IJmuider Courant K. L. M.-vliegtuig bij de landing op Schiphol verongelukt Autobussen Minister Ringers is afgetreden Een Nederlandsch-lndonesische Unie met de Koningin als Staatshoofd „Niet-verklaarde oorlog in Griekenland Tijdens de bezetting verleende ontslagen worden herzien 61e Jaargang No. 18184 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 15 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,—. - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 7 IJ hebben deze week verscheidene in- V> teressante mededeelingen kunnen doen betreflende het openbare vervoer in dit district, dat dringend behoefte heeft aan nieuwe voorzieningen. Die mededeelingen hielden nog geen definitieve beslissingen in, maar duidden wel op ontwikkeling in een bepaalden koers. Zoo bleek, dat ernstig overwogen wordt om de electrische tram verbinding Haarlem-Leiden op te heffen en haar te vervangen door autobussen. Blij kens een door de Commissie Vergunningen Personenvervoer genomen besluit zouden alle concessies voor Haarlem en omgeving in handen van de«N.Z.H. gelegd worden en de vraag van het herstel der autobus-ver binding van het centrum van Haarlem met de buitenwijken en de randgemeenten wordt bij zulke beslissing urgent. Men heeft hier indertijd vroeg besloten tot de vervanging van tramlijnen door autobus sen. Dat was, met het oog op de toekomst, ongetwijfeld goed gezien, maar de oorlog heeft Haarlem in een bijzonder ongunstige positie gebracht en het tobt nu nog steeds met isolatie der buitenwijken en van Bloe- mendaal ten opzichte van het openbaar vervoer. Hier vooral is dus dringend be hoefte aan voorziening. Onze stads-tramlijn, van het Soendaplein jn Haarlem-Noord naar den Glipperweg in Heemstede, die op de spitsuren ontzaglijk veel verwerken moet, levert steeds een moeilijk vraagstuk op. Bij het sterk ver minderde verkeer in de bezettingsjaren deed zich dat toen niet gelden. Maar naar mate het normale leven zich herstelt wor den de moeilijkheden, die de tram voor het verkeer in de te nauwe binnenstad ver oorzaakt, weer grooter. Het is duidelijk, dat het in de toekomst niet zoo kan blijven. Sinds een jaar houdt men zich bezig met de gedachte, de tram door trolleybussen te vervangen. In dat denkbeeld heeft het aan trekkelijke van „iets anders" gezeten be halve de overweging, dat een trolleybus meer bewegingsvrijheid bezit dan een ver voermiddel op rails en dus minder rem ming in het verkeer veroorzaakt. De aan trekkelijkheid van het nieuwe is nu even wel afgesleten en het voordeel der grootere bewegingsvrijheid kan toch moeilijk aan vaard worden als een afdoende oplossing. Daarbij komt, dat de kosten van omzetting van een electrische tramlijn in een trolley bus-lijn hoog zouden wezen. De noteering van het trolleybus-plan blijkt gezakt te zijn en het verwondert mij niet. Er is aan leiding om te herinneren aan een indertijd in dit blad geopperde mogelijkheid: de tramlijn om te leggen langs de route Raam- singel en Raamvest-Wilhelminastraat-Ke- naupark-Parklaan-Kruisweg en daarmee het benardste deel der binnenstad te ver mijden. In het algemeen blijkt evenwel opnieuw, dat de toekomst aan de autobus is. Dat is het snelste en bewegelijkste vervoermid del en men kan bovendien den loop van zijn lijnen wijzigen, aanpassend bij ver anderde omstandigheden, zonder dat dit groote kosten meebrengt. Op een route als Haarlem-Leiden blijkt, dat het ook buiten de steden als eenige afdoende oplpssing noodig kan zijn. De tramlijn Haarlem-Lei den, op menig punt den weg kruisend en teveel ruimte ei schend in de nauwe dorps straten van Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest, heeft altijd aan veel critiek blootgestaan. Toen de groote weg Amster- dam-Sassenheim kwam, werd een belang rijk deel van het verkeer