Nederland en de problemen op internationaal gebied Slowakije het bonvrije luilekkerland Het Rijksmuseum herbergt „geweven schilderijen Duitschers stellen Amerikanen teleur Genootschap als baken voor actief beleid GEBOREN uit de synthese tussehen twee verschillend gegrondveste doch op een gelijk doel gerichte overtuigingen, die on der bezettingstijd reeds in Nederlandsche kringen ontstonden, is het Genootschap voor Internationale Zaken tot praetische werkzaamheid gekomen en belangstelling in den momenteelen stand dezer werk zaamheid die ongetwijfeld door vele onzer lezers zal worden gedeeld was voor ons aanleiding een bezoek te brengen aan het secretariaat van het Genootschap in Den Haag', teneinde verslag- te kunnen doen over de dingen, die op dit oogenblik het onderwerp van de activiteit of de interesse zijn. Plannen, Dit secretariaat, dat veertien employés omvat, is al van het begin gedoken in een overvloed van werkzaamheden, waarvan de uitbouw der organisatie en de introduc tie van het Genootschap in alle kringen die daarvoor in aanmerking kwamen, een belangrijk deel leverden en nog leveren. De publïcatie*van een reeks manuscripten over belangrijke problemen is intusschen in vollen gang gekomen. Vijf van de voor- loopig op 24 geraamde aparte publicaties hebben reeds het licht gezien, n.J. „Volleen- bond en Vereenigde Naties", „Het Indo nesische vraagstuk en de Amerikaansche pers", „De Internationale organisatie van het Europeesch vervoer", ^„Het verdrag tussehen Nederland en België van 1839" en „Het Indonesische vraagstuk en de Brit- sche pers". De uitgave der andere werkjes isin voorbereiding. Tevens staat op .'stapel een tijdschrift, dat waarschijnlijk in Januari zal verschij nen en zal worden uitgegeven in samen werking met de Vereeniging voor Herstel der Internationale Rechtsorde. Dit tijd schrift zal zijn opgezet in een vorm, die geschikt is voor een zoo groot mogelijken verpreidingsradius, ook in het buitenland, waartoe ook artikelen in andere talen zul len worden opgenomen. Het zal gedistri bueerd worden op een wijze, die waarbor gen biedt voor het bereiken van een zoo groot mogelijken lezerskring. Bovendien zal binnenkort vanwege het Genootschap een veertiendaagsch bulletin worden uitge geven, waarin de bijzondere gebeurtenis- sen op internationaal terrein van de afge- loopen periode in excerpt zullen worden weergegeven met eventueele commentaren. Een aideeling documentatie van dit secretariaat is intusschen ook reeds tot actie gekomen, die voorloopigmog zeer in tern is bedoeld en voornamelijk de uit gave van het bulletin en de informatie der kringen en personen van het Genoot schap zal verzorgen. Of de werkzaamheden van de documentatie mettertijd zullen worden gericht op mogelijkheden tot in lichting van buiten het Genootsohap lig gende organen, is een vraag die niet kan worden beantwoord en welke voornamelijk zal worden bepaald door den groei en de steeds verder reikende organisatie van het Genootschap, die in^het verschiet liggen doch niet met tijdsbepalingen zijn af te meten. Contacten en structuur. De contacten 'in het binnenland worden organisatorisch gelegd door de oprichting van afdeelingen, discussiegroepen genaamd van wege den bijzonderen aard hunner ac tiviteit. Zij worden samengesteld uit ge selecteerde belangstellenden, die onder leiding van deskundigen bepaalde onder werpen aan debat onderwerpen. In gevorderden staat van Voorbereiding verkeeren afdeelingen in Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Enschede, Hengelo, Eindho ven en Tilburg. Besprekingen voor de op richting van afdeelingen te Arnhem, Maastricht en Breda zijn loopende. On langs is in samenwerking met een 30-tal bekende deskundigen op het gebied der in ternationale verhoudingen, een programma opgesteld van discussie-avonden, welke in den winter van 1946-1947 door de afdee lingen zullen worden gehouden. Elke af- deeling vormt een, of indien mogelijk meer discussiegroepen van maximaal 30 perso nen. Het