Een vergefen en goede trouw Wereldnieuws texfielvoorraad Visscherij-Snufjes laps en Tops Toen in onze plaats in het „rampjaar" 1944 dc evacuatie kwam als sluitstuk van de lange rij kwellingen, is vooral velen neringdoenden de schrik om het hart geslagen. Een stoffeerder, die in Umuiden een welvarende zaak bezat, verstopte in allerijl zijn groote voor raden en bracht ook een gedeelte onder in het Patronaatsgebouw. Er over heen werden door behulpzame handen stoe len. tafels, eveneens aan den winkelier toebehoorend, gestouwd en zoo werd de kostbare stoffenvoorraad in IJmuiden achtergelaten. Toen na de bevrijding ook deze firma G. terugkwam, werd een kleiner pand betrokken, want het oude huis was door de Duitschers afgebroken. De handels waar werd weer „opgegraven" en zoo goed en zoo kwaad als het ging in het nieuwe winkeltje opgeborgen. Daar de heer G. zelf niet bij het verstoppen van de artikelen in het Patronaatsgebouw aanwezig was, vergat hij, dat daar nog wat „zat". De CCD kwam na eenigen tijd de zaken controleeren en zoowel de mannen der wet als de eigenaar waren ten hoogste verbaasd dat achter de berg meubels voor een tienduizend gulden textiel te voorschijn kwam. Vrijdagmorgen moest G. zich voor den Haariemschen politierechter verant woorden wegens het „opzettelijk achter houden van textiel, subsidiair het over treden van de distributiebepalingen". Daar het hier een tien a vijftien procent van den totalen winkelvoorraad betrof, achtte de Officier van Justitie het niet mogelijk, dat deze partij zoomaar ver geten werd en hij schetste het feit als „zeer ernstig". Ondanks de tegenwer pingen van G., die zich erop beriep, dat er in zijn zaak nooit iets zwart verkocht was en dat de evacuatie aanleiding gaf tot de meest wonderlijke toestanden, eischte de Officier zes maanden ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen textielgoede- ren. Mr. F. v. d. Goot, die als verdediger optrad, wilde radar-apparaten laten aanrukken om de betrouwbaarheid van getuigen en verdachte te peilen, maar drong er, bij ontstentenis van deze werktuigen, op aan, dat zijn cliënt voor al niet beschouwd zou worden als iemand, die te kwader trouw heeft ge handeld. Hij achtte de eer van den za kenman door het requisitoir van den Officier gekrenkt en legde, ter staving van zijn pleidooi, uiterst gunstige brie ven van den directeur van den IJmuider Dislribuiiedienst en den Inspecteur van Politie over. Verder vertelde Mr. v. d. Goot, dat verdachte nooit zaken met de Duitschers heeft trachten te doen en dat integendeel de illegaliteit heel veel aan hem te danken heeft. Hij zou nooit be zweken zijn voor „zwarte" aanbie dingen. maar wilde graag het distribu tieapparaat in onze plaats uitgebreid zien. opdat zijn klanten aan meer tex tiel geholpen werden. Door den grooten voorraad, dien G. in zijn winkel had op geslagen, was het niet noodig. dat hij de opgeslagen goederen in het Patro naatsgebouw aansprak en zoodoende is oil „magazijn" volkomen in het vergeet hoek geraakt. De ..opzet", waarop de aanklacht berustte, viel dus volgens den ad vocaat weg en daarmee kwam vol gens hem de heele dagvaarding op losse schroeven te staan. Boven dien wees de pleiter op de vele verschoonmgsgronden, die ten over vloede zouden zijn aan te voeren. Mr. v. d. Goot besloot zijn pleidooi met de woorden: „Ik wil geen cle mentie vragen, maar recht". NED. HERVORMDE KERK. Zondag 10 November zal voor de leden van het kiescollege een