c Wereldnieuws J Kort en Bondig Afbetaling van het consumenfencredlef Termijn voor indiening van aanvragen verlengd Wij hebben i-eeds uitvoerige mededeelin- gen gedaan over het consumentenerediet, dat ten doel heeft, iedereen die niet uit eigen middelen zijn aankoopen van klee ding, schoeisel, keukengerei en dergelijke goederen kan betalen, door het geven van een voorschot te helpen. Thans is de door ons reeds aangekondig de afbetalingsregeling gepubliceerd, Bin nenkort zullen aan alle districtsraden, vak organisaties en alle andere instanties die voorlichting bij het consumentenerediet geven, de afbetalingstabellen worden toe gezonden. Aan lederen aanvrager kan zoo doende van te voren worden medegedeeld, waar hij aan toe is Uit deze tabellen blijkt bijvoorbeeld, dat de afbetalingsverplichting begint met 25 cent per week voor gezinnen van 2. 4, 6 en 8 personen in de groote steden bij eeri ■weekloon .(na aftrek van belasting en so ciale verzekeringspremies) van respectie velijk 26.50, 35.50, 43.50 en 51.50. De afbetaling stijgt geleidelijk met 25 cent tot de maximale aflossing van 1.per 100.— crediet. De genoemde gezinnen moeten deze maximale aflossing voldoen als hun weekinkomen bedraagt tenminste respectievelijk 31.04, 43.40, 55.60 en 67.30 Deze bedragen gelden voor de gemeenteklassen I. Voor de gemeenteklas sen II, III, IV en V liggen de bedragen 1.—. 2.3.50 ën 5.lager. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat, indien men twee jaar regelmatig aan z\jn aibetalingsplicht heeft voldaan, als regel het nog niet terugbetaalde deel van hot crcdict zal worden kwijtgescholden. Na twee jaar is de terugbetaling in normale gevallen dus al'geloopen. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een aanvraag in te dienen, zal de indieningslermijn, die aanvankelijk op 9 November zou eindigen, vermoedelijk met veertien dagen worden verlengd. aantal gezinsleden 10 bedrag van het weekinkomen, waarbij de afbetaling begint 19.50 26 50 31.50 35.50 39.50 43.50 47.50 51.50 55.50 59.50 bedrag van het Weekinkomen, waarbij volledig moet worden afbetaald 20.68 31.04 37.72 43.40 f 49.50 55.60 61.70 67.30 73.90 80 bedrag van hét weekinkomen, waarboven niet meer het max. crediet wordt gegeven 26.— 35.80 42.23 47.66 53.51 59.36 65.21 71.06 76.91 82.76 O'nder weekinkomen wordt verstaan het loon of inkomen na aftrek van belasting en sociale verzekeringspremies. Bovenstaande bedragen gelden voor ge meentenklasse I. Voor gemeentenklassen II, III, IV en V liggen zij achtereenvolgens 1-2.3.50 en f 5.lager. Met bezit, van spaargelden zal rekening worden gehouden. Er dreigen moeilijkheden in liet transportbedrijf te land Tusschen werkgevers en de organisaties in het transportbedrijf te land (groote wegverkeer) was overeenstemming be reikt over nieuwe loonen voor de arbei ders. Het: College van Rijksbemiddelaars heeft tot nu toe zijn goedkeuring aan deze loo nen onthouden. De bonden hebben thans voor 4 Novem ber om antwoord verzocht, waarbij werd medegedeeld dat, wanneer dit niet voor genoemden datum mocht zijn ontvangen, moeilijkheden niet zullen uitblijven. Een proteststaking acht men in dit geval niet onmogelijk. De Radio geeft vanavond HUYERSr.j* I, 301.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws, 18.15 Joop de Leur, piano. 18 30 Slrijdkrachtenpr, 19.00 Denk om VPRO-nieuw?. 20.05 Weerpraaije. 20.08 Ka mermuziek. 20.30 „Sterrenpraatje" 21.00 Ver- zoekprogi. 21.30 Weekoverzicht 21.-55 vaude ville orkest. 