SCHEERMESJES WSCHUW1NÏ miMNBERG Thalia Theater"*! Loenderslool's Warenhuis Gemeenschappelijke belangen van Canada en Nederland Luidsprekers net kosthuis Cold Wave Rookworst! nette jongen eenige flinke meisjes H.H. Kleermakers Prima 3 wielige kinderfietsjes f29.75 Adverteert in dit blad Canadeesche minister in ons land De Canadeesche minister van Gezond heid en Sociale Zaken, Brooke Claxton. die tal van Europeesche landen bezoekt, teneinde zich op de hoogte te stellen van sociale en medische toestanden, is in Ne derland aangekomen. In een onderhoud onderstreepte de heer Claxton de warme gevoelens van sympa thie en vriendschap, die het Canadeesche volk voor ons land koestert. De Canadee- zen zijn trotsch op de rol, welke het Cana deesche leger bij de bevrijding van Neder land heeft gehad. Het deed den Canadeeschen minister genoegen, te kunnen constateeren, dat het Nederlandsche volk in korten tijd zich weer eenigszins heeft kunnen herstellen van de door den oorlog aangerichte schade. Tusschen Canada en Nederland aldus de heer Claxton bestaan nauwe banden. Beide landen hebben een gemeenschappe lijk belang in handel en voorspoed, die den volstrekt noodzakelijken grondslag vormen voor een duurzamen vrede. Sprekende over de Nffderlandsche brui den van Canadeesche soldaten verklaarde de minister, dat al het mogelijke wordt gedaan, den overtocht naar Canada te be spoedigen. De reeds in Canada aanwezige vrouwen van 'Nederlandsche afkomst heb ben plaatselijk vereenigingen opgericht, teneinde het onderlinge contact te hand haven en de relaties met het vaderland in stand te houden. Aangaande de mogelijkheden van immi gratie van Nederlanders naar Canada ver telde de heer Claxton, dat eerst de hon derdduizenden teruggekeerde soldaten in Canada een werkkring moeten hebben ge vonden, alvorens dit vraagstuk nader lean worden geregeld. De economische ontwik keling van Canada is sedert 1939 van dien aard geweest, dat op het oogenblik een millioen menschen meer te werk kunnen worden gesteld, dan vóór den oorlog. Spe ciaal wat betreft-het bouwen van huizen is er in Canada nog veel werk te verrich ten. De industrieele bedrijvigheid is in Canada enorm toegenomen. De industrieele productie steeg sedert 1939 met niet min der dan 60 Een belangrijk onderdeel van de binnen- landsche politiek der Canadeesche regee ring bestaat in de behartiging van de so ciale belangen van het volk. De sociale gezinszorg heeft in Canada een geweldige vlucht genomen. Groote zorg wordt be steed aan de nagelaten betrekkingen der gesneuvelde soldaten. De uitgekeerde pen sioenen zijn hooger dan in eenig ander land der wereld. Hoezeer de Canadeesche regeering de sociale omstandigheden van het geheele volk behartigt, moge blijken uit het feit, dat de ongeveer 7700 Eskimo's, die over Weer een nederlaag van B.M.H.C. rn Bloemendaal leed de hockeyclub BMHC u-eer een kleine nederlaag, thans van Laren. De gasten begonnen geestdriftig en ha^e" len voorsprong van 2-0. Nog voor de ust werd het 3—0. In de tweede helft was BMHC meer den aanval en De Roos, die op de I"1'd^"vool; plaats speelde, doelpuntte twee maal, maar de verdiénde gelijkmaker bleef uit. De uitslagen llKerstc klasse. Leiden-Hllversum 4-2; -Amsterdam 2^0: TOGO-HDM 2-2; BMHC Laren 2—3;.HOC—Gooi 1—2. TT n promotieklasse B: Zand voort—BMHC II 0—0, Alkmaar—Amsterdam III 1—1", HBS—Amsterdam 3ITweéde klasse C. Togo III—SOS II 6—:1; Al liance—Togo II 2—5; BMHC III—CVL 2 1, Club Te WerveLelden II 3—0. 