IJmuider Courant Stemmingsbeeld De delegaties gaan naarCheribon „Weinig of geen verandering" Tsjang Kai Tsjek staakt den strijd 61e Jaargang No. 18479 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 9 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t~\E Fransehen gaan hun Zondag weer be- steden aan een verkiezing. Voor de zesde maal in dertien maanden tijds zullen zij ter landelijke stembus trekken. Zij zijn de meest stemmende kiezers geworden. In theorie zal dit de laatste stembusstrijd m de reeks zijn en moet het jaren duren eer zij opnieuw tenminste voor een lande lijke beslissing worden opgeroepen. Maar de practijk zou wel eens anders kun nen uitwerken. Eenmaal stemmende in dit tempo komt men niet zoo licht aan een eind. Er is nu een aangenomen Grondwet in Frankrijk. Het is dus zoover, dat de 619 afgevaardigden gekozen kunnen worden, die de Kamer van Afgevaardigden (Cham- bre des Députés) der Vierde Republiek moeten vormen. Maar op den achtergrond staat Frankrijks groote man, generaal Charles de Gaulle, die zijn zegen niet heeft willen geven op het compromis, dat Nieuwe Grondwet heet. Vandaar dat verscheidene partijen, zelfs alle partijen die rechts van de socialisten staan, voor de kiezers ver schijnen met een program tot herziening van de pas aangenomen Grondwet. Natuur lijk opent een dergelijke staat van zaken vooruitzichten op Kamerontbindingen in de toekomst. Het stemmingsbeeld heeft zich intus- schen weer eens gewijzigd. Er was, in die dertien stemmingsmaanden, een tijd waar in de communisten hoog genoteerd stonden. Er volgde een periode, waarin de M.R.P. (de Katholieke volksbeweging, waartoe Bidault behoort) aan bod kwam. Op het oogenblik is zij nog de sterkste partij in het aftredende voorloopige parlement. Maar nu voorspellen waarnemers van den toe stand, dat evenals verleden jaar de com munisten weer de meeste zetels zullen be halen en hun vooruitgang boeken ten koste van de socialisten. Die loopen het gevaar, ook naar rechts stemmen te verspelen, om dat men hen te zeer verbonden met de communisten acht. Zij verkeeren dus, als de middengroep der drie groote partijen, in het gedrang en Inrijgen de verwijten van weerszijden te slikken, hetgeen vooral in bewogen tijd het onbenijdbaar lot des mid- denmans pleegt te zijn. Dat het Fransche stemmingsbeeld ge prikkeld is blijkt duidelijk. Men bericht, dat de kiezers vermoeid zijn van het vele stemmen. Dat moet u niet letterlijk zoo opvatten. Het is niet erg vermoeiend, in dertien maanden tijds zesmaal heen en weer te wandelen naar een stemlokaal. Als men het vergelijkt met pogingen, om een pas-met-visum voor een buitenlandsche reis te bemachtigen, om maar te zwijgen van velerlei moeilijker ondernemingen op het "bureaucratisch toumooiveld, is het een lichte opgaaf. Maar met die zes stembus gangen zijn evenveel verkiezingscampag nes gepaard gegaan. De Fransche kiezer moet verdoofd en eenigszins afgestompt zijn door het rumoer en de pogingen, om hem te beïnvloeden. Erger is dat hij er sceptisch bij geworden moet zijn. Het ge voel van onbehagen, dat in West-Europa leeft, het gevoel dat grooter politiek ver- eischt wordt én dat Europa op den ach tergrond is gedrongen zonder dat plannen worden ontwikkeld, om het weer naar vo ren te brengen, moet er door zijn versterkt. Wat Ortega indertijd zeide: „de Europeaan weet niet meer wat hij met zijn parlemen ten beginnen moet; hij voelt dat grpoter beleid vereischt wordt dan hun taak ver tegenwoordigt", doet zich ongetwijfeld ook in Frankrijk gelden. Hij zou met meer animo en bereidwilligheid gaan stemmen als hij wist dat de groote problemen, van welker oplossing het lot van Europa af hangt, aan de orde zouden worden gesteld en dat zijn parlement althans tot die op lossing