aan den weg Haarlem-Leiden onttrokken en verminder de het bezwaar. Maar het verdween niet en zou in de toekomst toenemen, want de oude weg is belangrijk gebleven en zal dat zeker niet minder worden. De autobus is in ons land minder popu lair dan in sommige andere landen. En de naaste vooruitzichten omtrent het mate riaal zijn niet veelbelovend, want men kan nog niet aanschaffen wat men liefst zou hebben en moet dus voorloopig genoegen nemen met hetgeen te krijgen is. Als over groote wagens voor 80 personen gesproken wordt, betreft dat dan ook slechts de mo gelijkheid van weinige exemplaren, niet van algemeene toepassing. Men moet even wel verder vooruitzien dan de eerste paar jaar. Dat wij ons tijdelijk behelpen moeten is trouwens niets nieuws meer; wij zijn daarin op elk gebied getraind en hebben er andere dingen op meegemaakt dan deze. De bouw en de wijze van gebruik van de autobus zullen voor de toekomst van veel belang zijn om het lebruik te popularisee- ren. In ons land zijn niet altijd de beste methoden toegepast. Groote afmetingen en dus veel plaatsruimte vormen zeker een belangrijke aanbeveling. In Zuid-Amerika past men wagens met meer dan één deur in de flank toe, hetgeen de vlugheid van in- en uitstappen bevordert. De aanwezig heid van een conducteur of conductrice is op de meeste lijnen, zeker in steden waar zooveel gestopt wordt, gewenscht. Het stel sel van den éénmanswagen is in de practijk te primitief en te lastig gebleken en heeft altijd veel oponthoud veroorzaakt. Mis schien is het grootste bezwaar ertegen wel, dat het de menschen ergert; wij leven nu eenmaal in een haastigen tijd en openbare vervoersdiensten zullen zich toch ook bij voorkeur organiseeren op de wijze, waar bij zij het pubhek zooveel mogelijk terwille zijn. Het is jammer dat bussen _met boven bouw, in het buitenland zeer in trek, hier niet bruikbaar zijn wegens de beperkte doorgangshoogte van spoorweg-viaducten. Er zijn nadeelen aan het autobussen- vooruitzicht verbonden, maar de meeste zullen op den duur te overwinnen zijn. In deze richting ligt de eenige goede oplossing en dat is hoofdzaak. Het zou van veel be lang voor de populariseering van de dien sten zijn, als bij de haltes duidelijke bordjes werden aangebracht met vermelding van het lijn-nummer en de voornaamste pun ten der route, zooals men dat ook in andere steden heeft gedaan. R- P- Fransclie l'ranc 111 gevaar De communistische verkiezingsoverwinning in Frankrijk heeft de waarde van den Fran sehen franc op de zwarte markt van 306 francs per dollar teruggebracht tot 311 francs per dollar. Voor het eerst sinds de laatste deva luatie kwam er een einde aan de waarde stijging van het Fransche ruilmiddel, terwijl men in de komende dagen een verdere daling verwacht Groote zwarte geldhandelaren had den de laatste dagen voor de verkiezingen hevig op een communistische nederlaag ge speculeerd, zoodat de franc in die dagen sterk steeg. In financieele kringen is men verontrust over de mogelijkheid van een Amerikaansche leening, nu in Amerika de republikeinen en in Frankrijk de communis ten de sterkste partij zijn. Zonder een leening geeft men in deze kringen niet veel voor den franc. Een en twintig passagiers, vier leden der bemanning en de stewardess om het leven gekomen Het Dakota-Ujnfoestel van de K.L.M., de PH-T.B.W., dat gisteravond van Londen ko mende om kwart voor acht op Schiphol zou aankomen, heeft, door onbekende oorzaak, een verkeerde landing uitgevoerd. Het toestel is tengevolge daarvan in brand gevlogen. Aan boord bevonden zich een en twintig passagiers, vier leden van de bemanning en de stewardess. Allen zijn om het leven gekomen. Het toestel, dat ruim anderhalf uur tevoren van Croydon was vertrokken, had reeds meer dan een half uur boven het vliegveld