IJmuider Courant Een Ontwerp Triest steeds dichter bij oplossing Salarissen van het rijkspersoneel worden met tien pCt. verhoogd De provinciale begrooting voor 1947 Grieksche rebellen protesteeren 61e Jaargang No. 18489 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 21 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,—. - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OMTRENT de ontwerp-overeenkomst met de Repoeblik Indonesia, die Zater dag te Batavia door de Nederlandsche en Indonesische delegaties is geparafeerd, dient vooropgesteld te worden dat zij slechts het karakter van een ontwerp draagt. Dat volgt ten eerste uit het feit, dat de commissie-generaal (die eerstdaags zal terugkeeren) niet de Staten-Generaal maar alleen de Nederlandsche regeering vertegenwoordigde, die overigens zelf nog geen uitspraak over dit ontwerp heeft ge daan. De Nederlandsche beslissing ligt ten slotte bij de Staten-Generaal. Blijkens de gereserveerde houding, die prof. Romme als fractieleider der Katholieke Volks Par tij heeft aangenomen, kan van eenige ze kerheid omtrent de meerderheid in het parlement nog geenszins gesproken worden. De ontwerp-overeenkomst zelf draagt een voorloopig karakter. Zij is in menig op zicht vaag en als men haar met aandacht leest rijst de eene vraag na de andere, waarop men het antwoord niet kan vinden. Dit bemoeilijkt een definitief oordeel. Een bepaalde staatkundige verhouding wordt voorgesteld, maar de functioneering daar van is verbonden aan de instelling en wer king van bepaalde organen. Als nu de wijze van samenstelling en werking dier orga nen niet duidelijk wordt aangegeven, staat een oordeel over de staatkundige verhou ding niet op vasten bodem en loopt de kans, bij verdere uitwerking der plannen te moe ten worden herzien. Als men morgen een lid der commissie-generaal sprak zou men hem meteen vragen: Hoe hebt u zich de verdere uitwerking voorgesteld? Inmiddels zijn de twee delegaties, voor zoover haar beperkte bevoegdheden rei ken, tot overeenstemming' gekomen om trent de groote lyn der verhouding tus- schen de volken van Nederland en Indo nesië. Die betreft ten eerste: de spoedige vestiging van een souvereinen, democrati- schen staat op federatieven grondslag, ge naamd Vereenigde Staten van Indonesië, ten tweede de schepping van een Neder- landsch-Indonesische Unie. Het Koninkrijk der Nederlanden, dat nu Nederland, Ne- derlandsch-Indië, Suriname en Curacao omvat, zou volgens het ontwerp worden omgezet in die Unie. Deze zou dan bestaan uit eenerzijds het Koninkrijk (omvattend Nederland, Suriname en Curagao) en an derzijds de Vereenigde Staten van Indo nesië. En aan het hoofd van de Unie zou de Koning (Koningin) der Nederlanden staan. Daar is onmiddellijk aan toegevoegd, dat de decreten en' besluiten ter beharti ging van de gemeenschappelijke belangen door de organen der Unie zouden worden genomen in naam des Konings (der Ko ningin). Deze bijvoeging beperkt de positie van de Kroon kennelijk tot die van een symbo lische eenheid. Het valt niet te ontkennen dat in de groote lijn van dit ontwerp men verder is gegaan dan tot uitdrukking kwam in de verklaring van de Koningin van 7 December 1942, waarbij zelfbestuur binnen het rijksverband aan Indië werd toege zegd. Omtrent de vorming van de Vereenigde Staten van Indonesië en de werkwijze der organen van de Nederlandsch-Indonesi- sche Unie is de ontwerp-overeenkomst niet duidelijk. Zij verklaart, dat de Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een consti- tueerende vergadering, die zal zijn samen gesteld uit op democratische wijze aange wezen vertegenwoordigers van de Repu bliek (van Java en Sumatra) en van an dere toekomstige deelgenooten der Ver eenigde Staten. Partijen zullen in overleg treden (aldus stelt zij dan. verder voor) omtrent de wijze van deelneming aan deze constitueerende vergadering en dit zal ge schieden met inachtneming van de onder scheidene verantwoordelijkheden van de Nederlandsche regeering en de regeering der Republiek. Er wordt niet nader ver klaard, welke deze verantwoordelijkheden zijn. Evenmin blijkt, welke de bevoegdheid