„De Stormbal hangt uit" Opera-Concert Een bezoek aan den burgerlijken sfand der visschersvloot Bedrijfsresultaten bij de Hoogovens Smnmonrt Vetisers R.K. Tooneelver. „Kunst Zij Ons Streven" Wie ruilt: Bloembollen Luidsprekers Uit een jongensspelletje ontstond een rijk visscherij-archief Een IJmuidensche jongen slenterde langs de Visschershaven: Zooals vele andere IJmuidensche jongens die een vader, een broer, een oom of een buur man op de vloot hebben Al deze jon gens kenden alle trawlers. Als er een met den steven achter de Noorderpier vandaan kwam, wisten ze al welke boot het was. En als ze nog twijfelden wachtten ze tot hij floot, 't Is de Mary jongens. En dan was het de Mary. Maar onze 12-jarige vriend deed meer. Als de krant er was, waar de besommin gen in stonden, nam hij een boekje en schreef daarin netjes de besommingen op. Later noteerde hij ook de vertrekdatums en nog meer andere gegevens die betrek king hadden op de vloot en de visscherij. Uit dit jongensspelletje, dat precies 15 jaar geleden begon, is ontstaan het Vis- scherij-archief van den heer Arie van der Veer. Hij was dit jongetje en dit kleine opschrijfboekje vormde de kiem van wat thans het best gefundeerde en best. ge outilleerde visscherij-archief in den lande is, waarbij zelfs de officieele archieven ten achter staan. Juist op den 15en verjaardag hebben we de waardevolle documentaire verzameling van den heer van der Veer bezichtigd. Zij is na eenige omzwervingen, die helaas met aanzienlijke verliezen tengevolge van het bombardement van Den Haag, gepaard gingen, thans ondergebracht in de werk kamer van den heer van der Veer in zijn woning aan den Duinweg te Santpoort. Deze werkkamer is gevuld.met stellages vol boeken en tijdschriften, die alle be- trelcking hebben op zeevaart en visscherij. Het zijn er 900 bij elkaar, gewone werken, maar ook werken, die zeer zeldzaam zijn. Bijna alles wat op dit gebied is uitgegeven bevindt zich in de bibliotheek van den heer van der Veer en alles werd in 15 jaar naarstig verzameld. Maar nog van grooter belang dan de boekenverzameling zijn de verschil lende kaartsystemen, statistische ge gevens enz. In verschillende laden lig gen de kaartjes netjes gerangschikt als de gegevens van den burgerlijken stand ter gemeentesecretarie. Hier is het de burgerlijke stand der vis- scherijvloot, want geregistreerd zijn de ge boortedata, de mutaties, kortom de geheele levensloop van de vloten van IJmuiden, Scheveningen, Texel, Vlaardingen, Katwijk enz. Zelfs de walvischjagers ontbreken niet. De kaarten vermelden niet alleen deze gegevens, maar zelfs een „portret'' van de geregistreerde schepen in den .vorm van een silhouet-teekening. Wilt u wat weten van de Bloemendaal, of van de Erin? De kaart komt voor den dag en a la minute is de vraag beantwoord. En desgewenscht krijgt u er de besommin gen bij van welk jaar ge dit ook wenscht te weten. Er is geen vraag op visscherij- gebied denkbaar waarop het archief van den heer van der Veer geen antwoord weet te geven. En tal van instanties maken er een dankbaar gebruik van. En het is zeer zeker voor een groot deel aan de feiten kennis van den heer van der Veer, die chef is van.het Bureau Teruggave Visschers- vaartuigen te danken dat het identificee- ren van de gerepatrieerde visschersvaar- tuigen zulk een vlot verloop heeft gehad. Veel werk heeft hij gemaakt van zijn documentatie-foto's. Men kan zien hoe een trawler er uit zag voordat hij naar Duitsch- land werd gebracht, hoe hij terug kwam en straks komt daarbij als derde foto de nieuwe gedaante. Van allerlei schepen bevat het archief bouwteekeningen, zelfs van de Willem Ba- rendsz. De heer van der Veer beschik' tuurlijk over vele relaties, die hem gaarne van het noodige voorzien, wetende, dat zij wellicht eenmaal op de registratuur van den heer van der Veer een beroep zullen moeten doen. Een rijke collectie materiaal heeft de heer van der Veer in 15 jaar bijeenge bracht, alles is overzichtelijk opgesteld, vakkundig geregistreerd. De heer van der Veer heeft nog slechts een wensch, namelijk dat hij nog eens de beschikking krijgt over een Iocaliteit, waar hij zijn archief een waardige plaats kan geven. Zoo heeft deze jonge man zijn levens taak gevonden in de stichting van een in formatiebureau, dat op elke vraag op zijn terrein een antwoord kan geven. S. B. Uitbreiding der Belgische visschersvloot De Belgische visschersvloot is wederom mei; twee nieuwe trawlers uitgebreid. Van Bever ley in Engeland, waar hij gebouwd werd, kwam in Ostende binnen de stoomtrawler Van der Weijden O 293, een