IJmuider Courant Crooter Kranten Duitschland's kleine buren wenschen er bij te zijn Wallace aan hef woord De gouverneur van Curacao in ons land ÜJte Jaargang' No. 18473 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-lloofclrcdactenr: Robert Peereboom Zaterdag 2 November 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. HET verheugt ons te kunnen mededee- len, dat met ingang van Maandag 4 November een vrij belangrijke vergrooting van de papiertoewijzing aan de dagbladen in werking zal treden. Wij zullen onge veer anderhalf maal zooveel papier kun nen gebruiken als in den laatsten tijd het geval was. Dit zal natuurlijk den inhoud ten goede komen, die wordt uitgebreid. Tevens stelt ons dit in de gelegenheid, grooter lettercorpsen te bezigen, hetgeen aan veler wenschen tegemoet zal komen. Het heeft ons steeds verdroten dat ten deele zoo kleine letter toegepast moest worden, maar het was onvermijdelijk. Een belangrijke wijziging in het uiter lijk van dit blad zal uit de verhoogde Rapiertoewijzing voortvloeien. Wij zullen de aanwinst namelijk niet verwerken in een vergrooting van het aantal pagina's, maar in een terugkeer tot het oude, voor- oorlogsche formaat. Dat wil dus zeggen: het oppervlak der pagina wordt tweemaal zoo groot en uw krant zal op vijf dagen der week vier groote pagina's en op Zater dag zes groote pagina's tellen. Wij hebben Uit besluit niet dan na rijp beraad genomen en zijn ons wel bewust, dat de verandering menigeen even vreemd zal aandoen. Men is dat groote voor-ooiv logsche formaat ontwend, en alweer ge woon geraakt aan het kleine na-oorlogsche krantje. Maar dat heeft steeds het ken merk van een tijdelijke noodoplossing ge dragen, en de terugkeer tot den vanouds toegepasten grooten „bladspiegel" moest vroeger of later komen en zou op den duur om technische redenen, zelfs noodzakelijk zijn. Dat deze uitbreiding van den omvang der dagbladen verzekerd is, stemt ons te vreden, maar geenszins voldaan. In vak kringen is het nieuwe stadium in de ver grooting van de krant, dat a.s. Maandag intreedt, steeds beschouwd als het berei ken van het minimum, dat noodzakelijk vereischt wordt, opdat het dagblad aan zijn voorlichtende taak zal kunnen vol doen. In andere landen is dat al veel eer der bereikt en sinds geruimen tijd over schreden. De Nederlandsche overheid heeft een merkwaardige kortzichtigheid getoond ten aanzien van het groote belang, dat de ontwikkeling der dagbladpers voor herstel en opbouw heeft. Meermalen is daar op deze plaats over geschreven. Ilc zal die argumenten nu niet herhalen, maar er wel Uw aandacht op vestigen dat deze overtui ging algemeen gevoeld wordt. Een pas gehouden opinie-onderzoek, waarvan de uitslag in dit nummer vermeld wordt, toont aan dat een groote meerderheid dei- ondervraagden vergrooting der dagbladen verkiest boven vermeerdering van het aan tal geïmporteerde films en aan het ver krijgen van grooter dagbladen bijzondere beteekenis hecht. Geen wonder. Toen dat opinie-onderzoek werd aangekondigd, was deze uitslag te verwachten. Kenmerkend voor dezen tijd, waarin nog zooveel verwarring en ver deeldheid in de wereld heerschen, is een steeds toenemende drang naar meer ken nis en begrip. Men verkiest die boven meer ontspanning. De journalist, wiens vak meebrengt dat hij in voortdurend nauw contact met de openbare meening staat en haar scherp aanvoelt, merkt dat uit de intense belangstelling, die de krant x'ten deel valt. Des te meer heeft het tal men met de vergroote papiertoewijzing hem gekweld en met nadruk voegt hij daarom aan de aankondiging der komende uitbreiding toe: wij zijn er nog niet; het minimum is pas bereikt. Wij hopen en verwachten dat het resultaat van het be wuste opinie-onderzoek