IJmuider Courant Schadeloosstelling Cheribon was „sprong over de kloof" Grieksche verzet wint veld Overvallen op taxi-chauffeurs berecht België, Syrië en Columbia in den Veiligheidsraad Honger temidden van overvloed 61e Jaargang No. 18488 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woenscfag 20 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NU de oplossing van „het Duitsche waagstuk" urgent wordt en de landen, die slachtoffer van den machtsgreep dei- Nazi's zijn geweest, hun vorderingen indie nen, valt het op dat menige overeenkomst met den toestand na den eersten wereld oorlog zich voordoet. Maar de moeilijkheid om schadeloosstelling te verwerven is nog veel grooter dan toen, omdat Duitschland ditmaal veel zwaarder getroffen is. Ons land had het geluk, bulten den eer sten wereldoorlog te blijven. Bij het ge harrewar over annexaties en herstelbeta lingen, dat er op volgde, werden wij sléchts indirect betrokken. Met de kreten om scha devergoeding, die vooral de Franschen en Belgen deden hooren, hoefden wij niet in te stemmen. De massa van ons volk nam er slechts met vage belangstelling kennis van, omdat ieder volk is opgevoed in de gedach te, dat het alleen met eigen staatsbelangen rekening heeft te houden. Alleen toen, bij de aan de orde gestelde herziening van de verdragen van 1839 betreffende de Schelde, een groep Belgische annexionis- ten een begeerig oog op Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen sloeg en onze be langen dus in het gedrang kwamen, ont stond beroering. Wij verkeer en nu in een gansch anderen toestand. Minister-president Beel heeft ver klaard, dat niemand ons recht op schade loosstelling zal betwisten. Neen. Dat staat vast. Maar er volgen twee vragen op. De eerste luidt: in hoeverre doen wij verstan dig, daar in ons eigen belang aanspraak op te maken? en de tweede: hoeveel schade loosstelling is er te krijgen? Het antwoord op die wagen is niet eenvoudig. Na den eersten wereldoorlog dachten de Franschen en de Belgen, dat de zaak gemakkelijk op losbaar was. Maar het viel niet mee en de geschiedenis der herstelbetalingen werd tot een sleepende misère. De naïeve ge dachten waarmee men begon, weergegeven in de leus „l'Allemagne paiera!" Duitsch land zal betalen! werden geenszins be waarheid. Men moest een enorm verlies afschrijven en zag zich bovendien genood zaakt deel te nemen aan pogingen, om Duitschland er bovenop te helpen. Dat laatste kan men van ons nu niet ver gen. Het zou trouwens weinig baten als men het vergde, want wij zijn er niet toe in staat. Of wij er zelf weer bovenop zullen komen is nog een open vraag en de naaste toekomst is vol gevaarlijke onzekerheden, zooals minister Lieftinck ook heeft moeten toegeven toen hij een „inflationistische tendenz" in den loop der staatsfinanciën niet ontkende. Het pijnlijke is, dat wij hier bij moeten beseffen dat er nog minder reden is voor groote verwachtingen van Duitsche schadeloosstelling, dan na den eersten wereldoorlog. Ons recht staat vast, maar zoo gaat het ook met dat van een crediteur in een fail lieten boedel. Neem aan dat de man, die failliet is gegaan, grove knoeierijen heeft bedreven en dan ook gearresteerd is. Neem aan dat de crediteur, een eerlijk zakenman, door dat faillissement in de grootste moei lijkheden wordt gebracht en zelf in gevaar van bankroet verkeert. Wie zal de recht matigheid van zijn eisch betwisten? Niet temin krijgt hij misschien maar vijf pro cent van zijn vordering uitgekeerd. Ik weet niet of wij ooit vijf procent van onze vordering op Duitschland uitgekeerd zullen krijgen, maar betwijfel het. Ik weet wel, dat wij in nog moeilijker positie ver- keeren dan die crediteur, omdat wij het