hoofdkenmerk dezer groepen is, dat de deelnemers vertegenwoordigers zijn uit zooveel mogelijk versohillende maat schappelijke en politieke geledingen. Per avond wordt een bepaald onderwerp door een deskundige ingeleid en daarna door de groep, die uit haar midden een discus sieleider benoemt, uitvoerig besproken. De voor het seizoen 1946-1947 vastgestelde onderwerpen zijn: Het Duitsche vraagstuk, Het Russische vraagstuk, Nederlarfd in Europa, Nederland en België, Pacii'ic-pro- blemen, Nederland in de Pacific, De poli tieke beteekenis van Volkenbond en UNO, Nederland en Amerika. Met het buitenland wordt contact ge zocht in de eerste plaats door introductie bij de buitenlandsche gezanten en ambas sadeurs, in de tweede plaats door overleg met de zustervereenigingen in het buiten- Volgens radio Moskou is in de buurt van Moskou de bouw van het eerste Sovjet Russische luchtschip na den oorlog voltooid. Het lucht schip is 48 meter lang, bijna 15 meter hoog en is nitgerust met twee motoren, elk van 1700 p.k. Het kan 10 tot 12 passagiers vervoeren en een gemiddelde snelheid van 100 kilometer per uur bereiken. De maximaal bereikbare_ hoogte be draagt 4.5 kilometer. De Daily Telegraph meldt, dat de legatie van Irak te Londen een waarschuwing heeft ont vangen van Joodsehe „terroristen", dat het ge bouw der legatie zal worden opgeblazen. Een desbetreffende bekendmaking werd Zaterdag voor een week op de voordeur van het gebouw aangeplakt. Volgens hei Fransche persbureau AFP heerseht er bij Bl-itsche officieren en functiona rissen aan den contröleraad ernstige ontevreden heid over de Brltsohe politiek ten aanzien van Duitsehland. Onder hen zouden thans drie stroomingen be staan. waarvan de eerste een algeheel loslaten van de overeenkomst van Potsdam wil. Een tweede groep zou de Britsche bezettingstroepen Uit Duitsehland willen terugtrekken en de Duit- schers aan hun lot overlaten, terwijl een derde, thans nog zeer kleine, groep bezig is over te gaan tot het Fransche standpunt, dat het Ruhr- gebied het probleem vormt, omdat van zijn kolenrijkdom de wederopbouw van Europa afhangt. President Truman heeft naar aanleiding van de geruchten, als zou generaal Eisenhower bin nenkort aftreden als chef van den Amerikaan- sehen generalen staf, verklaard dat hij niet dacht dat deze geruchten gegrond waren. Heïnrïch George, de voormalige staatstoo- neelspeier, intendant van het Be.rlijnsche Schil ler theater en filmacteur, is kort voor het be ëindigen van zijn 53ste levensjaar op 27 Sep tember j.l. In een interneeringskamp in de Sovjet-Unie overleden. Zijn laatste grooie filmrol was ..Der Postmeister". Domingo Espinel, ambassadeur van Columbië te Moskou, heeft plotseling zijn functie neerge legd en is naar Bogota teruggekeerd. Hij wei gerde aan de pers een oorzaak aan te geven voor dezen overhaasten terugkeer. Espinel. stelde echter een spoedige „sensatloneele verklaring" In het vooruitzicht. land, welke een bron van inlichtingen vormen en tevens de mogelijkheid bieden tot verwezenlijking van bet officieuse internationale contact, buiten de regce- ringskanalen, Tenslotte zijn vermeldens- waax-d de Studieconferenties, die op be paalde tijden zullen worden gehoudèn en waarvan de eerste reeds heeft plaats ge had te Baarn, begin April van dit jaar. Het Nederlandsch Genootschap voor In ternationale Zaken is aldus op veelbe lovende wijze aan het werk getogen en heeft daarmee een hiaat gevuld, dat voor heen een belemmering voi-mde voor de in- trede van Nederland in het internationale actieve leven. Waar passieve neutraliteits politiek onder dwang der evolutie plaats heeft gemaakt voor een actief beleid, hiermede een fundamenteel houvast ge legd, waarop de nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van Nederland temidden van het internationale leven kunnen worden gebaseerd in weliswaar informatieven, doch zeer zeker productieven geest, die de positie van ons land niet anders dan ten goede kan komen. Het is misschien dienstig te vermelden, dat