Bloembollen als economische bouwstoffen Hei probleem van Duitschiands toekomst Palestijnsche terreur naar Europa Sport in het kort Terugblik en vooruitzichten schenken voldoening \JZ De velden langs de Nederlandsche dui nenrij hebben zoo langzamerhand het win- terkïeed weer aangetrokken. Dit wil zeg gen, dat het seizoen voor den bollenman afgeloopen is. Maar hij rust niet, want als we luttele maanden verder zijn, komen de narcissen al weer kijken en dan voltrekt zich in enkele weken het kleurige feest, dat West-Neclerland terecht zoo'n grooten naam bezorgde. Het belangrijkste én voor ons volk én voor de bollenkweekers treedt niet naar buiten, dat speelt zich binnen de vier mu ren van het kantoor en bij de afnemers in binnen- en buitenland af. Wie zou beter op de kwesties, die met dit alles verband houden, kunnen ant woorden dan de voorzitter van den Bond van Bloembollenhandeldren, de heer B. Rijnveld te Hillegom? Daarom hebben wij ons tot hem gewend met een lijstje vra gen over dit voor Nederland zoo belang rijke onderwerp. Wij vernamen uit zijn mond, dat over het algemeen genomen, de bollenmensehen niet ontevreden zijn over het beleid van de regeering inzake den export van het „eenige artikel, dat in ons land volop ge produceerd wordt". Natuurlijk wensohen de kweekers hun zaken zooveel mogelijk in eigen hand te houden, omdat het ver leden geleerd heeft, dat er niets boven een direct contact tussclien afnemer en kwee- ker gaat. De regeeringsambtenaren, die behalve „de belangen der bloemisten ook andere interessen in het buitenland moe ten behartigen, zullen soms niet. altijd even gelukkig kunnen ziin in hun voorkeur. Maar de medewerking in Den Haag is groot en het belang van export-verrui ming wordt er ter dege ingezien. Velleden en toekomst. De vooruitzichten en de reeds behaalde resultaten ten aanzien van onzen bollen- handel met het buitenland zijn verre van ongunstig. De cijfers, die de heer Rijnveld hiervoor verstrekte, maken dit duidelijk: De grootste export van voor den oorlog beliep 45 millioen gulden; in het najaar van 1945 en het daaropvolgende voorjaar werd de 30 millioen ongeveer bereikt en hel thans op zijn einde loopende tijdvak kan terugzien op een export van rond 50 millioen.' Hierbij moet vooral niet uit het oog worden verloren, dat de thans gel dende prijzen- en kostenverhoudingen deze resultaten belangrijk drukken. Amerika en Canada zijn sinds de bevrijding de be langrijkste afnemers en hiermee heeft zich een oude traditie, inhoudende dat Enge land bovenaan stond, gewijzigd. De reden hiervan ligt in de contingenteering van den- Ëngelschen import, waardoor de in voer in dat land is teruggeloopen tot 30 procent van het totaal; voor den oorlog nam Engeland ruim de helft van onze bol- lenproduclie af. Contingenteering en dus geen gevolg van impopulariteit. De Britsche handel zou veel meer Nederlandsche bloembollen wil len hebben en de afzetmogelijkheden bij onze overburen zijn grooter dan de thans geplaatste hoeveelheden doen vermoeden. Na de Angelsaksische mogendheden is de groep der Scandinavische landen onze grootste klant., gevolgd door Frankrijk en België en het kleine Zwitserland. Export naar het Oosten is nog niet mogelijk: het economische „ijzeren gordijn" langs de Duitsche grens eenerzijds en het economi sche braakliggende Russische gebied an derzijds zijn de twee factoren, die uitvoer in deze richting vooralsnog tegen houden..' Is een surplus te ondervangen? Volgens den heer Rijnveld is het over schot aan bollen (vooral tulpen bleven in massa's over) niet te wijten aan de rem men op den export, al zullen deze natuur lijk niet geheel zonder invloed gebleven zijn, maar vooral aan den buitengewoon goeden stand van het gewas in dit jaar. In het Fransche plaatsje Pontparlier bij Dyon hebben eenige honderden kinderen een protestbetooging voor het huls van den onder prefect gehouden, omdat zij geen lekkers op hun snoepbon konden koopen. De winkels waren niet bevoorraad. Terwijl de kinderen buiten in koor „wij willen onze chocolade" riepen, ont ving de onderprefect een delegatie dezer jonge lieden en beloofde, dat alles zou worden gedaan om de snoepzaken in het rechte spoor te .brengen. Volgens een Chineeschen communisuschen woordvoerder is de 26ste nationalistische divisie, bestaande