zou kurmen bijdragen. Want onder de oppervlakte der politieke gebeurtenis sen leven grooter gedachten en wenschen, dan in dezen tijd aan den dag treden. Het is een kwestie van tijd; zij zullen naar bo ven komen en zich doen gelden. De opkomst van de Fransche kiezers zal Zondag wel niet best zijn. Het lijkt een zonderlinge gewoonte, den rustdag voor verkiezingen te bestemmen. Principiëele bezwaren ertegen zullen weinig Franschén hebben. Maai' als men de vermoeiende week achter den rug heeft, die ook in dezen tijd veler ervaring pleegt te zijn, wil men gaarne de rust, de bezinning, de stilte van den Zondag beleven. In plaats daarvan wordt men op het opgewonden gedoe en de lawaaiigheid van verkiezingen onthaald. Velen zullen niet de richting van him stembureau inslaan» maar de tegen overgestelde koers zoeken en de steden ver laten om zich in de vrije natuur te ver meien, die vrediger stemmingsbeeld op roept. De afwezigen waren bijzonder talrijk bij de jongste volksstemming over de grondwet. Het zal een zware taak voor de ging makers der politieke partijen zijn, te beletten dat het percentage wegblijvers ditmaal nog aanmerkelijk stijgt. Zal op plichtsgetrouwe kiezers de uit slag der Amevikaansche verkiezingen, die een verschuiving naar i'echts beteekent, eenigen invloed doen gelden? De kans schijnt niet uitgesloten. H- P- Amerikaansche regeering past zich aan Een hooggeplaatst Amerikaansch re- geerïngs-ambtenaar heeft gisteren ver klaard, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft bijna alle nog bestaande controle op loonen en prijzen op te heffen. Daarbij zou een uitzondering worden ge maakt voor huren, suiker, siropen en rijst. Door dezen maatregel zullen kolen, rubber, staal en metalen niet langer onder de prijzencontröle vallen. Luxemburg wil annexeeren Het agentschap „Belga" verneemt uit New York, dat het groothertogdom Luxemburg van plan is op de vergadering der groote vier te New York een wijziging van zijn grens met Duitschland te vragen. De Luxemburgsche minister van Buiten landsche Zaken, Bech, heeft verklaard, dat de Duitsch-Luxemburgsche grens gevormd wordt door de Sauer en de Moezel. De regeering wil de grens naar de tegen overgestelde zijde van deze rivieren, waarvan de valleien tot Luxemburg behooren. verleg gen. Gevraagd over de tolunie met Belgie en Nederland gaf minister Bech hierover zijn te vredenheid te kennen, doch hij merkte tevens op, dat deze unie enkele moeilijkheden op levert. Voor contact met Soekarno Thans wordt officieel het volgende mede gedeeld: ,,Men is voornemens de volgende bijeenkomst van de Nederlandsche en In donesische delegaties te Cheribon te hou den teneinde de gelegenheid te scheppen in verbinding te treden met president Soe karno en vicepresident Hatt-a. De politieke bijeenkomst zal Maandag 11 November a.s. plaats hebben. De plenaire zitting, waaraan de subcom missies haar rapporten zullen overleggen, zal, aangezien de beide delegaties dan te Cheribon aanwezig zullen zijn, daar even eens gehouden worden". In verband met het bovenstaande ver neemt Aneta, dat de leden van de com missie-generaal zich tijdens hun verblijf in Cheribon waarschijnlijk aan boord van de Nederlandsche torpedobootjager zullen bevinden. „Piet Hein" in actie. De voorlichtingsdienst der Nederland sche marine deelt mede, dat de torpedo bootjager „Piet Hein" op 7 November van de Atjehsche kust uit door twee batte rijen waarschijnlijk van 12 cm kaliber, be schoten is. De Piet Hein voer langs de kust van Sumatra en had instructies om even tueel een actie te ondernemen, indien het incident van de „Hollandia" zich herhalen zou. In den namiddag van den 24sten Oc tober werd n.l. het Nederlandsche koop vaardijschip „Hollandia" in de nabijheid van Kroeng Raha-baai, Noord