Speciale Aanbiedingen! Banketletters Loendersloot's Warenhuis Een levendcadeau Zoekt U PLANTEN Walvischvleesch voor de consumptie Umuiden Santpoort Kort en Bondig Luidsprekers P.. Makkelie .FLUKS' AUTOMATIEK FLUKS" chauffeur werkkrachten Het belangrijkste product van de wal- Britsche zóne van Duitschland een hoe- vischvaart is nog altijd de traan. Voor den veelheid walvischvleesch zal 'worden ver- oorlog bedroeg de traanproductie ongeveer 500.000 ton per jaar. Daarenboven kregen de Engelsche en Noorgche fabrieksschepen nog de beschikking over 600.000 ton mager walvischvleesch, Hiervan kon slechts een gedeelte worden gedroogd tot veevoeder, de rest werd, na dat het ontolied was, weer in zee gegooid, aangezien de meeste fabrieksschepen te klein waren om het vleesch te drogen en het vleeschmeel op te slaan en mede te nemen. Vooral de huidige toestand met zijn gebrek aan vleesch en veevoeder doet beseffen, welk een potentiëele bron van dierlijk eiwit de walvischvaart is. Het be hoeft dan ook niet te verwonderen, dat de nieuwe moderne fabrieksschepen, welke thans in bedrijf worden gesteld of nog op stapel staan, alle van drooginstallaties zijn voorzien om vleeschmeel thans een kostbaar veevoeder te kunnen produ- ceeren. Bovendien is bekend, dat het mager wal vischvleesch, in het bijzonder van den ge wonen walvisch, even goed smaakt als rundvleesch. Vooral voor Engeland zou de mogelijkheid om dit vleesch in consumptie te brengen van groot belang zijn, omdat daardoor de vleesehimport zou kunnen worden verminderd wat een dienovereen komstige deviezenbesparing zou opleveren. Het is om deze reden, dat aan boord van het modernste fabrieksschip „Balaena" (25.000 ton bruto) door het Engelsche departement voor wetenschappelijk en in dustrieel onderzoek thans een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid om imager walvischvleesch voor de mensehe- lijke voeding te gebruiken. De productie van vleeschmeel vereischt echter groote en moderne fabrieksschepen, welke eenerzijds plaats hebben voor de drooginstallatie en anderzijds voldoende opslagruimte voor het meel. Dergelijke groote schepen zouden in perioden van drie maanden 5 a 6000 ton vleeschmeel per periode kunnen produceeren. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat in de Engelsche pers een bericht ver schenen is, dat aan de bevolking van de Kleinindustrie slaat haar vleugels weer uit Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: a. de N.V. Vereenigde Petroleum Mijen Purfina-Sinclair „Sinfina",' Bezuidenhout- scheweg 74 te 's-Gravenhage, om vergun ning tot het oprichten van een benzine pomp-installatie, bestaande xüt een on- dergrondsche benzine-bewaarplaats van 6000 Liter inhoud met een daaraan ver bonden bovengrondsche aftapinrlchting, aangedreven door een. electro-motor van 1/3 pk, op het perceel Palmenstraat no. 5 te IJmuiden-Oost; b. de firma G. van Heyst en Zn., Wij kerstraatweg 284 te Velsen-Noord, om vergunning tot het oprichten van een ma chinale timmermanswerkplaats, waarin geplaatst zullen worden een cirkelzaag, een vlak- en lijstenbank en een langgat- boor, respectievelijk aangedreven door een electro-motor van 3, 4 en 1 pk, in het perceel Wijkerstraatweg no. 307 te Vel sen-Noord; c. Plug's Olie- en Brandstoffenhandel, Huygensstraat 30 te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een ben zinepomp-installatie, bestaande uit een ondergrondsche benzinetank met een in houd van 6000 Liter met een daaraan ver bonden handpomp, op het jbêrceél Strand weg no. 17 te IJmuiden; d. de N.V. Vischconservenfabriek „Ne- co" te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de vischconser venfabriek door het verplaatsen en bij plaatsen van 3 electro-motoren, respec tievelijk van 2, 1.1 en 2 pk, in de per- ceelen Middenhavenstraat 31-33 en Traw lerkade 27-28 te IJmuiden. e. de N.V. Centrale Bakkerij „IJmui den", Vischstraat 6 te IJmuiden, om ver gunning tot het wijzigen en uitbreiden van de bakkerij door het verplaatsen van 3 machines en het bijplaatsen van 1 gas- oven, 1 klutsmachine en 7 electro-motoren. o-esp. van 4, 4, 3, 3/4, 3/4, 1 en *4 pk, in het perceel Vischstraat 6 te IJmuiden. Op Vrijdag, 22 November 1946, des voormiddags elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te 'brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Intree-prediking ds. J. v. Buuren Nadat hij Zondagmiddag bevestigd was als predikant der Gereformeerde Kerk al hier, aanvaardde ds. J. van Buuren van Abcoude Maandagavond zijn bediening anet een intreepreek naar aanleiding van den tekst Openbaring 3:8. De plechtigheid had plaats in de Goede Herderkerk. In den tekst wordt van een kleine ge meente gezegd „Zie Ik heb een geopende deur voor U gegeven en niemand kan die sluiten". Dit woord