IJmuider Courant Het Groote Raadsel Ruhrgebied onder controle van zeven? Russische meening over Palestina Scherp protest tegen Soekarno De „Willem Barendsz" bij Madeira 61e Jaargang No. 18481 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 12 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Het verbazingwekkendste is, dat de gansche maatschappij niet in opstand komt op dat woord: oorlog", heeft de groo te Russische denker en auteur graaf Leo Tolstoi gezegd. Dit is op deze pagina onder „Het Woord is aangeciteerd en het zal menigen lezer tot overpeinzing hebben gebracht. Wat is de oplossing van dit raad sel? Het doet zich in dezen tijd raadsel achtiger voor dan ooit. Twee wereldoorlo gen heeft de menschheid achter den rug. Na den eerste, die al tien millioen raen- schenlevens had gekost en ontzaglijke ver woestingen, verarming en ontwrichting van de samenleving veroorzaakt, ontstond inderdaad hevig verzet tegen den oorlog. Maar het had toch te weinig overtuigden aanhang, om blijvende verbetering in de internationale verhoudingen te kunnen be merken. Wel veroorzaakte het de oprichtipg van den Volkenbond, maar toen die onvol doende waarborgen bleek te bieden, ont brak de kracht voor zijn reorganisatie. Een reeks pogingen, alle onder benamingen die een tijdlang indruk maakten, zooals Collec tieve Veiligheid, het Protocol van Genève, het veelbelovende verdrag, dat den Geest \an Locarno opriep en de Ontwapenings conferentie, leidde tot mislukkingen. Ook Briands groote streven bracht geen uit komst. Er stonden niet voldoende toegewij de medestanders achter. En de groote volks- massaas, aanvankelijk even beïnvloed door de groote gedachte van den Volkenbond, keerden zich spoedig af en toonden geen belangstelling meer. Op tal van conferen ties werden groote plannen langzaam maar zeker dood-geredeneerd. Hitier kwam toen en daarmee werd de weg naar den afgrond opnieuw geopend. De Spaansche burger oorlog was een vooroefening en de Ita- liaansch-Abessinische oorlog een experi ment. Gezamenlijk veroorzaakten zij on noemelijk leed en den dood van tiendui zenden. Daarop was de wereld gereed voor den ondergang van millioenen en voor nieu we afbraak der maatschappelijke orde. Hebben wij nu, na den tweeden wereld oorlog, den geestes-staat bereikt waarop Tolstoi doelde? Volstrekt niet. Niemand zal kunnen beweren, dat de maatschappij an derhalfjaar na de tweede wereldramp, verkeerend in de misère en ontwrichting die zij gebracht heeft, eenige neiging toont om in opstand te komen op het woord oor log. Zij heeft genoeg van oorlogsboeken en oorlogsfilms, maar dat verschijnsel kennen wij bij ervaring. Het is tijdelijk van aard. Intusschen wordt er gelaten over oorlogs kansen gebabbeld, hebben de vredesver- eenigingen weer groote moeite om leden en eenig geld voor hun actie bijeen te krijgen en wordt oorlogsspeelgoed alweer in groote hoeveelheid en verscheidenheid aange maakt, blijkbaar om het kind voor te be reiden op den buitengemeen aantrekkelij- ken levensloop, dien het te Wachten staat als wij machteloos mochten afglijden naar Wereldoorlog nr. 3. Een oom, die zulk speelgoed cadeau doet, zou tot zijn neefje kunnen zeggen: „Kijk eens jantje, dit zal je helpen te begrijpen wat wij groote men- schen als den normalen loop van zaken be schouwen. Je ouders zullen natuurlijk alles doen om je een goede opvoeding te geven. De school zal je een boel kennis inpompen. Je zult hard moeten werken. En als je dan braaf je eindexamen haalt mag je in dienst, waar je met ditzelfde soort speelgoed maar dan echt, in het groot