IJmuider Courant Dr. van Mook treedt niet af in Duitschland Een Fransch compromis-plan Felle brand bij de Amsterdamsche markthallen Nederlanders onderscheiden, die hulp verleenden aan geallieerde piloten Begrooting van Justitie goedgekeurd 61e Jaargang No. 18490 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 22 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TE Washington zijn de Engelschen en Amerikanen aan het onderhandelen over de economische samenvoeging van hun zones in Duitschland. Daar is al maanden geleden in beginsel toe besloten, maar wij weten langzamerhand wel dat zulke rege lingen niet spoedig werkelijkheid worden. Aanvankelijk wilden de besprekingen hee- lemaal niet vlotten; pas in de laatste dagen is daar verbetering in gekomen. De Times verklaart voorzichtig, dat de vooruitzichten voor de komende besprekingen der vier groote mogendheden over geheel Duitsch land het bondige Engelsch duidt ze aan als „Four Power talks" ook lichtelijk verbeterd zijn. In de Engelsch-Amerikaan- sche besprekingen hebben de Amerikanen „bijna toegestemd" in een meer gelijkma tige voedsel-distributie tusschen de beide zónes. Ook zijn zij er „bijna" toe bereid, meer dan de helft van de kosten der beide zones op zich te nemen. Het blijft maar steeds treurig dat Roosevelt er niet meer is. Nu zijn er symptomen van een grooter bereidwilligheid tot samenwerking van de Russische zijde. Maar die mogelijkheid wordt alleen nog maar verondersteld, zegt de eerwaardige Times, die volstrekt niet van zins is teveel te beloven. De Russen hebben zich bereid getoond, de Engelschen en Amerikanen tegemoet te komen bij de verhooging van de industrie-limiet, dat wil zeggen: het aantal fabrieken dat in wer king gesteld mag worden en aan afbraak ontsnapt. Ook zullen de Russen kleine hoe veelheden tarwe en ander voedsel ver strekken aan de Britsche zóne. Te langen leste is de betreffende overeenkomst tot uitvoering gebracht en de Amerikanen zul len nu ook het een en ander aan de Rus sen leveren, wellicht als tegenprestatie. Dat weet de Times niet zeker. Wel merkt het blad op, dat snel en ingrijpend hande len noodzakelijk is, zoowel door de geal lieerden tezamen als door de Britsche re geering alleen. Want de toestand in het centrum van de Britsche zóne is „wan hopig critiek". Men leest dergelijke beschouwingen niet zonder een zucht. Zij herinneren aan het befaamde historische woord van den Zweedschen staatsman Oxenstierna, in een brief aan zijn zoon: „Mijn zoon, gij weet niet hoe slecht de wereld geregeerd wordt". Het gaat zeer slecht in Duitschland. De Britsche zóne is er bij uitstek kwaad aan toe, omdat zij in hoofdzaak industrie her bergt en op geen stukken na in haar voe ding kan voorzien. De oorsprong van al deze ellende ligt in Duitschland zelf en wij hebben geen reden om ons bijzonder teer hartig jegens de Duitschers te gevoelen. Maar als wij zien dat de toestand veel erger wordt doordat de bezetters, die nu eenmaal op zich hebben genomen Duitsch land te besturen, niet tot samenwerking komen en anderhalf jaar na de bevrijding nog eindeloos met elkaar hakketeeren, wordt ons respect voor de machtige mo gendheden er niet grooter op. De Engelsche pers protesteert zelf mét felheid tegen de wantoestanden in Duitsch land. Sir William Beveridge, de bekende econoom, is vervuld van ontzetting van een bezoek aan de Britsche zóne teruggekeerd. Hij heeft zijn dagblad-artikelen nu gebun deld in een brochure, die eerstdaags ver schijnen zal en waarin hij een beroep op zijn vaderland doet. Ik teeken hierbij aan, dat hij eerstdaags naar Nederland komt en dat wij Hollanders met hem wel het een en ander te bespreken zullen hebben. De „Observer", die Beveridge's artikelen ge