allergrootste belang hebben bij het voort bestaan van de gefailleerde firma Duitsch land en- er zelfs voor moeten zorgen, dat wij er in de toekomst in goede verstand houding zaken mee kunnen doen. Het is onaangenaam dat te moeten erkennen, maar het helpt niet de zaken mooier voor le stellen dan zij zijn. Hét is een overwe ging, die tegen annexatie van grondgebied pleit. Hetgeen mij opvalt is, dat sommige men- schen even weinig begrip voor den werke- ijken toestand toonen, als vele Franschen en Belgen in de jaren na den eersten we reldoorlog. Zij beseffen blijkbaar niet, dat een oorlog enorme verliezen voor alle be trokkenen veroorzaakt. De totale verliezen drukken zich niet uit in geld, want dat is slechts een ruilmiddel, maar in kapitaal goederen, in productiemiddelen, in arbeid. Duitschland, in zijn huidigen toestand, is het meest kenmerkende voorbeeld van zul ke verliezen. De verwoesting van tallooze van zijn fabrieken en de groote verminde ring van zijn aantal arbeidskrachten is daarbij hoofdzaak. Het kan niet genoeg voortbrengen om zichzelf op de been te houden en zijn eigen bevolking te voeden. Groote geallieerde mogendheden, zelf in niet geringe mate verarmd, brengen aan merkelijke offers om hun Duitsche bezet- tings-zönes te beheeren en hongersnood en chaos te voorkomen. De Engelschen hopen, door gemeenschappelijk economisch beheer van hun zone met de Amerikaansche hun positie wat te kunnen verbeteren. In een jaar tijds heeft Engeland op zijn eigen zone een bedrag toegelegd, dat overeenkomt met meer dan achthonderd millioen in Holland- sche guldens. De behandeling van het Duitsche vraag stuk, zoowel in economischen als in politie- ken zin, is noodzakelijk en van beslissend belang. Als men de feiten openhartig durft vast te stellen en den toestand volkomen bloot te leggen zal voor menigeen de wer kelijke staat van zaken duidelijk worden. als hij zich tenminste de moeite geeft, er kennis van te nemen. Maar laten wij niet de vergissing begaan, die zoovelen in 1919 en 1920 maakten. Laat niemand zich ver beelden dat Duitsche schadeloosstellingen ons er bovenop zullen helpen. Wij zullen het zelf moeten doen. Ik zou meer vertrou wen in onze kansen hebben, als veler in zicht in de noodzaak van een nieuw, Euro- peesch beleid in daden werd omgezet. Men zou tenminste kunnen beginnen met inter nationale overweging van zulk beleid met een grootsch-opgezet onderzoek van de situatie. R- P- Postzegels welke waardeloos worden De volgende postzegels zullen met ingang van 1 Januari 1947 buiten gebruik gesteld en voor de frankeering waardeloos worden: de Zomerpostzegels, uitgegeven in 1941, frankeer- waarden lVs, 2V2, 4, 5 en 7'A cent; de Wel dadigheidspostzegels (Kinder zegels), uitge geven in Ï941, frankeerwaarden IV2, 21/s, 4, 5 en 7Va cent; de Weldadigheidspostzegels (Kinderzegels), uitgegeven in 1945, frankeer waarden IV2, 21 5, 71/2 en 12i/2.cent, alsmede de bijzondere postzegel „Herrijzend Neder land", frankeerwaarde lÜi cent. Maarschalk Iwan Konief is benoemd tot opperbevelhebber van alle Sovjet-strijkrachten te land. in deze functie is hij opvolger van maarschalk Gregori Zhoekof. Dr. van Mook „Oplossing in nieuwen vorm, die duurzaamheid belooft'' Dc Luitenant-Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook heeft Dinsdagmiddag voor Radio-Batavia een rede uitgesproken over de in Cheribon totstandgekomen ontwerp overeenkomst, waarin hij zeide dat thans voor de eerste maal in concreten vorm een oplossing kan worden aangegeven voor een nu reeds vijftien maanden zwevend con flict, welke oplossing door vertegenwoor digers van beide partijen niet alleen als aanvaardbaar is gezien, doch ook als een die perspectief opent