verkiezing wor den gehouden. Afrredend zijn de heeren: J. van Kempen. A. Koene, J. Spek en D. J. Slotboom. Voorts za! in de vacatures van de hee ren Chr. G. Holling en M. Markerink moeten worden voorzien. In een officieel rapport van de commis sie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de doodsoorzaak van koning Ananda Mahidol van Siam. die 9 Juni J.I. in zijn païeis werd doodgeschoten, wordt de mogelijkheid van een ongeluk uitgesloten. De commissie kon rüet zeggen, of de koning vermoord was, dan wel de hand aan zich zelf had geslagen. Trygve Lie. secretaris generaal "der U. N. O., heeft de begrotingscommissie van den u. N. O. medegedeeld, dat de begrootlng var. de organisatie voor 1946 19.G27.964 en voor 1947 23.790.(103 dollar bedraagt Op 2 November zal te Glasgow de echt- genoote van den Nederlandschen Ambassa deur te Londen, mevrouw Mlehiels van Ver- duynen. het nieuwste schip van den dienst Harwich—Hoek van Holland te water laten Het schip zal den naam „Arnhem" dragen. Te Berlijn speelden onlangs de 19-jarige Karl Albrecht en de 18-jarige Heinz Schroe- ter tien partijen schaak, waarvan de verlie zer de waardin van een Berlijnsch café met een knuppel zou moeten neerslaan. Zij zou den dan samen de woning uitplunderen. De Jongste schaker verloor, maar wachtte zoo lang met de uitvoering van de daad. dat Albrecht op een gegeven dag het voornemen uitvoerde, waarna zijn metgezel hem met het binnenhalen van de bult hielp. De waar din kon voor haar dood de daders echter nog identificeeren. Albrecht heeft thans 12 jaar tuchthuisstraf gekregen, terwijl eerst de doodstraf tegen hem was geëiseht. Schroeter wordt voor acht jaar m een jeugdgevangenis ondeigebracht. Mr. C. G. Bijleveld, de politierechter ging met het betoog van den verdedi ger mee en sprak G, vrij van het pri mair ten laste gelegde (de opzet) en veroordeelde hem voor de distributie- overtreding tot 500,boete of 30 da gen hechtenis. Voorts werd de terug geving van de in beslag genomen goe deren gelast. In zijn uitspraak wees de rechter op zijn geloof aan de goede trouw van G. Oefening Roode Kruis Zeven „gewonden" bij een spoorwegongeluk De E.H.B.O. van het Roode Kruis hield Donderdagavond een oefening op het station VelsenIJmuiden-Oost, die uitste kend slaagde en welke de verwachting op wekte, dat ook wanneer het eens ernst mocht zijn, de ploeg tot goede dingen in staat is. Verondersteld werd, dat er een botsing tusschen twee treinen had plaats gevon den. waarbij zeven personen min of meer ernstig waren gewond. Allerlei soorten verwondingen en breuken werden ver ondersteld. Direct na het ongeval rukte de E.H.B.O. van het politiebureau uit, met allerlei materiaal als brancards, verband middelen enz. Alle slachtoffers werden naar de regelen der kunst ter plaatse ver bonden en daarna op brancards naar het politiebureau vervoerd. Hier werden helpers en helpsters door dr. J. MacDaniël en den commandant den heer A. P. Bakker toegesproken. Loodswezen huurt gastransportschepen Naar wij vernemen, heeft het Loods wezen voor den tijd van 5 jaar drie gas transportschepen gehuurd, waarvan er voorloopig 1 in IJmuiden wordt gesta- tionneerd. De schepen zijn bestemd om de gasboeien die in de mijnenvrïje scheepvaartroutes gelegd zijn, van gas te voorzien. De huur prijs voor deze drie schepen zal 1500 per week bedragen. Record-aanvoer van drijfnetharing Van de drijfhet-harlngvisscherij (Engelsche wal) kwamen aliher binnen de loggers KW 