Kinderen van de rekening Opbouw-klanken in mineur Wereldnieuws Er zijn ongeveer zes-a zevenhonderd noodlijdende gemeenten IN DE WERELDPOLITIEK: Dat Amerika en Engeland sinds langza merhand in de grijze geschiedenis verdwe nen tijden goede vrienden zijn geworden, is een historische ondubbelzinnigheid, die de Duitsehers zelfs in het heetst van hun propagandacampagne niet hebben durven betwijfelen. De wapenbroederschap der Anglo-Amerikaansche legers, voorgoed be klonken in den Europeeschen en Aziati- schen veldtocht, is in de na-oorlogsehe ja ren eerder inniger dan losser geworden en het ziet ernaar uit dat de militaire apparaten der beide landen in de toekomst zelfs nog meer „lidmaten van een lichaam" zullen worden dan ze dat gedurende den oorlog al waren. Op politiek terrein zijn er wat de Britsch-Amerikaansche verstand houding betreft, ook weinig of geen wolk jes aan de lucht. De Veiligheidsraad en alle conferenties in internationaal verband hebben steeds weer een beeld van de meest-consequente samenwerking gegeven. Een enkele uitzondering, Palestina, welk onderwerp op dit oogenblik nog tegenge stelde meeningen te zien geeft, mag niet belangrijk genoeg worden geacht om als factor voor een eventueele verkoeling op politiek gebied te worden beschouwd. Er is echter een ander terrein waarop de Britsche en Amerikaansche belangen elkander raken, waar de lucht minder blauw en de horizon minder licht is: Het economische. Op het gebied van „economie en financie" (zooals de Belgen het uitdruk ken) verstaat de Amerikaansche subjec tieve meening geen grappen en het is ook speciaal op dat gebied waar de Amerikaan sche belangen heftig en onvermurwbaar worden verdedigd en gehandhaafd. Waar de Amerikaan op politieke thema's soms de belangen van anderen weet te respec teeren, verbiedt de structuur der Ameri kaansche samenleving hem in economische en financieele aangelegenheden ook maar in de geringste mate te retireeren. De geschiedenis der Leen- en Pachtwet en het drama van de leening aan Engeland Ihebben bevestigd, dat dit standpunt on gewijzigd is gebleven, dwars door de ont wikkelingen der internationale samenwer king,en het wordt op dit oogenblik weer overduidelijk gedemonstreerd door twee opmerkenswaardige feiten: Het eerste feit is een UNO-aangelegen- heid en staat in verband met de zeer on langs door Trygve Lie bekend gemaakte begrooting der Organisatie. Dit budget moet worden gedekt door de bijdragen der aangesloten leden en nu heeft de verdee ling der contributie-procenten aangetoond, dat Amerika niet minder dan 49 procent der totale contributie te betalen heeft. Dat lijkt op het eerste gezicht inderdaad een respectabel en min of meer buitensporig aandeel, en de Amerikaansche delegatie heeft na de vaststelling dan ook niet na gelaten te protesteeren en op verlaging aan te dringen. De Engelsche meening over deze kwestie is echter, dat Amerika, ongeschonden en. practisch zonder oorlogsschade uit den strijd gekomen, die 49 procent best betalen kan, vooral daar de economische omstan digheden in de wereld door het wegvallen van groote concurrenten nog heel wat gun stiger zijn geworden voor de positie der Ver- eenigde Staten. De Engelsche vertegen woordiger in de budgetaire commissie der UNO, majoor Younger, heeft aan die Brit sche meening onomwonden uiting gegeven en daarover zijn de Amerikanen zeer ont stemd. Nu doet zich tegelijkertijd het ge val voor dat de Engelschen door de groote economische moeilijkheden in het moeder land gedwongen zijn, een zuinige huishou ding te voeren en dat de Britsche zone in Duitschland daarvan den eersten en hevig- sten terugslag heeft ondervonden, die zoo hard aankwam dat er een complete crisis ontstond. De besprekingen tusschen de V. S. en Engeland over unificatie der eco nomie in beide zönes hebben hierdoor een ander aspect gekregen, en het lijkt er thans veel op dat de eenwording in feite niets anders dan een eenzijdige hulp van de sterke Amerikaansche aan de zwakke Brit sche economische krachten zal worden. Deze verwachting wordt bevestigd door de Britsche aankondiging, dat Amerika het leeuwendeel zal moeten dragen van ^het groote financieele tekort der Britsche zone, zoo tot unificatie wordt besloten. Dat is, zooals gemakkelijk te begrijpen