gecirkeld en niemand wist, waarom het niet landde. Eindelijk kwam de PH-T.B.W. binnenvliegen, dwars over het veld in de richting van de Ringvaart. Plotseling weerklonk een hevige slag en schoot een enorme steekvlam omhoog. Het toestel bleek aan den rand van het vliegveld neergestort te zijn. Hoewel de brandweer en de eerste-hulpdiensten onmiddellijk ter plaatse waren, bleek het onmogelijk, de inzittenden van het vliegtuig te hulp te komen. Andere vliegtuigen normetal geland De KLM deelde officieel over de ramp het volgende mede: „Het KLM vliegtuig van den regelmatï- gen dienst LondenAmsterdam, een Da kota, dat de registratietéekens PH-TBW droeg en dat te 18.50 uur op Schiphol moest aankomen, is bij de landing veron gelukt en geheel vernield. Een en twintig passagiers, vier man bemanning en de stewardess kwamen om 't leven. Even voor dat het vliegtuig verongelukte kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolk hoogte bedroeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten Zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den rijksluchtvaartdienst van het ministerie van verkeer ingesteld". Motor in brand? Volgens een ANP-Aneta bericht uit Londen heeft men in den controletoren op het En- gelsche vliegveld Croydon korten tijd voor de ramp op Schiphol een radiotelegrafi- sche boodschap van het vliegtuig ontvan gen, „Motor in brand. Zetten koers naar Schiphol". Namen der slachtoffers De bemanning van het verongelukte toestel bestond uit de volgende personen: Moreton (een Amerikaan, in dienst der KLM) gezagvoerder, Milo, radio-telegra fist, Vos, leerling-telegrafist en Tiemens, boord-mecano. Ook de Stewardess, mej. J. Lammens kwam om het leven. De namen der slachtoffers van de vlieg tuigramp luiden: P. A. Josephs, werkzaam bij de B. P. M., wonende te Londen, geb. 20-6-'14 in Londen; ir. J. Vet, secretaris van de Stichting voor den Landbouw in Den Haag, Laan van Poot 338, Den Haag, geboortedatum niet bekend; H. J. van Arkel, werkzaam bij de Billiton- maatschappij, wonende te Wassenaar, geb. 26-4-'81 in Gouda; E. L. van Musscher, werkzaam bij de Billiton- maatschappij, wonende te Den Haag, Roe lofstraat 41, geb. 30-6-'04 in Schoten, ge meente Haarlem; Dr. J. Ridder, werkzaam op het ministerie van Financiën, wonende te Den Haag, Laan van Poot 196, geb. 29-3-T0 in Groningen; W. E. A. M. König, wonende te Den Haag, geb. 14-7-'89 te Den Haag; K. Sperna Weiland, werkzaam op de afaee- ling propaganda en publiciteit bij de K.L.M.. wonende Vliegenvangerlaan te Den Haag. geb. 5-10-T6 te Delft; U. R. Moseley, uit Londen, geb. 25-7-'05; M. A. Elias, Van Beverninckstraat, Den Haag. geb 26-l-'05 in Amsterdam; W. L. Elderson, radio-technicus van de K.L.M,. wonende te Londen, geb. 8-2-'22 te Rotter dam; Herman de Man, omroepleider van den Cu- ragaoschen radio-omroep, wonende te Eind hoven, geb. ll-7-'98 in Woerden; Major G. N. Weston, wonende te Rotterdam (Engelschman) Mevrouw A. P. UlrichDe Groot, wonende te Rotterdam, geb. 11-12-'15 in Bergen op Zoom; L. H. Lambo, officier Marinestoomvaartdienst; Mevrouw H. E. LamboGoats, Fomford, geb. 16-l-'25; M. M. Buschman te Lisse, geb. 27-5-'07; Commissie-Generaal blijft nog in Batavia Van officieele zijde wordt vernomen dat het vertrek van de commissie-generaal naar Nederland uitgesteld is. United Press deelt mede, dat de reden hiervan gezocht moet worden in de verwachting der com missie-generaal, dat de Nederlandsche re- geering haar goedkeuring telegrafisch zal overmaken, zoodat de definitieve over eenkomst dan dadelijk in Batavia zou kun nen worden onderteekend. Heden zullen de Nederlandsche en Indo nesische delegaties om 10 uur plaatselijken tijd ten paleize Rijswijk bijeenkomen ten einde de basisovereenkomst van 17 punten, zooals die te Linggadjati