LEERAAR Oost-actie en Vrede Vrouwelijke „Roode Pimpernel" Een nieuwe visscherij in Amerika Kort en Bondig Te Koop Luidsprekers Demonstratie Gemeente Beverwijk PTT- VISCH*demonstraties IN DE WERELDPOLITIEK: De „Oostactie" der Russen'in Berlijn en het voormalige vijanden betreft. Dat de de Russische bezetthfgszöne heeft een storm veroorzaakt in de wereldpers en de internationale 'diplomatie, die de andere talrijke stormen en stormpjes in de poli tieke atmosfeer een oogenblik heeft over- heerscht. Er zijn protesttelegrammen van Duitsche instanties aan de andere gealli eerden gestuurd, er zijn _veelbeteekenende vragen gesteld in den" geallieerden be stuursraad waarop nietsbeteekenende Russen dit verschil in opvatting verwaar loosden, is andermaal zeer logisch. Zij hechten er immers geen belang aan, of iemands vrijheid geëerbiedigd wordt. Voor hen was het resultaat hetzelfde: Duit- schers gingen werken voor de geallieerden. Afgezien van dit alles is er in deze ge schiedenis een element dat teleurstellend en ontmoedigend tegelijk moet zijn voor ieder, wien de toekomst van ons werelddeel IJmuiden antwoorden werden gegeven en er zijn 1 ter harte gaat en wie behoort daar niet nog vele andere dingen gebeurd die de-i bij? Het.,feit, dat er op dit oogenblik een monstreerden, hoezeer de methode der stille strijd tusschen de geallieerden wordt Russen buiten het kader viel van wat men in andere landen algemeen als humaan en democratisch beschouwt. De Oostactie kan eigenlijk moeilijk een actie worden genoemd, omdat men bij het woord actie onwillekeurig denkt aan een campagne die bedoeld is om invloed uit te oefenen op de gemoederen en daardoor een bepaald oogmerk tracht te verwezenlijken. De Russen hebben geen actie gevoerd zij hebben eenvoudig en ondubbelzinnig arbeiders, technici en volgens de laatste berichten zelfs medici op dentrein naar het Oosten gezet, zonder dat gevraagd werd naar de gevoelens en verlangens van de betrokkenen. De Russen beweren dat zij al het moge lijke gedaan hebben om de materieele om standigheden der weggevoerden gunstig te gevoerd om het bezit van het Duitsche in tellect en de Duitsche arbeidskracht of dat gebeurt volgens humane of immoreele richtlijnen, doet er in wezen weinig toe is een verschijnsel, dat zeker niémand heeft durven voorspellen op het moment dat de geallieerden eendrachtig vochten om de nazi op de knieën te krijgen. Duitschland als inzet voor een ver bitteren den wedloop tusschen de groote geallieer den dat is een toestand die wijst op een mentaliteit, welke men zoowel de Ooste lijke als de Westelijke machten met recht mag verwijten. Vroeg of laat moet deze handelwijze den Duitschers hun langver beide kans geven: te bevorderen, dat de splitsing tusschen de geallieerden een on herroepelijke breuk wordt, is de eenige Duitsche kans om nog eens een trotsche rol maken en uit deze bewering zou men dan I te spelen bij de verdeeling van Europa, volgens Sovjetr,ussische denkwijze moeten dat één en onverdeeld uit dezen oorlog te voorschijn had moetën komen. De Duit- concludeeren dat er niets onrechtmatigs aan de hand is maar de Westersche denkwijze verschilt nu eenmaal aanzien lijk van de Slavische, dat is in de afgeloo- pen jaren reeds overduidelijk bewezen en de Russische redeneering is dus ook in dit geval onaanvaardbaar. Er heeft een depor tatie plaats gehad en dat feit valt niet weg te cijferen, ook al zouden de gedeporteer den naar een paradijs zijn gevoerd. Het is typisch, dat de Sovjet-Russische ideologie zich ook in deze aangelegenheid zoo over duidelijk demonstreert, doordat de mate rieele welstand van een aantal menschen de eenige zaak van belang voor het Rus sische brein blijkt te zijn. Wat hun gees telijk goed betreft, hun zelfbeschikkings recht, hun recht op vrijheid van persoon daar kunnen de Russen zich niet het hoofd over breken, vooral niet omdat de Russi sche autoriteiten zich over dit onderwerp zelfs met betrekking tot het Russische volk nooit fret hoofd hebben gebroken. Het is heelemaal niet toevallig dat Manoeilski, de Wit-Rus, in de vergadering der UNO Donderdag de stelling ten beste gaf, dat het bezit van vrijheid in de Westersche demo cratieën de vrijheid van woord en pers in dit geval een vrijbrief geeft aan de oorlogsophitsers. De Rus acht vrijheid een overdaad en een gevaar, en de ware de- mocratie is volgens zijn zienswijze die, waarin het individu de persoonlijke vrij heid mist. Dientengevolge is de Oost actie niets abnormaals en onverwachts zij volgt logisch uit de Russische ideolo gie en de Duitschers, die eens in dat op zicht eenzelfde theorie huldigden, worden er thans het slachtoffer van. Radio Moskou heeft niet nagelaten, dm triomfantelijk voorbeelden van Pransche, Amerikaansche en Engelsche deportatie aan te halen, teneinde aan te toonen dat de Westersche democratieën geen haar beter zijn. Deze voorbeelden sneden hout, voorzoover zij het feit weergaven, dat des kundigen op bepaalde terreinen inderdaad naar genoemde landen zijn overgebracht om te werken aanniet-genoemde of wei- genoemde opdrachten. De Russen vergaten echter, dat deze „deportaties" vrijwillig waren en dat de Duitschers met hun vol ledige toestemming verhuisden. 