Een korte definitie Imposante luchtvaart-tentoonstelling in Parijs Ex-Officier van Justitie voor het tribunaal Wereldnieuws Gedwongen leening voorgesteld in plaats van vermogensheffing Het i avontuur van Thomas Toverbal De toekomst heeft vleugelen (Van onzen G.P.D,-Correspondent.) Ik stond voor het loket van de 17e Inter- nationale Luchtvaart-tentoonstelling in Parijs en begreep de waag eerst niet goed: of ik een dag- of een weekkaart wilde hebben? In mijn onbevangenheid van aeronau- tiscli noviet meende ik namelijk de zaak in een paar uur wel te kunnen bekijken, Maar toen ik zes uur later op de Champs- Elysées naar een taxi stond te wenken, bad ik juist de rez-de chaussée van het Grand Palais doorkruist: de Gloster Meteor gezien het Engelsche monster Waarmee Captain Donaldson het snel heidsrecord heeft verbeterd een paar luehttaxis en de verschillende stands der luchtvaartmaatschappijen (a propos, wist u dat het totale traject van de K.L.M. thans drie maal zoo lang is als in '40?) Er restte me nog schrikbarend veel: de hélicoptères, de dubbeltuirbo-apparaten, de medische aideeling en de rest. Ik voelde me beschaamd als een onervaren kunstminnaar uit de provincie, die in een verloren achternamiddag het Rijks museum dacht te kunnen „doen" en na uren bemerkte, al zijn tijd in één enkele zaal te hebben opgebruikt. Maar ik bèn teruggekeerd en de ervaringen van een halve week zwervens door het Grand Palais heb ik in de hiervolgende regels Voor u gecondenseerd. Een opwindend avontuur, deze expositie. Ik voel me tot geestdriftig aerophiel bekeerd. In 1938 vond de laatste internationale luchtvaart-tentoonstelling plaats. Dat was nummer 16. Op 15 November 1946 opende Premier Bidault in Parijs no. 17. De nummers 16 en 17 perken een periode af waarin onder meer de tweede wereld oorlog plaats heeft gevonden, een oorlog, die gewonnen werd dat is al geen mi litair geheim meer door de mogend heden, welke de grootste luchtmacht had den. Het vliegtuig heeft den oorlog ge wonnen. Dat zelfde vliegtuig gaat nu het uiterlijk van den vrede bepalen. De con touren zijn in het Grand Palais al zicht baar. De organisatoren van deze expositie, met den actieven Franschen minister Til- Ion aan het hoofd, hebben zich ten doel gesteld de balans op te rnaken van 's we relds vliegtechniek en in het bijzonder Van haar ontwikkeling in het verloop dezer laatste acht jaren. Acht landen hielpen er aan mee: Frankrijk, Amerika ofschoon op beperkte schaal, aange zien op het zelfde moment in Cleveland de „American National Aircraft Show" gaande is Engeland, Tsjecho-Slowakije met een 'heel uitgebreide .inzending Nederland, Italië, Zweden en Zwitserland. Tezamen 275 stands. Het vliegtuig wint. De toekomst, zei men vroeger, hangt !n de lucht. Vandaag staat de toekomst in de lucht beschreven. Ze heeft vleugels. Het verleden dreef op het water. Een meneer bij de Fransche stands van Laté 631 de zelfde klasse waartoe de ver ongelukte Lionel de Marinier behoorde heeft het me overtuigend uitgelegd. Hoe lang, vraagt hij me, deed de Normandie over de overvaart? Een dag of zes, schat ik. Precies 108 uur, meneer. En hoeveel denkt u dat de Laté 631 er noodig heeft? Ik weet het niet precies. Precies 20 uur, meneer. Ik vind het vlug, maar de prijs. De man wordt vurig. Wat mag een Normandie kosten van daag? Geen flauw benul. Die mag 10 milliard francs kosten, meneer. En een hydravion? Ik geef 't op. Goed: 150 millioen. De Normandie (gaat deze propagandist voor de toekomst verder) maakte per jaar maximaal 36 rei zen en bracht 37y2 duizend menschen heen en weer. Deze Laté met haar 72 ton kan jaarlijks 100 reizen aan. En als u nu even mee wilt rekenen: voor één schip koopt u, in dezelfde luxeklasse, een vloot van 63 vliegtuigen. We hebben ze niet eens noo dig. Laat ons zeggen dat we er negen bestellen vier zijn er trouwens al klaar. Die negen machines kosten dan dus zeven maal minder dan het schip, maar ze ver voeren 3000 passagiers meer in 1/5 van clen tijd. De bootreis ParijsNew York kost u vandaag 44.000 francs. Door de lucht: 39.000. En dat zal minder worden. U ziet. Ik gaf me gewonnen, hem de hand