de financieele positie van het Genoot schap voornamelijk steunt op particuliere giften en haar middelen dus put uit de bron, die geslagen is door de belangstel ling van het Nederlandsche volk voor de problemen, waarmede het Genootschap zich bezig houdt. Hoe dieper en duidelijker die belangstelling zal zijn, des te grooter zullen dus de middelen worden, waarmede kan worden gewerkt tot heil van land en volk en daardoor tot heil van een wereld gemeenschap, die als voornaamste zegen een innig begrip tussehen de volken van noode heeft. Ongeluk bij militaire actie Aneta meldt uit Batavia: Tijdens een mili taire actie in de omgeving vam Pare Pare op I November j.l. ontplofte een mortier-granaat boven de eigen, troepen, doordat deze na het afvuren met een boomtak in aanraking kwam. Aan Nederlandsche zijde vielen als gevolg van dit ongeluk twee dooden, terwijl tien mili tairen werden gewond. Joodsch meisje tot drie jaar veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft vonnis gewezen tegen het 20-jarige Poolsch-Joodsehe meisje Th. M. J. J. uit Am sterdam, dat zich in 1943 en 1944 tén behoeve van den Sidherfieitsdïenst bij politieke ge vangenen had laten opsluiten, de gevangenen uithoorde en^an hun mededeelingen aan den D. overbracht. Voorts had zij bemiddeling verleend bij de arrestatie van een Joodschen buurjongen, die nimmer uit de Duitsche con centratiekampen is weergekeerd. Er was 15 jaar tegen haar geëisc'ht. Het Hof veroordeel de haar tot 3 jaar, omdat het van meening was, dat deze ernstieg feiten haar slechts ten deele kunnen worden aangerekend. Zij was slechts 17 jaar oud' en het Hof achtte het aan nemelijk, dat zij gehandeld heeft in zeer grooten angst voor deportatie naar Polen en omdat zij voorts sedert haar tiende jaar voortdurend onder den psychischen druk van de Duitsche terreur en vervolging heeft gestaan. Ontslag van Dr. H. M. Hirsch- feld ongedaan gemaakt Bij Koninklijk Besluit van 8 November heeft de Koningin, in overeenstemming met de conclusie van het'advies van de afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State, het beroep van dr. H. M. Hirsehfeld tegen het hem verleende ongevraagde eervol ontslag als secretaris-generaal van de voor malige departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissche- Tij gegrond verklaard en de beschikking van 10 Mei, waarbij hem ontslag werd verleend, vernietigd. Het aantal aanvragen voor radlo-telefoon- gesprekken met Indië is zoo groot, dat de spreek tijd voor familiegesprekken tot drie en voor za- kengesprekken tot zes minuten beperkt moet worden. Bratislava aan de Donaude hoofdstad van Slowakije. In Tsjecho-Slowakije De Slowaken zijn thans „democraten" tf-^VERAL in Tsjecho-Slowakije zijn de we voor het grootste deel een agrarische in A nnnlrolc+natori .imnni nn I ciaot TVTetf Vioi crotmlcf Aai -\xr& Vi/sf mi cfnnA étalages in de winkelstraten •■mooi verlokkend. Rantsoeneering van eleetrische energie schijnt er niet te bestaan, want des avonds ziin de prachtige uitstalkasten hel verlicht. De menschen verdringen zich voor de ruiten om van al dat schoons te genie ten, dat voor het meerendeel echter onbe reikbaar blijft. Want in de republiek van dr. Benesj 'heerseht hetzelfde euvel als hier te lande: de prijzen zijn te hoog en de koop kracht is te gering. Voorden vreemeling, tenminste wan neer hij over deviezen beschikt, is er veel te koop. In het bijzonder wanneer hij zich de verre reis naar Slowakije wil getroos ten. Want merkwaardigerwijs: in één land gelden twee volkomen verschillende syste men. In het eigenlijke Tsjechische gebied, in Bohemen, is vrijwel alles op den bon en in Slowakije is bijna alles vrij. „Hoe is dat mogelijk?" hebben wij aan verschillen de Tsjechen en Slowaken gevraagd. „Kijk eens", zei een Tsjech, „we hebben hier wel één land, maar in werkelijkheid zijn er twee volkomen zelfstandige deelen. Slowa kije heeft een eigen bestuur; alleen naar buiten treden we als een eenheid op. De Slowaken hebben net gedaan