45 met 450 kantjes, KW 16 met 160 kantjes en 500 kisten versche, KW 33 met 300 kantjes en 400 kisten. KW 5 met 488 kantjes en 150 kis ten, KW 22 met 506 kantjes. KW 50 met 420 kantjes en 300 kisten, KD 14 met 559 kantjes en 280 kisten versche, KW 97 met 493 kantjes en 250 kisten versche. KW 129 met 387 kantjes en 400 kisten. KW 25 met 354 kantjes en 700 kisten versche, KW 30 met. 460 kantjes en 600 kisten versche. K W138 met 5fit kantjes en 280 kisten versche. KW 73 met 340 kantjes en 800 kisten versche. KW 6 met 561 kantjes, KW 29 met 565 kantjes, KW 1C1 met 500 kant jes. ÏJM 268 met 470 kantjes en 120 kisten ver sche. SCH 4 met 600 kisten versche, KW 83 met 400 kisten versche, KW 67 mei 360 kisten versche. KW 123 met 1500 kisten versche, KW 5fi me; 700 kisten versche. KW 144 met 700 kisten versche, SCH 53 met 800 kisten versche. Totaal 8489 kantjes en 9940 kisten versche. Hinderwetbeslissingen verdaagd Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben de beslissing op de verzoeken van: M de Haan, Jac. Gatslaan 26 te Driehuis tot het uitbreiden en wijzigen van de machinale timmerfabriek in het perceel Da Costalaan 15A te Driehuis: de firma Groenewoud en Koks, Zeeweg 374 te Driehuis tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Zeeweg 374 te Driehuis; de Handelsdrukkerij „Nijko". Ooster duinweg 32 te IJmuiden-Oost tot het uit breiden en wijzigen van de drukkerij in het perceel Oosterduinweg 32 te IJmuiden- Oost de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden tot uitbreiding van het bedrijf door het oprichten van een gas- en luchtinlaat voor windverhitter IV en een 6lakkengranulatie-inrichting voor Hoogoven I; de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden tot het uitbreiden van de staalfabriek door het bijplaatsen van een blokkenpers; D. Plug, Groeneweg 62 te IJmuiden-Oost tot het oprichten van een kolen- en olie opslagplaats in het perceel Strandweg 17 te IJmuiden; verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat thans reeds een beslissing kan worden genomen. Een aufobusdienst op Egmond Te beginnen a.s. Maandag zal de N.V. „Naco" een autobusdienst openen op Eg- mond aan Zee. De standplaats is op het Stationsplein. Verdere stopplaatsen zijn: Julianabrug, Kennemerplein, Velserduin- plein. Stationsweg hoek Briniostraat. Ver trek van eindpunt IJmuiden 10.20, 15.20 en 21.20. BIOSCOPEN THALIA THEATER. Hier vertoont men deze week „De slag om Arnhem" (Theirs is the Glory). De IJmuidenaren zul len ongetwijfeld van de gelegenheid ge bruik maken om deze film, die de histo rische gebeurtenissen tijdens de bevrijding van Nederland behandelt, te gaan zien. REX THATER. („De Nacht heeft oogen"). Marian Ives, een onderwijzeres aan de Carne House-school, besluit om haar vacantie door te brengen in de York- shire-moerassen, waar een jaar geleden haar vriendin Evelijn op geheimzinnige wijze verdwenen is. Zij wordt vergezeld door Doris, eveneens onderwijzeres aan de Carne House-school. In den trein ontmoe ten zij een jongen dokter, Barry Randall, die onmiddellijk verliefd wordt op Marian. Op hun tocht door het moeras worden de meisjes overvallen door een hevigen storm. Zij ontdekken een eenzkam land huisje en vinden hier onderdak bij Ste phen Deremid. Deze blijkt aan zenuwover spanning te lijden. Marian beleeft in het huis zonderlinge dingen, waarvan het hoogtepunt de ontdekking van een ge raamte is. Om de pols bevindt zich het. gouden medaillon, dat aan