IJmuider Courant Toenemende gevechten in Griekenland Amerikaansche vlooteenheden naar Turkije Interne Labour-oppositie in het Lagerhuis Nieuw licht moordzaak Veto-debat der vijf ministers in Amsterdamsche Ontwerp voor een Duitsche Grondwet Mijnwerkersstaking in de V.S. begonnen 61e Jaargang No. 18487 Bureaux: Kennemerlaan 154, Te] Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 19 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,—. - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Liberalen eischen kabinetshervorming Uit Grieksche militaire bron wordt vernomen, dat opnieuw een hevige strijd gaande is tussciien opstandelingen en sterke strijdkrachten van het Grieksche leger in het gebied van den berg Skra. Een groot aantal rebellen is in den aanval. Zij maken ge bruik van zware wapens en machinegeweren. Over den strijd zijn nog geen verdere bijzonderheden bekend. Britsche en Amerikaansche officieren stellen zich ter plaatse op de hoogte. Volgens radio Ankara zouden de Griek sche guerilla-strijders in het afgeloopen week-einde 10 dorpen in West-Macedonië op de regeeringstroepen hebben veroverd. Verder meldde de radio, dat in een fabriek in de Atheensche haven Piraeus 200 ma chine-geweren waren ontdekt en verschil lende arrestaties plaats hadden. De Grieksche premier Constantine Tsal- daris heeft gisteren aan de Grieksche af gevaardigden bij de UNO de uitvoerige be wijsstukken getelegrafeerd inzake den be weerden Joegoslavischen steun aan de Grieksche guerillastrijders in Noord-Ma- cedonië, Epirus en Thessalië. De Amerikaansche en Britsche am bassadeurs hebben de Grieksche re geering er echter van weerhouden een formeele petitie bü de UNO in te die nen, waarin zou worden verzocht om een onderzoek naar de incidenten aan de Grieksch-Joegoslavisch-Albaansch- Bulgaarsche .grens. In afzonderlijke conferenties met Tsaldaris hebben de ambassadeurs aan den premier te ken nen gegeven, dat de tijd nog niet rijp was voor een dergelijk Grieksch ver zoek. 'De bewijsstukken dienen, naar Tsaldaris zeide, uitsluitend voor informatie van de Grieksche gedelegeerden, voor het geval de kwestie in de Assemblée ter sprake zou komen. Zij omvatten documenten betref fende vijftig incidenten in het genoemde grensgebied en hebben het doel aan te too- nen, dat de Gritsche guerillastrijders door Joegoslavië, Albanië en Bulgarije onder steund worden, in het bijzonder door Joego slavië. Succes der regeering. Uit Larissa wordt gemeld, dat een een heid van het Grieksche leger vijftien kilo meter ten Noordoosten van Larissa een bende-schuilplaats heeft omsingeld, waar bij 150 bendeleden gedood en zeshonderd gevangen werden genomen. Deze operatie wordt de succesvolste genoemd die het le ger tot dusverre tegen het linksche bende wezen gevoerd heeft. De bende ,die in holen op de Zuidweste lijke helling van den Ossa-berg huisde, werd totaal verrast. De operatie was in handen van de beroemde Grieksche Rimini- brigade, die aan geallieerde zijde in Italië heeft gestreden en zij heeft bij deze ope ratie volgens de berichten geen groote ver liezen geleden. De buit was aanzienlijk en de regeering vielen eenige groote opslagplaatsen in han den van waaruit de bende-activiteit in ge heel Thessalië gesteund werd. Door de Grieksche militaire autoriteiten werd opnieuw melding gemaakt van schen- „Informeel bezoek" Naar het Fleet Office mededeelt, ver trokken Zondag van Napels het Ameri kaansche vliegdekschip „Randolph", drie kruisers en het achtste eskader torpedoja gers voor manoeuvres en normale oefe ningen in de Middellandsche Zee. Deze oefeningen zullen tot aan het einde van