en bovendien de belofte een volgende Ame- rikaansche trip per Laté 631 te doen. En dat was waar hij me hebben wou. Een bar en douche-cellen aan boord, In dezelfde Goliath-klasse' wordt hier de NC. 211 geëxposeerd: deze vier-motorige kolossus met twee verdiepingen er is een bar en er zijn douche-cellen aan boord kan 150 man huisvesten. Hij haalt 400 km per uur en een 6 cylinder Berliet ca mion rijdt met gemak het ruim binnen. Vastgestelde prijzen voor chocolade en marsepein Er is alle reden om aan te nemen, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening mede, dat de fabrikanten zorg zullen dragen voor een behoorlijke voor ziening met chocolade-artikelen 'voor de ko mende feestdagen. Maatregelen, welke de over heid had moeten overwegen als de aflevering was blijven stokken, kunnen dan achterwege blijven. Er zal nauwlettend op worden toegezien, dat niet getracht wordt bijkomende kosten voor verpakking goed te maken door een product van mindere kwaliteit af te leveren. Met het oog op de feestdagen zijn afzonder lijke maximumprijzen vastgesteld voor speciale chocolade-artikelen en marsepein voor levering van detaillist aan verbruiker. Daarvoor gelden thans de volgende prijzen per 100 gram: Cho coladeletters, -harten en platfiguren (geen nor maal wieh'tigoed) in papier verpakking: f 0.35; in carton Verpakking: f 0.40. Niet bewerkte holle chocoladefiguren: 100 gram en zwaarder per stuk: f 0.55; lichter dan 100 gram per stuk: f 0.60. Bewerkte holle chocoladefiguren: 100 gram en zwaarder per stuk: f 0.60; lichter dan 100 gram per st.uk: f 0,65. Marsepein-vormwerk: f 0.50. Overige marsepein-artikelen,: f 0.35. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: Zweedsch Danstheater, 20 uur. Concertzaal: H.O.V. Ledenconcert, 20 uur. Luxor: Follies Girl (14 j.). Rembrandt: Het Meis je en het monster (14 j.). Palace: Onstuimig bloéd (1<8 j.). Alle drie om 14.00. 16.15, 19.00 en 21.35 uur. Frans Hals: De dansende piraat (a. 1.) 14.00. 16.30, 10.00 en 21.15 uur. City. De geheim agent (18 j.) 14,15. 16,30. 19.00 en 21.15 u. Spaarne: Verloren in de Wildernis (14 j.) 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg: „rphigeneia in Tauris" (Co- media), 20 uur. Bcgilnhofkapel: LIederenavond, Herman Schey, 20 uur. Concertgebouw: Gala avond (Haarlemsch Kunstcentrum), 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. Spaarnetheater tevens matinée om 2.30 uur. WELDADIGHEIDSZEGELS. „VOOR HET KIND." 2 2) Cent grijs. 4 (+2) Cent groen. 7(+2Jé) Cent rood. IO (+5) Cent violet-rood. 20(+5) Cent blauw. Beeldgrootte 2lx28%rn.m Kami. 12 /z x 12i^enA iv.pe Ghandi riskeert zijn leven voor verzoening De 77-jarige Hindoe Mahatma Gandhi is zonder lijfwacht naar Srirampoer, een door ongeregeldheden verwoest dorp in het Oosten van Bengalen, waar Mohammeda nen de meerderheid vormen, vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Gandhi, dat hij tot dit „nieuwe experiment in de tech niek van geweldloosheid" had besloten om den vrede tusschen Hindoes en Mohamme danen tot stand te kunnen brengen. Hij zou zijn normale voedingswijze hervatten, zoo dra het met zijn plannen zou strooken. Twee weken lang leeft hij op beperkte rantsoenen om „boete" te doen voor de on lusten te Bihar. Gandhi wil Oost-Bengalen niet eerder verlaten, alvorens hiji ervan overtuigd is, dat het wederzijdsch vertrou wen tusschen Hindoes en Mohammedanen hersteld is. Voor het Alkmaarsche tribunaal heeft te rechtgestaan mr. H. de B. gedetineerd in de rijkswerkinrichting te Hoorn. Hij was in 1933 lid van de N S.B. geworden. Tengevolge van het ih 1935 uitgevaardigde ambtenaren verbod moest hij bedanken, maar toen dit verbod werd opgeheven, trad hij weer toe. Hem werd ten laste gelegd, dat hij na Mei 1940 weer N.S.B.'er werd en bleef tot het ein de der beweging, voorts dat hij als secretaris en propagandist van het Rechtsfront optrad en drie deurwaarders van de Alkmaarsche recht bank onder pressie had beïnvloed, zoodat ook zij toetraden tot het Rechtsfront. In 1941 was hij lid van de S.S. geworden, doch toen van de leden de eed vereischt werd, be dankte hij. Nadat de officier van