voor een verre toe komst. Dr. Van Mook wees op het overal in Azië tot uiting komend streven naar nieuwe verhoudingen, dat gepaard gaat met de ervaring dat deze verhoudingen niet duurzaam door geweld en onderwer ping kunnen worden gegrondvest. De zelfstandigheid der Philippijnen en de erkenning van de republiek Vietnam aanhalend, en wijzend op de stroomingen in Burma, Malakka en India zeide dr. Van Mook verder dat deze voorbeelden een taal spreken welke duidelijk genoeg is: Overal rijzen dezelfde vragen, die van het orga- niseeren der eigen vrijheid en die van het behoud der waardevolle verbindingen met de Westelijke landen. Met deze wereldver schijnselen voor oogen hebben wij, aldus dr. Van Mook, een constructie ontworpen voortbouwend op Malino, ondubbelzinnig ning en toewijding moeten hebben willen wij niet aanstonds het verkregen resultaat weer schaden. Maar zijn wij eenmaal op weg, en zien wij eenmaal de reconstructie, al is het nog aarzelend, en stap voor stap vooruitgaan, dan zullen wij daaruit de kracht kunnen putten om het aangevangen zware werk tot een goed einde te brengen. Sjahrir's rede. Ook Sjahrir heeft een radiorede gehou den en daarin o.m. het volgende gezegd: „Bij het opstellen van de ontwerp overeenkomst hebben de Nederlandsche en Indonesische delegaties zich een doel voor oogen gesteld: n.l. de belangen en de eer van de door hen vertegenwoordigde landen veilig te stellen en te verzekeren. Het Indonesische volk moet de overeen komst niet van persoonlijke gevoelens uit beoordeelen, doch ieder voor zich moet zich deel van de natie voelen en zich als zoodanig afvragen, of de overeenkomst voor zijn volk een vooruitgang beteekent of niet. Indien de overeenkomst de goedkeuring van ons parlement en het Nederlandsche wegdraagt, zal zij een historische gebeur tenis zijn. Indien zij daarentegen de beide parlementen niet kan bevredigen, zal zij toch een historisch doel vervuld hebben. In beide gevallen moet de overeenkomst het Indonesische vrijheid'sstreven erkend den loop der geschiedenis beïnvloeden", en de samenwerking met Nederland be lichaamd in een vorm, die nieuw is en een belofte voor duurzaamheid inhoudt. In de erkenning van de Vereenigde Sta ten van Indonesië als souvereinen staat en in de gelijktijdige vorming van een Neder- landsch-Indonesische Unie, waarbij beide landen een duurzame souvereiniteit in brengen, hebben wij getracht de geschetste denkbeelden een concrete belichaming te geven. Hoewel wij ons er zeer van bewust zijn, dat dit voor velen een verre sprong beteekent, en misschien wel een sprong in het duister, zoo meenen wij toch, dat wij alleen door zulk een sprong over de kloof heenkomen, die ons tot dusverre gescheiden heeft ge houden. Ook internationaal is deze fi guur nieuw, zooals ik reeds zeide, doch wij mogen aannemen, dat zij in haar opzet zal worden aanvaard en dat daarmee tevens een einde zal kunnen komen aan de op allerlei wijze en in allerlei richtingen blijkende interna tionale bezorgdheid over het Indone sische vraagstuk. Men heeft het doel thans voor zich en dat doel is een duurzame en vrijwillige samenwerking van twéé naties. De ont- werp-overeenkomst is geheel gegrond op den vorm van een rechtsstaat, die met den rechtsstaat Nederland in een Unie kan samenwerken. Bij de uitvoering staat derhalve bij beide partijen voorop: Het herstel van recht en orde, waardoor de Vereenigde Staten van Indonesië in de gemeenschap der volken kimmen strijden en in de Nederlandsch-Indonesische Unie meer in het bijzonder tezamen de gemeen schappelijke belangen kunnen behartigen. Wij zijn eveneens overtuigd, dat de huidige regeering der republiek naar sa menwerking streeft eri ondanks de vele