de maand voortduren. Eenheden der Ameri kaansche Middellandsche Zee-vloot, zoo werd hieraan toegevoegd, zullen een aantal „ïnformeele bezoeken" brengen, waaronder twee punten aan de westkust van Turkije. Het program van de „Randolph", het vlaggeschip, den kruiser „Fargo" en den torpedojager „Perry", alle onder comman do van vice-admiraal Bernard H. Bieri, omvat de plaatsen Izmir, de grootste wes telijke haven van Turkije, Beiroet en Pi raeus. Andere eenheden zullen bezoeken brengen aan Alexandrië, Port Said, Kreta en Jidda in Saoedie Arabië, meldt Un. Press. Radio Ankara meldde nog, dat Ameri kaansche vlooteenheden op 23 November een bezoek zullen brengen aan Smyrna. Voor dit bezoek, dat naar medegedeeld werd, drie dagen zal duren, is een grootsch program van ontvangst samengesteld. „Het bezoek der Amerikaansche vloot", zoo werd gezegd, „zal de gelegenheid scheppen voor een verdere versterking der vriend schap, welke tusschen de Vereenigde Sta ten en Turkije bestaat". Anti-Joodsch incident in de Britsche zone Britsche functionarissen van de „Intelli gence Service" hebben een incident in on derzoek, dat men beschouwt als de eerste dingen van Grieksch grondgebied door Al- baneesche troepen. Coalitie geëischt De Grieksche liberale leider Venizelos drong er gisteren bij het Grieksche parle ment op aan een „kabinet van nationale eenheid" te bevorderen. Hij légde er den nadruk op dat het de taak is der oppositie niet te vergeten dat. de huidige regeering enorme verantwoording draagt, nu Grie kenland een tragische situatie onder het oog moet zien. „Niemand buiten het parle ment gelooft, dat de regeering in staat is den toestand onder het oog te zien", aldus Venizelos. Hij dreigde zijn partij uit het parlement terug te trekken en verklaarde: „Wij kunnen het ons niet permitteeren de machtelooze getuige te blijven van een na tionale catastrophe". Romeinsche moorden voor het gerecht Kolonel Eberhard von Mackensen, zoon van den bekenden Pruisischen veldmaarschalk en schoonzoon van ex-minister von Neurath, en luitenant-generaal Kurt. Maeltzer, stonden gisteren terecht voor een Britsch tribunaal wegens te Rome begane oorlogsmisdaden. Von Mackensen, die commandant was van het 14e Duitsche leger in Italië, en Maeltzer, militair commandant van Rome, worden ver antwoordelijk gesteld voor den moord op 335 inwoners van Rome, die bij wijze van repres- saille wegens het vermoorden van 32 Duit sche soldaten, in een grot nabij de Italiaan- sche hoofdstad op 24 Maart 1944. Beide verdachten ontkenden hun schuld. De rechtszaal werd zwaar bewaakt, gezien de verontwaardiging der Italianen over de daden van deze twee Duitsche opperofficieren. Ca rabinieri, die de beschikking hadden over tanks, zetten alle straten rondom het gebouw af, terwijl Britsche troepen de rechtszaal zelf bewaakten. Binnenkort telexverkeer met het buitenland mogelijk Belangrijke Nederlandsche vindingen Binnen ongeveer veertien dagen zal het telexverkeer met België en Tsjecho-Slowa kije mogelijk zijn. Zoo spoedig mogelijk volgen Engeland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. De technische moeilijkheden door het gebruik van verschillende appa- raturen zijn opgeheven. Op den duur zal zelfs automatiseering mogelijk zijn. Hier te lande wordt hard gewerkt aan plannen tot volledige automatiseering van het verkeer per telex. Een nieuwe Neder landsche vinding op dit gebied is een telex, waarop men, na inschakeling, dadelijk in cijfers het telexnummer van een betrokken abonnt aanslaat. De aangevraagde verre- schrijf-machine antwoordt automatisch en daarna kan, zonder tusschenkomst van te