Een sprookje herleeft Jiex Jheatec In zeventig jaar van huis tot stad Amsterdamsche Kanaalmaatschappij EERSTE STEEN VAN IJMUIDEN Gelegd door Alida Smakman Oud 7 jaar 1 November 1876 FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 68) Een dag was ik niet heelemaal' in orde, antwoordde Grottkau Senior lachend, maar dank zij de voortreffelijke constitutie van onze familie ben ik het te boven gekomen. Doddie wierp zich op haar schoonvader in spé en bewerkte zijn breede borstkas met haar kleine vuisten. Leugenaar. Het heeft je wat goed gesmaakt. Je hebt alles opgegeten. Het dienstmeisje bleef stom verbaasd staan. Grundtvig achtte het tijd om in te grijpen. Met het oog op mijn personeel moet ik jullie nu verzoeken mijn huis te ver laten, zei hij met gemaakt vertoon van waardigheid. Dod's doortastend optreden in het openbaar begint min of meer op zien te baren, Ik zal jullie naar hotel „Eremitage" rijden, waar ik kamers heb besteld. Wanneer jullie je van het stof van de reis hebt ontdaan en Dod haar al of niet gerechtvaardigde verontwaar diging te boven is gekomen, verzoek ik me daarvan telefonisch in kennis te wil len stellen. We kunnen dan oen autotocht gaan maken of ons op andere manier trachten te amuseeren- Bij de lunch en diner zijn jullie natuurlijk onze gasten. Bij het voorloopige afscheid, dat hier op volgde, nam Falke de schilderes even terzijde. Grundtvig en mijn kleindochter la ten u verzoeken bij ons uw intrek te nemen, juffrouw Bratt. Maar meneer Flake, dat kan ik toch niet doen? Anne, kom eens hier en help me even juffrouw Bratt te bewegen om hier te blijven;- Anne stak haar arm door dien van haar moederlijke vriendin en trok haar met zich mee naar het bordes, dat door 'een soort gemetselde borstwering van de straat was gescheiden. Wanneer men zich over het lage muurtje heen boog, kon men den serpentineweg zien. die naar Monte Carlo leidde. Juist reed de auto voorbij, welke het geheele gezelschap naar het hotel bracht. Doddie Hesterberg zwaaide uitgelaten met haar reismuts. Senta, je moet, zoolang we hier zijn, bij ons blijven. Aan jou heb ik m'n geluk te danken. Ben je zoo gelukkig, Anne?. Anne's stralende glimlach maakte elk ander antwoord overbodig. Heb je nog iets van mijn moeder gehoord, Senta? vroeg ze daarop zacht. Ja. door notaris Hamsen. Ze is weer in Elmshorn en leeft daar zeer terugge trokken. Ze schijnt een weldadigheids- vereeniging voor arme visscherskinderen te hebben opgericht. Ik wensch haar rust en vrede. En hoe staat het met Vera? Over Vera behoef je je niet onge rust te maken, Anne. Die is met haar neus in de boter gevallen. Het geluk wordt nu eenmaal ook hun, die het zeker niet verdienen, nog wel eens in den schoot geworpen. Ilarry Olsan is zijn teleurstel ling over het feit, dat zijn verloofde in werkelijkheid geen freule Falke bleek te zijn. te boven gekomen en heeft haar des ondanks getrouwd. De jongen moet wer kelijk hopeloos verliefd zijn geweest. In ieder geval zetelt de ondernemende nu als mevrouw Olsan in een keurige villa in de buurt van Kopenhagen. Je groot vader heeft haar zelfs nog een keurige uitzet gegeven, waarmee mijns inziens de grootmoedigheid wat al te ver is ge dreven. Wist je daar allemaal niets van? Nee, grootvader heeft me er niets van verteld. Ik hoop, dat Vera gelukkig is. O, een kat komt altijd op haar poo- ten terecht, antwoordde Senta Bratt fleg matiek. En