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.15 Haydn. HILVERSUM II. 415.5 M. 19.00, 20.00, 22,00 Nieuws. 18.00 Frankie Carle. 18.45 Bultenland-lecturen. 18.30 Orgel. 38.5U "s Avonds als ik slapen ga. 19.15 Dep. uit2. 19.30 Allerzielen. 20.05 Orkest. 22.20 „Middenstand in gevaar". 22.35 Avondgebed. 22.50 HSndel. 23.00 Klaas v. Beeek. 23.30 Salon. van militairen naar Indië gaat door Het laatste contingent van de 7 Decem- ber-divisie is thans naar Indïë vertrok ken. Dit houdt echter niet in dat de uit zending van mifitairen naar Indië wordt stopgezet. De reeds daar aanwezige lichte infanteriebataljons, welke verleden jaar September zijn vertrokken, zullen worden aangevuld tot de sterkte van twee lichte infanterie-divisies. Nadat de opleiding der tweede divisie waarschijnlijk het volgend voorjaar zal zijn voltooid, zal ook deze naar Indië vertrekken. Prijs van cokes vastgesteld Op 1 November is een nieuwe prijsrege ling Voor gascokes ingegaan, waardoor de maximumprijs voor gas- en mijncokes uniform wordt vastgesteld Bij levering aan huis van den verbruiker is de prijs voor cokes 1, 2 of 3, 4.25, voor grove cokes 4.05 en voor cokes 4 3.90 per eenheid. In de groote steden mógen deze bedragen met 10 cent worden verhoogd. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 1 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: G.G.-Cabaret, 20 uur. Jacobstraat G: Filmavond ..Java en Sumatra", 20 uur. Pcstlaan 1G, (Heemstede): Film „Lief en leed der dieren", 20 uur. Rembrandt: ABC-Cabaret, 20 uur. Rembrandl: Als je ver liefd bent, (Zaterd., Maandag, Dinsdag, Woensdag, Dondordag), 2.30 en 4.15 u. Palace: Het recht op geluk. Luxor: Vlucht uit de beschaving. Deze twee: 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad, 2.00, 4.30, 7,00 en 9.15 uur. City: Verdachte sta op, 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: ODa gaat trouwen, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Het Vrije Tooneel" met ..Niet van Gisteren". 20 uur. Prins Hen drikstraat: Lezing „De kloof overbrugd". Bioscopen: als Vrijdag. NEDERLAND LEIDT. Een overzicht in de Daily Mail toont aan, dat het geboortecijfer stijgt in alle door den oorlog getroffen landen van West-Europa met als eenige uitzonde ring de Britsche zone van Duitschland. Volgens het artikel staat Nederland bo venaan. TWEEDE KAMER Opsterland krijgt een regeeringscommissaris Een functionaris van het Amerikaansche departement van buitenlarsdsche zaken heeft heden verklaard, da:, voor zoover hem be kend- geen onderhandelingen tusschen de V. S. un de Sovjet-Unie gaande zijn over de economische eenwording van Duitschland. Twee Amerikaansche correspondenten van de „Daily Mail" cn de „Daily Express" hadden namelijk uit Washington gemeld, dat de Sovjet-Unie een plan tot economische unifi catie van Duitschland bij luitenant-generaal Lucius Clay, plaatsvervangend militair gou verneur in de Amerikaansche zóne van Duitschland. had ingediend. Professor Frederic Juliot Curie, hoofd van het Fransche commissariaat voor atoom energie. heeft verklaard, dat de onderzoe kingen op het gebied van de atoomenergie zich e:genlijk tut het gebruik voor nlèt- miliiaire doeleinden moesten beperken. De atoomenergie, aldus de professor, au»! het leven van onze kinderen In dezelfde mate beïnvloeden als dc ontdekking van liet vuur het leven van den primitieven mensch. Er zullen echter nog 20 jaren van hard werken nood:g zijn alvorens de huidige ontdekkingen nuttig kunnen worden geëxploiteerd. Veertien