uit 5000 man, met haar commandant en diens plaatsvervanger bij Kwantjen In Zuld- Mandsjoerije „in de pan gehakt". Deze divisie zou door de Amerikanen zijn opgeleid en uitge rust. De Chlneesche pers meldt, dat de slag ip Noord-Sjantoeng in hevigheid toeneemt, daar zoowel de nationalisten als de communisten meer troepen uit Zuid-Mandsjoerije aan land brengen. De communisten zouden trachten de militaire voorraden uit Tsjefoe door het front van de regeeringstroepen naar de bergen in het binnen land te brengen. Wilson Broadbent, diplomatiek correspon dent van de Daily Mail, bericht uit New York, dat „volgens een betrouwbare diplomatieke bron die in contact staat "met de Sovjet-Russische regeering", Sovjet-Rusland bereid zou zijn zijn standpunt ten aanzien van de vredesverdragen met Italië en de Balkaplanden zonder veel ver der verwijl te herzien. Broadbent haalt verkla ringen van zijn bron aan, volgens welke Molo- tof bij zijn vertrek uit Parijs tijdens een particu lier onderhoud gezegd zou hebben, dat de vre desverdragen zoo snel mogelijk voltooid zouden worden, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn tot een. compromis te komen met andere standpun ten1,' ten einde dit te bereiken en dat alles voor 1 December aanstaande geregeld zou zijn, Maandagavond zijn te Madrid acht bom aanslagen gepleegd op even zoovele kruideniers winkels in verschillende wijken van de stad. Enkele voorbijgangers liepen door de explosies verwondingen op. Nadere bijzonderheden ont breken. Vroeger alleen maar handelsobject en tou- rlstentrekpleister, in dagen van spanning een gerecht, thans een welkome deviezen- aanvullingde Nederlandsche bloem bollen hebben sinds den bef aamden „wind handel" al menige functie vervuld. Daar de hoeveelheid beschikbare grond hetzelfde blijft, is het niet onmogelijk, dat bij een minder overvloedigen oogst het komende seizoen een surplus wegblijft. Het probleem van de „kleine kwee kers", dat al heel wat beroering in de bloemistenwereld heeft veroorzaakt, werd in ons onderhoud eveneens aan geroerd en de heer Rynveld gaf vol mondig toe dat de kleine, bonafide bollenman een kans moet hebben. Hiertegenover staat, dat het vak geen plaats biedt aan een onbegrensd aan tal beoefenaren en dat ook het ver schijnsel, van alle bloemistenzoons die een bedrijf beginnen op den duur een funeste uitwerking moet hebben: Het betreft hier vooral een sociale kwestie ten aanzien van den kleinen man en deze mag geen economische bedrei ging voor onzen bollenhandel gaan worden. Van overigens onverdachte zijde wordt wel eens de veronderstelling geopperd, dat een aanbod, als eenigen tijd geleden aan de Engelsche mijnwerkers gedaan is, om hun woonsteden met Nederlandsche bollen op te fleuren, niet van propagandis tische tendenzen vrij is. Met klem wees de heer Rijnveld, zelf behalve voorzitter van den Bond, ook voorzitter van de reclame- commissie, op de volkomen onbaatzuch tigheid. van deze geste. „Wij moeten op onze manier probeeren, bet leveij van den Ëngelschen mijnwerker, die immers zoo'n onmisbare schakel vormt in het wereld- welvaartstreven, aangenamer te maken". Kwaliteit nog steeds bovenaan. Tenslotte dwaalde het gesprek af naai de kwaliteit van het product, en onze zegs man kon met gerechtvaardigden trots ver klappen, dat deze nog nooit zoo goed is geweest als thans en dat er nog steeds ge werkt wordt, ondér meer door het labora torium te Lisse en natuurlijk door de kweekers zelf, aan vervolmaking. Dat de belangstelling voor bloembollen in eigen land belangrijk gedaald is ten opzichte van die van verleden jaar, weet de heer •Rijnveld aan de afgenomen koopkracht in het Nederlandsche volk. Het is een verheugend verschijnsel, dat deze nationale nijverheid die mee heeft geholpen, een deel van de wereldmarkt voor het Nederlandsche artikel te ver overen, thans zoo'n groote en gewaardeer de steen kan aandragen voor het herstel van Neêrlands welvaart. Laten we over eenige maanden, wanneer de velden langs de duinen weer veranderd worden in het „palet van den bloemist", bedenken, dat hier een bedrijf achter zit, dat ons met de radio's en de boter, er boven op moet helpen. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.30 Gramo- foon. 17.45 Het Rijk over zee. 18.15 Tom Erich. 18.30 Binnenlandsche strijdkrachten. