IJmuider Courant Het Papier Republikeinsche zege bevestigd Nieuwe bonnen Nederlandsche aanspraken toegelicht Revolutie-herdenking in Rusland 61e Jaargang No. 18477 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437, - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 7 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,—. - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t N tegenstelling met de verheugende mededeeling, Zaterdag hier gedaan, dat een verbetering in de papier-voorziening der dagbladen was bereikt, waardoor wij voortaan met vier pagina's groot formaat per dag (en op Zaterdagavond met zes) zouden uitkomen, verschijnen wij vandaag met slechts twee pagina's groot formaat. Dit komt overeen met vier pagina's klein formaat, zooals onze lezers die tot in de vorige week op de meeste dagen plachten te ontvangen. Het is waarschijnlijk, dat wij dit op de eerstvolgende dagen zullen moeten herhalen. In den loop der volgende week zullen wij in elk geval driemaal met vier pagina's groot formaat kunnen uitko men, evenals dat in deze week reeds ge schied is. Wij bieden onze verontschuldigingen aan onze lezers aan wegens deze teleurstelling, die naar wij hopen en verwachten zeer spoedig door een herstel van de aangekon digde verbetering zal worden gevolgd. Dat het zoo is geloopen is niet onze schuld, maar het resultaat van het allerzonderling ste en onbegrijpelijke beleid inzake papier voor de dagbladen, dat in Den Haag wordt gevoerd. Mede namens een aantal andere bladen hebben wij daartegen gisteren bij de regeering geprotesteerd. Vandaag uiten wij dit protest in het openbaar. De mededeelingen in een artikel onder c^en titel Grooter Kranten, Zaterdag op deze plaats gedaan, grondden wij op een desbetreffend besluit van de vereeniging van directeuren van dagbladen, De Neder- landsche Dagbladpers 1945, verleden week in haar algemeene vergadering genomen. Deze vereeniging is sinds geruimen tijd door den Persraad met de distributie van het papier voor de dagbladen belast. Toen zij verleden week haar algemeene verga dering hield kon de voorzitter mededeelen: ten eerste dat er voldoende papier beschik baar was voor een algemeene vergrooting van den omvang, ten tweede dat de mi nister van Handel en Nijverheid hem had medegedeeld dat hij daarmee instemde, ten derde dat de Persraad er vooralsnog een andere meening op nahield. Het beleid van den Persraad ten aanzien van de week bladen, waarvan eenige de voorschriften der distributie stelselmatig overtreden had den en die desondanks een vergrooting van omvang gekregen hadden, waarbij sommige zelfs meer papier dan de dagbladen kre gen, was dusdanig geweest dat de verga dering van de Dagbladpers het voorstel van haar bestuur volgde en tot vergrooting van den omvang besloot. Dit met des te meer zekerheid, omdat de minister van Handel er zich toe bereid had verklaard. Nu blijkt uit mededeelingen van den Pers raad, dat deze zich thans op een besluit van den ministerraad kan beroepen, leg gen wij ons daarbij neer uitsluitend omdat wij niet tegen een voorschrift van de re geering willen handelen. Deze overweging vermindert niet de scherpte van onze cri- tiek op het Haagsche papier-beleid. De ontstane toestand is onzinnig en onhoud baar. Van de zijde der dagbladpers is steeds de grootst mogelijke medewerking aan de papier-distributie verleend, ofschoon lang durige nalatigheid der overheid ten aanzien van noodzakelijken aankoop van papier en grondstoffen in het buitenland de Neder- landsche pers in een erbarmelijk slechte positie, veel slechter dan die in andere lan den, had gebracht. Waarschuwingen en aandrang uit den kring der vakmenschen baatten niet. Men wilde blijkbaar niet inzien dat de dagbladen het voornaamste contact en voorlichtings-middel der bevolking vor men. (Het is dezer dagen weer eens ge bleken uit een enquête, die bewees dat 95% der bevolking op dagbladen geabon neerd is; nog niet de helft op weekbladen). Toen men na eindeloos talmen