Onaangename klanken in na-oorlcgsch Nederland <ort en Bondic Woningruil „HONDENVRIENDEN" Luidsprekers Firma K¥i. C. Hmïe enkele perceelen „Zwitserschis geen uitkomst Er is een eenigszins gewiekste en geestige oplossing gevonden om het onvermijdelijk gebruik der Duitsche taal, die voor ons een zoo onaangena- men klank heeft gekregen, in bepaal de 'gevallen te verontschuldigen door de achtervoeging: Zooals men in Zwitserland zegt". Het probleem is door deze spilsvoudigheid echter niet de wereld uit de Duitsche taal, hoe onprettig ook klinkend voor onze her innering, is een cidtuurdraagster van een ouderdom, die dateert van ver voor alle Duitsche agressoren en tirannen, en zij wordt gedragen door de voort brengselen van kunstenaars, die de Europeesche en wereld-cultuur levens lang in ernst gediend hebben. Als zoo danig zal zij haar plaats weer moeten innemen ook, in Nederland, een plaats, die zij door terreur en misdaad van de genen die ook haar misbruikten, ver loor In onderstaande beschouwing, overge nomen uit het mededeelingenblad der Vereeniging van Duitsche anti-fascis ten in Nederland, vertelt de bekende, door de Nazi's uit Duitschland verdre ven voordrachtkunstenaar ErichSchön- lank iets over zijn ervaringen, die hij bij het gebruikvan de Duitsche taal in Nederland heeft opgedaan. „Bitte geebt U -mai een biljet van Fait- selstraat naar de Spooi!" Zoo iets kon men in de jaren tusschen 1933 en 1940 vaak hooren uit den mond van heeren op leeftijd of van nogal opge maakte dames in de Amsterdamsehe tram. De overige passagiers glimlachten vergoe lijkend of knipoogden tegen elkaar. Toch waren er ook die zich ergerden: waarom dóen die lui geen moeite 'om de taal van het land, waar ze gastvrijheid genieten, behoorlijk te Ieeren spreken! Dat is toch waarachtig niet te veel verlangd". Dege nen, die glimlachten en vergoelijkten wa ren in de meerderheid. De Hollanders wa ren altijd bereid begrip te toonen voor den vreemdeling en ze waren er ook een beetje trotsch op hun voortreffelijke kennis van vreemde talen te kunnen luchten. Toen ik in 1936 mijn eerste voordrachts avond gaf in het Muzieklyeeum te Amster dam voelde ik op het' oogenblik dat ik ging optreden opeens heel duidelijk, hoe onge looflijk en bijna onbehoorlijk het eigenlijk was, dat ik daar zoomaar zonder mij te verontschuldigen, zonder een woord van verklaring, in een vreemde taal voor een groot publiek stond voor te dragen. Maar al mijn Hollandsche vrienden waren het er over eens, dat een verontschuldiging ab soluut niet noodig was. Met het eind van den oorlog veranderde de stemming op dit punt plotseling. Nadat ik in het heele land altijd een welwillend publiek gehad had, dat. zonder tegenwer ping naar mij luisterde zooals het naar En- gelsche of Fransche kunstenaars luisterde; was opeens de draad afgesneden. Vrien den uit besturen van vele vereenigingen zeiden bij wijze van verontschuldiging, dat zij persoonlijk hun standpunt niet gewij zigd hadden, maar dat er onder hun leden vele waren, die de klank van de Duitsche taal niet meer konden verdragen. Zij had den zich de verontschuldiging kunnen spa ren, ik begreep hun antipathie maar al te goed, ook in mijn ooren klonk het brullen der nazi's nog. En waren de gehate „Be- kanntmachungen" niet in het Duitsch ge steld geweest? Wat was natuurlijker dan dat de menschen, die uit concentratiekam pen teruggekomen waren, hun ooren dichtstopten, als ze klanken hoorden die hun herinnerden aan het taaltje, waarin men hun als dieren afgeblaft had! Hoewel toch eenige vereenigingsbestui-en zich tegen deze stemming kantten, die volgens hun meening een ongegrond vooroordeel was, vond ik het vanzelfsprekend met mijn kunst een poosje van 't tooneel te ver dwijnen. Ondertusschen is de periode waarin alles wat Duitsch was, zonder onderscheid van de hand gewezen werd, alweer voorbij. Men begint in te zien, dat de taal van Goethe, Heine, Schopenhauer niets heeft uit te staan met het gebrul van de nazi's of zooals een van mijn vrienden het uit drukte: men kan de taal waarvan zoo groote geesten zich bediend hebben niet zoomaar van de hand wijzen, omdat een bende bandieten' haar eenige jaren mis bruikt heeft. Zoolang men er niet over denkt de onschatbare geestelijke waarden van de hand te wijzen, die door middel van de Duitsche taal aan de heele we reld geschonken zijn, zoolang is het ook onmogelijk, dit medium in de ban te doen. Er is geen vertaling, die het zoete vloeien van Heine's verzen volkomen zal kunnen weergeven en niet van Goethe's vers: „Ueber allen Gipfeln ist Ruh; in allen Wip- feln spürest Du kaum einen Hauch". Ja, je kunt deze klanken wel woordelijk vertalen, de stemming van de tekst is misschien zelfs te benaderen maar dit vers met zijn zeldzame aantrekkelijkheid, met het golven uit verborgen diepte moet zóó en