kimt leeren omgaan en in de pas loopen met Pietje en Klaasje. Dat is erg nuttig, want er bestaat veel kans dat er dan weer oorlog komt en don schieten ze je dood of blazen je op of verpulveren je, als je nauwelijks twintig bent. Maar misschien heb je eerst zelf nog wat kunnen schieten en daarom moet je nu maar vast goed oefenen met dit kanonne tje. Er zit een veer in; er zijn aardige knik kertjes bij. Niet mikken op de poes, want wij doen aan Dierenbescherming. En ik vergat nog te zeggen, dat je misschien al leen maar krijgsgevangen wordt gemaakt of gedeporteerd. In dat geval, na wat hongerlijden en dwangarbeid, heb je de kans om de veertig te halen en onder je instortend huis te sterven". Ja, het is aardig, oorlogsspeelgoed. Maal ais graaf Tolstoi zich in een minder bewo gen tijd erover verbaasde, dat de wereld niet in opstand kwam op het woord oorlog, verwonderen de strevers naar den vrede zich nu nog meer. Is zelfs de gruwelijkste oorlog wel bij machte, voldoenden indruk op de menschheid te maken om haar den strijd te doen aangorden voor gemeenschap pelijk zelfbehoud? Men zou daaraan moe ten twijfelen, tenzij .wellicht nog een paar jaar van bezinning vereischt worden om de volle beteekenis van het gebeurde in 1940- 1945 te beseffen. Maar als het verzet tegen den oorlog daarna komt, zal het dan krach tig genoeg zijn? Of zal het, evenals in de periode 1918-1940, bezwijken bij gebrek aan steun? H. G. Wells heeft de menschen indertijd vergeleken bij de pinguins: intelligente vo gels, zelfs niet zonder zekere sentimenten en heel nieuwsgierig van aard, maar volko men verstoken van den drang naar collec tief zelfbehoud. Men ziet hen zitten, zei hij, op een breed strand, terwijl hun slachters naderen. Sommigen zien belangstellend toe, roerloos en plechtig, andere klappen zacht jes met hun vleugels. Alle blijven waar zij 'zijn en laten zich afslachten. Zoo ziet men ook de menschen naar parades, vlootrevues en dergelijke trekken, om nieuwsgierig de middelen te bewonderen, waarmee men hen om zeep zal brengen. Het is waar dat Wells een toekomst voor zag, waarin de menschheid tenslotte den oorlog zou hebben afgeschaft en een einde gemaakt aan haar zelfvernietiging. Moge hij gelijk krijgen. Men moet de hoop niet opgeven, al verflauwt zij wel eens bij oogenblikken in dezen tijd. Er zijn lieden, die heelemaal niet naar den blij venden vrede der volken verlangen. Zij vfeezen dat die vervelend zou zijn, bij gebrek aan conflicten en tegenstellingen. Dit heb ik nooit begrepen. Is er geen ruzie genoeg, zonder dat geheele volken el kaar te lijf gaan? Ontbreekt het in het po litieke en maatschappelijke leven aan con flicten en tegenstellingen? Men zou zoo zeggen, dat het er nogal ruim in is gesor teerd. Ook de jeugd pleegt er al wat aan te doen en daarom lijkt het des te overbodiger en gevaarlijker, haar met oorlogsspeelgoed op te voeden tot excessen. Want oorlogen zijn excessen: uitwas en ontaarding van menschelijke geschillen. Federale Unie, hier al menigmaal te ber de gebracht, beoogt niet alleen de welvaart der volken te bevorderen op motieven, die van zeer nuchteren en zakelijken aard zijn, maar heeft tegelijkertijd ten doel, den vrede tusschen de betrokken volken te waarborgen. Alleen de vrede kan trouwens welvaart brengen. Wat de oorlog brengt zal nog duidelijker worden dan het nu al is. R. P. Zondagochtend heeft de Engelsche koning een nieuwe inscriptie onthuld op de ceno taph in Londen, ter herdenking van de gevallenen in de oorlogen van 1914'18 en 1939—'45 Millioenen-debat der vier ministers Volgens een