en voor.de hand liggende moeilijkheden, die zij op ham- weg zal vinden, het gestelde doel wenscht te bereiken. Het is niet ge makkelijk inééns uit de sfeer van vijandig heid en wantrouwen in die van vriend schap en samenwerking over te gaan. Wij zullen vooral in den aanvang voorzichtig moeten zijn om noodelooze botsingen te vermijden. Er kan komt de overeen komst tot stand voldoening zijn aan beide kanten, maar wij zullen ook bezin- Twee millioen kilo haring naar Duitschland Een belangrijke transactie tusschen ons land en het militaire bestuur der Engelsche zóne in Duitschland is een dezer dagen tot stand gekomen. Zij be treft een levering van twee millioen kilo versche haring, een transactie wel ke voor de haringvisscherij van groote beteekenis is, aangezien de haringvoor- raden in ons land langzamerhand te groot werden voor de binnenlandsche consumptie. Aangezien deze haring in Engelsche Bonden betaald wordt, is tevens onze deviezenpositie erbij gebaat. De ver zending geschiedt zoowel uit IJmuiden als uit Scheveningen en Vlaardingen. Uit IJmuiden zijn jongstleden Maan dag en Dinsdag in totaal reeds vier en twintig wagons verzonden. De haring wordt los in de wagons verzonden op de gebruikelijke manier van massa- vervoer van versche haring. De reedersvereeniging neemt in sa menwerking met de Vakgroep Groot handel de haring tegen den overeenge komen prijs uit de markt. Nederlandsche mijnenveger gezonken De Nederlandsche marine-voorlichtings dienst deelt mede, dat de Nederlandsche mijnenveger „Walcheren" bij Balikpapan op een mijn is geloopen en gezonken. Door de explosie werden twee leden van dc be manning gedood, drie zwaar gewond en acht licht gewond. De namen der slacht offers zijn nog niet bekend. Prijzenbeschikkingen buiten werking gesteld Ten aanzien van de prijzen voor zuurkool, gedroogde groenten, diepgevroren groenten en fruit, gezouten groenten, zilveruien, tafel- zuren, vruchten op sap. kersensap, boschbes sensap en druivensap treden de prijzenbe- schikkiDg 1940, no. 1, de detailprijzenbeschik- king, de prijzenbeschikking In voer goeder en no. 1 en de beschikking prijsstop buiten wer king. Deze beschikking treedt heden. Woens dag, in werking. Het woord is aan Demokritos: In het ondermaansche is elke volmaaktheid een negatief begrip en de volmaaktste staatsinrichting is slechts deze, die de minste gebreken heeft. .Doodvonnissen" voor steun aan regeering Naar men in Londen aanneemt, heeft het Griekenland na strenge schifting met gefin- onderhoud tusschen den Griekschen pre- geerde namen naar Bulkes worden ge mier Tsaldaris en de Amerikaansche en j stuurd. 2200 „volleerden" van dit oplei dingskamp zouden reeds als commandant of officier van zich tegen de Grieksche royalistische regeering verzettende groepen naar Griekenland terug zijn gekeerd. Nederlandsche bezetting in Duitschland Engelsche ambassadeurs in Athene voor. namelijk in verband gestaan met de aan te nemen gedragslijn van de Grieksche re geering, indien deze de bewijzen van bui- tenlandsche inmenging in de Grieksche on lusten voor den Veiligheidsraad zal brengen. Gedurende dit onderhoud zou de Griek sche regeering aan beide ambassadeurs een copie ter hand hebben gesteld van het dossier over de berichten van Joegoslavi- schen, Albaneeschen en Bulgaarschen steun aan de Grieksche guerillatroepen. Volgens Reuters diplomatieken corres pondent wijzen zekere teekenen er op, dat de Grieksche regeering, alvorens de kwes tie voor den Veiligheidsraad te brengen, stappen zal ondernemen te Belgrado en mogelijk ook te Sofia en Tirana. 