IJmuider Courant De Vliegrampen Het resultaat van Cheribon Griekenland vraagt Amerikaansche hulp Geen gemeenschappelijke begrafenis voor slachtoffers van vliegtuigramp Morgen gaan Roemenen ter stembus Britsch-Egyptisch accoord gepubliceerd 61e Jaargang No. 18486 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 18 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,—. - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VOLGENS de Zaterdag gepubliceerde verklaring van den president-directeur! der K.L.M., den heer C. Plesman, is de ramp met het lijntoestel uit Londen, clie Hier volgt de zoojuist gepubliceerde tekst van de ontwerp-overeenkomst, welke op zesentwintig dooden kostte, waarschijnlijk 15 November 1946 te Batavia is geparafeerd door de Nederlandsche en Indonesische veroorzaakt door een fout van rien nilnnt 1 delegaties. Tekst der ontwerp-overeenkomst veroorzaakt door een fout van den piloot. Want daar komt het op neer. Bij het vol brengen van een scherpe bocht boven den rand van het vliegveld zou hij teveel snel heid hebben verloren. Hij vloog toen op een hoogte van slechts 90 a 100 M. en schijnt nog vol gas te hebben gegeven om het toestel op te trekken. Dat hielp even wel niet meer, zoodat de Dakota neer stortte, in tweeën brak en in brand vloog. Aan boord was tevoren blijkbaar alles in orde, hetgeen blijkt uit het feit dat de pi loot geen landings-voorrang vroeg toen het toestel, 25 minuten tevoren, „radiografisch gepeild" werd. Bovendien meldde de mar conist, toen hij vlak voor de ramp op de gebruikelijke wijze de radio-corresponden- tie besloot, dat alles allright was. De di- „De Nederlandsche regeering, vertegenwoordigd door de commissie-generaal, en de regeering van de republiek Indonesia, vertegenwoordigd door de Indonesische dele gatie, - beide geleid door een oprecht verlangen om een goede verhouding te verze keren tusschen de volken van Nederland en Indonesia, en zulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking welke de beste garantie bieden voor een gezonde en krach tige ontwikkeling van beide landen in de toekomst, en welke het mogelijk maken dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tusschen de twee volken, - i komen als volgt overeen en zullen deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring voorleggen aan de respectieve parlementen: Artikel 1. De Nederlandsche regeering erkent de regeering van de republiek Indo nesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra. De door geallieerde of Nederlandsche troepen be- hij reeds dicht bij Schiphol was geweest, om voorrang bij de landing hebben ge vraagd. Uit de mededeelingen in ons nummer van Zaterdag blijkt dat deze piloot, E. J. H. F. Moreton, een ervaren kracht was, die voor den oorlog al jaren bij de R.A.F. had ge vlogen, later korten tijd in dienst van de Egyptische luchtmacht s.tond en in de oorlogsjaren als in vlieger aan de be kende Engelsche vliegtuigen-fabriek Short Brothers was verbonden. Hij vloog nu al een half jaar voor de K.L.M. Luchtvaart deskundigen hebben vaak verklaard dat voor het verkeersvliegen bijzondere eigen schappen vereischt worden. Men kan niet aannemen, dat de K.L.M. iemand in dienst zou stellen zonder hem op dit punt degelijk te hebben getest. Bovendien vloog hij al een half jaar in haar dienst en moet hij als invlieger bij Short een piloot van exceptio- neele bekwaamheid, met bijzondere kennis van de vliegeigenschappen van verschillen de toestellen, zijn geweest. Toch moet men uit de verklaring van den president-direc- teur der K.L.M. afleiden dat hij een fout zou hebben begaan, bij goed zicht en zonder mist boven het vliegveld, die men van zulk een ervaren en kundigen man niet zou ver wachten. Het voor de hand liggende antwoord: dat ieder die werkt, fouten maakt en dat den beste zooiets kan overkomen, als wel licht het een of ander zijn gemoedsrust verstoord heeft, zou men aanvaarden zon der er verder over na te denken, als in den laatsten tijd niet zoo'n opmerkelijke reeks vliegrampen zich had voorgedaan. Voor het eerst in deze reeks, na een