valt, Amerika in het geheel niet naar den zin. Het Engelsche volk, dat zich ten aan zien van de verwoeste Duitsche industrie en den staat van noodlijdendheid waarin het geheele Duitsche productie-apparaat verkeert, als kind van de rekening be schouwt vanwege de hooge belastingen, is van meening dat het rijke en machtige Amerika die aderlating best kan hebben, doch het Amerikaansche volk, dat een re- publikeinsche volksvertegenwoordiging koos mede om een drastische belasting verlaging te verkrijgen, ziet zichzelf even eens als kind van de rekening, waar de Engelsche na-oorlogsche draagkracht on der omvangrijke lasten bezwijkt. Zoo is er op economisch terrein een stil doch verbeten gevecht aan den gang tus schen twee landen, die ieder voor zich de meest gunstige economische positie zoeken. Het eene Amerika kent geen mede- doogen waar het om economische belangen gaat, het andere Engeland zou dat mededoogen maar al te goed kunnen ge bruiken en doet thans alle moeite om bij het ontbreken daarvan te redden wat te redden valt. Wijziging van Begrafeniswet en Zondagswet niet urgent De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering doordrongen is van de groote belangen, gediend met het zooveel mogelijk bevorderen van de Zondagsrust. Het is ech ter aan gerechten twijfel onderhevig of het momenteel mogelijk is de bestaande Zondags wet zonder meer te handhaven. De omstan digheid, dat een strikte uniforme toepassing van de Zondagswet door den minister niet mogelijk wordt geacht, doet hem in beginsel het tot stand komen van een nieuwe Zondags wet voorstaan. Aangezien echter de huidige omstandigheden den inzet van alle krachten voor meer urgenten arbeid eischen, zal deze aangelegenheid voorshands niet door hem aan de orde kunnen worden gesteld. Ook acht de minister den bestaanden toe stand met betrekking tot de toepassing van de Begrafeniswet in verband met de lijkver branding niet bevredigend. Uit het terug nemen van het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van deze wet mag dan ook niet worden afgeleid, dat hel de bedoeling der regeering zou zijn dezen toestand te doen voortbestaan. Aangezien wijziging van de Begrafeniswet op dit punt niet in die mate urgent is, dat op korten termijn een voorzie- Als er dan sprake is van „kind van de ning zal moeten worden getroffen, zal echter rekening", lijkt ons Engeland voorshands voorshands aan meer dringenden arbeid voor- toch nog de belangrijkste pretendent voor ra?.g mo?ten worden gegeven. Crediet-systeem gehandhaafd die positie, terwijl het „kind Amerika: meer lijkt op een steenharde pandjesbaas, die zichzelf geen cent tekort wenscht te doen. J. L. Nederland en het Duitsche vraagstuk Interdepartementale commissie zal een rapport samenstellen De Nederlandsche regeering heeft voorbe reidingen getroffen om het Nederlandsche standpunt ten aanzien van het Duitsche vraag stuk in zijn geheel vast te stellen, ten einde dit te bevoegder plaatse kenbaar te maken. Nu de betrokken departementen van alge meen bestuur de voorbereidende studies heb ben voltooid, is een interdepartementale com missie ingesteld, die belast is met de coördi natie van den tot dusverre verrichten arbeid en het samenstellen van een rapport daarom trent. Deze commissie zal op ruime schaal de daarvoor in aanmerking komende ambtelijke- en niet ambtelijke instanties raadplegen. Der halve is thans aan de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam,' de hoofdfoedrïjfsgroepen, de Stichting van den Arbeid, de Stichting van den Landbouw en een aantal Kamers van Koophandel en Fabrieken verzocht, hun mee ning dienaangaande kenbaar te maken. Tot rapporteur van de commissie is be noemd de heer A. Th. Lamping, oud-directeur van de afdeeling „Handelsaccoorden" van het ministerie van Economische Zaken. Hoewel gevoegelijk kan worden aangeno men, dat het processieverbod niet meer be antwoordt aan de rechtsovertuiging van de meerderheid van het Nederlandsche volk, is de minister met zijn ambtenoot van Justitie t van oordeel, dat de wet gehandhaafd moet worden. De regeering zal echter bevorderen, dat de in te stellen staatscommissie tot herziening van de Grondwet mede aandacht zal wijden aan het bepaalde in het tweede lid van artikel 177 der Grondwet. Militairen