IJmuiden Per jaar 4500 echtscheidingen Eisch van acht jaar voor taxi-overval Jlex JAeatec Noodlanding in de woestijn D.C.IJ. wint van Oosterkwartier Dukel en Ligthart verloren In een spannenden wedstrijd tegen Dam club Oosterkwartier te Haarlem is het tiental van DCIJ er in geslaagd een for tuinlijke ovei-winning te behalen. Met drie invallers voor Suyk, Mertens en H. Buis werd gespeeld en het leek er eerst op dat de IJmuidenaren met groote cijfers zou den winnen. Toen kwam de sensatie aan de borden één en drie. Dukel en ligthart hadden beiden een betere stelling, doch in eens sloeg bij Dukel, door een fraai offer van Van Pelt, het spel om, en daarna kon de Haarlemmer de partij met een geestig zetje beslissen. Ligthart liep toen ook in een slagzet en DCIJ stond met 40 achter. Met drie invallers en een 40 achter stand door de nederlaag van twee „keien" leek het een hopelooze taak. Door fraai spel, vooral van H. de Boer, Dixhoorn, H. Laros en T. Dukel kwamen de punten los. Toen G. Postma weer verloor was het nog g6 voor DCIJ. Daarna behaalden T. Postma en L. Koetsier remise: 108 voor DCIJ. Het was bij dien stand dat de DCIJ- speler J. Waal in een nadeelig eindspel als het ware voor zijn club vocht. Zet na zet volgden de aanwezigen in ademlooze stilte het eindspel, doch Waal haalde een fraaie remise uit de partij en daarmede bezorgde hij zijn club de overwinning. DCIJ heeft thans in deze competitie twee wedstrijden gewonnen en één verlo ren. De uitslagen luiden als volgt: Oosterkwartier: IJmuiden: 1. Y. de JongA. Ligthart 20 2. Abe de JongH. Laros 02 3. W. v. Pelt—B. Dukel 2—0 4. C. BeckT. Postma 11 5. J. v. KlugtJ. A. Dixhoom 02 6. W. BeiderH. de Boer 02 7. J. NeeleG. Postma 20 8. C. BerkhoutT. Dukel 02 H. v. DuynL. Koetsier 11 S. HarwijnJ. Waal 11 10. Totaal 911 De vierde hoofdklasse-competitiewed strijd wordt 1 December gespeeld tegen Damclub Oost-Zaan. D.C.IJ. II speelt gelijk met Beverwijk I Voor de eerste klasse competitie speelde het tweede tiental van DCIJ tegen het eerste tiental van Beverwijk. De uitslagen luiden als volgt: DCIJ II: Beverwijk: 1. J. van StratenH. Diederiks 0—2 2. J. Kx-amerP. C. Bais 1—1 3. G. ScholP. Smit 1—1 4. P. v. d. VeldeJ. Oussoren 1—1 5. JonkerJ. Snel 1—1 6. L. KoetsierBakker 1—1 7. J. Smit—A. Peekei 0—2 8. J. Nannev. d. Outenaar 2—0 9. D. OttVessies 1—1 10. J. WaalReinhorst 2—0 Totaal 10—10 Vermeldenswaard is, dat de borden 1, 2, 3 en 8 van Beverwijk werden bezet door oud-DCIJ-ers, die door de evacuatie in Beverwijk hun woonplaats hadden gevon den. Diplomazwemmen in liet Velserbad De eenige overdekte zweminrichting in de gemeente Velsen voorziet in een be hoefte. Eens in de veertien dagen is er ge legenheid tot diploma-zwemmen. Voor diploma I slaagden: Egbertha Boers, Tineke Kaan, Anna Schager, Janna Redeke, Willy de Krijger, Gretha Fennema, Mar.g. Schepers, Elisabeth v. d. Harst, Aar tje Lokhorst, Fred van der Lijn, Freek Boevink, Cornells v. d. Groen, Klaas Te gel, Andreas de Neef, de heer G. E. Terp stra, mej. J. P. G. Gelderman en mevr. M. Th. Akkermansv. Wingerden. Diploma II kwam in het bezit van: Al- bert Baarveld, Roelf Nieborg, Louis Panis, Cornells Drijver, Joh. v. d. Werff, Ingrid van Loenen en Adolf Demmers. V.V.IJ.-Nieuws WIJ zal Zaterdag in Spakenburg den strijd aanbinden tegen IJselmeervogels, dat thans met 3 punten voorsprong voor WIJ de bovenste plaats van het rang lijstje van de 4e klasse-Zaterdagmiddag competitie District I bezet. WIJ zal zich dus geducht moeten inspannen, -wil het met de beide punten van het IJselmeer naar de Noordzee terugkeeren. De laatste wedstrijden heeft WIJ aardige resultaten behaald, zoodat men vol goeden moed ver trekt. WIJ 3 krijgt bezoek van Zandvoort- meeuwen. Hoogovenschaaktournooi Niettegenstaande de vele gedane toe zeggingen van buitenlandsche meesters, waaronder de nog in ons land vertoevende Canadeesche kampioen Yanofsky hebben de organisatoren van het Hoogoventour- nooi, door omstandigheden gedwongen, moeten besluiten, het komende jaar geen internationale deelneming te accepteeren in de eeregroep van dit tournooi, dat uit 4-, 6-, 8- en 10 kampen bestaat en dat van 4—12 Januari 1947 te Velsen wordt