klinkt de eeuwen door, tot op dezen kansel in IJmuiden. Aan het einde der prediking volgde een kort persoonlijk woord' tot den Kerkeraad en de leden der kerk, een woord van dank voor het betoonde vertrouwen en de ver wachting voor een vruchtbare samenwer king. In het bijzonder deed. spreker een beroep op de jeugd, om hem in haar mid den te ontvangen als een goed vriend. De predikant begroette hartelijk de vertegen woordigers van de classis Haarlem en de genabuurde kerk, speciaal die van IJmui den-West, waarmede straks de kerk van IJmuiden-Oost ineen zal groeien. In'dit. licht begroette hij in het bijzonder zijn collega ds. S. E. Westbonk, met wieri hij nauw zal mogen samenwerken. Voorts be groette ds. Van Buuren de vertegenwoor digers der Ned. Hervormde Gemeente, in welker kerkgebouw men, door den nood des tijds gedwongen, gastvrijheid ge niet. Ook tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, wethouder W. F. Visser en den loco-secretaris W. Chr. Su- werink richtte spreker een bijzonderen groet. Hij beriep zich op hun medewer king bij den herbouw der kerken. De ouderling de heer J. Visser en ds. S. E. Wesbonk spraken den nieuwen voorgan ger en zijn echtgenoote woorden van wel kom toe, waarna de gemeente hem Ps. 134:3 toezong. De kerk was geheel ge vuld. Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen De afdeeling Velsen-IJmuiden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen houdt Dinsdag 17 December in het Patronaatsgebouw een bij eenkomst, die in het teeken zal staan van het naderende Kerstfeest. Mevrouw H. F. CalcoenVan Thienen zal een Kerst wijding houden en mevrouw P. L. de? BoerHarder zal oude Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Duitsche Kerstliede ten zingen. 1 strekt. Het zou volgens dit bericht de be doeling zijn het vischvleesch tot een be trekkelijk gering percentage in worst te verwerken.. Aluminium bij den scheepsbouw De Nederlandsche scheepsbouwkundige de heer H. van Dijk, die een studie heeft ge maakt van het gebruik van aluminium in den scheepsbouw, is per K.L.M.-toestel naar Nederland teruggekeerd. Hij verklaarde voor zijn terugkeer van meening te zijn, dat in de toekomst aluminium in grootere mate bij den scheepsbouw gebruikt zou worden, het geen niet slechts tot gewichtsbesparing zou leiden, doch ook de stabiliteit van dekhuizen, masten en anderen bovenbouw zou vergroo- ten. In Nederland werd tot dusverre alumi nium slechts op zeer beperkte sohaal gebruikt. Naar de meening van den heer Van Dijk zal men in Nederland beginnen met de toepas sing van aluminium voor reddingsbooten. MARKTBERICHTEN De aanvoer bedroeg 3500 kisten versche haring n 3000 kisten andere visch. De trawlers besomden f 43,811. Verdere besommingen: Zweedsehe kotter: 886 f8897. Trawlloggers: KW 59 f898, KW 89 f 2356, KW 104 f 1481, KW 52 f 1969. Versche haring: KW 129 f 7507. KW 43 f-1588. KW 44 f 6003. KW 33 f 4520, KW 20 f 3845, KW 86 f6215, SCH 104 f4014. Kustvissehers: IJM 23 f523, KW 77 f1628, KW 53 f 1568, KW 10 f 1989. HD 125 f 2279. Marktprijzen: Gr. tong f 1,44f 1,26; Gr.m. tong f 1,54f 1,28; Kl.m. tong f 1,48—f 1,42; Tarbot I f 1,78f 1,32 per kg.; Tarbot TI f62; Wijting I f 14—f7,50; versche haring f 14,50—f3 per 50 kg, WEER EEN INVASIE VAN HARINGLOGGERS. Van de drijfneftvisscherij kwamen alhier sedert 7 November binnen, de loggers KW 38 met 325 kantjes en 480 kisten versche haring, KW 25 met 380 kantjes en 700 kisten versche. SCH 107 met 320 kantjes en 840 kisten versche. SCH 353 met 62 kantjes en 1000 kisten versche. KW 56 met 177 kantjes en 700 kisten versche, KW 18 met 313 kantjes en 370 kisten versche. KW 175 met 404 kantjes en 400 kisten versche, KW 45 met 374 kantjes en 200 kisten versche, KW 16 met 102 kantjes en 800 kisten versche, KW 83 met 200 kantjes en 400 kisten versche, KW 4 met 500 kisten versche. SCH 201 met 700 kisten versche, KW 29 met 534 kantjes en 50 kisten versche. KW 79 met 200 kantjes en 400 kisten versche, KW 37 met. 500 kontjes, KW 167 met 492 kantjes en 200 kisten versche, KW 39 met 505 kantjes en 350 kisten versche, KW 161 met 540 kantjes, KW 129 met 405 kantjes en 800 kisten versche, KW 138 met 561 kantjes, KW 73 met 375 kantjes en 600 kisten, KW 43 met 373 kantjes en 380 kisten, KW 67 met 372 kantjes en 450 kisten, KW 86 met 300 kantjes en 500 kisten, SCH 132 met 100 kantjes en 400 kisten, KW 49 met 442 kantjes, KW 44 met 587 kantjes en 400 kisten, KW 77 met 578 kantjes, KW 6 met 580 kantjes en 60 kisten, KW 33 met 79 kantjes en 750 kisten, KW 15 met 533 kantjes, KW 50 met 630 kantjes, KW 20 met 300 kantjes en 300 kisten, KW 140 met 500 kantjes, KW 123 met 1000 kisten 'versche, KW 130 met 540 kantjes, KW 68 met 425 kantjes, VL 40 met 425 kantjes en 300 kisten, SCH 104 met 400 kisten. „Zwarte