van haar lich ten reisulster. Nu traden ook de anderen naderbij. De gravin gaf Anne een kus en Senta Bratt klopte haar hartelijk op den schouder. Schitterend is het hier, Anne. Lief van je. dat je ons allen gevraagd hebt. Remus. kerel, je ziet er uit als melk en bloed! klonk de stem van Grottkau Senior boven alles uit. Jongen, jongen, ik herken je niet meer. Op den Falks burcht leek je wel een treurwilg- De „treurwilg van melk en bloed" nam zijn vriend onder den arm en trok hem den tuin in. Complimenten worden pas na het ontbijt in ontvangst genomen, Grottkau! Ontbijt! riep Jens. Wat een zeldzaam sympathiek woord! Kinderen, ik heb een honger als een beer! Daaraan herken ik tenminste m'n vriend Jens. Anne, geef dien jongen eens gauw wat te eten, beval Grundtvig. Weldra zat het geheele gezelschap aan de ontbijttafel, zoodat Kraus en een pit tig dienstertje de handen vol hadden. Wat een uitverkoren plekje grond, zei de gravin, terwijl zij haar blik over de blauwe zee liet dwalen. Een para dijs op aarde. Zelfs de slang ontbreekt niet, meende Grundtvig iets van de poëzie te moeten wegnemen. Daar ligt de speelzaal van Monte Carlo. Let op, ik laat de bank springen, riep Jens. Jij hebt veel te veel geluk in de liefde. Grundtvig wierp Doddie een veel- beteekenenden blik toe. Waarom zijn. jullie eigenlijk nog niet getrouwd? Ont breekt het aan den noodigen moed om het plan in een daad om te zetten? Ze vinden het verloofd zijn veel te leuk, verklaarde Grottkau Senior —Nou, ik zou je danken. Zoolang tus- schen hoop en vreeze te moeten leven, dat is niets voor mij. Tot den herfst zal ik het nog aan zien, zei Jens' vader. Als ze er dan. geen ernst van maken, neem ik m'n va derlijken zegen terug. Wij trouwen, als we willen, besliste Doddie. Jij bent alleen maar bang. dat J'ens in het huwelijk niet zal- gehoorzamen. Dat zul je eens zien. Als hij onaardig tegen me is, kook ik eenvoudig niet, Arme kerel. Wil Dod nog koken ook? Ze volgt in Kopenhagen een kook cursus op de huishoudschool, mengde de gravin zich in het gesprek. Een paar maal heeft ze bij mij in de keuken het geleerde al in practijk gebracht. En jullie leven allemaal nog? con stateerde Grundtvig verbaasd. <"11 IJ .Ha—, slot volgt

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3