ge houden. Deelnemers zijn o.a. dr. M. Euwe, Cort- lever, Scheltinga en De Groot. Leger des Heils Het Leger des Heils in IJmuiden legt een groote activiteit aan den dag. Sprak Zondag jl. de bekende comman dant Durman; Zaterdag 23 November ko men 25 zuster-officieren en kadetten van de William Booth-kweekschool. Zij zullen Zondag een groote samenkomst leiden. Het betreft hier de eerste kadetten die na den oorlog opgeleid werden voor officier. Zij zullen na hun aankomst Zaterdagmid dag op verschillende punten van IJmuiden op straat zingen en des avonds zal een welkomstsamenkomst worden belegd in het gebouw van het Leger des Heils. Zondag wordt een drietal samenkom sten gehouden. Weer een nieuwe kotter In de Visschershaven is aangekomen de motorkotter Neeltje UK 60, gebouwd bij Jac. Bodewes te Hoogezand, voor rekening van den heer J. v. d. Berg te Urk. Het schip is uitgerust met een 120 P.K. In dustriemotor en meet 58 ton bruto en 20 ton netto. De afmetingen zijn 19.30 x 5.60 en 2.50 M. Filmavond der cultureele vereeniging De eerste filmavond, die de Cultureele Vereeniging gisteravond in het Rex-theater gaf is geen overweldigend succes geweest. De maatstaf, dien men bij het beoordeelen van cultureele films aanlegt, is ongetwij feld niet die van de gewone speelfilms, maar zij moeten toch zoodanig Zijn, dat zij de aandacht gaande houden en dit was bij de films, die het bijprogramma uitmaak ten, niet steeds het geval. De film van de Tennessee Vallei kon ons niet overtuigen van den rampspoed, dien de voortdurende overstroomingen der Tennessee veroor zaakten, alhoewel 't feit, dat men een heele serie stuwdammen bouwde om de rivier te bedwingen wel bewijst, dat er bij zoo'n overstrooming ernstige schade aan den landbouw werd veroorzaakt. Deze film had wel iets korter kunnen zijn. „Zand en Vuur" was een interessante verfilming van het glas, van den oervorm zand via den handen- of beter gezegd monden-arbeïd tot de moderne machine, die 130 flesschen per minuut produceert. De film van Toscanini gaf een duidelijk beeld van dezen machtigen orkestleider. Met een jeugdig temperament zweepte deze geweldenaar, die 76 jaar was toen de film gemaakt werd, het radio-orkest op tot steeds machtiger accoorden. Het was een uitjubelen der vreugde over de herwon nen -vrijheid in zijn geboorteland, Italië, dat hij, de man die de vrijheid lief had, den rug toekeerde toen het fascisme zich er van meester had gemaakt. Vele bezoe kers zullen deze film ongetwijfeld reeds hebben gezien, maar zij zullen er ook nu weer van genoten hebben. Jammer dat het geluid in het eerste gedeelte eenigszins ge sluierd was, waardoor de machtige tonen der compositie niet geheel tot hun recht kwamen. Zij nog vermeld, dat de film Rouen van het programma viel, doordat deze niet vertoond mocht worden en dat de zaal ge heel gevuld was. MARKTBERICHTEN De aanvoer was zeer gering. Deze bestond uit slechts 600 kisten viseh. Haring werd niet aan gevoerd. De besomming van den stoomtrawler was f 6430. Verdere besommingen: Motorlogger: IJM 204 f 2494. Zweedsehe kotter: GG 240 f4924. Kustvisschers: IJM 214 f 2634, IJM 318 f 55. IJM 202 f25, UK 66 f 8. UK 172 f 85, UK 69 f 215. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN. Te Scheveningen kwamen van de haringvis- scherij binnen de motorloggers SCH 132 met 700 kisten versche haring; SCH 141 met 700 kisten versche haring; SCH 107 met 900 kisten versche haring; SCH 133 18 last en 400 kisten versche haring. Voorts kwamen aan de markt 4 kust visschers met tezamen 50 kisten versche visch. De vangstberichten van hedenmorgen luiden; SCH 69 gisteren 60 kantjes; SCH 56 gisteren 32 kantjes; SCH 190 20 netten in voor 1 kantje; SCH 341 12 kantjes; SCH 443 10 kantjes uit de halve vleet; SCH 361 4 kantjes uit de halve vleet; SCH 118 10 kantjes; SCH 6 5 kantjes; SCH 223 10 netten in voor 1 mand; SCH 225 l mand; SCH 314 12 kantjes thuis stoomende; SCH 104 2 kantjes uit de lialve vleet; SCH 53 nog niet geschoten SCH 332 geen vangst. De overige schepen moesten nog halen te we ten SCH 50, 140, 275. 