Geen Duitsche energie voor Haarlem Nederland krijgt twee nieuwe kruisers Herfstzon over'het vrije land De Willem Barendsz en Radar Noodlanding in dè woestijn R, Uranium-race naar de Zuidpool Capaciteit der gas- en electriciteitsvoorziening voor stad en omgeving voldoende Ir. G. J. Th. Bakker, directeur-generaal van de Energievoorziening, heelt een radio voordracht gehouden over de gas- en electriciteitsvoorziening in ons land. Hij vertelde daarbij, dat belangrijke hoeveel heden stroom uit Duitschland naar Neder land worden gevoerd, waartoe verschillen de koppelleidingen gemaakt zijn. De bedoe ling van dezen stroomexport is voornamelijk kolen in ons land te besparen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat Haar lem en omgeving nog geen Duitschen stroom gebruiken. De koppelleiding gaat niet verder dan Leiden, maar het ligt in de bedoeling die van Leiden door te trek ken naar Velsen en daarop van Velsen naar Amsterdam. Tenslotte ook van Amsterdam naar Utrecht. Aanleg van deze koppelleidingen kost evenwel veel. Bovendien spelen deviezen hier weer een belangrijke rol. Het zou wel mogelijk kunnen zijn, dat in den komen den tijd onze kolenpositie meer verbetert dan de deviezenpositie. In dat geval zal wel van het doortrekken der koppelleidingen afgezien kunnen worden. Er is evenwel zekerheid dat, al is voor- loopig Haarlem niet met Duitschland ge koppeld, onze stroomvoorziening voor de toekomst gewaarborgd is. De Haarlemsche centrale weer geheel in bedrijf. Ongeveer een maand geleden deelden wij mede, dat de Haarlemsche electrische cen trale die langen tijd had stil gestaan, eerst omdat de stroomvoorziening in den oorlog gestaakt werd, later omdat Haarlem in opdracht van het rijk, stroom moest be trekken van het Provinciaal Net op hal ve kracht mocht gaan werken. Sindsdien is die beperking voor een groot deel opgehe ven. Nu werkt men op volle capaciteit, maar moet alleen ,'s nachts en Zondags stil staan. Toch levert het bedrijf nu allen stroom die in Haarlem en Heemstede noo- dig is. Dit is mogelijk, omdat in de uren dat de Haarlemsche machines draaien te veel stroom wordt gemaakt, die dan afge nomen wordt door andere centrales, die daarvoor op uren dat onze centrale stil staat, stroom teruggeven. Alzoo een prac- tische ruil! De directeur-generaal heeft ook medege deeld, dat er gas uit Duitschland naar Ne derland wordt geëxporteerd. De toestand ten aanzien van de gas- voorziening is ,ook met betrekicing tot de huidige productiecapaciteit, ernstig. Tij dens de oorlogsjaren was het aan de gas- en cokesfabrieken niet mogelijk de inrich tingen voldoende te onderhouden, terwijl de behoefte aan gas enorm steeg. Het we reldtekort aan silicamateriaal, een van de belangrijkste vuurvaste bouwmaterialen voor gasfabrieken en cokesovens, maakt het bovendien onmogelijk op korten termijn een voldoende capaciteitsvergrooting te bereiken. Het is daarom te voorzien, dat Nieuwe denkbeelden in het onderwijs Cursussen op de Kweekschool De heer J. Jonges, kweekschooldirecteur te Den Haag, heeft voor een aantal leerkrachten van de Lagere School te Haarlem een be knopte theoretische beschouwing ten beste gegeven over een nieuwe leerwijze voor de eerste en tweede klassen. De jonge kinderen zijn nog in den kleuterleeftijd en volgens spreker is het wenschelijk, dat de leerkrach ten zich anders instellen op hen en op de leerstof. Ook den ouders moet deze noodzake lijkheid worden bijgebracht. Het uitgangspunt moet zijn: het kind zelf, zijn gedachten- en gevoelswereld en zijn expressiemogelij'kheden. Daarin zijn spreken, teekenen, taal, schrijven en lezen en ook rhythmiek één geheel. Op deze basis heeft de heer De Boer. de tweede spreker op deze bijeenkomst, reeds een tiental jaren de didactiek in een gewone volksschool in praktijk gebracht. In een werk- cursus van zes middagen zal deze practicus nu zijn ervaringen en zijn overvloedig mate riaal, waarvan reeds een deel werd getoond, overdragen aan belangstellende leerkrachten van Haarlem en omgeving. Er bestaat groote animo voor het volgen van dezen practijk- cursus, die Zaterdag 16 November aanvangt in de Rijkskweekschool te Haarlem. In hetzelfde gebouw is een werkcursus be gonnen, geleid door mej. Buys, die de prakti sche didactiek voor de middel- en