Zee" in Ierland gestationneerd De motorzeesleepboot „Zwarte Zee" 4*200 iph. zal van 11 November af te Queenstown (Zuid-Ierland) gestationneerd worden, ten einde in voorkomende gevallen assistentie te verleenen aan zich in nood bevindende sche pen. De „Zwarte Zee" is uitgerust met een rich tingzoeker, echolood, alsmede met bergings- pompen van verschillende afmetingen, terwijl zij tevens is voorzien van brand.bluschappara- ten. Er wordt dag en nacht een onafgebroken luisterdienst onderhouden, zoowel op de korte als normale soheepsgolflengte. De „Zwarte Zeé" is voorzien van een ijsversterking. Haar roepletters zijn: P.I. Z.P. Thalia: Onze Vrouwen De leden en donateurs van Thalia hebben weer eens braaf kunnen lachen. Wij gunnen hun dit gaarne. Toch mogen wij de vraag niet achterhouden, of onze dilettanten, en dit geldt niet Thalia alleen! nu nooit eens genoeg krijgen van die Xantippe-schoonmoe ders en Pantoffel-papa's, met wie de Duitsdhe kluchtspelschrijvers het publiek van 1880 amuseerden. Is onze moderne smaak deze oude kost allengs niet ontgroeid en is sindsdien niet iets van fijner en beter gehalte verkrijgbaar geworden voor het amateur- tooneel, dat toon odk een, zij het bescheiden, cultureele taak heeft te vervullen? En biedt deze tijd spotzieke geesten geen actueeler gegevens voor blijspel en klucht dan de vraag, hoe ouwe snoepers zich redden uit het net, waarin zij zich met hun alibi's en gefin geerde vrinden hebben gewikkeld? Het recept is bovendien te bekend om nog verrassing te wekken. De goede krachten, waarover ook blijkens de vertooning van „Onze Vrouwen" van Von Moser Sehönthan Thalia beschikt, kunnen tot waardiger emplooi worden aangewend. Op zichzelf zijn spel en regie in staat gebleken, van dit object nog iets aardigs te maken, al zou er van de sehoonmoederrol ook een an dere opvatting mogelijk zijn en al kon men de figuur van Hilberg iets levendiger wen- schen. H. G. CANNEGIETER. Voetbaloverwinning voor WIJ Uitslagen van Zaterdag 9 November 1946: De Geuzen IIJmuiden I 24; IJmuiden II ETO I 7—1; VEW II—IJmuiden III 3—0. Het eerste elftal trok Zaterdag naar Am sterdam om op een zwaar en glad veld de Geuzen te ontmoeten. Wederom werd een overwinning geboekt. Door deze overwinning is IJmuiden weer een ernstige candidaat ge worden voor de bovenste plaats. Na een on wennig begin op het gladde veld nam IJmui den het initiatief en het Geuzendoel werd regelmatig belaagd.. Rust kwam met gelijken stand. (00). Na de thee pakte IJmuiden de zaken energiek aan. Na ongeveer een kwartier spelen kwam het eerste doelpunt (01). Di rect hierna volgden nog twee doelpunten (03). De Geuzen gaven het niet op en bin nen enkele minuten zag de ploeg kans den stand op 2—3 te brengen. Hierna ontspon zich een vinnige strijd om de overwinning. IJmui den scoorde nog eenmaal, zoodat de eindstand 24 werd. Het tweede elftal won met groote cijfers van ETO uit Hoofddorp. Het derde elftal was te gast bij VEW II te Heemstede en verloor met 30. V.S.V. 2—Stormvogels 2 21 Doordat een der spelers van meening was, dat de wedstrijd in Beverwijk gespeeld zou worden, verscheen Stormvogels, dat ook al invallers had voor Meyer, Zwemmer en Hoo- gendijk, met slechts 10 spelers aan den start. Desniettegenstaande wist het door den rechts buiten de leiding te nemen, maar nog vóór de rust had VSV dezen voorsprong teniet gedaan en zelf de leiding genomen. Bij het eerste doelpunt ging de Stormvogels-doelman niet geheel vrij uit. Na de rust was VSV sterk in den aanval. Het Stormvogelsdoel werd hevig onder vuur genomen, doch de schoten waren dikwijls slecht gericht,. Tegen het eind kreeg Storm vogels zelfs nog een paar serieuze kansen I voor den gelijkmaker, doch ze werden niet' geaccepteerd, zoodat VSV met 21 won. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden De tweede winterlezing der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden wordt hedenavond gehouden in de Nijverheidsschool. Ds. A. R. de Jong van Haarlem, zal spre ken over „Moderne torenbouw van Babel". Concert van „Euphonie" Voor het eerst na den oorlog kwam IJmui- den's Symphonieorkest „Euphonie"weet voor het voetlicht, thans onder leiding van een nieuwen dirigent, den heer W. Rettich. Ook de bezetting toonde veel nieuwe gezich ten. Als eerste nummer vermeldde het pro gramma een der Parijsche sympihonieën van J. Haydn, n.l. „Mit dem Paukenschlag", Engeland „The Surprise" genaamd, En al rukken we hiermee den titel uit het verband een verrassing is het geworden. Het heele op- treden van dit gezelschap. Natuurlijk mogen we niet de maatstaf aanleggen die we bij de uitvoering van dit oeuvre door beroepsmusici aanleggen, we waardeeren de soepelheid waarmee gespeeld werd. Aan zuiverheid werd zoo nu en dan wel iets ingeboet, was