Jusitite, mr. G. B. van der Feen de Lille, door de Duitschers gegijzeld was, werd mr. T. van ambtenaar van het O. M tot substituut-officier bevorderd en bijna een jaar later tot officier. Bij zijn in stallatie gaf hij van zijn nationaal-socialisti- sche gezindheid blijk, door te zeggen, dat hij zich bij zijn taak zou laten leiden door zijn nationaal-soeialistische overtuiging. De leden der Alkmaarsche balie waren bij de installatie van mr. De B. T, weggebleven, waarvan rapport werd uitgebracht aan den secretaris-generaal van Justitie, prof. Schrieke. Toen de waarnemend ambtenaar van het O. M., mr. Smal zich verzet had tegen publicatie van een collectieve verontschuldi ging over de afwezigheid van de balie, kreeg hij bij een telefoongesprek door mr. De B T. de volgende woorden toegevoegd: „Ik zit hier met twee Duitsche officieren en als je je excuus niet aanbiedt, laat ik je arresteeren." Beschuldigde ontkende dit. Er werden tal van déchargeerende verkla ringen voorgelezen, waaronder een van den president van de Alkmaarsche rechtbank, mr, baron C. van Tuyll van Serooskerken en van den rechter mr. De Flines, die gewaagden van de onpartijdige houding van beschuldigde. Deze zou voorts een hoogen functionaris van de N.S.B. inzage van een dossier geweigerd hebben met de woorden: „Ik zit hier als officier en niet als N.S.B 'er en ik heb met den leider niets noodig!" Mr. IT, Schuurman, de verdediger, betoogde dat zijn cliënt nooit voor het tribunaal ver schenen zou zijn, als hij geen officier van justitie geweest was. Pleiter had vergeefs ge poogd hem buiten vervolging te stellen, doch IN DE WERELDPOLITIEK: Een der leden van de Oekramsche delega tie ter aligemeene vergadering van de UNO, Stadnik, werd, toen hi,| met een anderen Oekrainsehen gedelegeerde, Acivolna, in een van New York's straten een winkel binnen ging om iets te koopen., bij een schietpartij in het rech- terbovenbeen getroffen. Er waren nl. gangsters aan het werk in den winkel Hij werd later in een ziekenhuis opgenomen, waar hem een bloedtransfusie is toegediend. Zijn dijbeen is gebroken, maar verder is zijn toestand niet ernstig Marquis Childs, medewerker van het Ameri- kaaansche blad „Washington Post" meldt, dat de' Voor-Indische staal. Travancore de levering van thorium een radio-actief mineraal aan Amerika heeft stopgezet op grond van het feit, dat Amerika geen atoomhommen ter beschik king van Engeland wel stellen. Britsehe autoriteiten hebben verklaard dat zij, daar de Maharadjah een zelfregeerende vorst is, geen opdracht kunnen geven de leverantie te hervatten. De vorst is zeer vooruitstrevend en staat op het standpunt dat aan zijn land toe- semming dient te worden gegeven, zelf een in stallatie voor de vrijmaking van atoomenergie te bouwen. De Japansche regeering heeft Donderdag 21 November bekend gemaakt, dat de in Januari aan generaal Douglas Mac Arthur verleende zui vering sop dracht thans ook uitgestrekt moet wor den tot het onderzoek van leidende figuren In particuliere ondernemingen. Tot deze onderne mingen, in totaal een 450-tal, behooren de voor naamste dagbladen en uitgevers, omroep- en filmmaatschappijen, vliegtuigbouwers, fabrikan ten van ammunitie en alle uitgesproken mono polistische maatschappijen, die betrokken zijn geweest bij binnenlandsehen of buitenlandschen handel, Janos Gyoengyoesy, de Hongaarsehe minis ter van bui tenia ndscirê zaken, heeft bij generaal Da9tlch, Tsjechoslowaaksch vertegenwoordiger te Boedapest, een protest ingediend tegen wal hij noemde gedwongen „deportatie" van 800 Hongaren uit hun dorpen aan de Tsjechische xijde van den. Donau naar S.ucLetenland, De vleugels van het gevaarte zijn zóó lang, dat men ze het Grand Palais dat niettemin niets van een kippenhok heeft niet binnen kon krijgen. Een paar stappen verder maakte ik kennis met de S. 20 en de S. 50, twee lichte machientjes die u zoo uw garage binnenstuurt. De S. 20 gebruikt 17 liter benzine op de 100 km. De S. 50 is een één-persoonskistje rank en smal als een Venetiaansche gondel voor een mensch van schappelijken omvang. Kennelijk een toestel, dat uit de oorlogsdagen stamt toen een embonpoint als