der organen zal zijn, die zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Vereenigde Staten van Indonesië, „even tueel mede door de volksvertegenwoordi gingen dier landen", ter behartiging van hun belangen in de Nederlandsch-Indone sische Unie. Dit zouden organen der Unie zijn, maar het schijnt wel van zeer groot belang te weten, welken beslissenden in vloed zij eigen1 ijk zouden kunnen uitoefe nen. Als gemeenschappelijke belangen zullen worden aangemerkt: samenwerking inzake buitenlandsche betrekkingen, de fensie en voor zoover noodig financiën, als mede onderwerpen van economischen en cultureelen aard. Ja, maar wat doen die colleges met al die belangrijke zaken? Het wordt niet duidelijk en de onduidelijkheid wordt geaccentueerd door een term als „zoover noodig financiën". Bij dergelijke formuleeringen denkt men vanzelf aan het feit dat Lord Killearn voorzitter was en aan de Engelsche werk wijze, die op zulke tastende wijze den weg naar overeenstemming pleegt te zoeken. Het ware dwaasheid te ontkennen, dat de Engelschen ten opzichte van de ontwikke ling van staatkundige verhoudingen in hun eigen Commonwealth of Nations een be- wonderenswaardigen staat van dienst heb ben. Met alle erkenning daarvan moet men niettemin vaststellen, dat dit een voor de Nederlandsche traditie ongewone werk wijze is en dat de Nederlandsche aard on middellijk naar preciseering van de geuite denkbeelden zal vragen. Ter behartiging van de belangen der Ver. Staten van Indonesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlanden in In donesië zullen door de onderscheidene re geeringen Hooge Commissarissen worden benoemd. Welke zouden taak en bevoegd heden zijn van de Hooge Commissarissen? Zijn zij bedoeld als gezanten in den gebrui- kelijken zin des woords of zouden hun be voegdheden en verantwoordelijkheden zich verder uitstrekken? Zoo rijzen tal van vra gen. Het is dus duidelijk dat deze ontwerp overeenkomst nog volstrekt geen afdoende beslissing omtrent de komende verhouding tusschen Nederland en Indië inhoudt. Zoo wel haar karakter als haar inhoud bewij zen dat. En daarom schijnt het, met inacht neming van de bestaande verhoudingen en toestanden in Azië, gewenscht haar vooral met rust en reserve te beschouwen en aan te dringen op nadere toelichting. Dit ont werp geeft slechts een verder stadium in de ontwikkeling van zaken, op weg naar een eindbeslissing, aan. Th P* Door de politie te Hillegom is een Pool aan gehouden die uit het kamp voor vreemdelingen te Nijmegen was ontvlucht en nu hier rond zwiert. Molotof vraagt binnen een maand rapport over troepensterkten De ministers van buitenlandsche zaken der groote vier hebben Woensdag overeen stemming bereikt ten aanzien van de be voegdheden van den gouverneur van Triëst op het gebied van de buitenlandsche zaken en rechterlijke macht, en tevens over de vraag welk orgaan der UNO de constitutie van Triëst zal moeten goedkeuren. Engeland en de V.S. wenschten, dat de constitutie van Triëst ter goedkeuring aan den Veiligheidsraad zou worden voorge legd. De Sovjet-Unie verzette zich echter hiertegen en tenslotte werd besloten, dat de constitutie door de Assemblée zou wor den goedgekeurd. De Fransche afgevaar digde wees er op, dat de gouverneur altijd het recht heeft een beroep te doen op den Veiligheidsraad aangaande eenig punt in de constitutie. Het Russische voorstel om een vrije ha ven in het gebied van Triëst aan te leggen werd eveneens aangenomen, onder voor waarde, dat het statuut door den raad der ministers zal worden opgesteld. Tegen het eind van de bijeenkomst be gon men met de bespreking van het Rus sisch voorstel tot een tolunie tusschen Triëst en Joegoslavië. Men verwacht, dat deze kwestie de belangrijkste zal zijn tij dens de vergadering van heden, welke om 22 uur begint. De besprekingen over Duitschland die, naar men aannam, Don derdag zouden beginnen, zijn uitgesteld en er is geen nieuwe datum genoemd. Sovjet-nota aan Italië De Sovjet-nota over directe onderhan delingen tusschen Italië en Joegoslavië over Triëst is Woensdag aan den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, Pietro