niet anders luiden. Zeker is het de plicht van ieder mijner landgenooten Nederlandsch als dagelijksche omgangstaal te gebruiken, zeker moet hij vlijtig en ernstig ernaar streven zich het Nederlandsch eigen te maken, maar zeker ook mogen wij een gevoel van tolerantie verwachten waar het gaat om de artistieke of wetenschappelijke uitingen der Duitsche taal, en het doet me zeer veel genoegen te mogen constateeren, dat die tolerantie slechts zelden ontbreekt." Weest op Uw hoede Waarschuwingsdienst voor wind en storm Met ingang van 1 November worden de waarschuwingen voor harden wind en stormweer langs de Nederlandsche kust op de volgende wijze bekend gemaakt: a. Als onderdeel van de, via den Ne- derlandschen omroep bekendgemaakte weersverwachtingen. De omroep zal in bijzonder dringende geval len zijn-programma onderbreken voor het uitspreken van een waarschuwing, d'ie dan in de eerstkomende nieuwsuitzending zal worden herhaald. b. Door den zender Scheveningen-Ra- dio: radiotelegrafisch in de Nederlandsche en de Engelsche taal om 01.18, 05.18, 12.48, 16.16 en 20.48 G.M.T. en voorts direct na ontvangst. c. Radiotelefonisch in de Nederlandsche taal te 0.200, 0.800, 11.00, 15.00, 19.00 en 22.00 G.M.T. op een golflengte van 123 m. d. Radiotelefonisch in de Engelsche taal om 02.02, 0.803, 11.03, 15.03, 19.03 en 22.03 G.M.T: op een golflengte van 181.8 meter. e. Radiotelefonisch in de Nederlandsche en Engelsche taal als onderdeel van het weerbericht voor de scheepvaart te 0.800 en 19.00 G.M.T. op een golflengte van 123 meter. Er zijn natuurlijk nog wel lezers, die nooit hun voordeel hebben gedaan met de Luidspre kers in de IJmuider Courant. Door ze te lezen of zelf te plaatsen. Hebt u er weieens een geplaatst, om iets te vragen of aan te bie den of te ruilen? Verzuimt het niet als de aanlei ding zich voordoet. U zult er profijt van hebben. Stapelloop brengt geld op Mevrouw Nimitz, echtgenoote van den be kenden Amerikaanschen admiraal, is alis „peel tante" opgetreden bij den stapelloop van het vrachtschip „Utrecht". Dit vaartuig, het laatste der tien voor rekening van de Nedèf- landsche regeering gebouwde vrachtschepen, is gebouwd bij de Sun Ship Building Dry-doek Company. De tewaterlating kwam indirect ten goede aan de moederlooze kinderen in „Huize Vluchtheuvel" te Scheveningen. Het is bij genoemde maatschappij n.l. de gewoon te aan „peteT" of „meter" een geschenk te Overhandigen, doorgaans ter waarde van meer dan tweeduizend dollar-. Mevrouw Nimitz heeft nu verzocht haar de waarde van het geschenk* in contant geld uit te keeren, welk bedrag zij aan het Nederlandsche kindertehuis zal overmaken, meldt Un. Press. Europa's grootste hangbrug Over den benedenloop van de Engelsche rivier'de Severn, aan de grens van«het zich snel ontwikkelende industriegebied van Zuid- w Wales, zal de grootste hangbrug van Europa Neri^%mH«ihp worden gebouwd. De midden-overspanning iveueiiairaseue byna j kilometer lang zijn, terwijl aan weerszijden stalen torens van 135 meter zul len verrijzen. Aans weerszijden van de midenspanning komen spanstukken van 300 meter. De door- vaarthoogte zal bij de torens 33.5 meter be dragen en in het midden 36.5 meter. Anker- blokken van 76 meter bij 39.5 meter zullen de hoodkabels dragen; zij zijn geheel van beton gegeten. De nieuwe brug zal een belangrijke verge makkelijking voor- het verkeer beteekenen; de directe verbinding tusschen de stad Bristol en Zuid-Wales zal hierdoor 80 km. korter worden en een snelle verbinding met het Zui den van Engeland, de Midlands en Londen wordt hierdoor geschapen. Het ligt in de be doeling van de Engelsche regeering om in Zuid-Wales behalve de kolenindustrie in de toekomst ook andere industrieën tot ontwik keling te brengen. Engeland beleefde gisteren een herleving van -het strandleven aan de Zuidkust, waar de temperatuur door toevloeiing v uit het Zuiden zomerseh werd. BINNENLAND De ouders van Jan van Hoof, de redder van de Waalbrug in Nijmegen, hebben van de Ame- rikaansohe legerleiding een posihume onder scheiding ontvangen voor hun heldhaftigen zoon. Hem werd toegekend de vrijheidsmedaille met -bronzen palmen. De hoofdofficier 2e klasse, Egbertus Wijve- kate van de marine is door den Amerikaanschen marine-attaché te Den Haag onderscheiden met het legioen van verdienste voor het verrichten van belangrijke diensten als verbindingsofficier voor de Vereenigde Staten in 1943 en 1945. Aan boord van het m.s. „Boschfontein" te Amsterdam, dat op 28 September door brand ernstig was beschadigd, heeft opnieuw een brand gewoed, welke echter snel gebluscht was. Bij hel: blusschingswerk zijn drie arbeiders in een ruim gevallen en vrij ernstig gewond. Een militaire ayto, die Maandag met 50 km. vaart door de Anna Pawlonastraat in Den Haag reed, botste op een motorfiets. De duorijder