Zeventig procent van het publiek vroeg meer papier voor de kranten Dagblad-lezers in cijfers Verschil van opinie over gratie-verleening De onderwijsvernieuwing Zaterdag 2 NovcmTKsF IMC Het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie heeft in October een on derzoek ingesteld naar de meening, die ihet publiek heeft over den omvang der dagbladen en over de wenschelijkheid om meer papier beschikbaar te stellen voor uitbreiding van dien omvang. Het legde aan mannen en vrouwen in alle deelen van het land de vraag voor, of zij meer papier voor de kranten inder daad zeer noodzakelijk vonden, dan wel van meening waren, dat dit alleen maar nuttig en prettig zou wezen, of mis schien oordeelden, dat de kranten niet uitgebreid behoefden te worden. 31% der ondervraagden antwoord den. dat zij uitbreiding van de hoeveel heid krantenpapier zeer noodzakelijk Vonden: 39% was van oordeel, dat meer kran tenpapier alleen maar nuttig en prettig zou wezen: 20% vond het niet noodig de papier- toewijzingen uit te breiden en 10% had geen oordeel over de kwestie. Wanneer men de groepen die uitbrei ding van de hoeveelheid krantenpapier zeer noodig, dan wel aangenaam von den samenvoegt, dan blijkt, dat 70% van het Xederlandsclie publiek zijn krant, zooals diè tot dusver geweest is te klein vindt en meer papier op prijs zal stellen. Het oordeel der verschillende bevol kingsgroepen getuigde van een groote eensgezindheid op dit punt. Zoowel menschen met lage_ als met hooge inko mens verschilden in hun oordeel over deze kwestie niet veel. Nu is voor de aanschaffing van meer krantenpapier een hoeveelheid van onze zeer schaarsche deviezen noodig. Naar mate de economische toestand van ons land beter wordt, komen deviezen in ruimere mate beschikbaar. Bij deze en quête werd, om na te gaan hoe drin gend het publiek zijn behoefte aan groo- tere kranten schat, daarom meteen de vraag gesteld waarvoor men deze de viezen liever gebruikt zou willen zien, voor meer krantenpapier, of voor meer (buiten landsche films. 62% zei: meer krantenpapier. 14% koos meer films. 24% kon zijn keus niet bepalen. Degenen, die voor meer buitenland- sche films voelden hoorden over het al gemeen tot de jongeren. Toch is de be langstelling voor nóg meer buitenland- Eche films, ook bij de jongeren niet overmatig, want in de jongste groep bij de enquête, degenen tusschen 23 en 35 jaar, was de liefhebberij voor meer kranten toch altijd nog in de meerder heid, met 58%, tegenover 23% die lie ver films dan kranten wilden impor teeren. 19% van deze groep kon het niet schelen. Het onderzoek leverde verder de wetenschap op. dat naarmate men de keuze tusschen meer kranten en meer films voorlegt aan oudere groepen, de belangstelling voor kranten toe en die voor films afneemt. Boven de 65 jaar neemt de waardeei'ing voor de kranten echter weer af en wel van 69% het hoogste percentage, dat in de groep 6065 jaar voorkomt tot 61% voor de groep van 65 jaar en ouder. Deze menschen verliezen blijkbaar wat van hun belangstelling, want meer naar de bioscoop willen zij ook niet: van beide oudste groepen vraagt niet meer dan 6% om meer buitenlandsche films. Een kwart tot een derde heeft zich geen oordeel over de kwestie gevormd. Deze en soortgelijke enquêtes hebben overigens nog een opmerkelijk feit aan den dag gebracht, namelijk.