Nenni, overhandigd. De tekst luidt: „De regeer ing der Sovjet Unie is van mee ning dat, indien directe onderhandelingen tussohen Italië en Joegoslavië in een geest van vriendschap tot een oplossing der pro blemen leiden en de raad der ministers van buitenlandsche zaken goedkeurt, dat zulk een oplossing in het vredesverdrag wordt opgenomen, deze onderhandelingen tot een hechter en Europeeschen vrede kunnen bij dragen, in het belang van de Vereenigde Volken". Naar het Italiaansche persbureau Ansa meldt, zullen de directe onderhandelingen tusschen Italië en Joegoslavië beginnen, nadat alle Joegoslavische voorstellen door de Italiaansche regeering zijn bestudeerd. In de Politieke Commissie Tegen de verwachting verscheen Molotof gisteren op de vergadering van de politieke commissie der UNO, om het standpunt van de Sovjet-Unie ten aanzien van de aanwe zigheid van geallieerde troepen in niet- vijandelijk gebied naar voren te brengen. Hij stelde voor, dat leden der UNO binnen een maand gegevens betreffende deze troe pen zouden overleggen en zeide, dat Ame rika zich hiertoe reeds bereid had ver klaard. De gegevens zouden moeten bevat ten sterkte en plaats van de troepen in niet-vijandelijke staten en de plaats van troepen in voormalig vijandelijke landen; verder, waar in bedoelde landen lucht- en marinebases zijn gevestigd. De bijzonder- Toen de U-brigade Batavia verliet, namen de leden plechtig afscheid van de geval lenen, die in een eeregraf bij Tjililitan zijn ter aarde besteld. Kolonel Sluyters legde een krans bij het monument. heden zouden betrekking hebben op den toestand per 1 November 1946. Molotof verklaarde, dat de Sovjet-Unie onmiddellijk na den oorlog maatregelen had getroffen haar troepen uit Noorwegen en Joegoslavië terug te trekken. In het be gin van dit jaar is begonnen met de ont ruiming van China. In Mei vertrokken de laatste Sovjettroepen uit dit land, aldus Molotof. Ook Perzië is reeds ontruimd. Slechts in Polen bevinden zich nog troepen ter bescherming van de verbindingswegen met Duitschland. Er zou hieromtrent met Polen echter geen verschil van meening bestaan. De Amerikaansche senator Tom Conally deelde in antwoord op deze uitlatingen me de, dat de sterkte der Amerikaansche troe pen in het buitenland nog 800.000 man be draagt. Noordersluis thans ook des nachts bruikbaar Gasboeien gelegd in het Buiten Noordertoeleidingskanaal. De Noordersluis te IJmuiden was tot dus ver door het ontbreken der noodige vuren, ter aanduiding van het vaarwater des nachts niet bruikbaar. Door het leggen van twee gasboeien resp. met een rood en een groen licht in het Buiten Noordertoelei dingskanaal en het in gebruik nemen van de geleide vuren, kan de Noordersluis ook des nachts voor in- en uitvarende grroote zeeschepen worden gebruikt. Verder is de witte gasboei van het Zui derdammetje in de buitenhaven op de scheidingslijn van de Noorder- en Zuider- sluis weer uitgelegd. Deze gasboei is hori zontaal rood en zwart gestreept en kan aan beide zijden worden gepasseerd. Het gaat met de verbinding van Amster dam naar de Noordzee langzaam maar zeker naar den vooroorlogschen toestand terug. Uitspraken in bonnenzaak Hedenochtend wees de Haarlemsche arrondissementsrechtbank vonnis in de distri butiefraude van Juni 1946 bij de firma Joh Enschedé en Zn. De hoofdverdachte, de 34-jarige G. M. van E., boekbinder van beroep, werd wegens ver duistering van coupures, conform den elsch veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Zijn medeplichtige, de 41-jarige boekbinder C. P. II. P., zal. eveneens conform den eisch. 8 maanden in de gevangenis moeten door brengen. De P.T T.-ambtenaar F. P. H., die de ge stolen coupures uit het gebouw wist te smok kelen, werd tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, overeenkomstig het door den officier van Justitie geëischte. Tenslotte luidde het vonnis tegen J. v. S den verkooper der kostbare papieren. 