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Gramofoon. 19.15 Henriette Bosmans. 19.45 „De gas- en electriciteitsvoorzie- ning". 20.09 Echo van den dag. 20.15 Bonte Dins- dagavondtreln. 21.30 „De kleine misdaad". 21.35 Gramofoon. 22.15 Builenlandsch overzicht. 22,30 The Skymasters. 23.20 Dansmuziek. 23.45 Gramof. HILVERSUM II, 415.5 M. 19,00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 1.7,15 Neder- landsch kamerkwartet. 17.45 16e eeuwsche Fran- sehe chansons. 18.15 Sportpraatje Jan Cottaar. 18.30 Evert Haak. orgel en Eddy Canzoni, zang. 19 15 „De jeugd trekt door het land". 19.30 „De brug", 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.15 Maastrichtsch stedelijk orkest. 21.00 Filmpraatje A. van Domburg. 22.35 Avondgebed. 22.50 Serenade van Beethoven. 23.15 Dansmu ziek (gramofoon). Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: Jongenslyceum (Comedia), 20 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V. Ledenconcert met Peter Pears, 20 uur. Huis voor Ouders: Le zing „Het kind in de natuur". 20 uur. Rem brandt: Als je verliefd bent (14 j.) 14.30 en 16,15 uur, ABC-eabaret (20 uur). Frans Hals: De dief van Bagdad (14 j.) 14.00. 16.30, 19 en 21,15 uur. Palace: Het recht op geluk (14 j) 14.00, 16.15 19.00 en 21.15 uur. Luxor: „De vlucht uit de bescha ving (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: Verdachte sta op (18 j.) 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: Opa gaat trouwen (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 6 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Plano-recital Theo v. d. Pas, 20 uur. Westerhoutpark 1 A: Jodenvraagstuk (A. R. de Jong). Gebouw Cultura: Spiritisten- vereeniging „Harmonia", Lezing; Het Spiritisme, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Een modern vacanfiekamp bij Noordwijk? Experiment volgens Engelsch voorbeeld Eenigen tijd geleden is door een maat schappij aan de gemeente Noordwijk toestem ming verzocht tot het inrichten van een ultra modern vacantie- en recreatieoord met een capaciteit van 6000 gasten, dat aan de Noord grens van de gemeente zou moeten verrijzen. Een raadscommissie is naar aanleiding van dit verzoek naar Engeland geweest om daar het kamp „Butlin's luxury Holiday Camp" in Filey (Yorkshire) te bezichtigen, aangezien het de bedoeling was, zulk een kamp, waar van Engeland er vele telt, als voorbeeld te nemen bij de inrichting van het Noordwijk- sche vaeantiecentrum. Het kamp te Filey, dat eveneens plaats biedt aan 6000 gasten, is eigenlijk een dorp, dat alleen gedurende het vacantieseizoen is bewoond. Het bevat woon huizen, winkels, theaters, concertzalen, sport velden, kerken en kindertehuizen, enz. Er wordt een nauwkeurige controle gehouden, alvorens gasten worden ingeschreven. Hier mede worden met succes ongunstige elemen ten. die een gevaar op zouden kunnen leveren voor de orde en de zedelijkheid geweerd. Het contact met de bevolking van het nabijgelegen dorp was gering, omdat dit kamp alles biedt wat de gasten verlangen. Op grond van deze ervaringen heeft de Noordwijksche raadscommissie gunstig gead viseerd inzake het verzoek tot oprichting van zulk een kamp bij Noordwijk, dat uiteraard in overeenstemming gebracht zou moeten worden met het Nederlandsche karakter. Aan gezien alle raadsfracties in de commissie wa ren vertegenwoordigd, is het waarschijnlijk dat aan de initiatiefnemers toestemming zal worden verleend voor dit voor Nederland nieuwe experiment. Emigratie naar Zuid-Afrika Binnenkort zal hier te lande een Zuid- Afrikaansche commissie met haar werk zaamheden ten behoeve van deemigratie beginnen. Deze commissie zal aspirant emigranten van advies dienen inzake de vestigingsmogelijkheden in Zuid-Afrika, hulp verleen en bij het in orde maken van hun aanvraagformulieren en de aanvra gen van geschikt geachte emigranten door zenden naar Zuid-Afrika. Van, heden af zal het gezantschap der Unie van Zuid-Afrika geen aanvragen van aspirant-emigranten betreffende vesti gingsmogelijkheden in Zuid-Afrika meer behandelen. Het gezantschap zal ook geen aanvragen - van aspirant-emigranten voor permits voor blijvende vestiging meer in behandeling nemen. Aanvragen betreffende visa voor tijde lijk bezoek aan Zujd-Afrika, behalve voor familiebezoek, hetwelk met het oog op de