Londcnsch correspondentdoch Bevin zeide, dat hij onmogelijk ac- van het leidende Engelsche conservatieve coord kon gaan met een bedrag van min der dan 62 en een half millioen dollar voor Griekenland. Er werd geen overeenstem ming bereikt. Na een korte bespreking van het ver drag met Finland kwamen de vier minis ters tot overeenstemming over de herstel betalingen van Finland aan de Sovjet- Unie, welke in totaal 300 millioen dollar bedragen. Aan het slot van de bijeenkomst zeide Byrnes: „Morgen moeten wij beslissen over het algemeen principe, of wij van plan zijn deze verdragen te onderteekenen of niet". dagblad „Yorkshire Post" is Engeland be reid toe te stemmen in het deel nemen van de Sovjet-Unie aan de internationale controle en supervisie van de Duitsche industrie in het Ruhrgebied. Hij schrijft: „Wanneer de ministers van buiten landsche zaken 20 November hun besprekingen over Duitschland zullen aan vangen, zal Bevin, naar mijn meemng, voorstellen, de industrieën in het Ruhrge bied onder controle van de groote vier plus Nederland, België en Luxemburg te plaat sen. De industrieën zouden onder het be heer komen van een corporatie of centralen raad met gewestelijke raden voor elke belangrijke industrie. Een dergelijk plan wordt reeds eenige maanden beraamd, maar heeft nu vasten vorm gekregen: Bevin zal er waarschijnlijk op aandringen, dat de Sovjet-Unie in den raad wordt op genomen op twee voorwaarden: 1. Dat de Sovjet-Unie instemt met on middellijke economische eenwording van Duitschland. 2. Dat de Sovjet-Unie verder geen een zijdige actie onderneemt inzake de Duit sche industrie in Oost-Duitschland, in het, bijzonder in Opper-Silezië. Naar aanleiding van het tweede punt schrijft de correspondent, dat de Sovjet- Unie bereid zou zijn andere landen in de contvöle op de Duitsche zware industrie in het Oosten te laten deelen,indien ook Polen en Tsjecho-Slowakije een stem krij gen. Engeland en de V. S. zouden waar schijnlijk geen bezwaar maken, mits Bel gië en Nederland mogen deelnemen", aldus de correspondent. Verschil van millioenen. Tijdens de gisteren gehouden bijeen komst der vier ministers te New York deed zich bij de bespreking der herstelbetalingen van Bulgarije aan Griekenland en Joego slavië een enorm verschil van opvatting voor: Een verschil van honderd millioen dollar! Engeland en Amerika stelden een be drag van 125 millioen dollar voor, dat ge lijkelijk tusschen Griekenland en Joega- slavië zou worden verdeeld. Molotof vond 25 millioen dollar voldoende: Joego-Slavië 16 en Griekenland 9 millioen „Dit is een vreemde situatie", aldus Mo lotof. „Joego-Slavië heeft verklaard, dat het tevreden is met 16 millioen dollar. Waarom zouden wij dan op meer aandrin gen?" Bij wijze van compromis stelde Molotof een totaalbedrag van 30 millioen voor, Militair standpunt In een redevoering ter gelegenheid van den Wapenstilstandsdag, heeft de vroegere commandant van de 3de Amerikaansche Pacific-vloot, admiraal HaLsey, er op aan gedrongen, dat de Ver. Staten weerstand zouden bieden aan „de bekoring tot vol ledige ontwapening". Hij vervovlgde: „Laten wij de atoombom onwettig verklaren, maar nooit de vergis sing begaan het geheim aan iemand anders te geven. In onze handen is het veilig". Socialistische conferentie in Engeland Uit negentien landen arriveerden in het afgeloopen weekeinde de socialistische lei ders in Bournemouth voor een geheime in ternationale socialistische conferentie, die Maandag geopend werd. In Britsche Labourkringen hèerscht eenige bezorgdheid dat deze conferentie een splitsing in Westelijke