ertoe zal bijdra gen om de autoriteiten te doen beseffen, dat verdere uitbreiding van de dagbladen op korte termijn moet volgen. Niet om onzentwil. maar in het openbaar belang. De nu komende uitbreiding zal voor handel en industrie en ook voor de ge legenheids-adverteerder meebrengen, dat de hinderlijke vertraging in de uitvoering van advertentie-opdrachten tot een mini mum zal worden teruggebracht. Ook dit is in het belang van het onderling menschc- lijk verkeer, dat in zoo groote mate door het dagblad moet worden gewaarborgd. Wij zullen evenwel in geen geval een grooter deel van de courant voor adver tenties beschikbaar stellen, dan tot dusver het geval was. Het groote belang van den redaction eel en inhoud blijft in dezelfde mate overwegen. De komende verbeterin gen van dien inhoud waren grootendeels al voorbereid en zullen dus ten snelste blijken. R. P. Nieuw arrestatiebevel tegen „professor" Pootjes Nadat op 3 October een arrestatiebevel tegen „professor" Pootjes was uitgevaar digd. werd hij. samen met een deserteur, in zijn woning te Hilversum gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Am sterdam overgebracht. Op 10 October werd hij echter vrijgelaten. Thans is echter op nieuw een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd. De nationale Jootlschc raad heeft voor Zondag een staking voor geheel Palestina afgekondigd. Groote Vier over Duitschland Maandag zullen de tier ministers van Buitenlandsche Zaken hun eerste hijeen- komst houden van een reeks, gedurende welke liet. belangrijkste probleem der na-oorlogsche wereldordening (er sprake zal komen: Duitschland. Zij zullen hunne mecningen ten aanzien van de vraag, hoe het Duitsehe volk politiek en economisch zal moeten worden behandeld, toetsen en trachten overeenstemming te bereiken op een thema, dat in de betrekkingen tusschen de groote machten en in de levens omstandigheden dei' kleinere Europeesche volken een overheerschendc rol speelt Dit laatste is de verklaring voor liet. feit, dat Duitselilands kleine huren België, Nederland en Luxemburg bij de komeude besprekingen niet afzijdig wenschen te blijven. De regeeringen van België, Nederland en Luxemburg hebben door bemiddeling van hun ambassadeurs in Washington een formeel verzoek gericht tot den Ameri- kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, James Byrnes, een vertegenwoor diging te mogen zenden naar de bijeen.- komst van den raad van vier ministers in New York. De Nederlandsche ambassadeur dr. A. Loudon, werd in gezelschap van zijn Belgischen collega baron Silvercruijs en den Luxemburgschen gezant Le Callais, ontvangen door Dean Acheson, den plaats- vervangenden minister van Buitenland sche Zaken der Vëreenigde Staten, die het verzoek in ontvangst nam, dat namens de drie landen door den Nederlandschen am bassadeur werd uitgesproken. Dr. Loudon zeide, dat de diplomaiieke vertegenwoor digers van de drie landen te Londen. Mos kou en Parijs dezelfde verzoeken indien den. „De Nederlandsche regeering", aldus dr. Loudon, „heeft herhaalde malen de aandacht van de Amerikaansche regeering gevestigd op hel wezenlijke belang, dat Nederland heeft bij de toekomst van Duitschland. De Nederlandsche regeering heeft meer dan eens haar verlangen te kennen gegeven om van het begin af aan deel te hebben aan het uitwerken van den status. Met het oog op de aanstaande bij eenkomst van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier heeft de Nederlandsche regeering nog maals dit dringende verzoek aan de Ame rikaansche regeering gericht." Ook de pers aanwezig? Volgens Reuters correspondent in New York zou Molotof overwegen Maandag in de openingszittir.g van den raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken voor