weid naar een ziekenhuis gebracht waar hij gistermorgen is overleden. De doodstraf werd door den Proc. fiseaal bij het Bï.iz. Gerechtshof te Leeuwarden geeischt tegen een 24-j. voormaligen opperwachtmeester der Staatspolitie uit de Friesche hoofdstad. Ver dachte -heeft in. den oorlog deel uitgemaakt van een Duitsch executiepeloton. De tuchtrechtspraak voor de voedselvoorzie_ ning'heeft in September van dit jaar 5710 proces sen verbaal behandeld. In totaal werd f 222.813,20 aan hoeten opgelegd. HAARLEM EN OMGEVING Den Dinsdag in Haarlem gespeelden voetbal, wedstrijd tusschen het derde elftal van de Haar- lemsche politie en de ploeg der Heemsteedsche politie hebben de Heemstedenaren met 8—1 wonnen. Met het ingaan van den cursus l94G/'47 heb ben de heeren W. A. J. Goetlng en H. Elsinga hun werkzaamheden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers(essen) aan de Leidschevaa-rt niet voortgezet. De heer Goeting is met pensioen gegaan en de heer Elsinga is leeraar geworden bij het middelbaar onderwijs. Eerstgenoemde heeft van 1916 'af zijn krachten aan de school en aan de Rijksleerschool gegeven. Bekend waren zijn jaarlijksehe uitvoeringen ten bate van de vacantiekolonies. Om oud-leerlingen in de gele genheid te stellen afscheid van de leeraren te nemen, zal een receptie worden, gehouden. Beroepen is als predikant der Geref.Kerk te Westeremden de heer L. G. Pleysant te Haarlem. Aan de firma G. en Joh. Broertjes Overveen Bloemendaal werd opgedragen het bouwen van 23 woningen va.n de Ver. voor Volkshuis vesting te Alkmaar voor f 209.900. Ten bate van de afdeeling Haarlem van dén R.K.. Bllndenbon.d ,,St. Odillia" gaf de R-K. Too- neelvereeniging „St. Paneratius" Dinsdagavond te Heemstede een zeer -geslaagde opvoering van Bernard Shaw's „Pygmalion". De voorstelling werd een onverdeeld succes. De avond werd ge opend door den voorzitter, den heer W. Louman uit Haarlem, die hulde bracht aan de gróote activiteit van de ingezetenen van Heem<-}ede waarbij vooral de familie Buschman zich heeft onderscheiden door niet minder dan 300 kaarten te verkoopen! De Arrondissements-Reehtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. Duijster. houtbewerker, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg no. 376 en M. Kooren, kachelsmid, wonende te Heemstede, Wilhelminaplein 12. Volgens mededeeling van de regeering is de soldaat J. Kamerman afkomstig uit Hoofddorp, van het 4e Reg. Inf., gesneuveld op 23 October te Tjibantan. In samenwerking met H.K.C. en A.N.I.V.O. wordt op Maandag 11 November in het gebouw •d. Ver. der Vrijz. Hervormden, Jacobslraat een derde cultureele filmavond gegeven. Ver toond zal worden de wonderschoofte geluidsfilm ,He't eiland Texel". Een weekmenu voor November Het voorlichtingsbureau van den voedings raad stelt het volgende weekmenu voor deze maand voor: Zondag: (Bloemkoolsoep), Brusselsch lof. Aard appelen. Vleesch, Jus, (Appelkussentjes). Maandag: Jachtschotel (Vanillevla). Dinsdag: (Kervelsoep), Andijvie, Aardappelen, Gehakt, Jus. Woensdag: Stamppot van prei met leverworst (Taptemelkyoghurt rri"et beschuit). Donderdag: Bruine boonensoep (Pannekoe-kjes). Vrijdag: Bieten, Aardappelen. Gestoofde vlseh, Mosterdsaus (Gestoofde peren). Zaterdag: stamppot witte kool. Gebakkën kaas- plakjes (Karnemelksche pap met'rozijnen). Wil men de maaltijden uitgebreider maken, dan kunnen de tusschen haakjes geplaatste ge rechten er aan toegevoegd worden. In het menu van Woensdag zijn leverworst en Yoghurt de eiwitrijke gerechten. Inplaats van de Yoghurt kan men ook de leverworst laten vervallen. Hetzelfde geldt voor het menu van Zaterdag, dat vereenvoudigd kan worden door öf geen karnemelkschepap te geven óf de ge bakken kaasplakjes achterwege te laten. De boonensoep van Donderdag kan als volle dige maaltijd gebruikt worden, mits men haar met- aardappelen en flink wat soepgroenten be reidt. Hieronder volgen twee recepten van minder bekende gerechten uit bovenstaand menu. Appelkussentjes 1 kopje (70 g.) bloem, Jó kopje dl.) water of melk, 1 theelepel bakpoeder, l mespuntje zout, 1 eetlepel boter of margerine, 4 appelen, 1% lepel 22 g.) suiker, kaneel, boter of vet (om te bakken). Bloem, bakpoeder, zout, boter en melk of wa ter vermen-gen en kneden tot een gelijkmatig soepel deeg. Het deeg uitrollen tot een vierkan ten lap op een met bloem'bestrooide tafel. Er vlerkante lapjes van snijden (10-10 cm.) en een mengsel van kleingesneden appel, suiker en ka neel op ieder vierkantje leggen. Het deeg er omheen .vouwen en -de kanten met water vast plakken. Boter of vet in de koekenpan smelten en de kussentjes aan beide kanten langzaam bruin en gaar laten worden. Iets suiker en ka neel er overheen strooien en het gerecht zoo warm mogelijk opdienen. Stamppot van prei met leverworst 1 Kg- aardapelen, kg. prei, 1 