en Oostelijke „blokken" zal veroorzaken, gelijk het ge val was met de Parijsche vredesconferen tie. Teneinde dit te vermijden is men van plan voor te stellen dat de vergadering slechts besluiten zal nemen met algemeene instemming en geen meerderheidsbesluiten. De eerste dag der conferentie was in hoofdzaak gewijd aan de bespreking van de vraag, of de Duitsche sociaaldemocra tische partij onmiddellijk mag worden toegelaten. Uit besprekingen der gedele geerden bleek dat de oppositie hiertegen grooter is dan men aanvankelijk ver wachtte. Sommige Europeesche socialisten waren er zelfs huiverig voor de Duitschers als waarnemers toe te laten. Met name de afgevaardigden van Zwitserland en België verklaarden dat toelating op dit tijdstip voorbarig genoemd kon worden. WAPENSTILSTANDDAG IN BELGIë. Ter gelegenheid van den verjaardag van den wapenstilstand van 1918 heeft in Brus sel een indrukwekkendé plechtigheid plaats gehad voor het graf van den onbe kenden soldaat, waar tevens een rouw kapel was opgericht voor de slachtoffers van den tweeden wereldoorlog. De prins-regent legde een krans op het graf, terwijl een minuut stilte in acht genomen werd. Verschillende afvaardigin gen van het leger, het Roode Kruis, de verzetsbeweging, enz., defileerden. Ook in andere steden van België hadden herden kingsplechtigheden plaats. AANVOER VAN HOUT. Het Nederlandsche s.s. Winsum is uit Wasa voor de papierfabriek aangekomen met 1354 vadem hout. Truman en de Republikeinen President Truman heeft heden in een verklaring gezegd, dat de huidige Ameri kaansche politiek door hem en den minis ter van buitcnlandsche zaken, Byrnes, als een nationaal program met den steun van zoowel de democraten als republikeinen zal worden voortgezet. „De leden van beide partijen, zoowel binnen als buiten het congres, hebben in raden deelgenomen aan het voorbereiden en het uitvoeren van de buitenlandsche politiek van onze 'regeering. Dit was een nationaal en geen partijprogram", aldus Truman, „en het zal een nationaal pro gram blijven, zoover het den minister van buitenlandsche zaken en mij betreft. Alleen door de voortdurende vastbeslo tenheid om de belangen van het land bo ven andere te stellen kunnen de proble men worden opgelost. Onze groote innerlijke kracht en onze vooraanstaande positie in de wereld zijn niet, zooals sommigen te gemakkelijk aan nemen, onvernietigbaar". In antwoord op vragen zeide Truman, dat hij niet het voornemen heeft veran deringen in de regeering aan te brengen. Republikeinsche leiders hebben verklaard, dat zij het aanbod van Truman om samen te werken, gaarne aanvaarden. Graaf van Bylandt gezant in Rome? Uit Batavia wordt vernomen, dat rar. W. K. F. graaf van Bylandt omstreeks 1 De cember zijn functie van politiek adviseur van den luitenant gouverneur generaal zal neerleggen en naar Nederland zal vertrek ken in verband met het feit, dat hij een benoeming van gezant te. Rome kan ver wachten. Het woord is aan. Bernard Shaw: Vrijheid beteekent verant woordelijkheid. Daarom vreezen de meeste men schen haar. De Tooneelvereeniging Postaal Genoegen, be staande uit P.T.T.-personeel, geeft a.s. Zondag avond 17 November een uitvoering in Hotel Vreeburg te Bloemendaal, waarvan het batig saldo ten goede komt aan het herstellingsoord voor oorlogsinvaliden te Heemstede. De muziek- vereeniging De Kruidnoten verleent haar me dewerking. Mary Churchill is verloofd. Dit bericht heeft den bodem ingeslagen van de geruch ten over een op handen zijnde verbintenis van Churchill's dochter met Prins Karei vanBelgië. De gelukkige blijkt een Engelsch kapitein te zijn, Christopher Soa- mes genaamd. „Onafhankelijkheid of onder U.N.O.