werd opgesteld, te parafeeren. De voornaamste punten van de overeenkomst zullen waarschijnlijk later op den dag in een gemeenschappelijk com muniqué worden bekend gemaakt. Een der vleugels van het verongelukte toestel kwam honderd meter van de plaats van de ramp terecht. Amerika wil minder contributie betalen Naar Reuter meldt is de Amerikaansche delegatie bij de algemeene vergadering van de U.N.O. verontwaardigd, dat de andere delegaties niet accoord zijn gegaan met een verlaging van de contributie van Amerika, die 49 procent van het geheele budget be draagt. Men is ook ontstemd over de houding van Engeland tijdens de vergadering van de budgetaire commissie van gisteren. Ma joor Younger heeft toen, althans naar de meening der Amerikaansche delegatie, la ten doorschemeren, dat Amerika wel 49 procent kon betalen, daar het land geen oorlogsschade heeft geleden. De Amerikaansche delegati? pleegt thans overleg met het ministerie van buitenland- sche zaken wat betreft het in te nemen standpunt, dat volgens een Amerikaansch woordvoerder de toekomstige rol van Ame rika bij de UNO zou kunnen beïnvloeden. Het woord is aan. Confucius Het beteekent nietswanneer U onrecht wordt aan gedaan, tenzij gij voortgaat het U te herinneren. Dr. ir. J. A. Ringers heeft aan de Ko ningin verzocht, hem ingaande heden 15 November 1946 te ontheffen uit het ambt van minister van Openbare Werken en Wederopbouw. De Koningin heeft overeenkomstig dit verlangen den heer Ringers met ingang van heden ontslag verleend op de meest eervolle wijze, onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Haar en aen lande bewezen. F. M. Burgis uit Londen, geb. 29-4-'98 in Londen; J. Kooiman, eerste stuurman van de Holland- sche Stoomboot Mij., in Amsterdam, geb. 23-1-06 te Terschelling; Luitenant-kolonel C. Tonnet, uit Vorden; R. A. Witham uit Chelmsford (Essex), geb. 4-3-'03 in Middlesex; E. M. M. van Vlijmen, uit Overveen, 17-5-T4. (Een levensbeschrijving van den om het leven gekomen schrijver Herman de Man staat elders in dit blad). Bemanning: E. J. H. F. Moreton, gezagvoerder, wonende te Rotterdam, geb. 5-6-'09 in Simla (Britsch- Indië); W. L Milo. radio-telegrafist, Amsterdam, geb. 9-8-'20 te Kollumerland: TWEEDE KAMER Regeering zal zich er over uitspreken na overleg met de Staten-Generaal „In groote trekken kan de regeering, wat do commissie-generaal zou willen overeen komen. aldus inleiden, dat de commissie-generaal het Koninkrijk zou willen zien om gezet in een Nederlandsch-lndonesische Unie, waarvan de Koningin het staatshoofd zou zijn en welke twee leden zou tellen: de Vercenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zouden behooren de republiek Indonesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Mallno- gebiedèn met name Oost-Indoncsië en Borneo. Tot het Koninkrijk der Nederlanden zouden belmoren Nederland, Suriname en Curagao, waarhij vanzelfsprekend Suriname en de Nederlandsche Antillen onverkort het recht behouden om hun verhouding tot j Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het Koninkrijk zou dus noch worden geb. I gebroken, noch vennoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vreezen, maar het zal anders worden geordend en genoemd naar de eischen van dezen tijd." (Van onzen parlementairen redacteur) Aldus verklaarde gisteren de minister-pre sident, dr. L. J. M. Beel in de Tweede Kamer. Hij voegde hieraan toe, dat de Staten-generaal gelegenheid zullen hebben, hun controlerecht op de regeering uit te oefenen, voordat deze H. L. Vos, radio-telegrafist, wonende te Am- haar goedkeuring zal geven aan een in haar sterdam, geb. 29-8-'18 in Reewijk; j oogen aanvaardbare oplossing van het Indo- H. H. J. Tiemans, boord-mecano, wonende te nesische probleem. Amsterdam, geb. 11-5-T2; I Deze