tweetal nood landingen, waarbij geen slachtoffers vielen, is nu ook de K.L.M. erdoor getroffen. Doet een oorzaak van algemeenen aard zich bij de vliegrampen van den laatsten tijd gelden? Men weet het niet, maar het schijnt noodig het te onderzoeken. Na den eersten wereldoorlog kwam er ook zoo'n reeks ongelukken. Zij werden toen in meer derheid toegeschreven aan waaghalzerij van jonge piloten, die in den oorlog hadden gevlogen en met zekeren sensatielust be hept bleken. In het geval van deze ramp op Schiphol is van zooiets kennelijk geen sprake. Het betreft een te ervaren man en bovendien heeft 'hij, na de ontvangen toe stemming om te landen, daar bij zijn eerste nadering van het vliegveld geen gevolg aan gegeven en is eerst nog eens een groote „lus" om het landingsterrein gaan vliegen, hetgeen dus veeleer duidt op zorgvuldig heid. Bovendien geeft de lijnvliegerij geen gelegenheid tot het maken van de kunst stukjes, die in 1919 en 1920 zooveel piloten het leven kostten en is de vliegtuigbouw stukken verder gevorderd dan toen. Vol gens den huidigen stand der techniek ge construeerde toestellen moeten minder ge- j vaar voor ongelukken opleveren dan de vliegtuigen anno 1919. Dit begrijpt het pu bliek en daarom wekt de reeks rampen van den laatsten tijd zoowel verbazing teleurstelling. Ja, ook teleurstelling, want men is de luchtvaart nu veel beter gezind dan men toen was, heeft vertrouwen in haar gekregen en stelt dus hooge verwach tingen. In deze omstandigheden rijzen een paar vragen, die wellicht in het officiëele on derzoek, dat naar de ramp op Schiphol in gesteld wordt, op den voorgrond zullen ko men en tot beantwoording leiden. De eer ste is: doen plotselinge reacties op groote spanningen in de oorlogsjaren zich nog gel den bij menschen, wier beroep bijzondere concentratie en tegenwoordigheid van geest eischt? En de tweede: doen zich vaak ge breken voor bij het voor na-oorlogsche constructies gebruikte materiaal? Er is reden om beide vragen te stellen. Dienen zij ontkennend te worden beantwoord, dan zou men de reeks ongelukken, die zich in den laatsten tijd in de wereld heeft voor gedaan, aan een toevalligen samenloop van omstandigheden moeten toeschrijven. Voor de luchtvaartmaatschappijen zelf, maar ook en vooral voor het publiek, dat van de vliegtuigen gebruik maakt, is een onderzoek van deze vragen van belang. Door een internationale instelling zouden de oorzaken van de vliegrampen van den laatsten tijd nagegaan en vergeleken kun nen worden. R. P. genoemd de invoeging zal zijn voltooid. Artikel 2. De Nederlandsche regeering en de regeering van de republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereinen, democratischen staat op fede ratieven grondslag, genaamd: de Ver- eenigde Staten van Indonesië. Commissie-generaal toch naar Nederland Aneta verneemt uit betrouwbare bron, dat de commissie-generaal besloten heeft nog deze week naar Nederland te vertrek ken. De heer Van Poll en zijn adviseur dr. C. C. J. Maassen zullen op 21 dezer per Skymaster vertrekken, Prof. Scher- merhorn en De Boer vertrekken een dag later. Vraagstuk van den Hoogen Raad is thans afgesloten De minister van Justitie heeft medege- 1 deeld, dat de regeering het vraagstuk van den Hoogen Raad nu definitief afgesloten acht. De intrekking van de dagvaarding tegen den voormaligen president van den Hoogen Raad geschiedde in de eerste plaats omdat de dagvaardig een niet volledig en niet juist beeld gaf van het optreden van den president in den bezettingstijd, zoodat eer bevredigend proces op grond daarvan niet gehouden kon worden. De zaak is in nader onderzoek. Bij de bespreking der zuivering van de verdere rechterlijke macht hebben vele Kamerleden gemeend uiting te moeten ge ven aan hun teleurstelling over de hou ding der rechterlijke macht in het alge meen. De minister wil niet verhelen, dat ook naar zijn meening de rechterlijke macht niet in haar geheel het positieve beleid heeft uitgevoerd, waaraan onze landge- nooten in dien tijd zoo sterke behoefte hadden en in zooverre kan hij dan ook de teleurstelling dezer leden