Sumatra, onverwacht met geschutvuur aangevallen. De beschieting had plaats op dezelfde hoogte als van de „Hollandia". De torpedo bootjager werd niet geraakt en tegen de batterijen is een actie ingezet. Soekarno. In dit verband zij vermeld dat de me morie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het algemeen regee- ringsbeleid, ten aanzien van Soekarno zegt: „Wat de republiek in het bijzonder be treft, acht de regeering het niet meer be vorderlijk tot een vruchtbaar overleg een Nederland krijgt 2000 Amerikaansche wagons De directeur van het afwikkelingsbu reau der Vereenigde Staten voor het bui tenland, Bonner, heeft te Parijs verklaard, dat een groot aantal Amerikaansche leger- wagons aan Frankrijk, Polen, Nederland en Griekenland zal worden overgedaan, daar deze landen tot de zwaarst getroffene van Europa behooren. Frankrijk zal er 6409 ontvangen, Neder land 2000, Griekenland 1050, Polen 1327. De tijd van aflevering zal van 4 tot 6 maanden bedragen. Franco's tegen-offensief De regeering-Franco heeft een communiqué over anti-communistische razzia's uitgegeven en daarbij bekend gemaald, dat de politie een communistisch plan verijdeld heeft dat. tot doel had met een grootsch opgezette anti- Franco campagne te beginnen. Het commu niqué meldt verder, dat zestien arrestaties zijn verricht en dat in beslag genomen wer den drie complete persen met een voor distri butie klaarliggende editie, twee krachtige radiozend- en ontvangstapparaten met codes voor post- en radioverbindingen, een lijst met namen van propagandisten en hun indivi- dueele taken, voorts tal van documenten en explosieve stoffen. Als voornaamste figuur van deze illegale actie wordt genoemd Augustin Zorca, die in het bezit was van papieren der Falange en de Katholieke Actie e.d., welke hem vrijheid van beweging garandeerden. Zorca kwam uit Frankrijk en werd door de politie gescha- duwd. Tenslotte werd hij gearresteerd in een huis, waar een vrouwelijke detective van het hulpcorps de plaats van de waardin ingeno men had. In welingelichte kringen is men van oor deel. dat de Spaansche autoriteiten dit com plot zeer hoog opnemen. De bedoeling is blijk baar geweest ongeregeldheden te verwekken en Franco's positie te bemoeilijken terzelfder- tijd, dat de Vereenigde Volken in New York vergaderen, .meldt Un. Press. Amerikaansch voedsel voor Britsche zóne Bevin en Byrnes hebben in New York den emstigen voedseltoestand in de Brit sche zone van Duitschland besproken. De omroep voor het Amerikaansche leger te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat de voedselvoorraden in de Amerikaansche bezettingszone groot genoeg zijn om het Amerikaansche militaire bestuur in de ge legenheid te stellen de Britsche zóne door den dreigenden moeilijken tijd heen te hel pen. Dit is aldus de radio, door Ameri kaansche functionarissen aan de autori teiten in de Britsche zóne medegedeeld. onderscheid vol te houden tusschen den heer Sjahrir, die wel, en ir. Soekarno, die niet in besprekingen zou zijn te betrekken. De republiek ontmoetend als een gegeven der politieke realiteit van het oogenblik, aanvaardt de regeering daarbij haar or ganisatie zooals zij is. Het streven naar een bruikbare zakelijke overeenstemming moet prevaleeren boven meer of mindere waardeering voor bepaalde personen". Enkele vleeschwaren Maandag bonvrij Met ingang van Maandag zullen niet alleen bloedworst, maar ook leverartikelen, nierbrood, zure zult, lever, nier, zwezerik, hart, uier en pooten zonder bon verkrijg baar zijn. De volgende artikelen blijven uitsluitend tegen inlevering van vleesch- bonnen verkrijgbaar. Achter elk artikel is vermeld, welke hoeveelheid men op een bon voor 100 gram vleesch Jkan koopen. Versch rund-, kalfs-, varkens- of