te stellen de pers op deze zittingen toegang te verleenen. Weerbericht ZACHTER. Geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk hier en daar opklarend met plaatselijk mist en nog koude. Later toenemende bewolking, tijdelijk ecnige regen, aanwakkerende wind tusschen Zuid en Zuid-West. Geleide lijk stijging van temperatuur. Dit voorstel zou een volkomen veran dering beteekenen in de houding die Mo lotof in de vorige zittingen van den raad heeft aangenomen. Ameland weer geïsoleerd Postboot met Kardinaal De Jong aan boord strandde Door den lagen waterstand als gevolg van den aanhoudenden Oostenwind is het eiland Ameland weer geïsoleerd. De post boot, welke probeerde Holwerd te berei ken, liep 300 Meter voor de Friesche kust aan den grond. Aan boord bevond zich ook kardinaal De Jong, die op Ameland, waar hij geboren is, het 300-jarig bestaan van de R.K. parochie had bijgewoond. Na eenigen tijd slaagde men er in, de passa giers van de postboot met een motorboot, welke bijna eveneens strandde, naar Hol werd over te brengen. De postboot is nog niet vlot gekomen. Het woord is aan. Jack London Een hond een been toe te werpen is geen liefdadig heid. Liefdadigheid is: het been te deelen met den hond, als men even hongerig is als hij. Nederland krijgt goud terug Hel door de Duitschers aan Roemenië betaalde goud voor olieleveranties, dat uit Nederland en België was geroofd, is door beide laatstgenoemde landen opgeëischt. De Roemeensche regeering heeft volgens Un. Press thans besloten, dit goud (zestig ton) aan deze landen terug te geven. Besprekingen in Batavia Vrijdagavond hebben in de ambtswoning van Soetan Sjahrir te Batavia, politieke besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegaties plaats ge had, welke ongeveer twee en een half uur duurden. Er zijn geen bijzonderheden be kend gemaakt. Opheffing Brandstoffen- commissies Het ligt in de bedoeling binnenkort over te gaan tot opheffing der Brand- stoffencommissies en daarbij betrokken bureaux voor de regeling van de distri butie van de brandstoffen. In verschil lende centra ook te Haarlem zullen, evenwel voorloopig nog kleine instanties blijven voor de verdere regeling „Welwillendheid tegenover Slavische landen' In een rede voor een politieke bijeen komst der democratische partij consta teerde de Amerikaansche oud-minister Henry Wallace, dat Byrnes zich bij het riskeeren van een oorlog met Sovjet- Rusland heeft laten opjagen door se nator Vandenberg en de departemen ten van Oorlog en Vloot aldus meldt Un. Press. „Ongetwijfeld is Byrnes niet aan sprakelijk voor de demonstraties die vliegers van de vloot boven het royalis tische Griekenland hebben gegeven. Zeker heeft Byrnes ook niet aan admi raal Halsey de bevoegdheid gegeyen om te zeggen, dat hij met zijn vloot zou gaan waarheen het hem beliefde. Het is moeilijk te gelooven, dat Byrnes heeft aangedrongen op het bezit en de forti- ficeering van de Riokioe-eilanden, en wel op een wijze, die beschouwd moet worden als een duidelijke bedreiging Gistermiddag landde op het vliegveld Schiphol de „Vlissingen". Als eerste pas sagier stapte uit het vliegtuig dr. P. A. Kasteel, gouverneur van Curagao. „Wat is het doel van uw komst in Nederland?" werd hem gevraagd. „Ik ben nu vier jaar gouverneur van Curacao. Het wordt langzamerhand tijd eens in Nederland te komen praten over allerlei loopende zaken. De Rijkseenheid? Wellicht zal die ook ter sprake komen. Het is op Curagao een waar paradijs. De vreemdelingen, Amerikanen en Engel- schen, zijn er niet over uitgepraat, dat bij ons niets gerantsoeneerd is. Wij hebben groote uitbreidingsplannen, bruggenbouw en aanleg van vliegvelden. Er is thans een interinsulaire telefoonverbinding tot stand gekomen, terwijl