-beheer" Schending der grondwet „Stalin redde Weenen" Oostenrijk vraagt alleen te worden gelaten In een toespraak tot burgerlijke autori teiten in Zürich heeft de burgemeester van Weenen, dr. Körnev, verklaard, dat Weenen „ingesloten was als een vesting en de zóne-grenzen zoo onbarmhartig gesloten waren, dat een normale distributie van goederen onmogelijk te organiseeren is". In feite heeft men den indruk dat Oosten rijk niet meer bestaat. Volgens dr. Körner kan Oostenrijk geen democratie zijn, want het is niet vrij. Hij ging voort met te zeggen, dat Oostenrijks tegenwoordige toestand zoo is, dat het land niet verder vooruit kan komen. Dr. Körner verklaarde, dat „Weenen verhon gerd zou zijn, indien generalissimus Stalin, op wien in een kritiek oogenblik een be roep was gedaan, de stad niet had gered". De burgemeester vermeldde verder moor den en aanrandingen, die bedreven wor den door vreemdelingen, die dikwijls in Russische uniformen verkleed zijn en hij besloot zijn rede met te zeggen, dat „als Oostenrijk alleen gelaten zou worden het zich spoedig genoeg zou herstellen". Waarschuwing werkt averechts De waarschuwing van generaal Lucius Clay, militair gouverneur in de Amerikaansche be zettingszone. tot de Duitsche autoriteiten die belast zijn met de denazificeering, dat het Amerikaansche bestuur zelf de zuivering zal overnemen indien de Duitsche overheid niet met meer verantwoordelijkheid tewerk gaat, heeft tot gevolg gehad, dat in twee staten der zóne, n.l. in Wurttemberg-Baden en Beieren, de ministers voor de denazificeering hun ont slag hebben ingediend Dezelfde functionaris voor den staat Groot- Hessen, Gottlieb Binder, heeft verklaard, dat hij niet van plan was af te treden. De besprekingen te Cheribon zijn Maan dagmiddag om 3 uur plaatselijken tijd be gonnen. De leden van de commissie-gene raal werden ontvangen door dr. A. K. Ga- ni en mr. Sjarifoedin, aldus meldt AFP. De Unie van Indonesische politieke par tijen te Sydney heeft een protest opgesteld tegen de wijze, waarop Nederland de on- drehandelingen met de Indonesische repu bliek voert, In het manifest, geteekend door dr. Satoerdinata, wordt verklaard, dat het verleden van den heer Soekarno voor de Nederlanders reden behoorde te zijn hem te verwerpen. Dit protest werd in latere berichten ech ter in twijfel getrokken. De stichtingen „Indië in nood" en „Rijkseenheid" hebben het volgende tele gram gezonden aan den minister-president- Dr. L. J. M. Beel: „Geven namens tienduizenden loyale Nederlanders tevens Indië-kenners uit drukking aan diepe verontwaardiging over gepubliceerde Nederlandsche voorstellen betreffende erkenning republiek onder den fascistischen oorlogsmisdadiger Soekarno stop Protesteeren krachtigst tegen politiek commissie generaal voortgaande in de lijn politiek Schermerhom-Van Mook die tot gevolg heeft een vernietigd koninkrijk waardoor millioenen ingezetenen van In dië worden prijsgegeven aan fascistische onderdrukking ellende en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermijnd stop beschuldigen dit kabinet en in het bij zonder commissie generaal schending grondwet en ontrouw ambtseed waartegen 'straf bedreigd is". Prof. Schermerhorn heeft gisterenmiddag afzonderlijke besprekingen met Soekarno en Hatta gevoerd. De politieke onderhandelingen werden gisteren om 17 uur plaatselijken tijd ver daagd, zonder dat de voornaamste kwesties bij de besprekingen aan de orde waren ge komen; er was zeer geringe vordering ge maakt. Er