pleegden een roofoverval Een inwoner van Oegstgeest is bij den molen De Valk te Leiden onder bedreiging met een pistool van zijn portefeuille met f 700 beroofd. Het is de Leidsche politie gelukt, de daders te arresteeren. Het zijn de 23-jarige F. B. en de 31-jarige R. M., twee militairen, die in een der kazernes van Leiden gelegerd zijn. Zij waren niet gerechtigd tot het dragen van de bij dezen overval gebruikte wapens. De portefeuille is later leeg teruggevonden. (Speciale reportage.) In de geteisterde gebieden van Nederland klinkt overal dezelfde vraag: „waarom scheldt de Staat ons niet direct de rentelooze hypo theek kwijt, welke bij herbouw op ons huis komt te rusten, als de regeering toch werke lijk voornemens is zulks over tien jaren tot uitvoering te brengen?" De adviseurs van het departement zeggen „onmogelijk". En ze verwijzen naar de on zekerheid ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling der prijzen en het. nog steeds aanwezige gevaar voor inflatie. Vrij duidelijk laten ze bovendien doorschemeren dat minis ter Lieftinck niet van plan is bij de komende nieuwe regeling van het systeem der credie- ten afstand te doen. „Het maakt geen verschil of de credieten nu, dan wel over tien jaar worden geannuleerd", zoo betoogden zij. Maar daar staat iets anders tégenover. De regeering rekent op een verhooging van de huren en in verband daarmede op een ver laging van het totale bedrag der rentelooze credieten. Om de twee jaar zal voor ieder nieuw ge bouwd pand de situatie opnieuw worden be keken. Is de huurwaarde, in verband met de algemeene tendenz, gestegen, dan steeg daar mede tevens voor den eigenaar de extra waarde „nieuw voor oud" en dat winstje ziet de Staat liever in de schatkist dan in de beurs van de gedupeerden. Immers: het rentedra gend crediet wordt nu vergroot en het rente looze verkleind. Indien de regeering gelijk krijgt en dat ligt inderdaad in de lijn der verwachting zullen derhalve in de komende tien jaren de rentelooze credieten af en toe worden ver laagd en zal het tenslotte kwijt te schelden bedrag zeer aanzienlijk liggen beneden de totale som, welke daarvoor op dit oogenblik zou worden vereischt. Magische reeks. Voor de voorziening in het woningtekort heeft „Wederopbouw" uitvoerige plannen. Zij zullen, zelfs als zij verwezenlijkt kunnen worden, echter niet beletten dat de achter stand eer grooter dan kleiner wordt. Op 1 Januari 1946 bedroeg het totale woningtekort in ons land ongeveer 200.000 woningen, het geen overeen komt met rond 10 pt. Voor 1946 werden 10.000 woningen geprojecteerd. Men Een gedeelte van de Waalhaven in Rotter dam is met een aarden dam afgesloten en wordt op het oogenblik leeggepompt. Hier mee wil men twee dingen bereiken. In de eerste plaats kan er nu een onderzoek inge steld worden naar den toestand van de verwoeste kade en tevens wil men probee- ren het groote gemeentèdok, dat de Duit sehers tot zinken brachten om den toegang tot de haven af te sluiten, te repareeren. De drooggelegde haven fungeert dus als „dok" voor het dok. De bovenste foto geeft een overzicht van de haven. De onderste afbeelding laat zien hoe het gemeentedok volkomen in tweeën gebroken is. I« gHfs*T' - m 1 Uw pijtien verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksehe (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek ajls het ware in de kiem. Niet zondier redien' zweren tienduizenden oud- rheumatieklijders over de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun xgoede voorbeeld, begin ook een bloedzuive rende kuur met Kruschen. Faibr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv.) Reuters diplomatieke correspondent meldt, dat Londen, Brussel en Genève te New York worden genoemd als steden, waar de ministers van bui- tenlandsche zaken der groote vier mogelijk in het begin van het volgende jaar bijeen zullen komen om de kwestie Duitschland in haar ge heel te bêspreken. Men verwacht, dat de bespre kingen over Duitschland, die Woensdag a.s. te New York zullen beginnen, ten doel hebben tijd, plaats en mogelijk ook een globale agenda voor de bijeenkomst van het volgend jaar vast te stellen. Volgens Reuters diplomatïeken correspon dent is heden door een officieelen Franschen woordvoerder te Londen bekend