gealarmeerd raakte, was het natuurlijk een heksentoer geworden om papier te krijgen; de andere landen waren ons voorgegaan en bezaten alle door hun dagbladpers beter voorlich ting. De markt was uitverkocht. Met kunst en vliegwerk werd eenige verbetering in de papier-positie bereikt. Eindelijk is het zoover, dat het noodzakelijke minimum van vier pagina's groot formaat voor de dag bladen in het buitenland al veel eerder bereikt gegeven kan worden. De dag bladpers heeft vergaderd en een commis sie benoemd, die zal adviseeren welke landelijke dagbladen op korten termijn voor een extra-toewijzing in aanmerking zouden komen. Op dit moment steekt de Persraad, die steeds grootendeelsuit on- deskundigen heeft bestaan, een spaak in het wiel, decreteert dat het aangenomen minimum voor alle bladen niet mag toe gepast worden en lokt een besluit van den ministerraad uit tot handhaving van zijn gezag. Nadat de Persraad den weekbladen, waarvan eenige de voorschriften' eenvou dig negeerden, als een soort belooning daarvoor een overmaat van papier heeft toegekend, die ze op vooroorlogsch formaat of meer dari dat brengt, onthoudt hij me dewerking aan de Dagbladpers, die zelfs bij het thans gevraagde minimum nog maar een fractie van den vooroorlogschen om vang der bladen zou bereiken! En op eigen houtje stelt de Persraad meteen een on derscheid tusschen de landelijke bladen eenerzijds en de regionale en plaatselijke bladen anderzijds vast, waarbij de laat ste groep in de misère blijft verkeeren en het minimum aan haar tallooze lezers ont houden wordt. Wij zijn bereid om tot het maken van een onderscheid ten aanzien van erkend-landelijke bladen mee te wer ken en hebben dat ook getoond. Maar wij staan op de waarborg van het minimum van vier pagina's, groot voor de geheele dagbladpers. Dat is redelijk en logisch. De verhouding tusschen de Dagbladpers, die zesmaal per week haar kranten moet doen verschijnen en de weekbladpers, die het eenmaal per week doet en geen nieuws voorziening voor haar rekening heeft, is nu dusdanig dat de eerste 1700 ton en de laatste 1000 ton papier gebruiken kan. Spreken die cijfers niet duidelijke taal over de volkomen-scheeve verhoudingen, die ontstaan zijn? Wij hebben niets tegen de weekbladen en erkennen het nut van hun bestaan. Maar hun taak is een gansch an dere en veel meer beperkt dan die van de dagbladen. Tenslotte dit: Wij moeten, buiten onze schuld, onze lezers vandaag teleurstellen. Maar wij zullen niets onbeproefd laten om ten spoedigste verbetering in den toestand te brengen. Wij doen een beroep op hun vertrouwen in ons blad. Zij zullen begrij pen, dat wij ook in deze omstandigheden alles zullen doen om de qualiteit van dit blad. die het een zoo groot aantal lezers heeft bezorgd en het nog steeds iedere week in aantal abonnés doet stijgen, te handha ven. Hoofdzaak is en blijft de qualiteit. B. P. „Truman's aftreden de beste oplossing" De laatst-bekende cijfers van de Amerikaansche verkiezingen hebben de gisteren ge publiceerde voorspelling van republikeinsche functionarissen bevestigd: De republi keinen behaalden 245 van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden, de Democra ten kregen er slechts 186, over drie zetels moet nog worden beslist en een zetel viel toe aan de American Labour. In den Senaat kregen de Republikeinen 50 zetels en de Democraten 46, zoodat de verhouding nog gunstiger voor de Republikeinen werd dan zij verwachtten. Zij hadden namelijk gerekend op de helft plus één, dat is 49 zetels. De democratische senator William Fulbright heeft voorgesteld, dat Truman als gevolg van de republikeinsche verkiezingsoverwinning moet aftreden, na eerst een republikeïnschen minister van buifenlandsche zaken te hebben benoemd. tie zal aantasten en een blad, de „Star", noemde de republikeinsche overwinning een „triomf voor de reactie". De „Evening Standard" zegt in een telegram uit New York: „Als de heer Harry Truman minister-president in plaats van president