6 12 HOCKEY Eerste klas, lieeren. gesp. gew. P- HHIJC Delftsche St. A'dam Lelden Laren HDM Hilversum Gooi BMHC HOC Be Fair TOGO Eerste klas, dames. Hilversum Rood Wit HHIJC BDHC HOC Gooi Amsterdam TOGO Be Fair 'HDM SCHC Voorronden hockeydag. De voorronde van den hockeydag voor dames, welke in Amsterdam gehouden zou woiden,is niet doorgegaan, omdat de terreinen veen niet bespeelbaar waren. In anfleie plaat sen waren de resultaten: Deventer: winnaar "Lochem Venlo: EMHC en Thor; Amersfoort: •t Gooi; Den Haag: HDM en MRHC; Groningen: hockeyclub Groningen. een gebied van 700.000 vierkante kilometer zijn verspreid, geregeld door medische teams, welke vaak duizenden kilometers moeten afleggen, worden bezocht en ver zorgd. De minister eindigde het onderhoudmet de hoop uit te spreken, dat in de toekomst de twee landen samen kunnen werken om den wederzijdsehen handel op een nog breeder basis op te bouwen, dan ooit te voren, De heer Claxton zal tijdens zijn verblijf in Nederland besprekingen voeren met den 'minister van Sociale Zaken en een bezoek brengen aan verschillende ge bieden. „De stormbal hangt uit" De R.-K. toon eel vereen'iging „Kunst zij ons streven" heeft met een opvoering van het tooneelstuk „De stormbal hangt uit" een reeks aspecten van den bewogen tijd, die achter ons ligt, doen herleven. Het stuk is geschreven door Will Bra- kenberg en opgedragen aan de Hollandsehe soldaten, die in Mei 1940 op den Grebbe- berg hun leven lieten. Wij maken in het eerste tafreel dat speelt in den herfst van 1942 kennis met de familie van Gameren en hun ken nissen. De twee zoons Kees en Pim doen illegaal werk, terwijl de derde zoon Bas daarentegen in gezelschap verkeert van N.S.B.-vrienden, die den in den grond van de zaak niet slechten Bas op verkeerd spoor brengen. Conflicten in den huiselij- ken kring blijven natuurlijk niet uit. Kees valt reeds spoedig als slachtoffer in den ondergrondschen strijd, juist als zijn vrouw Gré een baby verwacht. We zien weer de arrogante N.S.B.'ers voor ons, belichaamd in Thieu van Dok- kum, ronselaar.voor de SS en vriend van Bas. De zwarte handelaar, handige jongen, die zich aan alle kanten dekt, herleeft weer in de figuur van Nol Pronk en \»e ergeren ons weer aan de houding van de vrouw, die eerst het met moffen aanlegt en daarna met vreugde de Tommy's bin nen haalt. Wij leven mee met Tom Dekker, den illegalen leider, die zoogenaamd S.D.- agent is en daardoor wordt miskend. Ook de jeugd bleef niet achter inhet verzet, hiervan getuigt Luus de Geer, het jeug dige vriendinnetje van Pim. Na vier jaar van verdrukking en terreur komt dan eindelijk op 17 September 1944 (het stuk speelt in een dorpje in het Oos ten van het land) de zoolang verbeide be vrijding. Doch menigeen waaronder Tom Dekker is ontgoocheld en ontdekt, dat er nog niet veel ten goede is veranderd. Toch zijn er nog lichtpunten, zooals de terugkeer van Pim, die in 1943 moest on derduiken, en waar sindsdien niets meer van gehoord werd. Het stuk werd goed gespeeld en op voor treffelijke wijze werd niet geluidseffecten gewerkt. De uitblinkers van den avond waren Jo van Leeuwen en de jeugdige F. van Roo- zendaal. Ondankbaar, doch zeer goed ge typeerd door H. C.van Kuyeren was de rol van den gemeenen N.S.B.'er van Dok- kum. Aan het begin van den avond sprak de voorzitter, de' heer C. Vrijhoef, een kort openingswoord. De volgende twee opvoeringen worden gegeven op 7 en 10 November. Aan het einde van den avond sprak de heer Visser eenige woorden namens de ondergrondsche beweging. Hij zeide naar aanleiding van het tooneelstuk, dat de ja ren 19401945 bewezen hebben, dat de Nederlanders schouder San schouder kun nen staan en- wees er op dat het ook nu, nu de bevrijding, een eerste noodzaak is eensgezind te zijn. Ned. Hervormde Kerk Ds. Ch. de Beus uit Overveen zal op ver- zoek van de Algemeene Synode Commissie I der Ned Herv. Kerk een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van kerkelijke en gees telijke bearbeiding van Nederlanders in Frank rijk