hoogere klassen uitwerkt om een z.g. belangstellings centrum. Vrijdag 15 November vangt een cur sus aan in Volksdansen, bestemd voor onder wijskrachten en geleid door den hctir H. v. d. Wateren. Ook voor deze cursussen bestaat een verheugende belangstelling, zoodat de initiatieven, genomen door het Haarlemsche Comité voor Onderwijsvernieuwing in combi natie met de Afd'eeling C der Rijkskweek school, op gunstige wijze zich blijken te ont wikkelen. bij het opheffen der rantsoeneeringsbepa- lingen verschillende bedrijven onvoldoen de capaciteit zullen hebben. Derhalve is het gelukkig, dat, er ook een koppelleiding met het Duitsche gasnet tot stand is ge bracht, waarover belangrijke hoeveelheden gas uit Duitschland geïmpoi-teerd kunnen worden. Deze hoeveelheden zullen aller eerst ter beschikking gesteld worden van de kunstmestfabricage en van de in dustrie. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat Haarlem ook geen kans heeft op gas uit Duitschland. De Haarlemsche fabriek is evenwel in goeden toestand, zoodat er de zekerheid bestaat, dat ook na de opheffing der gas- rantsoeneering het bedrijf in staat zal zijn aan de behoeften van Haarlem en omge ving te voldoen. Afschaffing der visa vordert Uit goedingelichte Britsche bron verneemt Un. Press dat de besprekingen zijn begonnen over een afschaffing der visa tusschen Enge-_ land eenerzijds en België en Nederland ander zijds. Deze onderhandelingen worden gemoti veerd door dezelfde overwegingen, die golden voor de pogingen tot afschaffing der visa in het verkeer tusschen Engeland en Frankrijk. De onderhandelingen over dit laatste zijn bijna voltooid. Men hoopt dat de afschaffing der visa het toeristen- en handelsverkeer tusschen de ver schillende landen aanzienlijk zal aanmoedigen In de toekomst denkt men dergelijke onder handelingen ook op te nemer, met de Scan dinavische landen meldt Un. Press. ZANDVOORTSCHE I.ANDWACHTER KRIJGT TWINTIG JAAR. De Zandvoortsche landwachter J. P., die door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam ter dood was veroordeeld voor het feit dat hij had deelgenomen aan krijgs verrichtingen tegen eigen volle door met een patrouille de Waal over te steken, werd door den Bijzonderen Raad van Cas satie veroordeeld tot twintig jaar, waarvan vijftien jaar Rijkswerkinrichting. Mahatma Ghandi heeft weer van zich doen hooren. Hij tracht te bemiddelen bij de ongeregeldheden in Bengalen en heeft zelfs een „hongerstaking tot den dood" aan gekondigd, indien de relletjes niet binnen bepaalden tijd ophouden. Plannen betreffende den afbouw van de beide kruisers „De Zeven Provinciën" en ..Eendracht", zijn thans- in bewerking bij de verschillende afdeelingen van het Mi nisterie van Marine, nadat de Marinestaf zich uitgesproken heeft over de in den oor- spronkelijken opzet aan te brengen wijzi gingen. Deze betreffen zoowel de bewape ning, de bescherming als de voortstuwing. Voor beide genoemde kruisers werden reeds op de marine-begrootingen voor 1938 en 1939 gelden uitgetrokken. De schepen zouden dienen ter vervanging van de in 1925/'26 in dienst gestelde kruisers Hr. Ms. „Java" en Hr. Ms. „Sumatra". De «vervangende kruisers hebben een waterverplaatsing van 8350 ton standaard, d.i. zonder brandstof, voedingwater en munitie. Toen de Duitschers in 1940 ons land binnenvielen, verkeerde de bouw nog in een beginstadium. De beide casco's werden door de Duitsche marine in beslag geno men en de werven kregen opdracht de schepen te voltooien. Eensdeels door sabo tage, maar anderzijds door gebrek aan materiaal en personeel, zijn de schepen nooit afgebouwd. Uiterst langzaam vor derden de werkzaamheden en telkenmale werden wijzigingen aangebracht, waardoor de bou^v nog meer werd vertraagd. Op „Dollen Dinsdag" stonden de beide in aanbouw zijnde kruisers nog steeds op stapel. Dp Duitschers besloten toen het casco van den kruiser „De Zeven Provin ciën", dat althans kon drijven, naar Duitschland te brengen. Zoo werd daags voor Kerstmis 24 December 1944 dit schip bij Wilton-Fyenoord te water gelaten'. Men zag bij nader inzien echter geen kans meer den romp over zee naar Duitschland te sleepen. Volgens geruch ten zouden de Duitschers den romp nog hebben willen gebruiken om er den nieu wen Waterweg mede te versperren, doch