was, zou hij vandaag zijn ontslag kunnen nemen. Amerika heeft zich op duidelijke en dramatische wijze naar den rechterkant gewend". De „Evening News" merkt op: „Hoewel Truman voor een volledige impasse in zijn binnenlandsch program staat, is het hem niet mogelijk af te treden, omdat de grondwet niet voorziet in het aftreden van den president". Bonnenzwendel bij Enschedé voor den rechter. Hedenmorgen behandelde de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem onder groote be langstelling van de publieke tribune de zaak tegen vier verdachten in de distributiefraude van Juni bij de firma Joh Enschedé en Zn Tegen den hoofdverdachte, G. M. v. E„ een 34-jarigen boekbinder, die drie maal kans had gezien blanco vellen zoogenaamd „waarde papier" tusschen de misdrukken te stoppen, en hiervoor- met coupures bedrukte b'aden terug nam, (de drie gestolen bladen werden voor 21 000 verkocht), eischte de Officier van Justitie 1 jaar met aftrek. Mr. A. Bruch vroeg in zijn pleidooi om een gecombineerde straf met het oog op de onvoldoende controle door P.T.T. en in het bedrijf zelf en den licham el ijken toestand van zijn cliënt Tegen den 41-jarigen boekbinder C. P. H. P. werden wegens medeplichtigheid 8 maanden met af trek gevraagd. De eisch tegen den P.T.T.- man F. P. H., die de bonnen uit het gebouw smokkelde, luidde 10 maanden, eveneens met aftrek van de preventieve hechtenis. Tenslotte stond de bonnenverkooper C. J. v. S. terecht Hij hoorde den Officier 10 maanden tegen zich eischen. Uitspraak over 14 dagen. AANVOER VERSCHE VISCH TE OSTENDE. In de week van 25 tot en met 31 October werd te Ostende 655.605 kg. versche zeevisch aange voerd. De totale opbrengst hiervan bedroeg frs. 4.949.299. Fulbright verklaarde, dat hij den presi dent niet verzocht af te treden, doch dat hij deze oplossing de beste achtte voor de natie als geheel. Molotof zat tot ver na middernacht op om de Amerikaansche verkiezingsuitslagen te vernemen. Behalve dat hij de radiobe richten volgde, werd hij herhaalde malen opgebeld. Un. Press vertelt dat zijn om geving trachtte den indruk te geven dat de Russen niet verwachten dat de repu blikeinsche overwinning de Amerikaansche buitenlandsche politiek zal wijzigen. Pers-reactie. De eerste perscommentaren op den ver kiezingsuitslag zijn verschenen. De repu blikeinsche New York Herald Tribune juicht uiteraard: „Het land heeft resoluut voor een verandering gestemd. Een zwakke regeering, die de dwalingen der New Deal politiek verergerde, heeft tenslotte het volk wakker geschud en het zijn gevaar doen beseffen". De republikeinsche zege in de Ver- eenigde Staten heeft ongerustheid teweeg gebracht in Engeland. De pers heeft de meening verkondigd, dat de uitslag der verkiezingen Engelands economische posi- tf Herdenking bij Roosevelt's graf Ter gelegenheid van een kranslegging op het graf van Franklin D. Roosevelt in Hyde Park, New York, waarbij de gedelegeerden van 51 Vereenigde Volken een eenvoudige hulde brachten aan de nagedachtenis van den grooten President, spraken Paul Henri Spaak en Molotof. j Spaak betoogde hoezeer de wereld Roose velt mist. „want wij weten hoe edel zijn rol zou zijn geweest in de huidige crisis." Molotof. die uit naam van de Sovjet-Unie nog een aparte krans legde, zeide later, dat de gevoelens van de Sovjet-delegatie het best door de volgende woorden konden worden vertolkt: „Eeuwige herinnering aan den grooten President Franklin D. Roosevelt". Mevrouw Roosevelt, die de gedelegeerden eerst in het Engelsch en vervolgens in het gei,ouw fler Republikeinsche Bank van Indonesia te Batavia, waar in de maand vaTdit bLodk iét? zouden Jemen vaï October dagelijks duizenden Indonesiërs werden geholpen bij het deponeeren van „zijn geest en vriendelijke gevoelens voor alle 1 'lun bezit in Japansch bankpapier. Zij zullen niervoor „rupian s terugkrijgen, met naties der wereld". de beeltenis van Soekarno. Voor de tweede helft van de 12e periode 1948 (10 t.m 23 November) zijn geldig: Bonkaarten Ka, Kb. Kc 612 (Strook no: 2) 47-1 brood 800 gram brood 47-2 brood 400 gram brood 47-1 boter 125 gram boter 47-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 47-3 boter250 gram margarine of 200 gram vet 47-1 melk 4 liter melk 47-1 vleesch 100 gram vleesch 47-2 vleesch 400 gram vleesch 47-1 algemeen 200 gram kaas 47-2 algemeen 100 gram zelfr. bakmeel 47-4b reserve1000 gram brood. 