Zwolle en Colchester zoeken cultureel en sportief contact Uit barren nood groeide de ,tZwolsche gemeenschap Er zijn in Nederland ruim zeventig ste- den, die door een Engelsche stad geadop teerd zijn. Haarlem is er één van en tot dusver heeft de relatie met Derby zich be paald tot sportuitwisseling. Een andere is Zwolle en over haar willen wij iets meer vertellen \":e: over de mooie oude Sassen- poort. noch over de Peperbus, en ook niet over hei orgel in de Groote Kerk. dat. sedert de Rotterdamsche Sint Laurenskerk door barbaarsch geweld verwoest werd, weer het grootste instrument in Nederland is. Zwolle is n.l. geadopteerd door Col chester, .Engelands oudste stad, in Essex gelegen op den weg van Harwich naar Londen Het begon natuurlijk met voetballen en Zwolle won op Koninginnedag met 81 van een amateurselftal uit Colchester en straks, legen het eind van November, moe ten de tweede klassers het daarginds op nemen tegen de profclub uit de Southern Division (Colchester United F. C.). Maar het is niet bij voetballen gebleven, zelfs niet bij sportuitwisseling in den grootsten omvang want er zal over en weer gehockeyed. getennist, gezwommen, echijfgeschoten. geschaakt en „geathle- tiekt" worden neen, er is iets van blij vende waarde en beteekenis groeiende tus schen beide steden. In Augustus heeft een officieele delegatie uit Colchester, onder leiding van Mayor Thompson, een vijf- daagsch bezoek aan Zwolle gebracht en toen zijn de eerste bouwsteenen gelegd, welke bij het tegenbezoek in de tweede helft van September uitgebreid konden worden tot een fundament, waarop beide steden met elkaar het gebouw der weder, zijdsche vriendschap, kameraadschap en samenwerking hopen op te trekken De sportuitwisseling blijft natuurlijk een be langrijke plaats innemen, doch daarnaast zijn plannen in uitwerking voor jeugd- vacantiekampen, doch vooral ook uitwis seling op sociaal en cultureel terrein. Het is geen toeval, dit zooveel breedcre contact met de adopteerende Engelsche stad, want in Zwolle bestaat, (in ver borgenheid gegroeid tydens de bezet ting, officieel opgericht kort na de be vrijding), dc „Zwolsche Gemeen schap". Die „Zwolsche Gemeenschap" heeft een korte maar belangrijke voorgeschiedenis. In net najaar van 1944 werden Amers- foortsche gevangenen bij honderden naar Zwolle vervoerd om graafwerk te verrich ten voor de Duitschers. Die gevangenen, tenslotte over de duizend op elkaar ge propt in de Buitensocieteit, hadden gebrek aan eigenlijk alles c-n spontaan kwam ce burgerij met allerlei aandragen: hemden en broeken, petten en sokken, brood en pap. De algemeene hulpvaardigheid w enorm, maar men werkte naast elkaar en het gevolg was, dat sommigen heel veel kregen en anderen maar weinig. Boven dien kon er weinig of niets gedaan worden aan ziekenverpleging, bouw van latrines, schoeisel voorziening e.d. Toen is men gaan coördineeren en de gemeenschappelijke ac tie bereikte resultaten waar men anders niet aan zou zijn toegekomen. In dien laat- slen oorlogswinter passeerden duizenden geëvacueerden, op weg naar het Noorden, Zwolle. Al die Limburgsche ongelukkigen, waaronder veel babies en zieken, die da gen lang niet verzorgd waren, werden op het station zoo goed mogelijk geholpen en door deze gecoördineerde actie werd Zwol le een oase op den moes lijken tocht van deze oorlogsdakloozen. Dienzelfden winter passeerde sedert begin December een snel aangroeiende stroom ..etenholers" uit het Westen de stad Zwolle en weer was het de Coördinatiecommissie met haar talrijke trouwe medewerkers, die de hulpvcrlee- ring in dezen onbeschrijfelijken nood or ganiseerde. Maandenlang hebben de Zwol lenaren met bewonderenswaardige offer vaardigheid in een gezamenlijke actie zon der onderscheid