behoorende tót de Hervormde Kerk. Hij zal daartoe eenigen tijd in Frankrijk moeten doorbrengen. Ds. Venemans, vroeger predi kant bij de Geref. Kerk in H.V., wonende in Noordwijk, zal hem gedurende dien tijd ver vangen, namelijk van pl.m. half November tot de tweede helft van Januari. Jeugd van Beverwijk krijgt kerstpakketten uit Amerika Viering van het Wereld-kerstfeest I-Iet wereldkerstfeest is een van do punten op het programma, dal: de World Education Service Council, opgericht in Amerika, heeft samengesteld om de internationale vriend schapsbanden aan te kweeken. De W.E.S.C. gaat uit van het standpunt, dat de internatio nale conflicten eerder vermeden kunnen wor den. indien internationaal meer begrip voor en kennis van elkaar ontstaat. Men wil dit nu bereiken via de jongere generatie, onder an dere door op alle scholen een lesuur in te voeren gewijd aan internationale vriendschap, het bevorderen van correspondentie tussehen jongeren die op denzelfden dag geboren zijn. het organ iseeren van vriendschapsbijeenkom sten en het uitwisselen van ervaringen tus sehen onderwijskrachten. Het 'wereld-Kerstfeest wordt gevierd door het uitwisselen van geschenken tuss'chen de kinderen van verschillende landen. Vorig jaar werden uit Amerika ruim 200 000 pak ketten verstuurd naar Europa, waarvan 2000 in Amsterdam werden uitgedeeld. Het aanta! Kerstpaketten. dal dit jaar uit. Amerika naar de Nederlandsche kinderen gezonden zal worden, ligt vermoedelijk tussehen de 20.000 en 50 000. Het is daardoor mogelijk geworden in elke provincie een plaats aan te wijzen waar deze internationale vricndschapspaket- ten onder de jeugd van 816 jaar verdeeld worden. De plaatsen die hiervoor in aanmer king komen zijn bij verloting vastgesteld. In Noordholland zijn liet Beverwijk en Den Hel der. In deze plaatsen zal dus het wereld-Kerst feest worden gevierd. De burgemeesters zul len uitgenoodigcl worden het initiatief te ne men 1ot het samenstellen van een werkcomité voor de viering van dit feest, bestaande uit vertegenwoordigers van vereenigingen van leeraren en onderwijzers en van de World Friendship Association, International Friend ship League, de Vereeniging voor Internatio naal Jeugdverkcer. de Nederlandsche Jeugd gemeenschap, "t Nederlandsch Padvindsters- gilde en de Nederlandsche Padvindersvereeni- ging. het Roode Kruis en Nederlandsch Volks herstel. Bij wijze van tegenprestatie zal de Neder landsche jeugd in de gelegenheid gesteld wor den kalenders met 28 foto's over verloren gegane cultuurmonumenten met toelichting- naar Amerika en eventueel andere Epgelsch sprekende landen te sturen. Verder zal er naar gestreefd worden op'17 December via de radio internationaal contact te leggen. In dien mogelijk zal Radio Nederland een ver slag of reportage over de viering van de wereld-Kerstfeesten in Nederland naar Ame rika te rclayeeren. Aangezien het niet moge lijk is alle in Nederland te vieren Kerstfees ten naar Amerika uit te zenden, zal de plaats die het aantrekkelijkste programma samen stelt voor. het vieren van dit Kerstfeest -1- representante van Nederland fungeeren. SCHEEPVAART 4 November. Aangekomen: Nyroca van IJver- pool; Friso van Pau; Hermes van Kot-ka; Rijn stroom van Reykjavik; Saehse van Otterbacken (Hoogovens). Santpoort Santpoorts Klokkenfomls - In de oorlogsdagen hebben de bezetters, de meeste klokken uit onze kerktorens ge haald. Ook de luiklok van de Ned. Her vormde kerk alhier werd geroofd. Vele ge meenten hebben de klokken terug gekre gen, Moeilijkheden bij Radio-Nederland Naar A.N.P mededeelt heelt heden een der orkesten van Radio Nederland gewei gerd te repeteeren onder leiding van der. Haarlemmer Anton Krelage jr., die in de plaats is gekomen van een der op non-actie: gestelde