gemaakt, dat de overeenkomst, tusschen Frankrijk en Siam gisteravond te Washington is geteekend. Volgens deze overeenkomst zal Siam half December de Indo-Chineesche gebieden ont ruimen, die het door de conventie van Tokio in Mei 1941 verkreeg. Frankrijk zal de aanklacht wegens het veroorzaken van grensincidenten, die het bij den Veiligheidsraad tegen Siam aan hangig gemaakt heeft, intrekken en zal Siams aanvrage om het lidmaatschap van de UNO niet langer in den weg staan. Naar de Britsche minister voor de brand stoffen Emmanuel Shlnwell, In het Lagerhuis heeft medegedeeld, zal de nationalisatie der Britsche kolenmijnen op 1 Januari 1947 geschie den. Alfred Barnes, minister van transportmidde len, heeft medegedeeld, dat alle transportmid delen, ressorteeren de onder spoorwegmaatschap pijen, binenvaart-maatschappijen en den Lon- densehen raad voor passagiersvervoer zullen worden genationaliseerd. Een scheepslading van 8.000 ton graan heeft uit de Vereenigde Staten de haven Embden be reikt. De havenarbeiders wei-ken dag en nacht door om de lading voor Woensdag naar het Ruhrge- bied te verschepen. De eerste ladingen graan uit de Russische zóne werden per trein naar het Ruhrgebied vervoerd, Oost-Duitsehland zal 100.000 ton voed sel naar de Britsche zóne zenden. Minister acht een behoorlijk eigen belastinggebied noodzakelijk In antwoord op de in het voorloopig verslag der Tweede Kamer gemaakte op merkingen over de begrootingen 1946 en 1947 van Binnenlandsche Zaken heeft mi nister Beel verklaard, dat hij doordrongen is van den financieelen noodtoestand, waarin de gemeenten verkeeren en van de gevaren, welke als gevolg daarvan het ge meentelijk leven, speciaal wat de verhou ding tot de centrale organen betreft, be dreigen. De toestand is zeer ernstig, al is de geuite veronderstelling, dat 90 pro cent van de gemeenten noodlijdend zou zijn, niet juist. Het aantal gemeenten, dat thans niet in staat is met eigen middelen tot een sluitende begrooting te geraken, is niet nauwkeurig bekend, aangezien nog niet alle gemeenten haar begrooting voor 1946 ter goedkeuring hebben ingezonden. Naar schatting moet dit aantal echter op 600 a 700 worden gesteld. Een regeling betreffende de toekenning van voorschotten op de bijdragen in de begrootingstekorten van 1946 is binnen kort te verwachten. De verlaging van de uitkeering uit de eerste afdeeling van het Gemeentefonds is een gevolg van het feit, dat op de begroo ting van het Gemeentefonds voor 1947 niet meer is gerekend op de zuivere op brengst der Vennootschapsbelasting van verzorgingsbedrijven van gemeenten, wel ke vorige jaar, hoewel de daadwerkelijke heffing steeds achterwege is gebleven, nog op f 20 millïoen is geraamd. Het met den minister van Financiën ge pleegd overleg heeft er toe geleid, dat als extra-saneeringsmaatregel in de plaats van deze raming op de begrooting van het Gemeentefonds alsnog zal worden ge bracht een dotatie uit de rijksmiddelen van f 20 millioen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de uitkeering per inwoner uit de eer ste afdeeling van het Gemeentefonds zal kunnen worden verhoogd tot ongeveer f 2.75 a f 2.80. De minister acht het vinden van een behoorlijk eigen belastinggebied voor de gemeenten een der kernpunten voor een bevredigende regeling van de gemeente- financiën. Zeer onjuist zou de minister het achten, indien de toekomstige uitkeering uit het gemeentefonds een zoo groote plaats onder de inkomstenbronnen der ge- menten zou gaan innemen, dat zij in be paalde gevallen practisch het aanboren van het eigenlijk gemeentelijk belasting gebied overbodig zou maken. Een eigen be lasting, waarvan de raad de hoogte dient te bepalen en waarin een zoo groot moge lijk deel der burgerij wordt betrokken, zal, als het bestel goed functionneert, de sluit post voor de begrooting moeten vormen. Cultureel accoortl met Frankrijk Tijdens zijn verblijf te Parijs, ter gele genheid van de eerste conferentie van U.N.E.S.C.O., zal minister dr. J. J. Gielen een Nederlandsch-Fransch cultureel coord onderteekenen, dat de uitwisseling zal regelen van studenten, professoren, ten toonstellingen en de gelijkstelling van aca demische graden en verdere aangelegenhe den op cultureel en wetenschappelijk ge bied. Tevens zal binnenkort