personen, onder wie leiders win collectieve boerderijen en voedselopslag plaatsen in verschillende deelen van de Sov jet-Unie zijn gearresteerd. Zij worden be schuldigd van anti-Sovjet-sabotage en heb ben belangrijke hoeveelheden graan gede natureerd of verduisterd. Volgens Fransche berichten is de uit drie lcoppen bestaande bemanning van een Ma- raucer-toes-tel in de buurt van de marine- luchtbasis te Marseille om het leven geko men. '.oen het toestel vlam vatte en neer stortte. Vier man kwamen om het leven, al len Fransehen. Drie hunner waren leden der bemanning, die vierde een passagier. De verscheping van een groote hoeveelheid hout voor den Britsehen huizenbouw vol doende voor 40,000 huizen is van Karlsruhe tut via den Rijn begonnen. Het betreft 585 000 m3. die tegen einde Juli 1947 verzonden zul len zijn. De eerste boot heeft met bestem ming Rotterdam, Kj*lsruhe verlaten. Alles gaat in Nederlandselie schuiten, naar Rotter dam. van Karlsruhe, Mannheim, Ileilbronn en Asi ïaffenburg uit. Nederland krijgt ook Bj.oiii} m3 van deze zending. Dr. K. H. E. Gravemeyer naar Zuid-Afrika Voor de vierde maal in 1946 vergaderde de Generale Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk, dilmaal te Utrecht. Dr, Ph. J. Idenburg werd benoemd als advi seur der Generale Synode namens den Raad voor de Inw'êndige Zending en ds. A. J. Bronkhorst als voorzitter van den Raad voor Kerk en Publiciteit, Dr. J. M. van der Veen werd benoertid als docent aan „Kerk en Wereld". In opdracht van de Generale Synode zal dr. K. I-I. E. Gravemeyer een reis ma ken door Zuid-Afrika, teneinde het con tact met de Hervormde Kerk en geestver wante kerkformaties aldaar te leggen en de iSositie en de bedoelingen van de Ne derlandsch Hervormde Kerk uiteen te zet ten, Een drietal door het Moderamen aan te wijzen gedelegeerden zullen afgevaardigd worden naar de Noord-Amerikaansche kerken om den dank voor de vele hulp aan de zending in Indonesië en ons land over te brengen en tevens het wezen en het werk van de Hervormde Kerk hier te lan de uiteen te zetten. Beide reizen kunnen geschieden zonder de financiën der kerk te bezwaren Het Inter-Kerkelijk Overleg en de politieke delinquenten In een vergadering van het Inter-Kerke- Sijk Overleg, afdeeling Gelderland, is een motie aangenomen, welke ter kennis van de ministers zal worden gebracht. Daarin wordt verklaard dat overheidsorganen en semi-overheidsinstellingen veelal weigeren omslagen politieke delinquenten in dienst te nemen en dat de houding van de advo caten in vele gevallen zoo is, dat voor on- ermogende' politieke delinquenten geen behoorlijke verdediging wordt gevoerd. De slounnormen zijn zoo laag. dat ver- pauperiseering onvermijdelijk is. met de droevige gevolgen van misdadigheid én prostitutie. Er wordt niet gezorgd voor ruimere bestaansvoorwaarden De mede werking. welke de kerken en "nerstelver- eenigingen hebben toegezegd en getoond om kindertehuizen over te nemen en kin deren onder haar toezicht te stellen, wordt van overheidswege niet aanvaard. Voor groote groepen van politieke gevangenen is nog geen uitzicht gekomen voor een spoedige berechting, nadat eerst door de ministerieele verklaring de hoop was ge komen van spoedige invrijheidstelling. De moedeloosheid onder de kampbewoners is thans zoo groot geworden, dat de geeste lijke verzorgers en sociale werkers in vele gevallen nauwelijks godsdienstige en so ciale belangstelling kunnen wekken. Het Inter-Kerkelijk Overleg dringt er op aan dat