nu zullen we dit onderwerp maar verder laten rusten, Anne, Waar Vanaf hëïlen t/m "Woensdag' 6 Nov, •faines Mason en Mary dure De nacht heeft (togen (The night has eyes) Lumina film gaat die weg heen, waar die aufo's daar als kevertjes overheen kruipen? Dat is de weg naar La Turbie. Ernst kan er ons na de lunch wel heen brengen. Als schilderes zal je er schitte- dende plekjes zien, die stellig waard zijn op het doek te worden gebracht. Over schilderen gesproken, Anne, weet je, dat je grootvader je portret voor den Falksburcht heeft gekocht? Ja, dat heeft hij me wel verteld. Het schijnt, dat hij je ook wil opdragen de oude schilderijen op den Falksburcht te restaureerén en een, portret van hem zelf te schilderen. Zoo zie je dat jouw geluk ook mijn geluk is geweest. Zoo'n mooie opdracht heb ik me allang gewenscht. En hoe gaat het met de oude Ursel? vroeg Anne. Uitstekend. Ze heeft me verzocht haar groeten over te brengen. Den dag ..vóór ik wegging, is ze naar den Falks burcht vertrokken om daar alles voor je terugkomst in orde te brengen Nee, maar. wie toetert daar - zoo ver schrikkelijk? Het gaat me door merg en been. Dat is het signaal van m'n man, lachte Anne. Die is uit duizenden te herkennen. Ze vergat haar gast en haastte zich over het tuinpad naar hem toe. Senta Bratt keek haar glimlachend na. P* EINDE. ders worden, Het, had niet veel ge scheeld oi de eerste steen van IJmui- den was gelegd in de Kanaalstraat. De overlevering zegt, dat deze al klaar was, maar niet geplaatst werd omdat het niet' de eerste, maar de tweede zou zijn geweest. Als we een greep doen in de rijke schat der herinneringen, dan denken we in de eerste plaats aan het grootsch gevierde feest' in 192G toen IJmuiden een halve eeuw bestond. IJmuiden en Velseroord werden administratief ver- eenigd tot ee"n stad. die den naam IJmui den kreeg. Na de Rijkswoningen verrezen spoedig meer huizen: eerst de Kanaalstraat, toen de daarachter gelegen straten. Bii het halve-eeuwfeest was het deel dat gelegen was tusschen de inmiddels tot stand gekomen spoorbaan en de sluis nagenoeg volgebouwd, vooral dank zij de ontwikkeling van de stoomtrawler- visscherij. die IJmuiden tot de grootste visschershaven van het vasteland van Europa zou maken. De ontwikkeling van IJmuiden gaat dan ook meer paral lel met die van de visscherij dan van de scheepvaart. Hotel Willem Barendsz verrees, later het thans gesloopte Ko ning Willemshuis. Het Willemspleïn ontstond met in het midden de bekende pomp. later vervangen door de muziek tent. waar de Harmonie Concordia eer.s haar triomfen vierde. IJmuiden stond meermalen in het middelpunt der nationale belangstelling i en allerlei gebeurtenissen trokken dui zenden bezoekers. Er ontwikkelde zich in den zomertijd een druk strandleven. Wanne zomerda gen trokken tienduizenden bezoekers, die genoten van het breede strand, van de verrukkelijke wandeling op de pie ren, van het steeds afwisselende pano rama dat de zee bood, die nooit ledig was, tenzij een hevige storm de schepen noopte, ver var> de kust te blijven. Grootsch was de aanblik van de woe lige zee, als zij met haar beschuimde golven de pieren beukte. Gevaarlijk was ze. Denken we slechts aan de ramp van de Sa lento, waarbij een 30-tal Ita- liaansche zeelieden in het gezicht van de veilige haven .hun zeemansgraf von den. IJmuiden werd een stad. met bijna 30.000 inwoners, een stad