4 Mochten deze stappen niet tot het ge- gebied" 'datNed er la n'd wenschte resultaat leiden, dan bestaat er kolenmijnen bevinden, weinig twijfel, dat de zaak %roor den Veilig- naar concessies streeft voor verschillende heidsraad zal worden gebracht. Men ver- Duitsche mijnen in de buurt van de Neder- wacht, dat Engeland en Amerika dan den landschen grens,waarvan dan de kolen ter be- raad zullen aanbevelen den toestand door schikking moeslcn staan ..alsof zij in Holland gedolven waren". De minister verklaarde dat Nederland er absoluut bü geïnteresseerd is om aan de be zetting van Duitschland deel te nemen en dat momenteel tusschen de Nederlanders en En gelschen over dit onderwerp besprekingen worden gevoerd. H(j zeide dat de sterkte van de Nederlandsche bezetting die naar Duitsch land zal worden gezonden, nog niet gespecifi- „De Nederlandsche aanspraken op grens correcties hebben bij de ministers van Bui- tenlandsche Zaken der groote vier „sympathie en begrip" gevonden, hoewel zij zich nog niet definitief gebonden hebben om met de Neder landsche eischen in te stemmen," vertelde de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. baron van Boetzelaer van Ooster hout aan United Press in een exclusief inter view. De minister legde verder uit dat zich Sn het - "ril annexeeren geen doch dat Nederland een internationale commissie van deskun digen te laten onderzoeken. Engelsche en Grieksche kringen te Lon den zijn het er over eens, dat de gevechten in Griekenland gedurende de laatste week in ernst zijn toegenomen en er bestaat be zorgdheid, dat de regeering den toestand niet langer in de hand zal kunnen houden. De chef van den Griekschen genevalen ceerd is. doch wel staat vast dat zü zich tot In paleis Noordeinde in Den Haag is de overdracht geschied van de voedselpakket ten, vjelke president Truman aan de Koningin geschonken heeft ter verdeeling onder behoeftigen en noodlijdenden. De- particulier secretaresse van de Koningin, mej. J. Géldens nam de pakketten in ontvangst. Van links naar rechts: drs. M. Kohnstan particulier secretaris van de Koningin, mevrouw A. A. C. H. Jongerius, algemeen secretaresse voor Nederland van de Amerikaansche hulpactie „C.A.R.E.", mej. J. Géldens, de heer P. Hoetjesalgemeen gemachtigde voor Nederland van de „C.A.R.E.", mej. mr. M. Tjeenk Willink, secretaris-generaal van Nederlandsch Volksherstel, Mr. Kenneth C. Beede, attaché van de Amorik aansche ambassade en jhr. G. M. Verspyck, directeur van het Nederlandsche Roode Kruis. staf Spiliotopoelos en generaal Rawlingi leider van de Britsche militaire missie, zijn Dinsdagmorgen per vliegtuig naar Londen vertrokken. Naar Reuter uit Athene verneemt win nen de Grieksche verzetslieden uit de ber gen veld in West-Macedonië, waar zij op het oogenblik een honderdtal dorpen in hun macht hebben. De verzetslieden zijn bezig een „vrije zone" te vormen in de buurt van Grevcna, een stad, die een garnizoen van Grieksche regeeringstroepen en gendarmerie herbergt. Het hoofdkwartier van de „vrije zone" is in het dorp Anthrakia gevestigd. Deze ver zetsgroep staat onder leidin.g van twee on derwijzers. Ipsilantis en Lassanis genaamd. Lassanis heeft, naar verluidt, een „recht bank van verzetslieden" opgericht, die het doodvonnis heet uitgesproken te hebben over 18 boeren, die er van worden beschul digd, tijdens de jongste schermutselingen in deze streek aan detachementen der regee ringstroepen steun te hebben verleend. Alle leden van de oppositie in het Griek sche parlement verlieten de zitting toen de de Britsche zóne zal beperken. De Nederlanders zijn sterk van meening dat Duitschland economisch en politiek geünifi ceerd moet worden, zeide Van Boetzelaer. ..Ik zie niet hoe Duitschland gedurende langen tijd kan bestaan zonder zulk een unificatie. De geallieerden moeten van Duitschland