rantsoen smeer- of leverworst, 2 eetlepels 40 g.) boter of margarine, zout, peper, melk. De aardappelen schillen, wasschen en in stuk jes snijden. De prei goed wasschen, harde groe ne deelen verwijderen en de prei in reepjes snijden. Beide in weinig kokend water gaarkoken 20 min.). Het kookwater in een kom gieten, de massa zoo kort mogelijk fijn stampen en smeuïg maken met het kookvocht en eventueel een scheutje melk. De boter of de margarine en- de in stukjes gesneden leverworst toevoegen en het geheel op smaak maken met peper en zout en als men dat verkiest een scheutje azijn. De lucht 1 stamppot daarna niet -meer verhitten, maar dade lijk opdoen. Vijf millioen steenen worden afgebekt Wederopbouw heeft gisteren aanbesteed hetf'bi-kken van vijf millioen steenen, af komstig van afbraak in de gemeente Vel sen,'. Er waren 29 inschrijvingen. Laagste ins'chrijfster was de firma C. J. Theuns en G. Nieuwenhuis te Delft voor 29.800. Verkiezings-slag in Parijs In de Salie Wagram te Parijs heeft Réné Ca-pitant, leider van de „Union Gaulliste" een: ■verkiezingsrede gehouden, die veel te genstand uitlokte. Aanvankelijk lukte het Capitant zich over de kreten van protest heen verstaanbaar te -maken. Hij verklaar de onder meer, dat de Vereenigde Staten het eenige industrieland zijn, dat Frankrijk heipen kan; hij stond een bondgenootschap met de V.S. voor om 't „SovjetRussische im perialisme te bedwingen". De woede van hej; volk werd echter opgewekt door zijn woorden: „Het heil van Frankrijk zal niet van de partijen maar van generaal De Gauile komen". Hierop bestormden meer dan duizend menschen het podium. De bijeenkomst eindigde in een algemeene vechtpartij. SCHEEPVAART Agioi Victores, Rotterdam—Britsch Indië, pas seerde 5 Nov. Gibraltar; Amstelkerk, 2 Nov. van Tacoradi naar Monrovia; Bacchus, 30 Oct. van Curagao te^La Guaira; Bloemfontein, 3 Nov. van Amsterdain te Batavia; Boisssvain, 3 Nov. van Batavia naar Amsterdam; Boskoop, Amsterdam —Chili, 2 Oct, van Madeira; Gistula, van Abadan naar Ver. Kon., 2 Nov. te Suez; Dido, 31 Oct. van Trinidad te Curagao; Drenthe, Houston Calcutta, 3 Nov. van Êast-Lon-denFrans Hals, 26 Oct. van San Francisco naar Los Angeles; Ga-dila, Rotterdam—Aba-dan, 3 Nov. te Port Said; Ganymedes, ValparaisoCuragao, 2 Nov. te Montevideo; Gordias, 31 Oct. van Curagao naar La Guaira; Johan van Oldenbarneveldt, 2 Nov. van Amsterdam te Batavia; Kota Agoeng, 4 Nov. van Rotterdam te Batavia; Kota Gede, 2 Nov. van Batavia naar Semarang; Larenberg, Rotter dam—Sydney, 4 Nov. van Suez; Luna, 1 Nov. van Port au Prince naar Curagao; Nero, 31 Oct. van Guayaquil te Cristobal; Nieuw-Holland AmsterdamBatavia, passeerde 3 Nov, Gibraltar; Phrontis, 2 Nov. van New York naar Tandjong Oebang; Pygfnalion, 31 Oct. van New York naar Curagao; Salawati, AmsterdamBa-tavia, pas^ seerde 3 Nov. Dover; Streefkerk, BasrahRot terdam, 4 Nov. van Gibraltar; Stuyvesant, 31 Oct. van Curagao te La Guaira; Sumatra, Ba taviaNew York, 23 Oct. te Port Swettenham; Tegelberg, BataviaAmsterdam, 3 Nov. te Sin gapore; Tjibesar, 1 Nov. van Brisbane naar Sydney; Tjitjaleng-ka, 2 Nov. van Hongkong naar Amoy; Van Heutz, 1 Nov. van Hongkong te Penang; Van Ruysdael, 31 Oct. van. Penang n- Port Swettenham; Zijpenberg, SydneyRotter dam, 4 Nov. te Port Pirie. Java-China-Japan Lijn: m.s. Tjdtjalengka. Sjanghai (7 Nov.10 Nov.). Amoy (1-2 Nov.), Hongkong (13 Nov.14 Nov.), Manilla (16 Nov.); m.s. Tjibadak, Swatow (5 Nov,), Amoy (6 Nov.), Hongkong (7 Nov.8 Nov.), Singapore (13 Nov. 14 Nov.), Batavia (16 Nov.); m.s. Van der Helst, uit Hongkong naar Nederland via Cebu, Singa pore en Suez naar Rotterdam; s.s. Tjimanoek, van Batavia naar Nieuw-Guinea. K. N. S. M.: Odysseus, 4 Nov. van Lissabon naar Holland; Kemphaan. 5 Nov. te Amsterdam; Notos, 3 Nov. van Paramaribo naar Curagao; Titus, 3 Nov. van Paramaribo naar New Orleans; Stuyvesant, 4 Nov. te Paramaribo; Noordwijk, 3 Nov. te Paramaribo; Cottica, 4 Nov, van Ant werpen naar Madeira; Arnhem, 3 Nov. van, Tri nidad naar Azo-ren. My. Nederland: Ma-noeran, 29 Oct. te Colombo; Singkep,. 1 Nov. te Genua; Boissevain, 4 Nov. van Batavia; Oldenbarneveldt, 3 Nov. te Batavia; Sumatra, 1 Nov. van Port Swettenham. Holl. Afr. Lijn: Diamantis. 