Om het damkampioenschap van Nederland Voetbal in Kennemerland Noodlanding in de woestijn De plannen tot oprichting van een daghuishoudschool Op de rijksbegrooting 1947 reeds een bedrag uitgetrokken Tnen in de jl. Dinsdagavond gehouden raadsvergadering hei verzoek van het be stuur der Santpoortsche Vrouwenclub om de oprichting en instandhouding van een dagiiuishoudschool noodig te verklaren, werd behandeld (met het gevolg dal de gemeenteraad aan dit verzoek voldeed) waren we nog niet in het bezit van het be treffende gemeenteblad, zoodat het ons niet mogelijk was, iets naders omtrent deze plannen mede te deelen. Het gemeente blad is inmiddels in druk verschenen, wes halve wij nog even op deze zaak terug ko men. Burgemeester en wethouders deelen in de eerste plaats mede, dat, naar aanleiding van dit verzoek, de wethouder van On- dérwi.is besprekingen heeft gevoerd op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en met de inspectrice van het Nijverheidsonderwijs. De resultaten van deze besprekingen waren, dat deze instanties zich met de oprichting van een huishoudschool te Velsen kunnen vereeni gen. Aan het ministerie staat men op het standpunt, dat de te stichten schooi een gemeentelijke dient te zijn. Ook de inspec trice adviseert in deze richting èn het college van B. en W. deelt deze meening. Tevens werd medegedeeld, dat op de Rijksbegrooting voor het jaar 1947 een bedrag was uitgetrokken als subsidie in de kosten van een in Velsen te stichten school. I Wil de gemeente hiervoor in aanmerking komen, dan zou de raad moeten verkla ren, dat de oprichting en instandhouding van een huishoudschool noodig geoordeeld wordt. Op 25 Juli 1939 heeft de raad reeds een dergelijke verklaring uitgesproken, doch deze is niet meer van kracht. Ook het vorig college van burgemeester en wethouders, had reeds op 14 Juni 1945, op grond van artikel '5 van het Koninklijk Besluit van 5 September 1944, uitoefenen de de bevoegdheden van den gemeente raad, een dergelijke verklaring afgegeven, met de voorwaarde, dat het zich nog na der zou beraden over de vraag, of dit een gemeentelijke- dan wel een bijzondere school diende te zijn. Op het ministerie van Onderwijs, K. en W. gaf men in overweging, de noodzake lijkheid thans door den gemeenteraad te doen uitspreken. Onder bepaalde voorwaarden wordt uit 's Rijks kas subsidie gegeven tot een be drag van 70 proc. van de netto kosten der school. De kosten die ten laste der ge meente komen, zullen 30 proc. bedragen. Getracht zal worden van de Provincie in deze kosten een bijdrage te ontvangen. De betrokken organisaties van huis vrouwen zijn, ingevolge de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet gehoord. Te zijner lijd zullen den raad nadere plannen en voorstellen over de school, een daghuis houdschool met 2-jarigen cursus en half jaarlij ksche avondcursussen in huishoude lijke vakken bereiken. Receptie R.K. Fabrieksarbeidersbond Het 40-jarig bestaan van de afdeeling Velsen van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond ..St. Willibrordus" is Zondagmiddag in de R.K. Meisjesschool aan de Corvers- laan met een druk bezochte receptie her dacht. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de heeren F. Brussel en J. Noöy, resp. voorzitter en tweede voorzit ter van het hoofdbestuur en de oud-afdee- lingsvoorzitter, thans districtsbestüurder, de heer H. B. Vink. De heer W. J. F. Laurent, voorzitter der feestcommissie, bracht warme hulde aan de nagedachtenis van die leden, welke on der de moeilijke omstandigheden de orga nisatie opbouwden en speciaal aan hen, die de afdeeling veertig jaar lang trouw zijn gebleven. Vervolgens schetste hij hetgeen in deze 40 jaren is tot stand gebracht.. De bonds- Fraai succes van Ligthart Zaterdag en Zondag zijn in Den Haag de wedstrijden om het kampioenschap van Nedötland dammen begonnen. Piet Roozenburg, die een zeer fraaie partij van zijn broer W. Roozenburg in de eerste ronde won. had het in de tweede ronde zeer gemakkelijk, doordat Verhoe ven in een nadeelige positie in een een voudig zetje liep. Daardoor is deze 22- jarige ernstig candidaat voor den titel geworden. De stand luidt: gesp. gew. gel. yerl. pnt, Als er in Londen iets te zien valtEen dichte rij van bobbies vormt een levende dam tegen den opdringenden vloed van nieuwsgierigen die een glimp willen opvangen van een interessante gebeurtenis: in dit geval de aankomst van het koninklijk paar aan een theater in Leicester-square. 