schapen- vleesch (zonder been) 100 gram: versch paardevleesch (zonder been) 150 gram; vleesch in blik 4 oz. of ongeveer 112 gram: Meat and Vegetables 8 oz. of ongeveer 225 gram; versche tong van runderen, kalve ren, varkens, schapen en paarden 175 gram; varkenskluiven 330 gram; staart van runderen en kalveren 430 gram; ge rookt en/of gekookt rund-, kalfs-, var kens-, schapen- en paardenvleesch, ge rookte worstsoorten, gebraden gehakt, corned beef, 100 gram; knakworst, ge rookte worst, gerookte worstsoorten 130 gram; tongenworst 165 gram. Extra bon voor gesmolten kaas Waarschijnlijk zal begin December een extra bon voor gesmolten kaas worden be kend gemaakt, waarop voor iedereen, be halve voor kinderen, geboren in 1945 of later, 50 gram verkrijgbaar zal zijn. Aanwijzing suikerbonnen Te beginnen met de periode van 23 No vember tot 7 December zal de aanwijzing van den suikerbon weer normaal in de eerste week van elke veertiendaagsche periode geschieden. De achterstand in de bevoorrading, wel ke was ontstaan tengevolge van de extra verstrekkingen in September, kan eerst in den loop van November worden inge haald. Boter naar Suriname In Suriname zijn de moeilijkheden met de vetvoorziening zoo groot geworden, dat het gouvernement zich genoodzaakt heeft gezien aan Nederland hulp te vragen. In afwachting van het resuitaat van pogingen, welke Suri name elders onderneemt, om in haar be hoefte aan vet te voorzién, zal ons land voór- loopig met de levering van 25.000 kg. In den loop van deze maand helpen den eersten nood te lenigen. De hoeveelheid kan voorloopig slechts ongeveer een honderdste deel zijn van wat ons land zelf in twee weken op den bon verbruikt. Tegen de prijsverlaging der jenever De vakgroep „Logementen en aanverwante bedrijven" heeft in een open brief aan den directeur-generaal voor de prijzen te 's-Gra- venhage stelling genomen tegen de prijsver laging van jenever. De vakgroep erkent, dat een redelijke prijs verlaging niet alleen noodig, maar zelfs on vermijdelijk is Een prijsverlaging van onge veer 10 procent zou dan ook door de vak groep zijn aanvaard. Een grootere verlaging beteekent volgens de vakgroep den ondergang van tal van bedrijven, alsmede bet stimulee- ren van het drankmisbruik. De prijs van een glas jenever bedraagt in de goedkoopere be drijven 0.22, terwijl een glas bier 0.32 kost Het prijsverschil tusschen deze twee catego- riën zal leiden tot drankmisbruik. Haarlem kan weer gerust zijn. De gemeen te heeft voor de brandweer een automati- schen ladderwagen aangekocht, welke op de Groote Markt gedemonstreerd is. De ladder bereikt een hoogte van 22,5 meter en indien het noodig mocht zijn zelfs van ruim 24 meter. De wagen komt in de plaats van den bestaanden, welke met de hand bediend moest worden en gebreken ver toonde. N.V.V. wil bemiddelen in radio-conflict Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft het be stuur van de stichting „Radio Nederland" en het bestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond verzocht deel te ne men aan een onder leiding van het bestuur van het N.V.V. staande bespreking met het doel, te trachten een voor beide par tijen bevredigende oplossing van het con flict bij den radio-omroep te vinden. In een door het stakingscomité uitgege ven commimioué wordt medegedeeld, dat de stakende musici van vele zijden betui gingen van solidariteit en toezeggingen van financieelen steun ontvingen van tal rijke artistenorganisaties. Inmiddels worden maatregelen getrof fen voor het ox-ganiseeren van een reeks concerten door de stakende musici ten bate van de stakingskas. Zondag zullen twee concerten worden gegeven in het Hof van Holland te Hilversum. In andere ste den zijn concerten in voorbereiding. Barakken van concentratiekampen