- dat 95% van alle Nederlandsche gezinnen op een dagblad geabonneerd is. tegen nog geen 50% op een weekblad. Biimeiilaiidscli nieuws De 32-jarIfi:e Rotterdammer D. J. N. S. die deelgenomen had aan de executie van door de Duitschers gearresteerde Rotterdam- sehe burgers, is door het Haagsche Bijzon dere Gerechtshof conform den eisch ter dood veroordeeld. Ir. H. van Riessen uit Bloemendaal is gekozen als lid van het Centraal Comité R. Kiesvereenigingen. Ï5rie-ei\-twint!g 'dootlen l>ij vliegramp in Frankrijk. Een Junker-transport vliegtuig van de Fransche civiele luchtvaartmaatschappij is bij Saint Léger la Montagne, in het depar tement Haute Vienne (centraal-Frankrijk) neergestort. Er waren 23 personen aan boord, 20 passagiers en drie piloten. Er waren geen overlevenden. Een boer, die het ongeluk zag gebeuren, vertelde, dat hij het vliegtuig zag dalen, alsof het een noodlanding wilde maken, toen het plotseling van ongeveer 70 Meter hoogte, recht naar beneden dook en te pletter sloeg, waarbij het ontplofte. De lijken van de inzittenden, die waar schijnlijk voor het meerendeel inwoners van Noord-Afrika zijn, zijn in het stadhuis van Saint Léger la Montagne binnen ge bracht. De autoriteiten van het vliegveld le Bourget, waarvan het vliegtuig vertrokken was, wilden de namen van de passagiers niet bekend maken. Smokkelaars ruilden koffie tegeu auto's De recherche in Ede heeft eenïge per sonen gearresteerd, die deel uitmaakten van een smokkelaarsbende, welke in Duitschland partijen koffie tegen auto's j ruilde. Een der gearresteerden had in de buurt van Venlo vrienden bij de grens wacht, die tegen een flinke belooning een oogje dicht deden als er een transport de grens passeerde. Ook dit viertal is opge sloten. Uit het onderzoek bleek, dat de hoofd dader V, uit Ede herhaalde malen reisjes had gemaakt naar het land, waar men te weinig koffie en blijkbaar te voel auto's heeft. Hij was met in totaal acht auto's gerepatrieerd en had deze tegen fabel achtige prijzen verkocht. De wagens, welke sindsdien reeds her haaldelijk van eigenaar verwisseld en over het geheele land verspreid waren, konden alle worden opgespoord. Kleine zwarte handelaren leverden de koffie. De smokkelaars hadden er een depót van aangelegd, waaruit de voor elke transactie benoodigde hoeveelheid geput kon worden. De radio geeft HILVERSUM I, 301.3 M. 18.00 20.00, 23.00 Nieuws. 15.15 Militaire ka pel. 16.15 Lezing. 16.30 A. j. C.-programma. 17.00 Boyd Bachmann, 17.30 Om en nabij de 20, 16.15 Orgel. 18,30 Strijd.kr.pr. 19.00 Koor, 19.30 Jong is ons harte. 19.15 Wederopbouw. 20.05 Weerpraatje. 20.20 Accordeon-orkest. 20.50 Socialistisch commentaar. 21.05 V#oolijk programma. 21.25 Jane Eyre, Hoorspel (IV). 22.00 Bont programma. 23.15 Dr. Lastpost, 23.30 Nachfvoorstelling (Huïsbioscooo) HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00, 22.C0 Nieuws. 16.00 Zang. solo en piano. 16.30 Schoonheid van het Grego- riaansch. 17.00 KRO-kicsk. 17.15 Jonge kuns tenaars. 17.45 EHBO. 10.00 Gr.pl. 18 15 Week overzicht. 13.45 Peer Gyntsuite. 18.50 Als ik slapen ga. 19.15 Gr.pl. 20.15 Gr.pl. 20 30 Henri de Greeve. 21.00 Nieuwe spelling! 21.15 Kna penkoor. 22.20 Opvoedkundige problemen. 22.35 Avondgebed. 22.50 Kwartet. 23.30 Slot- accoord. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur. Nieuws. 8.15 Gramofoon. 8,30 Voor den tuin. 8.45 Mu ziek. 9.15 „Als het walersportseizoen is a£- geloopen". 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 H. G. Cannegieter over „Het mismoe dig oogenblik". 10.15 Vrouwenkoor, 10.40 In den tuin der poëzie. 11.00 Triangel. 