publiceerd heeft, doet in haar laatste num mer een beroep op minister-president Att- lee om zelf een bezoek aan Duitschland te brengen. Het blad is. ervan overtuigd, dat hij het voortduren van dergelijke misère niet dulden zal. Sinds de conferentie van Potsdam is hij niet meer in Duitschland geweest en de Britsche zóne heeft hij nog nooit bezocht. Diezelfde Observer stelt in het licht, dat zoowel de lichamelijke conditie als het moreel van de bevolking achteruitgegaan zijn. Zij had gehoopt, dat na één winter van honger en koude verbetering in den toestand zou komen. Nu zullen de rantsoe nen dalen tot 1000 calorieën en de tweede winter laat zich veel kwader aanzien dan de eerste, want de reserves zijn op. Met de industrie is het treurig gesteld en de Ob server vraagt, of men de Duitschers voor hun volgenden dictator rijp moet blijven maken. Dat is zeker een belangrijke vraag. Het ongeluk van dezen tijd is het gebrek aan vooruitziend beleid. Laat ons beschei den zijn op dit punt, want Nederland deelt in de misère, zooals o.a. de annexatie- voorstellen aangetoond hebben. Maar ik meen dat ten aanzien van Duitschland zich ook andere dan politieke overwegingen moeten doen gelden. Het zou „in stijl" zijn, in democratischen stijl en in den trant der Westersche beschaving, als groot moedigheid noopte tot een bij zonderen drang, om den verliezer van den oorlog voor nood te vrijwaren. Is dat te mooi uit gedrukt? Zouden wij dan niet eens even, al worden wij zelf bij de grens tegenge houden en al hebben wij niets met het be stuur van Duitschland te maken, kunnen denken aan de kinderen in dat lnd en aan die Duitschers, die tegenstanders van het Nazi-régime zijn geweest en in voort durende ellende blijven ver keer en? Gij meent misschien, dat dit maar weinigen zijn. Neem dan de sombere verklaringen van maarschalk Montgomery en van gene raal Cochet, die 75% Nazi's in de Britsche zóne schatten. Zelfs als men dat aanneemt resten alleen in die zóne nog vijf millioen menschen dus meer dan de helft van ons volk in aantal die al hun hoop op de geallieerden hebben gevestigd en gruwen bij de gedachte aan een volgende Duitsche dictatuur. Het blijkt dat de Engelsche openbare meening in beroering komt tegen de toe standen in Duitschland. Dat is niet genoeg. Zoolang de geallieerden niet samenwerken en het Duitsche vraagstuk niet onder oogen zien en oplossen, tezamen met zulke direct- belanghebbenden als de Belgen en wij zijn, wordt er slecht geregeerd. Droevig- slecht. Er past gëen zachter woord voor. R. P. Smokkelaar doodgeschoten Bij Esbeek naderde gistermiddag een mili taire vrachtauto uit de richting van de Bel gische grens. Aan het bevel van de mare chaussee om te stoppen werd geen gevolg gegeven, waarop deze vuurde. Door een der kogels werd de bestuurder de 24-jarige mi litair P. T., doodelijk getroffen De tweede inzittende sprong uit den wagen en vluchtte. De wagen vervoerde voornamelijk Belgische tabak. Naar aanleiding van hardnekkige ge ruchten, die in de pers de ronde doen, als zou de Lt.-Gouveraeur-Generaal dr. van Mook de regeering verzocht hebben tegen het eind van dit jaar van zijn post onthe ven te worden, waarbij men zelfs meende te weten, dat dr. van Mook na de parafee ring van de ontwerp-overeenkomst zijn taak vervuld zou achten en zou worden opgevolgd door den directeur-generaal van algemeene zaken, dr. P. J. A. Idenburg, wordt thans uit Batavia medegedeeld, dat dr. van Mook deze geruchten gisteravond heeft tegengesproken. Indonesië en Australië „Indonesië" is voornemens diplomatieke betrekkingen met Australië te openen, zoo dra de onderhandelingen met Nederland zullen zijn beëindigd", zoo schrijft de „Melbourne Argus". Het Australische blad haalt verder