alsof ze ver schrikkelijk aim waren. Ze zijn door ons rijkelijk bedeeld en door de UNRRA vol gestopt. Met het resultaat dat men in Slo wakije nu leeft als in luilekkerland. Daar om kent men daar slechts voor een heel enkel artikel het punten-systeem. Vrijwel alles, -van snoepgoed tot dameskousen, is daar vrij verkrijgbaar!" Een Slowaak vertelde ons hetzelfde, maar met andere woorden. „Wij zijn een spaarzaam, een zuinig volk. Wij hebben weinig industrie en veel landbouw. Dj Tsjechen hebben ons vroeger zooveel mo gelijk industrie onthouden en daardoor zijn „Malino maakt historie" De Regeeringsvoorlic-htingsdienst heeft een brochure uitgegeven onder den titel „Malino maakt historie", die een beknopt overzicht geeft van wat er op de Malino-conferentie ter tafel kwam. Naast vele foto's, vinden we een opsomming van de afgevaardigden der verschillende ge bieden en bevolkingsgroepen en een korte karakterisêering van hun politieke gezindheid, die in de beschouwingen over de verschillen de zittingen, nader geïllustreerd wordt door citaten uit hun redevoeringen. Het ls ons inziens jammer, dat van de meer belang rijke dezer redevoeringen geen langere pas sages zijn opgenomen. Trouwens over het al gemeen genomen is deze brochuTe als verslag over een conferentie, die „historie heeft ge maakt", wel wat aan den beknopten kant. Hetgeen niet wegneemt, dat zij zeer lezens waardig is. Tapijten van vroeger en tapijten van thans H Amsterdam is na Parijs de eerste stad, die de groote tentoonstelling van Fransche wandtapijten te aanschouwen krijgt. Deze tentoonstelling, „De wandtapijten der Fran sche kathedralen en paleizen em.de tapijt weefkunst van heden" omvat ruim 130 ta pijten en beslaat bijna de geheels boven verdieping van het Rijksmuseum. t Tat de oudste wandtapijten ter we reld behooi-t de Suite der „Apocalyp se", de Openbaring van Johannes, uit Angers, waarvan drie tafereelen op de tentoonstelling te zien zijn. Deze serie behoort tot de zeldzaamste kunst schatten ter wereld. Eveneens tot de oudste werken behoort de serie tapij ten, di& men „La dame a la Licorae" noemt, naar het heet een verlovings cadeau van een edelman aan zijn bruid, waarop in vijf tafereelen de vijf zinnen uitgebeeld worden. Merkwaardig van deze suite is de roode achtergrond, die weinig voorkomt; veel gebruikelijker is een donker, blauw fond zooals te bewonderen is in de serie „Hei hoofsche leven". In later eeuwen kwam de tapijtkunst on. der invloed van schilders uit de Vlaamschi en Italiaansche scholen. De tentoongestelde tapijten uit de Renaissance, (17e en 18e eeuw) vertoonen dan ook veel overeen komst met schilderijen. Zelfs de' schilderij lijsten en achtergronden zijn ingeweven. Men gebruikte toen ook meer Meuren en de afbeeldingen zijn ingewikkelder dan die uit de middeleeuwen. Eén zaal is geheel gewijd aan tapijten van den kunstenaar Le Brun, die veel ont wierp voor Lodewijk den Veertienden. Tentoongesteld zijn o.a. vier voorstellingen van de jaargetijden. Eenige zalen verder vindt men de Suite „Les Indes" naar Ne derlandsche voorbeelden gemaakt. Moderne tapijten. Van de moderne,school is Lurcat de ont werper van vele moderne „Aubusson- tapijten" wel de voornaamste vertegen woordiger, maar ook namen als Gromaire. Dufy en Coutaud mogen genoemd worden. De moderne ontwerpers inspireeren hun motieven vaak op de middeleeuwsche ta pijten, waardoor de gelijkenis met het schilderij in de weder opbloeiende Fran- ;che tapijtkunst verdwijnt. De kleuren van deze moderne wandta pijten zijn nog wat fel, maar zullen met- '.ertijd wel zachter worden. staat. Met het gevolg dat we het nu goed hebben en bijna alles bonvrij kan worden verkocht". Een tegenstelling. Men hoeft niet lang in dit land te ver toeven om vast te stellen dat de tegenstel ling tussehen Bohemen-Moravië en Slowa kije nog steeds niet geheel is overbrugd, al schijnen de verschillen minder scherp dan voorheen. Maar de geaardheid der bevol king in beide landsdeelen is zoo verschei den, dat van