1 Jaar opsluiting. Tegen Van S. was een straf van 10 maanden geëischt. Vrijspraak voor parket-beambte. Voorts sprak de rechtbank den 27-jarigen Heemstedenaar W. R., die als beambte op het parket van den officier-fiscaal te Haarlem een gedeelte van een politiek dossier aan een belanghebbende zou hebben voorgelezen, vrij De elsch luidde in deze zaak 200.boete en 4 maanden voorwaardelijk wegens het schenden van een geheim. i Geïnterneerdenlijst ter inzage Op onze kantoren in Haarlem en IJmuiden ligt ter inzage lijst G 17, bevattende namen van geïntei*neerden op Java, die geëvacueerd zijn naar geallieerd gebied. Het woord is aan Mme de Staël Zorgen? Maar die vormen het tegenwicht in ons bestaan. Zonder zorgen kan ik mij het leven niet voorstellen. Een muziekcorps met een „kambing" (geit) was een evenement voor de Indonesische jeugd, die de aankomst van de Prins Bernhard-kapel in Batavia meemaakte en spoe dig vriendschap sloot met Kees de Bok. Vliegende paarden Dezer dagen zal vanuit Ierland een vlieg machine vertrekken met een wel zeer onge woon gezelschap: Acht renpaarden zullen den Oceaan overvliegen om in Californië deel te nemen aan wedstrijden. Zij zullen deze reis in 20 uur volbrengen, inpiaats van 10 dagen op een schip onderweg te zijn Dit zal de conditie der dieren ten goede komen en men hoopt in de toekomst een regelmatig lucht transport te kunnen instellen voor renpaar den DE „KLIPFONTEIN IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. Mej. J. Geldens, particulier secretaresse van de Koningin heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het m.s „Klipfontein", dat met 973 repa tri eerenden uit Indië in Rotterdam arriveerde. Mej. Geldens heeft zich met ver scheidene gerepatrieerden onderhouden en hen namens de Koningin hartelijk welkom geheeten in het vaderland. In het bijzonder heeft zij zich geïnteresseerd voor de verzor ging van de zieken aan boord Er komen nu nog vier repatrieeringssche- pen in Rotterdam aan. Na 1 Januari verwacht men ongeveer 15.000 evacués. Belangrijke onderwerpendie in de afdeelingsvergaderingen besproken worden Nog Russische troepen in Mantsjoerije? Uit Moekden wordt bericht, dat Sovjet- Russische troepen de Mandsjoerijsche ha ven D air en verlaten en meer dan 50.000 communistische troepen htm plaats heb ben ingenomen. Dr. Yeh, van het Chineesche departe ment van Buitenlandsche Zaken, herin nerde aan de Sovjet-Russische nota van 21 Mei, waarbij de Chineesche regeering op de hoogte werd gesteld van de ontruiming van Mandsjoerije door de Sovjet-Russische strijdkrachten. „Wij dachten niet, dat er nog Sovjet troepen in of buiten Dairen zouden zijn, daar het Russisch-Chineesch verdrag van 1945 bepaalt, dat geen Sovjet-Russische troepen in die haven zouden mogen wor den gelegerd. Dairen is nog niet door re- geeringstr-oepen overgenomen, omdat Chi neesche communisten nog steeds het om ringende gebied beheerschen". Buitengewone ministerraad Bespreking tusschen regeering en commissie-generaal Zaterdag zal een buitengewone minister raad worden gehouden, waarin de door de commissie-generaal bereikte resultaten zul len worden besproken. In den loop der vol gende week zal de regeering besprekingen voeren met de commissie-generaal, waarna het definitieve standpunt der regeering zal worden bepaald, Te rekenen van 1 October af De door den minister van Binnenland- sche Zaken ingestelde salariscommissie ad hoe heeft, zooals wö reeds mededeelden, definitief advies uitgebracht omtrent ver schillende voorstellen met betrekking tot de bezoldiging en de rechtspositie van het burgerlijk rijkspersoneel. Omtrent het voorgestelde is door de regeeringsvertegen- woordigers in de salariscommissie volledige overeenstemming bereikt met de daarin zitting hebbende centrale organisaties van het Overheidspersoneel. Het kabinet heeft zich inmiddels met het resultaat der besprekingen vereenigd en zal op grond daarvan aan de Kroon in overweging geven zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstig te besluiten. Met betrekking tot de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel bestaat het voornemen om de thans bestaande vaste en tijdelijke toelagen, in de basiswedden op te nemen. Hierdoor zal een administra tief noodzakelijke vereenvoudiging van het Bezoldigingsbesluit 1934 worden verkregen, terwijl