4 Nov. te .Durban; Dnbrovnik, 4 Nov. te Lorenzo Marques. VTSSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Van -de haringvisseherij kwamen binnen de motorloggersSCH 341 met 28 last en 300 kisten versehe haring; SCH 361 met 30 last en 1000 kis ten versche haring: SCH 201 -met 800 kisten ver sehe haring; SCH 332 met 30 last en 30-0 kisten versche haring; SCH.6 met 42 last en 1000 kisten versehe haring; SCH 280 met 28 last en 120 kisten versche haring; SCH 23 met 600 kisten versche haring. De noteering der versche haring deed heden morgen f 10f 11 per kist naar kwaliteit. Voorts kwamen aan de markt 15 kustvisschers met tezamen 300 kisten versche visch. De vangstberichten van hedenmorgen luiden: SCH 275 25 kantjes; SCH 190 1 braatje uit 10 netten; SCH 50 gisteren 225 kantjes; SCH 103 50 kantjes uit de halve vleet; SCH 73 50 kantjes uit 15 netten; SCH 89 70 kantjes uit 30 netten; SCH 97 nog halen; SCH 160 100 kantjes nog 30 netten halen; SCH 406 30 kantjes uit 20 netten; SCH 254 30 kantjes nog 30 netten halen;. SCH 189 50 kantjes1 uit de halve vleet; S-CH Hl3 5 kantjes, uit de -halve vleet; SCH 120 35 kantjes uit dé halve vleet; SCH 245 22 last aan boord, gisteren 30 kantjes; SCH 125 17 kantjes nog 30 netten halen; SCH 225 15 kantjes uit 25 netten; SCH 314 35 kantjes nog 10 netten halen, ving gisteren 11 last; SCH 223 5 netten in voor niets, gisteren 13 last; SCH 20 100 kantjes uit 35 netten; SCH S3 5 kantjes uit de halve vleet; SCH 104 25 kantjes uit de halve vleet; SCH 39 40 kantjes uit de hal ve vleet; SCH 87 9 kantjes uit 15 netten; SCH 99 weinig vangst, kom-t naar huis; SCH 107 17 kantjes; SCH 353 40 kantjes; SCH 247 13 last uit 35 netten. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 2000 kisten versche haring en 750 kiSten versche visch. De stoomtrawlers besomden f 8160. Verdere be sommingen: Zweedsche kotter: GG 93 f 6243. Versche haring: KW 79 f5134. KW 22 6224, KW 33 f 5699. KW 68 f 4345. Kustvisschers: IJM 207 f56, IJM 23 f2076, IJM 213 f 308, IJM 239 f 103, IJM 241 f 235, IJM 237 f 66, IJM 262 f 210, IJM 250 f 163. IJM 23-1 f 18, IJM 31-8 f 221, IJM 202 f 192, IJM 211 f 129, KW 3-4 f 180, KW 160 f81, KW 125 f128, UK 47 f 1'08, UK 174 f 148, KW 114 f 178, WR 11 f 6309, HD 291 f 16. Marktprijs versche haringvan f 17—f 16 per 50. kg. MELK VOEDING. Maandag is weder een begin gemaakt met het verstrekken van melkvoeding aan de leer lingen van de eerste en tweede klasse. Velsen Oorlog in miniatuur Jaarvergadering „Kindervreugd" Voor de eerste maal sedert 1941 hield de Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" in haar clubhuis aan den Doodweg haar jaarvergade ring. De heer P. Hanse. voorzitter, sprak er zijn vreugde over uit. dat het gebouw en de speeltuin weer bruikbaar gemaakt konden worden. Het verslag van den heer v. d. Heu vel, secretaris, behelsde niet minder dan 5 jaren „oorlogsgeschiedenis", waarin geen vei-- gaderingen zijn gehouden en het speeltuin werk tot aan September 1944 door de om standigheden heel matig kon worden behar tigd. Groote dank werd uitgespreken aan den heer en mevrouw M. v. d. Kooi, die ondanks evacuatie veel materiaal voor „Kindervreugd" konden behouden, terwijl den tegenwoordigen tuin-opziohter. den heer J. Elenbaas, even eens dank werd gebracht voor zijn arbeid, om den speeltuin weer bruikbaar te maken, als mede aan enkele leden, die hun vrijen tijd daaraan opofferden. Van de collecte voor het speeltuinwerk, gehouden in de gemeente, welke onder zes speeltuinverenigingen moest worden verdeeld en die 1200.opbracht, oniving „Kindervreugd" ruim 189.De vereeniging lelt thans 115 leden. Verzoeken waren binnengekomen om het clubhuis te kunnen aanwenden voor den naaicursus van Volksherstel en van den gemeentelijken distri- butiedienst, daar het Ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek niet meer beschikbaar is. Algemeen bestond de wensch den distribu- tiedienst voorrang te verleenen, doch het bestuur verkreeg vrij mandaat om naar de algemeene belangen voor Velsen-Noord te handelen. Plet kasverslag stemde tot groote tevredenheid, waardoor de toekomst goede verwachtingen inhoudt. Den heer A. Pirovano werd décharge verleend. Als bestuursleden werden gekozen de hee ren P. G. H. Metten en J. Spronk, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren P Hanse, voorzitter; M. J. v. d. Heuvel, secretaris; A. Pirovano, penningmeester; de dames Otte en Stapper en de heeren H. Andrea, M. v. d. Kooi, P. G. H. Metten en J. Spronk. De af tredende mevrouw Van Aas werd onder dank voor haar vele werk een plant aangeboden. Bevordering van het cultureele leven Het ligt in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders, om te trachten in de gefheente te doen komen een intensiever cultureel leven dan tot dusverre het geval is geweest. Hoe wel hierbij in de eerste instantie veel zal moeten worden verricht door de inwoners zelf, zal toch ook het gemeentebestuur zich regelmatig met deze taak moeten inlaten, om, waar noodig, hulp te bieden, aldus schrijven B. en W. den gemeenteraad. B. en W. meenen dan Ook, dat behoefte zal ontstaan aan een vaste commissie van bij stand voor dezen tak van de huishouding der gemeente. Hiervoor een aparte commissie in te stellen komt het college thans nog niet noodzakelijk voor, daar vooralsnog de werk zaamheden kunnen worden gecombineerd met die van de reeds bestaande commissie van bijstand voor onderwijszaken. B. én