werd overeengekomen dat de politieke besprekingen hedenochtend vroeg voor het begin van de plenaire zitting zouden wor den hervat. Botsing met goeden afloop te Haarlem Hedenmorgen1 had op den hoek Wagenweg Jordensstraat een botsing plaats, die verwon derlijk goed is afgeloopen. Een autobus van Maarse en Kroon, die met matige snelheid uit het Florapark kwam, verleende geen voor rang aan een vrachtwagen, die met grootere snelheid van het Houtplein kwam en onvol doende afremde bij dit gevaarlijke kruispunt De autobus was den Wagenweg reeds half overgestoken, toen zij door den vrachtwagen van opzij werd aangereden en tegen de pui van het reisbureau, hetwelk zich daar bevindt, knel werd gezet. Tot ieders groote verbazing kwamen alle passagiers ongedeerd uit de behoorlijk inge deukte autobus, op een paar kinderen na die eenige zeer lichte schaafwondjes hadden op- geloopen. Ook de chauffeurs van beide wagens kwamen met den schrik vrij. De bestuurder van den vrachtwagen bleek geen rijbewijs hebben. De UNO-commissie voor de beheerskwestie is Maandag: opnieuw in vergadering ge weest, thans om de Sovjet-Russische mce- ning over dit onderwerp te hooren. De Rus sische vertegenwoordiger, Nikolai Novikof, verweet de mandaat-hebbende landen dat zij gefaald hebben in het samenstellen van een beheersraad, ofschoon zij er tijd ge noeg voor hebben gehad. „Een jaar is reeds verloopen sinds de conferentie van San Francisco en nog is geen regeling voor alle vroegere mandaatgebieden ontworpen", al dus Novikof. Hij betoogde verder: „De kwestie dient niet langer te worden uitgesteld en de Sovjetdelegatie zal er zoi-g voor dragen, dat de beheersraad zal worden gevormd tijdens de zitting van de algemeene vergadering". „Eén ding is zeker, zoo ging Novikof voort, de poging van de Britsche re geering om de Palestijnsche kwestie op te lossen door middel van onderhan delingen met de V.S. en Joodsche en Arabische groepen buiten de Vereenig- de Volken om is in strijd met de prin cipes van het Handvest. Het lot van Palestina mag niet langer onbeslist blijven. Er zijn twee mogelijkheden: het land moet onafhankelijk worden of onder beheer der UNO komen". Ten aanzien van het verzoek van Z. Afrika om Z.W. Afrika te mogen inlijven zeide Novikof, dat zulks een inbreuk op het hand vest zou beteekenen. Lidmaatschapsaanvragen Maandagavond is de politieke commissie van de algemeene vergadering der UNO opnieuw bijeengekomen ter beraadslaging over de resolutie van de sub-commissie om de afgewezen lidmaatschapsaanvragen van Weerbericht TIJDELIJK HARDE WIND Verwachting geldig tot Woenisdiagawomd Wisselende bewolking met emkele buien. Langs de Waddeneilanden tijdelijk stormachtige, overigens kirachtige tot matige wind tusschen Zuidwest en Noordwest. Morgen overdag iets kouder. Ravensbrück „De bel der vrouwen" Op drie December zal te Hamburg het pro ces beginnen tegen de beulen van het vrou wenkamp Ravensbrück. Voor het gerechtshof, dat zal bestaan uit een Britschen generaal, drie andere opperofficieren, een Franschen en een Poolschen rechter, zullen negentien beschul digden verschijnen, van wie de S.S. kolonel Fritz Suhren, dr. Rosenthal, de 24-jarige Theodora Binz bij wie vergeleken Irma Greese uit Beisen een zacht meisje was en Carmen Mory de belangrijksten zijn. Onder de getuigen bevinden zich Odette Samson, wier schuilnaam Churchill was een pseudoniem dat haar het leven redde Geneviève de Gaulle, nicht van den generaal, miss Laguardia, zuster van den directeur der UNRRA en gravin Razynski, familielid van den vroegeren Poolschen minister