dirigenten; deze weigering ge schiedde onder het motief dat dit repetee ren een accoordyerklaring met de reorga nisatieplannen zou beteekenen. De „Zwarte Zee" naar Queenstown De motorzeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Sm.it en Go's internationalen sleepdienst zal van 11 November 'af te Queenstown (Zuid-Ierland) gestationneerd zijn, ten einde in voorkomende gevallen assistentie aan zich in nood bevindende schepen te verleenen. De „Zwarte Zee" is uitgerust met een richtingzoeker, echolood, en met bergings- pompen van verschillende afmetingen, terwijl zij tevens is voorzien van brand- bluschapparaten. Zoowel op de korte als normale scheepsg'ólflengte wordt dag en nacht een ononderbroken luisterdienst on-, derhouden. De ...Zwarte Zee" is voorzien van een ijsverslerking. Haar radio-roepletters zijn: P I Z P. Zij heeft een machinevermogen van 4200 paardelcracht. Ledenconcert der H.O.V. De Engelsche tenor Peter Pears, die momen teel in alle groote steden van Nederland met veel succes optreedt, zal ook in Haarlem zijn medewerking verleenen en wel op het 2e H.O. V.-Ledenconcert van serie A, dat op Dinsdag avond 5 Nov. in de Gem. Concertzaal zal plaats vinden. Voor de eerste maal zal te Haarlem worden uitgevoerd het werk van den jongen Engel- schen componist Benjamin Britten: „Les Illu minations", voor tenor en strijkorkest, waarin de tenor-solo wordt gezongen door Peter Pears. Met dit werk. dat in het begin van dit jaar voor het eerst hier te lande ten gehoore werd gebracht, oogstten zoowel componist als solist veel succes. Nog een tweetal werken zullen op dit con cert hun eerste uitvoering te Haarlem beleven namelijk de Fantasie voor 2 strijkorkesten op een thema van Tallis van R. Vaughan Wil liams en Vijf-Miniaturen van de Nederland sche componiste Hanna Beekhuis. Het verdere programma bevat werken van Mozart: Parij- schc Ouverture in Bes gr. t„ waarmede het concert aanvangt; van Debussy: Prélude a l'apres-midi d'un faune en van Ravel: Rhap- sodie Espagnole. Dit concert zal zooals ge woonlijk door Kees Hartvelt worden gediri geerd. Aanwinsten voor de koopvaardijvloot De Hollandsehe Stoomboot Maatschappij hoopt deze week twee nieuwe aanwinsten aan haar etablissement te kunnen begroe ten, met name de motorschepen „Grebbe- stroom" en „Congostroom". Het m.s. „Grebbesta-oom" is een shelter deck schip van c. 1200 ton draagvermogen voor de lijndiensten op Groot-Brittannië. Het schip werd gebouwd door de Goole Shipbuilding and Repairing Co. te Goole en is uitgerust met een Sulzermotor, die het schip een snelheid van 12 mijl geeft, i,eu ueuuen uc n.wl.n.Cu „v.,Tezamen met het zusterschip, het m.s. maar de klok uit genoemde kerk is „Lïngestroom", dat over eenige maanden niet teruggekomen. Een Nederlandsche kerk zonder luiklok is een vuurtoren zonder licht en het kerk bestuur wenscht niets liever dan weer een klok in den toren, die met haar metalen stem de geloovigen des Zondags ter kerke roept. Om dit doel te bereiken, is thans een klokkenfonds gesticht, waarvoor de eerste giften reeds zijn ontvangen. Het bestuur hoopt, dat spoedig meer zullen volgen, op dat de toren weer van een klok kan wor den voorzien. Herstel van Hamburg's liaven De haven van Hamburg zal worden her steld en zal in 1950 weer een behoorlijke ca paciteit hebben, al zal ook het peil van vóór den oorlog binnen afzienbaren tijd niet be reikt kunnen worden. De bevoegde Duitsche instanties hebben tezamen met het Britsche militaire bestuur een herstelplan opgesteld, dat over vier jaren verdeeld is. Tot eind 1949 zullen er 6.3 kilometer kademuur, 5.6 kilo meter ducdalf-palen, 340.000 vierkante meter loodscppervlakte, 60 kilometer spoorlijn, 345 mechanische omslag-installaties worden ge bouwd of