een gezonde economische eenheid maken." Eerste conferentie der Unesco Te Parijs is Dinsdag de eerste conferen tie van de Unesco (opvoedkundige, weten schappelijke en cultureele organisatie der UNO) geopend. Dr. Hardman, parlementair secretaris aan het Engelsche ministerie van onderwijs en leider van de Britsche dele gatie op deze conferentie, zeide in zijn ope ningsrede, dat het een goed voorteeken is, dat de conferentie haar eerste bijeenkomst voor het versterken der cultureeie banden, opdat de vrije menschen in gesloten gele deren optrekken, houdt op een oogenblik, dat de internationale toestand verduisterd wordt door achterdocht en kwade geruch ten. In zijn rede betreurde de Fransche premier Bidault de afwezigheid van de Sovjet-Unie. Hij sprak de hoop uit, dat zij spoedig zou besluiten deel t.e nemen aan Grieksche premier Tsaldaris hen beschul- het werk van de Unesco, digde dat zij een „anti-nationale oppositie De Unesco moet, aldus Bidault, de vrij-- voerden". van gedachte en meeningsuiting vei- Opleidin.? in Joegoslavië? lig stellen en de intellectueele betrek kingen, die niet door tariefmuren of impe- Het Atheensche Nieuwsbureau heeft op Vijf jaar geëischt tegen twee 19-jarige Amsterdammers Bevin en de Spaansche kwestie Diplomatieke kringen in Londen ver wachten, dat minister Bevin, teneinde aan de critiek in de Labourparty het hoofd te bieden en krachtiger eischen van de Sov jets te verhinderen, op een bijeenkomst van de UNO te New York het initiatief zalden. nemen in de Spaansche kwestie. Bevin zou, H. en T. hadden in den nacht van 24 op 25 volgens deze bronnen, aan de assemblée Augustus in Haarlem een Amsterdamsche een resolutie voorstellen, ingeval het taxk bestuurd door den Twee van de drie overvallen op taxichauf feurs, welke op 24, 25 en 26 Augustus op den weg tusschen Haarlem en Amsterdam ge pleegd werden, zijn gisteren door de recht bank te Amsterdam behandeld. De daders van den eersten overval op Zaterdag 24 Augustus, drie Hagenaars, die daarbij den taxichauffeur Smit door zijn arm schoten, zullen morgen ochtend om elf uur %'oor de Haarlemsche rechtbank terechtstaan. Voor de rechtbank te Amsterdam hadden zich de twee 19-jarige Amsterdamsche elec- triciens L. A. M. H. en J. H. T., alsmede de 41-jarige timmerman F. P. K. te verantwoor- Francorégime door het Spaansche volk omvergeworpen wordt. In de resolutie zou voor Spanje economische en financieele bijstand in het uitzicht gesteld worden, wanneer een einde komt aan het régime van Franco. Een dergelijke stap zou verder gaan, dan de moreele veroordeeling van het Franco- i-jarigen chauffeur G, G. aangeroepen en waren daarmee tot dicht bij de hoofdstad gereden Daar hoorde de chauffeur plotseling het bevel „stop of ik schiet", dat hij terstond opvolgde. Een zijner passagiers, die een militaire uniform droeg,- eischte daarop zijn portefeuille, welke echter: geen geld bevatte. „Geef ons geld. of we schieten je neer" zeide T. daarop, waarop de chauffeur hem een biljet van 10.over handigde, het eenige geld, dat'hij bij zich: régime, waartoe de houding der Engelsche - - ,- regeering zich tot nu toe heeft bepaald. dad- Di! overvallers verdwenen daarna met Erffter' ?ou deze actie niet tegemoet komen en aan de verlangens om de diplomatieke be- ^us probeerden de twee electriciens het trekkingen met Franco te verbreken, zoo Maandag nog eens. Ditmaal namen ze echter voegen bedoelde kringen hieraan toe. den timmerman K. mede. Op den Dam in Amsterdam namen zij een taxi en verzochten Va.n uitlatingen van drie Grieken die garandeeren. den chauffeur, G. H. Bult, hen naar Haarlem zlch gisteren aan de Grieksche militaire rialisme worden beperkt, ontwikkelen en te rijden