deze plannen zijn nooit ten uitvoer ge bracht. Bij de capitulatie lag het casco van „De Zeven Provinciën" bij de oude werf van Wilton te Rotterdam, en daar ligt het tot op heden. De romp van den kruiser „Een dracht" staat, onvoltooid, nog steeds op een helling te Rotterdam. Thans zijn dus voor beide schepen de olschen vastgesteld, welke in vele opzich ten moesten worden herzien, teneinde te komen tot een modernen kruiser. De er varingen van den tweeden wereldoorlog zijn nu in de nieuwe plannen verwerkt, terwijl bovendien op de toekomstige ont wikkeling van het kruiserwapen is ge rekend. De bemanning van de nieuwe kruisers zal omstreeks 900 koppen per schip bedra gen. „Radio gezelliger dan ooit" Het gezamenlijk personeel der Refa- industrie te Rotterdam, een industrie in feestartikelen heelt Zaterdag naar aanleiding van de staking van musici bij de stichting Radio-Nederland een telegram gezonden "van den volgenden inhoud: „Eischen staking radio-musici perma nent te maken. Radio gezelliger dan ooit, Anders opzegging lidmaatschap". .jaiije vraagt financieel erbarmen In een nyemorandum aan de ministers van de groote vier, vraagt de Bulgaarsche regeenng vermindering van de bij het ont- werp-vredesverdrag opgelegde herstel betalingen, die in totaal meer dan drie- honderdmillioen gulden bedragen. Het land vraagt den datum van ingang der co-belligerentie vast te stellen op 10 Sep tember 1944, inplaats van op 29 October 1944. Voorts verzoekt de Bulgaarsche re geering om de eischen voor grondgebied van Griekenland te verwerpen, om een uitgang naar de Aegeische Zee en West- Thracië. Andere verzoeken om verande ring in het ontwerpverdrag zijn: het toe staan van motortorpedoschepen in de vloot; schrapping van het beschermend ar tikel voor Joden in het verdrag, aangezien dezen dezelfde rechten genieten als Bul gaarsche burgers en uitstel van herstel betalingen totdat de positie van het land verbeterd is. De Bulgaarsche regeering doet het voorstel de herstelbetalingen tot een bedrag van vijftig millioen gulden terug te brengen. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 12 NOVEMBER Bioscoop De Pont: 8 uur. De Win terkoningin. Thalia-theater: 7. en 9.15 uur, Waterloo Road. Rex-theater: 8 uur. Frédérlca. WOENSDAG 13 NOVEMBER Nijverheidsschool: Ver. van Vrljz. Hei-vorm den. 8 uur, Moderne torenbouw van Babel, spre ker ds. A, R. dc Jong uit Haarlem. Bioscopen: zie Dinsdag, FEUILLETON door Hans Hirthammer 9) Floyd kroop naar hem toe. „Wees ver standig, James. Je wilt je hier toch niet tot een beefsteak laten bakken. Ik zou een flinke teug water waarschijnlijk ook niet weigeren, als ze mij werd aangeboden, maar verdraaid-nog-aan-toe, Cook, wil het dan heelemaal niet meer?" Cookerel drukte zijn metgezel de hand. „Ach, laat maar, Francis!" „Nonsens! Als je dan persé een tukje wilt doen, laten we dan tenminste een wat Schaduwrijker plaats daar tegen den berg wand opzoeken. Als we hier blijven, zijn we binnen een uur zoo dor als een paar gedroogde pruimen. Kom,..ik zal je onder steunen". Zijn stem klonk heesch en het leek wel, of hij de woorden slechts met groote moeite over zijn lippen kon krijgen. Cookerel was zijn vriend dankbaar voor diens pogingen hem een riem onder het hart te steken. Hij wilde toon en, dat hij nog niet geheel de wanhoop nabij was. „Maar als zij nu een vliegtuig sturen.' Hier zien ze ons direct!" Zonder antwoord te geven, trok Floyd zijn sporthemd uit, bond dit aan de ver koolde lijst, welke zij kort tevoren hadden opgegraven en stak de geïmproviseerde vlag in den grond. Toen hij hiermee ge reed was, boog hij zich over zijn uitge- putten reismakker heen en trok hem over eind. „Dat noodsignaal zullen ze wel niet over het hoofd zien. Bovendien kunnen wij al tijd nog de aandacht op ons vestigen, zoo dra de reddende engel aan den horizon zichtbaar wordt". Degenen, die de Willem Barendsz heb ben bezocht of onze eerste Nederlandsche drijvende traankokerij hebben zien ver trekken, hebben ongetwijfeld het merk waardige roteerende instrument gezien, dat hoog boven het dek was opgesteld. En zij, dieen kijkje aan boord namen, heb ben in het stuurhuis een merkwaardig grijs geschilderd instrument kunnen be wonderen. Beide instrumenten zijn een onderdeel van de Radar-installatie; het