een volkomen eenheid wel nooit sprake zal kunnen zijn. In Slowakije is de democratische partij, een burgerlijke groepeering, de sterkste, maar de Tsjechen beweren, dat zij veel betere democraten zijn dan de Slowaken. Menige Tsjech heeft ons gewaarschuwd tegen de „democratie" van Slowakije en velen waren zelfs van oordeel, dat er nog altijd een min of meer fascistische strooftiing in dat land valt waar te nemen. De Slowaken hebben het tijdens den oorlog voor zoover zij geen joden of overtuigde anti-nationaal-socialisten waren goed gehad onder het Duitsche bewind. Men is in Praag van meening, dat Duitschers van Slowakije zoo'n soort mo- del-Slavischen staat wilden maken. Het land werd niet leeggeroofd, integendeel: het werd met veel dingen volgestopt. Dr. Tiso, de Slowaaksche Quisling, kreeg ge legenheid om met Duitschen steun iets voor het land te doen. Soxnmige Slowaken, die geen politieke scholing en inzichten heb- ■ben, vereeren Tiso zelfs, die nog steeds in de Slowaaksche hoofdstad Bratislava ge vangen zit. Het is een wel zeer kenmer kend verschijnsel dat men er nogaltijd niet toe is overgegaan dr. Tiso te berech ten. Vele Slowaken beweren zelfs, dat het niet mogelijk is een rechtbank samen te stellen, die over het voormalig „staats hoofd" wil oordeelen. Ook schijnt bij een zeker deel van de bevolking nog het sprookje van den „goe den ouden Hongaarschen tijd" opgeld te doen. Dat is de tijd voor 1914, toen Slowa kije Hongaarsch gebied was. Voor een deel houdt dit ook verband met den sterk Hon- gaarscheh inslag van het Oostelijk deel van Slowakije, waar velen n'og bij voor keur dë Hongaarsclie taal sprekem „Leve dr. Tiso". Een duidelijk bewijs van de gevoelens, die in- Slowakije in sommige kringen nog leven, werd in een stad geleverd op den nationalen Tsjechischen feestdag op 28 Oc tober. Zooals in vele winkels het geval was, stonden de portretten van Masaryk, dr. Benesj en Stalin in de étalages. Des morgens ontdekte men echter, dat op een spiegelruit met groote letters in zeep ge schreven was: „Leve dr. Tiso!" Het is ook mogelijk, dat dit incident werd veroor zaakt door personen van Hongaarsche af stamming, die successievelijk allen het land moeten verlaten. Deze volksverhui zing verwekt in Slowakije nogal eenigé opschudding. De Hongaren worden naar hun land van herkomst gezonden, terwijl omgekeerd de Slowaken, die in Hongarije wonen, naar Slowakije terugkeeren. Voor dit laatste is de belangstelling veel grooter dan voor het eerste. Want het is in Slowa kije belangrijk beter dan in Hongarije, ondanks het feit, dat vele Slowaken groote nazi-vrienden waren. Maar die laatste ca tegorie is momenteel onvindbaar; plotse ling zijn allen aanhangers geworden vaji die moedige Slowaaksche mannén en vrouwen, die in Augustus 1944 openlijk tegen het regiem van Tiso en de Duitschers in opstand kwamen! G. KRAEMER. De radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.45 Rijk over ee. 18.15 Orgelspel. 18.30 Ned. strijdkrachten. 19.00 Ennu naar bed. 19.05 „Bach met eigen transcripties". 19.45 „Wij vragen de politie". 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 „De kleine misdaad". 21.35 Gramofoon („Contact"). 22.15 Buitenlandsch overzicht. 22.30 Dansmuziek. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II, 415.5 M, 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.45 Dinermu- zlek. Sportpraatje Jan Cottaar. 18.50 Als ik slapen ga19.15 Gemeenschap oud-illegale werkers. 19.30 De Brug. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroepkamerorkest. 21.,30 Film praatje A. van Domburg. 22,30 KRO correspon denten aan het woord. 22.35 Avondgebed. 22.50 Gramofoon. 23.00 Dansmuziek. 