dit misschien te wijten aan een te veel aan enthousiasme?, Er is in elk geval behoorlijk gestudeerd. Mevrouw Elsa RettichBarther bracht op. bewonderenswaardige wijze Handels: Ombra mai fu. Beethoven's pianoconcert, compositie van 1800. werd voortreffelijk vertolkt door Ans Bouter. Een woord van hulde mag hier zéker niet ontbreken voor de fluit- en fagotsolo in het Largo. Het speelsc'he Rondo sluit hierop aan als een geestige anecdote, De Ouverture „Egmont" besloot op waar dige wijze het programma. H. K. Gemeenschap van oud-illegale werkers De Gemeenschap van oud-illegale''werkers (sters) in de gemeente Velsen, organiseert Vrijdagavond 22 November een filmavond in Concordia. Vertoond zal worden de fiknserie '„Enge land in Oorlogstijd", waarin o.a. zijn opge nomen de bestrijding van het V 1-wapen, de invasie in Normandië, enz. De heer M. "W. Grotenberg zal het antwoord geven op de vraag, hoe het Engelsche volk denkt over Nederland. De opbrengst van dezen avond komt geheel ten goede aan de Stichting Herstellingsoor den voor oud-illegale werkers. V.A.R.A. Het afdeelingsbestuur van de Vara heeft zijn eerste ledenvergadering uitgeschreven op Donderdag 14 November in school D aan de Heidestraat. Op deze bijeenkomst wordt een definitief bestuur gekozen en houdt een lid van dén ver- eenigingsraad een inleiding. Een 80-jarlge De bekende IJmuidenaar G. Siewertsen viert Donderdag zijn 80-sten verjaardag. On getwijfeld zullen velen dezen krassen ouden heer komen complimenteeren. Een initiatief van U.V.V. De eerste kalender De eerste kalender voor 1947, bode van de komende jaarwisseling, is verschenen. Het is een bescheiden begin, maar toch een trouwe huisvriend: een kartonnetje met een block van zes blaadjes en daarboven een plaatie van Jo Spier, voorstellende een door wilde golven besprongen vuurtoren en op den ach tergrond een noodsein van een onzichtbaar schip. Onze lezers zuilen nu wel weten, dat het hier betreft het kalendertje van de Noord en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij, dat ons ter gelegenheid van den 122en ver jaardag der Maatschappij op 11 November werd toegezonden. SCHEEPVAART 11 November. Aangekomen: Ligor van Geffle (Zaandam); Birlca van Hernösand (Velsen); Bom- ma van Oslo; Julius van Oxelösun-d (Hoogovens); Plover van Londen; Michael Amaglos van New port News: Tyro van La Paiice; Van Brakel van Par; Deo Duce van Kopenhagen. 11 November. Vertrokken; Ransdörp naar Ornskoldsvi'k; Karhula naar Antwerpen; Wim naar Emden; Iris naar R'dam; Gevion naar Rotterdam. Agioi Victores (charter), RotterdamBritsch Indië, 9 Nov. te Genua. Alcor, Bahia—Rotter dam. 10 Nov, te St. Vincent (K.V.). Cleodora, Port. SaidClyde, passeerde 7 Nov. Gibraltar. Eemdi.ik, RotterdamJava, passeerde 9 Nov. 11 uur Gibraltar, India (Deen, charter), Antwerpen Brazilië, passeerde 10 Nov. Madeira. Jobshaven. 8 Nov. van Point Noire te Libreville. Klipfon- tein, 9 Nov. te Suez, Balavia—Rotterdam. Lim burg, 2 Nov. van Los Angeles naar Guayaquil. Noordam, 10 Nov. van Rotterdam te New York. Papendrecht, SingaporeAbadan, passeerde E Nov. Kaap Comorin. Pieter de Hoog-h, Calcutta —Rotterdam, 9 Nov. te Karachi. Saparoe, 7 Nov. van Macassar te Batavia.-Singkep, Rotterdam Calcutta, 10 Nov. van Suez. Stad Maastricht, Rotterdam—Colombo, 11 Nov van Bombay. Streefkerk, Basrah—Rotterdam, 10 Nov. te Ant werpen. Tiba, 8 Nov. van Rosaria naar Buenos Aires. Tosari, 7 Nov. van Saigon naar Singapore. Trajunua, 6 Nov. van Mgracaibo naar La Guaira. Ali, 6 Nov. van Middlesbro naar Ipswich, pas seerde 7 Nov. Flamboro Head. Angeja, 6 Nov. van de Tyne naar Londen. Annegiena. 11 Nov. Haukipudas te Bristol kanaal. Diana V, -6 van Barry naar Par. Evertsen, 9 Nov. van Grangemouth naar Ebsjerg. Fiat, 10 Nov. van Goole te Queensboro. Frederik, 9 Nov. Antwerpen naar Londen. Glashaven, 10 Nov. Kopenhagen naar Rotterdam. Gouwe. 9 Nov. van Gefle naar Mo. ITada, 9 Nov. van Horsens te Le Havre. Hast 5, 10 Nov. van Rotterdam te Duin kerken. Henriette (ex Animo), 11 Nov. van Kal- te Odense. Heemskerk, 10 Nov. van Odense Stettin. Ida, 10 Nov. van Odense naar Rot terdam en Antwerpen. Kijkduin, 6 Nov. van Lis sabon naar Setubal. C. G. M. 110 en 112, 10 Nov. van Southampton naar Rotterdam. Leuvehaven, 10 Nov. van Middelfart te Gothenburg. Linge, 8 Nov. van Rotterdam te Pitea. Maartje, 10 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. Mr. Harm Smeen- ge, 9 Nov. van Porsgrunn naar Lysekill, Nas- sauhaven, 10 Nov. van Helsingfors te Kotka. Palma, 10 Nov. vanu Frederikstad te Zwijn- d-recht. Prins Bernard. 6 Nov. van Ebsjerg te Grimsby. Rapid, 10 Nov. van Parijs naar Rotter dam. Taurus, AntwerpenIpswich, passeerde 10 Nov. Vlissingen,. Tromp, 10 Nov. van Grange mouth te Middlesbro. Trompenbungh, 9 Nov. van Bordeaux naar Rotterdam. Union, 7 Nov. van tt -i i Queenstown te Dublin. Virgo, 10 Nov. van Rot- De afdeelmg IJmuiden van de U.V.V. zendt i terdam te Antwerpen. Weltevx"eden 7. 