Doctoren en Ziekenfondsen Noodlanding in de woestijn DENEMARKEN [Duits-Poolse grens nog niet erkend. :hade vergoeding 3,3 mill. Dollor. 1 GROOT-"1- BRITTANNIE "Russische eisen .Koningsbergen. {DANZIG BERLIJN iHef probleem. Duitsl. wordt nog nader .behandeld WARSCHAU# pTRoetheniö f^TBoekowino Wxvr BessorablS 'PARIJS POLEN TRAAG Ingelijfd bij (Rusland. TSJECHO- JSLOWAKIJE ■*v. MONCHEN O0STEN&ÜK' ZWITSER13 HONGARIJE ffranssylvanie^fc; 'terug aan Roem.- .Trente fz7 tirolH .1 een. autonome status] onder Itoliaonse j! souvereiniteit, U Uitgezonderd Trentèj ROEMENIË 'ENEZIA GIUUA roor 80% toegewezeir ion Joego-Slaviê. O.OOOMar 'VRIJSTAAT TRIÈSr! Gevormd volgens frons voorstel onder protest von J. Sloviej-^ DoUroedsja terug aan iBULGARIJE ioego-slavie' BULGARIJE1 .ROME 'GRIEKENLAND URKIJE lodekanesos (It.) oegewozen aan Griekenland. (Griekse oansorol ^(óp N. Epirus." Toegestane legersterkte. I Bedrog aan Dollars, dat [het land aan de Grote 4 moet betalen. GycL-'iuJitm.i-.trM-iJ. Beperking v.d. Italiaanse vloot tot 2 Slagschepen 4 Kruisers en een aantal^ kleinere Waarom de contracten werden opgezegd De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft de loopende contracten met de Zieken fondsen opgezegd. In een persconferentie te Amsterdam heeft het hoofdbestuur gistermorgen een uiteenzetting gegeven van de motieven van dit besluit. Allereerst werd een uiteenzetting ge geven van de verhouding van de doctoren en de Ziekenfondsen, alsook van de moei lijkheden die daarbij gerezen zijn. Inder tijd hebben wij daarover reeds breedvoe rige mededeelingen gedaan, zoodat wij daarnaar kunnen verwijzen. De doctoren vinden het in het bijzonder onjuist, dat zij door het Ziekenfondsbesluit gedwongen zijn geworden, onder de oude voorwaarden ook de geneeskundige verzorging op zich te nemen van personen die indertijd buiten de Ziekenfondsen vielen. Dit kwam door dat de weistandsgrens voor de leden der fondsen van 2200 tot 3000 verhoogd werd. Reeds lang bestond onder de doctoren de overtuiging, dat het volkomen redelijk is, dat hun honoraria worden herzien. Daarover werden onderhandelingen ge voerd met de Prijsbeheersching en het Staatstoezicht. Het voorstel van de Maat schappij der Geneeskunst werd daarbij evenwel verworpen. Een voorstel van den anderen kant gedaan werd door de leden vergadering der Maatschappij afgestemd. Nu zijn er nieuwe onderhandelingen gaande. Daarnaast is besloten om de loopende contracten met de Ziekenfondsen op te zeggen De Maatschappij is overtuigd, dat die onderhandelingen tot een goed einde zul len komen. Het wordt niet juist geacht hangende deze onderhandelingen, de be dragen te publiceeren, die thans door de doctoren (huisartsen en specialisten) ge vraagd worden. Volstaan werd met de mededeeling, „dat deze bedragen zijn vast gesteld op de basis van redelijkheid, uit gaande van den toestand, zooals deze door het Ziekenfondsenbesluit is geschapen. De aanspraken houden rekening met de alge- meene versobering, welke de oorlogsge volgen noodzakelijk maken, maar stellen waarborgen, dat den artsen bij voldoenden omvang der praktijk, een onbezorgd be staan verzekerd is, waardoor zij zich ten volle aan hun beroep kunnen wijden. Dit is een noodzakelijke voorwaarde voor een hooger peil van de beroepsuitoefening en daarmede tevens een voorwaarde voor een goede geneeskundige verzorging van de bevolking." De mogelijkheid bestaat dat hier of daar het loopende contract eindigt voor de be oogde overeenkomst, die basis van een nieuw contract zal zijn, verkregen is. Daar over behoeft