aangelegd. Baggerwerken zullen om streeks 3 m 'ioen kub. meter grond verplaat sen. Gebrek nan materiaal zal in vele geval len tot het afwijken van de gebruikelijke bouwmethoden leiden, b.v. vervanging van hout door gewapend beton of stalen deuren. door dezelfde scheepswerf zal worden op geleverd, voorziet het in een dringende behoefte bij de maatschappij wegens de erliezen, die in den oorlog geleden zijn. De „Congostroom" is een motorschip van hetzelfde type. Het is in Amerika gebouwd en bestemd voor de Holland West-Afrika Lijn. Oorspronkelijk heeft het in het voor nemen gelegen als vervanging voor het verloren gegane s.s. „Reggestroom" een nieuw motorschip te bestellen, vrijwel ge heel overeenkomend met het moderne en snelle passagiers- en vrachtschip „Niger- stroom". Door de onmogelijkheid om op korten termijn het benoodigde materiaal te krijgen en de beschikken over een hel ling bij een der scheepsbouwwerven, be sloot de maatschappij gebruik te maken van de mogelijkheid een Amerikaans ch motorschip te koopen van -het C-l type. De „Congostroom" heeft een draagvermo gen van 7330 ton. Het wordt voortbewogen door 2 Nordbergmotoren, die op een as zijn gekoppeld en die het" schip een snel heid geven van bijna 14 mijl. De „Congo stroom", die met een Nederlandsche be manning en een volle lading graan naar Amsterdam komt, zal zoo spoedig mogelijk •haar eerste reis naar West-Afrika aan vaarden. Het door de Nederlandsche regeering als vervangingsschip aangekochte m.s. „Starkenborgh" werd aan de Hollandsehe Export van groenten en fruit naar Engeland in 1947 De Britsche minister van Voedselvoorzie ning heeft mededeelingen gedaan over den import van groenten en fruit in Engeland gedurende 1947 Hieruit blijkt, dal voor het volgend jaar een iets vrijere importpoiitiek gevoerd zal worden. Een beperking wordt echter gemaakt voor een bepaald aantal artikelen, namelijk die welke in Engeland gedistribueerd worden en waarvoor het ministerie van Voedselvoorzie ning als eenige kooper zal optreden, alsmede die producten, welke in Engeland zelf geteeld worden en waarvoor de voorschriften betref fende den import zoo geregeld zijn. dat er geen sprake zal kunnen zijn van een over voerde markt, waarvoor de binnenlandsche producenten benadeeld zouden kunnen wor den. Fruit zal, voor zoover het Nederland betreft, in Engeland geïmporteerd kunnen worden op een algemeene invoermachtiging zooals dat op het oogenblik ook voor druiven het geval is. Deze bepaling geldt niet voor andere lan den, waarvoor speciale vergunningen afge geven zullen worden. Zacht fruit, zooals aardbeien, zal ook op een algemeene invoervergunning geïmpor teerd mogen worden, doch de prijsregeling in Engeland zal in 1947 op dezelfde wijze wer ken als in 1946. om te zorgen, dat het grootste gedeelte van den oogst verwerkt kan worden tnt jam.-Voor Nederland beteekent dit, dat de situatie -van dit jaar over het algemeen ge handhaafd blijft. De import van sla is van 1 November tot 15 Mei vrij, de rest van het jaar beperkt en slechts op speciale licenties mogelijk. Toma ten kunnen zonder beperking van 1 Mei tót 31 Juli worden geïmporteerd en is dc overige maanden op bepaalde voorwaarden en onder bijzondere omstandigheden. „Bospeen kan vrij worden geïmportèerd tot 1 Mei, daarna op speciale vergunning van 1 Mei tot 7 Juni. De invoer van radijs staat geheel open van 1 Januari tot 15 April en van rhabarber van 1 December tot 28 Februari Appelen, inclusief ciderappelen kunnen thans op contingenteeringsbasis uit Nederland in Engeland worden ingevoerd. Voor druiven is de situatie gelijk gebleven. Voor andere vruchten, zooals meloenen en peren, is de import, eveneens vrij. Snelbevroren, geconserveerde, gedroogde en gedehydreerde groenten en