aan de Sor- bonne een lectoraat voor de Nederlandsche taal en letterkunde worden ingesteld. DE VERLOOPEN SUIKERBONS. Zaterdag plaatsten wij een stukje over een verloopen suikerbon, die (in verband met het feit, dat hij slechts 8 dagen geldig was. hoewel in het algemeen suikerbonnen 14 dagen geldig zijn) bewaard moet worden, omdat er als nog getracht zal worden, die inwisselbaar te stellen. Dit geldt alleen bon 45—5 (niet 45—6), Schippers sluiten zich aaneen Te Grevenbicht is een bijeenkomst gehou den van Nederlandsche binnenschippers, ter bespreking der vermindering van vracht als gevolg van den verlaagden waterstand te Weurt, welke van 2.60 m. tot 2.10 m. is terug gebracht. Dit houdt verband met den abnor maal lagen waterstand op Rijn en Waal. Vele schepen kunnen daardoor de normale vaar- diepte niet handhaven, moeten minder vracht innemen en houden daardoor laadruimte over, de z.g. wan-ruimte. De schippers voelen zich door de maat regelen, welke door den rijkswaterstaat zijn genomen, ernstig gedupeerd. Van regeerings- zijde wordt echter de billijkheid eener ver goeding voor de wanruimte ingezien. Vele andere problemen kwamen op deze vergadering tot uiting. Zoo werd opgemerkt, dat, ondanks de klachten van de spoorwegen over tekort aan materieel, de statistieken uit wijzen, dat het vervoer per spoor toe- en dat te water afneemt, terwijl er overal in het land een groot overcompleet aan scheeps- ruimte is. Verder werd betoogd dat de spoor wegen speciale lage tarieven hebben naar de z.g. „natte stations" plaatsen, die ook per schip bereikbaar zijn. Aan het einde der vergadering werd mede gedeeld, dat de samenwerking tusschen den Algemeenen Rijnschippersbond, den R.K. Bond „Sint Nicolaas", den Protestantsch-Christe- lijken Bond en de Algemeene Schippersver- eeniging zeer intensief is en dat spoedige een wording kan worden verwacht. Fusie van oud-illegale groepen In een persconferentie met het bestuur van 't „Voormalig Verzet Nederland", dis trict Den Haag, is medegedeeld, dat ge streefd wordt naar een fusie van de ver schillende illegale groepen. In Zuidholland is deze fusie reeds tot stand gekomen en men tracht daar thans tot een geheel te komen met de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers Nederland. Men wenscht te ko men tot een zoo zuiver mogelijke organi satie, waartoe een uiterst strenge ballotage wordt toegepast. Er wordt gestreefd naar i-echtsherstel, opdat de gewezen verzets- menschen hun vroegere positie in de sa menleving weer zullen kunnen innemen. Men wil zich voorts verweren tegen de aanvallen, waaraan de illegaliteit bloot staat. Men wenscht medezeggenschap over het houden van herdenkingsdagen en ook ten aanzien van de monumenten, welke ter nagedaohtenis van verzetsmenschen worden opgericht wenscht men gekend te wórden. Ter conferentie werd te kennen gegeven, dat destijds min of meer toegezegd was, dat vóór de eerste herdenking der bevrij ding een wet tot steun aan de nagelaten betrekkingen der gesneuvelde verzetsmen schen in het Staatsblad zou verschijnen, doch deze wet is er nog niet. DE K.L.M.-DIENSTEN MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaars dag worden door de K.L.M. in het binnen land en in Europa geen diensten onderhou den. Op 2 Januari worden de volgende dien sten niet uitgevoerd: Amsterdam—Genève— MadridLissabon v.v. en AmsterdamOslo v.v. Op den Noordatlantischen dienst vertrek ken de vliegtuigen inplaats van op 24 en 26 December op 23 en 27 December uit Amster dam. Hetzelfde geldt voor de op beide eerst genoemde data uit New York vertrekkende vliegtuigen. De machine, die op 28 December van New York zou vertrekken, zal 29 December van New York vertrekken en 30 December te Amsterdam aankomen. In de diensten Am sterdam—Batavia v.v, komen geen wijzigin gen. overschreed dat plan in zooverre dat er thans ongeveer 12.000 woningen gegund of in aan bouw zijn, doch slechts een zóó gering per centage daarvan is klaar dat in totaal ln die 12000 woningen niet meer materiaal is ver werkt dan voor 10.000 complete huizen noo- dig zou zijn geweest. Een feit om te bejubelen is dat niet. Want per saldo heeft de bevolking meer aan een klein aantal complete woningen dan aan een groot aantal dat voor huisvesting nog niet geschikt