geen vrees te bestaan. De Maatschappij denkt er niet aan het conflict uit te werken op de ruggen van de patiënten. In een cventueele contractlooze periode zullen de pa- tienten hun gewone geneeskundige verzorging krijgen. Algemeene Noord-Hollandsche De N.V Algemeene Noord-Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering te Haarlem hield haar jaarlijksche vergade ring van aandeelhouders. Het verzekerde kapitaal steeg tot f 32.117.201. De premie ontvangst over 1945 bedroeg f 1.064.046.70. De uitkeeringen, eigen risico, beliepen dit jaar f 547.259 39. De premie-reserve moest een verhoo ging ondergaan van f 551.079,35. Door deze verhooging komt de premie-reserve op de balans voor met een bedrag van f 7.492.884.32, onder welk bedrag niet is begrepen de premie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in her verzekering werden gegeven. De onkosten bedroegen totaal f 238 692.40. De extra reserves werden gebracht op f 380.550 Hoe dat dan geregeld zal worden, moet nog nader uitgewerkt worden. Uit de besprekingen bleek nog, dat bij de Maatschappij 6300 doctoren zijn aange sloten. daaronder is zeker 95 van alle practiseerende huisartsen en specialisten. 66 van de Nederlandsche bevolking is bij de Ziekenfondsen aangesloten. Men is overtuigd, dat de hoogere hono raria van de doctoren niet bekostigd kun nen worden uit de thans geldende pre mies Het gevolg zal dus zijn, dat de pre mies verhoogd moeten worden, of dat er gelden uit het „vereveningsfonds" of dooi den Staat beschikbaar gesteld zullen wor den. Losgeraakte aanhangwagen doodt twee kerkgangers Nabij de R.K. kerk te Koog aan de Zaan raakte gistermorgen de aanhang wagen van een vrachtauto los, juist toen de kerk uitging. De aanhangwagen reed op de kerkgangers in, waardoor mevrouw K. uit Zaandijk en haar zoontje werden gedood, mevrouw H. uit Assendelft ern- tig gewond. Verraderlijke roode trui Een schipper, die zich eenigen tijd geleden in Kortenhoef (bij Hilversum) in een onbe woond huis wist te dringen en van de gele genheid gebruik maakte, daaruit bijna den geheelen inboedel weg te sleepen. is door de Haarlemsche politie gegrepen. Het eenige spoor van den dader werd gevormd door een stukje uit zijn roode trui en dit opvallende kleedingstuk werd den ongenooden varens gast noodlottig. De dochter van den schipper en haar vriend zijn eveneens gearresteerd, daar zij evenmin vrij van blaam zijn. Een gedeelten van den gestolen inboedel is achter haald. „Waarom melk duurder en jenever goedkooper?" Het Tweede Kamerlid de heer Neder- horst heeft aan de ministers van Finan ciën, van' Economische Zaken en van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorzie ning de volgende vragen gesteld: „Is het den ministers bekend, dat de aankondiging, dat er een aanmerkelijke prijsverlaging van jenever zal plaats vin den, in breede kringen verwondering heeft gewekt? Weten de ministers, dat velen in den lande de sociale juistheid niet vermogen in te zien van een prijspolitiek, die den prijs van melk verhoogt en dien van je never verlaagt? Zijn de ministers niet van meening, dat, ten einde dergelijke schrille tegenstellin gen en psychologische fouten te vermij den, het verstandiger ware geweest de prijsverlaging van jenever achterwege te laten? Indien de omzet van en de winst op je never van dien aard is, dat dit prijsver laging mogelijk maakt, had het dan niet meer op den weg der regeering gelegen om door een accijnsverhooging de extra winst af te roomen en ten bate van de schatkist te brengen?" De Parijsche vredes verdragen