lefoonjuffrouwen gecorrespondeerd wor den, zooals men op het oogenblik telefo neert. De Nederlandsche P.T.T. heeft besloten het telexvërkeer niet langer in het tele foonverkeer in te schakelen. Er wordt aan een apart telex-telegraafnet gewerkt, waar over ook telegraafkantoren zullen corres- pondeeren. Dit net zal geheel automatisch worden. Vrijwel alle systemen en toestellen zullen op dit net geschakeld kunnen wor den, Erfenis van den Volkenbond „Verdeel en heersch" bij I.G. Farben I Datgene, wat na de herstelbetalingen In de commissie van administratieve en over zal blijven van de in den oorlog ge- budgetaire maatregelen heeft de Sovjet- deeltelijk verwoeste i.g. r arbenindustrie afgevaardigde, Gerasjenko, geprotesteerd in de Amerikaansche bezettingszone van tegen de „onrechtvaardige behandeling" van Duitschland, zal, aldus James S. Martin, de Sovjet-Unie bij de verdeeling van de Vol- in dertig ondernemingen gesplitst worden. kenbonds-activa. Gerasjenko verklaarde, dat de Sovjet-Unie lid van den Volkenbond was geweest, steeds haar financieele verplichtingen had voldaan, maar bij de verdeeling der Volkenbonds activa, waartoe in April j.l. was besloten, over het hoofd werd gezien, terwijl zij „onbe twistbaar het recht heeft mede te deelen." Rueff (Frankrijk) was het met deze ver klaring eens en diende een resolutie in. Majoor Kenneth Younger (Engeland) vroeg tijd om de naar voren gebrachte zaak in over weging te kunnen nemen. Het debat werd hierop uitgesteld en de zitting verdaagd. Engelsclie communisten eischen Het bestuur der communistische partij in Engeland heeft de volgende eischen kenbaar gemaakt.: wijziging van de buitenlandsche po litiek, terugtrekken van Britsche troepen uit Op Westminster-Bridge passeeren oud en landen, waar deze zonder eenige reden aan- nieuw elkaar met dien verstande dat wezig zijn, snellere demobilisatie en volledige Martin is het hoofd van de kartelbestrij- ding bij het Amerikaansche militaire be stuur in Duitschland, De bovengenoemde ondernemingen zui len financieel onafhankelijk van elkaar zijn. Tot nader order zullen zij beheerd worden door daartoe aangewezen personen. De overblijvende fabrieken enz. der i.g. Farbenindustrie zijn 850 in getal, waarvan zich veertig procent in de Sovjet-zóne be vindt. In de Amerikaansche zóne bevin den zich 125 i.g. Farbenfabrieken. Het woord is aan.. G e i b e 1 Zorgen zijn meest als brand netels; vat gij ze zacht aan dan branden ze; pak ze flink aan, dan doen ze geen pijn. „Rigoletto" in Haarlem Naar aanleiding van het succes van ,.De ont voering uit het Sérail", zal de Amsterdamsche Opera op 4 December a.s. een uitvoering geven van de opera „Rigoletto". „nieuw" daarbij aanzienlijk meer tot het passeeren bijdraagt. De jaarlijksche Old crocks-race" in Londen bracht 137 voor historische motorvehikels op den weg van Hydepark naar Brighton. Bij-gaande foto toont een sierlijk „rijtuig zonder paard" uit den koperen krullen-tijd. steunverleening aan de ontwapeningsvoor stellen van de Sovjet-Unie. De verklaring, waarin deze eischen zijn ge steld, voegt hieraan toe, dat het handhaven van troepen ter sterkte van een millioen man 12 maanden na het einde van den oorlog niet gerechtvaardigd is met het oog op het doel waarvoor de oorlog gevoerd is. Motie der „dissidenten" verworpen Een groep dissidente Labourleden heeft een motie ingediend die bedoeld was als amendement op de Troonrede en als critiek op de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek der regeering. Nauwere samenwer king met Rusland en vermindering van de Engelsche ondergeschiktheid aan Amerika was de tendenz