eenerzijds de overheid een duidelijk voorbeeld geve door opneming van poli tieke delinquenten in hei maatschappelijk leven te bevorderen en aan de andere zijde blijk geve, dat medewerking der .ikerken voor de reclasseering op prijs ■ordt gesteld. r~ Procedure voor gemeentelijke grenswijziging vereenvoudigd De Anti-Revolutionairen, de Christelijk- Historischen, de Staatkundig Gereformeer den en de Communisten stemden gisteren in de Tweede Kamer voor een amende ment van mr. Algera, dat beoogde den zoo- genaamden „dubbele raad", de commissie van ingeaetenen, te handhaven, welke bij gemeentelijke grenswijzigingen advies moet uitbrengen. Minister Beel verklaarde dat men de kosten en vertraging ver oorzakende verkiezing, van zulk een com missie gerust kon missen. Zij bleek prac- tisch vrijwel steeds een doublure van den gemeenteraad te zijn. Met 48 tegen 24 stemmen verwierp de Kamer het amende ment, 'om vervolgens met 49 tegen 23 stemmen het wetsontwerp tot vereenvou diging van de grenswijzigingprocedure aan te nemen. Na behandeling van het wetje, dat voor- loopige voorzieningen treft om een eind te maken aan den huidigen chaotischen toe stand van het bouwkaswezen, kwam de hoofdschotel van dezen middag: het wets- ontwerp tot aanstelling van een regee- ringscommissaris voor de Friesche ge- 1 meente Opsterland, waar de gemeenteraad weigert samen te werken met den burge meester, die, na door het M. G. gestaakt te zijn geweest, weer is teruggekeerd, na dat de zuiveringsinstanties beslist hadden dat hij voldoende vrijuit ging om burge meester te kunnen zijn. De gemeentenaren wenschten hem echter niet terug, maar de regeering achtte hfet billijk om hem bij ■wijze van rehabilitatie, eerst op zijn ouden post terug ie laten keeren De raad wei gerde alle samenwerking en uit een ge- zagsoogpunt wilde minister Beel niet wijken. De heeren Steinmetz (K.V.P.), Croll (C. H.) en Algera (A R.) konden wel met het ontwerp meegaan. De heer Steinmetz wil de zelfs den burgemeester als regeerings commissaris laten optreden, een denkbeeld j dat de heer Scheps (P.v.d.A ten eenen- male verwierp. Deze meende dat de raads leden vrijuit gingen aangezien er feitelijk nog geen raad is. doordat de noodraad ge weigerd heeft de geloofsbrieven goed te keuren. Juist door het ontbreken van een raad in Opsterland achtte mr. De Wilde (A.R.) het aanhangige ontwerp noodig. Mr. Korthals (P.v.d V.) wilde de moeilijk heden oplossen door aanwijzing van een bepaald orgaan, dat door goedkeuring dei- geloofsbrieven den raad gelegenheid zal geven, in functie te treden Een hiertoe 'Sport in 't kort VIJFKAMP HAARLEMSCHE ZWEMMERS. De door de Zwem Club „Haarlem" geor ganiseerde Vijfkamp werd door deze vereeni ging gewonnen. De uitslagen luiden: Dames: 100 in. borsterawl: 1. I. Smit. HPC 1.19; 100 m. schoolslag: 1. N. Turkenbug, DWT 1.28: 100 m. rugslag: 1. J. Wisker, DWR 1.27; 5 x 50 m. borsterawl estafette: 1. „Haarlem" 3.09.2: 10 x 50 m. borsterawl estafette: „Haarlem" 6.55: gemengde Zweedsche estafette: 1. ..Haar lem" 6.42. Heeren: 100 m. borsterawl: 1. B. v. d. Bogaerde. HVGB 1.04; 100 m. schoolslag: W. Frankenthal. HVGB 1.21; 100 m. rugslag: F. Maus „Haarlem" 1.13.9; 5 x 50 m. borst erawl: 1. HPC 2.49.9; 20 x 50 m. borsterawl: 1. „Haarlem" 10.22; 2. HVGB 10.45. Einduitslag: 1. ZC ..Haarlem" 2793.3 pt 2. HVGB 2851.4 pt.; 3. DWR 2952.7 pt 4. HPC 2969 Dt.; 5. DWT 2148.2 pt- Tips en Tops in De bril yan Sultan Sar 95. Voorzichtig sloopen Tipsi Tops en cle Sirdar over het beboschte