1. P. Roozenburg 2 2 0 0 4 2. A. Ligthart 2 1 1 0 3 3. R. C. Keiler 2 1 1 0 3 4. W. Huisman 2 1 1 6 3 5. J. Metz 2 0 2 0 2 6. B: Dukel 2 0 2 0 2 7. Beers 2 0 2 0 2 8. v. Dijk 2 0 2 0 2 9. J. H. Vos 2 0 1 1 1 10. W. Roozenburg 2 0 1 1 1 11. D. v. d. Staay 2 0 1 1 1 12. F. Verhoeven 2 0 0 2 0 Stormvogels heeft geen schutters wIn de voorhoede #an Stormvogels was aan voorzitter, de heer Brussel, herinnerde aan Snoeks Sr., wiens spel als verdediger den hetgeen de heer Laurent zeide en bracht Matsten tijd zoo opviel, de midvoorplaats toe- de heeren C. Bank en E. Nodi zich zeer eene nóch het an<jere experiment is bepaald verdienstelijk maakten. Wel is de toekomst een succes geworden. Van Dalen was op zijn donker, doch een verheugend verschijn-nieuwe plaats bepaald zwak, reageerde te laat sel is, zoo zeide spreker, de toenemende, of in het geheel niet, en bleek geen .snelheid groei van de R.K. arbeidersbeweging in de' te bezitten, terwijl Snoeks ondanks het feit, geheele wereld. i dat hij het eenige Stormvogels-doelpunt De heer J. Boon, afdeelingsvoorzitter,maahte, ook al niet den indruk vestigde de huldigde daarop de leden, die veertig jaar! fh^tter te zijn' dien de-Stormvogels-voor- Mof Qr, 1 JL* hoeae zoo zeer van noode heeft. Te zijner lang lief en leed deelden. Dit waren de heeren J. Th. Groeneveld, J. G. Mooy, P. Mooy, N. Verwaters, C. Duineveld, H. v. Rixel, C. Kuyper, H. Sweris, A. N. Bakker, A. A. Verkooyen, J. Jabroer en M. G. Ber- lee. Pastoor Vollaerts feleciteerde namens de verdediging kan echter aangevoerd worden, dat hij in den langen Dordtsc'nen spil Zwaan een moeilijken tegenstander had. Het gebrek aan een goeden schutter is de oorzaak van de zooveeiste nederlaag der Vo gels geworden. Zwakker zijn de IJmuidenaren niet geweest en hun verdediging met Schoorl R.K. parochie, de heer J. N«oy namens da v?n Gemert aan het hoofd speelde een leden en de heer D. Blok namens den Chr.! SS'vnYwdl P J n"; Fabrieksarbeidersbond. Vervolgens wer-1 Boer-Groet lietbehoorlijk werk zien, maar den nog gelukwenschen aangeboden door Van dit duo bleek eerstgenoemde ook al weer de heeren P. de Jong, J. Rozemeyer na-( niet over een schot te beschikken. De Dordt- mens de afdeeling Wormer, P. Mooy en - sche voorhoede speelde doortastender. Dit De sportvelden op Schoonenberg Het volgend seizoen Zooals men weet heeft de gemeenteraad in zijn jl. Dinsdagavond gehouden verga dering burgemeester en wethouders een crediet van f 100.000 toegestaan voor het in gereedheid brengen van sportvelden op het terrein van Schoonenberg. In het thans verschenen gemeenteblad wijst het College er op, dat in Velsen en IJmuiden voor de aldaar gevestigde sport- vereenigingen (in het bijzonder worden bedoeld „Stormvogels" en V.S.V.) geen bruikbare terreinen voor sportbeoefening aanwezig zijn. De terreinen werden ver nield en de tribunes afgebroken; het we der aanleggen dezer terreinen is niet mo gelijk, omdat daaraan in het uitbreidings plan een andere bestemming is gegeven. De gemeente dient hier de helpende hand te bieden, anders zullen de sportvereni gingen onmogelijk haar maatschappelijke functie kunnen blijven vervullen. Door den aankoop van Schoonenberg heeft de gemeente de beschikking gekre gen over gronden, welke èn door de lig ging in het centrum der gemeente èi door hun gesteldheid in bijzondere mate geschikt zijn voor den aanleg van sport terreinen. Het ligt in de bedoeling van burge meester en wethouders, in de toekomst te komen tot de stichting van een sportpark. Het vorige College had reeds in beginsel besloten tot een zoodanige bestemming dier gronden. In afwachting van de daaromtrent bij den raad in te dienen voorstellen, achten B. cn W. het noodzakelijk, de gronden reeds