van stand, godsdienst of buurt. vnduizenden geholpen, op een wijze die Zwolle een eerenaam heeft be zorgd bij allen die hier over den IJssel hulp vonden tegen den knagenden vijand, den honger Tegen de „splijtzwam". Tijdens de bezetting waren er ook Zwolle velen, die in het kader van het geestelijk verzet, zich bezonnen op de po litieke wedergeboorte van ons land, ten deele voorloopers zoo men wil, van de Ned. Volksbeweging. Voor een groot deel hebben zij hun aandeel bijgedragen tot het bovenomschreven coördineerende werk. Uit het overleg van al deze menschen is tenslotte, na de bevrijding, de Zwolsche Gemeenschao ontstaan, waarin elkaar ge vonden hebben al degenen die er zich op bezonnen hebben, of men na den oorlog, met dit bevorderen van een samenoptrek- ken totdat principieel godsdienstig en po litiek uiteengaan geboden was. in nor malen tijd niet moest voortgaan. De ziekte der onnoodïge gespletenheid wilde men uitbannen en zoo kwam de Zwolsche Ge meenschap tot stand. Zij wil aan op het gebied van het sociale, economische en cul- tureele leven werkzame vereenigingen en organisaties een instituut, een ruimte ge ven, waarbinnen men elkaar kan ontmoe ten en op elkaar afstemmen. Daarmede wil de Zwolsche Gemeenschap dus niet uitsluitend een soort dispuutcollege, een debating club zijn. Er zijn immers tal van werkzaamheden die onmiddellijk, in ge meenschappelijke activiteit kunnen wor den aangepakt. Zoo kwam de Zwolsohe Gemeenschap tot oprichting van de secties werkgemeenschappen-Arbeid, Sociaal werk onderverdeeld in hulp aan noodlijdenden, gezinszorg en medisch-hygiënische zorg, vrije tijdsbesteding, jeugdwerk, feestcul tuur en zorg voor militairen. Er werken reeds een Sportraad en een Jeugdraad, een Middcnstandsraad en andere samenbunde lende lichamen, waarin menschen van de meest uiteenloopende politieke overtuiging en godsdienstige richting eendrachtig samenwerken. Op deze wijze wil de Zwolsche Gemeen schap streven naar een hechtere verbon denheid binnen de plaatselijke samen leving, waarbij uitdrukkelijk geen sprake is van politieke machtsvorming. Men wil leeren, zich voor elkander verantwoorde lijk te weten, anderen te begrijpen en samen te werken waar en wanneer dit mogelijk is Breede basis van de uitwisseling Het is duidelijk, dat dit alles zijn stem pel heeft gedrukt op de verhouding tus- sc'nen Zwolle en Colchester, dat men daar ginds ontdekt heeft, nog wel iets van ons te kunnen leeren. Met het gevolg, dat dus de uitwisseling tusschen beide steden een veel breederen grondslag heeft gekregen dan die van louter sportuitwisseling. Daar is allereerst het jeugdwerk: er zijn plan nen voor gemeenschappelijke kampen en excursies en op de scholen in Colchester worden met het oog hierop reeds Neder- landsche liederen ingestudeerd. De Zwol sche delegatie heeft in September de fone tische teksten van een vijftal, allereerst het Wilhelmus, meegenomen en waar schijnlijk hebben er sedertdien al heel wat Engelsche tongen in den knoop gezeten! Voorts zal het waarschijnlijk mogelijk blij ken, jeugdige arbeiders voor een leertijd van een half jaar op fabrieken in Colches ter te werk te stellen en dan is er een uitgebreid schema in studie om met behulp van in te stellen spaarfondsen het perso neel van bepaalde bedrijven met vrouw en kinderen over en weer een week vacan- tie in den zomer te laten doorbrengen. Men legeert bij elkaar en heeft dus alleen de reiskosten te betalen. Een soort gast- vrijheidsclearing dus. Bezoek en tegenbezoek Om nu nog een enkele greep te doen: Colchester heeft een uitstekend beroeps- tooneelgezelschap en in beginsel is reeds overeengekomen, dat dit in den nawinter te Zwolle een voorstelling zal geven. Lei ding en medespelenden beschouwen dit