een onderhoud met dr. Soekarno aan, waarin deze verklaard heeft voornemens te zijn een actieve politiek van goede nabuurschap ten aanzien van Australië te voeren, zoodra een overeenkomst met de Nederlanders is gesloten. Soekarno zeide verder, dat hij zeer veel belangstelling had voor de bevor dering van de samenwerking tusschen de beide landen en zeer gaarne zou vernemen, of Australië eveneens dergelijke plannen koesterde. Deze zouden naar Soekamo's meening niet beperkt moeten blijven tot het economisch terrein, doch zich ook tot de defensie moeten uitstrekken. „Wij wil len honderden studenten naar uw land zenden en wij zouden van u honderden Persvrijheid en U. N. O. In de algemeene vergadering der U.N.O. heeft mr, dr. L. J. C Beaufort (O.F.M.) gis teren een warm pleidooi gehouden voor het Philippijnsche voorstel tot het houden van een internationale conferentie over de vrij heid van berichtgeving. Hij zeide, dat Neder land immer een voorstander was geweest van vrije nieuwsuitwisseling ook op internatio naal gebied. Het zou misverstand en achter docht uitschakelen. „Dit is voor het Neder- lanösche volk altijd traditie geweest; de pers vrijheid heeft in Nederland altijd bestaan en bestaat er nog steeds." Prins Bernhard in Parijs Prins Bernhard is gisteren te Parijs aangekomen, waar hij de luchtvaartten toonstelling zal bezoeken, vergezeld van den Nederlandschen militairen attaché te Parijs, kolonel Kwantes en den Britschen militairen attaché te 's-Gravenhage, ko lonel Lucas. De prins heeft aan generaal De Beau- chéne, die in 1940 het bevel over de Fran- sche troepen te Bergen op Zoom voerde de versierselen van het commandeurschap in de Órde van Oranje Nassau overhandigd en aan commandant De Croix, van het kabinet van den minister van Óorlog, die van ridder in die orde overhandigd. technici en leeraren willen hebben", zoo voegde hij hieraan toe. „Wij hebben uw hulp noodig". De tekst van de ontwerp overeenkomst. Teneinde eventueel misverstand te voor komen met betrekking tot den door ANP aan de bladen verstrekten tekst van de ontwerp-overeenkomst tusschen de Neder- landsche en Indonesische delegatie, 'wordt het volgende medegedeeld: A.N.P. wijst er op, dat de thans gepubli ceerde tekst een terugvertaling is van de aan ANP geseinde geautoriseerde Engel sche vertaling van de overeenkomst, daar op het tijdstip van de publicatie nog geen officieele Nederlandsche tekst beschikbaar was. De Engelsche vertaling heeft, naar men weet, geen officieel Albaansche mijnen blijken na 1945 gelegd Nieuwe UNO-kwestie Volgens een woordvoeder te Rome van den raad voor opruiming van mijnen in de Middellandsche Zee is het thans definitief vast komen te staan, dat alle onlangs door de Britsche vloot verwijderde mijnen in de zeeëngte tusschen Korfoe en Albanië na 1945 zijn gelegd. Een deskundig onder zoek van ongeveer 23 losgemaakte mijnen heeft uitgewezen, dat deze minder dan 6 maanden in het water gelegen hebben en van Duitsche makelij zijn. Volgens dezen woordvoerder werd de zeeëngte in 1944 schoongeveegd na het terugtrekken der Duitschers en nogmaals in 1945. Men neemt aan, dat alle resultaten van de onderzoe kingen van den raad voor het vegen van mijnen ter beschikking van de UNO zullen worden gesteld. Twee S.S.