1 Hier de monstreert zich ondubbelzinnig de opvat ting der Westersche geallieerden ten.aan zien van de persoonlijke vrijheid, ook waar Buurt- en Oranjevereenigingen vergaderen De buurt- en Oranjevereenigingen in IJmuiden en Driehuis houden a.s. Dins dagavond een vergadering in café Dem- mers, Trompstraat, waar een belangrijke agenda behandeld zal worden, De Beatrice binnen De stoomtrawler Beatrice IJM 118 is in Grimsby geweest met 400 manden visch, hoofdzakelijk schol, tong en tarbot. De trawler besomde f 9800. .De Beatrice kreeg echter geen voldoende kolen voor een nieuwe reis, doch moest zich met 20 tort tevreden stellen. De trawler heeft nog wel even gevischt, maar moest met een vangst van slechts 30 manden de reis wegens ko- lengebrek afbreken. Versche haring naar Tsjecho-Slowakije Naar wij vernemen is een overeenkomst tot stand gekomen met Tsjecho-Slowakije. vol gens welke voor een bedrag van 100.000 aan Canacleesche commandeerde Japansche eenheid EEN der meest romantische geschiedenissen uit den oorlog in het Verre Oosten, die herinnert aan een filmhistorie doch in wezen de tastbaarste realiteit weergeeft, is Bekend geworden, toen de heldin uit het verhaal, de Canadeesche Joan Bamford Fletcher van de Women Transport Service, werd onderscheiden met de British Empire Medal voor haar groote verdiensten tijdens acties op Sumatra, Het is een verhaal van een dertigjarige Canadeesche de eenige vrouw, die ooit het bevel heeft gevoerd over een Japan sche eenheid die bovendien de leiding heeft gehad van de evacuatie van 2000 ge ïnterneerden uit het Ang'kinaiig-kamp te Padang op Sumatra; dit onder den neus van Indonesische benden en ondanks voort durende tegenwerking. De Japanneezen, die zij als escorte voor haar convooien gebruikte, waren zoo on- schers gaan vermoeden dat zij een veel- beteekenend gewicht in de internationale schaal kunnen leggen en men behoeft slechts te weten hoe slecht een Duitscher tegen een dergelijk besef kan om tot de conclusie te komen, dat zij niet zullen na laten er profijt van te trekken. Duitschers werken in Rusland en Duitschers werken in Engeland aan geheime opdrachten wie denkt niet dadelijk ^an het Duitsche vernuft om vernietigende en verfijnde wa penen te maken? Na twee wereldoorlogen zouden de Duitsche arbeidskracht en het Duitsche in tellect eindelijk toch eens moeten worden gebruikt voor een edeler en constructiever doel: herstel, opbouw en eenheid, inplaats van opnieuw de rivaliteit, het egoisme en tenslotte mogelijk den oorlog te dienen. Dit lijkt een urgenter vraagstuk dan het probleem, dat thans van de Oostaetie ge maakt wordt maar helaas is niets van dien aard tot uiting gekomen bij alle dis cussies, informaties en verklaringen, die van beide zijden rond tfS Oostactie ten beste zijn gegeven. J. L. versche haring zal worden uitgevoerd, het-j der den indruk, dat de Japansche bevel geen neerkomt op een hoeveelheid van 400.000- hebber haar zijn driehonderd jaar oude kg. Naar België worden thans dagelijks eenige familiezwaard ten geschenké gaf, de hoog- honderden Iristen versche haring verzonden. ste eeri die. hij haar kon bewjjzen. De Japansche soldaten zelf deelden haar 'mi-ddels een deputatie mede, dat zij het een eer vonden onder haar te dienen dat zij waard was het bevel over hen te voeren. In April 1945 werd miss Fletcher naar het South East Asia Command gezonden. Haar avonturen begonnen, toen zij op Su matra landde en de opdracht kreeg de ge- interneerden uit het Angkin'ang kamp te evacueeren. Op een of andere manier is hij gearriveerd, voordat de troepen er wa ren. De Indonesiërs bezorgden moeilijkhe den en miss Fletcher wandelde linea recta naar hét Japansche hoofdkwartier, waar zij vandaan kwam met een convooi van 15 trucks, dat zij later vergrootte tot 25. Toen begon zij aan haar opdracht. Veertig ge wapende Japanneezen vormden onder haar bevel het escorte van het eerste con vooi, doch