van Buiten landsche Zaken. De verdachten staan terecht wegens hun verantwoordelijkheid voor den dood van honderdduizend vrouwen. Zoo zullen de gebeurtenissen, die dit kamp zelfs bij de Duitschers den naam van „de hel der vrouwen" hebben bezorgd, nog eenmaal uiteengerafeld worden en zal het onbeschrijfe lijk lijden van tienduizenden' en tienduizen den vrouwen van alle nationaliteiten her leven. Albanië, Eire, Portugal, Trans-Jordanië en Buiten-Mongolië weer voor den Veilig heidsraad tè brengen. Tsjecho-Sfokawije stelde een amende ment voor, dat de opname van die landen „strikt van hun respectievelijke verdien sten, vooral in den loop van den tweeden wereldoorlog" zou afhangen. Met 42 tegen 0 stemmen en 7 onthou dingen besloot de commissie de afgewezen aanvragen opnieuw aan den Veiligheids raad voor te leggen. Frankrijk zal spoedig vrij rooken In het begin van het volgend jaar, vermoedelijk in Februari zal de verkoop van tabak in Frank rijk vrij zijn van distributie. Bij navraag bij het ministerie van financiën bleek, dat Frankrijk al zoo spoedig dit rookers- ldeaal bereiken kan, omdat het voor een zeer groot deel tabak van inlandschc teelt gebruikt. Voor den oorlog kwam van de totaal verbruikte hoeveelheid ruwe tabak van ca. 60.000 ton per Jaar, 31.000 ton uit Frankrijk zelf. 11.000 uit Algiers en 18.000 ton uit het buitenland. Momenteel krijgen de Fransche mannen 8 pakjes van 20 sigaretten per maand op de bon en de vrouwen 2 pakjes. Wanneer men bedenkt, dat er ca. 13 millioen tabakskaarten voor mannen in omloop zijn en ca. 14 millioen kaarten voor vrou wen. is het niet verwonderlijk dat men aan neemt, dat een goed deel van de zwarte markt vla deze dameskaarten voorzien wordt. De ofli- cleele prijs voor een pakje Fransche sigaretten is thans fr. 25, op de zwarte markt kosten zij ongeveer 100—120 fr. en Amerikaansche sigaret ten 180200 fi. Indien de productie en bevoor rading aan de verwachtingen beantwoorden, neemt men aan, dat met het vrijgeven van den verkoop, de zwarte markt voor Fransche siga retten zal verdwijnen en voor buitenlandsche merken zeer in belangrijkheid zal afnemen. Hoogcre uitgaven voor buitenlandsche zaken In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de rijksbegrootingen voor Buiten landsche Zaken wordt de aandacht gevestigd op de zeer sterke verhooging van de uitgaven voor Buitenlandsche Zaken, vergeleken met den toestand voor den oorlog. In werkelijk heid zullen de uitgaven nog hooger zijn, om dat .een post als het kandeel van Nederland in ae kosten van de Vereenigde Volken pro memorie geraamd is. Men zou in elk geval gaarne nadere inlichtingen ontvangen, waar uit ongeveer kan blijken van welke orde van grootte het Nederlandsche aandeel zal zijn. Men begreep, dat de werkzaamheden op in ternationaal gebied in belangrijke mate zijn toegenomen. Een vermeerdering voor de uit gaven van onze vertegenwoordiging in het buitenland achtte men dan ook onvermijde lijk, doch men meende de vraag te mogen stellen of bij de bepaling van de verblijfsver goedingen niet hier en daar te royaal te werk gegaan Is. Verscheidene leden vestigden voorts de aan dacht op de hooge kosten, verbonden aan de militaire missies in verschillende landen en in het bijzonder op die van de missie te Ber lijn. IJmuiden Alles wel aan boord De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: „De drijvende traanfabriek vaart thans langs Madeira met een snelheid van goed tien mijl per uur. Alles is wel aan boord. De dokter maakt tot nu toe een plezierreisje en we zullen hopen, dat het zoo blijft. - Een