een onweerlegbaar bewijs van onmaatschappelijke gezindheid kon gelden. Fokker exposeert. Fokker brengt een toestelletje in de zelfde soort: de F 25 met ruimte voor vier personen ook voor ziekenvervoer te gebruiken dat veel bekijks trekt (een Fransche buurman exposeert trou wens iets dergelijks, alleen hangt daar de cockpit onder de vleugels, terwijl die van Fokker er door gedragen wordt). De prijsklasse is ongeveer gelijk, circa 31250 Hollandsche guldens. Bij beiden zit de propeller achter, wat rustig is voor het uitzicht en handig met het oog op het sleepje van de avondjapon van uw vrouw, wanneer u 's nachts in Wassenaar terug komt van een feestje in Parijs. De twee welen zitten natuurlijk ook achter, onder den motor, een ander, bestuurbaar wiel zit vóór. Bij de vlucht gaan ze troliwens alle naar binnen. Ik vraag een manager van Frits Diepen hoe de zaken gaan. 't Is de eerste dag en er is dus nog weinig van te zeggen. Maar er is veel be langstelling. En in Holland hebben ze al 100 bestellingen voor de F 25 geboekt. Frankrijk heeft met deze tentoonstelling de wereld op imposante wijze haar vitali teit gemanifesteerd. Zij heeft den tijd ver staan. De luchtsport is hier zeer populair; er bestaan in Frankrijk momenteel niet minder dan 400 particuliere clubs. De luchtpost nam een enorme vlucht fi guurlijk en letterlijk iai 24 uur wordt momenteel een brief (op welk punt van Frankrijk ook gepost), waar dan ook in het land besteld. En Frankrijk is ook een der eerste landen waar de luchtvaart in directen dienst der medische wetenschap werd gesteld: wekelijks gaat men, in het bijzonder met kinkhoestpatiënten, de lucht in. Orly, het door de Amerikanen geoutil leerde vliegveld, wil een van 's werelds eerste luchthavens worden, waar 700 lan dingen per dag kunnen worden gemaakt en 30.000 passagiers verwerkt. De regee ring heeft een plan uitgewerkt dat in den aanleg van 300 vlieghavens voorziet. En u kunt er zeker van zijn, dat ze er komen. Parijs, November 1946. Vergoeding voor onteigening ten behoeve van wederopbouw Aan het college van algerneene commissa rissen voor den wederopbouw is in Mei 1945 bevoegdheid verleend tot het onteigenen van onroerende zaken ten behoeve van den weder opbouw. Dit college heeft thans ingesteld een centrale commissie voor de onteigenings vergoedingen, welke tot taak heeft advies uit te brengen over de toe te kennen vergoedin gen, De leiding berust bij ir. W. N. van Noo- ten te Rotterdam. De commissie zal van de wederopbouwbureaux uit het geheele land taxaties over de te onteigenen perceelen ont vangen en op grond daarvan haar adviezen uitbrengen. Zooals ook bij de vaststelling dei- rijksbijdragen in de oorlogsschade het geval is, kunnen betrokkenen binnen een maand na ontvangst van de mededeeling der onteige ningsvergoeding bezwaarschriften tegen het daarvoor vastgestelde bedrag indienen. ALKMAARSCHE MAKELAARS VEROORDEELD. Het Alkmaarsche tribunaal heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen twee Alkmaarsche makelaars, A. en M., die tijdens de bezetting huizen van Joodsche ingezetenen hadden verkocht en de synagoge en de Joodsche be graafplaats te koop hadden aangeboden. Zij werden ontzet uit de kiesrechten en uit het recht makelaar te zijn. A. kreeg 7500.en M. 8000.— boete. Nederland heeft op de internationale lucht vaarttentoonstelling in Parijs een aantrek- kelijken stand. Een Fokker 25 Promotor trekt veel bekijks. Het is een zakenvlieg- tuig", zooals het op de expositie wordt genoemd. President en leden van den Hoogen Raad geïnstalleerd Gisteren zijn bij het begin van de civiele zitting van den Hoogen Raad mr. dr. J. Dun ner als president, mr. N. C. M. A. van d.en Dries en mr. dr. W. A. J M. Fick als vice- presidenten, mr. P. H. Smits, mr. G. H. A. Feber en mr. A. Rombach als raadsheeren geïnstalleerd. In een toespraak zeide mr. dr J. Donner, dat de voorzieningen, die met deze installatie zijn voltrokken, bedoeld zijn als een afsluiting. Met deze bedoeling zou het in strijd zijn, thans nog weder in het verleden terug te treden. Mr. Donner volstond der halve met de verklaring dat de Hooge Raad zijn beste krachten zal geven aan de vervul ling van de hooge taak die hem is gesteld. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws, 18.15 Job an Jong. 18.30 Ned. Str.kr. 19.15 Lichte muziek. 19.30 „Ons ge loof". 19.50 Vrijzinnig Prot. nieuws. 20.03 Weer- praatje. 20.08 Zang-recital. 20.30 Lezing. 21.00 Men vraagtwij draaien. 21.30 Weekoverzicht. 21.45 Musette en Jodeiklanflcen. 22.15 Jazz. 22.40 Avond- wijding. 23.15 Glazoenof. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00 Het evangelie in Esperanto. 18.15 Vede laars. 19.15 Causerie. 19.30 Fantasie „Uit de lucht gegrepen. 19.45 Bijbelvertaling. 20.05 Bijbel en muziek. 20.40 Nieuwe Testament. 21.00 Orkest. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 23.00 Nieuwe Nederlandsche muziek. 23.30 La boutique fan tas que. Twee belangrijke en veelomvattende aangelegenheden wachten de in Lake Suc cess vereenigde afgevaardigden der UNO; aangelegenheden die de mate, waarin de allesoverheerschende wereldproblemen kans op een bevredigende oplossing heb ben, duidelijker dan ooit aan het daglicht zullen brengen. Deze twee aangelegenhe den hebben een gemeenschappelijken ach tergrond, die men het best zou kunnen omschrijven als: den vredeswil der volke ren, gevat in hun vrees voor den oorlogs- wil van een hunner. Het is een korte definitie, waarvan de begrijpelijkheid goeddeels aan de kortheid ten offer valt doch wanneer men ken nis neemt van de onderwerpen, die den hier gedefinieerden achtergrond bezitten, zal men tot de conclusie komen zij de in de definitie vervatte elementen inderdaad tot uiting brengen. In de eerste plaats is er het Russische voorstel reeds eerder in den Veiligheids raad te berde gebracht doch daar verwor pen waarin geëischt wordt dat de leden der Vereenigde Volken binnen een bepaal den termijn opgave doen van hun troepen die zich op het grondgebied van niet- vijandige landen bevinden. In de tweede plaats staat het, eveneens van Russische zijde afkomstige voorstel tot drastische ontwapening, dat binnen eenige dagen ge volgd zal worden door een Amerikaansch plan tot uitvoering van een wereldontwa pening en tot gelijktijdige garandeering van de veiligheid der landen, die deze ont wapening doorvoeren. De détails van dit Amerikaansche plan, dat door United Press werd aangekondigd, zijn nog niet onthuld, doch men verwacht stellig dat de door de Vereenigde Stten te opperen bewapenings- beperking uitsluitend de landmachten zal omvatten en niet de maritieme wapenen. Bij nadere beschouwing van den eerst- genoemden Russischen eisch en het laatst- noemde Amerikaansche voorstel moet opvallen, dat beide plannen beper- gen inhouden, die duidelijk zijn afge remd op een wederzijdsch wantrouwen en een ondubbelzinnig eigenbelang. De Rus sen vragen opgave van de strijdkrachten der UNO-leden op niet-vijandelijken bo dem zij hadden evengoed ronduit kun- Adres van de Kamer van Koophandel voor Zuidholland Naar aanleiding van het wetsontwerp in zake een vermogensheffing ineens, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuidholland aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden. Daarin wordt o.a. gezegd: „Door de aanneming van dit ontwerp van wet zou op betrekkelijk korten termijn on geveer twee milliard gulden aan de be- drijfs- en privé-huishoudingen worden onttrokken. Voor een belangrijk gedeelte zal dit geld worden gevonden uit de kapi talen, welke zijn belegd in de bedrijven. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat door de prijsstijging voor het drijven van zaken zonder twijfel veel groo- tere kapitalen noodig zullen zijn dan voor den oorlog het geval was, is het duidelijk, dat de politiek van herstel en wederop bouw in haar grondvesten zal worden ge schokt, wanneer dit ontwerp tot wet zal worden verheven. Reeds geïntimideerd door de vermogensaanwasbelasting op veel al fictieve toeneming van zijn activa, durft de zakenman zich niet meer te wagen in nieuwe ondernemingen en met het oog op de thans gepubliceerde fiscale voornemens k a n hij het in den regel ook niet meer. Goede kansen gaan daardoor verloren tot blijvende schade van ons land, dat juist nu zoozeer