laatstge noemde is het aanwijsapparaat met ka- thodestraalbuis, waarop de bedienings knoppen zijn aangebracht. De Willem Barendsz is het eerste Ne derlandsche koopvaardijschip, dat met een Radar-installatie is uitgerust; de bedie ning is wel zeer eenvoudig, maar de kos ten van zulle een installatie zijn nog te hoog dan dat er een algemeen gebruik op koopvaardij en vissohersvaartuigen van gemaakt kan worden. Het spreekt vanzelf, dat* de Radar-in stallatie op de Willem Barendsz niet be doeld is om er walvisschen mee op te spo ren, want dit is niet de taak van de Willem Barendsz. Met de installatie kunnen de jagers bij mistig weer opgespoord worden en kan met er de ijsbergen mee signalee- ren. Voortdurend contact met de jagers is natuurlijk noodig, niet alleen om de vangst over te nemen, maar ook om ze van stook olie, drinkwater en proviand te voorzien. Voor de jacht op den walvisch schijnt de Radar van geen nut te zijn, zoodat de ja gers geen Radartoestellen bezitten. Wel hébben deze schepen een radio-peilinstal- latie aan boord, met behulp waarvan ze de positie van het moederschip kunnen peilen. „Loran". Nu we het over Radar hebben mogen we den naam „Loran" niet verzwijgen. Loran is de verkorting van „Long range naviga tion" en kan beschouwd worden als de voorlooper van Radar. Loran heeft zijn ontstaan feitelijk aan den oorlog te danken, hetgeen met meer technische snufjes het geval is. Het werd voor het eerst vervaar digd in het Instituut voor Technologie in Boston in 1941. Men had in den oorlog een toestel noo dig, dat in den kortst mogelyken tyd de positie van een schip kon aangeven en wel zoodanig, dat men van het schip af geen seinen behoefde te geven, zoodat de vijand niet tevens deze positie kon waarnemen. Men vond dit in de Loran, bestaande uit een gewoon ontvangtoestel, een aanwijzer, een toestel om de positie zoo dicht moge lijk te benaderen en een apparaat, voor zien van een cirkelvlak van ongeveer vijf cm diameter, voorzien van roode en witte „positielijnen". Dit is het deel der installatie, dat zich aan boord der schepen bevindt. Het tweede deel bestaat uit verschillende zend stations op de kust op betrekkelijk korten afstand van elkaar. Deze stations werken onderling met elkaar. De stations laten sei nen hooren; indien een vaartuig zich pre cies op de lijn tusschen twee stations be vindt, dan zal men op het schip de twee seinen tegelijkertijd ontvangen. Omge keerd, indien het vaartuig zich dichter bij het eene station bevindt dan 'bij het an dere zal het 't sein van het eerste station ook het eerst ontvangen. De seinen worden op het toestel zoo danig omgezet, dat op de witte plaat een lichtpunt wordt waargenomen, welke de posïtielijn aanduidt. Met behulp van ta bellen en kaarten wordt dan de positie vastgesteld. PETROLEUMSTEL VIEL OM. Dezer dagen ontstond in 't perceel Maas straat 41 in Haarlem Noord brand in de keuken, doordat een brandend petroleum stel omviel. De keuken brandde geheel uit. Met één straal wist de brandweer het vuur te bedwingen. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Proces tegen Duitsche medici De aanklagers in de komende processen tegen oorlogsmisdadigers hebben de be schuldiging gepubliceerd tegen 23 nazi dokters, die aangeklaagd worden wegens het „deelnemen aan een gemeenschappelijk plan om een samenzwering om oorlogsmis daden tegen de menschheid te begaan, die zij ook inderdaad begingen". De aanklacht is gesplitst in vier onderdeelen, namelijk de samenzwering, oorlogsmisdaden, mis daden tegen de menschheid en lidmaat schap van misdadige organisaties. Tot het doel der samenzwering behoorde het verrichten van medische experimen ten met gevangenen uit de concentratie kampen en andere levende menschelijke wezens, zonder hun voorafgaande toestem ming. Bovendien werkten de verdachten Een dag vóór in November, een windstille dag, met veel zon, zon die een glans toovert op de verglaasde pannen der verspreid lig gende woningen en goud legt op de vergeelde bladen, die nu nog zachtkens ritselen aan de takken, maar die straks, bij den eersten najaarsstorm, zullen dwarrelen over de we gen. Kruidige herfstgeuren stijgen op van de tuinen, waar de doode resten van de zomer gewassen, op hoopen zijn gelegd om, wanneer In de lente de aarde weer