Voorbij Halfweg klonk het bevel „stop of we schieten" en ditmaal keek de chauffeur in drie revolverloopen. Zonder zich te bedenken sprong Bult zijn wagen uit «n trachtte de aandacht te trekken van een tegenligger. H. loste twee schoten, één vlak voor de naderende auto en één vlak er ach ter, waardoor de bestuurder haastig doorreed. "De taxichauffeur rende verder den weg op en "H. zond ook hem een schot na, dat echter geen doel trof. Een tweede tegenligger nam ;Bult op. die onmiddellijk aangifte van den overval deed bij de Haarlemsche politie. Intusschen waren de drie overvallers er met de taxi vandoor gegaan.T., die den wagen bestuurde, bleek te weinig rijcapaciteiten te bezitten, botste tegen een lichtmast en ver volgens tegen een boom, waardoor de taxi zwaar werd beschadigd. De drie mannen heb ben zich daarna uit de voeten gemaakt- Voor de rechtbank bleek, dat tegen den timmerman K„ die ontkende iets van het -plan te hebben afgeweten, het bewijs van afpersing, zooals dat de drie verdachten ten laste was gelegd, moeilijk te leveren was. De officier van justitie vroeg vrijspraak voor hem, maar eischte uit een oogpunt van gene rale preventie tegen H. en T. een gevangenis straf van vijf jaar. Mr. F. Fauwels drong aan op een reclas- seeringsrapport. De president achtte dit ver zoek gemotiveerd en verwees de zaak tegen de drie verdachten terug naar den rechter commissaris. autoriteiten hebben overgegeven, een be schrijving gegeven van een „opleidings kamp voor Grieksche verzetslieden" te Bulkes in Joegoslavië. Volgens deze zegs- lieden ontvangen die Grieken, die door de communistische partij betrouwbaar wor den geacht, een militaire opleiding van buitenlandsche instructeurs. Volgens het uit Saloniki afkomstige bericht beweren deze drie Grieken, dat vluchtelingen uit Weerbericht VIÏIJ ZACHT Verwachting geldig tot Donderdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussdhen Zud'd en Zuidwest, meest zwaar bewolkt, rou en clan regen, weinig verandering van temperatuur. Tijdens de plenaire zitting der UNO op Dinsdag zijn Columbia, Syrië en België tot niet-permanente leden van den Veilig heidsraad gekozen. Toen de zitting van de algemeene ver gadering van de UNO heropend werd, kwam men reeds direct op het doode punt bij de stemming voor de twee overige ze tels in den economischen en socialen raad. Nadat nog twee maal gestemd was, ver kreeg Turkijë 29 stemmen, terwijl de Sovjet-Unie en Nederland ieder 28 stem men kregen (een twee-derde meerderheid is vereischt). De Voedselcrisis in de Britsche zone De leerlingen van ,,De Werkplaatsvan ir. C. Boeke te Bilthoven, waar ook de prin sesjes Beatrix en Irene school gaan, brachten een bezoek aan de spoor-bio te Utrecht. De prinsesjes genoten evenals hun kameraadjes en vriendinnetjes van de avonturen van Mickey Mouse. Na afloop werden de jeugdige bezoekers onthaald op limonade en koek. De berichten over een catastrophale voedselschaarschte in de Britsche zóne en over de noodmaatregelen die door de mili taire autoriteiten genomen worden om de gevolgen daarvan zooveel mogelijk te be perken, worden afgewisseld door een ver rassende mededeeling van United Press, die zegt dat er graan in overvloed aanwe zig is in de Britsche zóne. ,pe Duitschers", aldus dit bericht, „lij den honger temidden van overvloed in de Britsche zóne. Bijna 700.000 ton graan, on- geveer de helft van den oogst en genoeg i om. de hongerige Duitschers gedurende j meer dan twee maanden te voeden, liggen in duizenden boerderijtjes in de Britsche zóne opgeslagen. Maar op deze boerderijen is men zoo druk bezig met den suikerbie ten- en aardappeloogst, dat er geen tijd is om zich ook nog met het graan te be moeien. Zoo