eiland De Sultan volgde met Hassan. „Mis schien komen ook van den anderen kant vijanden", zei Tops, „ze zullen ons zeker willen omsingelen". „Ik ga vast strekkende motie van den heer Scheps werd met 28 tegen 38 stemmen verworpen. Tenslotte werd het wetsontwerp met 48 tegen 14 stemmem aangenomen. Minister Beel verklaarde cTat hij zoo spoedig mo gelijk herstel der normale situatie in Op sterland zou bevorderen. Dat de burge meester met-het regeeringscommissariaat belast zal worden, is niet waarschijnlijk. Kennemer Zweefvlieg-club De groote opkomst op Alen propaganda- avond van de Kennemer Zweefvlieg-Club, welke in restaurant Brinkmann te Haar lem werd gehouden, bewees, dat de animo voor het zweefvliegen groot is. Ook werd een goed doel gesteund. De club bezit geen transportwagen, waardoor zij vele moei lijkheden ondervindt. Het saldo van de bijeenkomst kwam voor den aankoop er van ten goede. Nadat de voorzitter, de heer P. Akkerboom een inleidend woord had gesproken, deed de heer Asselberg mededeelingen over de Koninklijke Ne- diylandsche Vereeniging voor Luchtvaart. De vereeniging, welke in 1907 is opgericht door ballonvaarders, telt op hei oogen- blik vele leden, die weer aangesloten zijn bij organisaties op het gebied van motor vliegers, zweefvliegers en bouwers van modelvliegtuigen. In den oorlog staakte het bestuur de werkzaamheden, maar het heeft na de bevrijding belangrijk werk verricht. Dezen avond werden eenige films vertoond. Belangstelling trok in de eerste plaats de film over het zweef vliegen van de Walchersche club. Dan werden beelden op het doek gebracht van de Havilland-fabrieken, waar vele oor logsvliegtuigen, o.a. de Mosquito gebouwd zijn en waar nu gewerkt wordt aan ver- keerstoestellen, zooals de Dove. De bouw van de vliegtuigen was te zien. evenals luchtaanvallen op Duitschland. Een wed strijd hersengymnastiek stond op het pro gramma, waarbij vragen over de lucht vaart werden gesteld. Engelsch voetbalelftal Het Engelsche voetbalelftal, dat 13 Novem ber te Manchester tegen Wales uitkomt en naar alle waarschijnlijkheid ook. op een en kele uitzondering na, op 27 November te Huddersfield tegen Nederland zal spelen is als volgt samengesteld: Doel: Swift (Manchester -City); achter: Scott (A/senal) en Hardwick (Middlesbrough), aanvoerder; midden Wright (Wolverhampton Wanderers). Franklin (Stoke City) en Cock- burn (Manchester United); voor: Finney (Preston North End). Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middlesbrough) en Langton (Blackburn Rovers). Stanley Matthews van Stoke City is dus met in het elftal opgenomen, hoewel hij weer geheel fit verklaard is en Zaterdag voor zijn club zal uitkomen in de League. Aangezien hij in geen acht weken gespeeld heelt, Haring was besmet met typhusbacilleii Het onderzoek naar de typhusgevallen, welke zich na een bruiloftsmaal in Am sterdam hebben voorgedaan, heeft uitge wezen dat de tijdens den maaltijd genut tigde haring met typhusbacillen was be smet, doordat de bij den haringleverancier inwonende schoonmoeder bacillendraag ster was. Iemand, die op denzelfden dag dat het bruiloftsmaal werd gehouden, in hetzelfde hotel had gedineerd en die ook een haring had genuttigd, is eveneens overleden. achter dezen boom zitten", kondigde de Sirdar aan, „wanneer er dan iets beweegt bij de uitgang van den tunnel, neem ik het onder vuur'. Terwijl hij dit zeide, waren Halef en zijn mannen echter al naar buiten gekropen. „Wij moeten ons met boomtakken bedek ken' zei