dezer motie, die ondanks de bedreiging met disciplinaire straffen der Labour-leiding niet werd ingetrokken. Gisteren is het tot een debat in het Lager huis gekomen over deze kwestie. Tenslotte werd de motie verworpen. Nadat verschillende Labourleden uit de groep der „dissidenten" het woord had den gevoerd, gaf Attlee antwoord op de ver schillende in de motie vervatte vragen. Hij zeide dat het amendement op een verkeerd begrip van de feiten berustte. Er wordt gesuggereerd, dat de regeering onderge schikt aan Amerika is en onvoldoende be reidheid heeft getoond met de Sovjet-Unie samen te werken. Deze verondei'stellingen zijn geheel onjuist. Met betrekking tot het voorstel, een groep van sociaal-democratische landen te vormen, als. tegenwicht tegen het commu nisme der Sovjets en het kapitalisme van Amerika, zeide Attlee, dat de regeering niets zag in het vormen van groepen, doch liever de oogen richtte op de Vereenigde Volken. (Gejuich). Attlee zeide verder, dat de vergissing der „dissidenten" hierin bestaat, dat zij denken dat Engeland steeds aan de zijde van Amerika staat. Hij verklaarde, dat er belangrijke kwesties aan de orde waren geweest, waarbij b.v. de Sovjet-Unie en Amerika het niet eens waren met Enge land. „Op bepaalde punten betreffende de we reldeconomie staat Engeland aan de zijde van Amerika, ofschoon wij over het alge meen het kapitalistische standpunt van dat land niet aanvaarden. Wat betreft demo cratie, vrijheid van meeningsuiting en re- geeringsvorm zijn wij het met Amerika eens en niet met de Sovjet-Unie. Dit be hoeft echter geen aanleiding tot botsingen te zijn. Er moet een compromis gevonden haalde malen uitgenoodigd aan de samen werking deel te nemen, doch zij heeft de kwestie nog steeds in overweging. Attlee ontkende, dat de dienstplicht in Engeland iets te maken heeft met voorbe reiding tot een oorlog. Niemand, aldus spre ker, zal zoo dwaas zijn te veronderstellen dat Engeland het tegen Amerika of de Sovjet-Unie zou kunnen opnemen. Enge land zorgt voor zijn verdediging en voldoet daarmede tevens aan den plicht tegenover de Vereenigde Volken". Hierna werd het amendement in stem ming gebracht. Het werd verworpen met 353 tegen nul stemmen. Alle „rebellen' onthielden zich van stemmen, meldt United Press. Twee broers verdacht Er is eenig licht gekomen in den moord op de 61-jarige logementhoudster uit de Warmoesstraat te Amsterdam, gepleegd in den nacht van 1 op 2 November. Aanvan kelijk werd van dezen moord verdacht de 23-jarige L. van der H„ die zich twee dagen later bij de Haagsche politie aan meldde en toen verklaarde, dat liij, na den nacht in het logement te hebben door gebracht, bewusteloos geslagen en met een auto naar Rotterdam gebracht was. Van daar ging hij naar Den Haag, waar hij van krantenverkoopers vernomen had, dat de logementhoudster vermoord was en dat men hem van den moord verdacht. Hij had zich toen terstond bü de politie aan gemeld. De Amsterdamsche recherche geloofde dit onwaarschijnlijke verhaal niet en na dagenlang verhoord te zijn legde Van de H. een geheel andere verklaring af. Hij deelde mede, dat de logementhoudster is ver moord door den 22-jarigen J. H. en diens 24-jarigen broer C. H. Beiden leefden van zwarten handel en straatroof en waren bekende figuren op den Nieuwendijk te Amsterdam. J. H„ die een maand geleden kans zag uit het Huis van Bewaring te Den Haag te ontvluchten, kwam in den 1111 jggSplil zoodat in het verre verschiet zelfs j morden" SW £TiSt0m.av?,eerto\ "an telex" i At«ee 'betoogde, dat het voor den weder- S"2r0J£ Tldf 1J ZOU Ten Z1Ji opbouw van Europa noodzakelijk is met St homveo ,me? bezig met, Amerika samen te werken, ofschoon En- 5fen Pi oef-automaten Boven- j ,and het niet aanl t een bondgelloot_ w tP o |e,n°'ï?L,"et draad' schap uitsluitend met Amerika, loos telexverkeer. Op dit gebied is een zeer belangrijke uitvinding in ons land gedaan. Indien storing optreedt bij het overseinen van een letterteeken, weigert de ontvan ger dit sein en de zender herhaalt het automatisch. Het draadlooze telex-corres- pondentieverkeer is nog niet aan de kin derschoenen ontwassen en zal voornamelijk voor grootere afstanden bestemd zijn. Men denkt bij P.T.T. in de eerste plaats aan Indië. Telexverkeer over de Oceanen is op het oogenblik niet mogelijk. Hiertoe dient eerst een z.g. breedbandkabel met ingebouwde versterker te worden gelegd. Een dergelijke kabel eischt enorm veel technische zorg. De draadlooze verbinding zou op den duur een andere oplossing kunnen worden. Over de samenwerking met den Ameri- kaanschen generalen staf zeide de eerste minister, dat, aangezien beide landen ge zamenlijk deelen van Europa moeten be zetten, het niet zoo vreemd is, dat zij blij ven samenwerken. De Sovjet-Unie is her- -'--5 De Nederlandsche Fokkerfabrieken hebben op de internationale luchtvaarttentoon stelling te Parijs voor een verrassing gezorgd door een model te toonen van de F. 26 „Spook", een z.g. straalvliegtuig, dat zeventien passagiers met een snelheid van 800 km. per uur kan vervoeren. Molotof stelt kunstmatige agitatie vast VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE POLITIE. x T - De heer w Oosterhof was 25 jaar in dienst bij Hotel te New-York in geheime zitting oy de Bloemendaalsche politie. In de feestelijk ver- een waren ter bespreking van de Veto- De vyf ministers van buitenlandsche za- van een verandering in het Handvest van ken, die Maandag in het Waldorf Astoria- de UNO. Russische ontwapeningsrede? nacht van den moord het logement in de Warmoesstraat te Amsterdam binnen en vroeg onderdak. Hij kreeg een kamertje en ging naar bed. Ook Van der H. begaf zich ter ruste in zijn kamer op de derde verdieping. Volgens zijn verklaring hoorde hij eenige uren later gestommel en toen hij ging kijken, bleek hem dat J. H. de oude vrouw had overvallen. Hij wilde haar te hulp komen, doch op dat oogenblik was C. H. de kamer binnengekomen en had hem een slag op het hoofd gegeven, waar door hij bewusteloos raakte. Twintig mi nuten later kwam hij weer bij. De broers dreigden, ook hem te zullen vermoorden, als hij hen verried. Hij was met hen in een taxi naar Den Haag gereden en daar uitgestapt. De anderen reden door naar Rotterdam. Des middags was Van der H. ook naar Rotterdam gegaan. Uit het onderzoek dei- recherche is ge bleken, dat het drietal in Rotterdam tal rijke cafés heeft bezocht. C. H. zou daarbij een portefeuille met veertienhonderd gul den zijn kwijtgeraakt. Ook heeft hij ge tracht twee kostbare ringen met brillan- ten, welke aan de logementhoudster heb ben toebehoord, te verkoopen. De politie zoekt thans naar de gebroe ders H., die het laatst in Rotterdam ge signaleerd zjjn. Bloembollencultuur en de gemeente Haarlem Een proeftuin op het terrein der kweekerij Het „Krelagehuis" aan de Leidsche vaart te Haarlem zal zoo spoedig mogelijk her steld worden, opdat de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur het weer zal kunnen gebruiken. Er is evenwel zooveel in te doen, dat wel eenige maanden met het werk gemoeid zullen zijn. Wij vernemen dat de gemeente Haarlem en het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur tot overeenstemming gekomen zijn om een terrein bij de gemeentelijke kweekerij aan de