W. stel len zich voor, dat in de toekomst zal -blijken in hoeverre de instelling van een afzonder lijke commissie noodig zal zijn. Een kleine redactiewijziging van de'betrekkelijke ver ordening zal thans evenwel dienen plaats te hebben. B. en W. stellen den raad daarom voor, de verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Winkeliersver. „Wijkeroog" De Winkeliersvereniging „Wijkeroog" houdt Dinsdagavond 12 November in café Sloot aan dén Koningsweg haar belangrijke jaarverga dering. Belangrijk niet alleen, door de verschillende jaarverslagen en de periodieke bestuursver kiezing, doch vooral omdat haar voorzitter, de heer H. H. Meyer, wegens bedanken als lid van het bestuur aftreedt. Voorts zal de heer Sanders verslag uitbrengen betreffende den wederopbouw in de gemeente Velsen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: B. M. A. Hmrichs—Keersemaker, Koningsplein 1-2 rd., IJmuiden; A. M. Kramer— Crombeen, d., Hagelingerweg 101, Santpoort; C, W. VissersBalledux, d„ Tuindersstraat 60, IJmuiden-O., M. E. Helemigh—Zalm, d,, Pr. Steijnstraat 27, IJmuid-en; A. M. M. Duijn—Bart, d., Gladiolen-straat 17, Santpoort; E. M. F. Eter mande Vries, d., Kerkweg 143, Santpoort; F, de Klerk—Ongersma, z., Terrasweg 49, Santpoort; H. M. C. Bismeijer—Milatz, d.. Laurillardlaan 22, Santpoort; P. W. PirovanoWij-ker, d„ Schulp weg lil, Vel'sen-N.; C. Verhagen—Korf, z., de Roemerstraat 25, IJmuiden. OVERLEDEN: J. C. de Goede, 32 j., z. van C. J. de Goede, Duinvlietstraat 78. Velsen-N.; Chr. Warmerhoven, 82 ,1„ weduwnaar v. A. v. d. Plas, Lijsterlaan 16, IJmuiden-Oost. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 6 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: „Het recht van den sterkste", 8 uur, Thalia Theater: „De Slag om Arnhem", 7 en 9.15 uur. Hex Theater: „De nacht heeft oogen", 8 u. DONDERDAG 7 NOVEMBER. Patronaatsgebouw: 8 uur: R.K. Tooneelver- eeniging „Kunst Zij Ons Streven": „De storm bal hangt uit" Thalia Theater: G. G. Cabaret, 8 uur. Met het lengen der avonden vallen do schaduwen van Sinterklaas en Kerstmis over de dagen. Ket zijn prettige schaduwen, die door een warm en aangenaam liclft worden omlijnd. Licht in de winkels, licht in de harten wat zal ik koop-en om weg te schenken? En de kleinen: wat zal ik krijgen van al die kleurige dingen? De kleurige dingen lonken en zwijgen geheim- I zinnig; zij verraden hun bestemmingen i niet, en evenmin verraden zij, dat zij -onder hun kleed van kleurigen opsmuk de kwa liteit van dezen tijd torsen: Vaak is hun de degelijkheid uit goede, voorbije jaren vreemd en bestaan zij uit de blikken zwak heid van het moment. Doch welke kleine laat zij-n hunkerenden blik door de schoone oppervlakte dringen? Hij kent de soliditeit niet, die de speelgoederen uit onzen tijd kenmerkte; hij kent in het geheel niets uit dien tijd, want hij is niet van dien tijd, Zijn bewustzijn ontwaakte toen de lucht vol was van gevaar en witte nevelstrepen j het blauwe uitspansel tot een geschonden i koepel maakten, en de mooiste dingen des levens waren voor hem niet levens vreugde, muziek en gezang, de zon, het spel, de groene weid-en en alle goede gaven die weilig tieren in vrede, doch bevriende vliegtuigen, vlaggetjes op vader's land kaart die alle in de richting van de groote sta-d Berlijn schoven, pakketten uit Denemarken en eindelijk: dé jeep en vleesch-in-blik. Blik dat is ook nu zijn vreugde weer. Het kleurige speelgoed is ondanks dat schamele materiaal -een openbaring voor hem. En het kleine blonde vlechit-enlund ziet de lappenpop als hét hoogste ideaal van den naderenden zesden December of den Kerstavond, omdat zij gelukkig niet weet dat er eens babypoppen hebben be staan, die, behalve hun starre onbewege lijkheid, alles met een echt wiegek-ind ge meen hadden. Een simpel bericht bij een of andere krantenfoto vermeldt de energie en de productiviteit der Britsche industrie: „Bri tain can make it". Engeland kan het niet alleen maken, doch wil het ook zoo gauw mogelijk exporteeren: Huishoudelijke nieu wigheden, stalen meubelen, electrische snufjes, zak-radio's enspeelgoed. Speelgoed van solide makelij, zooals alle Engelsche producten, speelgoed dat het kenmerk der technische distinctie draagt, zooals alle Engelsche exportartikelen dat dragen. Maai' als het bericht in enthousi aste bijzonderheden treedt over dat kleine kleurige en wonderlijke goed, is er even een schrijnende bevreemding: Waarmee wil men de jeugd van Europa ver blijden? Er is een bewonderenswaardige miniatuur-bommenwerper, een RAF-jacht vliegtuig, een waarheidsgetrouwe naboot sing der Sberman-tank, een complete Bai- ley-brug, er zijn jeeps, veldkanonnen, mo tor-ordonnansen, loopend-e en vechtende soldaten, zoeklichtinstallaties die echt bran den, vliegveld-hangars, bulldozers en.... ach, waarom? Onze