deelen. Ander zijds komt het hem niet juist voor, als maatstaf voor de beoordeeling van de hou ding van de rechterlijke macht uitsluitend te doen gelden het naar buiten blijkend optreden (of eigenlijk het achterwege laten daarvan) tegenover het door of met behulp van den bezetter gepleegde onrecht omdat Gouden echtpaar Het 1 woord is aan Anonymus: Voor gij U opwindt over eens anders fouten tel tot tien.... van uw eigen fouten. pelijke belangen van Nederlanders en In- k donesiërs samenwerken tot de vorming dan uit liet oog wordt verloren dat door tal vaneen Nederlandsch-Indonesische Unie, "cc-™ del j! f na" waardoor het Koninkrijk der Nederlanden, ,mSf' verricht ot wel oprettel.jk na- omvattende Nederland, Nederlandsch-Indië, "«t alle nsicos daaraan verbon- Suriname en Curacao worden omgezet in waardoor landgenooten soms zondoi genoemde Unie, bestaande uit eenerzijdsdat 2u.lks «lf wisten, aan den greep van den bezetter of diens handlangers zijn ont trokken of voor ernstig leed zijn behoed. De hun daarvoor toekomende waardeering wil de minister dezen ambtenaren niet ont houden. Na de besprekingen te Cheribon. Lord Killearn en Soekamo. Artikel 3. De Vereenigde Staten van Indonesië zullen omvatten: het geheele grondgebied van Nederlandsch-Indië met dien verstande dat indien de bevolking van eenig gebiedsdeel ook, na overleg langs democratischen weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Vereenigde Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere verhouding tot deze staten en het Koninkrijk der Neder landen in het leven kan worden geroepen. Artikel 4. Eerste lid: De samenstel lende staten van de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn de republiek, Borneo en de Groote Oost, onverminderd het recht van de bevolking van eenig gebiedsdeel om langs democratischen weg te kennen te geven, dat zij haar plaats in de Vereenigde Staten van Indonesië op anderen voet ge regeld wenscht te zien. Tweede lid: Onverminderd het bepaalde in artikel 3 en in het eerste lid van dit artikel, kunnen de Vereenigde Staten van Indonesië een bijzondere regeling treffen ten aanzien van het grondgebied van haar hóófd stad. Artikel 5: eerste lid: De grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal wor den vastgesteld door een constitueerende vergadering, die zal zijn samengesteld uit op democratische wijze aangewezen ver tegenwoordigers van de republiek en van de andere toekomstige deelgenooten der Vereenigde Staten met inachtneming van het bepaalde in het volgende lid van dit artikel. Twee lid: Partijen zullen in overleg tre den omtrent de wijze van deelneming aan deze constitueerende vergadering door de republiek, door de niet tot het gezagsgebied van de republiek behoorende gebiedsdee- len en door de niet of onvoldoende verte genwoordigde, bevolkingsgroepen, een en ander met inachtneming van de onder scheidene verantwoordelijkheden van de Nederlandsche regeering en van de regee ring der republiek. Artikel 6: eerste lid: De Nederlandsche regeering en de regeerïng der republiek zullen ter behartiging van de gemeenschap-1 het Koninkrijk der Nederlanden, omvatten de Nederland, Suriname en Curasao en an derzijds de Vereenigde Staten van Indone sië. Tweede lid: Het vorenstaande laat on verkort de mogelijkheden tot nadere rege ling van de verhouding tusschen Neder land, Surinam© en Curacao. Artikel 7 beschrijft de behartiging der gemeenschappelijke belangen door samen gestelde organen. Artikel 8: Aan het hoofd van de Neder- landsch-Jndonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decretenu j en de besluiten ter behartiging van de ge-l Da Gneksche regeering heeft Zaterdag meenschappelijke belangen zullen door de een dramatisch beroep gedaan op de Ver- organen der Unie worden genomen in naam eaafie Staten voor onmiddellijke finan- des Konings (der Koningin). aede hulpverleening. Over dit onderwerp Artikel 9 geeft aan, dat Hooge Commis-'heeft de Gneksche regeering gisteren door sarissen de beide partijen bij elkander zul-1 bemiddeling van den gezant te Washington len vertegenwoordigen een boodschap tot minister Byrnes gericht. Artikel 10 noemt enkele bepalingen die|?.