7 Nov van ons de volgende nood'kree-t: I Londen naar Skiën. Willem Barendsz, 3 Nov. Textielschaarschte! De U.V.V. wil voor j van Alexandrië te Marseilles. Zeeland, 7 Nov. spoedgevallen babypaketten verzamelen om deze 4 a zes weken uit te leenen. Hiertoe doet zij een beroep op alle vrouwelijke inwoners der gemeente om iets af te staan voor deze paketten. Behalve de gewone artikelen zijn zelfs oude zomerjurken en pyjama's bruikbaar Inlichtingen omtrent halen en bezorgen worden verstrekt aan de volgende adressen: Mevr. Meyboom, v. Tuyllweg 5, Velsen, Tel. 4415; mevr. Visser, Jac. van He'emskerkstraat 16, IJmuiden, Tel. 4667. Revue voor Coöperatie „De Eendracht" Donderdagavond a.s. zal voor leden en be langstellenden van de Coöperatie „De Een dracht" een opvoering in bioscoop „De Pont" worden gegeven van de Coöperatierevue „Wij kloppen", regie van den auteur Jo Hamilton en muziek en arrangementen van Justus Je- saye. Onder leiding va.n den heer Adri van Oorschot wordt deze revue uitgevoerd door het gezelschap „De Zevenklappers". Een kin dervoorstelling met medewerking van het geheele gezelschap wordt des middags in de zelfde zaal gehouden. Aanvoer van versche visch te Ostende De aanvoer van versche visch te Ostende bedroeg in de week van 1 t.m. 7 November 795.612 kg. De totale opbrengst hiervan was frs. 5.541.588. WEER EEN TERUG. De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen heeft uit Kiel te ruggebracht den stoomlogger KW 48. A.s. Woensdag vertrekt de Helga naar Wilhelmshaven. DE ITA MARKTTE IN ENGELAND. De stoomtrawler Ita was met 4000 manden visch in Grimsby aan de markt en besomde daar 12.000. Ook deze trawler kreeg geen kolen voor een nieuwe reis. INBRAAK IN EEN MAGAZIJN. In den nacht is door het verbreken van een ruit ingebroken in een magazijn van de rubberfabriek „Hollandia" aan den Doodweg. Een partij yqbber-artikelen ter waarde van eenïge honderden guldens werd ontvreemd. Teignmouth naar Par. Zwerver, 9 Nov. Kalmar als bijlegger. Sleepbedrijf. De sl-bt. Ganges met kraan, 11 Nov. van Le Havre te Danzig. De slbt. Maas met zuiger „Libra" en bak „Spreeuw", 10 Nov. van Vlissingen naar Dieppe. De slbt. Poolzee van Rio -de Janeiro naar Rotterdam, bevond zich 10 Nov. 17' 39" Noord en 25' 44" West. De slbt. Hudson van Rio de Janeiro naar Rotterdam, 'bevond zich 9 Nov. 23' 32" Noord en 19' 15" West. K. N. S. M.: Svolder, 11 Nov. van Antwerpen naar Lissabon. Cottica, 10 Nov. van Madeira naar Paramaribo. Bessa, 10 Nov. te Aruba. Lotos, 10 Nov. van Antwerpen naar Madeira, v. Ostade, 9 Nov. van Antwerpen naar Newport. Stuyve- sant, 8 Nov. van Trinidad naar Ponta Delgada, Tiberius, 9 Nov. van New York naar West Indië. Doros, 9 Nov. van New York naar West Indië. Caribia, 9 Nov. van Amsterdam naar Aarhus. Ornen. 9 Nov. van IJmuiden naar Kopenhagen. Rossum, 9 Nov. v. Amsterdam naar Paramaribo. Federico C, 9 Nov. van Tethye naar Istamboel.' Theseus, 9 Nov. Ouessant gepasseerd. Fin-ga, 9 Nov. van Pyraeus. v. Gelinepark, l'l Nov. te Tan- ger. Orpheus, 11 Nov. van Gibraltar naar Holland. Roelf, 9 Nov. te Lissabon. Arie Seheffer. 10 Nov. van Gatagena naar Cadiz. Holl. Afr. Lijn: Phaeax, 10 Nov. van Mosam- bique naar Dar es Salaam. Dubrovnik, 8 Nov. te Beira. Nijkerk, 11 Nov. te Amsterdam. Walter A. Luckenbaeh, 10 Nov. van Antwerpen naar Kaap stad. Amstelkerk, 8 Nov. van Dakar naar Ply mouth. Nederland: Ta wall. 6 Nov. van Batavia. Ma- noeran, 6 Nov. van Colombo. Tegelberg, 5 Nov. te Port Swettenham, Boissevain, 6 Nov. te Bela- wan. Saparoea, 7 Nov. te Batavia. Nieuw Hol land. 9 Nov. van Suez, Vinke en Co.: Wlillem Barendsz, 10 Nov. Las Palmas gepasseerd. Hilversum, 9 Nov. Fernando de Noronha gepasseerd. Agenda voor Haarlem Schouwburg: Charlotte Kohier: Oompjes •droom, 20 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstel ling Kees Verwey, 10—6 uur. Rembrandt: Shang hai-drama (18 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Zij maakte mij een Moordenaar (18 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Dat is Ame rika (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur, Frans Hals: Sanders of the River (14 j.) 14.00. 