jongens zullen er wel licht blij mee zijn, want clat zijn dingen uit hun wereld maar die wereld is niet dè wereld! Het is hun lot geweest, in die ver dwazing te worden geboren, maar die ver trouwde voorwerpen hebben him taak ver richt en zijn in dezen tijd van vrede on natuurlijk geworden. Dat zij niet-natuurlijk zijn en nooit meer natuurlijk mogen wor den, zelfs niet schijnen, dat hebben wij onze jeugd nog steeds niet duidelijk ver teld. Zij moet or niet mee spelen, opdat zij er in hun volwassenheid niet mee zal dwepen. Bovendien een tank, hoe klein ook, vormt met den goeden, vredi-gen Kerstboom een tegenstelling, die zelfs in kinderdroomen niet mag worden verzwakt. En de oude, wereldwijze Sinterklaas zal zeker evenmin gesteld zijn op de miniatu ren van het onheilbrengend-e oorlogstuig, waarmede alleen maar dictatoren graag plegen te spelen. Vooral niet omdat hij komt uit een land, waar eens dat bloedige speelgoed op deugdelijkheid werd heproefd in de voorronde van den wereldstrijd. J. L. Santpoort Postzegelverzamelaars bijeen De jeugdclub van de Postzegel Vereeniging .Santpoort" zal Zaterdag 9 November bijeen komen in het Badhuis aan de Wüstelaan. AGENDA WOENSDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Echtgenoot gevraagd" (Nieuw Leven), 20 uur. Gem. Concertzaal: Piano recital, Theo va-n der Pas, 20 uur. Gebouw Cul* tura: Spiritistenvereeni-ging „Hartnonia". Lezing „Het Spiritisme", 20 uur. Comm. Huish. Voor lichting, Lezing „Ziekenverpleging, in het gezin", H'stede, Camplaan 18, 8 uur. Westerhoutpark 1 A: Jodenvraagstuk (A. R. de Jong). Rembrandt: Als je verliefd bent (14 j.) 14.30 en 16.15 uur. ABC-Cabaret (20 uur). Frans Hals: De dief van Bagdad (14 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Het recht op Geluk (14 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: De vlucht uit de be schaving, (a. 1.) 14.00, 16,15, 19.00 en 21.15 uur. City: Verdachte sta op (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: O-pa gaat trouwen (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Onze vrouwen" (R. K. Too- neelver.), 19.30 uur. H. K. B.: Causerie „Wat wil de arbeid op Craeyenburg ons brengen", 20 uur. Gem. Concertzaal: „De Schipbreuk" Cantate voor koor en piano, 20 uur, (Dir. Jan Booda, piano Nelly Wagenaar). Geb. Cultura: Open bare vergadering Alg. Militaire Gepens Bond", Bioscopen: als Woensdag. Ondertrouwd: PIET DE LEUR en ALIDA B. DE BEEI IJmuiden (O.) 4 Nov. 1946. Heïdestraat 45 Cypressenstraat 15. Heden overleed tot mijn diepe droefheid mijn Innig geliefde Vrouw, onze lieve Schoonzuster, Tante en Oud-Tante JOHANNA CHRISTINA ELISABETH HENDRIKA VAN RAALT-LACLUSE in den ouderdom van 63 jaar. TJit aller naam: C. van Raait. Santpoort-Stat., 5 Nov. '46. Kluyskenslaan 16. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 9 Nov. op de Alg. Begraafpl. „De Biezen" te Santpoort, des nam. 2 uur. Voor direct gevraagd: Eli like dietistbode J. Prins, Stationskoffiehuis, IJmuiden. Jongelui die wenschen te trou wen, zoeken een WONING OF GED. v. WONING te Velsen of omgeving. Aan biedingen ie richten aan J. Kieft, Velserduinweg 152, te IJmuiden-Oost. Architect G. J. Veldkamp, Harddraverslaan 33, Santpoort (Si.) vr. voor onmidddellijke indiensttreding: BOUWKUNDIG OPZICHTER-TEEKENAAR Verelscht: Erv. op het gebied van fabrieksbouw incl. heiwer ken. Dipl. M. T. S. strekt tot aanbeveling. WONINGRUIL Aangeb, o. d. Geuzenkade te Amsterdam een tweede étage, bev. 4 lcam., zolderkam., hall, douchecel en gr. waranda. Ge vraagd: een vrij huls, min. 5 kam. Br. lett. O. 339 Adv. Bur. Meerkotter, Heerengr. 435, Am- sterdam-C. Mej Zr. J. Sloot Med. Gcdlpl. PEDICURE VOETKUNDIGE WIJK a. ZEEÜKWEG 152, Behandeling volgens afspraak. Aangeb. flinke woning op goe den stand te Egmond a. Zee, voor dito woning in IJmuiden, gesehikt voor groot gezin. Adres: v. d. Woudestr. 69, Alk maar. Vermist VERBASTERDE FOXTERRIER geel met bruin, omgeving Zuidzijde. Terug te bezorgen Visser, Cypressenstr. 24. IJm.- Oost. TE KOOP aangeboden 2 autobuiten- en binnenban den, m. 32 x 6 en 4 idem 600 x 20. Brieven IJ 266 bur. van dit blad. Actueel Maandblad. Interes sant, Leerzaam en mooi. Hon den benoodigdheden. Halsban den, Lijnen, Tuigjes, Kammen Borstels, Manden, Denk om uw hond In den kouden wintertijd Levertraan, bijna dagelijks versch vleesch. Hondenbrood (grof) krachtvoer. Hondenge neesmiddelen. Oog en Mond water, Conditiepoeders, Giste- line, Vitamine B tegen huid- Jeuk, Eczeem en schurftzalf, Bogena eetlustopwekkend drankje. Wormpoeders tegen lint- en spoelworm. Popeieren v kippen. GEBR. VEENINGA, Jaeobljnestraat 1018. WERKSTER GEVR. Dond, of Vrijdags. IJmuiderstraatweg 171, IJmuiden-Oost. NETTE WERKSTER GEVR. Vrijdags. Janszen. Schouten straat 2, IJmuiden-O. Gevraagdeen HUISNAAISTER voor 1 dag per week. Brieven L 939 