nieuw leven moet voortbrengen, als voedsel voor dit nieuwe leven over den akker verspreid te worden. Zoo helpt het doode mee aan den nieuwen oogst, zoo sluit de natuur haar cirkelloop van leven en dood, het eene jaar na het andere. Stilte ligt er over het wijde land, de aarde rust en landman en tuinder hebben weinig meer te doen op de velden. Ik fiets langs stille paden, maar ook langs hoopen puin, die mij er aan herinneren, dat er een oorlog over het land is gegaan. Het zal nog jaren duren voor de laatste sporen der vernieling zijn uitgewischt. Maar toch verdwijnt langzamerhand de chaos, die de vijand in deze streek achterliet. Dat ziet men het best wanneer'het oog open is, niét alleen voor het schoone der natuur, maar ook voor wat menschenhanden er toe bijdragen om de natuur te helpen, of soms ook wel om haar te bestrijden, wanneer dit noodig mocht zijn. Zooals dit geschiedt op den Duin en Kruidber- erweg, dien grooten landweg, die van Noord er aan mede dat deze en dergelijke men- schen weiden vermoord of mishandeld, derhoud gerust, vijf jaren lang overwoeker- Tot de experimenten behoorden die, ge- den gras en onkruid de zoomen van den weg, TVToort on daardoor veel smaller werd. Nu zagen we uim het overbodige op uw zolder op. Maar plaats er een Luidspreker in de IJmuider Courant voor. Zoo komt u er 't voordeeligst af. houden in Dachau tusschen Maart en Augustus 1942 ten behoeve van de Duit sche luchtmacht. Zij bestonden uit proe ven met menschen onder langen lagen druk, zooals die bestaat op zeer groote hoogten. De namen der verdachten, zijn: dr. Karl Brandt (lijfarts van Hitler), Siegfried Handloser (chef-arts van de weermacht), Paul Rostock (medewerker van Brandt), Oskar Schroeder (medisch chef van de Luftwaffe), Karl Genzken (medisch chef van de Waffen SS), Karl Geghardt (lijf arts van Himmler), Kurt Blome (plaats vervangend gezondheidsleider van het Reich), Rudolf Brandt (persoonlijk officier van administratie van Himmler), Joachim Mrugowsky, Helmut Poppendick, Wolfram Sievers, Gerhard Rose, Siegfried Ruff, Hans Wolfgang Rombei-g, Viktor Brack, Hermann Backer-Freysing, Georg August Weltz, Konrad Schaefer, Waldemar Hoven (chef-arts van Buchenwald), Wilhelm Beiglboeek, Adolf Pokorny, Herta Ober- hauser (de eenige vrouwelijke beklaagde, arts in Ravensbrueck) en Fritz Fischer. Een „lucht.auto" uitgevonden Een Amerikaan heeft een vliegende auto uitgevonden, een combinatie tusschen een auto en een vliegmachine. Hij arriveerde Vrijdag per auto op een vliegveld in Con necticut, aldus meldt „de Evening Stan dard" uit New York. Bevestigde een pro peller en vleugels aan zijn wagen en steeg op. Na eenigen tijd met een snelheid van 190 km per uur te hebben rondgecirkeld, landde de „vliegende auto" op vier wielen, waarmede de eerste proefvlucht was ge slaagd. De uitvinder heeft een«fabriek op gericht om deze nieuwe toestellen te bou wen. Zij zullen ongeveer 10.000 gulden per stuk kosten. Het bevestigen en verwijde ren van schroef en vleugels neemt slechts vijf minuten in beslag. De zeer lichte car rosserie van de auto biedt plaats aan twee personen. eenige arbeiders van Openbare Werken het ongewenschte werk van de natuur te niet doen. Het groen, dat over de klinkers groeide, wordt weggestoken, de randen worden netjes bijgewerkt en zoo wordt hier in alle stilte gearbeid aan den wederopbouw. Niet alleen in het landelijke gedeelte der gemeente is het herstelwerk aan den gang. Dit geschiedt ook in de bebouwde kommen. Bestratingen van rijwegen en trottoirs wor- i !ogt ™cn, den hersteld, de ..gezonken" vluchtheuvels j --s. - schaal. zou ik willen roepen: stijg op uw rijwiel en fiets op zoo'n mooien herfstdag een uurtje door de velden; of zoo ge geen fiets hebt, besteed een Zaterdagmiddag of een Zondag morgen aangenaam, maak een wandeiing en vul uw longen met-de geurige herfstlucht. S. B. Bewaren van levensmiddelen Heb zorg voor de levensmiddelen, die ge in huis hebt! Met nadruk zeggen wij dit tot alle huisvrouwen. Door ondoelmatig bewaren gaan de voedingsmiddelen in waarde achteruit en kun nen zij zelfs geheel onbruikbaar worden. Ons lichaam en onze beurs ondervinden er de na doelen van en dat kunnen ze al heel slecht ver dragen. nu er hardwerkende menschen noodig zijn en wij o, zoo zuinig