16.15, en 21.15 uur. City: De danseres van St Die- go (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00.en 21.15 uur. Spaarne: Verloren in de Wildernis, 14.30, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 13 NOVEMBER Westerhoutpark 1 A: Lezing over het Joden vraagstuk, 20 uur. Jacobstraat 6: Lezing van den bond Nederland IsraëlIsraël—Juda, 19.45 uur. Groote Kerk: De hel en de hemel van Dachau (Ds. J. Ovetduin), 19.30 uur. Stadsschouwburg: Nederlandsche Opera: De ontvoering uit het Se rail, 20 uur. Concertgebouw: Italiaansehe Opera, Museum en Bioscopen: als Dinsdag. „En de menschen zeggen" De tooneelvereeniging „Jan van Dom melen" gaf haar eerste opvoering van „En de menschen zeggen„een sympa thiek beeld van eenzame menschen in vier kleurrijke beelden, samengevat door Wil Brakenburg". Dat de menschen graag roddelen, is overbekend en dat „men" er in dit „sym pathieke beeld" dus het zijne van denkt, wanneer een jong meisje Jook Meer tens zoo vaak op bezoek komt bij den po- pulairen schrijver Wim Donkervoort, ligt voor de hand en stemt met „het leven" overeen. Doch in de „vier kleurrijke beel den" komen ook minder realistische, min der waarschijnlijke gebeurtenissen voor, die den bezoekers even zoovele vragen op de lippen brengen, als bijv.: „Was het feit, dat zijn vrouw in het ziekenhuis lag, voor Wim Donkervoort n-u zoo'n ernstige aan drang om zich zoo eenzaam te gevoelen?", of: „Komen patiënten uit een ziekenhuis, die ernstig ziek zijn geweest, zoo maar weer uit de lucht hun huis-binnen vallen?", of: „Kan iemand, die door een revolver schot bijna doodelijk getroffen wordt, dit voor de omstanders verborgen houden, ja, zich zelfs nog eenigen tijd met hen on derhouden?" Maar wie hierover heen weet te stap pen, komt in „En de menschen zeggen.." ook'veel moois tegen en dat danken we in de eerste plaats' wel aan het knappe spel van mevr. Tabemal als Jook Meer- tens en van den heer B. de Gelder als Wim Donkervoort, twee leden, waarop „Jan van Dommelen" terecht trotsch kan zijn. Zoowel in zijn grappige als ernstige dialogen leverde dit tweetal dilettanten spel van de beste soort. Na hen noemen we mevr. Nol als de acti'ice Jelly Cordeni en een drietal, dat het be wijs leverde,, dat ook minder groote rollen tot het succes kunnen bijdragen, n.l.. mevr. Dortmundt als Luus Scheerman, den heer J. Heeres als Lex ter Haar en vooral den heer A. Voogt als Bert, den ouden, trou wen bediende. Heel goed gaf deze zijn af schuw voor het „vriendinnetje" van zijn meester weer, kostelijk was zijn vreugde over den terugkeer van „mevrouw en mijnheer". Prijsvorming en prijscontrole Middenstanders protesteeren Te 's-Gravenhage is een vergadering ge houden van middenstanders, welke belegd was door de gezamenlijke middenstandsbonden. De heer J. Bakker, directeur van de R.K. Middenstandsvereeniging van het Bisdom Haarlem, betoogde, dat de middenstand de dupe dreigt te worden van de maatregelen, welke op het oogenblik op het terrein van prijsverlagingen in voorbereiding zijn. Men dient het nationale belang van den midden stand niet uit het oog te verliezen. De mid denstand is bereid haar aandeel te dragen in de lasten welke worden geheven, teneinde de nationale schuld te verlagen. Het aantal be lastingen is eohter te groot. Na uitvoerig de moeilijkheden te hebben belicht, onder welke de middenstand tegenwoordig gebukt gaat, protesteerde hij tegen de contröle-maatrege- welke de vorige week door de prijsfoe- heersching in 's-Gravenhage ten uitvoer wer den gelegd. „Wij zijn geen verdedigers van zwarte handelaren of knoeiers in den mid denstand. Wij hebben geen bezwaar tegen con trole-maatregelen, maar wij komen er tegen dat de bonafide middenstanders bij het publiek in een verkeerd daglicht worden ge steld." Een redelijke winstmarge is noodzakSlijk voor het instandhouden van 't middenstands- bedrijf en voor het gezin .van den middenstan der. Het is de bedoeling plaatselijke advies- bureaux in den lande op te richten, teneinde de belangen van den middenstand te behar tigen. Tenslotte nam de vergadering een motie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen de maatregelen tot verlaging der winstmarges en tegen de manier, waarop de controle wordt uitgeoefend. Voorts wordt medezeggenschap geëiseht' bij het vaststellen en ten uitvoer brengen van alle maatregelen, waarbij het belang van de zelfstandige werkers in de samenleving is betrokken. Deze motie wordt ter kennis gebracht van de regeering en den directeur-generaal van de prijzen. Een wandelphenomeen Bert Couzens, de 47-jarige Zuid Afrikaan die onlangs het 137 jaar oude wereldrecord van den E-ngelschman Barclay verbeterde door in 335 uur 1000 mijl af te leggen (Barclay had in 1809 voor 1000 km. 1000 uur noodig gehad) heeft thans be wezen niet alleen op een grootere snelheid maar ook op een minstens even groot uithoudingsver mogen als deze negentiende eeuwsche wandelaar te kunnen bogen. Bert Couzens nam na zijn prestatie geen rust, maar besloot al wandelend de 1000 uur vol te maken, iets waar hij Maandag in geslaagd is. In deze 1000 uur legde Couzens in totaal 2652 mijl af. Hij koos echter een weinig afwisselend traject. 