zusterschip van den eenige maanden geleden in de vaart gebrach- ten stoomtrawler Rubens, waarvan wij bij die gelegenheid reeds een beschrijving gaven Van de werf Béliard te Ostende is te water gelaten de motortrawler Belgian Sailor 0318. Deze trawler is lang 40 M. breed 7.30 M. en diep 3.90 M. en is uitgerust met een Crossley Dieselmotor van 450 P.K De trawler is voor zien van radiotelefonie, dieptemeter en gonio meter en kan 75 ton viseh laden. De vaart bij goed weer bedraagt 12 mijl. OPERACONCERT IN HET PATRONAATS GEBOUW. Onder auspiciën van den R.K, Middenstands bond afdeeling Velsen, zal het R.K. Amster- damsch Operagezelschap Woensdagavond een operaconcert geven in het Patronaatsgebóuw. Aria's uit bekende opera's van Mozart, Ver di, Puccini enz. zullen ten gehoore worden ge bracht. Jubileum bij de Hoogovens De chocolade-levering in moeilijkheden Uiteenzetting van den president-directeur Viscliaanvoer in Engeland De vischaanvoer in de Engelsche havens gedurende de maand September bedroeg: Huil 498.000 cwt., Grimsby 336.500 ewt., North Shields 82 500 cwt., Milford 60.000 cwt., Lo westoft 25.800 cwt. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 4500 kisten versche haring en 3200 kisten andere visch. De visch- trawlers besomden 38.287. Verdere besommingen: motorloggers: KW52 f 1960, KW104 f2133, KW91 f2297, KW89 f2839; Zweedsche kotter: GG242 f7211: kustvïsschers IJM210 f3129, IJM249 f677. IJM224 f1491. KW 77 f 1969, KW53 f 1897, KW21 f 1344, UK172 f 288; versche haring: KW86 f 8450, KW38 f 2873 KW3 f6741, KW56 f 5930. KW42 f 1524, KW43 f 2946, KW175 f 3274, KW33 f 5051, KW25 f 2328, KW39 f4185, SCH104 f5026, SCH45 f6148, SCH Aluininium-vischruiinen een succes In Engeland wordt op de scheepswerven van Unitas Dundee Ltd. de nieuwste tech niek: het bouwen van aluminium visch- ruimen, met succes in praktijk gebracht. De resultaten der proeven met deze rui men waren zoo goed, dat zij thans overal gevraagd worden. Unitas bouwt ze niet al leen voor Engeland, doch ook al voor het buitenland. SLEEPER WORDT WEER STOOMTRAWLER. De stoomtrawler I. S. Groen, IJM 130 van de N.V. Stoomvisscherij Mij. .Een dracht", die geruimen tijd in dienst is ge weest van het Bureau Teruggave Vis- schersvaartuigen is naar Vlaardingen over gebracht om op de werf I. S. Figée weer tot stoomtrawler te worden verbouwd. LEZING Dr. P. IL SCHRöDER. Voor de Vereeniging van ouders en do centen aan de Rijks H.B.S. te Velsen zal Dr. P. H. Schroder uit Haarlem, algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en oud-secretaris van den Vemieuwingsraad voor het Onderwijs op Vrijdag 22 November een lezing houden. Het onderwerp luidt; Onderwijsvernieu wing in Nederland, in het bijzonder bij het Middelbaar Onderwijs. De lezing wordt gehouden in de gymnastiekzaal. POOLSCHE TRAWLERS EINDIGEN DE HARINGVISSCHERIJ. Verleden week kwam alhier binnen de Poolsche trawler Pecuso, schipper de Groot. Deze trawler heeft thans de haringvis- scherij beëindigd. De laatste reis had deze trawler nog een vangst van 2000 kisten, waarvoor in Gdynia f 30.000 werd besomd. Ook de Polesië, schipper D. Plug heeft een streep onder de haringvisscherij ge zel De laatste haringreis van dezen traw ler leverde f 25000 op. De Polesië is naar Engeland vertrokken om gewone trawlnet- ten aan boord te nemen. Beide trawlers zullen voor de vischvoor- De directie der Hoogovens vergaderde onlangs met de personeelsvertegenwoordi ging, afdeelingschefs en hoogere beamb ten. De president-directeur de heer A. H. Ingen Housz gaf op deze bijeenkomst een overzicht van de bedrijfsresultaten gedu rende de laatste jaren. Hij merkte hierbij op dat er een verliessaldo is van f 3.633.686.07, geleden in de afgeloopen drie jaren. Dit jaar echter bevinden zich onder de baten twee groote toevallige pos ten. Een van f 300.000 en één van een koerswinst op de voor den oorlog in Ame rika in veiligheid gebrachte gelden, te zamen vormende een bedrag van f 2.000.000 In het eigenlijke bedrijf bedroeg hgt verlies dus f 5.400.000. Dit kan slechts worden in geteerd op het vast kapitaal, nl. de fabriek, en op de voorraden, vorderingen en kas middelen. Dit is geen optimistisch geluid en deze toestand kan ook niet lang duren. Er moet weer worden verdiend. Hiervoor zijn de kansen gelukkig niet slecht, gezien de vraag en de exportmogelijkheden. De winst die in de afgeloopen 22 jaar wel eens is gemaakt, werd voor 't meerendeel besteed aan fabrieksinstallaties, naar het beginsel der continuïteit, zoodat in al die jaren aan de aandeelhouders slechts een bedrag van f 4.000.000 werd