verklaring bevredigde de heeren Mej J. M. Lammens, stewardess, wonende te Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.) en mr Noordwijk, geb. 16-2—'24 in Katwijk. Vonk (P.v.d.V.) geenszins. Deze heeren ble- Toenemende gevechtsacties in Macedonië De Grieksehe regeeringstroepen zijn in hevigen strijd gewikkeld met ben den gewapende opstandelingen in Ma cedonië, waar den laatsten tijd de acti viteit van gnerilla-troepen zeer is toe genomen. Grieksehe militaire kringen vinden den toestand ernstig en spra ken van een „niet verklaarden oorlog van de communisten tegen den staat". Officieren besteedden den geheelen mor gen aan besprekingen. De minister van Oorlog, Dragoemis, heeft "heden aan alle politieke leiders een bezoek gebracht om hen op de hoogte te stellen van den ernst van den toestand en hen uit te noodigen voor een conferentie, welke morgen de maatregelen ter handhaving van orde en recht zal bespreken. Sinds Donderdagmiddag is de telefoon lijn tusschen Athene en Saloniki verbro ken. De Grieksehe generale staf heeft premier Tsaldaris verklaard, dat op den berg Skza zwaar gewapende opstandelin gen operaties op groote schaal gelanceerd hebben om grensplaatsen te veroveren. Volgens officieele berichten verloor het Grieksehe leger in de actie tegen deze op standelingen 17 dooden en '16 gewonden. De Grieksehe minister van Oorlog, Dra goemis, verklaarde, dat de gebeurtenissen, die den laatsten tijd in Noord-Griekenland plaats hebben, „op toenemende guerilla- activiteit duiden en het bewijs leveren, dat sommige van de opstandelingen uit naburige landen het Grieksehe grondge bied binnen komen". Hij voegde er aan toe, dat de regeering van meening is, dat zij thans, militair gesproken, den toestand meester is. Kabinetscrisis in België voorkomen De Belgische eerste minister, Huysmans, heeft volgens AFP verklaard, dat de ka binetscrisis is opgelost. De socialistische fractie heeft tijdens een gistermiddag ge houden vergadering besloten, dat Brun- faut, de socialistische vice-voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het mogelijk worden dat Lahaut, de voorzitter van de commu nistische partij, tot vice-voorzitter van de Kamer wordt gekozen. ANP. verneemt voorts, dat de heeren Bohy, voorzitter van de socialistische Ka merfractie en Jkiset, voorzitter der Belgi sche Socialistische Partij, zich in verbin ding hebben gesteld met den" secretaris generaal der Belgische Communistische Partij, minister Laimand. De communis tische Kamerfractie heeft haar voldoening uitgedrukt over de tegemoetkoming der socialisten. ven in de oppositie, zagen in hetgeen de com missie-generaal gedaan zou hebben, iets on gepasts en wilden nu meteen verder opening van zaken, hoewel de minister-president juist gezegd had, dat hij eerst nog een en ander van de commissie-generaal door persoonlijk contact daarmee, hoopte te hooren. Opvallend was de zeer gereserveerde houding, door den aanvoerder van de stei-kste regeeringsfractie, prof. R o m m e (K.V.P.) in zijn repliek aan genomen, toen hij zich niet alleen volledige vrijheid van beoordeeling voorbehield omtrent het karakter, dat zijns inziens de gecon strueerde Unie zou hebben, maar hieraan nog nadrukkelijk toevoegde, dat hij geen enkele aanleiding zag en ook niet voornemens was een anderen maatstaf aan te leggen dan die van de Koninklijke rede van 7 December 1942. Alleen wanneer de regeering hem er van kan overtuigen, dat de structuur, gelijk die nu zou worden voorgesteld, inderdaad past in het kader van de in die rede vervatte denkbeel den, zou hij er mee accoord gaan. De rede van dr. Beel liep uit den aard der zaak over nog tal van andere onderwerpen. Omtrent het buitenlandsch beleid zeide hij, dat Nederland streeft naar samenwerking met allen, waar dat mogelijk is, in