13.000 maal liep hij rond het Bom fordstadion. En of dit nog niet genoeg is, heeft Couzens besloten tot het einde van deze week door te loopen. Hij zal dan vermoedelijk de 3000 mijl hebben bereikt. BINNENLAND Bij het smelten van was in een werkplaats te Rotterdam geraakten cl.= kleeren van den 4s. jarigen schilder L. van R. in brand. Hij neiT zulke ernstige brandwonden op, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De werkplaats en de b0. venwoning brandden uil. Mr. U. ten C., wiens naam in het proces tegen Nederlanders te Gronau genoemd werd met betrekking tot het „Reconstruction-com. mand of the Netherlands" en die zich naar aan leiding daarvan bij de politie in Den Haag had aangemeld, is na verhoor door den rechter-com. missaris Vrijgelaten, De bekende dirigent. Bruno Walter is in d hoofdstad aangekomen. Hij zal voor het eerst n de bevrijding in ons land een serie concerten dirigeeren. Dertig Belgische journalisten hebben tijdens een driedaagsch bezoek aan Nederland ver- schillende opleidingsinstituten van het Nederl landsche leger bezocht.. De K.L.M.-Constellation „Venlo", welke bi, de landing op de Azoren beschadigd werd, kan waarschijnlijk hersteld worden. De linkervleu gel moet vervangen worden. jMr. H. G. J. Maas Geesteranus is benoemd tol Bestuurslid van de Internationale Vereenisin» voor Strafrecht. De minister van Economische Zaken „Q. Donderdag en Vrijdag in Brussel met zijn Bel- gischen collega de economische betrekkingen tusschen Nederland en België bespreken. Daar den laatsten tjjd herhaaldelijk voor rekening van buitenlanders betalingen worden verricht op een wijze, welke in strijd is met do deviezenbepalingen, vestigt de Nederlandsche Bank er de aandacht op, dat het betalingsver keer met het buitenland over de Nederlandsche Bank of over een deviezenbank dient te loopen Aanvragen voor fietsen en fietsbanden moe^ ten niet bij het Centraal Distributiekantoor, doch bij den plaatselijken distributiedienst worden ingediend. HAARLEM EN OMGEVING Te Hillegom is een plaatselijke prijzencom- missie ingesteld, bestaande uit de heeren: j. o Vermeer, voorzitter; C. G. Jansen, secretaris1 J. Peet, L. Seijsener, C. M. J. Vervat en J g' Stokman, leden. Inbrekers stalen te Hillegom uit een schuur achter een sigarenwinkel aan de Weerestein- straat twee rij wielen; uit een kleerenkast van een drukkerij werden verschillende kleeding- stukken ontvreemd en ten slotte werd een bezoek gebracht aan het kantoor van een bloembollen- handelaar waarbij een microscoop en een meta- len kantoorkast werden gestolen. Woensdagavond zal ds. J. Overduin uit Am- sterdam op uitnoodiging van het comité „Eere schuld en Dankbaarheid" in de Groote Kerk t.e Haarlem opnieuw spreken over „De hel en de hemel van Dachau" Piet Halsema, orgel en Helène Ludolph, zang, verleenen medewerking aan dezen avond. De tweede winterlezing in de Ned. Herv, Kerk te Overveen heeft Maandag 18 November plaats. Dr. H. Berkhof, Ned, Herv. predikant te Zeist, zal dan spreken over „Toeval of noodlot?" Op 14 November viert het echtpaar A. van Weert— G. van WeertVermeeren, Lange Wijn gaardstraat 27, zijn gouden huwelijksfeest. De heer D. J. A. Geluk wethouder van On derwijs der gemeente Haarlem zal niet morgen, doch Vrijdagmiddag om twee uur spreekuur houdten. De bouw van twee arbeiderswoningen op het Wilhehninaplien te Bennebroek is gegund aan de firma Vosse en v. d. Laan voor f 17.500. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor, te rekenen van 1 September 1946 af, mej. C. A. Rutgers te benoemen tot hoofd der voorbereidende school in de Corn, van Noorde straat. Jubileumtournooi Haarlemsch Schaak Gezelschap Maandagavond is de derde ronde gespeeld in het nationale jubileum-schaaktourooi van het Haarlemsch Schaakgezelschap. In de eeregioepen waren de uitslagen als volgt,: Groep A: J. de Vries—R. A. G. Davidson 0—l; J. v. d. HoffG. Kroone Va; G. Smit—J. Zit- man 10; E. D. de WaalG. Paardekooper Groep B: Dr. J. M. JansenF. A. Spinhoven 0—1; Mr. M. Snoeck HenkemansJ. H. Mar wil z 0—1; L, Biesheuvel—B. F. M. Grapperhaus l—o; J. BlokkerJ. v. d. Zanden ViVs. De stand is nu: Groep A; 1. v d Hoff 2'A p,; 2. G. Kroone 2 p.; 3, 4. en 5. R. A G. Davidson, G. Smit en E. D. de Waal elk 1% p.; 6 en 7. G. Paardekooper en J. Zitman elk 1 p.; 8. J. dé Vries 0 p. Groep B; 1. J. H. Marwitz 3 p.; 2, F. A. Spin hoven 2 p.; 3. en 4. J. Blokker en J v. d Zan den elk l'/s p.; 5, 6. en 7. Mr. G. Snoeck Henke mans, L. Biesheuvel en B. F. M. Grapperhaus eik l p.: 8. Dr. J, M. Jansen 0 p. Hedenavond 7 uur heeft de 4de ronde plaats. Handbalwedstrijden van Concordia Het eerste dameselftal van Concordia speelde een thuiswedstrijd tegen Sport Vereent.. Utrecht. Hoewel de rood-witten technisch in de meerder heid waren, konden zij voor rust slechts een voorsprong van 