het net op Curagao ge heel geautomatiseerd is. Het groote vlieg veld op Aruba zal een modern station krijgen, waarvan de uitbreidingsplannen in voorbereiding zijn. Ook Bonaire heeft een eigen vliegveld, evenal St. Maarten waar het vliegveld naar Prinses Juliana genoemd is. „Hoe is het in economisch opzicht op Curagao gesteld?" „Onze export was zoo groot, dat wij ertoe moesten overgaan om dezen min of meer te beperken. Wij moeten veel invoe ren. vooral bouwmaterialen voor onze uit breidingswerken". „Kunt u nog iets zeggen over de maat regelen inzake de opheffing van de Cura- caosche militie, die vervangen zal worden door Nederlandsche troepen?" „Ik kan u slechts dit zeggen, dat de Curagaosche soldaten maar al te blij zijn, dat zij niet meer in dienst hoeven. De militaire schuttersverordening was op C ragao iets exceptioneels. De verdediging van Curagao is altijd een rijksaangelegen heid geweest". De gouverneur van Curagao, dr. P. G I Dr. Kasteel weet nog "iet hoelang hij Kasteel bij zijn aankomst op Schiphol. J in Nederland zal vertoeven. van Ruslands vrijen toegang tot de zeeën uit ziin eenige warm-waterha ven aan de Pacific. Ik weiger aan te nemen, dat Byrnes en het staatsdepar- tement gegaan zouden zijn tot het ris keeren van een oorlog met Rusland, als zij niet door Vandenberg en de militai ren waren opgejaagd". Ten opzichte van den Balkan zeide Wallace: „Ik geloof, dat nu deze regee- rimgen eenmaal onder supervisie van de groote drie tot stand gekomen zijn, wij welwillend moeten staan tegenover de wenschen van de volken van Oost- Europa om op basis van wederziidsehe welvaart en goede nabuurschap met do Sovjets samen te werken. Wij willen hopen, dat Rusland binnen het kader der politiek van goede nabuurschap niet zal intcr- venieeren in de binnenlandsche po litiek van de Oost-Europeeschc la-n- den, althans niet meer dan wij plegen te doen in de interne politiek van Latijnsch-Amerika". Wallace deed in ziin rede bovendien een aanval op de houding van ChurchiU tegenover de Sovjet-Unie. Zeven jaar geëischf tegen N.S.B.-hoofdredacteur Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft terecht gestaan de 52-jarige A. A. L. G. uit Hilversum, die tijdens de bezetting hoofdredacteur was van het blad „De Gooi- en Eemlander" G. genoot voorheen als „d'n Dré van Ulvenhout" bekendheid als schrijver van zoogenaamde Brabantsche brieven. Ter zitting bleek, dat G. zijn functie van hoofdredacteur had verkregen ten koste van den vroegeren hoofdredacteur den 65- jarigen H. H. van K., die 32 dienstjaren bij het blad had. De advocaat-fiscaal noemde verdachte ,;een opportunist van het ergste water, die tot Stalingrad in Januari 1943 rotsvast in een Duitsehe overwinning geloofde en zich als N.S.B.'er dienovereenkomstig gedroeg". De president las tallooze uittreksels uit G.'s artikelen voor. Daarin werd de Rijks commissaris opgehemeld en Hitier ver heerlijkt. Getuige Van K. vertelde, dat verdachte na Stalingrad een geestelijke inzinking kreeg, Hij had vast gerekend op den val van deze stad en reeds een artikel gereed gemaakt, met een groot opschrift er boven Stalingrad gevallen". Als curiositeit is dit te voren gezette artikel ter zetterij be waard gebleven. Stalingrad viel niet en eenige maanden later zeide G. zijn lid maatschap der N.S.B. op en nam hij om slag als hoofdredacteur. De advocaat-fiscaal mr. H. F. B'.atsse, eischte tegen G. 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een verzacn- tende omstandigheid zag spreker in net feit. dat G. nog den moed heeft genaa zijn uittreden uit de N.S.B. en het ontslag nemen als hoofdredacteur in het blad te publicecren. Het hof zal uitspraak doen op lo Nov.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1