toen de situatie verergerde, breidde zij haar eenheid uit en wapende 'haar met machinegeweren. „Zij keken een beetje op hun neus, toen zij zagen dat ze onder het bevel van een vrouw stonden", vertelde zij. Tien kisten makreel in beslag genomen Van alle kanten komt er veel vraag naar makreel; wannéér er een Noordboot met deze mooie, als zilver en parelmoer ge tinte viseh, haar vangst in den afslag heeft gelost, is daarvoor steeds veel belangstel ling van de zijde der koopers. Ambtena ren van den C.C.D. letten er op, dat ook deze visch volgens de bestaande bepalin gen in den handel komt en een vischhan- delaar heeft reeds ondervonden, dat men deze bepalingen niet straffeloos kan ont duiken. Tien kisten makreel, die langs een omweg zijn eigendom waren gewor den, werden in beslag genomen. SCHEEPVAART. 2 'November aangekomen: Alexandra van Norfolk, Jelö van Harlingen, Zeemeeuw van Londen, Eemstroom van Par, Orestes van Dublin, Prinses Juliana van Londen. Water land van Buenos Aires, Berkel van Parama ribo, Spica van Hamburg. Orne van Gothen burg. 2 November vertrokken: Plover naar Har lingen, Gerard W. Vinke naar Kaapstad, Aktjo naar Antwerpen, Neleus riaar Liverpool, Cot- tica naar Antwerpen, Deo Duce naar Kopen hagen, Salawati naar Batavia, Jans naar Lon den, Empire Daffodil naar Londen, Ingvar naar Emden, Berkelstroom naar Huil. 3 November aangekomen: Theresa SchiafPi- na van Casablanca, Sleepboot Ebro m. Kroon, van Vlissingen, Sombre van Rotterdam (Vel- sen), Kuwi van Huil. 3 November vertrokken: Hegra naar Nan tes, Norden naar Malmö, Ebro naar Southamp ton, Salland naar Las Palmas, Patria naar r. k.. BINNENLAND P. D. te Donderen, (Dr.) dié niet alleen als griine Polizist den vijand op alle mogelijke ma- nieren hulp verleende, doch ook deel nam een executie-peloton, waardoor elf Nederlanders ge fusilleerd werden, is door het -Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden ter dood veroordeeld. Vele berichten over verkeersongevallen mel den als oorzaak, dat een auto-bestuurder door een tegenligger werd verblind. De K.N.A.C wijst er met nadruk op, dat bij verblinding snelheid moet worden verminderd. Zoo noodig moet zelfs worden stilgehouden. Voor den rechter wordt het doorrijden, terwijl men wordt verblind, bijna altijd als een zeer ernstige verkeersfout aangerekend. Naar men ANP mededeelt, zijn er met de vereentging Nederland—U.S.S.R, onderhande lingen gaande om het volgend voorjaar in Mos kou een Vincent van Gogh-tentoonstelling te organiseeren. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Joegoslavië is weer opengesteld. Het tarief be draagt f 10.35 voor de eerste drie minuten, voor elke -volgende minuut f 3,35. Inbrekers drongen een fabriek aan de Looiersgracht te Amsterdam binnen, bonden den concierge, vonden den sleutel van de brandkast, maar konden desondanks de deur niet open krijgen. Er lag f 30.000 in. Het Rotterdamsch Studenten Gezelschap heeft bij de viering van. zijn vijfde lustrum bur gemeester Oud tot eerelid benoemd. In Amsterdam is in perceel Rokin 56 de tentoonstelling „Het Engelsche en Amerikaan sche boek" geopend. In den Amsterdamschen Stadsschouwburg is de acteur Elias van Praag, een der slachtoffers van de Duitsche terreur, herdacht. Aan het ge meentebestuur is een door Louis Saalborn ge schilderd portret van den overleden acteur aan geboden, In Aarclenburg was de nieuwe gemeenteraad vóór den wettelijk vastgestelden termijn bijeen gekomen.. waardoor de toen genomen besluiten en ook de wethoudersverkiezing ongeldig waren. Dezer dagen wilde men deze fout herstellen, doch een der wethouders was ziek en kon niet beëedigd worden, zoodat hij het wethouderschap weer verliest. Hoewel de regeering de opschorting van het achtste leerjaar heeft aangekondigd, is deze maatregel nog niet van kracht. Voor leerlingen van dit leerjaar geldt de Leerplichtwet dus nog, zoodat onwettig verzuim strafmaatregelen voor de ouders ten gevolge kan hebben. Acht Engelsche sergeants-majoor, die Ne derlandsche soldaten hebben opgeleid, brengen een vierdaagsch bezoek aan ons land. In Lunteren is een controleur van den CCD die een onderzoek instelde naar clandestiene varkens, mishandeld en het dorp uitgejaagd na dat. men zijn dienstpapierën had verscheurd. In Zwolle hebben inbrekers uit de woning van den commissaris van politie tafelzilver, Per zische kleeden, overjassen, een radiotoestel en flessohen sterken drank gestolen. Ook de fiets van den commissaris namen de dadersjnee, maar lieten het karretje enkele straten verder achter. Eenige bonnenhandelaars, die