deze bovendien van invloed zal zijn op de hoogte van de na het totstandkomen daarvan toe te kennen pensioenen. De huidige rijksbezoldigingen zullen, voorts gerekend van 1 October 1946 af worden verhoogd met omstreeks 10%. Ook deze verhooging zal aanstonds in de sala ris- en loonschalen en de vaste wedden worden verwerkt, waarna, voor zoover' noodig, administratieve afrondingen zullen geschieden, teneinde tot een sluitend ge heel te komen. De bestaande ongehuwdenaftrek ten be drage van 3% met de beperking, dat een ongehuwde nimmer meer dan 90% van de voor zijn functie geldende wedde mag ont vangen, zal vervangen worden door een uniforme ongehuwdenaftrek van 5%. In geval van huwelijk zal het totale bedrag van den ongehuwdenaftrek, welke vóór het bereiken van den 45-jarigen leeftijd op den ambtenaar is toegepast, aan hem worden terugbetaald. De nieuwe aftrek zal zich uitstrekken over het geheele burger lijk rijkspersoneel. Deze wijzigingen hebben eveneens be trekking op het onderwijzend en doceerend personeel bij het lager, middelbaar en hoo- ger onderwijs. Bovendien zullen de wedden van de onderwijzers nog afzonderlijk wor den herzién. De definitieve uitwerking van deze plan nen vergt eenigen tijd. Het ligt in de be doeling voor de periode van 1 October tot het oogenblik, waarop de plannen in wer king kunnen treden, een overgangsregeling te treffen. De besturen van de lagere publiekrech telijke lichamen zullen worden gewezen op de wenschelijkheid om soortgelijke maatregelen voor het provinciaal, gemeen telijk en waterschapspersoneel te nemen met dien verstande, dat het rijkssalaris- en loonpeil als absoluut plafond zal gelden. Voor het personeel op weekloon, werk zaam bij de lagere publiekrechtelijke licha men in gemeenten, waarin geen of geen groot aantal rijksweeklooners werkzaam is, zal bij de bepaling van de nieuwe loönen, behalve met het rijksloonpeil, dat in geen geval mag worden overschreden, rekening dienen te worden gehouden met het ty- peerende particuliere loonpeil ter plaatse. Met betrekking tot de verdere rechts positie zal het kabinet aan de Kroon de volgende maatregelen in overweging geven: verhooging der tijdelijke pensioentoe lage voor uitwonend jeugdig personeel en personeel, dat met eenvoudigen kantoor- arbeid of huishoudelijken arbeid is belast; intrekking van de korting van 1 y2 pro cent op de loonen van bepaalde arbeids contractanten; verbetering der geldende regeling van de overwerkvergoeding; vervroeging van het aanvangstijd- stip van het recht op kindertoelage, thans ontstaande op 1 Januari volgende op den datum waarop het kind geboren is, tot den eersten dag van de maand, volgende op dien datum; uitbreiding van den kindertoeslag tot kinderen van 13, 19 en 20 jaren, die dag onderwijs genieten; verhooging van het ziekengeld van de arbeidscontractanten, die volgens ambte lijke loonschalen worden betaald, tot 100% (thans 80%). Onderwijzers-salarissen Van officieele zijde wordt voorts mede gedeeld, dat in de commissie van advies en overleg inzake de onderwijzerssalarissen over de hoofdpunten van de salarisregeling volledige overeenstemming is bereikt. De commissie zal thans nog enkele neven zaken in behandeling nemen en hoopt bin nenkort haar advies aan de regeering te kunnen uitbrengen. De afdeelingsvergaderingen van de Pro vinciale Staten van Noordholland behan delden de begrooting voor 1947. Daarbij kwamen vele belangrijke onderwerpen ter sprake. Veel aandacht werd daarbij gewijd aan de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten, waartoe men, zooals bekend is, pas kon komen na een reeks verkiezingen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over den financieelen toestand der provin cie. O.a. werd opgemaakt dat de schuld der provincie B2yz millioen is. Aan aflos sing wordt uitgegeven f 4V2 millioen, wat neerkomt op 5.48%. Dit percentage wordt te hoog geacht, als het verlaagd wordt komt er geld beschikbaar voor noodzake lijke uitgaven. Gevraagd werd of het gerucht juist is, dat de minister van Financiën een aan schrijving tot Ged. Staten heeft gericht, houdende voorschrift om de