47-4c reserve 800 gram brood 47-5b reserve 3 liter melk 47-5c reserve 3 liter melk 47-6b reserve 100 gram kaas 47-4 algemeen 2 kg, appels of peren Bonkaarten Kd, Ke 612 (strook no. 2) 48-1 brood 800 gram brood 48-1 boter 250 gram boter 48-2 boter 125 gram margarine of 100 eram vet 48-1 melk12 liter melk •1 vleesch 100 gram vleesch Het woord is aan. Gustave le Bon: De plaats van een mensch in het leven wordt bepaald niet door wat hij weet. maar door wat hij wil. en wat hij kan. 48-2 vleesch 48-1 algemeen 48-2 algemeen 48-3 algemeen 48-ld reserve 48-1e reserve 48-2e reserve 48-4 algemeen Tabakskaarten enz.: 100 gram vleesch 100 gram kaas 100 gram zelfr bakmeel 500 gram bananen (voor inlevering) 800 gram brood 250 gram rijst 300 gram bloem 2 kg. appels of peren Rede van minister Reel over de eischen inzake Duitschland In een radiotoespraak heeft de minister president en minister van Buitenlandsche Zaken ad interim, Dr. L. J. M. Beel, gis teravond de Nederlandsche aanspraken ten aanzien van Duitschland nader toegelicht. De minister zeide, dat sinds ruim twee jaar het vraagstuk van een eventueele annexa tie van Duitsch gebied is bestudeerd. De belangrijkste bijdrage voor dit vraag stuk werd geleverd door de commissie- Vorrink, die in Mei van dit jaar een zeer uitvoerig rapport aan de regeering uit bracht. Dat Nederland in beginsel recht heeft op herstel van al datgene wat de vijand in ons land heeft geroofd en vernield mag onbetwistbaar worden geacht. Daaraan zal niemand twijfelen, noch hier, noch in de geallieerde landen. E\j^nzeer is de regee ring er van overtuigd dat ons land een aanspraak op annexatie van Duitsch gebied mag doen gelden om het herstel van ons land te bevorderen. Dit als vaststaand aannemend rijst de vraag: annexatie op welke basis? Met ver drijving van de plaatselijke bevolking, of met overneming van die bevolking in het Nederlandsche staatsverband? Nu staat het onomstootelijk vast dat verdrijving van de Duitsche bevolking uit een eenigszins groot gebied volstrekt on mogelijk is. In Duischland is op het oogen- blik gebrek aan alles. Op woninggebied heerschen er onbeschrijfelijke toestanden. De regeering acht het daarom uit moreel oogpunt volkomen onverantwoord honderd duizenden Duitschers van hun haardsteden te verdrijven. Rest de eventueele annexatie van een aanzienlijk Duitsch gebied met een talrijke bevolking. Hierover zegt de regeering: In beginsel hoe minder Duitschers hoe liever. Het vraagstuk waarvoor de regeering zich derhalve zag geplaatst "Was, op welke wijze ons zwaar gehavend land een bij drage voor zijn economisch herstel van Duitschland kan krijgen, zonder een groot aantal Duitschers in Nederland op te ne men. In de eerste plaats hebben wij steenkool noodig. Daarom heeft de regeering aan de vier groote geallieerde mogendheden ge vraagd: geeft ons de productie van een zestal Duitsche kolenmijnen, die thans reeds in productie zijn en daarnaast een zevental onontgonnen kolenconcessies. Wij moeten de kolenbasis van ons land ver- grooten. Dat is noodig voor onze sterk toe nemende bevolking. Het is evenzeer noo dig om de verdere industrialisatie van ons land mogelijk te maken. Het is tenslotte noodig om onze exportpositie te verster ken, waarmede wij den noodigen invoer Duitschers protesteeren De Duitsche overheid van Noord-Rijn land en Westfalen heeft geprotesteerd tegen de Nederlandsche en eventueele Belgische aanspraken op Duitsch grond gebied. Zij heeft verklaard, dat de annexatie de betrekkingen van goede nabuurschap in gevaar zou brengen. Er zou een commissie worden samen