vruchten, zooals dadels, kruiden, noten, zaden, graan en ge droogde peulvruchten vallen buiten deze regeling. Oberamniorgau zonder Passiespel De krant van de derde Amcrikaansche divi sie weet te melden dat de 300 jaar oude pas sie-spelen van Oberammergau in 1947 geen doorgang zullen vinden, daar de militaire autoriteiten geen toestemming tot opvoering hebben gegeven. Er werd verder op gewezen, dat zelfs indien zulk een toestemming ver leend was,* het kleine Oberammergau het voedsel, de behuizing en de andere facilitei ten ontbreken om de duizenden menschen die vroeger uit de geheele wereld kwamen om de acht dagen durende spelen bij te wonen, te ontvangen. In vredestijd werden de spelen soms door 400.000 personen bijgewoond. Een andere handicap was dat Otto Haser die in 1947 de Christus-rol zou vertolken, krijgsgevangene in de Russische zóne is. De laatste Christus-vertolker. Alois Lang. zou niet mogen deelnemen wegens „uitgesproken nazi-sympathieën". Oberammergau dat normaal slechts een be volking van 2500 heeft, telt nu 5000 inwoners daar vele réfugiés naar het plaatsje zijn ge komen. i Verleden jaar had men een begin gemaakt mét de repetities in de hoop de spelen te kunnen opvoeren. Sommige spelers waren reeds begonnen hun baard en haar te laten Dim jes groeien. Het initiatief tot de spelen werd 300 jaar geleden door de Oberammergauers genomen om God dank te brengen dat hij hen gespaard had voor de pest die toen Europa teisterde. Elke tien jaar vond een opvoering plaats, on- derbroken door den Fransch-Düitschen oorlog in 1870, en opnieuw na den eersten wereldoor log in 1920. De laatste opvoering'vond plaats in 1934, driehonderd jaar na de eerste opvoe ring. Hou niet .van sprookjes, zei de dikke man tegen de kleine magere vrouw. Zij zaten naast mij in de bioscoop. Het was „La Belle el La Bete", met een camera die wonderen deed met zwart en wit en alle grijzen, die de wereld bezit. Hóu niet van sprookjes, zei de dikke man, toen La Belle op een wit paard een duister boschpad bereed en La Belle het slot van La Béte betrad. Daar waren lange gangen. Daar rezen griezelige bloote ar men die, reikend uit het niets en lichaam loos, de luchters hieven om haren weg naar La Béte te bereiden. Hoorbaar griezelde de magere vrouw en een hooge onderdrukte kreét klonk op tegen de breede borst van haar gezel, toen La Béte zijn behaarde klauwen stree- lend streek over La Belle's onwezenlijke lokken. Vrouw, zei de man, doe niet zoo raar. D'r benne geen beesten die spreke kenne. D'r benne geen tooverspiegels. En d'r benne geen armen zonder lichamen. Het is een gewone vent, die ze 'n mombakkes hebben aangedaan. Allemaal onzin. Heb jij ooit een beeld gezien, dat' schiet? En een kat die op z'n achterpoote loopt? En een handschoen, die je maar heb an te doen om duizend kilometer ver te vliegen? En gelooi' jij dat zoo'n mooie meid houden ken voor zoo'n griezel? Hou niet van sprookjes! De kleine grauwe vrouw zweeg kramp achtig. Ik dacht: Zij houdt wèl van sprookjes. En haar werkelijkheid is zoo klein en grauw als zij zelve. Haar wereld is on- sprookjesiichtig van den morgen tot den avond tot den nacht. Dikke vent;, die kleine vrouw van jou heeft altijd van wonderbaarlijke prinsessen gedroomd, van witte paarden,van rozen wiegend op den wind. Voor haar was er een oud kasteel met luchters, glanzend hun kaarslicht. Voor haar waren er zijden ge waden en een bed van zonlicht met een deken van maanlicht en sterren om van den fluweelen hemel te plukken en in de eigen gouden prinsesse-lokken te steken. Er was de teederheid yan een wit-zijden. prins. Er er waren tranen, die op een donzen wang tot diamanten stolden, ge plukt door zijn hand. La Belle snikte bij het sterven van 't Beest. De wind ruischte door