die groeide van de zee tot aan de spoorbaan Haar lem-Beverwijk. IJmuiden werd ontworsteld aan- de duinen, moeizaam maar met een on tembare energie. Een rijke historie ligt er in dit be trekkelijk korte tijdsbestek: Oud-IJmui den volgebouwd. Nieuw-IJmuiden, eerst een stadje op zichzelf, werd het ver- bi ndihgsteeken tusschen het havenge bied en IJmuiden-Oost, het oude Vel seroord. met als spil de forsche water toren. die den zeeman tot baken dient voor zijn peilingen. En aan den overkant van het kanaal, nadat eerst de Middensluis,. later de Noordersluis was gebouwd, ontwikkel de zich een nationale industrie. die duizenden arbeiders werk verschaft. Het havenoppervlak verveelvoudigde zich door den sluizenbouw, door den aanleg der havens, van het Staatsvis- schershavenbedrijf en van het Hoog- ovenbedrijf, de werkgelegenheid kreeg meer verscheidenheid, waardoor het visscherijbedrijf haar bijzondere positie verloor. IJmuiden werd groot met strijd en tegenslagen. De eerste sluis in IJmuiden de Zuidersluis in wording. Het werd weer klein in den gpjbten strijd, waarin duizenden huizen ver loren gingen, waaronder eenige. als het politiebureau op het Willemsplein, het Koning Willemshuis. Hotel Kommer Eén, die zoo langzamerhand tot de his torische monumenten gerekend konden .worden. Mevrouw Koevoets-Smakmctn Zij zullen niet herrijzen, maar de plannen voor den wederopbouw geven ons de zekerheid, dat op de plaats, waar eens de monotone gevels der oude woningen de straten tot on-aestheiische wangedrochten maakten een modern industrie- en handelscentrum zal ver rijzen. met ten Oosten daarvan een mo derne woonstad, bestemd voor hen, die voorbestemd zijn om het ontzielde IJmuiden weer tot leven te brengen. S. B. De clichés bij dit artikel zijn van mevrouw A. KoevoetsSmakman. Feestavond Buurtver. „Umuiden" De Buurtvereeniging „De Ruyter" gaf een feestavond in „De Griffioen"., waaraan medewerkte het gezelschap van Piet de Vos, Het is voor de buurtbewoners een mooie avond geweest en er is volop geno ten van wat er op het tooneel werd ver toond. „Gijsbert Japix" van Haarlem speelde „De Kening Skaek" Voor de Friesche Vereeniging „Fryske Trou" alhier gaf de Haarlemsche zuster- vereeniging ..Gysbert Japix" een opvoe ring van het tooneelstuk „De Kening Skaek" van Abe Brouwer. Een groot aan tal Friezen was opgekomen om de in het Patronaatsgebouw gegeven voorstelling bij te wonen. Er werd uitstekend gespeeld, zooals we dat van de Haarlemsche Friezen gewend zijn en daardoor hebben de vele bezoekers een genotvollen avond gehad. De bloemenhulde en de woorden van dank van den voorzitter van „Fryske Trou", den heer P. Dijkstra, waren wel verdiend. 1 November 1876 IJmtliden 1 November 1946 Vandaag is IJmuiden jarig. Onze „stad aan dé zee" herdenkt haar 70sten geboortedag. Maar er is geen feeststem ming, want de stad, die in een men- schenleeitijd door een geslacht van harde werkers werd opgebouwd, in een streek van duinen en struiken, van ko nijnen, fazanten en stroopers, kreeg in den oorlog slag op slag en Is nu, vooral daar waar eens haar hart het sterkst klopte, niet veel meer dan een puinhoop. Maar toch willen we dit jubileum herdenken, vooral omdat we nu staan voor een mijlpaal, want de dagen van IJmuiden als woonstad zijn geteld. Onze plaats zal zich ontwikkelen in een heel andere richting, zij is bezig te worden een plaats, waar industrie en