optreden als een vacantiereis en zullen lo- geeren bij inwoners van Zwolle, zoodat de kosten van deze bijzondere voorstelling beperkt blijven tot die van de reis en van het transport van bagage en attributen. Als tegenbezoek gaat het Zwolsche Strijkkwartet een concert in Colchester geven en verder staat er uitwisseling van zangkoren op het programma. Zoo is er nog veel meer, van het contact van post zegelverzamelaars tot dat van konijnen fokkers toe, en op die wijze hopen beide steden de geheele bevolking te betrekken in een samenwerking op alle gebieden waar menschen de handen ineen kunnen slaan en tenslotte elkander vinden als bij arage tot een beter begrip tusschen de beide naburen. Moie opdracht voor de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. Aan de Haarlemsche Scheepsbouw Mij is opdracht verleend tot den bouw van een grooten motortrawler voor Portugee- scne rekening. De trawler krijgt een leng te van niet minder dan 71 M. en wordt uit gerust met een motor van 1000 P.K. Voorts komt er een traankokerij aan boord. Twee camera-mannen op jacht naar vogel-intimiteitenAan boord van de Willem Barendsz bevinden zich twee Nederlanders, die zich minder voor de ivalvischharpoen dan voor hun film toestellen biteresseeren. Het zijn Jan P. Strijbos en Hannes de Boer, die in de Antarctis het leven der vogels zullen filmen. Güiettm? IK MOET NOG EVEN NAAR DE GRUYTER MET MIJN BONNEN Olklde&tt&lf EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DE GRUYTER DE KOFFIE- EN THEEZAAK Ex-polilieman ter (lood veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft den jeugdigen politieman P. R. Cie- raad, die aan het eind van den oorlog maanden lang een waar schrikbewind heeft uitgeoefend in den Noord-Westhoek van Overijsel en wiens naam vooral in Zwolle met angst en beven werd verno men wegens zijn behulpzaamheid bij het werk van den Sicherheitsdienst, ter dood veroordeeld. Cieraad heeft in 72 arresta ties door den S. D. de hand gehad en den dood van 49 menschen op zijn ge weten. Het Hof verleende Cieraad het recht van beroep in cassatie. Tweede oefenwedstrijd Nederlandsch elftal Woensdag G November om drie uur speelt in het Olympisch Stadion te Amsterdam het voorloopig Nederlandsch Elftal tegen De Volewijckers. Het Nederlandsch Elftal heeft, sinds den wedstrijd te Rotterdam enkele wijzigingen ondergaan. De Haarlemmer Roozen bezel de middenvoorplaats, terwijl rechtsbuiten Fi scher het veld heeft moeten ruimen voor Lakenberg van NEC. In de middeniinie neemt Stoffelen de spilplaats in. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Linden (Ajax). Midden: Paauwe (Feijenoord), Stoffelen (Ajax) en De Vroet (Feijenooid). Voor: Lakenberg (NEC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem). Smit (Haarlem) en Drager (Ajax). Reserves zijn Van Raalte (Blauw Wit), De Vos (Quick, Nijmegen), Van Spierenburg (NÈC). Kuppen (Sitlard) en Rijvers (NAC), Landman van Neptunus zal worden uitge7 noodigd om het doel van Volewijckers te verdedigen. Belangrijke voetbalwedstrijden In de eerste klassen van het Westen staan belangrijke wedstrijden op het programma. De Amsterdammers kunnen een keus doen uit Ajax't Gooi en Blauw WitDe Vole wijckers. In Rotterdam wordt SpartaFeijen oord gespeeld. Stormvogels—DFC is de eenige eerste klas wedstrijd in dit rayon. De thuis club heeft een goede kans te winnen. EDO trekt naar Dordrecht, om Emma te ontmoe ten. Er dient echter beter gespeeld te wor den dan Zondag j.l. tegen RFC. Als Haarlem doorgaat met groote overwinningen te boe ken, worden de roodbroeken nog ernstige candidaten voor de bovenste plaats. De ach terstand op Neptunus is thans echter nog te groot. DOS ls geen gemakkelijke tegenstan der, maar als Smit en Roozen weer op schot