scheepspositie voorloopig nog niet toege staan kan worden, tenzij het van buiten gewoon dringenden aard is, moeten zooals voorheen aan het gezantschap, Alexander Gogelweg 2c, Den Haag, gericht worden. I Bananen voor de kleintjes Op 7 November zal een voor-inleverings bon voor bananen worden bekend gemaakt, waarop voor kinderen, geboren in 1942 en later, zoo spoedig mogelijk 500 gram bananen zal worden verstrekt. Het ligt voorts ln de bedoeling in de eerste helft van December een bon aan te wijzen, waarop iedereen 200 gram gedroogde Zuid vruchten zal kunnen koopen Geen keuzebon voor koffie of thee De plannen om een keuzebon aan te wijzen voor koffie of thee, zoodat de consument zelf zal kunnen uitmaken, welke van de twee producten hij erop wil betrekken, zullen voorloopig nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Naar met vrij groote zekerheid aangenomen mag worden, zou de vraag naar koffie zoo overwegend zijn, dat daaraan niet voldaan zou kunnen worden. De „Guardian" het orgaan van de com munistische partij der Unie van Zuid-Afrika heeft een proces gewonnen tegen den minister van justitie en drie politieambtenaren, welke laatste in September j.l. een raid op het bureau van genoemde krant hebben uitgevoerd. De „Guardian" krijgt schadevergoeding. Invoering totalisator? De mogelijkheid bestaat, dat op kor ten termijn een beslissing zal vallen inr zake het eventueel invoeren van den totalisator voor de paardensport. Het ligt in de bedoeling van de régeerïng om over de wederinvoering een beslis sing van de Staten-Generaal uit te lok ken. De „Willem Barendsz" op weg naar Kaapstad Sabotage op de walvischjagers De Nederlandsche walvischvaarder „Wil lem Barendsz", die op 27 October' j.l. de haven van Amsterdam verliet om zijn tocht naar de Zuidelijke IJszee te beginnen, heeft na enkele dagen in Southampton te hebben gelegen, deze eerste en laatste ha ven, die in Europa wordt aangedaan, ver laten om de lange veis naar Kaapstad, van waar de eigenlijke expeditie begint, te aanvaarden. Tusschen Southampton - en Kaapstad wordt geen haven meer aange daan. Het heeft de aandacht getrokken, dat de zes walvisch jagers, die uit Amsterdam en Rotterdam waren vertrokken om zich in Kaapstad bij de Willem Barendsz te voe gen, met zooveel pech te kampen hadden, dat ze alle zes reeds spoedig naar een van de vertrekhavens moesten terugkeeren. Sommige jagers hadden lichte machine- schade, bij andere werd ontdekt, dat zich water in de olie 'bevond. Het spreekt van zelf, dat dit oponthoud zeer ongelegen kwam, aangezien de expeditie op tijd uit Kaapstad moet vertrekken, daar het vang- seizoen op 8 December begint. En zonder jagers kan men geen walvisschen vangen. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, wordt ernstig aan sabotage ge dacht. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld en als eerste maatregel zal het grootste deel der bemanning afgemon sterd worden en door ander personeel worden vervangen. Reeds zijn Zaterdag ongeveer 85 Nederlandsche zeelieden aan gemonsterd, die over de verschillende ja gers zullen worden verdeeld. Uiteenloopende meeningen op het congres Voor actieve democratie Op het te Amsterdam gehouden congres voor actieve democratie heeft prof. dr. H. Plessner uit Groningen een rede gehouden over Duitschiands toekomst. Hij was van meening dat een definitieve scheiding tusschen Oost- en West-Duitschland een groot gevaar zou beteekenen voor Europa. Wordt de poli tiek van het „ijzeren gordijn" werkelijkheid, dan sluit het Westen zich automatisch aan bij een of ander Westersch blok, waardoor de vorming van een federatie van Duitsche sta ten niet mogelijk is. Zulk een federatie zou een schakel kunnen worden tusschen twee werelden. Prof. Plessner belichtte het ontstaan van de Duitsche rijksgedachte, die niet mag herleven en betoogde tenslotte, dat men ten opzichte van de Duitsche bevolking vele illusies zal moeten opgeven. Men zal afstand moeten doen van de verwachting, dat het Duitsche volk Breicampagne voor nieuwe Oranjetelg. Bij het U.V.V. komen vele giften binnen en ook de dames zelf zijn druk bezig om straks bij de geboorte van de vierde Oranje telg, alle moeders welke in dezelfde blijde omstandigheden verkeeren, met een pak ket kleertjes te verrassen. zal komen tot een schuldbekentenis