den avond te voren waren gearresteerd, hebben voor den po litierechter voor economische zaken te Amster dam terechtgestaan. Zij werden tot twee maan den gevangenisstraf en zes maanden Veenhulzen veroordeeld. Onder hen was ook een theologisch student uit Utrecht,1 die reeds vier jaren een engroshandel in bonnen dreef en daarmee tien duizenden guldens had verdiend. In zijn woning vonden de rechercheurs 22.000 tabaksbonnenI BUITENLAND Een spoorwegramp bij het station van Troet- leben bij Ha'.le in de Russische zóne van Duitsch land heeft 28 personen het leven gekost, aldus de Britsche nieuwsdienst in Duitschland, De passagiers bestonden uit de laatste Sudeten- Duitschers, die uit Tsjecho Slowakije naar Duitschland werden vervoerd. De haai wordt van waardeloos creatuur een waardevol handelsartikel Het is. nog aliet' zooveel jaren geleden, j Meermalen worden er „witte haaien" dat dé haai, zoowel élóor de vïsschers als de gevangen, die meer dan een ton. wegen en zeelieden van de meeste 'lamden, als een kortgeleden is het nog voorgekomen, dat j organisati waardeloos," hinderlijk en bovendien ge- door een haaienboot (niet de Mako) een samenleving. Hij eisehte tegen den 45-jarigen Oud-illegalen wilden eigen rechter spelen Op 4 Augustus zijn. in Hoek van Holland eenige burgers en militairen gearresteerd, die een overval wilden plegen op een wapen opslagplaats van de daar gelegerde gezags- troepen. Zij bleken lid te zijn van., een ge heime organisatie van oud-illegalen, welke politieke delinquenten en collaborateurs, dié naar hun meening onvoldoende gestraft wa ren, zoo niet uit den weg wilde ruimen, dan toch een extra bestraffing wilde geven. In totaal werden twintig personen gearresteerd. Aanvankelijk telde de organisatie ongeveer 600 leden, waarvan er echter 350 zich terug trokken, toen zij merkten, dat men het recht in eigen hand wilde nemen. Een aantal der gearresteerden heeft reeds voor de Rotterdamsche rechtbank terechtge staan. De Officier van Justitie noemde de een gevaarlijke kiemcel in onze vaarlijk dier Werd beschouwd. Hij ver- dergelijk creatuur werd aangebracht, die scheurde de netteen, vernielde waardevolle pl.m. 2500 Engelsche ponden woog en een vischtuigen, kortom hij was een verderfe- lengte van 17 voet had. li.jke plaag. Gedurende den laatsten we- De meeste haaien, die in de golf gevan- reldöorlog ;is hierin echter een groote ver- gen worden hebben een gemiddelde lengte vaat 5 tot 15 voeten, een gewioht van 150 pond tot een ton. Verder hebben de haaien een groote leyer, die meermalen een ge wicht" van 1/5 tot 1/3 van het geheele lichaamsgewicht uitmaakt. Bij groote haaien komt het veel voor, dat alleen de lever meer dan 500 pond weegt.. Leer van haaienkuiden. Behalve dat de haaienlevers tegenwoor dig eèn belangrijke plaats in den handel innemen, is dit thans ook het geval met de huiden van deze eertijds waardelooze beesten. Nadat déze goed gelooid zijn, wordt er het taaiste leder van bereid. De vinnen worden gedroogd en gebruikt voor het bereiden van soep, die vooral door.de Chineezen als een delicatesse wordt be schouwd. Wat het vleesch betreft, hiervan wordt vischmeel bereid, dat meer dan 80 percent protein bevat. Hieruit blijkt dus, dat in tegenstelling onderzoek kwam men eveneens reeds met vroeger, toen de haai als een waarde- spoedig tot de ontdekking, dat de lever loos creatuur werd beschouwd, hij echter van practisch elke haaisoort een extract een van de meest waardevolle visschen is,. andering gekomen én' is hij van onge- wenscht creatuur, een van de waardevolste zeevisschen' geworden, en tegenwoordig wórdt in alle wateren, welke de verschil lende kusten van" Amerika bespoelen, jacht op dé haai gemaakt. Dit heeft hij te danken aan zijn lever. Immers toen Amerika in den oorlog werd betrokken, werd de export van levertraan ya'n Noorwegen naa,r dit land geheel stopgezet, met het gevolg', dat er reeds spoedig een groot gebrek aa.n deze bij uitstek vitaminehoudende traan bestond. Er moest worden uitgezien naar een. product, dat de leverta-aan, zij het dan niet geheel, echter zooveel mogelijk moest kunnen vervangen. Na een intensief on derzoek door de Amerikaansche weten schap ingesteld, werd dit product reeds spoedig gevonden in de lever van de zoo genaamde „soupfin shark" (soepvinhaai), die in grooten getale, bij de kust van Cali- fornië wordt aangetroffen. Na -een verder (traan) bevat, met een aanmerkelijk hoo- ger vitamimegehalte, dan in de fijnste ka- beijauwlever voorkomt. Het gevolg is, dat zich in de Ameri kaansche wateren een