thans als speelvelden aan te leggen en van een eenvoudige accomodatie te voorzien. De terreinen zullen dan bij den aanvang van het volgende sportseizoen in gebruik kunnen worden genomen. Twee jubilarissen aan de Papierfabriek Vrijdag en Zaterdag vierden wederom twee arbeiders bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken hun zilveren jubi leum. Het waren de heeren S. C. Oorthuis, werkzaam in de cellulosefabriek en P. Adrichem van de afdeeling loogerij der cellulosefabriek. Als gewoonlijk werden beide jubilaris sen vergezeld van hun echtgenooten, op het directiekantoor ontvangen, waar zij in tegenwoordigheid van de heeren ir. J. M. de Muinck Keizer en A. Koene, resp. be- drijfsingenieur en chef der cellulosefa briek, werden toegesproken door den heer ir. A. J. Allan. Onder hartelijke woorden van waardee ring werd aan beide jubilarissen een enve loppe overhandigd. Th. Kortekaas namens de R.K. Raadsfrac tie. De heer Laurent dankte voor de aan geboden gelukwenschen, waarna hij deze receptie sloot. Vereeniging Hoogoven-Staten In het, zooals steeds, goed verzorgde en met enkele penteekeningen versierde Oc- tobernummer „Rondom den Statenboom" heeft Hoogoven-Staten haar programma voor de komende maanden aangekondigd. Dinsdag 5 November wordt een herha ling gegeven van de opvoering van „Wie kust de mummie?". Het tweede H.O.V.-winterconcert, even eens in hetzelfde theater te geven, zal 28 November plaats hebben en op 3 December zal, mede in verband'met het St. Nicolaas- feest, door het gêzelschap Tholen een ca baretavond worden verzorgd. In de mededeelingen van het hoofd bestuur wordt bekend gemaakt, dat, voor- loopig als proef, het Statenhuis aan den Velserweg te Beverwijk als sociëteits gelegenheid voor de leden opengesteld zal worden. De ijsbaanplannen kunnen den komenden winter ten deele worden ver wezenlijkt door gebruik te maken van de sintelbaan op „Watervliet", welke door be vloeiing in een ideale ijsbaan kan wor den veranderd. Deze baan, die een opper vlakte heeft van 3200 M2 zal daardoor ge legenheid bieden in de directe omgevin; te kunnen schaatsenrijden. Onder de jeugdige Statenleden wordt op gewekt in het komende voorjaar deel te nemen aan het Texelkamp, dat den laat- sten zomer zulke goede diensten heeft be wezen. Op artistiek gebied is een aanlok kelijke teekenprijsvraag uitgeschreven. Bauman stand, maar toen Van Onselen zijn club een voorsprong had bezorgd, zakte ADO meer en meer af en Sterk, die een zeer goe den wedstrijd speelde, bracht den stand op 3—1. Daarna moest ook bij VSV een speler wor den vervangen en wel Kunst, door Spaans. Eerstgenoemde had tot dat oogenblik zeer de aandacht getrokken door een groote activi teit. ADO verkleinde door den zeer goed spelenden middenvoor den achterstand en de volle spanning kwam in den wedstrijd. Het bleef evenwel bij een druk op het IJmui- densche-doel. Einde dus 2—3, Velsen—K.F.C. 1—2 Onder zeer groote belangstelling werd deze ontmoeting gespeeld. Natuurlijk gold deze belangstelling in de eerste plaats „de groote Koogsche", die nog geen geen Aikel verlies- punt te boeken kreeg. Ook tegen Velsen ble ven de Zaankanters wederom in de meerder heid en onverdiend was deze zege niet te noe men, hoewel er bij dient te worden aange- teekend, dat een doelpunt der thuisclub werd afgekeurd en den Velsenaren naar onze mee ning een strafschop werd onthouden. De Koogers speelden verdedigend een ster ke partij voetbal. Bakkum genoot een extra bewaking en had dan ook weinig bewegings vrijheid. Dat de overige voorhoede-spelers Wit Dukel: 29, 33, 35, 47. Zwart Metz: 31, 22, 24, 20. Dukel mocht hier niet 33-38 spelen, want dit verliest. Er*werd gespeeld 29-23, 31-37, 33-28, 22x33, 23-18, 33-38, 18-13, 37-42, 13-9, 42-48 en 9-3 en 9-4 is remise. In de tweede ronde liet Vos over veld 23 een aanval toe, waarna Dukel met wit be sloot. Het slot werd een gelijkwaardige remise. Ongetwijfeld zijn Piet Roozenburg, Kei ler en mogelijk ook Ligthart de ernstigste candidaten voor de bovenste plaatsen. A.s. Zaterdag en Zondag wordt het tour- nooi voortgezet in het Lunchlokaal G.E.B., Rochussenstraat te Rotterdam. Aanvang 4 uur. Twee jubilea in de R.K. Parochie Het veertig jarig bestaan der R.K. Paro chie van St. Joseph, dat zoo luisterrijk is gevierd, zal over enkele dagen gevolgd worden door de herdenking van eenzelfde jubileum van twee R.K. vereenigingen. De afdeeling Velsen-Noord van den R.K. Volksbond werd 10 November 1906 opge richt onder een bestuur, bestaande uit de heeren P. v. 