12.00 Gra mofoon. 12.30 Zondagsclub. 12.40 Mannen koor. 13 15 „Les gars de Paris". 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Caecilia-conocert. 16.10 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.30 Sportflitsen. 17.00 G.G. Cabaret. 17 30 De avonturen van Oome Kees je, 18.15 Sport. 18.30 Nederlar.dsche sLijd- krachten. 19.00 Prot. Studio-dienst, voorgang- sier mej. Da. Soutendijk. 20.05 Actualitei ten. 20.15 „Pro Musica". 21.00 Hersengym nastiek. 21.30 Spaansche liederen. 22.00 „Paul Vlaanderen grijpt in". 22.40 Gerard van Kre velen. 23.15 Gesprek met Onna Llebert. 23.30 The Skymasters. HILVERSUM II, 415.5 M, 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22.00 uur Nieuws, 3.15 Hoogmis. 9.45 Gramofoon. 10.oo Ned. Hcrv. Kerkdienst. 11.30 Gramofoon. 12.15 „In 't Boeckhuijs". 12.30 en 13.15 Kareol-septet. 13.30 Prof. dr. Kors. 14.00 „Der Wildschritz". 15,30 Pottebakkerskunst. 15.45 Gramofoon. 16.00 Pa ter dr. Hulsbosch 16.15 Gramofoon. 17.00 Ge reformeerde Kerkdienst. 18.30 Gramofoon'. 18.15 Fransche orgelmuziek. 19.15 „Kent gii uw Bijbel". 19.45 voetbal. 20.00 „Het biddend leger Nederland". 20.15 Stichtsch kameror kest. 20.45 Terug op de schoolbanken. 21.35 „En toch kwam de vrede". 21.45 Truus Kloes zingt liederen bij de lult. 22.20 „De actuali teit van het Christendom". 22.35 Avondgebed. 22.50 Gramofoon. Twee tijdbommen vernielden Donder dag de Britsche ambassade in Rome. De ravage was, zooals de foto toont, zeer groot en het gebouw zal geheel moeten worden afgebroken. (Van onzen parlementairen redacteur) Tot dusverre zijn in ongeveer vijftig gevallen onherroepelijke doodvonnissen bij de bijzondere rechtspleging uitgespro ken. Met dit onherroepelijk is bedoeld, dat men te doen heeft met eindvonnissen, waarvan dus geen beroep of cassatie mo gelijk is. Slechts één uitweg is er dan nog even tueel, te weten de poging om gratie ver leend te krijgen. De Kroon, dat wil zeggen I het staatshoofd handelend onder verant- Het plan-Bolkestein en het schema van den vernieuwingsraad Zes personen ziek na feestmaaltijd Vergiftiging door ondeugdelijke blikgroente Na een feestmaaltijd ter gelegenheid van een verjaardag zijn zes leden van de familie C. aan den 's-Gravelandscheweg te Hilversum ernstig ziek geworden. Drie hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Vermoedelijk is ondeugdelijke bïikgroenten de oorzaak van deze vergif- tigingsgevallen. De toestand der zes pa tiënten is inmiddels vooruitgaande. Valsche briefjes van tien Sedert eenige maanden zijn er in Ne derland valsche tiengulden-biljetten in omloop. Hoewel de biljetten op zeer be- driegelijke wijze zijn nagemaakt vallen de verschillen bij vergelijking met een echt biljet spoedig in het oog. Het publiek wordt er in het bijzonder op aiten: ge maakt. dat deze bankbiljetten de numme ring 5 BA of 5 BO op den achterkant dragen, terwijl in het midden van de ge drukte tekst op den achterkant de strafbepaling dus in plaats van let ters, kleine schuine streepjes voorkomen. Ieder, die deze valsche bankbiljetten in zijn bezit heeft of ontvangt, wordt ver zocht hiervan onmiddellijk aangifte te doen bij het naastbijzijnde politiebureau, eoo mogelijk onder opgave van het signa lement 'van dengene, door wien het val sche biljet is uitgegeven. Een half jaar geleden hadden wij een onderhoud met Dr. P. H. Schroder te Haarlem, die een uitvoerig overzicht gaf van de denkbeelden over de ver betering van het onderwijs, welke