-ers in doodkisten ontsnapt Twee S S-'ers uit een kamp bij Deurne heb ben kans gezien, in doodkisten te ontsnappen Zij werkten met tachtig anderen aan een be graafplaats voor gesneuvelde Duitsche sol daten, welke daar in de omgeving wordt aan gelegd. Het werk geschiedt onder toezicht van Amerikaansche soldaten Dezer dagen vertrok een Amerikaansche legerauto beladen met doodkisten, naar Zuid-Limburg om daar de stoffelijke resten van gesneuvelde Duit schers op te halen en naar de begraafplaats bij Deurne te brengen De twee S.S.'ers zijn toen in de kisten gekropen en meegereden naar Limburg. Daar hebben ze ongemerkt hun lugubere schuilplaats verlaten en zijn waar schijnlijk over de Duitsche grens verdwenen. Voor wereld-ontwapening en terugtrekking van troepen Naar Reuter meldt, overweegt de Fran- sche delegatie bij de UNO de hoofden der delegaties van de groote vijf in vergade ring bijeen te roepen teneinde tot een compromis te komen inzake ontwapening en opgave der troepensterkte. Een Fransch lid van de militaire staf commissie maakte bekend, dat de Fran- sche delegatie een plan aan het uitwerken was, waarbij de Algemeene Vergadering zou voortgaan met het coördineeren van de inlichtingen over de troepen, die de groote mogendheden in vreemde gebieden op de been hebben, zooals door Molotof was voorgesteld, en zich tegelijk zal verplich ten de geheele ontwapeningskwestie te be spreken, waarbij inbegrepen de kwestie binnenlandsche strijdkrachten, die ieder lid van de UNO binnen zijn grenzen heeft. De woordvoerder legde den nadruk op het volgende: Tot de UNO en de Vei ligheidsraad sterk genoeg zullen zijn om de collectieve veiligheid van de geheele wereld te waarborgen, is de belangrijkste taak het handhaven van het evenwicht tusschen de groote mogendheden, die op het oogenblik voor de veiligheid verant woordelijk zijn, en voornamelijk het even wicht tusschen de strategische posities van deze mogendheden buiten hun eigen gren zen. Dit komt neer op gelijktijdige en even omvangrijke ontruimingen van vreemde gebieden door alle groote mogendheden, die in die gebieden troepen hebben. In Amerikaansche kringen was men gisteravond optimistisch gestemd ten aan zien van een overeenkomst tusschen de groote vijf over de kwestie der troepen- telling. Wel blijven de Amerikaansche afge vaardigden er op wijzen, dat de binnen landsche troepen in de telling moeten wor den inbegrepen. Op het terrein van de Amsterdamsche markthallen aan de Jan van Galenstraat heeft een felle brand gewoedwaardoor tien opslagloodsen in de asch zijn gelegd. De brand ontstond gistermiddag omstreeks half vier, doordat een vonk van een lasch- apparaat, waarmee in de nabijheid werk zaamheden werden verricht, het rieten dak van een der loodsen in vlam zette. Het vuur sloeg over naar de andere opslag plaatsen, waarin onder groote hoeveelheden stroo aardappelen waren opgeslagen. Hoe wel de brandweer met drie motorspuiten en de drijvende motorspuit Jan van der Heij den" enorme watermassa's in de vuurzee spoot, laaiden de vlammen in het stroo steeds weer op. Het blusschingswerk duur de tot laat in den nacht voort. Een deel van den voorraad aardappelen kon gered worden. Russen zijn ontevreden over persbureau Tass Het orgaan van de Sovjet-Russische al gemeene commissie voor propaganda, „Gul- tuur en Leven", heeft critiek geoefend op het Sovjet-Russisch nieuwsbureau Tass, wegens „onvoldoende binnenlandsche en buitenlandsche berichtgeving". „Vele re dacteuren van provinciale bladen klagen er terecht over, dat de binnen- en buiten- landsche berichtgeving van het nieuws bureau Tass onvoldoende is en dat de be richten over voorname gebeurtenissen in het internationale leven veel vreemde en speciale terminologie bevat, welke voor den gewonen boer niet begrijpelijk is". In een onderteekende bijdrage in het zelfde nummer van „Cultuur en Leven", schrijft een redacteur van een plaatselijk blad: „De internationale verslaggeving van Tass vertoont vele tekortkomingen. De overzichten geven den lezer geen volle- dige weergave van de gebeurtenissen in jhet buitenland". Voorstellen, waarin het Amerikaansche gezichtspunt in een amendement-resolutie is vervat, zijn reeds