't Padje, voorzitter, P. Ver steeg, secretaris, M. Verkooyen, penning meester, L. v. d. Aal, H. Wfjker, P. v. d. Bos, J. H. Rozemeyer en J. Rozemeyer, waarbij als geestelijk adviseur de toenma lige pastoor F. W. de Rooy optrad. De bond heeft zeer veel en nuttig werk ge daan en vooral de stichting van het voor malig vereenigingsgebouw aan den Wij- kerstraatweg ruim 25 jaar geleden, was niet slechts voor den R.K. Volksbond en de parochie, maar ook voor vele buitenkerke lijke vereenigingen een uitkomst. In Maart 1945 viel dit ruime vergadergebouw ten offer aan de sloopers. Doch het huidige be stuur, bestaande uit de heeren Th. Korte kaas, F. Kuypers en W. J. Clazing heeft voor den wederopbouw in het „nieuwe" Velsen-Noord weer plannen en mogelijk zal de R.K. Volksbond bij zijn volgend ju bileum opnieuw een eigen gebouw bezit ten. Met den Volksbond jubileert ook de af deeling Velsen van den R.K. Fabrieksarbei dersbond „St. Willebrordus", welke afdee ling echter èn door het ontbreken van het eigen vereenigingsgebouw èn door de eva- Na de hervatting was de thuisclub het meest I fcêllng'BrnSroak?' uftoard^li? nu Veil dab veor de ruS S Ïa'nï. "aCedl -n-Noord weer „bevolkt" is, getracht wor- 1 den spoedig op eigen beenen te> komen. Ligthart's fraaie prestatie Het is wel een bijzonder goede prestatie van Ligthart, uit zijn partijen tegen Vos en Keiler drie punten te behalen. In de Zaterdag tegen Vos gespeelde partij kreeg Ligthart, na een halve-hek- stelling-schermutseling een gedrongen po sitie. Ligthart voorkwam handig nadeel, door Vos met een listig zetje diens sterkste positiezetten te beletten. Toch wilde Vos, zich in het voordeel wanend, tegen de wet ten in voortzetten; hij gebruikte daarbij zéér veel bedenktijd. Dit werd hem ten slotte-noodlottig. Hij moest een stuk offe ren en daarna de partij opgeven. Zondag speelde Ligthart tegen Keiler een oer-degelijke klassieke partij. In dit spel werden geen fouten gemaakt, met een remise tot slot. Dukel speelde tegen Metz een partij vol verwikkelingen en schommelingen. Metz begon goed, maar daarna kwam Dukel in den aanval. Tenslotte werd het een zeer moeilijke remise voor Dukel. In een vier om vier-eindspel had Metz fraaie winst kansen. leidde o.a. ook tot het in de tweede helft door In 't Veld gemaakte tweede doelpunt. Vooral de vleugelspelers De Ridder en Mijnders wa ren gevaarlijk, al dient te worden aangetee- vitii vic ivuvj cio ccij ol,iaiaimUV ««.«o kend, dat Mijnders het tegen Goedhart niet leiding genomen, wat voor hen aanleiding ffpmnlctrom Ir haH vc Vv«.6« door toedoen van Opbergen en Ketting dreig-- - - - van een en ander niet meer gebruikmaakten, de voor Ajax het meeste gevaar. De doelman Deze arbeidersbond heeft in de afgeloopen kan hun moeilijk als een verdienste worden 1 der gasten was echter op dreef, zoodat het jaren bewezen zijn plaats in Velsen-Noord aangerekend. Vóór er 20 minuten verstreken waren, had den de Koogers uit een strafschop reeds de gemakkelijk had. Verdediging van V.S.V. was goed op dreef In de eerste helft stond de wedstrijd niet op een hoog peil. Het veld was zeer zwaar en de elftallen hadden het even moeilijk. Het meest was ADO nog in den aanval, doch het schieten was slecht, zoodat Akkerman, hoe wel hij veel werk kreeg, zijn doel langen tijd schoon kon houden. Voor het Haagsche doel ontstonden intussehen eenige malen critieke situaties. Een misverstand werd den Hagenaars bijna noodlottig en daarna leverde een ver meend buitenspel VSV bijna een doelpunt op. Invaller-doelman Van Anraai stopte het har de schot van Kunst keurig. Toch nam ADO de leiding door zijn middenvoor Van 't Zand, die handig de Velsensche verdediging