uitgekeerd. Aan loonen en salarissen werd uitgegeven f 54.000.000 vermeerderd met f 10.000.000 aan sociale lasten, pensioenen, enz. Men streeft niet alleen naar hooge loonen en. salarissen, doch. ook; naar niet buitengewoon hooge, dividenden voor het kapitaal. Er is een groote achterstand in. te halen bij de sociale gebouwen, zooals schaft- en kleedlokalen, kantoorruimten en labora toria-zijn onvoldoende. Dit inhalen hangt af van den toestand van het land en de ter beschikking komende bouwmaterialen. SCHEEPVAART Aardenburg. Amsterdam—Middellandsche Zee, 15 Nov. te Gibraltar; A-gioi Vicores (charter), Rotterdam—Perzische Golf, 16 Nov. van Genua; Altiabi, 16 Nov. van Buenos Aires naar Bahia en Rotterdam: Aidébaran, 14 Nov. van Anto- ïagsta naar Arica; Algenib, 16 Nov, van Cantos naar Buenos Aires; Alphard, 16 Uov. van Rot terdam te Buenos Aires; Bacchus. 15 Nov. van Port au Prince naar New York; Barendrecht, 17 Nov. van Curasao naar Rotterdam; Delfldijk, Amsterdam—Pacific Kust, passeerde 15 Nov. Cristobal; Dordrecht, 17 Nov. van Philadelphia te-> Antwerpen; Eemdijk, RotterdamJava. 16 Nov. om 1 uur van Suez; Kiipfontein, passeerde 17 Nov. om 20 uur Finisterre, word-t 20 Nov. v.m. te Rotterdam verwacht; Laren-berg, Rotterdam Sydney, 16 Nov, te Karachi; Maaskerk, Accora— Amsterdam, 14 Nov. te Lagos; Oranje, Batavia— Amsterdam, 16 Nov. te Singapore; Ovula. Dji boutiBahrein, v.o. 13 Nov. van Aden; Philip Wóuwerman, 15 Nov. te Batavia; Plato, 13 Nov. van Curasao naar Ciudad Trujillo; Prins Bern- hard. Amsterdam—Paramaribo, 15 Nov, te Ma deira; Prins Willem IV, 16 Nov. van Antwerpen te Amsterdam; Prins Willem van Oranje, 17 "Nov. van Rotterdam te Anrwerpen; Pygmalion, 14 November van New-York te Curasao; Rem brandt, 15 Nov. van Sydney naar Brisbane; Rijnstroom, Hull—Reykjavik, passeerde 14 Nov, Durnet Head; Sloterdijk, Batavia—Nederland, 15 Nov. van Colombo; Stad Haarlem, 21 Nov. van Huelva te Amsterdam verwacht; Elly W. Vinke, Marthe W. Vinke en René W. Vinke, alle drie 15 Nov. van Las Palm as; Westerdam, Rotterdam- New York, passeerde 16 Nov. om 21.30 uur Bishop Rock; Westplein, Rotterdam—Perzische Golf, 17 Nov. te Antwerpen; Andijk, Rotterdam —New York, passeerde 14 Scilly; Edam, 16 Nov. 10 uur van Antwerpen naar Londen. 18 November aangekomen: Depa van Leith, Capella van Sundsvall, Styfart van Stock holm, Mette Skou van Kolding, Caribia van Kopenhagen, Aa-hus van Stokka. 18 November vertrokken: Vliestroom naar Huil. Sleepvaartbcdryf: Slbt, Tyne, 17 Nov Brunsbuttel (van Le Havre naar Gdynia) met twee kranen; slbt. Ebra met twee bakken, vertrok 17 Nov. van Vlissingen naar Dieppe; slbt. Blankenburg met een kraan en een sleep bootje, arriveerde 17 Nov. van Vlissingen te Dieppe. Kleine vaart: Afiena, 13 Nov. van Barry naar Portsmouth; Albatros, 16 Nov. van Lon den te Antwerpen; Alcyon, 15 Nov. van Ein den te Huil; Barendsz, 16 Nov. van Grange mouth te Helsinki: Bernina, 17 Nov van Ant werpen naar Kopenhagen; Brem, 17 Nov. van Karlskrona te Norrköping; Brinda. 16 Nov van Delfzijl naar Goole; Coen, 13 Nov. van Kingslynn naar New Castle; Eem-shoorn, 15 Nov. van Londen naar Drobak; Gruno. 17 Nov. van Middelharnis naar Londen; Hebe Nobel, van Sunderland, passeerde 14 Nov. Great Yarmouth; Houtman, 16 Nov, van Skel- leftea naar Antwerpen; Jeannette, 18 Nov. te Delfzijl; Kortenaar, 18 Nov, van Svendborg te Skoghall; Meeuw. Kopenhagen, passeerde 15 Nov. Dungeness; Mr. Harm Smeenge. 18 Nov. van Lysekil te Terschelling; Mr Lint horst Homan, 17 Nov. van Oporto naar Rot terdam; Nieuwaal, 16 Nov van Bergen te Aa'esund; Nottingham, 16 Nov. van Harlingen naar Goole; Prins Bernhard. 13 Nov van Grimsby te Dundee; Prinses Margriet, 17 Nov. van Heroen te Magnedsund; Rose Marie. 17 Nov. van Antwerpen naar Kopenhagen; San Antonio, 16 Nov. van Genua te Bastia; Spica. 17 Nov. van Stubbekobing naar Wismar; Strijd 14 Nov. van Hull te Kingslynn; Triton, van de Tyne naar Dublin, passeerde 15 Nov. Dunge ness; Zeehond, 16 Nov. van Bergenaar Drontheim. K.N.S.M. Roelf, 16 Nov. te Amsterdam; Caribia. 15 Nov. van Kopenhagen naar Am sterdam; Kemphaan, 15 Nov. van Bordeaux; Deo Duce, 15 Nov. van Amsterdam; Prins Willem IV, 16 Nov. te Amsterdam; Dresden, 16 Nov. te Amsterdam; Dido, 7 Nov. te Pro- gresse; Pactor, 13 Nov van New York: Grimo, 15 Nov van New York; Svolder, 16 Nov te Lissabon; Socrates, 15 Nov te Montevideo; Traianus, 17 Nov van Paramaribo; Pericles. 16 Nov, te Buenos Aires; Besca, 15 Nov te Curagao; Prins Bernhard, 15 Nov. te en van Madeira: Grana, 16 Nov. van Venetië naar Susak; Tyro, 16 Nov. van Antwerpen; Juno, 16 Nov. van Istanboel; Vinga. 