in beeld Beter dan lange uiteenzettingen of for muleeringen geeft onderstaande kaart een overzicht van de beslissingen, die ten aanzien van de vijf satellietstaten op de Parijsche Vredesconferentie ge nomen zijn. Ofschoon de op deze confe rentie ontworpen verdragen pas defini tief zullen zijn nadat de vier grooten de beslissingen zullen hebben bekrachtigd en de uitgebrachte adviezen zullen heb ben geaccepteerdkan eenige belang rijke verandering in het beeld niet worden verwacht. TrambofsTng Te HaarTem Op den hoek van het Stationsplein en den Kruisweg botste Donderdag om streeks vijf uur een train tegen een zware vrachtauto, welke niet geheel vrij van de trambaan stond. De bestuurder poogde door krachtig remmen en zand- strooien een aanrijding te voorkomen, doch de tram gleed op de door den regen glad geworden rails door. De stootbalk van den motorwagen schoof over het spatbord en de wielen van de auto heen, waardoor het tramrijtuig ongeveer der tig centimeter werd opgetild. Nadat de beide voertuigen uit elkaar getrokken waren, bleek de veering van de tram ontzet te zijn, zoodat de wagen uit den dienst genomen moest worden. De vrachtauto vjas niet ernstig beschadigd. Het tramverkeer was na een uur weer normaal. U.S.S.R IDo Slavische om Westerse groepen, hebben voortdurend tegengestemd. FRANKRIJK Kleine grenswijzigingen ten gunste van Frankrjj Geen vloot of luchtbasis. |CARTO 4621 De wereld op zak Binnenkort wor den door de Brit- sche industrie ra diotoestellen in den handel ge bracht die zoo klein zijn. dat zij in den zak kun nen worden mee gedragen. Gedu rende den Twee den Wereldoorlog waren de Britsche radio-industrie en de regeeringslabo- ratoria gedwon gen zulke kleine radiotoestellen te vervaardigen, dat deze door val schermspringers en door leden van de verzetsbewe ging in de bezette landen op het li chaam konden worden meegedra gen; honderden van deze minia tuur-radiotoestel len. waarin zich zoowel een zender als een ontvanger bevond. wei-den boven de bezette gebieden afgewor pen. Hierdoor zijn thans verdere mo gelijkheden voor fabrikanten en amateurs gescha pen en de eerste miniatuur-radio's voor persoonlijk gebruik kunnen binnen enkele maanden worden verwacht. FEUILLETON door Hans Hirthammer I „Een stad, zegt u? Midden in de woes tijn? En geen product van uw fanta sie?" Edward Hamilton vertrok zijn bruin, met diepe rimpels doorgroefd gezicht tot een toegeeflijk lachje. „Fantasie, sir, is een der weinige karakterfouten, waarvan de Hamiltons sinds generaties verschoond zijn gebleven". .,11c wilde uw familie niet beleedigen!" antwoordde professor Floyd, terwijl hij met zijn duim de tabak in zijn shagpijp aandrukte. „U zult echter moeten toe geven, dat uw bewering nogal fantastisch klinkt voor een man, die zich sinds vijf jaren met niets anders bezig houdt dan met het geographisch onderzoek van de woestijn Tharr. Ik heb dat gebied niet alleen in alle richtingen doorkruist, maar ik ben er bovendien ontelbare malen overheen gevlogen. Hm, merkwaardig, zeer merkwaardig!" Hij slingerde zijn lange beenen mei een zwaai naast de rooktafel, kwam uit den diepen fauteuil overeind en liep op de reusachtige landkaart toe, die vrijwel den geheelen muur tegenover het raam in beslag nam. „Volgens uw opgaven zou die geheim zinnige stad dus ongeveer tweehonderd mij! ten Westen van de spoorlijn moeten liggen die van Merta dwars door de woes tijn naar Lahore loopt". „Zoo is het!"' gaf Hamilton toe. Ook hij was opgestaan en liet nu zijn blik aandachtig over de landkaart dwalen. „Ik startte