behoefte heeft aan frisch initia tief. Verbetering van den budgetairen toe stand is van dit wetsontwerp niet te ver wachten. Indien de opbrengst inderdaad ongeveer twee milliard gulden zal bedra den, dan kan op een rentevoet van drie procent de jaarlijksche besparing aan rente op de staatsschuld worden gesteld op onge- veed 60 millioen gulden. Daartegenover echter staat een aanmerkelijke daling van de opbrengst van andere belastingen. Al leen de derving' aan inkomstenbelasting zal een zeer aanzienlijk gedeelte van de rente besparing te niet doen. Naar schatting zal op zijn hoogst een paar tientallen millioe- nen guldens jaarlijks als reëele bate voor de schatkist overblijven. Daar tegenover staat, dat een ontplooiing van gezond initiatief in het kader van de politiek van herstel en wederopbouw zal leiden tot verhooging van de opbrengst van de belastingen. Een betere oplossing is dat het thans als gevolg van de vernietiging van zooveel reëele kapitaalsbestanddeelen in ons land aanwezige teveel aan geld middelen wordt gebonden door een gedwongen leening. Op deze wijze zou kunnen worden ver- krgen, dat zonder dat het teveel aan be talingsmiddelen onmiddellijk radicaal wordt opgeruimd, daarvan geen dreiging meer voor de monetaire positie van Neder land kan uitgaan, terwijl ieder die initia tief zal ontplooien ter verhooging van de Nederlandsche productie, daartoe van zijn vastgelegde kapitalen gebruik zal kunnen maken.Hierdoor zal geleidelijk ook de positie van 's rijks schatkist verbeteren. Het be ginsel van het aftappen van de voor sanee ring benoodigde geldmiddelen uit de ge maakte winsten, dat ongetwijfeld veel be vredigender is dan het afroomen van kapi taalsbestanddeelen, zal langs dezen weg tot zijn recht kunnen komen. Gezien de verschillende beperkingen om trent de waardebepaling, welke het wets ontwerp inhoudt, zullen de in effecten be legde kapitalen voor een overwegend ge deelte in de opbrengst van de belasting moeten bijdragen. Wanneer te dien aanzien op een onjuiste wijze wordt ingegrepen, zal dit een grond temeer zijn om ernstige verstoring van het economische evenwicht te verwachten. Termijn van invordering. Voorts zou de korte termijn van invorde ring, welke in het wetsontwerp wordt ge steld, niet minder dan een ramp betee- kenen. nen vragen, hoeveel man troepen Ameri ka in China heeft en hoe sterk de Engel sche strijdkrachten in Griekenland zijn, want daar alleen is het om te doen; daar immers loopen de Russische belangen ge vaar in het gedrang te raken. De Ameri kanen verzoeken ontwapening op het ge bied der veldlegers en niet op zee zij zouden evengoed ronduit kunnen zeggen dat zij wel willen ontwapenen wanneer zij. het machtige militaire apparaat, dat zij wel en de Sovjets niet bezitten, de vloot, op volle sterkte mogen behouden. Het is maar al te duidelijk, dat beide plannen een hevigen tegenstand zullen ontmoeten, wanneer deze beperkingen ge handhaafd blijven. De Vereenigde Staten hebben dat reeds laten blijken door Se nator Conally, hun vertegenwoordiger in de politieke commissie der UNO, opdracht te geven in antwoord op den Russischen eisch die Donderdag uitgesproken werd met een tegenvoorstel te komen, dat niet alleen de troepensterkte op niet-vij andelij k gebied, maar die in alle landen moet open baren. Het gevolg van zuil? een verruiming van het voorstel zou zijn, dat Rusland ge dwongen zou worden zijn troepensterkte in Bulgarije en Roemenië bekend te ma ken, iets, waarvoor de Sovjets meer dan huiverig zijn. Molotof, op deze wijze min of meer schaakmat gezet, zal niet aarzelen ten aanzien van de ontwapeningskwestie zijn sterkste pion naar voren te schuiven om op die manier revanche te nemen. Hij zal een ontwapening eischen op het geheele militaire terrein, te land, in de lucht en. ter zee. Amerika's sterkste troef, zijn vloot, is bij ontwapening zijn zwakste plek; want de beperking van een landleger kan te al len tijde snel teniet worden gedaan door het oproepen van reservisten, tewijl het materiaal in beperkten tijd kan worden vervaardigd. Maar een vloot, en dan een vloot van dien gigantischen om vang als Amerika er