16 Nov. van Malta: Venus, 16 Nov. van Lagiere; Ornen, 16 Nov. van Gothenburg. Holl. Afrika Ljjn. Maaskerk, 19 Nov te Duala verwacht. Nederland. Jan Steen, 9 Nov. van Van couver; Madoera, 17 Nov. van IJmuiden; Te gelberg, 13 Nov. te Bombay; Drenth, 12 Nov. ziening van Polen de visscherij bij IJsland te Beira; Boi&sevain, 12 Nov. van Port Swet- gaan uitoefenen, 4 De heer Ingen Housz deed een beroep op allen om medewerking te verleenen als onderdeel van de geheele inspanning van ons volk. De groote gemeenschap waarin per week f 140.000 aan loon en f 200.000 aan maandsalarissen wordt uitbetaald, zoo noemde spr. het bedrijf, doch zoo zeide hij, dit alles moet worden verdiend door het product, waarvan de opbrengst het re sultaat is van de inspanning van allen te zamen. in duizenden gezinnen is aan dacht voor uw Luidspreker in de IJmuider Courant. Plaats er een, steeds als de aan leiding zich voordoet. Hoogovenbedrijf kreeg een nieuwen watertoren Van oudsher stond op het Hoogoventer rein een watertoren, waarin zich o.m. be vonden een zoet- en een zoutwaterreser voir. In den oorlogstijd, toen deze terrèi- nen nog al eens door piloten onder vuur werden genomen, heeft deze toren het moeten ontgelden. Vrijdag 27 November 1942 te c.a. 2 uur in den middag werd de groote toren door een bom van 500 Engel sche ponden getroffen en volkomen uit elkaar gerukt. De openbarstende en weg vliegende cylinderwand sleurde de kolom men en het los op deze kolommen gebouw de zoutwaterreservoir mee, zoo vertelt Ir. A. J. van Walraven in „Samen". Het college van Algemeene Commissaris sen voor den Wederopbouw deed op 11 Oc tober 1945 toezegging, dat prioriteit zou worden verleend bij de materiaaltoewij zing voor den herbouw. Dus werd begin November 1945 door de N.V. Nederland- sche Betonmaatschappij „Bato" uit Den Haag met den herbouw begonnen. Het viel niet mee de overgebleven resten op te .rui men met pneumatische sloophamers en dergelijke instrumenten, doch men slaagde hierin en begon vol moed. Herbouwen opent tevens de mogelijkheid tot verbete ring en zoo kon het gebeuren dat de fun deering, die bij den ouden toren boven- grondsch was, thans aangelegd is onder de veenlaag, die op pl.m. 5 M. beneden het terrein zit. Sporen, wegen en leiding be lemmerden het maken van een bouwput. Men heeft In. hel Restaurant van de Walserij Oost der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N V. werd de heer C. R. Prin selaar, chef der expeditie, gehuldigd ter eere van zijn vijf en twintigjarig ambtsjublieum. Directeur P. R. Bentz van den Berg was de eerste spreker, die het met vele bloemstukken en planten versierde podium betrad en den jubilaris, met zijn gelukwensehen en die van zijn mede-directeuren, de gebruikelijke enve loppe. het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maatschappij vereerde. De heer J. Blok, als oudste der medewer kers van de afdeeling Expeditie, hield een hartelijke toespraak, aan het einde waarvan hij het geschenk der afdeeling overhandigde. De heer J. van Veelen, chef van de afdee ling verkoop, die in nauwe samenwerking met den heer Prinselaar pleegt te werken, was de volgende spreker; hij haalde herinne ringen op uit den prillen tijd hunner samen werking. De heer A. Demmers, voorzitter van Hoogovenstaten, huldigde den jubilaris als actief Statenlid en releveerde zijn penning meesterschap van de Personeelsvereniging. De heer A. W. Kluyskens, directeur van Van Straaten en Co., voerde het woord en hij meende te spreken namens de zakenrelaties van Hoogovens waarvan velen blijken had den gegeven van medeleven wanneer hij den jubilaris huldigde voor de prettige wijze waarop de jubilaris met bedoelde relaties het vlotte zakelijk contact tusschen hen en de Maatschappij onderhoudt. De jubilaris die in gezelschap van vrouw en familieleden gehuldigd werd dankte in een uitvoerig en geestig slotwoord, waarna het gezelschap nog geruimen tijd bijeenbleef. AANVOER VAN DRIJFNETHARING. Van de haringvisscherij kwamen binnen de loggers KW54 met 192 kantjes en 300 kisten versche haring,». KW45 met 340 kisten. KW44 met 500 kisten, KW-175 met 550 kisten, KW9 met 426 kantjes en 500 kisten, KW29 met 34 kantjes en 650 kisten, Schl07 met 575 kisten, Sdhl32 met 600 kisten, Schl89 met 700 kisten, Sch50 met 450 kisten, Sch264 met 238 kantjes en 650 kisten. Sch99 met 500 kisten, Sdhl41 met 700 kisten, Sch274 met 600 kisten, KW4 met 600 kisten, KW86 met 500 kisten, KW144 met 260 kantjes en 550 kisten, KW2 met 400 kan tjes en 450 kisten, KW18 met 150 kantjes en 500 