met ons geld moeten omspringen. Wanneer men op zijn bonnen een stuk vleesch heeft gekocht, waar mee men eenige dagen wil toekomen, dan bewaart men dit het beste, ge braden, op een koele, droge plaats. Men sluit de pan niet met een deksel. Wel delcke men het vleesch luchtig af, of zette het onder een vlle- genkap of ln een vliegenkast, daar vliegen ziekten kunnen overbrengen en hun eitjes in het vleesch leggen, dat door larven schadelijk bederft. Visch Is rauw zeer kort te bewaren, gebakken Iets langer, Dek ook visch af en plaats ze niet bij ge rechten die tie geur kunnen overnemen. Onaangenaam riekend vleesch of visch is niet meer voor consumptie geschikt. Brood mag niet luchtdicht worden bewaard. Een trommel met gaatjes is hel meest geschkt als bergplaats. Roggebrood legt tnen open weg. daar het anders gaat schimmelen. Verwerk oud brood in gerechten, geef het geweekt aan die ren. maar gooi het niét weg. Meel, bloem, e. ri. Als men daar nog een voor raadje van heeft, moet men in trommels be waren die men van tijd tot tfid omschudt. Groote hoeveelheden in sloopen of zakken, die men op een droge tochtige plaats hangt. Ga na, of er geen muizen op afkomen en controleer van tijd tot tijd het meel op spinsels, mijt fonaan- genamen geur) en klander (bruine kever). Door verwarmen op een bakblik en uitzeven kan men het ongedierte dooden en crblc de uit werpselen achterhouden. Meel met veel mijt is onbruikbaar. Kaas legt men onder een kaasstolp of in een [gedekje schaal, maar men moet een kleine omhoog: lk,r*p,le kri)-1 gen ook weer een goede beurt. borstelen met lauw water. Te droog bewaarte De meeste menschen loopen of fietsen daar Kaas gaat „zweeten" De smaak lijdt er onder voorbij, zonder dat het hen opvalt. Zij zien doch de kaas is niet 'schadelijk, alleen wat nog ongedaan moest blijven, door M,cUi *T|oet na het k°open direct gekookt en gebrek aan materiaal of aan handen. Zij wil- en op 5en dr°Se Plaats Ion het liefst mopperen over een gebroken ge.n8Sr?'S5?;„nf hek dat nog niet hersteld werd, over een de buurt, neraehen met geptsteSiSJde melk - OW kQele plaats weg straat, waar nog altijd een kuil in zit. Tot hen zet men op c üe Daily Herald verneemt, dat Groot-Brit- Awson, den Australischen onderzoeker, die ÏITIIO rtfsfilnoarvs* 1 m ra mm „rn/Hoon ..mm ,1 tannië deelneemt aan een wedloop van zes landen om een uitgestrekt gebied in de Zuid pool, dat vermoedelijk uranium bevat. Een Britsche expeditie van 30 man, die spoedig door een groep uitgekozen Engelsche geleer den zal worden vervangen, heeft zich reeds aan de Marguérite Bay (vlak ten Zuiden van Kaap Hoorn) genesteld. Een semi-officieele Amerikaansche expedi tie zal naar men verwacht, begin Januari naar Marguérite Bay vertrekken. In Washington verluidde, dat admiraal Byrd eventueel de expeditie zelf zal leiden. Naar verluidt, overwegen de Sovjet-Unie, Noorwegen, Argentinië en Chili eveneens de uitzendingen van een expeditie. Naar men zegt, is uranium het voornaamste doel van de expedities. Haar programma be vat echter tevens een onderzoek haar olie houdend gesteente en andere mineralen, kosmische stralen en weersomstandigheden. Deze belangstelling voor het onderzoek naar uranium in de Zuidpool wordt toege schreven aan een rapport van sir Douglas verklaart, dat de Zuidpoolgebieden gelijkenis vertoonen met het uranium-houdende gebied van Canada, aldus de Daily Herald. Bloemendaals tekort over 1945: 539.000 De rekening der gemeente Bloemendaal over 1945 is opgemaakt. Zij wees voor den ge wonen dienst een tekort aan van 539.000. PASSAGIER UIT AUTOBUS GEVALLEN. Te Vogelenzang is een bus der N.Z.H. T.M. van de lijn HaarlemNoordwijk, op een hoek van den Zilkerweg tegen een boomstronk aangereden, waardoor het por tier open sloeg en een der passagiers uit den wagen werd geslingerd. De passagier had, behalve verscheidene schaafwonden, zijn arm gebroken, en is naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. De bus werd ernstig beschadigd. Met inspanning van al hun krachten gelukte het het tweetal de brandende hel te ontvluchten en aan den rand van het dal tusschen twee groote, schuin tegen elkaar liggende rotsblokken een eenigszins draaglijke schuilplaats te vinden. De professor nam Cookerel's wapen en onderzocht het. Daarna legde