Evelyn toebe hoorde. Marian weet ter nauwernood het zelfde lot van Evelijn te ontloopen. „De nacht heeft oogen" bezit een goede climax en houdt tot de laatste meters film de spanning er in. Schepen van de „Nederland" worden herdoopt Naar- wij vernemen zullen de z.g. C- schepen van de Stoomvaart Mij. Neder land, welke kortgeleden te Chester (U.S A.) zijn afgeleverd of nog in aanbouw zijn, andere namen krijgen en wel als volgt: s.s. Noord-Brabant wordt Radja: s.s. Dren the wordt Roepat; s.s. Gelderland wordt Rondo; s.s. Holland wordt Rotti. DE HELGA BRACHT EEN LOGGER TERUG. De sleeper Helga van het Bureau Terug gave visschersvaartuigen, heeft den mo- torlogger Sch. 35 uit Kiel teruggebracht. Ook dit schip bevond zich in een zeer verwaarloosden toestand. De eerste steen van IJmuiden werd toch gered Het verheugt ons te kunnen melden, dat de eerste steen van IJmuiden, waarover wij in ons jubileumartikel schreven en die verloren werd gewaand, toch gered werd en wel door de Luchtbescherming. De steen bevindt zich thans op een gemeente terrein. Het s.s. „Nieuw Holland" Het s.s. „Nieuw Holland" van de K P.M. dat Dinsdag j.l. met het restant militairen van de 7 December-divisie van Amster dam naar Indië is vertrokken, kan om streeks 25 November te Batavia arrivee- ren. Nadat de troepen zijn ontscheept, zal de Nieuw Holland ongeveer 15 December a.s. wederom van Batavia naar Amsterdam vertrekken, alwaar het dan op 12 Januari 1947 verwacht kan worden. PREDIKBEURTEN ZONDAG 3 NOVEMBER. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Ka naalstraat. 10.30 Van. en 5.30 n.m.: Ds. J. v. d. Berg. Goede Herderkerk. 10.30 van.: Ds. J. v. d. Wiel. bediening H. Avondmaal. Geref. kerk. Kanaalstraat. 9.30 v.m.: Ds. S. E. Wesbonk; 3.30 n.m.: Ds. A. Pas. Goede Herderkerk. 9.00 v.m.: Ds. A. Pas: 3.00 n.m. Ds. S. E. Wesbonk. Leger des Heils. 10.30 v.m. Keiligings- dienst; 8.00 n.m.: Verlossingssamen- o. 1. .v. D. Bergsma. Oud-Kath. kerk. 10.00 van.: H. Dienst; 7.00 non.: Vesper. Chr. Geref. kerk. 10.00 v.m. en 3.30 nam.: Ds. A. Zwiep. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10.00 v.m.: Ds. J. Bronsgeest. Chr. Geref. kerk. Chr. School. Lan- geveldstraat, 7.00 non.: Ds. A. Zwiep. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeen te. 10.00 von.: Ds. J. Th. Haumersen. Doopsgezinde Gemeente. 10.00 van.: Dr. Alb. Vis, Herdenking der gestor venen. DVII Als ik het zoo eens zeggen mag: het bedrijf staat nog steeds in het teeken van de baring. Maar het is nu niet meer de Fladen-haring. maar bijna allemaal Engelsche wat de klok slaat en daar door spelen niet de trawlers, maar de drijfnet-loggers „de eerste viool". Enor me hoeveelheden komen er nog dage lijks aan den afslag en de prijs voor de goede kwaliteit is vast. al blijft die be neden het maximum van f 17.50. Vooral de laatste dagen komen de loggers met enorme vangsten binnen en dat ge schiedt na reizen van slechts enkele da gen. Het begint in IJmuiden daardoor weer wat te lijken op den goeden ouden drifter-tijd, met dit verschil echter, dat de vangsten thans veel grooter zijn. Met dat al wordt 1946 een uitstekend haringjaar. het geld stroomt naar de haringhavens. Er zal nu wel ongeveer 60 millioen K.g. aan den wal gebracht zijn. Natuurlijk kan de waarde daar van in de verste verte niet geschat wor den, maar als men deze hoeveelheid herleidt tot kisten van 50 K.g.. komt dit rekensommetje uit op 1.200.000 kisten.