is. Het plan voor 1947 omvat 25.000 woningen, plus enkele duizenden montage-woningen, welke men over het algemeen bij „Weder opbouw" niet prefereert, omdat, zij meer een tijdelijk dan een permanent karakter dragen. Nu er een tienduizend noodwoningen in ons land zijn gebouwd (in plaatsen, waar meer dan 20 pCt. was verwoest of zwaar bescha digd) en het meerendeel der „crepeer-geval- len" omstreeks 1 December zal zijn verdwe nen, verdient permanente bouw, naar het lijkt, inderdaad de voorkeur indien men ook op die manier zijn doel kan bereiken. Maar het blijft de vraag, of wij op deze wijze ooit het woningprobleem kunnen oplossen. Van een tekort van 200.000 woningen spra ken wij straks. Maar per jaar stijgt dat door bevolkingsaanwas met 30.000 en door slijtage met 6500. Weshalve het tekort per 1 Januari 1947 (de montgaewoningen niet meegerekend) van 200.000 zal zijn gestegen tot 200.000 plus 36.500 min 10.000 is 226.500, en per 1 Januari 1948 tot 238.000. Een magische reeks, welke pas na jaren tot stilstand kan worden gebracht. Remmende factoren. Het is waar dat er op vele plaatsen hard wordt gewerkt, maar er zijn tal van rem mende factoren: le. een tekort aan samenwerking tusschen de departementen onderling, zoowel als tus schen departementen en rijksbureaux; 2e. de dwaze situatie dat b.v. „Algemeene Wederopbouw" en „Wederopbouw boerde rijen" elkaar de eer van het sloopen van be paalde panden betwisten, niet uit edelen wedijver, maar uit jalouzie; 3e. de geringe activiteit bij sommige ge meente-besturen en woningbouwvereenigin- gen, zooals te Venlo. waar nog niets werd gebouwd; 4e. de blijkbaar noodzakelijke strenge con trole van door aannemers ingediende reke ningen, welke de uitbetaling op enorme wijze stagneert en tot groote ontevredenheid onder de bouwers aanleiding geeft; 5e. het tekort aan materiaal, vooral gezaagd hout; 6e. het telkens weer invoeren van nieuwe regelingen, zooals die van thans voor mate riaal. Jhr. de Casembroot, burgemeester van West- kapelle, nam geen blad voor den mond toen hij zijn meening over dat laatste te kennen gaf: „Deze nieuwe regeling", zoo zeide hij, krankzinnig. Zij kost duizenden kilo's papier en honderden ambtenaren en niemand schijnt er iets van te snappen." Interpellatie in een studentenparlement In de aula van de rijksuniversiteit te Utrecht is een staatsrechtelijk congres gehouden, ge organiseerd door de vereeniging van juridi sche faculteiten in Nederland. Meer dan twee honderdvijftig studenten namen er aan deel. Prof. dr. A. M. Donner hield een rede over „De geest van het Nederlandsche staatsrecht". Prof. dr. W. J. A. Kernkamp hield een in leiding over „Overheersclhing, mandaat en tractaat". De hoogleeraren G. A. van Poelje en W. G. Vegting behandelden „De toekomst van de zelfstandigheid der gemeenten tegen over het rijk". Prof. mr. dr. G. van den Bergh en prof. mr. C. W. de Vries spraken over de administratieve rechtspraak. Tijdens het congres is een interessant expe riment gehouden, dat ten doel had, den stu denten een inzicht te geven in de parlemen taire behandeling van een vraagstuk. Daartoe kwam een naar Engelschen trant samenge steld „parlement" bijeen met Labour-, libe rale- en conservatieve fracties. Aan de orde kwam een interpellatie over de commissie- generaal van den „conservatieven fractie leider" dr. Meyer Ranneft, welke werd be antwoord door den als „minister" optreden den prof. dr. F. Duynstee. Hierna hebben nog de „liberale fractieleider", prof. Gong grijp en een tiental andere afgevaardigden gesproken. Oorlogsslachtoffers krijgen bezoek van controle-ambtenaren Het ligt. in de bedoeling dat vóór 1 Januari 1947 alle oorlogsslachtoffers door ambtenaren van het Districtsbureau voor Oorlogsslacht offers persoonlijk zullen worden bezocht voor controle, aangezien van zulle een maatregel, zooals reeds in de practijk bleek, een aan merkelijke vermindering van de uitgaven te verwachten is. De minister van Binnenlandsche Zaken overweegt wijziging van de normen voor de verzorging der achtergeblevenen van oorlogs slachtoffers, in het bijzonder voor de groote steden. Reeds worden in sommige gevallen bijslagen verleend. Nieuwe wettelijke regeling van het beheer der politie Het ligt in het voornemen van den minister an