Kleverlaan te bestemmen tot proef tuin. Deze komt in de plaats van den proef tuin die Bloembollencultuur thans heeft aan de Van Merlenvaart achter het Raad huis te Heemstede Het voorzitterschap van „Bloembollencultuur" Wordt de benoeming verdaagd Voor de benoeming van een voorzitter van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur (vacature Dr. A. J. Verhage) worden verschillende candidaten genoemd. Officieel candidaat gesteld is reeds Jhr. dr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden, bur gemeester van Hillegom. Dit geschiedde door de afdeeling Voorhout. Maandag is een vergadering gehouden van de voorzitters der afdeelingen met de leden van het hoofdbestuur. Daar is over de verkiezing van een voorzitter gespro ken. Wij vernamen dat er veel kans is. dat in de eerstkomende algemeene vergadering (die Maandag 16 December gehouden wordt) nog niet tot de benoeming van een voorzitter zal worden overgegaan. kwestie, hebben büna drie uur vergaderd, sierde gymnastiekzaal van het politiebureau te Overveen werd hij allereerst toegesproken door den burgemeester, jhr mr. c. j. a. den Tex. z01ider dat zij tot een beslissing kwamen. Zü hebben zich beperkt tot een algemee ne bespreking van de beginselen, die bü de kwestie betrokken zijn. die de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Daarna sprak de corpschef. de heer P. J. van IJzendoorn, die den jubilaris namens allen een theemeubel aanbood. De heer van Kleef bood mevr. Oosterhof namens de Politiesportvereeni- ging een bloemenmand aan. Het verdere gedeel te van den avond werd in gezellig samenzijn doorgebracht Socialistische Eenheidspartij wil ttonverdeelde republiek De onder Russische protectie staande socialistische eenheidspartij heeft het eerste na-oorlogsche ontwerp voor een nationale grondwet voor Duitschland ge- uiting van anti-semietisme in de Britsche J publiceerd. zóne van Duitschland na het begin van de De S.E.P. bepleit in 't eerste der 109 artike- bezetting. len van dit ontwerp ,.een onverdeelde Op 9 November werd te Rahden (West- Duitsche republiek samengesteld uit sta falen), een paar kilometer van het hoofd kwartier van den bestuursraad, in het cen trum van de Britsche zóne, het huis van Richard Franck, een Joodsch winkelier, met teer van groote swastika's voorzien. Een voor het huis staande auto werd weg gehaald en in brand gestoken. Naar verluidt verdenken de autoriteiten twee ex-nazi's die volgens verklaring van leden van Franck's gezin verantwoordelijk moeten worden gesteld voor zijn wegvoe ring naar een concentratiekamp tijdens de groote razzia's van 9 November 1938. Een lid van het gezin verklaarde dat zij het eenige Joodsche gezin in Rahden zijn en even slecht worden behandeld als in de dagen van Hitier. Weerbericht geldig tot Woensdagavond: Onvast weer. Een front met zeer scherpe tempera- tuurtegenstellingen nadert ons land. Dit gaat gepaai-d met veel bewolking, regen en motregen. Plaatselijk mist. ten". Het document wil dat alle natuurlijke hulpbronnen in eigendom komen van de nationale regeering of de regeeringen der staten en wil naar voorbeeld der Russische landwet dat alle landgoederen van meer dan 250 acres zonder compensatie geconfis- ceerd worden. In dit ontwerp grondwet zijn verder vele leuzen opgenomen die door de S.E.P. in haar recente weinig succesvolle verkie zingscampagne in Berlijn gebruikt werden, zooals gelijke betaling voor vrouwen en confiscatie van Nazi-bezit. De staten volgens deze grondwet heb ben geen onafhankelijk bestuur, het opper ste staatslichaam is het nationale parle ment. Het parlement zal een president kie zen die