de populieren. Een wit paard hinnikte in de stal. Een Prins, wit en prachtig, stond voor La Belle, sloeg zijn arm om haar leest en kuste haar voorhoofd. Rozen geurden. De hemel straalde van geluk. De kleine vrouw zuchtte. Hou niet van sprookjes, zei de man. Allemaal onzin. De kleine vrouw zweeg. Geef mij maar die dikke en die dunne, Daar ken ik tenminste om lache Ach, hoe teeder en zwierig zweefden La Belle en de wit-zijden Prins langs de schoonste der hemelen. Hoe droevig lag La Béte in den dood: het Beest, met het gebroken hart. Maar uit zijn leelijkheid was zijn goed heid schoon ontstegen. Maar uit zijn klauwen werden de tee- dere handen, die zacht de lokken, de gou den lokken, van La Béte streelden. De zaal werd licht, de raai stommelde haar eigen kleine leven te; emoet. De kleine, grijze vrouw óók. Om Formby kèjje rog erïs lache, zei de dikke man. Heb ik me kegel-avondje voor late schiete, Mcrie, hoe bestaat 't.... ELIAS. Stoomboot Maatschappij toegewezen. Het is een motorschip van ruim 1100 ton draag vermogen, dat reeds geruimen tijd in de lijndiensten van deze maatschappij voer en wel in den dienst op Liverpool en Man chester. Zoodra de' oi'fïcieele overdracht zal hebben plaatsgevonden zal de naam van het motorschip in kwestie worden gewij zigd in „Spaarnestroom". De nieuwe aanwinsten hebben tot gevolg dat de vloot van de Hollandsehe Stoomboot Maatschappij bijna denzelfden omvang heeft gekregen als die van voor den oorlog. Door den nieuw ingestelden dienst op IJsland, welke bijzondere eischen stelt met betrekking tot het type der benoodigde schepen is het herstel van de vloot hoezeer ook relatief bevredigend nog niet voldoende om zonder charteren van scheepsruimte alle diensten naar behoo- ren te kunnen bezetten. Vrouwelijke dirigent leidt Londensch philharmonisch orkest Antonia Brico, in Nederland geboren uit Italiaansche ouders, zal op 14 November haar levenswensch in vervulling zien gaan, wan neer zij in de Royal Albert Hall het Londensch Philharmonisch Orkest zal leiden. Dr. Brico, die 44 jaar oud is, geniet de reputatie van succesrijkste Amerikaansche dirigente van dit oogenblik. Zij werd aanvankelijk voor pianiste opgeleid en haar eerste concerten gaf zij in 1919, maar al spoedig besloot zij zich op het dirigeeren te gaan toeleggen. Zij vol tooide haar studies in Berlijn, waar zij o.a, leerlinge is geweest van dr. Karl Muck en Sigismund Stoj.owski. Het eerst vestigde zij de aandacht op zich bij het Wagner festival in Bayreuth in 1928 én haar succes aldaar werd in 1930 gevolgd door een uitstekend debuut als dirigente van het Berlijnsch Philharmonisch symphonie- orkest. Daarna is zij nog opgetreden als leid ster van het Hamburgsch Philharmonisch or kest en van orkesten in Riga en Warschau. In New Qork organiseerde dr. Brico het Women's Symphony Orchestra, dat het eerst in 1935 voor het voetlicht trad. Na vier sei zoenen kreeg dit orkest den naam Brico Sym phony Orchestra, waarvan mannelijke zoowel als vrouwelijke musici deel uitmaakten. Ondertrouwd: PIET 1>E LEUR ALIDA B. DE BOER IJmuiden-Oost, Cypressenstraat 15. Heldestraat 45. 9 Nov. 1946 hopen onze geliefde Ouders GERARDUS VOSSE en ALIDA VOSSE-BIERMAN den dag te herdenken, dat zij voor 40 jaar ln den eclit zijn verbonden. Dat God hun nog lang moge sparen ls de wensch van hun kinderen en klein kinderen. J. Vosse A. Vosse-Marx P. v. Galen I v. Galen-Vosse A. Teeling B. Teeling-Vosse P. Vosse R. Vosse-v. d. Wel A. Vosse A. Vosse-de Bie A. Vosse A. Vosse-Appel J. v. d. Does A v. d. Does-Vossc Ko Henk Jo en Verloofde. Berkenstr. 11, IJmuiden-O. Nationaal de Luxe 0.08 ni.m. uiterst dun van Zweedsch Chroomsta'al. 10 stuks 65 ct. Wederverkoopers korting. LOENDERSLOOT's WARENHUIS MEEUWENLAAN 2, IJm.