kisten, Sch4 met 90 kantjes en 500 kisten, Sch23 met 1000 kisten, Sch 361 met 235 kantjes en 500 kisten, KW3 met 542 kantjes en 500 kisten, KW56 met 219 kantjes en 400 kisten, KW42 met 544 kantjes en 80 kisten, KW43 met 383 kantjes en 400 kisten, KW25 met 196 kan tjes en 450 kisten. KW39 met 450 kisten, KW15 met 419 kantjes, KW79 met 321 kantjes en 250 kisten, Schl04 met 450 kisten, Sch353 met 460 kisten, Sch45 met 600 kisten, KW38 met 350 kisten, KW97 met 527 kantjes. KW33 met 500 kisten, KW67 met 270 kantjes en 500 kisten, KW175 met 200 kisten. KW50 met 578 kantjes en 180 kisten. Totale aanvoer in vier dagen 6024 kantjes pekelharing en 17985 kisten versche haring. Christen Vrouwenbond A.s. Woensdagavond wordt in de Ned. Her vormde Kapel een vergadering gehouden van den Ned. Christen Vrouwenbond. Mevrouw Frölich uit Beverwijk zal spreken over ,,De tafel". - - UITREIKING SCHOENENBONNEN. De inwoners van Santpoort, die in aanmer king komen voor een schoenenbon, moeten deze halen op Donderdag 21 November in een lokaal van het Badhuis aan de Wüste- laan van 912 uur. Ï.E.V.—A.S.R. 2-0 Gedurende een groot deel van deze ontmoe ting waren de gastheeren in de meerderheid. Vooral in de eerste helft was. dit het geval, want nadat Koek den bal juist-had over ge schoten, werd een hard schot, een bijna zeker doelpunt van Hamersman door den rechts back weggekopt. T.E.V. kon ondanks zijn snel heid het net nog niet vinden. Rust 00. Na de hervatting nam A.S.R. aanvankelijk het initiatief, waarna het spel weer gelijk op ging. Enkele goede kansen gingen voor A.S.R verloren. Uit een verrassenden aanval doel puntte Nieuwenhu'ijzen na 18 minuten uit een voorzet van Schoorl. Nadat de tweede helft toen een betonnen kuipwand j een half uur oud was bracht Nieuwenhuijzen terdram. gemaakt met een diameter, inwendig, van den stand op 2—0. 15 M. en 6 M. hoogte, die na verharding in zijn geheel werd ingegraven. Men stak hierna den grond aan de binnenzijde van den cylinder weg en door het eigen ge wicht van 200 ton zakte het betonnen ge vaarte. Dezelfde methode werd dus toe gepast, die men indertijd gebruikte bij de luehtververschingstorens van de Maastun nel te Rotterdam. Het zou te ver voeren een volledig over zicht te geven van den geheelen bouw van dezen toren. We kunnen volstaan met te vermelden dat de nieuwe toren 1150 M3. gewapend beton bevat en in het geheel 1680 M3. water kan bergen, waarvan 740 M3. zout-, 500 M3. drink-, en 440 M3. on- gereinigd zoetwater. Het totale gewicht van de met water gevulden kolos is 4500 ton. Zondag 17 November, dus ongeveer 4 jaar na de vernietiging van den ouden, is de nieuwe toren in gebruik genomen. Poging tot inbraak In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden voorbijgangers in de omgeving van de Edisonstraat opgeschrikt door glasge rinkel. Op het Kennemerplein zagen zij een man zich snel verwijderen van den no'od- winkel van den heer D. Bij nader onder zoek bleek, dat de glasruit van de winkel deur was vernield. Voor zoover kon wor den nagegaan wordt niets vermist. De po litie heeft de zaak in handen. Nieuwe Amerikaansehe trawler „Fishing News" geeft enkele bijzonder heden over de proefvaart van Amerika's grootsten trawler: de „Fearless", die ten Zuiden van Boston is gehouden. Hierbij werd het net van 114 voet uitgeworpen op de Stellwagen-Bank in 25 vadem water. Na een uur trekken werd 1800 Engelsche ponden visch van alle soorten opgehaald. De geheele uitrusting werkte uitstekend. Het schip bracht van zijn eerste reis, die zes dagen geduurd had, 157.000 pond visch mee. De snelheid die op de terugreis be reikt werd bedroeg 11.5 knoopen. Het vaar tuig is 140 voet lang, de grootste breedte is 25 voet, de diepte 14 voet en het heeft een bruto tonnage van 398 en een netto tonnage van 241 RT., die het tot één van de grootste trawlers der vloot maken. Het schip is uitgerust met een teleflex-order telegraaf, een onderzeeschen signaal-diepte meter en een richtingzoeker. Versche viscliaanvoer in Ostende In de week van 8 tot en met 14 November wei'd in Ostende 454.997 kg. versche visch aangevoerd. De totale opbrengst hiervan be droeg frs. 3.951 876. Aanvoer van hout Het Deensche s.s „Ivan Kondrup" is met een volle lading hout uit Finland vóór de Papierfabriek aangekomen. Daar het s.s. „Wintum" nog in lossing is, Kinlieim won van D.T.S. In een mooien, open en snellen wedstrijd op het zware Scharwoudsc'he terrein, waarbij de ploegen elkander goed partij gaven, heb ben de geel-zwarten beide punten verdiend behaald. De verdediging van Kinheim hield de snelle vleugelspelers