zijn, kan de vierde zege tegemoet gezien worden. VSV, dat bij ADO op bezoek gaat, kan zich herstellen na de twee nederlagen. RCHZFC in het Heemsteedsche Sport park levert vermoedelijk een overwinning voor de thuisclub op; het wordt inmiddels tijd, dat de Racing wat punten verovert. Vel- sen heeft het op eigen terrein tegen KFC niet gemakkelijk. Van belang voor de bezet ting van de onderste plaats is ZVVHBC in Zaandam. De winnende ploeg behaalt een goeden voorsprong. In de derde klas ontmoet Ripperda één der concurrenten voor de bovenste plaats, ÏVV. Een overwinning voor de Haarlemmers bë- teekent een stap in de goede richting. Bloe- mendaal behoeft op eigen terrein tegen KW niet te struikelen. In de wedstrijden Schoten —WA en ZandvoorlmeeuwenBeverwijk hebben de thuisclubs de beste kansen. Wil I-IFC in de derde klas A van district 2 nog een woordje meespreken, dan moet morgen van VCS gewonnen worden. De Bakene&serkerk wordt geacht de oudste der Haar lemsche godshuizen te zijn. Men wil zoo schreef A. W. Weisman in een bulletin van den Ned. Oudheidkundigen Bond dat zij reeds in de 12e eeuw gesticht is. Anderen beweren, dat graaf Willem II de kerk in het midden der 13e eeuw zou hebben doen oprichten. Maar de geschie denis van het tegenwoordig gebouw gaat niet verder te rug dan de 15e eeuw, ten deele is het zelfs van lateren tijd. Oorspronkelijk bestond de kerk uil den tegenwoordi- gen Zuiderbeuk, die aan de Oostzijde in een halven tien- hoek eindigt. In 1620 begon men de kerk aan de Noord zijde uit te breiden. Bijna .20 jaar later ontstond het Ioni sche portiek aan de Vrou- 'wensteeg. In een gebeeld houwd medaillon leest men daarboven in het Latijn: Wie nieuwe kerken bouwen, moet men prijzen: Looft dan ook hen, die de oude doen herrijzen. Tusschen den ouden en den nieuwen beuk heeft men een eenvoudige zuilenrij ge plaatst. Alle inwendige versieringen zijn na de Hervorming verdwenen, uitgezonderd de beeldjes der evangelisten die de ribben der houten gewelven van 't koor steunen. Slachtoffers van het verkeer Dit jaar reeds 812 dooden en 4578 zwaargewonden Volgens de statistiek van het Centraal' Bureau voor de Statistiek blijken de ge volgen van de verkeersongevallen over September van minder ernstigen aard te zijn geweest dan over de voorafgaande maand. Het aantal dooden bedroeg name lijk 90 (118 in Augustus). Er werden 596 (613) en 551 (559) personen respectievelijk ernstig en licht gewond. In vergelijking met vóór den oorlog is de toestand echter nog zeer ongunstig. Het totaal aantal slachtoffers tengevolge van verkeersongevallen in de eerste negen maanden van dit jaar was: 812 dooden en 4578 ernstig gewonden tegen respectieve lijk 524 en 3325 in de overeenkomstige periode van 1938. De Berlijnsche Crimineele politie hgeft beslag gelegd op een partij van zeven-en- zeventigduizend fleschjes blauwzuurzout, welke bestemd waren voor den zwarten han del, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in. Duitschland. De toren der Bakenesserkerk 450 jaar oud In 1620 verfraaide Lieven de Key de kerk, o.a. het portiek aan de Oostzijde is door hem gemaakt, evenzoo de eiken houten preekstoel. Het doop hek en de kaarsenkronen da teeren blijkbaar van de laat ste helft der 17e eeuw. De kerk is in de bouwkunst vooral vermaard door haar toren. Deze werd in het laatst der 15e eeuw gesticht, dus nu 450 jaar geleden. Zij is een voorbeeld geweest van den toren der St. Bavo. Het be neden deel beslaat uit gebak ken en gehouwen steen en vormt door zijn eenvoud een schoone tegenstelling met de achtkantige bekroning in Laat-Gotischen stiji. die groo- tendeels van groefsteen is op getrokken en met kogels, fialen en tranceeringen is versierd. Het geheel wordt gedekt door een peervormige