® boodschap was gesteld in een persoon- De heer T. v. d. Velden en zijn echtge- noote G. v. d. Velden-van Houwlingen herdenken 26 November a.s. den dag, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Men zal kunnen begrijpen, dat het huwelijksbootje, dat het gouden echtpaar over de levenszee voer, niet altijd rustig op het water heeft gelege.n. Het heeft wel eens gestormd, zooals bijvoorbeeld in No vember 1943, toen zij moesten evacuee- ren, juist op hun trouwdag. Het huis in de Kalverstraat dat zij achterlieten, er 43 3aar te hebben gewoond, hebben ze niet meer teruggevonden. De bruidegom die thans 83 jaar is (de bruid is nog maar 74) werd na 48 jaar trouwen dienst bij de firma Volker, gepen- sionneerd. Na hun evacuatie hebben de beide bejaarde menschen in Friesland om gezworven, maar thans hebben ze een rus tig tehuis gevonden in het Badhotel te Wijk aan Zee. Daar hopen zij hun gouden bruiloft te vieren, in het bijzijn van hun familie en van de overige evacués, die bij hen in het Badhotel wonen. Agenda voor Velsen en □muiden MAANDAG 18 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: 8 uur: Vrijheidsheld. Thalia Theater: 7 en 9.15 uur: Meisjes pensionaat in opschudding. Rex Theater: 8 uur: Mijn misdaden. Onthulling over buitenlandsche hulp aan bandieten verwacht in het statuut der Unie zullen worden op genomen, over onderwerpen als staatsbur gerschap, bijstand, de menschelijke vrij heden, enz. Artikel 11 regelt de totstandkoming van het statuut door vertegenwoordigers der partijen, dat in werking zal treden naar parlementaire goedkeuring. (De overige artikelen publiceeren wij in het volgende nummer). lijke mededeeling van Tsaldaris tot Byrnes en laatstgenoemde heeft langs denzelfden weg geantwoord, dat de Amerikaansche autoriteiten gunstig tegenover het verzoek staan. Naar de Atheensche politie mededeelde, zijn gisteren in een machinefabriek in de Piraeus veertigduizend kilo munitie en wa penen, waaronder tweehonderd machine geweren, aangetroffen. De Koningin betuigt haar deelneming De particuliei-e secretaris van de Ko ningin heeft aan de directie van de K.L.M. het volgend telegram gezonden: ,H.M. de Koningin heeft mij opgedragen U mede te deelen hoezeer Zij meeleeft in het droevig ongeluk, dat een toestel Uwer maatschappij trof. De Koningin verzoekt U haar diepgevoelde deelneming aan de na bestaanden der slachtoffers over te willen brengen." Overeenkomstig de wenschen der familie van de slachtoffers van het ongeluk met het K.L.M.-toestel zijn de begrafenissen als volgt geregeld: Mej. J. Lammens, Dinsdag te Noordwijk aan Zee, vertrek woonhuis te Noordwijk 14,30 uur; de heer H. H. J. Tiemens, Dins dag 13,00 uur op Zorgvliet te Amsterdam; de heer W. L. Milo, Dinsdag 11,00 uur op Zorgvliet te Amsterdam; de heer E. M. M. J. van Vlijmen, Dinsdag op de R.K. be graafplaats te Overveen; luitenant-kolonel Opnieuw Britsch en Amerikaansch protest tegen dwangmaatregelen Lijn Utrecht—Amersfoort is weer electrisch Het belangrijkste feit, dat de nieuwe dienst regeling van de Nederlandsche Spoorwegen, welke vandaag ingaat, vermeldt, is wel de electrificatie van het baanvak Utrecht Amersfoort. Verder zijn de treinen van het Westen naar Twente en terug versneld, waar door een verkorting van gemiddeld twintig minuten op den reisduur wordt verkregen. Doordat de aankomst- en vertrektijden in hei Westen gehandhaafd zijn, vertrekt men dus later uit Twente en komt aldaar vroeger aan. De dagelijksche trein Amsterdam (21.35 uur) zal niet meer naar Dordrecht, maar slechts tot Rotterdam loopen; de trein van Amster dam (22.05 uur) zal wel van Rotterdam naar Dordrecht doorgaan. Laatste verbinding met Zandvoort Met ingang van vandaag vertrekt de laat ste trein uit Haarlem naar Zandvoort 0.02, aankomst Overveen 0.05 en te Zandvoort 0.11. Uit Zandvoort vertrekt de laatste trein om 0.13, aankomst te Overveen 0.19 en Haarlem 0.21. De trein naar Amsterdam vertrekt om 0.25. Verder rijdt er nog dagelijks een trein. In aansluiting