beperkte volmachten zal hebben. Het document bepleit een krachtig cen- Deutschland" een hoofdartikel aan dit grondwetsontwerp en vergelijkt het stan daard-karakter van het document met het gebrek aan „uniformiteit" in de constitu-r ties van de staten der Amerikaansche zóne; welke reeds door het Amerikaansche mili taire bestuur zijn goedgekeurd. (Un. Press.) Consumenfencrediet vóór 30 November aanvragen Het Centraal Bureau voor het Consu- mencrediet deelt mede, dat de sluitings datum van den inleveringstermijn van de aanvraagformulieren voor het consumen fencrediet is bepaald op 30 November. Aanvraagformulieren welke na dien datum bij de districtsraden worden aangeboden zullen niet meer aangenomen worden Indien credietaanvragers, die werkne mer zijn bij een werkgever met minder dan 25 werknemers, er bezwaar tegen ma ken, het aanvraagformulier aan den werk gever ter teekening van de werkgeversver klaring over te leggen, zullen de districts- traal gezag dat de controle zal hebben op raden ook genoegen nemen met eéri afzon- politie, opvoeding, godsdienstzaken, trans port, sociale voorzieningen, tooneel, pers en radio. Het kiesrecht zou op 18 jaar worden ge- derlijke werkgeversverklaring. Voor deze afzonderlijke verklaring dient gebruik ge maakt te worden van de formulieren die gratis op het postkantoor verkrijgbaar zijn. steld en het recht om in het nationale par- De werkgevers zijn verplicht een derge- lement zitting te nemen op 21 jaar. lijke afzonderlijke werkgeversverklaring De tweede voorzitter van de S.E.P. af te geven, indien de werknemers hun Grotewohl wijdt in het partijblad „Neues zulks verzoeken. De besprekingen gingen hoofdzakelijk over de volgende punten: Er zullen voorbereidende besprekingen tusschen de vijf permanente leden van den Veiligheidsraad noodig zijn vóór elke zitting waarin naar waarschijnlijkheid van het recht van Veto zal worden gebruik ge maakt. Onthouding van stemming moet niet steeds als een Veto worden beschouwd. De groote mogendheden moeten overeen komen het Veto niet te gebruiken behalve in'gevallen, die hun „vitale belangen" be treffen. Een scherpere omschrijving van de ter men „geschil" en „toestand" zal noodig zijn. Gedurende de besprekingen, die een vol komen algemeen karakter hadden, zeide de Sovjet-minister van buitenlandsche za ken Molotof, dat de lieele Veto-kwestie een kunstmatige agitatie betrof. „Cuba en Australië zün ongetwijfeld aangemoedigd door zekere andere delegaties. Dit heeft een ongunstige sfeer geschapen, die zal moeten worden opgeheven". Molotof voegde er aan toe, dat hij in be ginsel geen tegenstander was van voorbe reidende besprekingen tusschen de perma nente leden van den raad, zooals door den Britschen minister van buitenlandsche za ken Bevin was voorgesteld. „Het Veto recht is door den Sovjet-afgevaardigde slechts dan gebruikt, als het onontbeerlijk was", aldus Molotof. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Byrnes zeide echter, dat de delegatie van de Ver. Staten teleurgesteld was door de vele keeren, dat het recht van Veto in den Veiligheidsraad was gebruikt. Bevin, die de discussie opende, zeide dat Groot-Brittannië zijn geheele buitenland sche politiek op de UNO wilde baseeren, maar eerst moet het er van overtuigd kun nen zijn, dat de machinerie van den Veilig heidsraad een doelmatig instrument is. Alle vijf ministers gaven als hun mee- Waarschijnlijk zullen de vijf ministers van buitenlandsche zaken hedenmiddag om 5 uur (Ned. tijd) opnieuw bijeenkomen in het Waldorf Astoria Hotel om de bespre kingen over de Veto-kwestie voort te zet ten. Het is echter mogelijk, dat