hij ook zijn eigen revolver bij de hand. „Wij zullen goed doen ons op een overval te pre pareeren". Cookerel knikte. „De duivel hale die slapheid! Maar geef dat sehietding maar hier. Zoover reiken mijn krachten nog wei, dat ik dien schavuiten een paar blauwe boonen in hun body kan jagen, wanneer zij zich hier mochten laten zien. Ik ge loof Floyd legde hem met een handgebaar het zwijgen op. Hij had zijn hoofd luiste rend naar voren gebogen; zijn gezicht ver ried de groote spanning, waarin hij ver keerde. „Luister, James, hoor je niets?" Cookerel hief zijn hoofd op en nu hoorde ook hij een zacht gegons. „Het vliegtuig uit Bombay!" juichte Floyd. „Over een kwartier hebben we waterU' „Ga er heen, Francis! Je moet midden op het woestijnzand een krijgsdans gaan uitvoeren, zoodat je de aandacht van den piloot trekt". Maar het eenzame dal zou niet als plaats van handeling dienen voor dit zeldzame schouwspel, want op hetzelfde moment, dat Floyd overeind wilde springen, voelde hij zich van achteren door een paar stevige handen vastgegrepen en tegen den grond geslingerd. Cookerels waarschuwende kreet kwam te laat en verstikte in een hulpeloos ge rochel. Professor Floyd verweerde zich wan hopig, maar de kansen in dezen strijd waren te ongelijk verdeeld. De gebeurtenissen van den voorafgaan- den nacht, de vermoeiende klimpartij, de honger en voor alles de kwellende dorst, dat alles had te veel van zijn krachten gevergd. Het was eigenlijk dwaasheid, dat hij nog aan tegenstand dacht, want de twee kerels, die zich boven op hem had den geworpen zagen er naar uit, dat zij het met een half dozijn Floyds eveneens gemakkelijk klaar zouden spelen. Desondanks duurde het nog.eenige mi nuten voor de ongelijke kamp beslist was. Voor Floyds oogen vervaagde de wereld tot een roodachtigen sluier en hij zou werkelijk niet meer hebben kunnen zeg gen of het dreunen in zijn ooren veroor zaakt werd door het naderend vliegtuig dan wel door d£n geweldigen slag, waar mede zijn aanvallers heui hadden neerge slagen. Als door een dichten nevel zag hij nog, hoe een der beide kerels het dal inrende en na eenigen tijd met hemd en vlaggen- stok terugkeerde. Een hartgrondige ver- wensching, welke echter helaas geen doo- delijke uitwerking op zijn tegenstander iiad, was de laatste uiting-'van zijn be wustzijn. Een paar minuten later verscheen het vliegtuig boven het dal, cirkelde eenige malen op geringe hoogte rond en verdween weer. IX. Wat was er echter met Edward Hamil ton gebeurd? Toen zijn beide passagiers ihun ont dekkingstocht waren begonnen en achter de rotsen verdwenen waren, had Hamilton in de schaduw van het vliegtuig zoo goed mogelijk een plaatsje gezocht, waar hij zich uitstrekte om den terugkeer der beide anderen af te wachten. De geweldige eenzaamheid van dit dal gaf hem een gevoel van beklemming. Niets was er, dat op eenig leven wees; geen dier, geen vogel, zelfs geen sprietje gras verbak den troosteloozen aanblik. Een dal des doods, der verschikking! Zwaar voelde Hamilton op dit oogenblik de verantwoordelijkheid, welke hij op zich had geladen. Hij had deze overhaaste en in geen enkel opzicht behoorlijk voor- I bereide vlucht nooit mogen toestaan. Hij hac^eerivoudig moeten weigeren, toen pro fessor Floyd hem het voorstel daartoe deed. Maar trachtte hij zichzelf gerust te stellen zijn beide reisgenooten kenden toch deze stréek; zij hadden de woestijn in alle richtingen doorkruist en zij hadden dus kunnen weten, wat hun eventueel te wachten stond. En wat de noodlanding betreft geen van hen had er ook maar een moment bij gedacht, dat men genoodzaakt zou kunnen worden hier te dalen. Pech aan de kist dat had hij ook niet kunnen voorzien. Het was waarlijk meer geluk dan wijsheid geweest, dat zij er nog zoo behoorlijk wa ren afgekomen. Toen hij zoover met zijn overpeinzingen was gekomen, deed Edward Hamilton ein delijk het eenige verstandige, dat hij in zijn omstandigheden kon doen: hij spuwde met een verren boog voor zich uit en zette daarmee in zekeren zin symbolisch zijn muizenissen uit het hoofd. Eenigen tijd later zag hij Floyd en Coo kerel hoog boven de rotsen opduiken. Met gespannen aandacht volgde hij hun be wegingen, tot zij eindelijk tusschen de massale steenklompen verdwenen. Dat was zijn noodlot. Want