van D.T.S. behoorlijk in bedwang Na een kwartier nam v. d. Wate ren een hoeksdhop, waaruit Raaymakers door Versteeg met een kopbal doelpuntte (01). Na 40 minuten scoorde Versteeg fraai (02). Na de rust schoot Raaymakers juist naast. Groeneveld miste na 20 minuten een straf schop. welke de invaller-doelman keurig stop te. Vijf minuten daarna maakte de linksbin nen der thuisclub er 12 van en daardoor kwam eer, geweldige spanning, waarin Prin sen den ba' tegen de lat schoot. Beuk zag den tweeden strafschop door den doelman gestopt. Toen echter 10 minuten voor het einde Ver steeg den bal doorgaf naar Raaymakers en deze voorzette, maakte v. d. Wateren er fraai 13 van. Uitreiking schoenenbonnen De inwoners van Velsen-Noord. die in aan merking komen voor een schoenenbon, moe ten deze halen op Donderdag 21 November in gebouw Concordia van 912 uur. De inwoners van IJmuiden. Velsen Tdorpi en Driehuis, die in aanmerking komen voor een schoenenbon, moeten deze halen op- Woensdag 20 November voor de letters R +ot en met Z, van 912 uur in het gebouw van den Distributiedienst aan den P. J. Troelstra- weg. Agenda voor Velsen en Dmuiden DINSDAG 19 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: „Vrijheidsheld", 8 uur. Thalia Theater: „Meisjespensionnaat in op schudding", 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „Mijn misdaden", 8 uur. I WOENSDAG 20 NOVEMBER. Thalia Theater: Palvu: „Het paard van Troje", 8 uur. Bioscoop De Pont en Rex Theater: Als Dinsdag, Aan de grens ingehouden voorwerpen van waarde Het ministerie van Financiën deelt mede, dat gerepatrieerden, die bij grensoverschrijding te gen ontvangstbewijs hebben ingeleverd: goud, edele metalen, voorwerpen van goud en edele metalen, kunstschatten, postzegels, spaarbank boekjes en polissen, zich voor teruggave daar van kunnen v/enden tot het hoofd van den door laatpost, die de waarden destijds heeft ingehou den. Daarbij dient te worden overgelegd het destijds afgegeven ontvangstbewijs, alsmede een schriftelijke en onderteekende verklaring van den verzoeker, dat hij de waarden heeft terug ontvangen, De toezending geschiedt voor reke ning en risico van den verzoeker. Belangheb benden dienen bij hun verzoek om teruggave schriftelijk aannemelijk te maken, dat de waar den hun rechtmatig eigendom zijn en mede te deelen waar, wanneer en op welke wijze zij zijn verkregen. De verzoeken tot teruggave van bij grensoverschrijding ingehouden effecten, die nen te worden gericht aan de Nederlandsche Bank, kantoor Deviezenvergunningen, afdeeling effectenzaken, Rokin 6 te Amsterdam, onder heeft eerstgenoemde schip sedert eeni®e da- i overleggmg van bewijsmateriaal, waaruit blijkt neen eersi0enoemae scnip seaert ceni0e aa d£)t de desbetreffende effecten den verzoeker in gen ligplaats genomen aan den kanaaldijk 1 eigendom toebehooren en op welke wijze deze voor de Velserbrug. 1 waarden zijn verkregen. Fabrikanten willen prijsverhooging Naar aanleiding van het feit, dat de win keliers niet in staat zijn cacao en chocolade aan de consumenten af te leveren heeft een redacteur van het ANP een onderhoud ge had met den voorzitter van de stichting „Cacaobureau", welke stichting alle Neder landsche bedrijven die cacao, cacaoboter en chocolade verwerken, omvat. De voorzitter dezer stichting, de heer Th. A. Ringers, deelde mede, dat er inderdaad moeilijkheden zijn: De aanvoer van cacao- boonen is voldoende. De capaciteit der Ne derlandsche bedrijven is gemakkelijk in staat toewijzingen te honoreeren, doch de prijsvaststelling door of vanwege het di rectoraat-generaal van de prijzen is zoo danig, dat het niet langer mogelijk is te leveren. Diverse bedrijven zijn er dan ook toe overgegaan geen coupures van hande laren meer aan te nemen, waardoor de be drijfsvoorraden in den handel slinken. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat in de eerste vijf maanden van dit jaar ge wone Afrikaansche cacao verwerkt is, maar dat op het oogenblik door het General Foodboard aan ons land toegewezen wor den cacaoboonen van Braziliaanschen oor sprong (Bahia-cacao). In Brazilië is tij dens den oorlog een cacao-verwerkende industrie ontstaan en daardoor zijn de prij zen voor export gestegen. Het gevolg hier van is, dat de fabrieken thans met cacao zitten, die zeventig procent duurder is dan de Afrikaansche. Over de prijzenkwestie is eindeloos on derhandeld. Men werd het niet eens en de fabrikanten besloten geen cacaopoeder en chocolade meer af te leveren. Wel werden aanvullende leveringen gedaan om de loo- pende bonnen voor cacaopoeder in October