belastingen ten top op te voeren. Er werd op aangedrongen de in 1938 ingevoerde korting van 10% op de subsi dies in te trekken. Gepleit werd voor een verhooging van de subsidie der Haarlemsche Or- késtvereeniging. De bestuursraden. Door vele leden werd de vraag gesteld, of tegen de onrechtmatige daden, door voormalige „bestuursraden" verricht, meer in het bijzonder wat betreft die handelin gen, waardoor zij zich persoonlijk bevoor deeld hebben, naast de strafrechtelijke actie door Gedeputeerde Staten ook een civiele actie zal worden gevoerd. Vier jaar geëischt tegen aannemers Woensdagmiddag stonden voor het Amster- damsche Bijzondere Hof de aannemers S. F uit Haarlemmerliede en W. B. uit Amsterdam terecht, die volgens de aanklacht tijdens de bezetting Weermachtswerk hebben uitge voerd, op Duitsche vliegvelden, de Fokker fabrieken en op andere plaatsen, waar het leggen van tankwallen en versperringen noo dig geacht werd, zooals in Zandvoort. Een zeer langdurig getuigenverhoor liet uitkomen dat de twee firmanten weliswaar politiek onverdacht waren, maar dat zij uit angst voor persoonlijke représailles voor de Duitsche opdrachten zijn bezweken. Een groot aantal getuigen décharge verklaarde, dat de verdachten in hun bedrijf een uitstekenden roep bij het personeel genoten. Laat in den avond kwam mr. W. Bakhoven, de procureur fiscaal tot zijn requisitoir en hij eischte tegen ieder der verdachten vier jaar Rijkswerk inrichting met aftrek. „Geen buitenlandsche hulp bij bevrijdingsactie Buitenlandsche correspondenten te Athene ontvingen gisteravond een com muniqué, dat zou zijn uitgegeven door het „hoofdkwartier van de democratische strijdkrachten in Noord-Griekenland" en geteekend door twee onderwijzers, ge naamd Ipsilantis en Lassanis, die er aan spraak op maken de leiders van de guer rilla-strijders in West-Macedonië te zijn. Het document, dat als plaats van her komst „ergens in Griekenland" vermeldde, protesteerde tegen de berichten, dat de guerrillastrijders door vreemde landen werden gesteund en bewapend, of dat zij uit die landen opereerden in hun actie „voor de bevrijding van Griekenland van de bezetting door vreemde troepen en monarchaal fascisme". Volgens het communiqué krijgen de guerrilla-strijders hun wapenen door ze op de „monarchistische-fascistische ben den te veroveren". Met verontwaardiging werd de beschuldiging van de hand ge wezen, dat de guerrilla-strijders dorpen platbranden, of andere gruweldaden be drijven. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar degenen, die het document hebben verspreid. Het dageljjksche incident- grensgebied twee wachtlokalen hebben aangevallen en uit elk lokaal de zeven man bezetting hebben ontvoerd. De Grieksche minister-president, Tsal- daris, heeft gisteravond in het parlement verklaard, niet van meening te zijn, dat de oppositie een anti-nationale politiek voert. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat hij dit eergisteren had gezegd. De leden van de oppositie, die eergiste- ren, onmiddellijk nadat Tsaldaris zijn thans teruggenomen verklaring had afgelegd, de bijeenkomst van het parlement hadden verlaten, waren gisteren weer aanwezig. Nederlandsche zeelieden redden schipbreukelingen tijdens cycloon Eenige leden van de bemanning van het K.P M schip „Boissevain" hebben onlangs acht personen gered van het wrak van een vaar tuigje. dat in den Indischen Oceaan tijdens een cycloon was vergaan. De purser van de „Boissevain" deelde aan United Press mede, dat. terwijl het schip zich een weg baande door de hooge zeeën, men plotseling een groep Indiërs opmerkte, die zich aan een vlot vastklampten en op eenigen afstand daarvan een ouden man die alleen op een stuk van het wrak ronddreef. De gezagvoerder gaf het bevel tot redding der drenkelingen en manouvreerde het schip De Grieksche generale staf heeft opnieuw j tot vlak bij het vlot. Vla uitgeworpen red- Drinkwater uit het IJselmeer? Betoogd werd, dat het noodig is, dat er klaarheid komt oVfer de plannen betreffen de de drinkwatervoorziening. Reeds in 1941 zijn gronden gekocht om op den duur drinkwater uit het IJselmeer te kunnen