gesteld teneinde onmiddellijke stappen bij de Nederlandsche en Britsche auto riteiten te doen. voor den wederopbouw kunnen bekosti gen. De regeering acht deze aanspraak der mate redelijk, dat zij vertrouwt dat die ten volle zal worden ingewilligd. Als dat niet het geval mocht zijn dan heeft de regee ring zich het uitdrukkelijk recht voorbe houden om annexatie van Duitsch gebied, waarin kolenmijnen gelegen zijn, te eischen. Als wij voor het alternatief gesteld zouden worden: geen voldoende kolenreserves, of voldoende reserves met Duitschers, dan zou het wel eens noodig kunnen .zijn het laatste te kiezen. Naast steenkool hebben wij kalimeststof fen noodig voor den landbouw. Daarom vraagt de regeering een viertal Duitsche kali-concessies in de buurt van Wezel. Deze kalivelden zijn nog onontgonnen. Voorts vraagt de regeering een drietal regelingen van algemeen economischen aard. Wij verlangen dat Duitschland in de toekomst "niet opnieuw het normale Rijn- vaartverkeer naar onze havens door aller lei kunstgrepen zal aftappen. Daarom zal in de eerste plaats het Duitsche verkeer, per weg, spoorweg of waterweg aan inter nationale controle dienen te worden on derworpen. Daarnaast zal Duitschland niet opnieuw kanalen mogen graven of verbe teren om het verkeer van onze havens af te tappen. Tenslotte zal Duitschland in de toekomst niet meer allerhande maatrege len op monetair gebied mogen nemen, ten koste van Nederland. Tenslotte zeide de minister, dat velen deze Nederlandsche aanspraken te bescheiden zullen vinden. De regeering is er echter van overtuigd, dat het plan datgene in houdt, wat verwerkelijkt kan worden er dat het tevens de beste bijdrage zal vor men voor den opbouw van de nationale welvaart. De regeering vertrouwt dat het Neder landsche volk, door zich in deze nationale zaak eendrachtig achter de regeering te plaatsen, de taak der onderhandelaars zal vergemakkelijken. Uitvaart van J. C. de Goede Onder zeer groote belangstelling heeft de Uitvaart en begrafenis plaats gehad van den heer J. C. de Goede, die vorige week Donderdagavond door een noodlottig on geval tijdens zijn werkzaamheden bij het Hoogovenbedrijf het leven verloor. Be halve de vertegenwoordiging van de direc tie der Hoogovens, bestaande uit de hee- ren ir. F. W. E. Spies en J. Hagen, waren talrijke mede-arbeiders getuige van de plechtige uitvaart in de R.-K. parochie kerk van St. Joseph. Een broeder van den overledene droeg de plechtige H. Mis van Requiem op en verrichtte tevens de plech tigheden bij de beaarding. Zooals gebrui kelijk werd op het kerkhof niet gesproken. Een groote krans van het bedrijf dekte de baar. Agenda voor Velsen en Ömuidèn DONDERDAG 7 NOVEMBER. Patronaatsgebouw: 8 u. R.-K. tooneel- vereeniging „Kunst zij ons streven": De 'stormbal hangt uit. Thalia-theater: 8 u. Propaganda-avond N.V.V.: G. G. Cabaret. VRIJDAG 8 NOVEMBER. Bioscopen: Nieuw programma. BINNENLAND Het „prij zen-offensief" heeft ook in Den Haag goede resultaten gehad. Op één dag werden 152 processen verbaal opgemaakt, hoofdzakelijk bij slagers en handelaren in huishoudelijke arti kelen. Een gunstige uitzondering vormden de vischwinkeliers. Een bezoek aan een papierzaak leverde voor f 3000 aan te hoog geprijsde papier waren op. Op 12 November komen apothekers uit het geheele land naar Amsterdam om het eeuwfeest der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie te vieren. De Nederlandsche moderne Middenstands bond heeft bij de regeering geprotesteerd tegen de methoden van prijsbepaling en controle der Prij sbeheersohing. Het Hofpleinstation te Rotterdam zal blijven bestaan en door een voetgangersbrug met het station Delftsohe Poort verbonden worden. Het Maasstation zal verdwijenn. Voor het bouwen en verbouwen van biosco pen, cabarets, cafés, restaurants en hötels zal voortaan vergunning noodig zijn van het ministe rie van Openbare Werken en Wederopbouw. In een klein plaatsje bij Wesel in Duitsch land is „Frau Gasille" gearresteerd, die de Duit schers bij de plundering van Arnhem goederen ter waarde van vele millloenen in handen heeft gespeeld. De Staatscourant bevat een beschikking inzake vergoeding voor de door de geallieerde strijdkrachten of het Militair Gezag gevorderde motorrijtuigen. In Middenmeer is de graanbeurs voor de WierJngermeer officieel heropend. Ds. W. W. J. van Dene te Oud-Loosdrecht is beroepen als predikant bij de Geref. Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Santpoort. T 572 rantsoenen tabaksartikelen V 58 200 gram chocol. en/of suikdrw. X 572 rantsoenen tabaksartikelen X 58 100 gram chocol. en/of suikerw Voor de week van 17 t m 23 November zul len nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogelijk cacaopoeder. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. De bonnen 48-3 algemeen voor 500 gram bananen moeten uiterlijk op Zaterdag 16 No vember bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. De aflevering zal geschieden naarmate de bananen worden aangevoerd. Op de bonnen voor vleesch. melk en fruit mag eerst met ingang van Maandag 11 Nov. worden gekocht. Op de bonnen 47-4 en 48-4 kan men 2 kg. appelen en'of peren betrekken bij een win kelier in groente en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar of bij een fruitverzendhuis. De fruitbonnen blijven geldig t.m 7 Dec. Bij deelneming aan maaltijden van de cen trale keuken moeten aldaar de bonnen 47-1 vleesch en 48-1 vleesch" worden ingeleverd De niet aangewezen ponnen van strook 1 kunnen vernietigd worden. Fruitbonnen 632 en 132 langer geldig. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen voor 2 kg. appels of peren 632 en 132 Algemeen tot en met 23 November geldig blijven. Zeven jaar voor Biltschen bunkerbouwer Conform den eisch is de 38-jarige bunker bouwer G. J. A. F uit De Bilt door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam tot een gevangenisstraf van 7 jaar veroordeeld met aftrek van voorarrest. De laatste 5 jaren van zijn straf zal hij moeten doorbrengen In een Rijkswerkinrichting. F. zal 17 jaar lang geen leidende functie in het bouwbedrijf mogen bekleeden. Tijdens de bezetting heeft F. zooals wij reeds eerder meldden, den vijand hulp ver leend met het bouwen van tankvallen, bun kers. prikkeldraadversperringen etc. in het Westen des lands. Het Hof hield er rekening mee, dat verdachte twee Engelsche piloten naar Frankrijk heeft helpen ontkomen. Gemeente trekt ten strijde tégen ratten en muizen Ter bestrijding van de in sommige dee- len der gemeente voorkomende ratten- en muizenplaag zal van gemeentewege wor den overgegaan tot het uitleggen van rat- tengif. Dit gif is niet schadelijk voor men- schen, vee en huisdieren. Hun die overlast ondervinden van ratten of huizen, wordt verzocht dit op te geven, bij voorkeur schriftelijk, bij den Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, Velserduin- weg 127 IJmuiden-Oost, waarna door de zen dienst het benoodigde rattingif ter plaatse zal worden uitgelegd. Er wordt nog op gewezen, dat aan deze ratten- en muizenbestrijding voor particu lieren geen kosten zijn verbonden. Rauter naar Rotterdam overgebracht Eenige dagen geleden is Rauter van de cellen-barakken te Scheveningen overge bracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Deze maatregel is genomen wegens de zelfmoordneigingen, welke vele voormalige Duitsche figuren aan den dag leggen. Het is in Rotterdam gemakkelijker contröle uit te oefenen op Rauter dan in de cellenbarakken. Nog meer stakende radio-ensembles Gisteravond hebben nog eenige ensembles, die niet direct in dienst der stichting Radio Nederland zijn. zooals de kapel van de Ko ninklijke Marine, de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman, het dansorkest de Skymasters, het Utrechtsch Strijkkwartet met Albert Dana, verschillende koren en kleinere ensembles, die zouden concerteeren, ver klaard, voorloopig niet voor den microfoon te zullen optreden. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van de stakende musici is van de zijde van het stakingscomité opgemerkt dat bet bestuur der stichting Radio Nederland aan alle musici een brief had gezonden, waarin werd ge vraagd of zij bereid waren het werk te her vatten. Het stakingscomité adviseerde alle musici deze brieven bij het comité in te leve ren en er niet op te antwoorden Het standpunt der stakende musici is, dat zij de vervanging van dirigenten, die sinds jaren een goeden naam in de radio-wereld genoten als Iiugo de Groot, Marinus van 't Woud, Willem Loohoff en Jaap van Ginniken door een aantal dirigenten, die bijna alle radi.opractijk missen, niet kunnen aanvaarden omdat zij hierdoor hun rechtspositie zien aan getast. Bovendien achten zij de leiding niet com petent, om dergelijke ingrijpende besluiten zonder deskundig advies, te nemen. Zij ver langen derhalve medezeggenschap in aange legenheden. welke uitsluitend "nun terrein betreffen. Het bestuur van de stichting Radio Neder land staat op het standpunt, zoo verklaarde de secretaris, mr. Ph. de Vries, dat het hier een geschil betreft over een artistieke aan gelegenheid. waar de musici en de Nederland sche Toonkynstenaarsbond niet over hebben te beslissen. Het is volgens mr. De Vries onjuist te be weren. dat de vier genoemde dirigenten op non-actief worden gesteld. Voor de nieuwe dirigenten is er een proeftijd van drie maan den. daarna zal een keuze uit de nieuwe en uit de oude dirigenten worden gedaan. ..De radio-uitzendingen moeten frisch blijven Als een medewerker is moegespeeld en den luis teraars niets nieuws meer kan bieden, zoodat de frischheid der uitzending verloren gaat, dan moet hij er uit. Het is wel wenschelij^, dat voor personen als deze een goede rechts positie en wachtgeldregeling wordt vastge steld, maar in dit radiobedrijf, aldus mr. De Vries, mag men aan hen. die artistieke lei ding geven, niet de positie van ambtenaren geven." Jongeren tegen oorlog Tijdens een conferentie van jongeren, welke op 2 en 3 November In de omgeving van Zwolle gehouden werd, is de „Alsemeene Jongeren Vredes Actie" opgericht. Na goed keuring van het reglement is de volgende beginselverklaring opgesteld: „De A.J.V A. is een groep van jongeren tot een leeftijd van 30 jaar. die zich vereenigd voelen, doordat zij allen de meening zijn toe gedaan, dat een moderne oorlog in strijd is met de menschelijke waardigheid, met den wil van het overgroote deel en met het werkelijk belang van de geheele mensch- heid. Zij hebben tot taak belangstelling te wekken voor de problemen van deze maat schappij, opdat men tot inzicht kan komen van de werkelijke oorzaken van den oorlog." De A-J V.A. werkt samen met de Alge meene Nederlandsche Vredesactie en zal zich toeleggen op een positief gerichte vredesactie, waarbij het practische met het idealistische verbonden is. Geen rede van Stalin, doch dagorder In de Sovjet-Unie wordt heden de ne- gen-en-twintïgste verjaardag van de Octobcrrevolutie gevierd met het gebrui kelijke vertoon. De verwachting dat maar schalk Stalin aan den vooravond der her denking een rede zou houden, is niet in vervulling gegaan. In zijn plaats legde maarschalk Zhdanov, lid van het politieke bureau, een uitvoerige verklaring af over „Rusland en de wereld". Stalin vaardigde een dagorder uit, waarin hij onder meer te kennen gaf, dat „de momenteele afwezig heid van oorlogsdreiging geen zelfvoldaan heid en onverschilligheid in de Russische rangen mag verwekken". Na te hebben gewezen op de onver woestbare macht en de superioriteit van het Sovjet-Russische systeem tegenover het kapitalistische, zeide Stalin in zijn dagorder: „De vredelievende buitenland sche politiek van de Sovjet-Unie vindt sympathie en steun bij alle landen, want zij vertegenwoordigt hun grootste belan gen". En verder: „Wjj mogen goeden hoop hebben dat een rechtvaardige en democra tische vrede verzekerd zal worden ondanks gelschen staatsman een voorbeeld van degenen, die met een anti-Russische cam pagne en bedreigingen met oorlog