te honoreeren en voorts werden ingenomen chocolade-coupures afgehandeld. Daarna besloot men begin November den export van cacao, chocolade en cacaoboter stop te zetten. Deze maatregel is echter weer in getrokken in verband, met de deviezen- winst. De producenten motiveeren hun ver zoek om prijsverhooging ook met te wij zen op hun sterk gestegen bedrijfskosten, waarmee de officieele prijsvaststelling naar hun meening niet voldoende rekening houdt. Wat zij zullen doen is nog niet bekend. Het is mogelijk dat de kwaliteit der choco lade minder wordt, dat er meer bonbons en dergelijke gemengde snoeperij gemaakt wordt - daar is minder cacao voor noodig - en voorts dat de verpakking achterwege gelaten wordt. Er was eenigen tijd geleden hoop dat de versnaperingenbon met Januari dezelfde eigenschap zou krijgen als de jam-bon, namelijk dat men naar keuze zou kunnen koopen. De huidige moeilijkheden maken het onwaarschijnlijk, dat dit mogelijk wordt. Ook de fabricage van St. Nicolaas-let- ters en figuren is in hét gedrang, omdat hiervoor nog geen prijzen zijn vastgesteld. De heer Ringers twijfelde eraan,, of er vol doende van deze "artikelen "zullen zijn. Agenda voor Haarlem DINSDAG 19 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur; Eduard Verkade draagt voor „Hamlet" 8 uur; Huis voor ouders: Lange Margaretha- straat, spreekster 'mevrouw W, J. C. Blom bergZeeman, 8 uur; Rembrandt Theater: ..Grijze oogen" (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: „Zeebonken" (14 jaar) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: „De man met het ijzeren masker", (14 jaar) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „De blauwe sluier" (alle leeftijden) 2, 7 en 9.15 uur; City: „North of Shanghai" (14 jaar) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Verloren in de wildernis", 2.30, 7 en 9.15 u. BINNENLAND In het vervolg zal de luchtpostcorresponden. tic voor den Australischen statenbond, Nieuw Zeeland en de overige groepen in het Zuid-Wes- len van den SUllen Oceaan vervoerd worden met den luchtdienst Amsterdam—Batavia. Het lucht recht blijft ongewijzigd. Met den luchtdienst Amsterdam—Batavia zal eveneens de luchtpost- correspondentie voor den Philippijnschen staten bond worden vervoerd. Ook voor Britsch Nieuw Guinea kan men thans luchtpost verzenden via AmsterdamBataviaSydney. Ook dit jaar zullen in December weer kinder- zegels verkrijgbaar worden gesteld ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind, De voorstelling is voor alle waarden dezelfde.' na melijk een kind te paard in een draaimolen, Te Rotterdam heeft de 22-jarige L. van den B. gepoogd zijn 56-jarigen oom Z, S. te vermoor den, door hem met een zwaar voorwerp op het hoofd te slaan en twee schoten uit een revolver op hem te lossen, welke echter geen doel troffen. De dader is gearresteerd. Daar S. altijd veel geld bij zich had, neemt de politie aan, dat roof het motief is voor den moordaanslag. Met ingang van 19 November zal het nieuwe telefoonnet Roelofarendsveen. dat oude netten Oude Wetering en Roelofarendsveen omvat, langs automatischen weg bereikbaar zijn. Het ken- nummer van het nieuwe telefoonnet is K 1713, Mevrouw de wed. D. L. E. A. Goudstikker— von Halban Kurz te New York heeft aan de gemeente Amsterdam, ten behoeve van de uni versiteitsbibliotheek de bibliotheek van willen haar vader, prof. Von Halban Kurz uit Wee'nen ten geschenke aangeboden. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft besloten bij gelegenheid van de opheffing der Rijksinspectie Kunstbescher ming een gedenkpenning te laten slaan als blijk van erkentelijkheid van de regeering jegens allen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de bescherming van de Nederlandsche kunst schatten tijdens den oorlog. De Koningin zal zich bü de aankomst van het m.s. „Klipfontein" uit Nederlandsch-Indië op Woensdag 20 November te Rotterdam laten vertegenwoordigen door haar particulier secre taresse mej. J. Geldens. De „Klipfontein" heeft 973 repatrieerenden aan boord. Donderdagmor gen om tien uur wordt met de ontscheping be gonnen. Op last van den procureur-fiscaal bü liet Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn ge arresteerd de directeuren van de werf Gusto" te Schiedam en de bedrijfsleider van de werf. Zij zouden verdacht worden van collaboratie tijdens de bezetting. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat de z.g. con- troleurs-Vogelwet 1936 gedurende de uitoefening van hun functie een wapen mogen dragen. In de Staatscourant is afgekondigd een regeling van salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor apothekersassistenten, Voorts worden in deze regeling nader omschreven: de nacht-, wacht- en Zondagsdiensten en de rege lingen bij ongeoorloofd verzuim en vacantie. Het aantal speciale KLM-vluchten naar Zuid-Amerika wordt, voorloopig tot en met 28 Februari, voortgezet. Iedere week zal er een toestel van Schiphol vertrekken. Voor de in December te houden vluchten is als eindpunt Montevideo genomen, in plaats van Buenos Aires. De Amsterdamsche recherche heeft des nachts drie mannen aangehouden, die op een handkar een partij van 70.000 sigaretten ver voerden, welke zij bij een der opvarenden van een in de haven liggend schip hadden gekocht. Ministerieele bezwaren tegen een combinatie van politie en brandweer De minister van Binnenlahdsche Zaken staat op het standpunt, dat de gemeenten vrij dienen te zijn in hét bepalen van dén organi satievorm van de brandweer, mits deze vol doet aan daaraan redelijkerwijze te stellen eischen Hij heeft evenwel tegen een combi natie van de politie en de brandweer óver wegende bezwaren. Bij branden van eenigen omvang moet niet alleen op de brandweer, maar ook op de politie een extra beroep worden gedaan. Bij combinatie zouden beide diensten in het ge drang komen. Bij een groot politiekorps zou den vrijwel alle agenten voor brandweer dienst moeten worden opgeleid. Zij zullen echter geen of weinig practische ervaring in het bestrijden van branden krijgen. Een goede brandbestrijding is niet gewaarborgd. De aan politieambtenaar te stellen eischen wij ken sterk af van die, welke voor een brand weerman gelden. Voorts past het gecombi neerde systeem niet in het kader van een burgerlijke verdediging. r e b o r e n NELLY Trompstraat 187, IJmuiden-Oost. GEVRAAGD: flinke BEDIENDE voor Levensmiddelenbedrijf. 1 J, DE GOEDE, Kompasstr. 3; IJmuiden. Wie verzorgt mijn typewerk? omgeving Velserbeek. Brieven IJ 271 bur. van dit blad. 4e Opvoering op Woensdag 27 Nov. in het St, Fidelisgebouiw uitverkocht. 5e EN LAATSTE OPVOERING OP VRIJDAG 29 NOVEMBER Kaartverkoop aan de bekende adiressen. ZIE DE RAAMBILJETTEN. Plaatsbespreking voor beide uitvoeringen oip Zon dag 24 Nov..a.s. van 121 in 't St. Fidelisgebouw. Aanvang der beide voorstellingen half aclit. Zaal open 7 uur. Electr. trein en electr Diesel compleet met transf. en rails (Marklin) voor: kleine nieuw Radiotoestel, liefst Philetta 209 V. Kennemerlaan 121. BEZOEKT HET GROOTE op WOENSDAG 20 NOVEMBER in het ST. FIDELÏS-GEBOTAV. K UUR VERLOKEN een povtemonnaie inh. 2 rijwielbandenbonnen, servies en textiel punten, Gaan de van d, Hoofdstr 190 langs Wustel. Harddravers! door de Elta, Bld.str.weg, Brederood- scheweg en omgev. Tegen bel. ter, te bez Noorderdorpstr. 14, Santpoort-dorp. TT kunt uw vrienden of familieleden geen grooter vreugde schenken dan Zaadhande! B. z. a. WERKSTER voor 3 a 4 dagen p, week. Br L 979 bur. van dit blad. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeel ingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendiaalsohestraatweg 17, Santpoort-St. GEVRAAGD flinke jongemannen leeft. 1824 jaar. Chem, Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemend.str.weg 1.7, Santpoort-Stat. WONINGRUIL. In ruil aangeb. voor kleine benedenwoning (uitsluitend IJm,-W.) een gr. bovenhuis (6 kamers en keu ken) aan de Wilhelminakade Te bevr. Wilhelminakade 60, IJmuiden VERMIST: een zwarte Groe- nendaeler hond. Teg bel. ter. bez. Ooster Paralelstr. 10, V.-] NICOLAAS en ZWARTE PIET costuums te huur. Meeu wenlaan 44 Fam. best man, vrouw, kind 5 j., zoekt ZIT- en SLAAPKA MER, gemeub, of ongem. m. gebr. v. keuken. Brieven L 980 bur. van dit blad. RUILEN: nieuwe gabard wol len regenj. donkerbl. tegen postz. verz. Ned, en Ko! Brie ven L 984 bur. van dit blaad. WIE IS GENEGEN tot Maart 1947 aan een gezin van 2 pers. een gedeelte van hun woning af te staan? Bi-leven L 977 bur. van dit blad. TE KOOP AANGEB.: va: waschtafel met spiegel en g: stel. Alex Bellstr, 59, IJm. Te koop: een AQUARIUM met goudvisschen afm, 50 x 40 x 30 Adres bevr. Visser, Terrasweg 15, Santpoort. LICHT MOTORRIJWIEL koop. Drlehuizerkerkweg 1 Driehuls. TE KOOP: heerenwinterjas, gr rat, dameswinterm, en re genmantel. alles o. k. Verlo ren v. Tliemaatlaan 2. Velsen, Te koop aangeb een prachtige SCHOTSCHE COLLIE, 18 m. oud. Brieven L 978 bur. v. d. blad. in NET KOSTHUIS aangeb, rustig gezin, goede kost f 18 p, w. Geen beroeps. Adres vern. bur v. d. blad. TE KOOP hulsb ameublement 2 fauteuils en 4 stoelen (terra pluche bekl.) J P Coenstraat 91, IJm.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4