ten aan zien van hetgeen het in de wereld heeft mis dreven. Op het betoog van prof. Plessner volgde een levendige discussie. Prof. dr. H. J. Pos was het met den spreker eens, dat de rijksgedachte zeker niet terug mag komen. Bij de Duitsche jeugd, met name bij de studenten, is de gedachte aan het Groot- Duitsche rijk nog niet verdwenen. Ook prof. dr. H. Geyl meende, dat de Duitsche eenheid: gedachte te diep ingeworteld is om ooii, zelfs niet in het meest democratische Duitschland, het Duitsche volk een regeling te doen aan vaarden, waarbij het Oostelijk gedeelte het land in andere handen zou komen, heer Sal Tas zeide, dat Duitschland onmoge lijk als bemiddelaar tusschen Oost en West zou kunnen fugeeren. Hiervoor is volgens hem een machtige staat noodig. Duitschland bezit deze macht niet en het zal wel niet in de bedoeling liggen het deze macht ooit te geven. Met nadruk wees hij op de macht van de Pruisische traditie die nog geenszins ge-, broken is. In tegenstelling met de opvatting van prof. Plessner meende hij, dat alleen een sterk Westersch blok de oplossing voor het Duitsche probleem zou kunnen vormen. In dit Westersch blok zou Duitschland in zijn geheel moeten worden opgenomen. Slechts deze Duitsche federatie in de groote Westersche federatie zou machtig genoeg zijn bemidde lend te kunnen optreden tusschen Oost en West. terwijl dan tevens de mogelijkheid be staat, dat de Westersche federatie tenslotte de vrijmaking van het Oost-Duitsche gebied zou kunnen bereiken. Ook dr. M. van Blankenstein zag de Duit sche federatie als een oplossing. De heer Jef Last releveerde, hoe in Ameri ka plannen bestonden de. Elbe-haven aanzien lijk uit te breiden opdat de Amerikaansche schepen, die naar Duitschland moeten, beter in een Duitsche haven kunnen binnenkomen dan in Rotterdam. Op zijn vraag waarom deze maatregel genomen werd, kreeg hij ten ant woord, dat Rotterdam in de toekomst toch niet de haven zou blijven voor Duitsche sche pen, omdat de Nederlanders zulk een haat koesteren tegen de Duitschers, dat zij de zee lieden zouden vermoorden, als zij zich in een Nederlandsche haven lieten zien. Het is veel beter, zoo zeide spreker, als wij met onze historische nuchterheid deze problemen onder oogen zien. Wij moeten trachten de Duitsche jeugd met een nieuw ideaal te bezielen, een ideaal, dat geen speciaal Duitscb karakter draagt, maar een internationaal ideaal. Slechts op deze wijze zou het mogelijk zijn den Duit- schen geest bezig te houden zonder gevaar voor den Europeeschen vrede. IN DE WERELDPOLITIEK: Het Is niet toevallig, dat de nieuwe actie van ondergrondsche teiToristengroepen in1 Palestina met een overvloed van aansla gen en sabotagedaden inzette onmiddellijk na het bekend worden van de meening, die president Truman ten aanzien van het Palestijnsche probleem huldigde: de nood zakelijkheid tot spoedige vergrooting der immigratie en de vorming van een onaf- hankelijken Joodschen staat. Truman heeft de bonafide Joodsche beweging, die met legale middelen tot een voldoening- gevend accoord met Engeland wenscht te komen, weliswaar een hart onder den riem gestoken en bevorderd dat deze be weging met meer vertrouwen de toekomst tegemoet ziet, doch hij heeft tegelijkertijd de illegale organisaties, zij het ongewild, reden tot- meer activiteit gegeven en hun zelfvertrouwen tot een driestheid gebracht, die zich in een betreurenswaardige manie tot moorden en dooden begint te uiten. De illegale terroristen schrikken voor niets meer terug. Hun bloedige activiteit is reeds volledig door de bonafide Joodsche groepen veroordeeld en herhaaldelijk aan den kaak gesteld als een nuttelooze en ongeoorloof de werkwijze, die de goede Joodsche zaak geen goed dooh veel kwaad doet. Niettegen staande het feit, dat de terroristen op deze wijze geheel buiten de wet zijn geraakt, gaan zij voort hun onheilbrengende activi teit te ontplooien en steeds meer Britsche en ook Joodsche belangen worden door hen op volkomen doellooze manier ge schaad. Dé goodwill der Joodsche voormannen, die een aceoord langs wettelijken men- schelijken weg voorstaan en daarvoor hun krachten' onvermoeid gebruiken, wordt door deze onverantwoordelijke elementen ondermijnd en steeds opnieuw blijkt weer dat de personen, die met levens en vriend schappen spelen, nog niet