nieuwe tak van vis- scherij heeft ontwikkeld en dat haaienvis- schers tegenwoordig in alle kustplaatsen van Amerika worden aangetroffen. De meest bekende boot, die bij de haai- envisscherij wordt gebruikt is de „Mako" een van staal gebouwd vaartuig, waar mede een groot gedeelte van de golf van Mexico wordt doorploegd. De Mako 'is het eigendom van de „Shark Industries Corp." te Hialpah, Florida. Dit vaartuig heeft slechts een geringen diepgang, zoodat iedere haven van de golf van Florida kan worden bevaren. Wat de voortstuwing van de Mako be treft, er bevindt zich een zes cylinder Ca terpillar marine dieselmotor van 65 pk in, waarmede een vaart van ruim 8 mijl kan worden gemaakt. IJzeren kettingen als beuglijnen. In het begin geschiedde het vangen van de haaien met netten, die ongeveer 800 voet lang waren, doch daar deze wijze van visschen niet voldeed, werd reeds spoedig naar andere vischtuïg uitgezien. Voor de uitoefening van de visscherij is de Mako welke in den oceaan rondzwemmen. Scheepsbewegingen Al'debaran, 31 Oct. van Valparaiso te Corral; Algenib, 31 Oct. van Buenos Aires naar Rotter dam; Bengkalis, Amsterdam—Java, 30 Oct. te Port Said; Brastagi. 31 Oct. van New Orleans naar Zuid-Afrika; Cistula wordt 2 Nov. van Abadan te Suez verwacht; Cleodora, van Aba- dan naar Engeland, 30 Oct. te Port Said; Dor drecht, 31 Oct. van New York te Philadelphia; Drenthe, Houston—Calcutta, .31 Oct, te Port Elizabeth; Fort Amsterdam, 28 Oct. van Hong kong te Saigon;' Fort Renselaer, 31 Oct. van Hongkong naar Morotai; Gordias, 30 Oct. van New York te Curagao; Manoeran, DurbanCal cutta. 31 Oct. te Colombo; Nero, 31 Oct. van Guayaquil te Cristobal; Noesaniwi, 1 Nov, van Batavia naar Rotterdam; Pericles, Valparaiso Amsterdam, 30 Oct. te Talcahuano; Pieter de Hoogh, CalcuttaRotterdam, 31 Oct. te Colombo; Randfonteln, 31 Oct. van Mozambique te Beira; Steyvesant, 30 Oct. van Curagao naar La Guaira; Tabian, BataviaAmsterdam passeerde 1 Nov. Gibraltar; Talissa, BataviaAmsterdam, 30 Oct. van Singapore; Trajanus, 30 Oct. van New Or leans te Curagao; Aldabi, 1 Nov. van Rio Grande do Sul naar Montevideo; Dordrecht, 1 Nov. van Philadelphia naar Antwerpen; Groningen, 1 Nov. 19 uur van New York te Antwerpen; Ittersum, van Buenos Aires naar Rotterdam, passeerde 2 Nov. Madeira; I.arenberg. Rotterdam—Sydney, l Nov. van Alexandrië; K. I. Luckenbach (char ter H.A.L.), RotterdamGulfhavens, 31 Oct. te Havana; Noordam, 2 Nov. ca. 12 uur van Rot terdam naar New York; Philae, 31 Oct. van Genua (RotterdamShanghai); Prins Willem van uitgerust met ijzeren kettingen, welke een Oranje, Montreal—Antwerpen, passeerde 2 Nov, lengte van pl.m. 500 voet hebben. Op een afstand van 25 voet zijn deze kettingen voorzien van groote stalen haken, welke van aas, bestaande uit ongeveer een pond visch worden voorzien.Nadat de haken geaasd zijn, worden de lijnen uitgezet en eenmaal, of incflen dit mogelijk is, meer malen per dag opgehaald. Het ophalen dei- lijnen geschiedt mechanisch. Er worden verschillende soorten aas gebruikt, doch het meest gewilde is het vleesch van de „jackvisch". Hiervoor zijn twee oorzaken; in de eerste plaats is de jackvisch goed koop en verder is het vleesch bloederig, wat haaien sterk aantrekt. Zeven haaisoorten. In de golf van Mexico en bij de kust van Florida worden zeven verschillende soor ten haaien aangetroffen. Deze zijn de „Hammerhead" (hamerhaai), de „Sand- haai", de „Nurse", de „Great White (groote witte haai), de „Leopard" (Luipaard- haai) en nog eenige andere soorten. Van bovengenoemde haaien eten de „luipaard- haai" en de „groote witte" menschen. Bo vendien is van alle haaien die gevangen worden, laatstgenoemde de grootste. om 1 uur Lizarcl; Singkep, Rotterdam—Calcutta. 1 Nov. te Genua; Streefkerk, 1 Nov. van Mar seille (BasrahRotterdam); Westplein, 3 Nov. van Antwerpen te Rotterdam; Clavella, 4 Nov. van Abadan te Melbourne; Corilla, 20 Oct. van Gee- long te Melbourne (dokken); Ena, van Abadan naar Engeland, 2 Nov. te Suez verwacht; Cadila, Rotterdam—Abadan, 3 Nov. te Suez verwacht; Eemdijk, 2 Nov. om 19 uur aan den. I-Ioek van Holland verwacht (van Hamburg);.Frans van Mieris, 1 Nov. 19 uur van Londen naar Antwer pen en Rotterdam; Kota Baroe, Rotterdam- Java, 1 Nov. 2 uur Perim gepasseerd; Macoma, 1 Nov. van Curagao te Las Palmas, bestemd voor Puerto La Cruz; Ondina, 27 Oct. van Singapore te Miri, bestemd voor Ballk Papan; Ovula, 29 Oct. van Suez te Bahrein; Perna, Rotterdam— Abadan, passeerde 1 Nov. Dungeness; Sunetta, 24 Oct. van Singapore naar Bahrein; Taria, 25 Oct. Ie Hongkong oin le dokken; Tegelberg, 1 Nov. van Batavia naar Amsterdam; Volendam, 1 Nov. om 12 urn Kaap Guardafui gepasseerd (Rotterdam—Java); Willem Barendsz, (walvisch- vaarder), van Amsterdam naar Zuid-IJszee, pas seerde 1 Nov. Horse Sant Fort (Spithead). Kon. Holl. Lloyd: Waterland te IJmuiden ver wacht. Holl. Afrika Lijn: Randfontein. 