de in ternationale samenwerking willen versto ren. Hij voegde daaraan toe: „Er wordt in het buitenland een krach tige anti-Sovjet propaganda gevoerd. Vele bladen in de Vereenigde Staten en Enge land hebben zich gespecialiseerd op pro paganda van haat en achterdocht ten op zichte van ons. Stalin heeft de oorlogs campagne ontmaskerd en aangetoond, dat de Sovjet Unie geen schrik kan worden aangejaagd door middel van een bedrei ging met een nieuwen oorlog". Zhdanov verklaarde verder o.a., dat de gemiddelde Amerikaan geen of een slechte voorstelling van de Sovjet Unie heeft. Hij noemde het voorstel van Molotof tot ver mindering der bewapening een zeer be langrijke stap voor de zaak van den vrede. Verder constateerde de spreker, dat de Sovjet Unie niet alleen staat in haar streven naar den vrede. „De democrati sche krachten zijn toegenomen en de reac- tionnaire krachten verzwakt. Niet vergeten mag worden", aldus zeide Zhdanov, „dat een definitie van de richtlijnen der buiten landsche politiek, die gericht is op de volledige ten uitvoerlegging van de prin cipes der Vereenigde Volken, het conso- lideeren van den vrede en het voorkomen van agressie. Zhdano%' maakte een toespe ling op de reactie van Churchill op Stalin's recente verklaringen en noemde den En- Weerbericht Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking met plaatselijk regenbuien, voornamelijk in het Noorden en het Westen van het land. Toene mende wind uit Noordelijke richtingen. Iets hoogere temperatuur dan vandaag. de oppositie der internationale reactie en de overwinning van Labour in Engeland der vijanden van den vrede"., de nederlaag van de reactionnairen betee- De rede van Zhdanov, die werd uitge- kent", sproken in het Tolstoi-theater te Moskou Over de vredelievende doeleinden van en per radio werd uitgezonden, bevatte de Sovjetpolitiek, zeide Zhdanov o. „Het is niet noodig om de pogingen van de Sovjet Unie ter verzekering van de vredelievende principes te bewijzen. On langs heeft de geheele wereld uit de ant woorden van Stalin aan de pers kunnen zien, hoe elke stap van de buitenlandsche politiek der Sovjet Unie op dat doel ge richt is". Om het damkampioenschap van Nederland De derde en de vierde ronde Zaterdag en Zondag wordt te Rotterdam het damtournool om het kampioenschap van Ne derland voortgezet. In de derde ronde spelen: v. Staaij—P. Roozenburg: van Dijk—W. Roozen- burg; J. Metz—W. Huisman; J H. Vos—Beers; Keller— Dukel; Verhoeven—Ligthart. Zondag 10 Nov. 4e ronde: P. Roozenburg— Ligthart; Dukel—Verhoeven; Beers—Keiler; Huis man—Vos; Roozenburg—Metz; v. d. Staaij—v. Dijk. Zoo ontmoet dus Dukel Keiler en Verhoe ven. Met een weinig geluk kan onze plaatsge- toot uit deze twee ronden drie punten behalen. Vopr Ligthart ts de 4e ronde bijzonder zwaar, want P Roozenburg is een der sterkste spelers van het tournooi. Wij durven voor „Puck" dan ook geen uitslag te voorspellen. Met remise mag hij tevreden zijn. PERSONALIA. De heeren J. Stam, H. Mulder, M. Dek ker, J. van Os en J. de Looff, als hulp bestellers werkzaam bij hqt postkantoor te IJmuiden, zijn met ingang van 2 No vember benoemd tot bestellers in vasten dienst. Mej. T. Dekker te IJmuiden is geslaagd voor het diploma Steno-Engeisch. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 1800 kisten versche haring en 700 kisten visch. Besommingen: Zweedsche kotter: GG 479 f9010. Versche haring: KW 42 f4723. KW 3 f5853. KW 2 f8213, KW 54 f 756, SCH 64 f3912, KW 124 f 11.968, KW 144 f 2020. Motorlogger: IJM 204 f 4057. Kustvlssohers: IJM 250 f56, IJM 239 f29. IJM 231 f33, IJM 211 f71 IJM 202 f 226. IJM 237 f67, IJM 207 f59, IJM 224 f3360. IJM 213 f148. IJM 210 f 2478. KW 190 f 453. KW 205 f142. KW 210 f466. KW 148 f25. K W109 f 489. KW 125 f102, UK 172 f460, UK* 43 f28, UK 94 f127, UK 147 f 217, UK 194 f 353. UK 143 f 503. UK 174 f 188, UK 93 f99. UK 190 f65. UK 8 £99. UK 69 f 348, UK 85 f109, UK 282 1472, WS1161125.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1