pas seerde en onhoudbaar inschoot. Zooals dit zoo dikwijls gaat was het de vol gende minuut al weer gelijk, toen na een zeer goed opgezetten aanval Sterk voorzette en Rietveld, die de rechtsbuitenplaats bezette, doelpuntte. Tot de' rust kwam hierin geen verandering, doch reeds direct na de hervat ting pakte ADO geestdriftig aan. Er ontston den mogelijkheden voor de Hagenaars om de zaak in hun voordeel om te zetten, doch de i IJmuidensche verdediging (aanvoerder De Vries en doelman Akkerman waren in vorm) gaf geen kans. Eenmaal redde Gevel dik wijls was deze speler op de juiste plaats door den bal van de doellijn af weg te trap pen. Daarna nam VSV het spel in handen. Wel was ADO gehandicapt door het uitval len van.den rechtshalf Becker, doch dit mag toch niet van de groote inzinking de totale oorzaak zijn. Nog even hielden De Jong en nog vrij lang duurde, alvorens Meyer doel- volkomen waard te zijn, want speciaal puntte (20). Handig werk van hem leidde voor de arbeiders van de groote bedrijven met medewerking van Ketting nog tot een en vooral voor die van de papierfabriek, De recente troebelen in Oost-Bengalen, waarbij felle gevechten zijn ontstaan tus- schen politieke tegenstanders, hebben het noodzakelijk gemaakt dorpen te ontruimen en de bewoners naar veiliger streken te evacueeren. De foto toont een evacueerende familie, wachtend op een boot in Ibrahimpour. was een sterk offensief in te zetten. Dank zij Tromp, Nijssen en vooral ook Wijker, die den gevaarlijken Kok goed in bedwang hield, werd dit doorstaan. Juist, toen de strijd weer meer gelijk opging, maakte KFC echter een tweede doelpunt, waarbij doelman Demmers. die overigens weer goed werk verricht heeft, niet heelemaal vrij uitging. Na de rust drong KFC aanvankelijk Vèlsen in de verdediging terug, doch langzaam maar zeker gaf de voorhoede den thuisclub toch ook weer „acte de présence". Hoewel de Koogsche achterhoede keer op keer blijk gaf haar man netje te staan, slaagde Bakkum er toch in met een fraaien kopbal den achterstand te ver kleinen. En nog was KFC niet van den schrik bekomen, of de gelijkmaker lag in het net, tenminste, dat dacht de Velsen-aanhang, doch dit doelpunt werd niet toegekend, zoodat KFC met 2—1 in de meerderheid bleef. Kinheim versloeg Q.S.C. Het is den geel-zwarten in Van Gelder's Sportpark ten overstaan van een vrij tal rijk publiek gelukt den nog ongeslagen Q.S.C.'ers de eerste nederlaag toe te bren gen in een wedstrijd, die in de tweede helft meer spannend dan mooi was. In den aanvang toonde Q.S.C. een goed sa menspel. Na dit half uur in een vrij hoog tempo raakte Kinheim meer aan de spel methode van Q.S.C. gewend en toen wer den de rollen omgekeerd. Rust 00. Na de hervatting nam Kinheim het initiatief en Q.S.C. werd eenigen tijd inge sloten, waaruit desondanks enkele goede uitvallen van de Wormerveerders ontston den! Rechtsbinnen Versteeg werd door den scheidsrechter van het veld gezonden, zoo dat Kinheim 25 minuten met 10 man speel de. De eerste aanvallen waren voor Q.S.C. en direct moest de verdediging van Kin heim ingrijpen. Van der Wateren en Raay- makers belaagden vergeefs den doelman van Q.S.C., waarna Versteeg een keer juist naast schoot en v. d. Wateren een vrijen trap van De Boer over kopte. Vijf minu ten voor rust gaf v. d. Wateren een fraaien hoekschop af, dien de Q.S.C.-doelman zelf juist onder de lat werkte. (10). Even daarna schoot Raaymakers over. In deze periode was Kinheim beslist sterker, ge tuige de hoekschoppen, die ontstonden. Twee minuten na de hervatting schoot Beuk fraai een prachtigen voorzet van links in (20) en eerst na 18 minuten zag Q.S.C. het zwoegen beloond toen Groeneveld den bal van richting veran derde en deze langs den binnenkant van den paal onbereikbaar bleek. (21). Di rect hierna miste Kinheim den rechtsbin nen en nu werd het spel er niet fraaier op. Stormvogels 2Ajax 3 21 De Stormvogels-reserves beschikten over een sterk elftal, waarin o.m. Meyer en Ket ting een plaatsje was ingeruimd. Vóór de rust ging de strijd vrij gelijk op. De aanval len der IJmuidenaren waren in doorsnee ech ter