handel zullen groeien, die haar tot een waar dige voorstad van de tweede haven des lands zullen maken. Hierbij staat afgedrukt de tekst van den eersten steen, die vandaag juist 70 jaar geleden van het eerste huis van IJmuiden werd gelegd door den toen 7-jarigen Alida Smakman, thans mevrouw Koe- voets-Smakman, die met haar echt genoot gepensionneerd ambtenaar van het Staatsvisschershavenbedrijf. een rustigen levensavond geniet. Het echtpaar woont thans in Sant poort. Mevrouw Koevoets-Smakman is dus de eerste steenlegster van IJmuiden en zeer waarschijnlijk de eenige van dege nen, die deze plechtigheid bijwoonden, die nog in leven is. We hebben een dezer dagen een praatje met de krasse 77-jarig'e dame gemaakt en zij wist nog heel veel van deze gebeurtenis te vertellen. Haar vader was in dienst van de Amsterdam sche Kanaalmaatschappij, de onderne ming, die het Noordzeekanaal heeft doen graven. Het groote gezin woonde eerst in Velsen, later op Palsterhof, een huis, dat eenzaam stond in de Breesaap, te midden van een duin landschap, waar de landelijke rust door niets verstoord werd. vToen het groote werk af was, werd de heer Smakman aangesteld als adjunct-sluismeester. Hij werd de stamvader van een groot ge slacht wanneer men het adresboek er op naslaat, zal men daarin een groot aantal.nazaten vermeld kunnen vinden. Bij de plechtigheid van de eerste steenlegging waren o.a. aanwezig hoofdingenieur Dirks en de ingenieurs Conrad en Van Rijn. Hoofdingenieur Dirks had er op aangedrongen dat Aiida Smakman deh steen legde. Burgemeester der gemeente Velsen Er lcioam een nationale industrie, het Hoogovenbedrijj. was in dié dagen de heer Enschedé. IJmuiden kwam onder zijn ambts gebied en toen vaststond, dat zich daar, aan den mond van het Noordzee kanaal, een nieuwe wijk zou ontwik kelen, werd IJmuiden min of meer of ficieel bij Velsen ingelijfd. Burgemees ter Enschedé lcwam in een met fiere paarden bespannen landauer zijn nieuw gebied binnen rijden en Alida Smakman zou den burgemeester bloe men aanbieden en een „versje" opzeg gen. gemaakt door haar vader: „Edelachtbare Heer Burgemeester Ontvang U dit bouquet Uit-mijne kinderhand; Dat onder Uw beheer IJmuiden komt tot -"stand". Het overhandigen van het bouquet liep vlot van stapel, maar toen Alida haar versje op zou zeggen, zonk haai de moed in de schoenen en moest haar vader haar taak overnemen. In de onmiddellijke nabijheid van de Zuidersluis die toen dien naam nog niet di-oeg want de Middensluis en de Noordersluis lagen nog in het verre verschiet werden dus de eerste hui zen van IJmuiden gebouwd. Ze zouden er alle nog gestaan hebben, als er geen oorlog 1S401945 was geweest. De Duitschers kwamen in IJmuiden en be gonnen te sloopen. Ook het huis met den gedenksteen viel onder de moker slagen van de vernielers. En met het huis verdween ook de gedenksteen. Men had gedacht hem te kunnen redden. Hij werd trouw be waakt, maar op zekeren morgen was hij verdwenen. Nu ligt hij misschien er gens onder het. puin en zoo verdween het tastbare aandenken, de steen die gevolgd zou worden door duizenden an dere. Thans bewerkt de steenenbikker ze me: zijn bikhamer om ze bruikbaar te maken voor den wederopbouw. Snelle groei der nieuwe stad Het begon dus met de huisjes nabij de sluis. Daarachter was de aarde nog woest en ledig, maar het zou snel an-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3