door Amerikaansche deskundigen ontworpen, doch nog niet dooi de delegatie in haar geheel in beschouwing genomen. Brltsch standpunt. In de politieke commissie heeft Bevin een kort commentaar gegeven op het Rus sische voorstel tot onthulling der troepen sterkten. „Als ik het goed begrijp", aldus Bevin, „wordt de aanwezigheid van troepen in niet-vijandelijke landen beschouwd als een gevaar voor den vrede. Ook als zij zich daar met toestemming der betrokken re geering bevinden. Ik moge er aan herinne ren, dat in de periode tusschen de beide wereldoorlogen Engeland het eerste land was, dat met ontwapening begon. Daar door werden wij bijna door Hitier versla gen. Wat zou het lot van de wereld zijn geweest, als Engeland in 1940 had gefaald? Wij moeten de lessen uit den tijd tusschen 1918 en 1940 ter harte nemen". „Het standpunt van mijn regeering is, dat het voorstel van Molotof op zichzelf niet kan worden aanvaard, doch wel in dien het tezamen met de ontwapening wordt behandeld". Na de rede van Bevin werd de ver gadering tot morgen verdaagd. Roemeenscli linksch blok kreeg 85 procent der zetels Radio Moskou heeft gisteravond de of ficieele uit Boekarest ontvangen cijfers van de Roemeensche verkiezingen mede' gedeeld. De regeeringscoalitie heeft een groote meerderheid in het nieuwe parle ment behaald, nl. 85 procent der zetels. De cijfers waren: Democratisch Blok 348 zetels regeeringscoalitie Nationale Boerenpartij 32 Hongaarsche Nationale Liga 25 (in Transylvanië) Nationale Liberale Partij 3 Democratische Boerenpartij 2 Negentig procent der kiesgerechtigden bracht zijn stem uit, aldus radio Moskou, Naar de Londensche correspondent van de Volkskr. meldt, heeft de politieke ver tegenwoordiger der Britsche regeering in Boekarest een uitvoerig rapport met om schrijving van door de Roemeensche re geering gepleegde onregelmatigheden bij de verkiezingen naar Londen gezonden. Het rapport spreekt o.a. van vervalschte stembiljetten, waarvan fotografische be wijzen zouden bestaan. Moeilijkheden in Medan Het feit, dat de Indonesische delegatie in de gezamenlijke bestandscommissie te Medan nog steeds geen instructies heeft ontvangen, ofschoon zij beweert herhaaldelijk naar Ba- ,-tavia te hebben getelegrafeerd, veroorzaakt voortdurende moeilijkheden, aldus de Neder landsche Legervoorlichtlngsdienst. De Indo nesische delegatie heeft aangedrongen op be. zetting van verschillende Britsche posities. Dit is echter in strijd met de instructies, die de Britsche en Nederlandsche delegaties heb ben ontvangen. Tot nu toe is er nog geen mel ding gemaakt van aggressieve handelingen door de gewapende Indonesiërs, die voort durend het door de Nederlanders gecontro leerde gebied binnendringen- Plechtigheid in het Indisch Instituut In het Indisch Instituut te Amsterdam heeft de Amerikaansche ambassadeur Dr: Stanley E. Hornbeck aan vele Nederlan ders, die tijdens den oorlog aan geallieer de vliegers hulp hebben verleend, Ameri kaansche onderscheidingen uitgereikt. Onder de genoodigden bevonden zich de ministers van Sociale Zaken en van Marine, de Amerikaansche consul-generaal Albert Doyle, vice-admiraal Rost van Tonningën als vertegenwoordiger van de Koningin, Baron Van Wijnbergen chef van Het kabinet van den Commissaris van de Ko ningin in Noordholland, generaal Die- penrijkxs militair attaché van België en captain Jeffreys militair attaché van Groot-Brittannië. Nadat het stafcorps van de hoofdstedelijke politie de Amerikaan sche en Nederlandsche volksliederen had gespeeld, verwelkomde burgemeester d'Ailly de buitenlandsc'ne gasten. Hij schet ste voorts hoe belangrijk het werk der on- dergrondsche strijders geweest is. De Amerikaansche ambassadeur, dr. Stanley K. Hornbeck sprak