als herinneringsmonument? Leden van de Tweede Kamer vestigen er de aandacht van den minister op, dat van de kampen en barakken, die gedu rende den bezettingstijd gediend hebben als gevangenis of concentratiekamp van de bezettende overheid, en waarin tallooze Nederlanders hevig geleden hebben onder de Duitsche terreur en velen den dood hebben gevonden, er vele nu in gebruik zijn bij het departement van oorlog als ka zerne of anderzins. In vele gevallen, aldus het oordeel van enkele leden, moet dit een minder oirbaar gebruik worden geacht van plaatsen of ruimten, die geheiligd zijn door het leed van slachtoffers der nazi- terrexir. Zij dringen er op aan zulke ruim ten, zooals barakken te Amersf.oort, al thans ten deele te onttrekken aan den mi litairen dienst en haar te behouden als nationaal herinneringsmonument, gewijd aan de nagedachtenis der slachtoffei-s. Het woord is aan. Niet zsche: Eén enkele weg is er op de wereld, dien niemand, kan gaan dan gij. Vraag niet waarheen hij leidt; ga hem.' Het politieke weerbericht van Amerika voor Rusland De Sovjetminister van buitenlandsche zaken, Molotof, heeft volgens Reuter, van hooge functionarissen in Amerika de officieele verzekering: gekregen, dat de buitenlandsche politiek weinig of geen verandering zou ondergaan tengevolge van de republikeinsche overwinning bij de verkiezingen. Ter gelegenheid van de herdenking der October-revolutie heeft Molotof tijdens een receptie op de Russische ambassade aan verschillende vooraanstaande leden van de regeering van Truman gevraagd, wat de uitslag der verkiezingen zou be- teekenen. Naar verluidt hebben ook de ter recep tie aanwezige republikeinsche leiders Mo lotof verzekerd, dat de huidige buitenland sche politiek ongewijzigd zou blijven Naar verluidt zijn de Vereenigde Staten nog niet bereid tot ingrij pende maatrege len tegen het Spanje van Franco, zooals b.v. het toepassen van economische sanc ties volgens het vooi'stel van Wit-Rusland. De Amerikaansche delegatie bij de UNO heeft gisteren de aangelegenheid bespro- keix en hoewel men nog geen definitief standpunt heeft ingenomen, is men toch wel van meening, dat de tijd voor derge lijke maatregelen nog niet rijp is. Russische rubberplanten Twee planten, welke mogelijk een bron voor natuurrubber kunnen voi'men, zijn met suc ces gekweekt, nadat zij uit Kazakstan naar het Noordelijke klimaat van het gebied van Moskou waren overgebracht. Tijdens den oorlog werden met deze beide heesterachtige planten een groot aantal proeven genomen in de hoop een plaatsvervanger te vinden voor den rimboe-rubberboom. De keuze van ge harde variëteiten en het gebruik van speciale meststoffen hebben tot goede oogsten geleid. Russen bombardeeren Mandsjoerijsche stad Na een kabinetszitting van de Chinee- sche regeering heeft Vrijdag generalissimus Tsjang Kai Tsjek een order aan zijn mili taire commandanten uitgevaardigd, dat zij op Maandag 11 November de vijandelijk heden in China en Mandsjoerije moeten staken. Dit bevel „staakt het vuren" geldt niet voor die punten, waar de nationalis tische troepen hun stellingen moeten ver dedigen. Aan het station Manggarai te Batavia arriveerde Generaal Soedirman, Commandant van de ïevublikeinsche strijdkrachten. Zooals bekend werd Generaal Soedirman ten gevolge van een misverstand bij Krandji door de Britsche grenscontrole tegengehouden wegens het ontbreken van passende instructies, waardoor hij zich genoodzaakt zag naar Djokjakarta terug te keeren. Bij aankomst werd generaal Soedirman (links) verwelkomd door generaal-majoor Abdoelkadir (rechts). De generaal was vergezeld van een indrukwekkende lijfwacht waarvan de omvang bevreemding wekte. De besluit van de Chineesche regeering volgt op besprekingen van Tsjang Kai Tsjek met