op na houdt, kan niet verdwijnen om in enkele jaren weer te verschijnen. En dat helaas blijkt toch weer het beginsel van de twee UNO- problemen te zijn, die hierboven worden aangestipt: Hoe kan de „vijand" de eventueele vijand weliswaar, doch in ieder geval concreet in zijn dreiging op ieder willekeurig moment worden overtroefd? De beantwoording van die vraag bepaalt de bereidwilligheid aan beide zijden, om afspraken te maken en practische beslui ten te aanvaarden. Daarom is de achter grond van deze en vele andere vraagstuk ken, die men onder het oog wil zien op de groote UNO-bijeenkomsten in de Vereenig de Staten, die. welke in een korte definitie zooals hierboven werd omschreven, kan worden samengevat. Een definitie die weliswaar spreekt van vredeswil, maar ook van vrees. Waar vrees is kan geen vrede zijn er zal dus een andere definitie moeten ko men, waarin naast het element van den vredeswil dat van het volkomen vertrouwen zal moeten schitteren, zoodat er voor vrees geen plaats meer zal zijn. .T. L. „Rest van de wereld" oefent tegenNed. Voetbalelftal In de week, voorafgaande aan den wedstrijd tusschen Groot Brittanmië en de „Rest van de wereld", welke ontmoeting op Zaterdag 10 Mei 1947 te Glasgow wordit gespeeld, zal in Nederland een oefenwedstrijd, worden georganiseerd tus schen de „Rest van de wereld" en het Neder- landsch elftal. Waar deze ontmoeting in ons Hand wordt ge houden is nog niet bepaald. Rusland en de F.I.F.A. Sovjet-Rusland heeft telegrafisch om aanslui ting bij de F.I.F.A. verzocht. Het congres van de F.I.F.A, heeft het bestuur gemachtigd over een eventueele aanmelding van Rusland zelf standig te beslissen. Men mag aannemen, dat het bestuur van de F.I.F.A. de telegrafische aan melding zal aanvaarden. Bovendien is een Vice- presidemtschap voor Rusland open gehouden, welke functie dus thans kan worden bezet. Rusland wil naar gemeld wordt deelnemen aan de Olympische voetbalwedstrijden, welke in 1948 te Londen worden gehouden en aan de wereldkampioenschappen, die in 1949 in Zuid- Amerika plaats vinden. Waterpolo-tournooi D.W.R. Dinsdag 26 November organiseert „De Water ratten" in het Sportfondsenbad te Haarlem het Jaarlijksche polotournooi om den „van Leersum- beker". Dit tournooi waaraan alleen Haarlem- sche clubs kunnen deelnemen geniet altijd groote belangstelling. De volgende vereenigingen nemen deel: HPC; Haarlem; HVGB; VZV: DWT en DWR. De bekerhouder van vorig jaar HVGB zal eert harden strijd moeten voeren om den prijs weer in het bezit te krijgen, de procureur-fiscaal had openbare behande ling geëischt, omdat beschuldigde een open bare functie had bekleed. Hij voerde voorts aan. dat beklaagde een idealist was en over tuigd N.S.B.'er. die geen verraad pleegde. In zijn jeugd lcwam hij reeds in Duitschland en Mussert was de huisvriend van zijn ouders. Hieruit is zijn belangstelling voor de N.S.B. te verklaren. Hij bleef lid. om stelling te ne men tegen de annexionistische stroomingen in de N.S.B. Als hij de functie van officier van justitie, welke hij niet ambieerde, had ge weigerd. was er een andere N.S.B.'er gekomen die wellicht met de Duitschers zou hebben gecollaboreerd, hetgeen van beschuldigde niet gezegd kan worden. Pleiter vroeg ten slotte clementie. Het tribunaal zal later uitspraak doen. Congres van den Arbeid In den Stadsschouwburg te Utrecht heeft de secretaris van de Stichting van den Arbeid, de heer E. Kupers, het congres van den ar beid geopend. De heer Kupers sprak over het vele werk, door de Stichting van den Arbeid verricht. Er wordt gewerkt in nauwe samenwerking met de ministers en in dagelijksch contact met het college van rijksbemiddelaars. Dit college is verplicht in kwesties van eenig belang het advies van de stichting in te win nen. Met de prijspolitiek heeft de stichting ook het economisch terrein betreden. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, sprak over de samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven op sociaal gebied. De overheid heeft veel bevoegdheden tot zicih moeten trekken, doe „hoe eerder wij die weer uit handen kunnen geven, hoe liever het ons zal zijn". De vroegere ongewenschte toestan den waren alleen te verbeteren door ingrij pen van de overheid. Prof. mr. dr. Slotemaker, gedelegeerde van de stichting, hield beschouwingen over de be- teekenis van de samenwerking in de Stichting van den Arbeid. In de stichting werken samen de groote centrale arbeidersorganisaties, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, de Nederlandsche Katholieke arbeidersbewe ging en het Christelijk Nationaal Vakverbond met de centrale organisaties van groot-werk gevers, middenstand en landbouw. Prof. dr J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau, was de volgende spre ker. Hij zeide dat de na-oorlogsche verschijn selen van zwarten handel en hét maken van excessieve winsten voor een gedeelte onver mijdelijke gevolgen van dien oorlog zélf zijn. In zooverre er dus misverstanden bestaan bij een belangrijk gedeelte van het Nederland sche volk omtrent den waren toestand, zou door betere voorlichting een deel van de te leurstelling' eveneens te vermijden zijn. Er bestaat daarnaast misverstand over de poli tiek, welke door de regeering is gevolgd. Deze is in menig opzicht vooruitstrevender dan door velen wordt gemeend. Indien haar een voldoend lang leven beschoren zou zijn, zal zij nog een belangrijk verdergaand program ma ten uitvoer brengen. Tenslotte behandelde prof. dr. H. R. M. van den Brink, hoogleeraar aan de R.K. universi teit te Nijmegen, het onderwerp der produc tieve volkskracht. NEEF VAN EEN VAN HITLERS MINISTERS VEROORDEELD. Het Haagsche tribunaal heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 74-jarigen mr. P. A. L. te Den Haag, een neef van een van Hitiers ministers. Hem was ten laste gelegd, dat hij van 1933 tot 1944 lid was geweest van de N.S.B., gedurende den oorlog' lid van Rechtsfront, lezer van het Nationaal Dagblad, Volk en Vaderland, de Deutsche Zeitung, lid van de Nederlandsch-Duifcsche Kuituurge meenschap en contribuant van het Studenten front. De uitspraak luidde: mterneering gelijk aan den tijd in detentie doorgebracht (11 Mei 1945 24 December 1945) verbeurdverklaring van het vermogen en ontzetting uit het recht tot uitoefening van de beroepen en het bekleeden van de functie van advocaat en procureur, zaakwaarnemer, bewindvoerder of curator, alsmede ontzetting uit de kiesrechten. Nederlandsche emigratie naar Australië De Australische minister van voorlich ting, Arthur Calwell, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat den Australischen gezant in Den Haag is ver zocht besprekingen met de Nederlandsche regeering te openen inzake eeri schema voor emigratie van Nederlanders naar Australië. Calwell deelde tevens mede, dat aan le den der geallieerde troepen bijzondere voorrechten zijn verleend, in het bijzonder waar het Nederlanders en Amerikanen be trof, teneinde hen aan te moedigen in Aus tralië te blijven of na ontslag uit den dienst daarheen terug te keeren. Verscheidene Nederlandsche en Noorsche militairen heb ben reeds toestemming gekregen in Austra lië te blijven, aldus de minister. Tekst van Bep Smits, met tekeningen van J. Giesberts 7. Op zijn zesde jaar ging Thomas naar school. Vader en moeder Toverbal hoopten, dat er in de teruggetrokken aard van hun jongen, door de omgang met kinderen van zijn leeftijd, een verandering ten goede zou komen. Op school leerde hij vlug en zonder merkbare inspanning, maar hij vond de les sen van meester Zoethout taai als diens naam. Het leek soms of alleen Thomas' lichaam in de schoolbank zat, maar zijn geest elders rondzwierfEn dat was ook dikwijls het geval. Dan dwaalde hij in ge dachten door verre landen, kruiste over wijde zeeën en beklom hemelhoge bergen. Daarom noemden de jongens hem plagend „de dromer", en daarom ook voelde hij zich eenzaam en trok hij zich meer en meer in zichzelf terug. Als de stem van meester Zoethout uur na uur voortzaagde als een verkouden brom vlieg en de dikke dropwijzers traag en on hoorbaar voortkropen over de bolle wijzer plaat met het stijve bloemslingertje van de witsuikeren schoolklok,... dan hoorde Tho mas meermalen een diepe zucht

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2