zijn bewonde ring uit voor de heldhaftige daden van Ne derlandsche burgers. Hij was verheugd, als ambassadeur van zijn land in staat te zijn den pilotenhelpers een bewijs van de groo te dankbaarheid van het Amerikaansche volk te brengen voor het werk, dat- deze Nederlanders deden door Amerikaansche piloten aan gevangenneming te helpen ontsnappen. Daardoor hebben die Neder landers den oorlog helpen verkorten, want honderden vliegers werden in staatl gesteld weer actief aan den dienst deel te nemen. Meer dan tienduizend Nederlanders hebben deelgenomen aan dit gevaarlijke werk. Voor en door dezen arbeid hebben velèn ontberingen geleden, velen zijn ge deporteerd, hebben in concentratiekam pen verbleven en in vele gevallen was het einde de dood voor het vuurpeloton. Er zijn" verscheidene wed invet en weezen van mannen, die hun leven voor dit werk heb ben gegeven. Een voor een verschenen hierna de 52 Nederlanders op het podium om de eere- teekenen in ontvangst te nemen. De heeren K. Smit, Den Haag, die 29 vliegers heeft opgevangen en onderge bracht ondanks het feit, dat de Gestapo hem controleerde en J. H. Laatsman, kan selier eerste klasse bij de Nederlandsche ambassade te Brussel, die 112 geallieei'de vliegers heeft gered ontvingen de Vrij heidsmedaille met zilveren palm. Vijftig personen kregen de Vrijheidsmedaille met bronzen, palm. Distributiefraude te Enschedé De recherche van het Centraal Distri butiekantoor te Den Haag heeft in samen werking met de economische recherche te Enschedé eën onderzoek ingesteld naar een fraude bij de uitreiking van schoenenbon nen. Dit onderzoek heeft geleid tot de ar restatie van 12 ambtenaren, alsmede een ambtenares. Allen zijn in het politiebureau te Enschede opgesloten. BEVORDERD TOT ARTS. Aan de universiteit van Amsterdam is be vorderd tot arts de heer C. F. M. Robbers te Haarlem. Het woord is aan. S i r i u s Liefde en champagne hebben veel overeenkomst: ook in de katterigheid, als de qualiteit niet deugde. Sir William Reid Dick, een bekend Engelsch beeldhouwer, heeft opdracht gekregen enkele ontwerpen te maken voor een standbeeld van wijlen president Roosevelt, dat zal worden opgericht in de Grosvenor Square in Londen ter nagedachtenis van den overleden president en als Britsche hulde aan den grooten staatsman. Een van de modellen die Sir William Reid Dick vervaardigd heeft, gefotografeerd met den ontwerper. Moedige redding Gistermiddag had een opvarende van den vertrekkenden motorlogger Bali, KW 129, M. van der Plas, wonende te Katwijk, het ongeluk in de Visschershaven over boord te vallen. Van boord wierp men den drenkeling een reddingsgordel toe, maar hij kon deze niet houden, zoodat hij dreig de te verdrinken. De matroos Ketting van de Balï bedacht zich geen oogenblik en sprong den dren- keling na. Hij slaagde erin zijn kameraad van den verdrinkingsdood te redden. Red der en drenkeling waren toen spoedig op het droge. Van der Plas had het bewust zijn verloren, maar door toepassing van kustmatige ademhaling door eenige om standers, later bijgestaan door den heer Bakker van EHBO, kwam hij spoedig weer bij kennis. In het gebouw van de VEM werd hij van droge kleeren voorzien. Later werd hij per ziekenauto naar Katwijk overgebracht. „Zelfreizend" dok op de Noordzee Een door Noorwegen aangekocht drijvend dok. dat uit een Engelsche haven naar Kra- gerde in Zuid-Noorwegen moest worden gc- sieept. is Maandagmiddag j.l. op ongeveer 98 zeemijlen ten Zuidwesten van Lindesnes (Zui delijkste punt van Noorweger.) op de Noord zee losgelaten, daar de sleepboot, de „Fair- play 4". tengevolge van groot verbruik tijdens stormweer door haar brandstofvoorraad heen was geraakt. De sleepboot stoomde alleen op naar ICristiansand