Binnenlandsche Zaken de uitoefening van de politiezorg en het beheer van de po- "itie opnieuw bij de wet, zoo mogelijk in de gemeente- en de provinciale wet, onder in trekking van het Politiebesluit 1945 te rege len. Daarbij is het de bedoeling in meer ge meenten dan thans het geval is. den politie dienst door gemeentepolitie te doen verrich ten. Voorts is de minister voorstander van een zoodanige regeling, dat met betrekking tot het beheer van de rijkspolitie en het toe zicht op het beheer der gemeentepolitie de Commissaris der Koningin wederom een meer beslissenden invloed zal kunnen uitoefenen. Het ligt in de bedoeling in de nieuwe wet telijke regeling tevens een voorziening te treffen nopens de financiering van de politie. GEEN TOEPASSING VAN DE DOODSTRAF IN HET GEWONE RECHT. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Justitie deelt de minister van Justitie mede van oordeel te zijn, dat de overheid principieel het recht heeft tot toe passing van de doodstraf, doch dat deze toe passing zal moeten worden beperkt tot de gevallen waarin dit voor de handhaving van de rechtsorde noodzakelijk is. Het is op dezen grond, dat hij bedreiging met en in de meeste ernstige gevallen ook ten uitvoerlegging van de doodstraf gerechtvaardigd acht, niet alleen in het militaire recht, doch ook in het bui tengewoon strafrecht, krachtens welke de verschrikkelijkste misdaden worden berecht, die in het leven van een volk kunnen voor komen. De dwingende redenen, die in genoemde gevallen de mogelijkheid van toepassing der doodstraf onvermijdelijk maken, acht de mi nister voor het gewone strafrecht niet aan wezig. Bevordering van de wederinvoering van de doodstraf in het gewone recht is van hem dan ook niet te verwachten. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 18.15 Planopotpourri. 18.30 Strijdkrachtenpr. 19.00 en nu naar bed! 19.05 Twee piano's en zang. 19.15 Departementale uitz. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Echo v. d. dag. 20.15 Bonte tarein (Revue-operette). 21 30 ,,De kleine misdaad". 21.35 Contact. 22.15 Buitenlgndsch over zicht. 22.30 Vocaal kwartet. 23.15 Pali Tot. 23.45 Dutch Swing College. HILVERSUM n, 415.5 M. 18.00, 19.00 en 23.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Bruce Lowe. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 N. J, G. 19.30 „De Brug", 20.05 De gewone man. 20.15 Die kunst der Fuge (Bach). 21.30 KRO- correspondenten. 22.50 Fluit en piano. M.ni» Ylaas van Beeok. 23.30 Slotaccoord D EN aantal menschen leunt in min of meer aanvallige houding over de railing, die het publiek afscheidt van degenen, die een meer actief aandeel hebben in de gebeurtenissen. Er zijn familieleden van de verdachten bij, er zijn menschen die gekomen zijn omdat zè niets beters te doen hebben en er zijn de juridische fijnproevers, de liefhebberende ad vocaten van de straat, die geen zitting over slaan. Over de gesprekken en opmerkingen van de familieleden wil ik het niet hebben. Zij zouden U weinig hoop geven. De menschen die gekomen zijn, omdat ze niets beters te doen hebben, zijn geen blijvertjes. Zij komen alras tot de conclusie, dat ook dit niets beters is en verlaten geringschattend mopperend het gebouw, om zich te verlustigen in den aan blik van grazende herten in de nabije herten kamp. Dit doet trouwens het oog ongetwijfeld aangenamer aan, dan de sombere tribunaals kamer, waarvan het middelpunt gemeenlijk gevormd wordt door een figuur, die er wel eens belangrijker heeft uitgezien De juridische gastronomen voornoemd ech ter zijn een nadere studie waard. Deze men schen behooren grootendeels tot de groep van lieden, die niet alle appeltjes hebben op gegeten, doch zoo verstandig zijn geweest er eentje voor den dorst te bewaren en daardoor in de gelegenheid zijn, dit onschuldig ver maak te bedi-ijven. Zij bekijken eerst rustig het menu van de verdachtenlijst en wikken en wegen wat vandaag de „spécialité de la maison" zal uitmaken. Vervolgens zetten zij zich aan den disch van Vrouwe Justitia, ge reed om ieder rechtskundig meesterstukje met aandacht te savoureeren. Als de secretaris van het tribunaal de be schuldiging voorleest, zetten ze een onpar tijdig gezicht en luisteren aandachtig met het hoofd een beetje scheef. Komt de verdediger