den Amerikaanschen bemidde laar, genei-aal Wavell. In zijn order legde de Chineesche generalissimus er den na druk op dat dit bevel gegeven wei'd om het geduld en het gezag der regeering tot uitdrukking te bi'engen bij de onderhan delingen met de communistische leiding over den vrede. Men verwacht thans dat de communisten er in zullen toestemmen, met de regeering besprekingen te voeren over hun eventueele deelneming aan een coalitie. De Democratische Liga, derde partij in China, heeft onlangs twaalf afgevaardigden naar de beide sti'ijdende groepen gezon den met het voorstel, den strijd te staken. Men vei'ondei'stelt dat deze stap de Chi neesche regeering mede aanleiding heeft gegeven tot bovengenoemd besluit. Grensincident. De correspondent van de Times te Washington verneemt, dat volgens bench- ten te Washington de stad Antoeng, op de grens tusschen Korea en Mandsjoerije, welke onlangs door de Chineesche regee- ringstroepen op de communisten werd ver overd, door zes Russische vliegtuigen ge bombardeerd' zou zijn. Volgens de berich ten zouden Sovjet-kringen het bombarde ment aan een ongelukkige omstandigheid toegeschreven hebben; terwijl de Chineezen er op wijzen, dat de Sovjets de grenslijn precies kennen. Kinderbijslag van f3. van het vierde kind af De minister van Sociale Zaken heeft in de memorie van antwoord op het wets ontwerp tot wijziging van de Kinderbij slagwet medegedeeld, dat hij het verant woord vindt, den kinderbijslag van het vierde kind af op drie gulden per week te stellen. Dit zal een geringe verhooging van de premie noodzakelijk maken, welke dan op 5 Va procent per jaar gesteld zal moeten worden. De minister verklaart, dat 'hij echter het denkbeeld van een progressie ven bijslag nog niet overneemt. Naar officieel wordt bekend gemaakt, heeft Amerika zijn polïtïeken vertegen woordiger in Albanië teruggeroepen. „De Amerikaansche missie", aldus de mededeeling van het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, „heeft het doel, waarvoor zij was uitgezonden, niet kunnen bereiken. De huidige Alba- neesche regeering is bij voortduring niet bereid zich tegenover Amerika te ver plichten door bilaterale overeenkomsten, welke in het geheel geen last voor Albanië beteekenen". Benoemingen bij den Hoogen Raad Tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd mr. dr J. Don- ner, thans raadsheer in den Hoogen Raad. Tot vice-presidenten zijn benoemd mr. N. C. M. A. van den Dries, thans raads heer en mr. dr. W. A. J. M, Fick, even eens thans raadsheer. Tot raadsheeren zijn benoemd mr. P. H. Smits, die tijdelijk het ambt van raadsheer uitoefende, mr. G. H. Feber, thans rechter in de rechtbank te Almelo en mr. A. Rombach, thans ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Verzet tegen verzetsgroepen De geheime radio-omroep van de Jood- sche verzetsgroepen „Stem van Israël" heeft Vrijdagavond in een uitzending medegedeeld dat „een jacht van de Ha- gana op de terroristen van de Irgoen Zwaï Leoemi en de Stern-groep reeds begonnen is". In de uitzending werd niet gezegd hoe deze actie zou worden ondernomen, daar men „den tegenstander niet wilde inlich ten". Ambtenaar der verkeersinspectie vrijgesproken De ambtenaar van de Rijksverkeersinspec tie te Haarlem, L. A. J. G. H., later agent van den autobevrachtingsdienst te Alkmaar, moest voor het tribunaal te Alkmaar verschij nen wegens tegen hem ingebrachte beschul digingen van hulp- en steunverleening aan den vijand. Hij zou lijsten van auto's ter in zage hebben gegeven aan vorderende Duit- scners. Ook zou hij een auto van het Bureau Voedselvoorziening geruimen tijd hebben uit geleend aan een Duitschen officier, die ver bonden was aan den Sicherheïtsdienst. Aanvulling op militaire inkomsten Aan verlofsmilitairen