Molotof de vergadering van de UNO zal moeten bij wonen, waar hij, naar verwacht wordt, ir de politieke commissie een belangrijke re de zal houden over de ontwapening er over de aanwezigheid van vreemde troe pen in verschillende landen. In dat geval zal de bijeenkomst van den raad der vijf ministers niet doorgaan. DUBBELE GESLACHTSNAMEN. Het onderzoek naar de dubbele geslachtsnamen heeft uitgewezen, dat in Nederland pl.m. 4859 dubbele geslachtsnamen voorkomen, welke ge dragen worden door in totaal ongeveer 41,000 personen. Van ongeveer 1400 dier namen is in middels komen vast te staan, dat zij rechtmatig worden gedragen door 7500 personen Ten aan zien van 113 der overige dubbele geslachtsna men. gedragen door 1350 personen, is door den Hoogen Raad van Adel tot rectificatie geadvi seerd. De minister van Binnenlandsche Zaken zal zich beraden over de vraag in hoever het ver antwoord en doelmatig is tegen hen die een ge slachtsnaam voeren, afwijkende van die. voor komende In de registers van den Burgerlijken Stand, maatregelen te treffen. Truman wil het uitvechten Ofschoon de door Lewis, leider van de United Mineworkers in Amerika, aange kondigde staking pas Woensdagnacht zou ingaan, zün van de 400.000 betrokken mijn werkers er reeds 20.000 in staking gegaan waardoor vüf bruinkoolmijnen het werk moesten stilleggen. Intusschen is van justi- tieele zijde een bevel uitgevaardigd, waarin Lewis en zün organisatie verplicht worden gesteld, het contract van de regeering met de bruinkoolmünen, dateerend van het ein de der vorige staking, te eerbiedigen. Deze beschikking werd uitgevaardigd door het Federale Hof naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den Attor ney General Clark. Deze tijdelijke beschik king zal waarschijnlijk een permanent ka rakter worden gegeven op de zitting van het Hof van 27 November. Deze beschik king beteekent dat het Lewis op straffe van justitieele vervolging verboden is, de te genwoordige overeenkomst van de regee ring met de Unie van Mijnwerkers op te zeggen of nietig te verklaren, wanneer de regeering de mijnen in bezit mocht nemen. Voorts bevat de beschikking het verbod tot het uitroepen en aanmoedigen van stakin gen. Technisch zijn de mijnen reeds in handen der regeering. Volgens de oorlogs- ning te kennen, dat er geen sprake kan zjjn wetgeving kan ieder, die een staking uit- roept tegen de regeering, tot 5000 dollar boete of een jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Het vermoeden dat president Truman ditmaal niet van plan is te wijken en dat hij net „wil uitvechten" met Lewis, wordt bevestigd door de uitlating van een hooge Amerikaansche regeeringsautoriteit, die verklaarde dat het nu de juiste tijd is, om uit te maken wie het sterkst is: de regee ring of de vereenigde mijnwerkersbond onder John Lewis. Op de jaarvergadering van het CIO (Congress of Industrial Organisations) die in Atlantic City aan den gang is, heeft de voorzitter. Philip Murray, verklaard dat de recente prijsstijging in de Vereenigde Staten de onlangs verkregen loonsverhoo- gingen weer teniet heeft gedaan en dat een nieuwe Ioonsverhooging noodzakelijk zal zyn. BELGIë WON BILJARTTOURNOOI. Het in Parijs gehouden landentournooi biljarten heeft het Belgische team gewonnen met 28 punten; Nederland bezette de tweede plaats met 26 pun ten en Frankrijk de derde met 18 punten. DWR WON VAN RZC. Zaterdagavond trok DWR naar Rotterdam, om aldaar een waterpolo- wedstrijd tegen RZC te spelen. Met de rust had den de Haarlemmers de leiding met 3—2 en de eindstand werd 6—5 in hun voordeel.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1