van den trein uit Zandvoort om 20.48 uit Haarlem. Morgen, Dinsdag 19 November, zal in Roemeensche regeering geprotesteerd tegenwoordiging plaats hebben. Herhaal delijk hebben Amerika en Engeland bij de Roemeenschen regeering gerpotesteerd tegen maatregelen, die bij de voorberei ding dezer verkiezingen werden genomen. Zaterdag zijn weer nota's door beide regee ringen aan Roemenië gezonden, waarin zij opnieuw protesteeren tegen de voorbe reidingen, die thans worden getroffen voor de algemeene verkiezingen, die aanstaande Dinsdag zullen worden gehouden. De no ta's betreuren het dat blijkens berichten uit Roemenië de oppositiepartijen nog steeds niet over hun volledige vrijheid be schikken. Zoowel Engeland als Amerika, aldus de nota's, hebben volledig het recht te eischen, dat de burgerlijke vrijheden worden gehandhaafd. Roemenië heeft 7.968.714 ingeschreven kiezers, waarvan de groote meerderheid, namelijk 6.129.043 op het platteland woont en 592.338 in Boekarest, 1.061.509 in de overige steden en 185.744 in het leger die nen. Het regeeringsblok heeft 59 lijsten in gediend, de overige partijen waaronder de boerenpartij en de liberalen 382 lijsten. Minister-president Georgescu verklaar de Zaterdag: „Alle politieke partijen met inbegrip van de oppositie hadden volledige vrijheid om verkiezingspropaganda te voe ren. In geen enkel deel van het land zijn politieke vergaderingen verboden". De minister zeide voorts dat het minis terie van binnenlandsche zaken documen ten bezit afkomstig van de leiding van Maniu's nationale boerenpartij, welke de oprichting van gardes op fascistische i leest geschoeid, beval, met het doel wan- J ordelijkheden uit te lokken, democratische elementen aan te vallen en de hoofdkwar tieren van het blok der democratische par tijen te molesteeren. Hij zeide dat eenige tienduizenden niet waren ingeschreven omdat zij als vroegere collaborateurs beschouwd werden en dat misschien nog honderdduizend bij vergis sing niet op de lijsten zijn opgenomen. G. Tonnet, Dinsdag 12,30 uur te Vorden; de heer M. A. Elias, Dinsdag 14,00 uur op Zorgvliet te Amsterdam; de heer H. J. van Arkel, Dinsdag, crematie te Westerveld na aankomst van trein 14,11 uur; de heer E. L. van Musscher, Woensdag 11,00 uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage; dr. J. Ridder, Dinsdag op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, vertrek woonhuis 14,30 uur; de heer W. E. A. M. König Dinsdag 11,00 uur op „Begraafplaats ter Navolging", Duinstraat, Den Haag; de heer K. Sperna Weiland, Woensdag crematie Westerveld, na aankomst van trein 10,11 uur; de heer M. M. Buschman, Woensdag op de R.K. be graafplaats te Lisse; ir. J. Veth, Dinsdag op Oud Eik en Duinen te Den Haag, 15,00 uur; kolonel L. H. Lambo en mevrouw Lambo-Goats, Dinsdag om 11,00 uur op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag; de heer W. L. Elderson, Dinsdag op Crooswijk te Rotterdam; de heer Herman de Man, Dins dag op de R.K. begraafpl. te Oudewater; mevrouw A. P. Ulrich-De Groot, Dinsdag op Crooswijk te Rotterdam; de heer J. Kooy- man, Dinsdag op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam. De stoffelijke overschotten der Engelsche passagiers zullen naar Engeland worden overgebracht. Omtrent de plaats der ter aardebestelling van den Engelschen gezagvoerder, E. J. H. F. Moreton, heeft de familie nog geen beslissing genomen, j De bagage en andere bezittingen dei- slachtoffers zijn voorloopig onder berusting van den K.L.M.