30 Oct. te Beira. K. N. S. M Orpheus, 1 Nov. le Barcelona; Federico, 1 Nov. van Beiroet naar Famagusta; Roelf, 1 Nov. van Antwerpen naar Oporto; Arie Scheffer, 1 Nov. van Oporto naar Lissabon; Iris, 2 Nov. te Amsterdam; Kemphaan, 1 Nov. van Kopenhagen naar Amsterdam, JVIÜ- Nederland: Tabian, l Nov. passeert Gi- bralatr; Mapia, 1 Nov. van. Cofou. monteur L., die de leiding had, drie jaar en tegen den -42-jarigen M. en den 39-jarigen L., beiden sergeant bij de Gezagstroepen, twee jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger gelastte de rechtbank echter de invrijheidstelling van den monteur. Tegen den 37-jarigen electricjten H., die de leden der organisatie van valsche politie-legitimatiebewijzen had voorzien, werd anderhalf jaar geëischt. De-24-jarige timmerman Van D. had op 5 Juli een handgranaat geworpen in den win kel van een slager in de Schietbaanstraat te/ Rotterdam, waardoor groote schade was aan gericht. Tegen hem werd anderhalf jaar ge- eischt, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Een aantal zaken werd terug verwezen naai de instructie. Consumentencrediet nog deze maand aanvragen De minister van Financiën heeft beslo ten, den termijn voor aanmelding voor het consumentencrediet, welke op 9 Novem ber zou sluiten, te verlengen tot en met 30 November. Het aantal aanvragen bedraagt thans 10.000. Men wijt de Weinige belangstelling, welke bet consumenten-cred'iet tot heden heeft ondervonden aan de onzekerheid over de terugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost en uit de gepubliceerde schalen blijkt, dat geen aflossing gevraagd wordt, welke de draagkracht te boven gaat. Een gezin van 4 personen kan een crediet krij gen van f 500. Dit gezin behoeft in een gemeente als Den Haag, indien het een in komen heeft van minder dan f 35.50 "per week, niets af te lossen. Belangrijk is ook, dat na regelmatige afbetaling gedurende twee jaren, het nog niet terugbetaalde ge deelte wordt kwijtgescholden. Dit geldt voor Iedereen. Ook steuntrekkenden en armlastigen kunnen een crediet aanvragen. Brieven van verre aan de PCJ. In October 1945 begon Radio Nederland via den PCJ-zender met een wereld omroep, waarvan de luisteraars in alle windstreken verspreid zitten. Ter gelegen heid van het éénjarig bestaan van dezen omroep werd een eenvoudig boekje uit gegeven. waarin een uittreksel uit een deel der duizenden brieven aan de openbaar heid wordt prijsgegeven. Hieruit leert de aandachtige lezer, hoezeer Nederlanders in den vreemde en ook buitenlanders met Nederlandsch bloed in de aderen, dezen wereldomroep waai'deeren. Eén der brief schrijvers drukt het als volgt uit: „De in houd Uwer uitzendingen wordt verslon dent Nederlantlsche afdeeling (ler studenten-federalisten Een aantal Nederlandsche studenten van verschillende politieke en religieuze overtui ging heeft te Amsterdam opgericht de afdee- ling Nederland van de Internationale Organi satie van Studenten-Federalisten, Deze organisatie stelt zich ten doel de vor ming van een wereldregeering op federale basis te propageeren onder de studenten van alle nationaliteiten, teneinde de mogelijkheid tot een duurzamen wereldvrede te vergrooten, Landelijke afdeelingen bestaan reeds in de Vereenigde Staten, waar de „student-federa lists" duizenden leden tellen onder de studen ten van alle Amerikaansche universiteiten, voorts in Canada. Engeland. Frankrijk en België. Het secretariaat van het voorloopig bestuur der afdeeling Nederland is gedelegeerd aan den heer D, Konz, Oranje Nassaulaan 154 te Overveen. Men stelt zich voor aan de Neder landsche universiteiten en hoogescholen tot oprichting van plaatselijke afdeelingen over te gaan. Eens zag zij, dat een auto, waarin twee Nederlanders hadden gezeten, door een In donesiër werd weggereden. Ze ging naai den wagen toe, deed het portier open en beval: „eruit". De Indonesiër sprong uit den wagen en ging er van door. Toen ging zij met een Japanschen tolk op zoek naai de twee Nederlanders. Zij ontdekte hen in een huis onder bewaking van Indonesiërs. Zij slaagde er in de gevangenen te bevrij den door de Indonesiërs te waarschuwen, dat het „Britten" waren. Het duurde zes weken, voor zij haar op dracht vervuld had en in dien tijd