om te bunkeren en dan terug te varen om het achtergelaten dok weer op te pikken. Aanhoudend stormweer belette haar echter, weer van Kristiansand uit te varen, zoodat het dok nog ergens tusschen Stavanger en Aberdeen op do Noordzee bleef ronddrijven. Het onverlichte dok kan gevaar opleveren voor passeerende schepen. TWEEDE KAMER Naturalisatie van oud-Spanjestrijders (Van onzen parlementairen redacteur) Bij de voortgezette behandeling van dc be grooting van justitie in de Tweede Kamer vielen bij de afdeeling ..politieke delinquen ten" twee fronten waar te nemen, te weten het barmhartigheids- en het rechtsfront. Ex ponent van het eerstgenoemde was mr Don ker (P.v.d.A.), terwijl diens partijgenoot Scheps er recht tegenover stond. Deze ver klaarde dat volgens hem de ex-illegaliteit den slag om de zuivering en berechting had verloren. Mr. Donker gaf te kennen, dat bij de bevrijding veel te veel lieden zijn ge arresteerd. In belangrijke mate viel de schuld hiervan op rekening te schrijven van den P. O. D. en de P R A. insgelijks becri- tïseerd door jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) geeft al evenzeer reden tot klagen. Mr. Stokvis behoorde tot hen. die te verstaan gaven, dat al te veelvuldig de barmhartig- heidsijver het recht in het gedrang is gaan brengen. Overigens ging de communistische spreker er prat op, dat men onder de poli tieke delinquenten, bij wier vrijlating z.i. de willekeur een veel te groote rol speelt, geen communisten aantreft Dit gaf den minister aanleiding om den af gevaardigde t.oe te voegen, dat hij zich dus niet druk behoefde te maken over de vraag, of zijn lijfblad „De Waarheid" straks wel in de kampen zal mogen komen. Nu van alle kanten sterke aandrang op den bewindsman was uitgeoefend om de gedetineerden dag bladen te laten lezen, verklaarde hij zich be reid aan dat verlangen te voldoen, ofschoon dit niet wil zeggen, dat nu ook alle kranten tot hun beschikking zullen komen. Minister Van Maarseveen. die geen licht wist te ver schaffen omtrent het geval-Arnold Meijer, bleek niets te voelen voor mr Kortenhorst's (K.V.P.) denkbeeld om amnestie ten behoeve van politieke delinquenten te laten afkondi gen. Hij was voor handhaving van de dood straf bij de bijzondere rechtspleging, wensch- te ook niet in alle verdere doodstrafgevallen de executie achterwege te doen blijven en hield overigens een rede. welke bij de aan hangers van het barmhartigheidsfront onge twijfeld in goede aarde moet zijn gevallen Zonder hoofdelijke stemming ging zijn be grooting er door. hetgeen eveneens geschied de met de naturalisatie van een aantal oud- Spanje-strijders. die hierdoor hun Nederlan derschap kosteloos terug krijgen Dit laatste zal, zoo verzekerde de minister den heer Rool- vink (K V.P.), ook in voorkomende gevallen geschieden ten behoeve van anderen, welke zich in den verzetsstrijd verdienstelijk heb ben gemaakt Tot laat in den avond hield de vloed van oarlementaire welsprekendheid aan Tot hen. die hiertoe bijdroegen behoorde de heer Tuin (P.v.d.A.), die de noodzakelijkheid van her ziening der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten uiteenzette en gaarne Mislukte reddingspoging van luchtschipbreukelingen Een gemotoriseerde Amerikaansche red dingscolonne heeft zich met den meesten spoed naar het Italiaansche dorpje Bor- donnechia begeven en treft voorbereidin gen voor het beklimmen van een drie km hoogen berg, waarop de overlevenden van een neergestort Dakota-vliegtuig zich vol gens de berichten zouden moeten bevin den. Volgens te Lyon opgevangen radiobe richten van het verongelukte vliegtuig waren in het begin van gistermiddag de 11 passagiers nog in leven, acht waren echter ernstig gewond. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat alle reddingsexpedities gisteren zonder succes zijn teruggekeerd. De pogingen zouden heden worden voortgezet. Twaalf vliegtuigen zijn vanuit Istres opgestegen om de juiste positie der lucht schipbreukelingen vast te stellen. De over levenden, onder wie vrouwen en kinderen, hebben reeds 50 uren doorgebracht in sneeuwstormen bij een temperatuur van 20 graden onder nul. wenschte te zien, dat de gemeenten zooveel mogelijk haar zelfstandigheid zullen behou den. ook al moet dit het rijk een en ander kosten. Ook drs Korthals (P v.d.A.) die ver der eenige benoemingen critiseerde, waaron der die van oud-minister De Quay, een der voormannen van de Unie. tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. kwam voor de autonomie der gemeenten en tegen zekere centrallseerende neigingen op. Natuurlijk viel er weer een woordje over de Zondagswet, welke de heer Krol (C.H.) tot levend recht gemaakt wilde hebben Voor de huwende ambtenares trad mej. mr Tendeloo (P.v.d.A.)' in het krijt Haar partijgenoot Van Sleen sprak zich voor een wettelijke regeling der lijkverbranding uit Weerbericht TI.7DULI.rK OPKLAREND Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk afnemende Westelijke wind-met voornamelijk in de kuststreek nog enkele buien. Na een tijdelijke op klaring later weer toenemende bewol- ding en regen. Weinig verandering ln temperatuur. Eerste stakingsslachtoffers Lewis voor de rechtbank De Amerikaansche mijnstaking is thans volledig, waardoor talrijke fabrieken hun productie bedreigd zien. Vele hoogovens zijn stilgelegd, spoorwegen beperken hun dienstregeling en de Fordfabrieken zullen binnen 21 dagen moeten sluiten. Lewis, de leider der mijnwerkers, zal Maandag voor de rechtbank moeten ver schijnen en moeten aantoonen, dat hij het recht had de staking te laten doorgaan. Kan hij dit niet, dan zal een proces tegen hem worden gevoerd dat 27 November zal beginnen. In West-Virgin ia zijn twee mijnwerkers als eerste slachtoffers van ongeregeldheden gevallen: zij werden bij een schietpartij ge dood. Het geschil tusschen Z.-Afrika en Voor-Intlië spitst zich toe Het geschil tusschen Voor-Indië en Zuid- Afrika bereikte gisteren in de algemeene vergadering van de UNO een nieuw sta dium door een Voor-Indische motie, waar in wordt verklaard, dat de betrekkingen tusschen de beide landen verslechterd zijn en waarschijnlijk nog meer zullen lijden, indien niet onmiddellijk een bevredigende regeling wordt bereikt. Voor-Indië eischt dat de UNO een onder zoek zal instellen naar aanleiding van zijn klacht dat Zuid-Afrika een rassenonder scheid maakt ten aanzien van de 250.000 Indiërs die daar verblijven. De klacht is ontstaan door een wet waarbij het recht tot het aankoopen van land voor Indiërs wordt beperkt tot bepaalde landstreken. De Indiërs noemde deze wet de „ghetto- wet". Maarschalk Jan Smuts, premier van Zuid-Afrika, heeft op een gezamenlijke bijeenkomst der juridische en politieke commissies van de UNO een rede gehou den, waarin hij verklaarde er in toe te stemmen dat de Vereenigde Volken de klacht van Voor-Indië tegen Zuid-Afrika bespreken. Hij betwistte echter dat de Ver eenigde Volken het recht hebben in deze aangelegenheid tusschen beide te komen. „De inmenging der UNO in de binnenland sche aangelegenheden van de aangesloten staten moet tenslotte tot een ramp voor de organisatie en voor den wereldvrede leiden", aldus Smuts. De Bulgaarsche eerste minister. Georglef. heeft in de groote nationale vergadering te Sofia het ontslag van zijn kabir.et ingediend en voorgesteld, dat de zitting der vergadering zal worden verdaagd tot het nieuwe kabinet zal zijn samengesteld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1