beneden den rang van tweede-luitenant, die verplicht in werkelijken dienst zijn en wier inkomsten na hun opkomst belangrijk minder bedragen dan vóór hun op komst het geval was. kan een aanvulling op de militaire inkomsten worden toegekend. In bijzondere gevallen kan ook aan vrijwillig dienende militairen die evenwel geen beroeps militair zijn. een dergelijke tegemoetkoming worden toegekend De aanvulling wordt niet gegeven aan hen. die als dienstplichtige van de lichting 1945 of van een later jaar in wer kelijken dienst zijn. Voor de tegemoetkoming kunnen slechts in aanmerking komen zij, die kostwinner of medekostwinner zijn. De aanvulling bedraagt niet meer dan het verschil tusschen de militaire inkomsten en de vroegere burgerlijke inkomsten van den militair en ook niet.meer dan noodig is om de totale gezinsinkomsten aan te vullen tot ten hoogste: f 3000.— voor een gezin zonder kinderen: f 3200.voor een gezin met 1 kind: 3400.— voor een gezin met 2 kinderen* 3600.— voor een gezin met 3 kinderen: /"3800 voor een gezin met 4 kinderen en f 4000. voor een gezin met 5 of meer kinderen Onder burgerlijke inkomsten van den mili tair of van de leden van het gezin worden verstaan de volle inkomsten zonder aftrek van loonbelasting, verplichte premies Voor hen. die in de inkomstenbelasting zijn aange slagen. geldt bet inkomen waarop de aanslag is gebaseerd. De militair, die voor een aanvulling in aan merking wenscht te komen, behoort de aan vraag in te dienèn bij zijn commandant. Deze regeling wordt geacht met ingang van 1 Januari 1946 in wei'king te zijn getreden. Japansche eilanden onder de Vereenigde Volken Het "Witte Huis heeft medegedeeld dat de Amerikaansche Regeei'ing bereid Is de Japan sche mandaat-eilanden en eenige andere Ja pansche eilanden waarvoor Amerika verant woordelijkheid op zich neemt als gevolg van den oorlog, onder trusteeschap van de Ver eenigde Volken te stellen, waarbij Amerika dan als bestuursautoriteit zou optreden. Met het oog op de Japansche mandaat eilanden heeft de Amerikaansche Regeering ter inlichting aan de andere leden van den Veiligheidsraad alsmede aan Niéuw Zeeland en de Philippijnen een ontwerp trustee-over eenkomst doen toekomen, wa ai-in de voor waarden zijn opgenomen waarop de Ameri kaansche Regeering bereid is deze eilanden, als strategisch gebied, onder trusteeschap te stellen. Het Witte Huis verklaarde ook dat binnen kort Amerika voornemens is dit ontwerp for meel aan den Veiligheidsraad ter goedkeuring aan te bieden. De Japansche mandaat-eilan den (onder den Volkenbond) zijn ongeveer 600 in aantal. De daaronder vallende eilanden groepen zijn de Marianen, met uitzondering van Guam, dat een' Amerikaansche bezitting is, de Marshal]-eilanden en de Karollnen. In het ontwerp wordt er op gewezen dat de Raad van deii Volkenbond op 17 December 1920 een mandaat had bevestigd van Japan op vroegere Duitsche eilanden ten Noorden van den evenaar, over welke eilanden Japan op zijn beurt had opgehouden ecnig gezag uit te oefenen als gevolg van den tweeden wereld oorlog. De voorwaarden worden opgesomd in een zestiental artikelen. Weermacht-aannemers voor het Bijzonder Hof Vier oprichters van het bouwbedrijf, I- on v. d. B„ die van Maart tot September 1944 door hun firma werkzaamheden hebben laten, uitvoeren aan de Duitsche versteTkingen langs de kust, hebben zich voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam moeten ver antwoorden. De advocaat-fiscaal eischte 5 jaar tegen den 44-jarigen J. H. I en 3 jaar tegen den 36-jarigen M. I., den 48-jarigen J. G van E.. allen uil Amsterdam en den 34- jarigen C. J v. d. B. uit Haarlem. Hij ver zocht alle verdachten te ontzetten uit de open bare rechten, alsmede uit het recht ooit weer een leidende functie te bekleeden in het bouwbedrijf. Uitspraak op 22 November. De Nederlandsche U.N.O.