terwijl zijn blik onafgebroken op de rotsen gericht was waren van de tegenovergestelde zijde van het dal twee gestalten naderbij ge slopen, die nu volkomen onopgemerkt bleven. In dezelfde seconde, waaronder hij zich omkeerde, wierpen zy zich boven op hem. Onder het uitstooten van heesche klanken, die niets menschelijks meer hadden, trachtten zij hem op den grond te werpen, maar Edward Hamilton was er niet de man naar om zich door twee uitgehon gerde inlanders zonder meer de wet te laten voorschrijven. Niettegenstaande zijn gewonde arm hem in zijn bewegingen hin derde, gélukte het hem een van zijn aan vallers met een volmaakte upper cut bui ten gevecht te stellen. De man verdraaide zyn oogen en viel als een blok in het zand. Nog voor nummer twee goed en wel be sefte, wat er aan de hand was, hield Ha milton hem ziin revolver onder den neus. De zwarte, fanatiek gloeiende oogen van den Indiër schenen nog grooter te worden; luid krijschend deinsde hij achteruit» en de strijd scheen reeds te zijn beslist, nog voor hij goed en wel begonnen was. Hamilton liet zich door de verslagen houding van zijn tegenstander echter niet op een dwaalspoor brengen. Slechts een fractie van een seconde verslapte zijn waakzaamheid. maar op dit oogenblik scheen de Indiër te hebben gewacht, want bliksemsnel kwam zijn vuist met kracht op Hamilton's opgeheven arm neer. Eerst nil, terwijl zijn revolver in het zand viel en hij de stekende pijn in zijn arm voelde, bemerkte Hamilton, dat hij met een gelijkwaardigen tegenstander te doen had. Reeds had de Indiër zich boven op hem geworpen en nu ontwikkelde zich een strijd op leven en dood. Hamilton struikelde en viel op den grond, sleurde zijn tegenstander met zich mee en beiden rolden over het gloeiende zand. Meer en meer voelde de piloot zijn eigen krachten, zoowel als die van zijn belager afnemen. Het kwam er nu maar op aan, wie het het langst uit hield. Hij dacht aan zijn beide reisgenooten, wier lot zoo nauw aan het zijne verbon den was Als hij het onderspit dolf, zou den ook zy verloren zijn. Dit besef scheen hem voor een oogen blik nieuwe krachten te schenken. Dreu nend kwamen zijn vuisten op het hoofd van den Indiër neer. Uit de hoeken van diens, tot een grimas vertrokken mond sijpelde bloed. Reeds bemerkte Edward Hamilton, dat hij de overhand kreeg, maar toen hij zijn arm ophief om den strijd met een krach- tigen knock out te beslissen, liet hij hem plotseling met een kreet van ontzetting weer vallen. Uit den romp van het vliegtuig sloeg een laaiende vlam. Hij had geen lijd gehad op den ande ren man te letten, die inmiddels weer tot bewustzijn bleek te zijn gekomen en ge volg had gegeven aan den duivelschen inval het vliegtuig in brand te steken. De krijgslist was niet slecht, want daar mee kwam hij zijn kameraad te hulp, zon der dat hij zelf in het gevecht behoefde in te grijpen. Wat hij verwacht had, gebeurde: Ha milton sprong overeind en rende naar het vliegtuig. De levensmiddelen! Het vuur. dat ongeveer in het midden van de machine was ontstaan, greep met groote snelheid om zich heen. Met een laatste krachtsinspanning heesch Hamilton zich in de cockpit, waarin de geringe voor raad was ondergebracht en slingerde de trommel met haar kostbaren inhoud in het zand. Het was hoog tijd, want de vlammen, die in den houten romp gretig voedsel vonden, grepen snel om zich heen. Nau welijks was hij uit de cockpit op den grond gesprongen, of het vuur deelde zich mede aan de bekleeding van den stuurstoel, sloeg daarna over naar de draagvlakken, bracht de spandraden tot smelten en ver teerde tenslotte alles, wat aan de eens zoo trotsche machine slechts brandbaar was Den piloot bleef het gespaard den to talen ondergang van zijn kist te moeten aanzien. Op hetzelfde oogenblik, waarop hij weer op den grond stond, kreeg hij een hevigen slag tegen zijn achterhoofd, die hem het bewustzijn deed verliezen. Toen hij na eenigen tijd weer bijkwam, voelde hij, dat hij aan handen en voeten gebonden was. Onmiddellijk herinnerde hij zich, wat er gebeurd was. Hij opende voorzichtig zijn oogen tot eeri smalle spleet en bemerkte, hoe de beide Indiërs bezig waren de ver koolde resten van het verbrande vliegtuig in het zand te begraven. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3