-stationsdienst op Schiphol. In het ministerie van Financiën te Den Haag is Zaterdag een bijeenkomst gehou den ter herdenking van Dr. J. Ridder, the saurier-generaal van dit ministerie, die bij het vliegtuigongeluk op Schiphol om het leven is gekomen. De minister van Finan ciën, prof. dr. P. Lieftinck heeft mede na mens de regeering zijn deelneming aan de nabestaanden betuigd en de zeer belang rijke diensten gereleveerd, welks Dr. Rid der, ook tijdens de bezetting aan Vorstin en vaderland heeft bewezen. Persberichten meldden, dat de Amerika nen en Britten het idee hebben geopperd, dat de Grieksche regeering aan de organi satie der Vereenigde Volken om een proce dure zou verzoeken in verband met het probleem der „bandieten". In dat geval zou een procedure mogelijk zijn, welke voorziet in besprekingen tusschen de betrokken lan den onderling, voordat de aangelegenheid voor de UNO komt. De Grieksche regeering heeft verklaard, dat zij heden bewijsmateriaal zal publicee ren, dat aantoont dat de Grieksche „ban dieten" steun van buitenaf ontvangen. Inmiddels heeft het ministerie van voor lichting bekend gemaakt, dat de „bandie ten" een gedwongen recruteering toepassen onder die deelen van de bevolking, welke onder hun contröle staan. Op deze wijze zijn in vele dorpen van het district Ventzia in Macedonië de lichtingen van 1939 tot 1945 opgeroepen, deelt U. P. mede. Een vertegenwoordiger van den Griek- schen generalen staf heeft de Britsche, Amerikaansche en Fransche militaire atta chés ontvangen om hun gedetailleerde in lichtingen te verschaffen over de huidige situatie in Noord-Griekenland. EEN NIEUWE KOTTER. In de Visschershaven is aangekomen de nieuwe kotter Alice IJM 270, bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. gebouwd voor rekening van den heer D. Spek te Bloe- mendaal. Het fraaie scheepje is lang 16.60 M., breed 5.10 M. en diep 2.10 M., meet bruto 40 reg. ton en is uitgerust met een 80 PK Kromhoutmotor. Einsteiu liceft een atoomplan Professor Albert Einstein en een reeks andere wetenschapsbeoefenaars willen door het publiek een millioen dollar laten bijeenbrengen ten einde maatregelen te kunnen treffen om een verkeerd gebruik der atoomenergie te voorkomen. Alle initia tief-nemers zijn het eens over de volgende punten: Atoombommen kunnen thans goedkoo- per en in grooter aantal gemaakt worden en zij zullen een steeds vernietigender uit werking krijgen. Er is geen militaire verdediging tegen atoombommen te verwachten. Andere naties dan de V.S. kunnen het geheim van de atoombom te herondekken. Verdedigingsmaatregelen in verband met een mogelijken atoombomoorlog zijn waardeloos en hun toepassing zal de struc tuur van onze sociale orde vernietigen. Als er oorlog komt, zullen er atoombom men gebruikt worden. Er bestaat geen oplossing voor dit pro bleem behalve internationale contröle op de atoomenergie en uitbanning van den oorlog. Nog voor één maand kolen in de V.S. Wanneer de 400.000 Amerikaansche mijnwerkers hun dreigement uitvoeren en binnen vier dagen in staking gaan, zullen alle steenkoolverschepingen naar Europa onmiddellijk worden stopgezet, aldus Ame rikaansche regeeringsfunctionarissen. De Amerikaansche regeering bestudeert alle mogelijke maatregelen om dgze staking af te wenden, daar zij een ernstigen slag zou beteekenen voor de pas ingevoerde vrije economie. Daar de regeering de voorgenomen sta king als „onwettig" beschouwt, is de voor zitter van de mijnwerkersfederatie, John Lewis, met een jaar gevangenisstraf, of 5000 dollar boete, of beide bedreigd, indien hij zijn mannen bevel geeft de schachten te verlaten. Maar men twijfelt er niet aan, dat de mijnwerkers zijn bevel zullen uit voeren, ook al bevindt hij zich in de ge vangenis. De voorraden steenkool in de Ver. Sta ten zijn nog toereikend voor ruim een maand. De winter, die in het grootste deel van de V.S. zeer koud is, nadert en men verwacht zeer drastische beperkingen van treindiensten en brandstofvoorziening, in dien de staking zal ingaan. Fatale winter in Colorado In den Amerikaanschcn staat Colorado is door een plotseling opkomen van den winter een 20-tal menschen van koude ge storven. De onverwacht gekomen sneeuw stormen hebben honderden gezinnen en duizenden stuks vee verrast en ingesloten. Het vee, dat diep in de sneeuw is wegge zakt, sterft van den honger, men tracht het te redden, door bundels ïiooi uit vliegtuigen te werpen op de plaatsen waar de dieren vastzitten. In Zuid Californië hebben hef tige regens schade aangericht. Een vracht vliegtuig, dat niet op zijn plaats van be stemming is aangekomen, moet als vermist worden beschouwd. OPROEP TOT GEBED VOOR INDIc. In de R.K. kerken in Nederland