iets gevaarlijker en daarom was de voor sprong van 10 met de rust ook wel ver diend. Ketting had voor dit doelpunt gezorgd derde doelpunt, doch dit werd geannuleerd. Het liep reeds aardig naar het einde, toen Ajax de eer redde (2—1). V.V.Z.Terrasvogels 30 Tot een kwartier voor het einde was de stand nog 00. Tot dien tijd was de strijd vrijwel gelijk opgegaan De voorhoede der Vogels kreeg zeer behoorlijke kansen, doch Kraak c.s. hadden óf te veel tijd noodig om tot een schot te komen, óf de schoten waren van dien aard, dat zij den Zaanschen doel man maar weinig verontrustten. Bovendien speelde het vette terrein den Santpoorters nogal eens parten. Tot vóór het eerste Zaansche doelpunt had de achterhoede van Terrasvogels met Röbken aan het hoofd, zeer behoorlijken tegenstand geboden, doch toen de WZ'ers eenmaal op fraaie wijze de leiding hadden genomen, raakte het verband in de Terrasvogels-ver dediging zoek, zoodat de WZ'ers kans zagen nog twee doelpunten te maken (30). V.V.B.—S.C.A. 4—1 In een volkomen open wedstrijd heeft W.B., vooral na de hervatting, blijk gege ven nog over een productieve voorhoede te beschikken. Hoewel S.C.A. voor de rust goede oogenblikken had, was V.V.B. in den aanval. Door slecht plaatsen en goed werk van den doelman ontstonden geen doelpunten. De rechtsachter redde drie maal. Eerst na de hervatting was S.C.A. £terk in den aanval. De thuisclub nam edh- waar in zeer goede samenwerking met de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders en den Christelijken Fabrieksarbeidersbond goede resultaten bereikt werden, nam hij een vooraanstaande plaats in. Het eerste bestuur werd gevormd door de heeren E. Nooy, voorzitter, A. Mantje, secretaris, C. Bank, penningmeester, C. P. de Jong, J. Molenkamp. J. Vessies en W. Eyman. De heer W. F. v. Balum heeft als pen ningmeester voor de afd. Velsen thans nog zitting in het tegenwoordige bestuur. Burgerlijke Stand Geboren: C. J. Stokman—Botman, <1, Hof dijklaan 45, Driehuis; W. F. Miggelsv. d. Beek, d„ Hyacinthenstraat 17, Santpoort; C. WebbeRutte, d.. Verspreide Woningen 45; A. W. C. WitziersHoltes, d., Meeuwenlaan 27, IJmuiden-O. C. S. Groen—Kraaijenoord, d. Meeuwenlaan 39, IJmuiden-O. M. Jongerling Bes. d„ Wester Parallelstraat 4. Velsen-N. C. H. Wiegman—Schong,. d., Spleghellaan 1, Driehuis; K. Broek—Dekker, z., De Ruijter straat 163, IJmuiden. Overleden: M. Koger, 69 j., echtg. van G. van Amersfoort, Kerkweg 41. Santpoort; Chr. Guijt, 2 mnd.. zoon van Chr. Guijt. de la Reij- straat 7. IJmuiden; P. de Jong, 80 j„ echtg. van M. Wiersma, D. Hartoghstraat 5. IJmui den. Gehuwd: Ph. Krab—M. Blok. Spoorstraat 2, Velsen-Noord; J. M. Koopman.T. K. Nagel, Corverslaan 75, Velsen-N. P. Knijff—N. L. Wnërdenburg, Copernicuslaan 74, 's-Graven- hage; J. van Os—E. A. C. van der Kleij. D. ter na 10 minuten de lexdmg. Stek zette Hartoghstraat 25. IJmuiden: W. Vessies—J C. voor, nadat Spruit enkele S.C.A.'ers hadde Jong, De Lumeystraat 62, IJmuïden-O. J. gepasseerd, doelpuntte hij. (10). De aanvallen der gasten waren nu niet van gevaar ontbloot echter zonder succes. A. Duineveld schoot een voorzet van Stek na 25 minuten in. (20). Nu was V.V.B. sterker en Spruit doelpuntte. (30). Een verkeerde opstelling van «Broekhuyzen werd noodlottig (31), waarna Vlietstra, die Spruit verving, den bal van Zandvliet kreeg toegespeeld, hem doorgaf en Michel maakte er 4—1 van. „Wijkeroog" organiseert Voor haar leden heeft de Buurtvereeni- ging „Wijkeroog" een tweetal feestavonden georganiseerd, die met hetzelfde program ma op 21 en 28 November a.s. in bioscoop „De Pont" worden gehouden. Medewer king verleent het Hollandsche Cabaret- Gezelschap met The Kamiki's Hawaiian- ensemble: Up Kiki, goochelaar-acrobaat; Bert Klant, imitator; Framy, snelteekenaar, Jan Stavast, parodist eh Ton Eykhof, con ferencier. Een St. Nicolaasprogramma werd vastgesteld voor de kinderen van leden tot 15 jaar, eveneens in „De Pont" op Don derdagmiddag 28 November. Opgevoerd wordt het kinderspel: „De Avonturen van Hein Kordaat". Het bestuur is inmiddels gewijzigd. Dit bestaat thans uit de heeren