het kader van de Vereenigde Volken en bovendien nog engere samenwerking wenscht met landen met parallelle belangen (België, Luxemburg), terwijl wij geenszins bruggenhoofd zijn noch willen wezen in eenig bepaald stelsel. Voor ruimere grenscorrecties was het kabinet terug geschrokken door de noodzaak van opneming van de in de toe te voegen streken wonende Duitschers. Herstel van een behoorlijk levens peil van Duitschland rrioet mogelijk worden gemaakt, doch tevens is het eisch tegen her leving van een militairistisch Duitschland met alle daaraan verbonden gevaren te waken. Niet slechts stabilisatie, maar verdaging van de prijzen is noodig, wil de loonstop houdbaar wezen. Overigens zullen het overheidsperso neel en de onderwijzers eenige salarisverhoo- ging krijgen, welke correctie onontbeerlijk was. Nadere voorzieningen met betrekking tot den radio-omroep voor den verderen over gangstijd zijn op komst en daarna een wette lijke regeling. Voorts is er een staatscommis sie met het oog op de socialisatie der mijnen in het zicht, terwijl er een groote staats commissie zal komen, niet alleen met het oog op Grondwetsherziening, maar ook om staat kundige hervormingen te bestudeeren Wat Smuts zal zijn eigen weg gaan Veldmaarschalk Smuts heeft gisteren de UNO-commissie voor de beheers-kwestie verteld dat hij Zuid-West-Afrika zal an- nexeeren, ongeacht of de vergadering dit al dan niet goedkeurt, meldt U. P. Smuts zeide dat indien het Zuid-Afri- kaansche annexatie-voorstel niet door de UNO werd goedgekeurd, Zuid-Afrika zou voortgaan dit gebied als een integraal deel van Zuid-Afrika te besturen. De groote vier besloten gisteren hun be sprekingen over de kwestie-Triest te be ginnen. Dit besluit werd genomen ondanks de mededeeling van Italië, dat dit land bereid is directe onderhandelingen met Joegoslavië te beginnen om de hangende oorlogsproblemen, met inbegrip van Triëst, te regelen. Tevoren was een Russisch voorstel om de zaak-Triëst terug te zen den naar de plaatsvervangers voor nadere bestudeering, verworpen. Eenstemmig be sloot men daarop gisteren de Parijsche aanbevelingen stuk voor stuk te gaan be handelen. Albanië protesteert bij de UNO In een brief aan Trygve Lie, secretaris generaal der UNO protesteert de Alba- neesche regeering tegen Groot-Brittannië s „dictatoriaal" besluit om de straat van Korfoe van mijnen te zuiveren. In den brief wordt verzocht om een commissie der UNO te benoemen voor het bepalen van de grenzen tusschen territoriale en niet-territoriale wateren in de straat van Korfoe. Een deel van den brief luidt: „Sedert den morgen van den twaalfden November kruist een groot aantal oorlogsschepen on der Britsche vlag door onze wateren, in alle richtingen, van den Westeliiken in gang van de straat van Korfoe tot Cara- boergoen. Al deze schepen varen in ge vechtsformatie in en buiten onze territo riale wateren, met de bedoeling te intimi- deeren en te provoceeren". De Britsche admiraliteit deelde mede, dat de Engelsche mijnenvegers 22 mijnen onschadelijk hebben gemaakt. Het is gebleken, dat de twee Britsche torpedojagers, die vorige maand in de straat van Korfoe beschadigd werden, niet op losgeslagen mimen waren geloopen, maar op miinen, die daar zouden zijn ge legd. nadat het kanaal reeds van de daar in den oorlog gelegde mijnen was gezui verd. Bii de nieuwe zuivering hebben de En- geschen twee mijnen onbeschadigd in han den gekregen, welke zullen worden onder zocht. Van de resultaten van dit onderzoek zal afhangen, of diplomatieke stappen zul len worden ondernomen in verband met het ongeluk van de beide torpedojagers. Weerbericht TIJDELIJK REGEN Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolikt met tijde/lijk eenigen regen en hier en daar mist. Matige wind, overwegend tusschen Oost en