eens den leeftijd hebben bereikt die het hun veroorlooft, zich een serieus en weloverwogen beeld van den toestand en de noodzakelijke han delwijze te vormen. De losgeslagen, des perate jeugd werpt bommen en vernielt, zonder ook maar in de verte eenige idee te hebben van de draagwijdte harer daden. Een jong meisje sjouwt drie met tijdbom men gevulde koffers het Jeruzalemsehe station binnen, rent naar eeh taxi en laat dood en vernietiging achter zich. Zij wordt gearresteerd, maar hoeveel meisjes en jon gens van haar leeftijd staan klaar om de open plaats in te nemen in het bataljon van de terreur, dat in grimmige haat, waaraan niets van jeugdig idealisme meel is, door het land waart om het bloedige spel verder te spelen? Dat spel heeft intusschen proporties ge kregen, die doen denken aan episodes uit 98. Onze vrienden, die zich zoo goed in het bosch hadden verstopt, werden vol komen door het vuur verrast. „Dat mooie eiland!zei de Sultan droevig „Er zit niets anders op dan dat toij Joessoef te lijf gaan", zei de Sirdar grimmig. „Dat is juist wat Joessoef van ons verumcht", opperde Tops. Zit er dan iets anders op?" vroeg de Sultan. „Heer!" zei Tips plechtig, „wanneer ge mij een oogenblik Uw wonderbril leent za,l ik zeker een oplossing vinden". „Hm ja", gaf de Sultan toe, „want met zoo'n bril heb je nog erg veel verstand noodig en dat is mij door den schrik een beetje in de baard geschoten". Tips zette den bril op en keek een oogen blik, voor zich uit. „Ik heb het!" riep hij toen, „wij worden door de vlammen opgedreven. Langzaam beweegt het vuur zich in de richting van Joessoef en zijn bende. Als wij nu zelf een eind in die richting loopen, voor de vlam men zoover zijn en dan het eiland voor ons óók in brand steken, wordt Joes soef uit zijn hinderlaag verjaagd door het vuur en wij loopen achter het vuur over het afgebrande terrein op hem toe!" de zwartste gangstershistories: De onheil spellende explosies overschrijden de gren zen van Palestina en dringen door in Europa, waar Britsche menschenlevens ten offer vallen aan een geheimzinnig, gruwe lijk complot. De „oorlog" dien de terroris ten aan het Engeland, dat hun in den weg staat, verklaard hebben en waarvan Jood sche verzetsgroepen dezer dagen getuig den, is ingeluid met een bomaanslag op de Britsche ambassade te Rome, die ge heel vernield werd. Die getuigenis kwam op geheimzinnige manier tot stand bij een interview, dat een correspondent van het Fransche blad „Resistance" in een huis in de buurt van Parijs had met een leider van de „Sterngrbep", de meest actieve Joodsche terroristenorganisatie. Deze leider sprak tot den correspondent van achter een gordijn, koodat hij ongezien en onbe kend bleef. Hij zeide dat een internatio nale brigade was gevormd die zou helpen in den strijd tegen het Britsche imperium. Zijn organisatie, zoo verklaarde de ge heimzinnige spreker, staat in contact met allen die tegen Engeland strijden Indiërs, Ieren, Grieken, Indonesiërs, Egyptenaren en Syriërs; geheime agenten, opgeleid door vroegere agenten van de Britsche en Ame rikaansche geheime diensten en Sovjet agenten, verzorgen den inlichtingendienst. De terroristen zijn besloten hun strijd naar het hart' van Engeland over te brengen. Zij willen tot in Londen doordringen met hun ondergrondsche taktiek, die bestaat in het vermoorden van openbare persoonlijk heden, aanslagen op regeeringsgebouwen, sabotagedaden en alles wat in dat kader past. Zoo zal Europa zijn rust en zijn vredi- gen opbouw gestoord zien door de gruwe lijke verrassingen, die in de nachtelijke uren onder bommengedreun en revolver schoten kracht moeten bij zetten aan de wenschen van het Joodsche volk. Dit volk, dat een oplossing van het probleem vurig verwacht en er alles voor over heeft, heeft de actie dezer losgebroken desperado's niet gewild. Het veroordeelt deze daden, die alleen maar de verhoudingen onherstelbaar kunnen vergiftigen. De Britten, die in de diplomatie de taal van het geweld niet wenschen te verstaan en er nog nooit voor zijn geweken, zullen echter niet immuun blijven voor de gruwelen en zoo zal de rechtvaardige, wettige zaak van het afwe gen der menschelijke rechten weer eens het slachtoffer worden van de verdwazing dergenen, die de banden der moraal en humaniteit verbroken hebben Een ver