Halef, „want die Sirdar mist nooit als hij schiet". „Moet de zaak al in brand"! vroeg èén der roovers. „Eerst wachten op orders van Halef', zei een andere. BINNENLAND Militairen kunnen, van heden af geen brie ven meer portvrij ver zenden. Briefkaarten blijven portvrij mits zij geen mededeeling over handelstransacties of be stellingen bevatten. De vernielingen in* de Chr. HBS te Gronin gen blijken gepleegd te zijn door drie leerlin gen van respectievelijk 14, 15 en 1G jaar.» die meenden onrechtvaardig behandeld te zijn. Btf het vliegveld in Nieuw Loosdrecht von den eenige jongens een huls met buskruit. Toen zij er een brandende lucifer bij hielden volg de een hevige ontplof fing: De 16-jarige D. H.." werd ernstig gewond. Hij zal een oog moeten missen. Er worden bespre kingen gevoerd over dg mogelijkheid, een deel van de „Britain can make it" tentoonstel ling te Londen naar Am sterdam over te bren gen. De grootste moei lijkheid schijnt het vin den van een voldoende groot gebouw te zijn. In Breda zijn eenige personen aangehouden, did gekleurde paraffine als spijsolie verkochten voor f 8 per flesch. Tot raadadviseur bij het ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening is benoemd de heer J. Horring. directeur van het Landbouw-Econo- misch Instituut. Prins Bernhard is gisteren te Den Bosch geïnstalleerd "als zwa- nenbroeder der Illustré Lieve Vrouwe Broeder schap. De Koningin voert dezen titel reeds sedert 1899. Prinses Ju liana werd in 1927 zwa- nenbroeder, De Hilversumsche gemeentebegrooting voor 1947 vertoont een tekort van 1.7 millioen. Haarlem en Omgeving De heer A. vaif Ge luk, weihouder van Pu blieke Werken der ge meente Bloemendaal, zal Zaterdag geen spreek uur houden. Ter voorkoming, van misverstand verzoekt men ons mede te dee len. dat de in het ver slag over de ,,Vrij-Ne- derland"-zaak senoem- öe 28-jarige ambtenaar J. L. niet werkzaam is bij het Beheersinsti tuut te Haarlem. De heer T. W. L. M. dc Winter, directeur van het Telefoondistrict Haarlem, die den dienst wegens hel bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd verlaat, heeft gisteren afscheid genomen van het perso neel. Hem werd een al bum met foto's van ge bouwen en installaties aangeboden. De heer J. v. d. Jagt, Godfried v. Bouil lonstraat 9 rood. bestel ler-voorman bij de pos- lerüen. hoopt op G No vember den dag te vié- re.. dat hij veertig jaar werkzaam is bij het be drijf der P.T.T. Van de voetbalclub DCO is hij van de oprichting af lid cn dan heeft hij tallooze jaren zijn medewerking verleend aan muziekver- eenigingen. Haarlems Gemengd Koor, onder leiding van. Jan Booda opent op 7 November het seizoen met een uitvoering on der den titel „Humor in de Concertzaal". Op het programma staan werken van dr. Jol)an Wagenaar. Medewerking verleenen Corry Bijster Lex Karsemeijer, Jaeq Lagas en Nelly Wage naar (begeleiding). Op den Bloemcn- daalselieweg te Bloe mendaal heeft een auto een drietal naast elkan der rijdende wielrijders aangereden. Slechts een der wielrijders bekwam lichte verwondingen', terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. Ds. E. de Jong. met verlof te Heemstede, heeft bedankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk te Semarang. Ds. van Nood Gereformeerd predikant te Velsen, die als gees telijk verzorger van Ned. militairen naar Ned, In dië moest gaan, keert per vliegtuig terug, hij hoopt omstreeks 6 No vember op Schiphol aan te komen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2