23.30 Uit het land der Toreadors, gramofoon. (In verband met de staking der radio-musici is het waarschijnlijk, dat er wijzigingen in de muziek-programma's zullen worden gebracht. Nieuwe regeling voor geïnterneerden Met ingang van 11 November is in werking getreden de Tnterneeringsregeling 194R vast gesteld bij Koninklijk Besiuit van 31 October. In de regeling is onder andere bepaald dat bij ieder interneeringskamp door den minis ter van Justitie een commissie van toezicht wordt benoemd. Deze commissie let in het bijzonder op het gedrag der ambtenaren, de behandeling der geïnterneerden, de naleving der omtrent de interneering gegeven voor schriften en het economische beheer. De kampcommandant brengt alle misbruiken of overtredingen ter kennis van de commissie. De overige ambtenaren kunnen zich, wan neer de aangelegenheid daartoe aanleiding geeft, rechtstreeks tot de commissie wenden. De geïnterneerden kunnen zich te allen tijde schriftelijk tot de commissie wenden. De commissie stelt hen periodiek in de gelegen heid mondeling wenschen of klachten te uiten. In ieder kamp wordt voorts een commissie belast met de zorg voor de geestelijke en sociale belangen der geïnterneerden. Ten aanzien van het contact met de buiten wereld bepaalt het besluit dat de geïnter neerden ten minste eenmaal per maand een brief zullen mogen verzenden en ontvangen. De inkomende en uitgaande post der geïnter neerden is aan censuur onderworpen. De ge- interneerden zullen ten minste eenmaal per maand bezoek mogen ontvangen. De geïnter neerden zullen in geval van ernstige ziekte of overlijden van hun echtgenoote of bloed- of .aanverwanten tot en met den tweeden graad zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld hen onder geleide te bezoeken dan wel de begrafenis bij te wonen. Zij kunnen volgens door den minister van justitie te stel len regelen om gewichtige redenen in de gelegenheid worden gesteld tijdelijk het kamp te verlaten. Omtrent het einde der interneering wordt o.a. bepaald, dat telkens nadat een geïnter neerde gedurende een jaar geïnterneerd is geweest en voorts als de minister van Justitie zulks verlangt of de kampcommandant dit gewen-sc'ht oordeelt, de kampcommandant aan den minister advies uitbrengt of de geïnter neerde voor ontslag" uit de interneering in aanmerking komt. Hij grondt zijn advies uitsluitend op de wijze, waarop de geïnter neerde werk verricht, op zijn houding tegen over het personeel van het kamp en tegen over zijn mede-geïnterneerden en op den in druk, dien de commissie voor geestelijke en sociale verzorging van den geïnterneerde heeft. Aan een beslissing tot invrijheidstelling kan de minister voorwaarden verbinden. Wie verre reizen doet Hofmeester met zijn dochter voor de groene tafel Maandagmiddag moesten zich voor den economischen rechter te Haarlem verant woorden J. C. J. v. S. en zijn 21-jarige doch ter, beiden uit deze stad, wegens het ver bandelen van goederen die S., als hofmeester op de „Johan de Witt", in het buitenland kocht. Hij betaalde er weliswaar normaal belas ting en invoerrechten voor, maar liet het deel van de goederen, dat hij niet aan vrienden, bekenden en collega's verkocht, door zijn dochter aan héar kennissen verkwanselen. Een indrukwekkende ceel van begeerens- waardige artikelen werd door den rechter, kennelijk geïmponeerd, voorgelezen: sigaret ten, tropenshirts, fietsen, schoenen, dames- tasschen, vet, boter, textiel, cacao en derge lijke waren vonden in het vaderland grif afnemers. De economische rechter wilde aan nemen, dat een gedeelte van deze goederen tegen normale prijzen aan vrienden van de hand gedaan werd, maar hij struikelde toch over tien fietsen, die de dochter voor 350 per stuk (volgens haar verklaringen bij de politie) had verkocht. Toen de C.C.D. in. Am sterdam deze rijwielen in beslag nam, werd'en\ zes er van weer vrij gegeven (de Officier van Justitie vond het wel een beetje op eigen •gerechtigheid van den C.C.D. lijken), omdat ze voor kennissen bestemd waren, maar de vier andere waren daarmee nog niet verant woord. In zijn requisitoir achtte de openbare aan klager een fiksche straf op haar plaats: de vader hoorde 3 maanden onvoorwaardelijk, de dochter 500 boete of 90 dagen tegen zich eischen; voorts vroeg de Officier de in beslag genomen goederen verbeurd te verklaren. De