C. Stijnman. voorzitter, W. J. Vermey, secretaris, Ogel- wichtstraat 2, N. Steyn, penningmeester en C. H. v. d. Aart, C. Hageman, S. Stammis en A. de Reus, leden. KistemakerM. Rozendal. Acaciastraat 21, IJmuiden-O. J F. WischhoffD. M. J. Kelder, 2e Atjehstraat 47 III. Amsterdam; G. H. Tuijn M. J. Duineveld, Beverwijk. Alkmaarsehe- sfraatweg 39; A. van RijnN. Dikken, Rijks weg 456. Santpoort; A. H. MoerkerkenH. de Groot, Tuindorbstraat 3; J. de Boer—T. Tirfts- ma, Eibergen, B 58a, Marktbericht van Zaterdag Aangevoerd werden 2400 kisten versche haring, 900 kisten makreel en 450 kisten an dere visch. De trawlers besomden 22.000. Verdere besommingen: versche haring: Sch 4 f56. IJM233 f 1222. KW86 f3606, KW18 f596, KW38 f 1482; kustvisschers: IJM 239 f 183. IJM 213 f172, IJM250 f106. IJM202 f146, IJM318 f39. IJM241 f154, IJM207 f64, IJM237 f 122, IJM221 f75, KW 190 f125, KW205 f118, KW125 f90, KW34 f380, KW160 f136, KW72 f912, KW 109 f 288, WK116 f80, UK172 f 348, UK143 f343, UK194 f 105, UK147 f 107, UK105 f 254. UK4 f 262, KW67 f 4296. KW49 f 5250. KW130 f1851, KW167 f 1629. Prijs versche haring 14 tot 3.40 per 50 K.G. Agenda voor Velsen en IJmuiden NOVEMBER. „Het recht van den MAANDAG Bioscoop De Pont: sterkste", 8 uur. Thalia Theater: „De slag om Arnhem". 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „Dc nacht heeft oogen", 8 u. Patronaatfgebouw: 8 uur: R.K Tooneelver- eeniging „Kunst zij ons Streven": „De storm bal hangt uit". hagen. Salawati naar Batavia, Jans naar" Lon- DINSDAG 5 NOVEMBER. Bioscopen: Zie Maandag. FEUILLETON door Hans Hirthammer 2) De kleur van zijn gezicht, zoowel als van zijn handen was van hetzelfde don kerbruin als de huid van de mummies, die in oude Egyptische graven worden ^ge vonden. James Cookerel daarentegen wa§ een man van melk en bloed. Hij was klein, dik en rond en bewoog zich in de tropi sche hitte van de Alhambazarstreet in Bombay met dezelfde stoïcynsehe gelaten heid als vroeger in Londen op het mistige Trafalgar Square. Daarbij had hij bij verschillende gelegenheden bewezen, dat hij het in taaiheid en weerstandsvermogen tegen den meest geharden Darjeerling- man kon opnemen. -„Dit is mister Hamilton", begon de pro fessor zijn verklaring, „die op een nacht vlucht yan Delhi naar Kraraclii een bui tengewoon interessante ondekking heeft gedaan. Als mister Hamilton's waarne mingen juist blijken te zijn, dan hebben wij bij onze expeditie door de woestijn Tharr een heele stad over het hoofd ge zien. Wat denk jij daarvan, James?" „Niet mogelijk", antwoordde James Cookerel verbaasd. „Wij hebben immers als ik het zoo zeggen mag, de geheele woestijn doorzeefd. Geen dorp, dat onze aandacht zou kunnnen zijn ontsnapt! Waar zou die merkwaardige stad dan moeten liggen?" ,»Hier!" zei Floyd, terwijl hij een speld nam en deze in de kaart prikte. „Ah!", riep Cookerel verrast. „Dit is inderdaad de eenige plek, waar nog een en ander onopgemerkt zou kunnen zijn gebleven. Denk maar eens aan die Duit- sche expeditie van professor Barlovius!" Floyd nam verbluft zijn pijp uit den mond. „Waarachtig dat is opvallend! Dat ik zelf niet eerder op die gedachte ben gekomen!" En zich daarop tot den piloot wendend: „In deze omgeving is twee jaren geleden een wetenschappelijke expeditie spoorloos verdwenen. Dat ge val heeft destijds heel wat stof doen op waaien en de critiek is ons daarbij niet gespaard gebleven, niettegenstaande wij al het mogelijke hebben gedaan om de men seigen te vinden". „En zonder resultaat?" Floyd knikte. „Men heeft algemeen aangenomen, dat het gezelschap door een, in dat deel der woestijn veelvuldig voor komenden zandstorm is overvallen en daarbij het leven heeft gelaten". „Verschrikkelijk!" mompelde Hamilton. „Veel slachtoffers?" „Vier Europeanen, onder wie een dame, de dochter van den professor, die haar vader op al diens reizen placht te verge zellen. Voorts ongeveer tien Indische dragers „Het klopt precies!" concludeerde Cookerel, zonder zijn blik van de kaart af te wenden. „De expeditie maakte van den trein gebruikt tot het eindpunt van den spoorweg aan het Cainermeer. Van