is het mogelijk, dat de bevol king in de steden zich voeden moet met biscuits uit Engeland. Op het oogenblik leveren deze boerde rijen per maand twaalfduizend ton graan af, maar de Britsche zóne heeft 300.000 ton noodig om de bevolking te kunnen redden. Dit is de reden van de huidige voedsel crisis. De Britsche autoriteiten moeten thans het ontbrekende aanvullen met ge ïmporteerd graan en andere importartike- De voorzitter kondigde aan, dat in de volgende plenaire zitting opnieuw zou wor den gestemd. Met algemeene stemmen werd een aan beveling aanvaard, dat de UNESCO de taak van het nationaal instituut voor in tellectueele coöperatie, dat bij den vroege- ren Volkenbond behoorde, zal overnemen en de activa van dit lichaam aan zich zal trekken. De bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mo gendheden, die heden in het Waldorf-As toria hotel te New York zou plaats hebben, is afgelast, waarschijnlijk ten gevolge van de omstandigheid, dat deze bijeenkomst samen zou vallen met de plenaire zitting van de algemeene vergadering der UNO, die door de ministers van buitenlandsche zaken moet worden bijgewoond. De afgevaardigden van Afghanistan, IJs land en Zweden hebben Dinsdag officieel de documenten voor het lidmaatschap van len. Dit was vol te houden, totdat de Ame- de organisatie der UNO onderteekend, al- rikaansche scheepsstaking alle aanvoer uit vorens zij voor het eerst hun plaatsen in de Oostelijke havens van de Vereenigde namen in de plenaire zitting van de al- Staten stop zette". gemeene vergadering, Dinsdagmiddag te Volgens den Berlijnschen correspondent Flushing Meadows gehouden, van de Daily Mail zijn de Sovjets begon- j De plechtige onderteekening had plaats nen met voedselverschepingen op groote in een commissiekamer in het tijdelijk schaal naar de Britsche zóne van Duitsch- hoofdkwartier van de UNO. land. De Britsche zóne ontvangt graan en aardappelen, 100.000 ton voedsel in totaal, de Sovjet zóne staal en industrieele pro ducten volgens een overeenkomst, die eenigen tijd geleden reeds werd gesloten. De Sovjets hebben aangeboden 20.000 ton broodgraan per eind November te sturen en in de volgende maanden zullen nog veel grootere voorraden beschikbaar zijn, aldus de correspondent. Mijnwerkersstaking voltrekt zich Nieuw onderling overleg over Triëst Naar Reuter meldt, heeft de ïtaliaansche ambassadeur te Washington van zijn regee ring opdracht gekregen zich in verbinding te stellen met de Joegoslavische vertegenwoor- digers te New York en hen uit te noodigen hebben ongeveer 68.000 mijnwerkers concrete voorstellen te doen betreffende di- in de Ver. Staten het werk neergelegd en recte besprekingen tusschen de beide landen men verwacht, dat in de komende 48 uur inzake Triëst en de grenskwesties. 362.000 man hun voorbeeld zullen volgen Verder wordt gemeld, dat de premier van De waarnemend minister van Buitenland- Joego-Slavië. maarschalk Tito, voorstellen sche Zaken te Washington, Acheson, heeft heeft gedaan aan de rtaliaansche communls- verklaard, dat de mijnwerkersstaking niet ten. alleen „een ernstige slag" zal beteekenen Vertegenwoordigers van Italië zullen voor de vreemde landen, die steenkool van de Woensdag de vergadering der economische Ver. Stalen ontvangen, maar door de binnen- commissie van de ministers der groote vier landsche transportmoeilijkheden, die van de bijwonen. Zij kunnen dan hun meening ken- staking een gevolg zullen zijn, zullen ook de baar maken inzake die economische kwesties graanverschepingen naar het buitenland em- I van het vredesverdrag, die nog door deskun- stig worden belemmerd. digen der groote vier worden besproken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1