kroon. Vroe ger hing er een mooi klokken spel van Frangois Hemony in den toren, maar dat is in 1795 ten bate der stadsfinanciën verkocht. Oudtijds zelfs nog in den tijd van den 80-jarigen oorlog was er voor den toren een plein tot de Bakenessergracht. Later werd de weg langs de gracht bebouwd, zelfs kwa men er ook huizen in de Vrouwensteeg, zoodat voor den toren slechts een van den weg afgesloten pleintje overbleef. BINNENLAND Te Wezep is een Jeep. waarin de 35-jarige sergeant S. uit Gronin gen en de 34-jarige lui tenant S. uit Broek op Langendijk zaten, in volle vaart tegen een melkauto gereden. Ser geant S. werd op slag gedood, luitenant S. zwaar gewond. Ambtenaren van den Economisclien Controle dienst hebben bij een handelaar te Delft 10.000 kg. tin in beslag genomen, welke zonder vergunning was gekocht. Van de scheepswerf Verschure en Co. te Am sterdam is de tinbagger molen „Dendang" te wa ter gelaten. Half November zal mevrouw Hiddink, be kend als de „soldaten moeder" met de „Siba- jak" naar Indië vertrek ken, om daar haar werk voor de Nederland- sche militairen voort te zetten. Leerlingen van land- en tuinbouwwin- tcrscholen, van lagere land- en tuinbouwscho len en van de tuinbouw- vakscholen, die geboren zijn in de jaren 1925, l'J2G en 1927, in de hoog ste klas van deze scholen zitten en nog geen oproe ping hebben ontvangen, kunnen voor uitstel van eerste oefening voor den militairen dienst in aan merking komen. Zij dienen zich te wenden tot den directeur van hun school. Uit het kamp te Ril- laml-Bath zijn twee N. S.B.'ers ontvlucht, de 42- jarige L. van D. uit Nieuvvdorp en de 35-ja- rige J. A. M. uit Wol- ph aartsdijk. Vier jaar is ge- eischt tegen een 28-jari- gen bankwerker uit Am sterdam wegens poging tot moord op een vrij gelaten NSB'er, met wiens 23-jarige echtge- noole hij relaties had aangeknoopt. Haarlem en Omgeving In de vergadering «Ier Indische Buurtver- eeniging te Heemstede werd meegedeeld, dat het ledental thans ruim 200 bedraagt en dat een saldo van f 230 in kas ls. De aftredende bestuurs leden, de heeren J. Neeskens en J. Vester weiden herkozen. Het St. Nieolaasfeest voor de kinderen van 414 jaar zal op een nader te be palen datum worden ge houden. Op 21 Decem ber wordt een kienavond gegeven en ook wordt een bijeenkomst gehou den voor de jeugd van 1518 jaar. Mej. M. B. G. A. Biclt te Hoofddorp slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor het doctoraal examen rechten. „Het leven der die ren". Onder auspiciën van de Commissie voor Huishoudelijke Voorlich ting werd Vrijdagavond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Heemstede een twee de lezing gegeven. Dit maal was de voordracht gewijd aan het leven der dieren. Ingeleid door mevrouw VeilooyOs kam hield de heer G. Nicuwenhuizen. direc teur van de Ned. Ver- eenigïng tot bescher ming van dieren voor een geheel gevulde zaai een boeiende lezing over bovenstaand onderwerp waarbij eenige films werden vertoond. Uit deze rede bleek dat Ne derland binnenkort een geheel nieuwe wet op de dierenbescherming krijgt, geïnspireerd op de Noorsche wetgeving. Tot kapelaan (St. Bavo) te Haarlem is be noemd de wel.eerw. heer A. M. M. Ruhe. In Bloememlaal gaat men voort met het verbeteren der wegen. Zoo zijn van den Verbin dingsweg de trottoirs verhoogd. E-r komt ook een nieuw asphaltdek. Na de Haarlemsche hertenkamp in den Hout heeft ook de Herten kamp van Heemstede in Groenendaal zijn eerste bewoners weer gekre gen. Een wissel werkte niet bij de Oosteinder- brug te Hillegom en dientengevolge ontspoor de Vrijdag de tram. Haarlem—Leiden. Geluk kig deden zich geen per soonlijke ongelukken voor en het tramverkeer was spoedig hersteld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4