-contributie De Nederlandsche afgevaardigde bij de commissie der U.N O voor administratieve en begrootingsaangelegenheden, mr. Burger, heeft tijdens een vergadering van de commis sie verklaard: ..De percentages, die door de commissie voor contributies voor de ver schillende landen zijn voorgesteld, schijnen naar onze meening over het algemeen geba seerd te zijn op redelijke flnancieel-economi- scbe principes. De voorgestelde percentages toonen duide lijk de bevoorrechte positie aan van een land als b.v. de V. S.. die gespaard zijn gebleven voor oorlogsverwoestingen en bezetting en bovendien het voordeel hebben, dat de be grooting der U.N.O. in hun eigen valuta is vastgesteld. Voor een groot aantal andera landen Is de betaling van contributies ln die valuta misschien moeilijk, door de positie van den dollar Ofschoon het percentage, dat voor Neder land is voorgesteld, een zware last voor ons land beteekent, achten wij ons gelukkig te kunnen mededeelen. dat onze regeering bereid is het percentage van 1.4 te aanvaarden. In dien echter, als gevolg van een voorstel van den Amerikaanschen afgevaardigde, het per centage gewijzigd en ons aandeel verhoudings gewijs verhoogd wordt, behouden wij ons het recht voor om nieuwe instructies af te wach ten." De Engelsche kersttafel wordt wei-voorzien Naar Un. Press meldt, had de Britsche mi nister van voedselvoorziening. John Strachey, dezer dagen een verheugende mededeeling voor de gerantsoeneerde Britten: Tijdens de feestdagen zullen extra rantsoenen beschik baar worden gesteld Naar Strachey verklaar de. zullen dit jaar met Kei'stmis tweemaal zooveel kalkoenen aan de markt gebracht worden dan verleden jaar het geval was. Ook het verdere gevogelte zal in ruimen,mate beschikbaar zijn. Gedurende de Kerstweek zullen de Engelschen voor twee shilling per persoon aan vleesch kunnen besteden, ver geleken met een shilling four pence in do normale rantsoenweek. Het aantal Kerstpud dingen zal, naar Strachey verder mededeel de, twintig procent hooger zijn dan in het afgeloopen jaar en de bakkers zullen speciale toewijzingen ontvangen voor het vervaardigen van Kerstgebak. Uit Palestina en Zuld-Afrika zijn ten be hoeve van de Britsche Kersttafels vijftig dui zend kisten met sinaasappelen onderweg. Strachey was daarmede nog niet uitgepraat: Ieder krijgt anderhalf pond suiker extra en wie het geluk heeft onder de achttien of boven de zeventig te zijn. ontvangt een half pond versnaperingen extra. Vegetariërs zullen in plaats van het extra yleeschraptsoen een overeenkomstige hoeveel heid kaas ontvangen Strachey deelde nog mede. dat de kort ge leden ingevoerde verlaging van het boter- rantsoen per 8 December zal worden inge trokken. Het vetrantsoen zal echter als gevolg van de situatie in de Vereenigde Staten, niet verhoogd worden. Het Krelagehuis Weer in bezit van Bloembollencultuur Het Krelagehuis te Haai'lem is (met uitzondering der garage) door de militai ren aan Bloembollencultuur teruggegeven. De vereeniging heeft het gemist sinds 25 Augustus 1939. Het weekblad schrijft: „De toestand waarin zich gebouw en ter rein bevinden, is niet te beschrijven. Het opnemen der aangerichte schade is sedert een paar dagen in vollen gang. Niets zal onbeproefd gelaten worden om het zoo snel mogelijk in orde te maken, opdat de Beurs „naar de Leidsche vaart" kan wor den teruggebracht. Want, hoewel wij geleerd hebben ge duld te hebben, hopen wij nu te zullen ondervinden de onontbeerlijke medewer king van alle overheidsinstanties, die daar op invloed kunnen uitoefenen, opdat het weer bewoonbaar mf4:en van ons vereen:- gingsgebouw vlot zal verloopen".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1