vrouwelijke beklaagde bracht nog naar voren, dat haar vader reeds ernstig gedupeerd was door zijn ontslag en het vervallen van zijn pensioen. De uitspraak luidde ten slotte: Voor den vader 3 maanden voorwaardelijk en 300 boete; voor zijn dochter: 2,50 of 100 dagen, plus verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen. PRINS BERNHARD BEZOEKT HOEK VAN HOLLAND. Gisteren heeft Prins Bernhard een officieus bezoek gebracht aan een detachement van de Koninklijke Marine te Hoek van Holland. De Prins wérd begroet door den kapitein-luite nant ter zee G. Quint. Na zich op de hoogte te hebben gesteld van het demonteeren en op ruimen van mijnen, werd nog een bezoek gebracht aan het Êngelsche „transit-camp". --31 en De lbril van Sultan Sar 104. Die avond was er groot feest in het paleis van Sultan SarGrootvizier Joessgef. de verrader was met zijn voornaamste trawanten opgesloten. In den omtrek van Ashbir was een drijf jacht gehouden en overal had men roo- vers in het nekvel genomen. Zij gaven zich gewillig over nu hun aanvoerder, die de duivelsche plannen voor hen uit- broedde, den strijd had moeten staken. TipsTóps, de Sirdar en Hassan waren de gasten van den Sultan bij een meer dan overvloedigen maaltijd. Toen de Sultan zooveel puddingen had gege ten, dat hij even moest wachten, maak te hij van de gelegenheid gebruik om een toespraak te houden. „Vrienden", zei. Sultan Sar plechtig, „dit is de tweede keer dat wij aan deze tafel zit ten. Wij hoeven niet bang te zijn nog eens gruwelijk te worden gestoord. Dank zij mijn wonderlijken bril en niet minder dank zij deze beren uit liet avondland, den Sirdar en Hassan, heb ben wij de snoode. vijanden van het land Sar onschadelijk gemaakt. Allen zullen vrijelijk worden beloond. De Sirdar wordt met ingang van dit oogen blik benoemd tol grootvizier, Hassan wordt hof-derwisj en de beren...." Maar hier zag de Sultan de pudding slaan en hij onderbrak zijn rede om nog een hapje te eten. De IJsselbrug bij Zwolle nadert haar voltooiing. Alle constructiedeelen, op vier na, zijn ter plaatse aanwezig en met man en macht wordt gewerkt om de grooie overspanning te monieeren. Wanneer dit werk over drie weken gereed zal zijn is de oeververbinding tussehen Overijssel en Gelderland hersteld. De brug zal vermoedelijk in April 1947 in gebruik worden genomen. IN DE WERELDPOLITIEK: Dezer dagen heeft een ernstig geluid ge> klonken uit Duitsehland, dat kwam uit den mond van een der belangrijkste Ame rikaansche militaire persoonlijkheden ir het bezette gebied. Een geluid, dat een schril licht werpt op den problematischen gang van zaken in het na-oorlogsche Duitsehland met betrekking tot de pogin gen der bezettende mogendheden, om hét Duitsche volle op den. weg te brengen die in de verre toekomst leiden moet tot de her-intrede van Duitsehland in de gemeen schap der volken. Het was generaal Lucius Clay, de bevelhèbber der Amerikaansche bezettingszone, die door een scherp en op een ultimatum lijkend vermaan aan d< Duitsche autoriteiten de aandacht vestig de op een ontwikkeling, welke de kleine buren van het groote Reich in hooge mate moet interesseeren. Generaal Clay sprak tot den door de Amerikanen in hun zone ingestelden „Raad van Staten" bittere en veelbeteekenende woorden over de zuivering van het Duit sche openbare leven, die tot op zekere hoogte is toevertrouwd aan de zoogenaamde „Spruehkammer", waarin Duitschers de functie van tribunaal-leden vervullen. Ge neraal Clay zeide ronduit, dat de Duitsche instanties gefaald hebben in hun taak en dat het Amerikaansche militaire bestuur zich gedwongen zou zien, de zuivering over te nemen indien de komende twee maanden niet een duidelijke goede wil zou blijken ten aanzien van een. radicale dena zificatie. „Mocht de toestand niet vebete- ren", aldus verklaarde Clay, „dan kunnen wij veilig aannemen dat de Duitsche over heid niet bereid is de verantwoordelijk heid voor de zuivering op zich te' nemen. Het Amerikaansche militaire'bestuur zal deze