1—0 bereiken. Na rust vlotté het iets beter en de einduitslag werd 4—1 voor Con cordia. De heerenploeg had een sterken tegenstander in Blauw Wit. Na een klein overwicht van de Amsterdammers in het begin, ging de strijd verder gelijk op en de ruststand 2—2 gaf de ver houding goed weer. In de tweede helft konden de rood-witten een voorsprong nemen van 4—3, die tot enkele minuten voor het einde bewaard bleef. Toen echter doelpuntte Blauw Wit twee maal achter elkaar en de uitslag werd 54. Doei- man B. ten Have (Concordia) was zeer goed op dreef en heeft menig doelpunt voorkomen. De dames van Concordia II kregen bezoek van Rood-Zwart I. De uitslag werd 00. Het tweede heerenelftal ging op bezoek bij, Tonegido I te Westerland. Ofschoon de Haar lemmers den vorigen keer met groote cijfers van die ploeg wonnen lukte het thans niet en een 61 overwinning voor Tonegido was het resultaat. Ondertrouwd; JAAP V. DIJK en GRé NIJMAN. IJmuiden-Oost, 12 Nov. 1946. De Ruyterstr. 122. Iepenstraat 28. Gevraagd: een net kosthuis van Maandag tot en met Za terdag. Brieven IJ 269 bur. van dit blad. Compleet opgemaakte VIscU- koni vanaf f 2.50. Compleet op gemaakt Aquarium, f 9.25, f 12.50 en hooger. Manaealcanaiies Jacobynestraat 1018 Haarlem. JEUGDAVOND op WOENSDAG 13 NOV. 1»46 in de Clir. Gea*. Kerk, Marconistraat. Spreker: Ds. D. HENSTRA. „De Erve der Vaderen". Medewerking van het Chr. Ger. Kerkkoor o.I.v. J. J. Bosman Jr. Organist: H. Sehuurh'uis. Aanvang 8 uur. Men kan niet altijd nieuwe schoenen koopen Daarom uw schoenen niet te ver afloopen. Laat ze bijtijds en vakkundig repareer en. Ze gaaij langen* mee B.ij ons bent U tevree. Vakkundige reparatie geeft levensduur aan uw sclioeuen V. EWIJK'S SCHOENMAKERIJ Acaciastraat 15 IJmuiden (O.) BANKETBAKKERSLEERLING gevr. Steenhuysen, De Gene- stetlaan 27, Driehuis. B. z. a. NETTE WERKSTER v. 4 dagen p. w. liefst omg. Sant poort of Bloemendaal. Brieven L 960 bur. van dit blad. WIE HEEFT MIJN HANGER GEVONDEN? Tusschen IJm.- straatweg en Paterskerk. Tegen belooning terug te bezorgen: IJmuiderstraatweg 10 C. GARAGE TE HUUR GEVR. Liefst Driehuis, Steenhuysen, de Genestetlaan 27, Driehuis. Marine-officier vraagt in IJmuidèn of omgeving ETAGE of DRIE KAIMERS met keuken te huur. Brieven L 961 bur. v. d. blad. voor uw tuin? Dan even kijken op de kweelcerij groot 11/2 Hectare van Laan-, Sier- en Vruchtboomen, Rots en vaste Snybloemenplanten. Keus uit meer dan 200.000 st. In soorten. RIJKSSTRAATWEG hoek Slaperdijk, Santpoort, Voor'direct gevraagd: ïlinke dienstbode Stationskoffiehuis, LESSEN Engelsch, Opleiding v. Mid- denstandsdipl. (Cub- en privé les), bijwerken van leerl. A. BALLAST, Beeckensteyn, Ryksweg Velsen Enorm groot was het aantal banket letters. dat „FLUKS" in 'vorige jaren, zoo tegen St. Nicolaas verkodhit. Ook dit jaar bakt „FLUKS" weer BAN- KETL ETTERS. Men behoeft daar slechts voor in "te leveren -50 gram.' boter en 150 gram bloem Daarvoor krijgt U een banketletter van ongeveer 1 pond voor slechts 1.50. Bestel ze vroegtijdig. Groote Houtstraat 2125 f? Haarlem Padvindersrieraen, sterk leder 3.90 Padivlnderslluiten met embleem 1.75 Nieuwe St. Nïcoilaasboeken 0.50, 0.70 1.50 Wij brengen U een pracht sorteering speelgoederen o.a. leesboeken, gezelschapsspelen, kinderfietsjes, auto peds, hobbelpaarden, kindermeubels, kruiwagens, voor prijzen die U beslist meevallen! Vereenigingen en scholen korting MEEUWENLAAN 2 - Tel. 4654 - IJMUIDEN-O. Gevraagd: FLENKE MEISJES voor diverse afdeel.ingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wa£scherij en Chemische Waaschertj HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-St. vraagt een be- genegen voorkomende werkzaamheden te verrich ten, leeftijd tot. 35 jaar. - voor fabrieks- 1825 jaar. boizorgwerkzaamheden, leeftijd Aanmelden uitsluitend aan het kantoor Wijkerstraatweg 1, Velsen -Noord. De Vereeniging tot Bevordering d-ea* Bijenteelt in Nederland, afd. Velsen, geeft een CURSUS IN BIJENTEELT in het Gebouw Zwembad „Heeren- d'uinen" Velserduin-weg te IJmuiden-Oost. Ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen. Cursus geld 1.50. AanVang Vrijdag 15 Nov. 's avonds 19.30 uur- HET BESTUUR ST. NICOLAAS Wen'scht U een GOEDE FOTO Wij werken bij U aan huis; ook des avonds. Specialiteit in kinderfoto's, trouwreportages, bruiloften en derg. Ook des avonds te ontbieden. Tijdig afspreken gewensclit. JOH. A. GANS Kunst- en fotoliandel Artistiek KENNEMEiRLAAN 5 IJMUID LX FOTO'S OP ELIv GEBIED Het grijs in 't Haas- verdwijnt, 1 waar Aladin verschijnt want Aladin hergeeft Uw haren huh oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis orochure. Overal verkrijgbaar. Priis i 2.25 i HÖOFDDÉPÖT AlADIN - HAVENSTRA"AT^183 - RÖTTEROA

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4