daar is men in Westelijke richting de woestijn ingetrokken. Verder weten wij niets". „Een reden te meer om de vingeraan wijzing van mister Hamilton minutieus te onderzoeken al geloof ik dan ook niet, dat wij na zoo langen tijd nog een spoor van Barlovius en zijn metgezellen zullen ontdekken. Mister Hamilton is bereid ons zijn stad vannacht nog te la ten zien en ik zou het bijzonder op prijs stellen, als jij aan dezen tocht zou kun nen deelnemen". „Dat zal wel gaan", meende Cookerel. „Ik zou weliswaar vanavond in de medi sche club een voordracht houden, maar dat kan natuurlijk worden verschoven. Ik zou alleen dr. Hugsley even moeten op zoeken en hem er van in kennis stellen". Professor Floyd permitteerde zich veel- beteekenend te glimlachen. „Miss Hugsley moet, naar men zegt, een zeer charmante jongedame zijn, met opmerkelijke geo- graphïsche aspiraties Cookerel nam een sigaret uit zijn ko ker en wendde zich tot mr. Hamilton om vuur. „Wat zal ik zeggen een menscii moet zich-.het leven nu eenmaal een beetje aangènaam weten te maken, mijn waarde". II. Bombay. Stad tfan dwaze tegenstellingen! Stad der zonderlinge contrasten! Daar waggelt een rammelende Ford naast een, door tv/ee donkerbruin ge tinte knapen getorsten draagstoel. Het Woolworth-warenhuis wedijvert met den Oosterschen bazar; uit een muziekwinkel schettert de laatste schlager van ..His Master's Voice", terwijl op den hoek yan de straat een Indische slangenbezweer der hartverscheurende klanken ontlokt aan zijn Dunbhalfluit. Uit een vele verdiepingen hoog ge bouw in de Central Station Road stroo men de jonge stenotypistes, die zich in niets van haar Londensche collega's zou den onderscheiden, als haar glanzend zwart haar en de. geheimzinnige blik van haar groote, amandelvo'rmige oogen niet haar Indische afstamming hadden ver raden. Tusschen het lawaaierige gewirwar van trams, auto's, omnibussen en twee wielige zebukarren, bewoog zich een kleine roode two-seater van niet bepaald gloednieuwe constructie. Aanhet stuur zat een jongedame in een dunne witte japon. JJen opvallende schoonheid was zij niet de verzame ling van zomersproeten op haar vlotten wipneus vormde in dat. opzicht alleen reeds een ernstige tekortkoming maar zooals zij daar haar wagentje met zekere hand door de verkeersdrukte van de Al- hambazar Street stuurde, had zij onte genzeggelijk iets ondefinieerbaar aantrek kelijks. Naast haar zat James Cookerel, in een uitrustirig, die het vermoeden wettigde, dat de jongeman op het punt stond een bezoek te gaan brengen aan de onbe kende gebieden van Tibet. Zijn bekla genswaardig lichaam zat geperst in een soort loden sportpak, waarbij een paar grijze puttees en hooge zware laarzen zich uitstekend aanpasten. Zijn handen sta ken in dikke leeren handschoenen, ter*- wijl zijn hals in een enorme wollen sjaal was gewikkeld. De gevoerde muts, welke hij op zijn hoofd droeg, zou een Siberi- schen gevangene ongetwijfeld uitstekende diensten hebben bewezen, maar hier in Bombay had zjj veeleer iets lachwek kends. Anny Hugsley wierp, lichtelijk geamu seerd, een zijdelingschen blik op haar vriend, wiens hevig bezweet voorhoofd een frappante gelijkenis vertoonde met een door dauw bepareld weiland. „Heb je het niet warm, James?" vroeg ze medelijdend. James ontpopte zich als een gevoels- mensch. „Een beetje warm wel, ja!" gaf hij toe. „Maar transpiréeren is gezond; het neemt het vet weg". Hij trok, als om dit te bewijzen, zijn buik in. „En jij, Anny? Die dunne jurk het is zeker weer al les, wat je aan hebt, niet? Je zult nog kou vatten!" „Ik ben er tegen gehard!" weerlegde Anny Hugsley zijn bezwaar, terwijl zij den wagen voorzichtig een zijstraat in stuurde. Het naderend afscheid deed haar gedachten uitgaan naar de onderneming, waaraan James zijn medewerking had toegezegd. Zij legde haar hand op de zijne. „Zul je morgen beslist weer terug zijn, James? Je weet, het is mijn groote dag! Ik zal Ellen Boyard overtuigend slaan. Maar jij moet er bij zijn. Als je me voor den middag niet opbelt, zeg ik de match af". (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3