eerste evenement maakten we mee, toen de jagers AM 1, 2 en 5 in open zee op 100 mijl afstand van de kust aan het moeder schip vastmaakten en olie en water over namen. Waschgoed werd overgegeven en pro viand ingeslagen. Nu varen zij verzadigd nagst ons Het is een knap stuk zeemanswerk geweest! Het is een prachtig gezicht onze „kinderen" zoo hun aanhankelijkheid te zien betuigen en wij als „moeder" voelen ons blij en gelukkig, wetende te behooren tot het groote walvischexpeditiegezin, waarvan wij hier voor de eerste maal de manifestatie mee maakten. Weliswaar zijn niet alle vangsche- pen aanwezig, maar het is een heele gerust stelling te weten, dat zij ons niet vergeten en onze nabijheid zoeken De jagers AM 6. 7 en 8 stoomen ons met slechts vier dagen ver traging achterop en ook ontvingen wij be- richt, dat de jagers AM 3 en 4 rechtstr«pks aangekomen. Daar zullen wij hen begroeten en zal het gezin heelemaal compleet zijn. De „Walvischcouranf" is een graag gelezen blad. De bemanning wordt op deze wijze da gelijks op de hoogte gehouden van het wereld nieuws, dat wij radiografisch ontvangen. Behalve de avondwijding, die door onzen dominee wordt verzorgd, worden er lezingen en filmvertooningen gehouden, zoolang we niet op de walvisch kunnen jagen, afwisse ling genoeg aan boord. Ook de winkelier heeft niet te klagen over belangstelling, Het is een komen en gaan van klanten, die vrijwel alles kunnen krijgen, wat het leven veraan genaamt. van borstrokken (die we nog niet noodig hebben, maar straks in de kou des te meer) tot cigaretten toe. En om de bonnen behoeven we ons niet bezorgd te maken, al past de winkelier een eigen distributie systeem toe. zoodat niemand bevreesd be hoeft te zijn bij anderen achter te worden gesteld. Het is prachtig weer De stemming is uit stekend en bij het naderen van den evenaar wacht ons het groote feest: Neptunus begint zijn baard al te kammen!" uit Montevideo behouden in Kaapstad zijn Loonbelasting van deelvisschers Bij beschikking van den minister van Financiën is, ingaande 19 November een wijziging gebracht in de veertiende Uit voeringsbeschikking Loonbelasting 1940 terzake van heffing van loonbelasting op de verdiensten van deelvisschers. Deze wij ziging heeft ten doel de heffing van loon belasting meer te doen aanpassen aan de huidige verdiensten der deelvisschers en meer dan tot dusver rekening te houden met hetgeen op den in de toekomst op te leggen aanslag in de inkomstenbelasting is vooruitbetaald, waardoor in menig ge val voor den aangeslagene betalingsmoei lijkheden worden ondervangen of geringer worden gemaakt. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN Te Scheveningen kwamen geen motorloggers binnen De vangstberichten van hedenmorgen luidenSCH 190 12 netten in voor 1 kantje. SCH 275 2 kantjes, SCH 180 20 kantjes, SCH 103 5 kantjes uit de halve vleet, gisteren 136 kantjes, SCH 64 10 netten in voor niets, gisteren 32<V kantjes. SCH 242 geen vangst, SCH 95 136 kant jes uit 40 netten. SCH 341 30 kantjes uit de halve vleet, SCH 402 2 kantjes uit de halve vleet, SCH 254 25 kantjes nog 20 netten halen, SCH 20 25 kantjes, SCH 264 40 netten in voor 50 kantjes, SCH 443 40 netten in voor 40 kantjes. SCH 141 nog halen. SCH 333 30 kantjes uit de halve vleet. SCH 120 40 kantjes uit de halve vleet. SCH 125 20 kantjes. SCH 223 eerste netten weinig vangst, SCH 39 60 kantjes uit de halve vleet, Sch 200 85 kantjes, SCH 201.00 kantjes, SCH 332 25 kant jes, SCH 104 60 kantjes. SCH 53 100 kantjes uit de halve vleet.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1