met mijn machine kort voor het invallen van de duisternis in Delhi, vloog naar Jodhpur en week ongeveer op deze plek van de route af'. Hij wees met zijn vinger een bepaalde plaats op de kaart, aan en trok vervolgens in horizontale richting een lijn, die Noordelijk van den mond van de Indus in Karachi ein digde. „Het was pas mijn derde nachtvlucht, sir, en het noodlot wilde, dat mijn kompas niet heelemaal in orde was". De professor blies een paar geweldige rookwolken uit, zonder zijn blik van de kaart af te wenden. „Ik wil de mogelijk heid tenslotte niet pertinent verwerpen", bromde hij. „Een mensch leert in dit ver vloekte land nu eenmaal wel zich over niets meer te verbazen. Alleen dat licht daar zou ik zoo gauw geen verklaring voor weten te geven. Bent u werkelijk zeker van uw zaak?" „Volkomen zeker! Ik zou anders toch absoluut niets hebben gezien. Het was een groot aantal lichtpunten, die zich alle in een en dezelfde richting bewogen, precies een fakkeloptocht! En al die lich ten waren zonder uitzondering blauw! Een fantastisch, om niet te zeggen spook achtig tafereel. Ik wil u wel bekennen dat ik een zucht van verlichting slaakte, toen ik het zaakje echter mij had". Floyd keerde zich om en keek den piloot peinzend aan. „Hoort u eens, mister Ha milton, ik zou het zelf wel eens willen zien! Zoudt u er toe kunnen besluiten deze zelfde nachtvlucht met mij en nog iemand te herhalen?" „Waarom niet?" gaf Hamilton gelaten ten antwoord, terwijl hij den brand stak in een van zijn dikke Chïpper-Flakes, welker zoetige opiumgeur weldra de kamer doortrok. „U zult u echter persoon lijk met de B.I.A. in verbinding moeten stellen. Op mijn eigen houtje kan ik in deze geen toezegging doen „Dat spreek vanzelf! De British Indian Airway heeft onze wetenschappelijke na sporingen tot dusver steeds gesteund. Een telefoontje met kolonel White zal wel voldoende zijn. En wanneer zou den wij over u kunnen beschikken?" „Wanneer u wilt, sir! Desnoods van nacht al! Mijn machine is in orde". „Uitstekend! Als mister Cookerel, mijn medewerker, zich onmiddellijk vrij kan maken, kunnen wij de zaak zoo gauw mogelijk aanpakken. Wel, Mohan?" Deze laatste vraag gold een langen slanken Britsch Indiër, die juist binnen trad en met gekruiste armen in de deur opening bleef staan. „Cookerel Sahib!" „Prachtig! Laat hem binnen!" En zich tot Edward Hamilton wendend: „Als je van den duivel speektU zult enthou siast zijn over mister Cookerel! Hij is niet alleen een bijzonder knap geleerde, maar ook een kameraad, op wien men zich onder alle omstandigheden kan verlaten. Een man om mee uit visschen te gaan!" „Gelooft u zijn lasterpraatjes maar niet!" riep een jongeman, die juist het vertrek binnen kwam en de laatste woor den van den professor nog had opgevan gen. Hij trad haastig op zijn vriend toe en drukte hem de hand. „En jou vergeef ik het mijn heele leven niet, Francis, als je mij geen behoorlijke verklaring kunt geven, waarom je mij vanmorgen zoo vroeg uit bed hebt gejaagd!" „Het spijt me geweldig, James! Je be diende dien ik een half uur geleden aan de telefoon had, vergat mij blijkbaar te vertellen, dat je nog niet op was". „De schurk heeft er voor moeten boe ten. Toen hij mij wekte, heb ik hem een haarborstel naar zijn hoofd gegooid. Vertel dus maar op: wat is er aan de hand?" Er was geen grootere tegenstelling denkbaar dan tusschen deze beide man non Francis Floyd was lang en mager; zijn lichaam scheen door de gloeiende tropenzon bijna geheel te zijn uitgedroogd. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6