-O. Nel Meisje gevr. zelfstandig kunnende werken J. Schipper, Zeeweg 229, IJmuiden-Oost. RUILEN: 1 nw. buiten- en binnenband 28 x 1 1/2 voor luiers. Adres Bloemstraat 127, IJmulden. IN GOED PENS. IS PLAATS voor een heer door overplaat sing van tegenwoordige (geen beroepspension). Brieven L 937 bur. van dit blad. WIE IS ZIJN HOND KWIJT met penning? Te bevr. D. Woord, Kanaalstraat 208z. Wil de persoon die Zaterdag middag MIJN JAS HEEFT MEDEGENOMEN, deze s.v.p. weer terug bezorgen? Opera teur Thai la Mevr. Pel-den Haan, te Bloe- m end aal bij Haarlem vraagt FLINKE HULP v. cl. e. 11. Prettige omg. mod. huis. Veel vrij. 5 min v. trein en bus. Acaclalaan 24. Weggeloopen op Maandag 21, Oct. WITTE KEESHOND m. zw. vlek op zijn rug. luistert n. den naam Suka. Tegen bel. ter te bez. Arnoldlaan 1. Bloe- mendaal. Tel. 22983. Degene die Dond.midd. 31/10 13 U. ZWARTE D. TASCH inh. waardev. art. o.m. zilverb. waarv. nos. bekend, schoenen bon etc. heeft meegen. uit trein Haarlem-Uitgeest wordt in eigen bel. aanger deze tasch ten spoedigste ter. te bez. Harddraverslaan 8, Santpoort. Gehelmh. verzekerd. Wit geëm. KOLENFORNUIS en bl. klnderledikantje te koop Schipper. Pres. Steynstraat 51. Te koop z. g. a. n. JAARSMA HAARDKACHEL. Zeeweg 187, IJmuiden-O. Na 6 uur. Te koop gevraagd; TOOVKR- LANTAAKNPLA VUES. br. 2 a 2 1/2 c.m. Evertsenstraat 21, IJmulden-O. TE KOOP: groot tochtgordijn z. g. a. n hecrenwinterjas (fl. pers".) o. k., gasstel met blad (gr.) 2 overalls, dames sport- hoed (zwart) Thijssen. Wijk aan Zeeërweg 95. Gevraagd, door heer liefst omgeving Kennemerlaan Brieven IJ 265 bur. v. d. blad. Geen geld of goederen af te geven aan mijn Hulsvrouw Pronk-Out. P. J. PRONK, IJmuiderstraatweg 27. IJmuiden. ONTVANGEN: MONEY IS THE ROOT OF ALL EVIL Het groote succesnummer gespeeld door de „Skymasters" o.l.v. Pi Scheffers MUZIEKHANDEL „NAT GONELLA" TROMPSTRAAT 121 - IJMUIDEN DAMES. Wij hebben ontvangen de Vraagt Inlichtingen MAISON VERHOEF, de Genestetlaan 8, Driehuis Ook Zu'ontnbcrg kutrpastf en bolerliamwoTst morden bin nenkort weer beperkt geleverd de echte, smaR TS er wel een hartiger echt- Nederl.mdsche kost denk baar dan stamppot met een welgevulde, sappige Zwanen berg worst? Dit is een tee- ken, dat het Nederland lang zaam maar zeker beter gaat; Zwanenberg's Rookworst is er weer! maakt wat smaakt Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherlj HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-St. HET GESCHENKENHUIS Willem® beek weg' 54, IJmuiden- Oost vraagt voor direct heslist niet ouder dam IS jaar voor alle voorkomende werkzaam heden. W. GEELS GEVRAAGD boven 18 jaar, loon 19.50 per week. OMUIDER WASSCHERU, Snelliusstraat 39. ATTAQUEERENI achterblijven. Niet on roep! dc achterblijver: n Nederland, hij roept jullie I KORPS MARINIERS AAN'MELDINGSVOORIVA ARDEN VOOR BEROEPSMARINIER Eerste, dienstverband jaar, ongehuwd, leeftijd 17 lot en met 24 jaar AANMELDINGEN bij alle Oorlogsvrijwilligcrsbureauxen het Marinc-Wcrvingsburcau Bezuidenhoutscheweg 123 - Den Haag HEDEN en MORGEN (Woensdag) aanvang 7 en 9.15 uuur BESLIST LAATSTE VOORSTELLINGEN met „DE SLAG OM ARNHEM" Kaartverkoop van 111 uur en vanaf 6 uur. LEGER DES HEILS Edisonstraat. WOENSDAGAVOND a.s. 7.3(1 uur PADVINDSTERS DEMONSTRATIE Kaarten 25 nt. SCHOENEN!! Zijn nog tichaarseh fen zijn nog niet van beste kwaliteit. HEEFT U OVERLEER? Wij mak erf voor II een paar prima schoenen naar maat met of zonder steunzolen. VAN EWIJK'S SCHOENMAKERIJ ACACI ASTRA AT 15 - IJMUIDEN (O.) Te koop aangeboden prima IvLEERM AKERSNAAI MACHINE merk Singer. Te zien Joh. Verliulstweg 21 Dloemendaal. na IS uur. Voor de a.s. Sint Nicolaas! KOOPT NU! MEÈU W EN LA A N 2 - IJMUIDEN-O. - TEL. 4054

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4