zich gekristalliseerd hebben in den Vernieu wingsraad. waaraan hij, als secretaris, een belangrijk aandeel heeft gehad. Thans is door den oud-minister van Onderwijs, dr. G. Bolkeslein. in zijn qualiteit van regeeringsadviseur een plan voor de algeheele reorganisatie van het onderwijs gepubliceerd. Volgens zijn plan zullen de middel bare scholen aansluiten op de lagere school en wel zoo, dat die geen bijzon dere opleiding behoeven te geven. Deze opleiding wordt namelijk in de laagste klassen der middelbare scholen gege ven. De middelbare scholen zouden be staan uit: a. Lycea (6 jaren). b. Algemeene middelbare scholen (4 jaren). c. Middelbare scholen voor meisjes (5 jaren). d. Middelbare avondscholen (3 en 5 jaar). e. Avondlycea (4 jaren). f. Scholen tot opleiding van onder wijzers (4 jaren). Het onderwijs in de laagste- of brug- klasse van de scholen onder a, b en c is gelijk en dient om na te gaan, of de leerlingen in het algemeen voor midd. onderwijs geschikt zijn, en zoo ja. in welke afdeeling in het bijzonder: zoo mogelijk moet dit ook door psychotech nisch onderzoek worden uitgemaakt. Het lyceum, waarin de tegenwoordige H.B.S. is opgenomen, is in drie afdeelingen ver deeld: de afdeeling A omvat de geheel klassieke cultuur, de afdeeling B de na tuurwetenschappen en Latijn, de afdee ling C de maatschappelijke vakken. Elk dezer drie afdeelingen is gericht op be paalde faculteiten of hoogescholen. De eigenlijke studie voor onderwijzer wordt vier jaar. maar die begint pas na 4 jaren middelbaar onderwijs. Do*° op leiding behoeft, evenals die voor leeraar, voor alles de maatschappelijke verhef fing van onderwijzers en leeraren. Wij hadden opnieuw een kort onder houd met Dr. Schroder, waarbij kwam vast te staan, dat in het algemeen de denkbeelden van Dr. Bolkestein paral lel loopen met die van den Vernieu wingsraad. Daarover verheugde hij zich. Over verschillende onderdeelen is wel een belangrijke gedachtenwisselïng in vakkringen te verwachten. In het bij zonder geldt dit het drievoudige Ly ceum. Belangriik is de afwijking wat de la gere school en het kleuteronderwijs be treft. Dr. Bolkestein wil de lagere school uit 5 klassen laten bestaan, omdat hij de eerste klasse indeelt bij het kleuter onderwijs. De leeftijd voor de lagere school zou dan 7-12 jaar worden en het kleuteronderwijs zou zijn voor den leef tijd 5-7 jaar. Het onderwijs, dat de kin deren nu op de lagere school in de le klasse ontvangen zou dan verplaatst worden naar de verplichte kleuterscho len. In den Vernieuwingsraad had men andere plannen. Er was een strooming om de bestaande kleuterscholen te be houden, de kinderen zouden daar reeds op 3 jaar naar toe kunnen gaan. maar 5 jaar zou de leerplicht beginnen. Daarnaast wilde men de laagste twee klassen van ae lagere school in de kleu- tersfeerb rengen. Hier komt de quaestie van de leer krachten zoo zei dr Schroder sterk naar voren. Dr. Bolkestein wil dus het onderwijs dat nu in de eerste klasse van de lagere school door gewone on derwijzers Cessen) gegeven wordt, over brengen naar de kleuterscholen, wat dus zou beteek enen, dat het daar gegeven moet worden door onderwijzeressen met de akte voor voorbereidend onderwijs. In het plan van den Vernieuwingsraad zouden de laagste twee klassen der la gere school wel in de kleutersfeer ko men. maar met volledig bevoegd onder wijspersoneel. Daarin zit een belangrijk verschil. Er is thans al een zeer groot tekort aan onderwijzeressen