schijnsel, dat in deze. wereld meer regel dan uitzondering lijkt te zijn. j. l. i Het voetbalgesprek in Engeland Nu de dreigende staking der Engelsche voet balprofs niet is doorgegaan en de belangstelling in voetbalkringen voor dit onderwerp kennelijk aan hel minderen is. vormt de voor Mei 1947 aangekondigde wedstrijd „Groot Brittannië te gen het continent" het voornaamste punt van de gesprekken. De samenstelling van het Britsche elftal voor deze ontmoeting, de grootste internationale wed strijd welke ooit is gespeeld, is. nu men een keuze moet maken uit de beste beroepsvoetbal- lers der bonden van Wales. Schotland, Engeland en Ierland, wel zeer problematiek. Als bakermat van de voetbalsport en als het land, waar men nog steeds de meesters van dit spel weet te wonen, zal Groot Brittannië in het veld willen komen met eeh elftal, dat in staat geacht moet worden het bewijs te leveren, dat Albions suprematie althans op voetbaigebied nog onaantastbaar is en onverminderd voort duurt, Zoo zijn de keuzecommissies' der vier bonden reeds aan de voorbereidende selectie wedstrijden begonnen. Een der grootste vraag stukken zal wel de bezetting van de spilplaats - worclen, daar Franklin (Engeland) Brennan (Schotland) en Jones (Wales) elkaar zeer weinig o-ntloopen. Op de middenvoorplaats verwacht men algemeen Tommy Lawton te zien maar er kan in zes maanden nog vee! gebeuren. Ook de keuzecommissie voor hel vastelands- elftal staat ongetwijfeld voor een zeer lastige opgav.e. Ho'e deze ploeg ook zal worden samen gesteld, zoo zegt de Engelsche voetbalenthou siast, het zal een merkbare handicap voelen door het feit, dat veel spelers elkaar niet zullen kun nen verstaan. Kreten als „laat gaan", „hierheen" en „achter je", die wel in alle talen op alle sport velden zullen klinken en onder bepaalde om standigheden het verloop van een wedstrijd kunnen beïnvloeden, zuilen moeten ontbreken. Er zal te Glasgow worden gespeeld en wel om de eenvoudige reden, dat dit massale stadion met ziin capaciteit van bijna 150.000 plaatsen het grootste gedeelte zal kunnen bergen van de ont zagwekkende menigte, die getuige zal willen zijn van de ontmoeting. Waterpolo-competitie begint Zondagavond 10 November zal een begin ge maakt worden met de Haarlemsche Wintercom petitie waterpolo en de Centrale wintercompe titie van den K.N.Z.B., de wedstrijden zullen worden gespeeld in het Sportfondsenbad. Het programma luidt: Haarlemsche competitie: dames, DWR 2-DWT i. Afd. Ill: HZV 1-DWT 2. Afd. II: DWR 3— Haarlem 2. Afd. I: Haarlem 1-DWT 1. Centrale wintercompetitie: HPC. 1—GZC 1. Door het niet beschikbaar zijn van het Velser- bad op Zondagavond, is er een wijziging geko men in het rooster van de wintercompetitie, De data, waarop wedstrijden in de overdekte te Velsen gespeeld worden, zijn nu als volgt: Maan dag 18 November, 16 December, 10 Februari 1947, 17 Maart en 7 April. Fusie der zwembonden Verschenen is een rapport, uitgebracht door de commissie ter bestudeering van mogelijkheid en wenschelijkheid van een fusie van den Neder- landschen Bond tot het Redden van Drenkelin gen met den Koninklijken Nederlandsehen Zwembond. Zooals men zich herinneren zal, werd de gedurende den bezettingstijd aan de Bonden opgelegde fusie, met ingang van 1 Ja nuari 1946 ontbonden. Tijdens de algemeene ver gadering van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen gehouden op 19 Mei 1946, werd bovengenoemde commissie samenge steld uit vertegenwoordigers van 10 brigades, waarvan zich vijf vóór en vijf tegen een fusie met den K.N.Z.B. hadden uitgesproken. Uit het rapport blijkt, dat, de commissie niet tot een volledige overeenstemming is gekomen en wordt „het voor" en „het tegen" uitvoerig behandeld. Aan de Reddingsbrigades wordt ver zocht vóór 15 Januari 1947 hun meening duidelijk kenbaar te maken aan het secretariaat van den N. B. R. D. Opgemerkt zij, dat zoowel vóór, tijdens en na de fusie de samenwerking tus schen zwem vereenigingen en Reddingsbrigades in Haarlem en omgeving goed was. Een eventueeie fusie tusschen de Bonden zal de samenwerking zeer zeker bestendigen. Sport in het buitenland Jackie Paterson verliest zfjn titel. Jackie Paterson, Europeeseh kampioen ban- tamgewicht, heeft in Glasgow zijn titel moeten afstaan aan den Franscbmgn Theo Medina in een