legde zij in totaal 900 kin af. twintig keer over de bergen, naar de kust. Telegrammen van omroeppersoneel aan den minister-president Op een de vorige week georgahiseerd'e ver gadering van de O.V.O. (Organisatie Van Om roeppersoneel) heeft het bestuur van deze or ganisatie een telegram voorgelezen, dat eenige dagen tevoren gezonden was aan den minis ter-president. In dit telegram werd uitdruk king gegeven aan verbijstering en onrust die onder het radio-personeel zouden heerschen wegens de reorganisatie-plannen van Radio Nederland. Een groot deel van het personeel, dat niet instemt met dezen gang van zaken, heeft naar aanleiding hiervan aan den minister-president en aan den minister van .Onderwijs een tele gram gezonden, waarin verklaard wordt, dat honderden leden van het omroeppersoneel niet accoord kunnen gaan met den inhoud van het telegram dat het O V.O.-bestuur, zon der daartoe gemachtigd te zijn, namens het personeel aan den minister-president zond. „Een groot deel van het omroeppersoneel", aldus wordt in het telegram gezegd, „nam met voldoening kennis van het feit dat Uwe Excellentie op korten termijn in samenwer king met omroepvereenigingen maatregelen wil nemen om aan den onhoudbaren toestand op omroepgebied een einde te maken." De radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 18.20 en.23.00 uur Nieuws. 17.45 Het rijk overzee. 18.15 Gi-amofoon. 18.30 Nederlandsche srtijdkrach- ten. 19.00 Urgentieprogramma van de Partij van den Arbeid. 19.15 Nederlandsch kamerkoor. 19.45 Landbouwpraatje. 20.08 Dingen van den dag. 20.20 Radio-Pbilharmoniseh orkest. 21.00 „Jan en zien wief". 21.35 „Parade der Vereenigde Volkeren", adio-potpourri. 22.25 Piano-recital. 22.45 De gees telijke achtergronden van het socialisme. 23.15 Eddy Walis. 23.45 Bing Crosby. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.30 Mandoli- s.ta. 18.00 „Als de bladeren vallen 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sportpraatje over handbal. 19.15 Meesterwerken voor klavier. 19,40 NCRV- leeslamp 20.05 Een woord van een jongere tot een jongere. 20.10 De Vereenigde Zangers. 20.50 Ds. W. Fijn van Draat over „Nieuwe verbonden-, held" 21.10 Röntgen-kwartet. 22.15 Actueel ge luid. 22.30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenking. i.10 Orgelspel Jan van Weelden. 23.30 Gramof. raden. Sinds onheugelijke tijden kan mijn Maandagochtendtram de vergelijking niet een sardine-blikje glansrijk doorstaan, niet dien verstande, dat sardines het behoorlijk ruim hebben in hun benauwde gevangenis vergeleken bij ons twee-wagen-stel. Aan den anderen kant worden mijn platgedruk te teenen, verfrommelde pakken en vol- gevloekte ooren ruimschoots vergoed door de opmerkingen van den conducteur, een mensch uit duizenden met een humor van kristal en evenveel anecdotes in zijn be slist leelijke hoofd als tramkaartjes in z'n boekje. De deur van hei haringtonnetje staat open, vanwege de frissche lucht en de conducteur heeft al twee keer gewaar schuwd, dat dat gat dicht moet, want zoo komen er telkens meer menschen bij. Het gat blijft open en als zich een corpulente dame tusschen de opeengepakte massa wrikt, noodt de baas van het vervoer middel haar galant' tot boven komen, want het is hier zoo gezellig op Maandagmorgen, Het zware werk van de collecte is slechts een peuleschil voor den conduc teur, die zich met verbijsterende handig heid tusschen de sardientjes doorschuift met een: „Zeker dame, ik zal zoo m'n bestelwagen met de karetjes sturen" en „Natuurlijk juffie, de volgende halte is heelemaal alleen voor Uwes, maar ik moet even een muntje in den meter doen, anders komme we nooit meer op gang met zoo'n vrac'hie.Als de halte dan eindelijk in zicht komt biedt de Tram- cerberus den klanten, die" eruit willen zijn blikopener aan en onder gejuich grabbelt hij een jochie tusschen de vol-, wassen menigte vandaan, om hem met Sinterklaas een eigen trammetje te be loven, „astie der nou maar uitgaat". Zoo stommelt de tram der verdoemden verder stadswaarts. Bij de halte Sportpark komt een invasie de gelederen versterken en het bezwerende gebaar van den flui tist kan niet verhoeden, dat eenige tien tallen personen die eigenlijk net zoo goed op het stadstrammetje konden wach ten, komen helpen persen. Het is vol, overvol. Daarom heeft de laatste uitlating van onzen conducteur dien morgen zoo'n inslaand succes, wanneer hij beleefd zijn hand ophoudt, om den vrachtprijs in ont vangst te nemen en daarbij met een arge loos gezicht opmerkt: „Wil-U misschien effe offeren voor een noodlijdende maat