voor het woordelijkheid van den minister van Justitie, is bevoegd om op een aanvrage tot gratie gunstig te beschikken. Doch al vorens te beslissen, moet de minister van Justitie eerst in het bezit zijn van het advies van de Kamer van het Bijzonder Gerechtshof of van den Raad van Cassatie, welke de doodstraf heeft uitgesproken, alsmede van den Bijzonderen Raad van Cassatie in zijn geheel. In acht van de vijftig hierboven bedoel de gevallen is er op de gratieverzoeken beslist en wel in vier gevallen afwijzend en in de vier andere in gunstigen zin. Op het oogenblik schijnen er nog tien andere gevallen vrijwel rijp voor een Koninklijke beslissing te zijn. in dien zin, dat de advie zen der zooeven genoemde rechterlijke in stanties, welke Justitie eerst noodig heeft, alvorens het eigen advies aan het staats hoofd op te maken, op het departement zijn binnengekomen. Wanneer er dus nog ongeveer twee en dertig andere gratieverzoeken op een be sluit liggen te wachten, is dit een gevolg van het feit. dat de Raad van Cassatie met de daarover aan den minister uit te brengen adviezen nog niet gereed is ge komen. Ten deeie wordt het langzame tempo veroorzaakt doordat de Bijzondere Raad van Cassatie in zijn geheel zijn mee ning over gratieverzoeken kenbaar moet maken. En nu is het in de praktijk niet zoo eenvoudig dergelijke plena1''? verga deringen te beleggen: daarom het ook toe te juichen, dat er waarschijnlijk een wijziging van het graticbesluit op komst ten einde niet meer een advies van den ïeheelen Raad. doch van een zijner Ka mers te verlangen. Intusschen is er over de kwestie der gratieverleening een verschil van meening ontstaan. De procureurs-fiscaal en de pre sidenten der Bijzondere Gerechtshoven zijn van oordeel, dat de uitvoerende macht niet mag treden op den weg der onafhankelijke rechterlijke macht. Nu deze laatste bij het opleggen van de doodstraf van bepaalde normen is uitgegaan, namelijk om deze straf alleen in de uiterste gevallen op te leggen, terwijl zich in de jurisprudentie richtsnoeren hebben ontwikkeld ter be antwoording van de vraag. wat onder uiterste gevallen verstaan moet worden, behoort naar hun meening de Kroon zich bij de beoordeeling der gratieverzoeken niet meer met dezen kant van de zaak in te laten. Zij zou alleen moeten nagaan of er voor de gratievcrleening aanleiding be staat wegens zeer bijzondere persoonlijke omstandigheden van den gevonniste of om dat. na de berechting nog iets bekend is geworden, dat een geheel nieuw licht op de zaak werpt. Zijn wij goed ingelicht, dan stelt de minister van Justitie zich geenszins op dit standpunt, maar wer.scht hij zelf andere normen te stellen en deze als uitgangspunt te nemen bij het beoordeelen der gratie- verzoeke!!. Men mag aannemen, dat de procureurs-fiscaal en ook de presidenten der Bijzondere Gerechtshoven tegen een zoodanige toepassing van de graticbe- voegdhe-d ernstige bezwaren hebben. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de procu reurs-fiscaal op den duur niet bereid zul len zijn mede te werken aan een rechts pleging. welke door den minister van Jus- kleuteronderwijs. Dit zou ongetwijfeld f. OP ontstellende wijze toenemen indien I titie ten deele ongedaan kan worden ge- alle kinderen hun eerste klasse-onder- maakt op een wijze, waarvoor strafrechte- wijs op die scholen zouden moeten ont- lijk noch staatsrechterlijk gronden aan vangen. I wezig zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3