is gisteren een herderlijke brief voorgelezen, waarin de bisschoppen aansporen tot gebed voor Indië en zijn bevolking en voor de zich daar bevin dende Nederlandsche militairen. Volledige ontruiming tegen September 1949 Bij aankomst te Cheribon inspecteerde dr. Hatta de eer e wacht. Volgens een bericht van het Fransche Persbureau AFP is de overeenkomst, die te Londen door den Egyptisclien minister president, Sidky Pasja, en den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Bcvin, is geparafeerd, Zaterdag te Caïro officieel bekend gemaakt. Volgens dit bericht luidt de tekst als volgt: „Protocol over de uitruimïng van Egyp te". „De beide partijen, waartusschen dit ac coord gesloten is, zijn overeengekomen, dat de volledige ontruiming van het Egypti sche grondgebied (Egypte) door de Engel sche strijdkrachten den eersten September 1949 zal moeten zijn beëindigd. De steden Caïro en Alexandrië en de Delta zullen voor 31 Maart 1947 moeten zijn ontruimd, de ontruiming van het ove rige gebied zal op onafgebroken wijze moeten voortgaan gedurende de periode, die op den vastgestelden datum zal ein digen. De bij de conventie van 6 Augustus 1936 aan de Britsche strijdkrachten gewaar borgde onschendbaarheid en privileges zullen voorloopig blijven gelden gedurende den tijd van het terugtrekken der Britsche strij krachten. Iedere wijziging van de conventie voor noemd, die noodzakelijk zou kunnen zijn tengevolge van het feit, dat de Britsche strijdkrachten vóór 31 Maart 1947 de Delta, Caïro en Alexandrië moeten heb ben ontruimd, zal door een nieuwe over eenkomst tusschen dc beide regeeringen vóór dien datum worden geregeld. Beide contractanten komen overeen, dat Egypte ten onzichte van den Soedan, met Egypte onder één kroon vereemgd, een politiek zal volgen, die als voornaamste doel het welzijn van den Soedan zal heb ben, het land zal helpen zijn toekomstig statuut vast te stellen en zijn bevolking op een regeerings- en rcchtstaak zal voor bereiden". Heden Weerbericht WELLICHT SNEEUW Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk neg verder afnemende Westelijke wind met hier en daaj- enkele buien, later weer toenemende en naar Oostelijke richtingen onvloopendc wind met tijdelijk regen. Plaatselijk wellicht enkele uren sneeuwval. Later kouder. Nationaal legermonument op den Grebbeberg De stichting „Nationaal Legermonument „Grebbeberg" stelt zich voor op den Grebbe berg op te richten een nationaal legermonu ment met de bedoeling dë nagedachtenis te eeren van de gevallen Nederlandsche soldaten in de Meidagen van 1940. Binnenkort zal het werkcomité zich richten tot het Nederlandsche volk. in het bijzonder tot hen, die deel hebben uitgemaakt van het Nederlandsche leger in 1940. Secretaris van het dagelijksch bestuur der stichting is de heer M. Kroes te Haarlem. Herziening van ambtenaren salarissen en pensioenen De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering voornemens is, over te gaan tot een ingrijpende herziening der ambtenarensalarissen. Daarbij zullen de salarissen opnieuw een verbetering onder gaan, terwijl tegelijkertijd gestreefd zal worden naar een vereenvoudiging van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1934. Overleg is gaande met den minister van Sociale Zaken en zal nader worden opge nomen met de ministers van Economische Zaken en van Financiën, ten einde de mo gelijkheid en wenschelijkheid van de in stelling van een ambtenarenziekenfonas na te gaan. De minister is met zijn ambtgenoot van Financiën in overleg getreden over de mo gelijkheid van herziening van de normen, welke gelden voor de toekenning van een toeslag op de pensioenen der zoogenaamde oud-gepensionneerden. In een ontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet 1922, dat reeds in studie is bij de pensioencommissie, waarin vertegenwoor digers van de vijf ambtenarencentrales zitting hebben, zijn voorstellen gedaan tot verbetering der gezinspensioenen door ver hooging van den pensioengrondslag, waar over deze pensioenen worden berekend.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1