gevecht, dat.vier ronden diiurde. Bij de officieéle weging was Medina des rnidd gs 250 gram te zwaar en volgens de réglementaire bepalingen moest hij in een uur binnen de vereisebte ge- wichtsgrens (50,97 kg.) zien te komen. Dit werd bereikt door een inspannende massage, waarbij hij acht ons afviel. Reeds in de eerste ronde van het gevecht bleek Medina Paterson's meerdere en aan hét eind van de tweede ronde ging Pa terson neer, doch toen tot twee geteld was luid de de gong. De derde ronde was buitengewoon spennend, Paterson ging eerst voor negen, daar na voor acht tellen neer. Ook in de vierde ronde ging de afgematte Schot weer voor acht tellen neer, maar hij stond weer op en Wilde den sterken Franschman met alle kracht, die nog in hem was, een rechtsche hoek toedienen. Hij miste echter, viel door de kracht van den slag en werd uitgeteld. Later stelde de dokter vast, dat Paterson door kramp ln het rechterbeen verhinderd was ge weest, op te staan. Zuid-Afrikaan breekt wereldrecord. Denis Shore, een Zuid-Afrikaansche athleet, legde den afstand van 300 yards af in 29.9 secon den, waarmee hij het wereldrecord brak, dat met een tijanoteering van 30 sec. precies, sinds Octo ber 1945 op naam stond van den Hongaar Jozsef Kovacs. De racebaan bfl Francorchamps. Al het mogelijke wordt gedaan, om van volgend jaar af de groote autowedstrijden op de baan van Francorchamps opnieuw té doen plaats heb ben. De baan is 16 km. lang en gaat over het' grondgebied van Francorchamps, Malmedy en Stavelot. Gardner vestigt drie nieuwe wereldrecords. Gebruik makend van gunstige atmosferische omstandigheden heeft de Engelschman G. Gard ner in zijn 750 cc. M.G, wagen te Ostende drie nieuwe wereldrecords voor deze klasse gevestigd. De kilometer werd afgelegd in 14 6/100 sec. (gem, 256.045 km,), de mijl in 22 62/1000 see, (gem, 256,182 km.) en de 5 km. in 1 min. 14 33/100 sec. (gem. 242,147 km.). Zaterdagmiddagcompetitie Kennemerland won haar zesden wedstrijd in successie; thans werd IJmuiden 2 met 7—4 ver slagen, De oranjehemden dienen zich voor zelf overschatting te behoeden, want. wat er na den verkregen voorsprong van 7—1 werd gepresteerd, leek naar niets. IJmuiden 2 zag kans den groo ten achterstand tot 7—4 te reduceeren. JOHEZ heeft zich volkomen hersteld van haar nederlaag. In het. Heemsteedsche Sportpark was Telefonia haar gast., die er duchtig van langs kreeg met, 82. Het moet gezegd worden, dat van Hoven c.s. wel bijzonder' onfortuinlijk wa ren, want het krachtsverschil was werkelijk niet van dien aard als de cijfers aangeven. Tweede Jeugd voelt dit seizoen niets voor de onderste regionen. De veteranen trokken duch tig van leer tegen ETO. dat weliswaar vaak sterker was door grootere snelheid, doch de kunst van doelpunten minder verstond dan Tweede Jeugd, De thuisclub won dan ook met 3II VEW beeft den Kennemerland-reser- ves een halt toegeroepen. Volkomen verdiend wonnen de Heemstedenaren met 3—0. Rust 2—0. Het wordt dringen op de derde en vierde plaats! HESSELS LIEP EEN WOND BIJ BOKSEN OP. In Londen is een vijfkamo gehouden voor militairen uit vele landen Ook"Nederland was vertegenwoordigd. Tsjecho Slowakije won het wisselschild. Aan het boksen nam de Haarlem mer Hessels deel, In de demi-finale liep hij een wond aan zijn lip op en moest opgeven De Ne derlanders, van wie R.oderik en Mak in den eind strijd kwamen, behaalden geen 'punten. SLIJKHUIS KAMPIOEN. In Arnhem is een veldloop gehouden, waaraan het kampioenschap van Nederland verbonden was. Slijkhuis won den titel. Over den afstand van 10 k.m deed hij 34 min. 19.6 sec. BRIDGEPARTIJ HAARLEM—AMSTERDAM. Eenige weken geleden is te Amsterdam een ont, moeting gehouden tusschen de beste spelers van Amsterdam en Haarlem. Zooals de speeisterkte deed vermoeden, keerden de Haarlemmers met een flinke nederlaag huiswaarts. Zondag j.l. had te Haarlem de revanche plaats. Acht viertallen uit ieder distiict bonden den strijd aan. Hoewel de eerste ronden deden vermoeden, dat de gas ten, waarbij verschillende spelers van klasse waren, gemakkelijk zouden winnen, haalden de Haarlemmers den achterstand in en behiel den een voorsprong tot de laatste ronde. Het einde kwam met een kleine overwinning voor Amsterdam en wel 407 DUnten tegenover 406 punten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2