Zuid. Iets kouder. verder het staatkundige gedeelte van 's mi nisters uiteenzettingen aangaat, zij vermeld, dat hij de communisten, die de K.V.P. zoo fel bestookt hadden, maar niettemin van deri zomer gaarne met haar in de regeering zou den zijn gaan zitten, vroeg hij of de Commu nistische Partij, indachtig aan het sprookje van „La belle et la béte" zichzelf als de schoone prinses beschouwde, die het monster (de K.V.P.) in een liefelijken goeden prins had kunnen omtooveren. De minister van Financiën deelde mede. dat de staatsschuld op 31 October in totaal op 22.6 milliard was geschat (sommige betalin gen nog niet meegerekend) Tegenover hen, die de roode vlag van het inflatiegevaar had den geheschen, erkende hij wel het bestaan daarvan, doch voerde hij meteen aan. dat be perking van het begrootings-tekort tot het eenigszins bereikbaré minimum, opvoering der belastingen tot het toelaatbare maximum en het aangaan van bïnnenlandsche leenin gen ter beperking van de vlottende schuld de middelen zijn om dat gevaar te bezweren. Vermeld zij nog, dat een ontwerp voor een nieuwe Bankwet en een wetsvoorstel inzake nationalisatie van de Nederlandsche Bank, ter advies aan den Bankraad zijn voorgelegd. Wat er van het toestel overbleef De minister van Bïnnenlandsche Zaken heeft geantwoord op de in het voorloopig verslag der Tweede Kamer gemaakte op merkingen over het wetsontwerp „Herzie ning van tijdens de bezetting verleende ontslagen en andere maatregelen tegen personen in overheidsdienst". Hij verklaart onder andere, dat de aan ambtenaren van Joodschen bloede verleende ontslagen voor herziening in aanmerking komen. In de regeling worden tevens de voor de bezet ting toegekende wachtgelden en pensioe nen betrokken. Het wetsontwerp is thans aangevuld in dien zin, dat het ook betrek king heeft op het personeel van geheel of ten deele gesubsidieerde scholen en de overige onder de Pensioenwet 1922 val lende personen. Met betrekking tot de tij delijke leeraren wordt opgemerkt, dat deze niet onder het ontwerp vallen. Van per sonen, die na het einde van hun onderduik periode niet in hun ambt zijn terugge keerd omdat zij elders een aanstelling ver wierven, kan geacht worden dat zij ont slag uit hun vorige functie hebben ver langd. In daarvoor in aanmerking komende gevallen kan een schadeloosstelling over het tijdvak van het onderduiken worden verleend. Alle inkomsten uit arbeid of bij I wijze van steun uit de kassen van illegale den opgegeven en van het niet genoten salaris worden afgetrokken. De regeering is niet voornemens, een regeling voor schadeloosstelling te treffen voor hen, die tijdens de bezetting in par ticulieren dienst waren en op grond van liun principieele houding ontslag hebben gekregen. Na nauwgezette overweging heeft de re geering gemeend, het tegenhouden van bevorderingen en dergelijke buiten de regeling te moeten houden. Indien invaliditeit als gevolg van mis handelingen door den bezetter ooi-zaak ia dat de betrokkene niet het aantal dienst jaren heeft kunnen volbrengen, dat noodig is voor het verleenen van invaliditeits pensioen, dan is er volgens de regeering alle aanleiding niet een minimum dienst tijd te eischen. Een wetsontwerp, dat het toekennen van een periodieke uitkeering aan deelnemers aan het verzet of aan hunne nagelaten betrekkingen mogelijk maakt, is in verge vorderden staat van voorbereiding. Er doen zich gevallen voor, dat over heidsdienaren, die na de bevrijding van rechtsherstel hebben afgezien, omdat zij niet in overheidsdienst wilden terugkeeren, thans voor wederindienstneming in aan merking wenschen te komen. De regeering is van oordeel, dat zij thans hun aanspraak organisaties genoten zullen moeten wor- daarop hebben verloren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1