schappij Al is het dan Maandag een persdag, waaruit reizigers gemangeld en opgestre ken in de oude stede aan het, Sparen arri- veeren, elk weekbegin wordt mij verzoet door de te verwachten jool van een con ducteur en zijn ingeblikte schare. J. F. Hoog Militair Gerechtshof geïnstalleerd In het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage, is het Hoog Militair Gerechts hof, dat 19 Maart 1941 tezamen met alle krijgs raden hier te lande bij besluit van den secre taris-generaal van het departement van Jus titie werd opgeheven, opnieuw geïnstalleerd. Van dit Hof maken deel uit mr. J. U. "W. Doorenbos, voorzitter; vice-admiraal H. Vos; kapitein ter zee C. H. Brouwer; luitenant- generaal A. Q. H. Dyxhoorn; kolonel A. C. de Ruyter van'Stevèninck, ledenvice-admiraal mr J. C. Jager en schout bij nacht D. Vreede, Meisje 20 j. uit de prov. Gron. zag zich gaarne gepl. als Dienstmeisje in IJmuiden of omg. Br. aan A. de Haan, Kiewerd, D 12. Prov. Gron. Wegens bijzondere omstandig heden aangeboden: 1. Een Vleeschsnijmacliine, merk „Sast" als nieuw; 2. Een Vergrootlngsapparaat voor H.H. fotografen; automa tisch scherp stellend; afm 6x6 3. Een eenigszins verouderd model Radiotoestel met bijbeh. luidspreker (voor radio-ama teur) 4. Een prachtig z. g. „Poppen huis", uitstekend gesch. voor St. Nicolaas of verjaarcadeau. 5. Een lap stof, ruim voldoende voor een Heerencostuum. 6. een gehe.el compl. Windmo len Lichtinstallatie 12 V. Prop. 2 M„ voor binnenvaart of boerderij, Adres te bevragen bur. van dit blad. Met groote blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van een Dochter ZWANETTE MARIA ALT IN A B. M. A, Hinrichs- Keersemaker E. Hinrichs. IJmuiden, 2 Nov. 1946. Koningsplein 12 rood. Te koop gevr.: BUREAU MI- NISTRE. Spilbergenstraat 27, IJmuiden. RUILEN: 2 jong. jassen lft. 13- 14 j. voor winterjas 17 j. Harddraverslaan 18, Santpoort Station. RUILEN: mod. o. kw. kinder wagen, crème vpor' naaima chine. - de Roemerstraat 8, IJmuiden. Nette jongeman zoekt een de gelijk KOSTHUIS in IJm.-O. of naaste omgeving. Brieven L 936 bur. vaii dit blad. VISCH fileeren, schoonmaken, bakken en koken Dinsdagmiddag half drie en \s avonds half 8 in de Wilhelminasehool Houtmanstraat hoek Wijk a/Zeeënveg, naast postkant. IJmuiden COMM. INZAKE IJUISH. VOORL, EN GEZINSLEIDING Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeeiling'en. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wassch er ij HOEK EN VAART Bloemenda,alschestraatweg 17, Santpoort-St. DROSTE'S CACAO EN CHOC. FABR. N.V. te Haarlem va-aagt voor directe indiensttreding nette Vrouwen en Meisjes Aanm. bij de Sociale afdeeling aan de fabriek van 8^10 uur en va nl2 uur. Reiskosten bij aanmelding worden vergoed. Aan de gemeentelijke nijverheidsavondschool voor ambachtslieden wordt gevraagd; in electriciteitsleer en electrotechniscH teekenen (5 lesuren per week). Sollicitaties zoo spoedig mogelijk aan den Burgemeester. RUILEN: nw. damesschoenen m. 38, sleeh. voor damessport- sch. m. 38 of leeren laarzen 3f (bruin). Bik en Arnoldkade 12 IJmuiden. VERMIST: foxterrier, reu. wit met zwart, korte pootjes, naaind Robby, tegen belooning terug te bezorgen bij Mende- rink, Kerkstraat 3 C zwart, IJmuiden, VERMIST; zwarte langharige hond, luisterend naar den naam Bea, Gelieve terug te bezorgen bij L. v. d. Gaag, Burg. Rambonnetlaan 12 IJm. Te koop: moderne GASHAARD en kleine gaskachel. Zeeweg 199. IJm.-O. TE KOOP: 2 p. j. sch. m. 38-39 Eschdoornstraat 8, IJm.-O. Te koop: KACHEL. Santpoort. ?oed onderhouden Hagelingerweg 44, BAKFIETS TE KOOP. Bloe- mendaalschestraatweg 92a, Santpoort. TELEFOONDISTRICT HAARLEM aspirant teekenaars Leeftijd tot 23 jaar. Vereischte'Diploma Ambachts school, MULO of daarmede gelijkgesteld onderwijs. Sollicitaties schriftelijk vóór 15 November a.s. aan het Hoofd van het Telefoondistrict. Zijlstraat 44. Heeft U nog wat te koop? HET HANDELSHUIS koopt alles en betaalt goed!! Compleet meubilair, Net gedragen kleedin; betere 2de SSS?"" zonderopruimingen enz. enz uitsluitend alles uit een 7. VISSER, Burg. Rambonnetlaan 20, IJmuiden schoonmaken op Dinsda& 5 November a.s. in de fileeren Wilhelminasehool, Houtmanstraat, koken te IJmuiden, om 19.30 uur. Schoteltje bakken en lePeltje meebrengen. Toegangs prijs f. 0.25 per persoon. Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, afdeeling Viieh Te koop: 7.25 M. ZWARTE I Te koop: 1 pr. nw. WERKSCH, ZIJDE. 90 bid, v, o. Adre^: iri. 43. Tusschen 7-8 uur. Plan- Zeeweg 369. J ciusdwarsstraat 2, IJm.-O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4