winnen. In het verslag over 1944 werd ge schreven, dat het noodig is om een pomp station met beperkte capaciteit te bouwen om een goed inzicht te krijgen in de mo gelijkheden. Ook was er een plan om water uit de rivieren in de duinen te pompen. Dit plan werd overbodig geacht als 't IJselmeerplan doorgaat. Aan Ged. Staten werd gevraagd mede te deelen wat nu precies de voor nemens voor de naaste toekomst zijn. De ziekenhuizen. Herinnerd wordt aan het plaatsgebrek in de Provinciale Ziekenhuizen. Toch is nog een belangrijk deel van de verpleegruimte in het Ziekenhuis nabij Santpoort in gebruik bij het Roode Kruis, terwijl ook In Duinenbosch te Bakkum nog enkele paviljoens niet kunnen worden gebruikt. Kunnen Gedeputeerde Staten mededee- len, welke stappen er zijn gedaan, om de volledige beschikking te krijgen over de Ziekenhuizen en wanneer naar hun oor deel de thans geheel onbevredigende toe stand tot het verleden zal behooren? zoo werd gevraagd. Regeeringsoverwinning in Roemenië Geallieerd klachtenbureau Radio Belgrado deelt mede. dat volgens de eerste berichten over dc uitslagen der Roemeensche verkiezingen van Dinsdag het regeerIngsbloc 70 a 71 procent van dc uitgebrachte stemmen heeft verkregen. „Dc oppositie heeft een zeer gering aantal stem men verworven", aldus radio Belgrado. De minister van staat, Mihail Romnicea- nu, lid van de Roemeensche nationale libe rale partij (oppositie), is tijdens een ver kiezingsincident te Galatz ernstig gewond iraakt. In het departement Dolo zouden twee oppositiepartijen (de nationale liberale partij en de boerenpartij) tezamen meer stemmen hebben behaald dan de regee- ringsparlijen. De „Universul" (een regee- ringsgezind blad) meldt, dat de regeerings- groepeeringen overal de overwinning heb ben behaald, Van de oppositiepartijen heeft de nationale boerenpartij (dr. Julius Ma- niu) het grootste stemmenaantal gekregen. Vertegenwoordigers van de oppositie be weren, dat zij in sommige stembureaux eerst toegang kregen, nadat de stembussen verzegeld waren. De missies der Vereenig de Staten en van Engeland hebben een bureau geopend, waar klachten aangaande de verkiezingen ingediend kunnén worden. Aanhangers van de oppositie zouden het centrale stembureau in Boekarest bestormd hebben, terwijl de verkiezingen nog aan den gang waren. Uitslagen in Boekarest Radio Moskou deelt mede, dat in de stad Boekarest 28 afgevaardigden van het bloc der democratische partijen, 2 afgevaardig den van di-. Maniu's nationale partij en 1 afgevaardigde van dr. Lupu's democrati sche boerenpartij zijn gekozen. Van de 638.575 geregistreerde kiezers in Boekarest hebben 515.513 gestemd. Op de verschillende partijen zijn de vol gende aantallen stemmen uitgebracht: Bloc der democratische partijen 424.626 Nationale partij 45.187 Democratische Boei-enpartij 15.530 Liberale, partij van Gratianu 12.974 Onafhankelijke sociaal-democrati sche partij van Petrascu 10.387 melding gemaakt van twee incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens. Volgens dit bericht hebben Albaneesche soldaten twee Grieksche grensposten aangevallen, waarmee zij in gevecht raakten. Tevens werd gemeld, dat 300 guerrilla strijders in het Grieksch-Albaneesche dingslijnen werden de schipbreukelingen aan boord getrokken. De oude man bleek echter te uitgeput te zijn om een lijn te grijpen en teneinde hem te redden zwom de twee en dertigjarige zeeman Dirk Kooy uit Amster dam, ruim tachtig meter door de kokende zee. Hij slaagde er inderdaad in den man aan boord te halen. Weerbericht Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met regenbuien, hier en daar met hagel of onweer. Eenige daling van tempera tuur. Telefoneeren met Batavia is thans mogelUk op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 10—17 u. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 10—1.7 uur is de verbinding slechts opengesteld voor regeerir.gsgesprekken en gewone particuliere gesprekken van zeer dringenden aard. Met Ban doeng kan op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 13—17 uur worden getelefoneerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1