- Met een schatting van tien millioen gul den ben ik zeker niet ver mis. Maar overigens is het met de vissche- rii nog lang niet „botertje tot den boom", of eigenlijk botert het nog hee- lemaal niet. De nieuwste oorzaken? Tekort aan textiel en aan hout. Elders in dit blad is reeds over de textiel-kwestie gesproken. Ik kan hiei'- aan nog toevoegen, dat er al een ern stige stagnatie in het uitvaren der traw lers is ontstaan, zoodat de vischvoorzie- ning weer leelii-k in den knel geraakt. Schaarschte aan hout is de oorzaak, dat het klaar maken voor de visscherij van de vier trawlers van de V.E.M. (U weet wel, die uit Engeland) zoo lang zaam gaat. Dit hout is hoofdzakelijk noodig voor de vischrui-men en aange zien er haast geen hout te krijgen is, loopt het afwerken van deze booten, zeer langzaam. Maar één er van is nu bijna gereed: deze eersteling kan over één of twee weken naar zee vertrekken en zal dan vermoedelijk telkens na een maand door de nummers twee. drie en vier gevolgd worden. Met het afwerken van de booten van de Vem en andere reederiien. die aan een gedaanteverwisseling onderworpen moesten worden, gaat het eveneens be droevend langzaam. Wanneer alle uit den oorlog teruggekomen trawlers, hun oorlogscostuum voor het burgerpak had den verwisseld, dan zou IJmuiden weer over een aardige vloot beschikken, maar daar er geen schot in zit, zitten we nog erg zuinig in onze schepen en dus ook in de visch. Het is bedroevend, zoo wei nig Noordzeevisch er wordt- aangevoerd en er zal veel moeten gebeuren voordat we kunnen rekenen op een aanvoer van eenige beteekenis in het voor de deur staande winterseizoen. PIETERMAN. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4880 REINIGT UW KLEEDING Adv. Kolenkwestie nog niet opgelost In aansluiting op ons bericht over het lossen van schepen in Grimsbv. hetgeen: voor een beperkt aantal trawlers zou zijn toegestaan, kan nog worden gemeld, dat de kolenkwestie nog niet is opgelost. Er worden dus nog geen kolen aan de traw lers in Engeland verstrekt. Het vermoeden ligt voor de hand. dat bij de hierover gevoerde besprekingen een misverstand is gerezen. EEN VERLIES VOOR STORMVOGELS. Naar wij vernemen, speelt de Stormvo gels-spil Van Gemert wegens vertrek mor gen zijn laatsten wedstrijd voor de IJmui der club. Zijn heengaan beteekent onge twijfeld een verlies voor de club van Kraak. ZONDAGSDIENST DOKTERS. Zondag 3 November hebben dienst de artsen J. MacDaniël, P. H. de Jonge en de verloskundige mej. Winter, Evertsen- straat 3, IJmuiden-Oost. Zondagsdienst apotheken. Zondag 3 November is geopend de Ken- nemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeër- weg. nn» in De bril van Sultan Sar 96. „Et staat een stevige wind", zei Halef grijnzend, „dat is juist wat wij moeten hebben. We drijven den Sultan Diet zijn gevolg en zijn beren door het vuur naar de andere punt van het eiland. Daar wacht grootvizier Joes- soef met zijn mannenAls het vuur hen niet te pakken kriiot, zal het lood de rest doen, hihi\ Eén van zijn hel pers kroop onder dekking van het ge bladerde langs de geheele breedte van het eilandje en goot de brandbare vloeistof in een dun straaltje op den kurkdrogen grond. Toen werd met be hulp van een eindje fakkel vuur ge maakt. Loeiend verspreidden de vlam men zich over het eilandje. „Omdat de wind van ons af is, zijn wij veilig", zei Halef, „nu blijven we kier rustig zitten en het vuur zal voor de rest zorgen~_j

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2