aan het woord, dan zijn ze in hun element, vooral als ze voelen, dat hij het in zijn plei dooi ergens op aanstuurt. Ze beginnen elkaar dan aan te stooten en als het werkelijk ge beurt, dat ze het bij het rechte eind hebben, is hun dag goed. Wee echter den verdediger, die te veelvul dig het woord „idealisme" gebruikt, hij maakt een beste kans, tijdens de koffiepauze duchtig gecritiseerd te worden. „Idealisten meneer? Die heb ik zoolang ik op de rechtbank mee loop, weinig, heul weinig gezien. En zouwe nou al die Ennesbeeërs idealiste benne kom, kom", zegt de nestor van het toeschou- wersgilde en ik moet onwillekeurig aan spij kers en koppen denken. W. L. B. Engelsch voetbalelftal Het Engelsche voetbalelftal dat tegen Neder land speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Swift (Manchester City); Achter: Scott (Arsenal) en Hardwick (Middlesbrough) aanvoerder; Midden: Wright (Wolverhampton Wan derers), Franklin (Stoke City) en Johnston (Blackpool). Voor: Finney (Preston North End), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middlesbrough) en Langton (Blackburn Ro vers). Reserves: Hagan (Sheffield United) en Cock- burn (Manchester United). Het elftal is, op één uitzondering na, het zelfde dat met 72 van Ulster, met 1—0 van Iersche Vrijstaat en onlangs met 3—0 van Wales gewonnen heeft en dus het sterkste elftal, dat Engeland in het veld brengen kan. Dat de linkshalf na diens minder goede prestatie tegen Wales vervangen zou worden, was te voorzien. Hiervoor heeft men den aanvoerder van Blackpool, Johnston, gekozen. Het zal velen verbazen, dat ook ditmaal' Matthews gepasseerd is, mogelijk als gevolg van het feit, dat de keuze-commissie een winnend elftal zoo weinig mogelijk heeft wil len veranderen. Competitie Ned. Dambond Het programma voor deze week luidt: Hoofd klasse district NoordhoHand: 5e ronde: 20 Nov „Oosterkwartier"—„IJmuiden"; 21 November: „Joz. Blankenaar" I—Haarlemsche Damclub I; 23 November: „Wormerveer-Wormer"—Chr. Dam ver. „Amsterdam" I; 24 November: „Oostzaan"— „St. Bavo" I (Heemstede). Eerste klasse district Haarl. Distr. Dambond: 3e ronde: 19 November: „IJmuiden" n—Bever- wijksche Damclub I; 20 November: Damclub „Haarlem" I„stabiel" I (Santpoort); „St. Bavo" II—Haarl. R.K. Damgen. I. Handbalwedstrijden van Concordia De dames van Concordia speelden uit tegen Vriendschap, Oostzaan. De wedstrijd stond op een zeer laag peil. De Haarlemsche dames moesten zich met een 31 uitslag Ln haar voordeel tevreden stellen. In den wedstrijd Concordia I—Aalsmeer (heeren) konden de rood-witten het niet bol werken. Hoewel de strijd in de eerste helft gelijk op ging, maakte Aalsmeer van de kan sen beter gebruik en de rust kwam met 41 voor de gasten. Na rust haalde Concordia op tot 4—3. Door een inzinking in de achterhoede wei-d het weldra 83; eindstand 94 voor Aalsmeer. De wedstrijd Concordia IIRapiditas II (dames) werd door eerstgenoemde gewonnen met 20. De heeren-reserves ontvingen B.G.V en wonnen door een technisch overwicht gemak kelijk met 16—3. Het spelpeil was veel beter, dan hetgeen den laatsten tijd in de 3e klasse vertoond werd. van Thomas Toverbal Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts 4. Met uitgestoken hand stapte hij op Thomas toe. „Wel sapperloot, jij. oude sok! Wie had zoiets gedacht. Zie je Thomas, ik heb altijd zoo in stilte gehoopt, dat we je zilveren jubileum als vrijgezel nog eens zouden vieren. Ik ben van je nieuwtje hé lemaal binnenste-buiten, ik bedoel onder- ste-boven! Intussen van harte geluk gewenst, beste jongen, en mijn zegen als dat je helpen kan. En vertel me nu eens, wie zich door jou het hoofd op hol heeft laten brengen." „Zoo is het, Edelachtbare," stotterde Tho mas verlegen, „ik ben, geloof ik, op hól dat is te zeggen, mijn hoofd! Uw vrouw wordt mijn kamermeisje, Edelachtbare. Ach, ik vergis me, Edelachtbare, het ka mermeisje van Uw».." „Ha, ha, hi, hi, ho, ho," lachte Jonkheer Amandelpers," die is goed. Gedeelde smart is halve vreugde, zegt een oud Luilek- kerla,nds spreekwoord. Thomas, kerel, haast je om mijn echtgenote deze tijding te gaan vertellen. En als zij deze evenals ik overleeft, welnu,, reken dan op onze aanwezigheid bij je bruiloft..»"

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2