bur, van dit blad. HET HUWELIJK leven rylser en gelukkiger. BUREAU „DISCRE- TIA" helpt ook UMc. Witsenkade 31, A'dani-C. Spreekuur9.30-12 u, v.m. en Maand., Woensd., Vrijdag- av. 7-9 uur. Vraagt direct kosteloos Inlichtingen in blanco enveloppe. COLPORTEURS (TRICES) ge vraagd voor alle plaatsen, te gen hooge provisie. Brieven Postbus 3004, Rotterdam. MEISJE, 17 j. Mulo opleiding, z, z, g. geplaatst in een win kel, liefst manufact. zaak. Br. L 941 bur. v. d. blad. Biedt zich aan: SCHOENMA- KERSKNECHT. Br. L 946 bur. van dit blad. Gevraagd2 KOSTGAN GERS, liefst 2. vrienden of broers. Cederstraat 3. ORGEL TE KOOP GEVR. Br. met prijs en merk L 949 bur. van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD: Kof fiemolen, gasoventje, open haard, eetservies, ontbijt- en theeservies, grasmachine, klein kippenhok. Br. L 938 bur. v. d. blad. RUILEN5 knotten angora wol, zalm, voor donkere wol. Tevens kinderstoel te koop ge vraagd. J. P. Coenstraat 91. FRISSCHE SLAAPKAMER te huur, ln net gezin zonder kinderen. IJm.-O. Br. L 940 bur. van dit blad WONINGRUIL. 2 kamers, keu ken, st. schuur, 2 slaapk., over loop f 3.75, W. Passtoorsstr. 10. Beverwijk voor woning omg. IJm.-O. of Driéh huur t/m. f 6.—. Ruilen*, nieuwe BINNEN- BUITENBAND voor haard kachel of overgordijnen. Helm- straat 1, IJmuiden. Ruilen: 1 pr. MEISJESSCH. m. 36 voor m. 37 1 /2. Tromp straat 17. Vermist: K. KRUIWAGEN, rood en-vblauw gesch. Ter. bez. teg. bel, Narcissenstraat 72, Santpoort, RUILEN: 2 nieuwe buitenban den m.i-28 X 11/3 voor prima winterjas m. 48. Adres te ver nemen bur. v, d.'blad. Verloren: misschien in Thalia Theater PORTEFEUILLE met inhoud. Ter. te bez. tegen goede *- bel. Stationsweg 66, Velsenj Aan komen loopen: een MUIS GRIJS POESJE. Tegen adver- tentïèkosten terug te halen Kennemerlaan 166. RUHiEN: 1 stel 1 .pers. vee- rendi bedstel, en 1 binnen- en buitenband 28 x lyl/2 voor 2 pers.;- opklapbed met ombouw en 2.pits gasstel met plaat. Br Platanenstraat 5. IJm.-O. Ruilén; WOLLEN MANTEL m. 42 voor meisjesmantel, leef tijd 7 J. Kastanjestr. 14, IJm.- Oost, RUILENbeige heerenover hemd met 2 boorden m. 15 8 /4 voor dito boordwijdte m. 17. Te koop kindersch. m. 22 of 23. Tusschenbeeksweg 2, IJni- Oost. Ruilen: een paar HEEREN RIJLAARZEN m, 43 voor jek ker of winterjas m. 50-52. Pla tanenstraat 35. IJm.-O. TE KOOP: 2 kachels, br. col bert). v. o. kw, jaquet m. vest, zwarte heerenhoed. Ruysdael- straat 21. Jong echtpaar z. k, zoekt GE DEELTE WONING met kook gelegenheid. Eventueel bereid geheele huishuur te betalen. Wie helpt? Brieven L 943 bur. van dit blad. Te koop: prima TRAPLEER. Tuindersstr, 36. Te koopi mooie Itallaansche ACCORDEON, 140 bassen, 5 rijen. Rembrandtlaan 37. Na 7 uur. TE KOOP: een mahoniehouten boekenkast breed 4.75 M diep 0.90-0.60 M„ hoog 3.20 M. een eikenhouten sierschoorsteen- mantel br. 2.15 M„ diep 0,73 M. hoog 3.75 M, dagelijks te bezichtigen op liet werk aan Huize Spaarnberg a cl, Wüste laan te Santpoort. Te bevragen bij H Oudshoorn en Zn., Aan nemers, Meervlietstr. 78 te Velsen. Ter overname: 2 pers. LEDI KANT met 3 deellg bedstel. J, Kostelijklaan 16. PASSERDOOS, nieuw, te koop aangeb. P. Heynes, Passtoors- straat 5, Santpoort. Te koop: partij GRAMOFOON- PLATEN. Kanaalstr. 57 rd. Te koop v. o. 1. PLUCHE MAN TEL 44-46. Brieven L 942 bur. van dit blad. Te koop: KINDERLEDIKANT met matrasje. Eschdoornstr. 8 Te koop: een HOCKEYSTICK MET TASCH. Adres Plancius- straat 21, IJm. Te koop: 1 paar VOETBAL SCHOENEN, m. 43. Adres: Alexander BelJstr. 51. IJm. Te koop; een p zw n. DAMES SCHOENEN m. 39 'pl. hak. J. P. Coenstr.. 41, IJmuiden, Te koop: witte TROUWJAPON Ger. Doustraat 37, IJm.-O. Te koop (voor stoffeerder) 2 CLUBFAUTEUILS en TWEE STOELEN. Adres bur, v d. bi. Te koop: TEDDYBEER MAN TEL, swagger model, z. g. a. n, v. d. Helststraat 6, IJm.-O. Te koop aangeb. SLAAPKA MERAMEUBLEMENT met bed, kamerzeil en keukengerei Alex, Bellstraat 59, IJmuiden, Te koop aangeb, SLAAPKA MERAMEUBLEMENT met bed, kamerzeil en keukengerei. Vaste waschtafel met spiegel. Alex. Bellstr. 59, IJm. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor^diverse afdee-lingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-St. N.V, 's-Gravenhaagsche Begrafenis onderneming „Simplicitas" W. INNEMEE ZONEN Eii. HAAbRLEM Kinderhnlsvest 29-33 (v.h. Ft. Sminlc) Telefoon 1.0,4.4,1. BEGRAFENIS CREMATIE inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wenschen S. O. S. Weet TJ, dat wij nog steeds goede pa-ijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIE NAAIMACHINE? Merk of defect geen bezwaar. TELEFOON 22787 RIJKSSTRAATWEG 250, HAARBEM-N. Telefoon of briefkaart en.... wij komen. TE KOOP in IJmuiden Te bevragen Makelaarskantooa' CORN, JANUS EN ZN.j Stationsweg 81, Velsen, telefoon 5504,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4