bereidheid wél bezitten". Dit was een ondubbelzinnige verklaring, die geen tus- schenruimte laat voor de zijwegen, waar langs de Diiitsche „overheid" tot nu toe blijkbaar getracht heeft de kool en de geit in veiligheid te brengen. Ten aanzien van de mistoestanden, die bij de zuivering klaarblijkelijk "schering en inslag zijn, geeft niets een duidelijker aan wijzing dan de door generaal Clay uitge vaardigde order, volgens welke niemand door het Duitsche denazificatie-hof iri zijn functie kan woi-den hersteld, die door het militaire- bestuur daaruit was ontzet. Zoo ver was het dus blijkbaar reeds gekomen: Personen, die door de Amerikanen ten ge volge van duidelijke eii onmiskenbare nazi-gezindheid van een bepaalden post waren verwijderd, werden eenvoudig door de Duitsche „zuiveringshoven" op dien post teruggebracht! De Duitsche denazificatie werkte dus eigenlijk als een nazifïcatie, met andere woorden: Onder het mom van zuivering werd het Duitsche leven lang zaam aan weer geïnfiltreerd met nazi functionarissen, die een vrijbrief kregen I onder toezicht van het bezettingsbestuur. Het is wel duidelijk, dat een dergelijke I ongeloofelijke brutaliteit tenslotte de aan dacht van de Amerikanen moest trekken en het valt nog te verwonderen, dat Clay niet onmiddellijk een radicaal einde heeft gemaakt aan alle Duitsche bemoeienis in. deze delicate kwestie, die bij internatio nale besprekingen herhaaldelijk protesten van Rusland heeft uitgelokt. De Russen hebben maar al te bereidwillig iedere ge legenheid aangegrepen om de fouten in het bestuur der Westersche mogendheden aan de kaak te stellen en daarbij den na druk te leggen op hun eigen voorbeeldig beleid. Deze beschuldigingen waren meest al zeer opportunistisch, maar het lijkt er op alsof de Sovjet-gedelegeerden op het hoofdstuk der denazificatie gelijk krij genEen bekendmaking als die van generaal Clay wijst er niet alleen op dat de zuivering tot nu toe niet in uiterste consequenties is doorgevoerd, maar toont bovendien aan dat de reeds doorgevoerde zuiveringsmaatregelen' door latere machi naties der Duitschers ongedaan zijn ge maakt. Deze gang van zaken zal den Rus sen nog overvloediger koren op hun mo len leveren en helaas ook de kleine mo gendheden rond Duitsehland, die geen deel kunnen nemen in de bezetting, pijnlijke gewaarwordingen bezorgen. Het lijkt thans onmogelijk, dat van de Duitsche overheden, zelfs al werken zij onder verscherpt toezicht der bezettings autoriteiten, een beter resultaat te ver wachten en de bezorgdheid over dit thema zal dus niet eerder kunnen verdwijnen dan wanneer de Amerikanen het besluit ne men, hun experiment met de Duitsche verantwoordelijkheid als mislukt te be schouwen en te beëindigen, om daarvoor in de plaats een consciëntieuze en diep gaande zuivering van de Duitsche gemeen schap in te voeren zonder dat één Duit- scher er de hand in heeft. Mogelijk zal dit onderwerp bij de bespreking van 'het Duit sche probleem door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken, waai'bij waarschijn lijk ook de kleine buren aanwezig zullen zijn, met nadruk naar voren worden ge bracht door degenen, die het ergste vree- zen: De Lage Landen en de Oost-Euro- peesche grensstaten. Ondubbelzinnige, ge garandeerde toezeggingen zullen dan ver- eischt zijn om een groeiende onrust te keeren. Er is bij dit alles een troost, namelijk het feit dat de hoogste Amerikaansche autoriteiten, te oordeelen naar wat Clay zeide, beginnen in te zien dat hun ver wachtingen ten aanzien der democratisee ring in Duitsehland al te optimistisch zijn geweest. „Ik begrijp niet hoe uw land eep democratie moet worden, als gij u voor de eerste de beste taak die u wordt opgelegd, terugtrekt", zoo luidde de laatste zin van des generaals verwijt. Hiermede blijkt de Amerikaansche opperbevelhebber eindelijk ook te gaan twijfelen aan iets, dat door zoovele anderen, die het weten kunnen, reeds altijd betwijfeld is. J. L,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2