103, 89, 201, 402, 125, 20, 23. De toegang tot het kasteel Nijenrode in Breukélen, waar Prins Bernliard Woensdag middag het Nederlandsch Opleidings-Insti tuut voor den Buitenlandschen Dienst heeft geopend. Een dag zonder versche haring Voor het eerst sedert vele maanden was er Donderdag geen aanvoer van versche haring. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van het slechte weer. Fiets gestolen Ten nadeele van den vischknecht R., wo nende te Santpoort, is een fiets met lucht banden gestolen. Een groote strop voor den bestolene, die er dagelijks gebruik van moest maken om er op naar zijn werk in IJmuiden te rijden. Motortrawlers in reparatie De motortrawlers Claesje en Dirkje zijn tijdelijk uit de vaart genomen voor motor- reparaties. Agenda voor Velsen en Dmuiden VRIJDAG 22 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: 8 uur: De Waarzegger. Rex Theater: 8 uur: Gertrude. Thalia Theater: 7 en 9 uur: Mr. Wong. Café Griffioen: 8 uur: Lezing voor Win keliers Ver. Groot IJmuiden, R.K. Midden standsbond, afd. Velsen. Spreker jhr. dr. J. C. Mollerus. Gebouw Concordia: 8 uur: Filmavond G.O.I.W. ZATERDAG 23 NOVEMBER. Bioscopen: Zie Vrijdag. Rex Theater voorstellingen 7 en 9 uur. TWEEDE KAMER Onderzoek naar geval-Sanders Van onzen parlementairen redacteur) Bij de beantwoording van de opmerkingen over de bcgrooting van Justitie moest minis ter Van Maarseveen een keuze doen uit de vijf-en-dertig onderwerpen, welke men had aangesneden. Hij predikte altruïsme in het huwelijk en toonde met cijfers de schrikba rende toeneming van het aantal echtscheidin gen aan, dat gemiddeld 4500 per jaar bedraagt, hetgeen beteekent, dat ongeveer 10.000 kinde ren het slachtoffer worden. De minister wilde daarom de echtscheidingsprocedure niet ver gemakkelijken. Een commissie van onderzoek zal zich met de kwestie van het Bureau Nationale Veilig heid en het geval-Sanders bezig houden en tevens nagaan, of een dergelijke instelling onder Justitie dan wel onder den minister president thuis hoort. Nogmaals kwam de door den Hoogen Raad tijdens de bezetting aangenomen houding als ook het na de bevrijding niet vrijwillig ter beschikking stellen der zetels ter sprake. Mr, Donner (P.v.d.A.) wilde door middel eener motie hierover alsnog de teleurstelling der Kamer kenbaar maken, doch mr. Bachg (K. V..) die het, wat bedoeld verleden betreft, wel eens was met den voorsteller der motie, vond, dat deze zaak sinds de benoeming van mr, dr. J. Donner tot president afgedaan is. Zoo dachten ook anderen, o.m. mr. Terpstra (A.R.) er over evenals de minister, die betoogde, dat er voor een dergelijke uitspraak een jaar geleden aanleiding zou hebben bestaan, toen eigenlijk het vorige kabinet onder het heele geval een streep zette. Resultaat, dat ten slotte alleen de P. v. d. A. en de communisten voor de motie stemden, die met 1945 werd verworpen. Behalve o.m. betere salarissen van de rech ters. waarvoor mr. Bachg mee in het krijt trad, kwam de vrouw als rechter weer ten tooneele. Met mej. mr. Tendeloo (P.v.d.A.) en jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.). die vrouwelijke rechters op haar plaats acht ten, namen mr. Stokvis (Comm.), mr. Vonk (P.v.d.V.) en mr. Bachg (K.V.P.) hetzelfde standpunt in. Echter niet mr Tevpstra (A.R.). die de vrouwen wegens haar emotionaliteit minder geschikt voor het rechtersambt achtte en ook nog als bezwaar een wetsartikel van 1827 wist op te diepen. Dit laatste was ook den minister te kras, wat niet wegneemt, dat i hij op grond zijner levensbeschouwing voor I een.wagenwijd openstellen van rechtersplaat- sen voor vrouwen niet geestdriftig kon zijn, mede vanwege het probleem van de even tueel nog huwende vrouwelijke rechter, die, zonder Grondwetsherziening op dat punt, nu eenmaal niet kan ontslagen worden dank zij de onafzetbaarheid der zittende magistratuur Intusschen moest de minister erkennen, dat. hem eenige vrouwelijke inconsequentie niet vreem'd was: voor het benoemen van vrouwen tot de functie van kinderrechters ware hij n.l. wel te vinden. In de avondvergadering kwam minister Mansholt aan het woord om in te gaan op hetgeen een lange rij van sprekers zoo al in het midden had gebracht. Hij verklaarde dat de landbouwpolitiek van de regeering gericht moet zijn op versterking der zwakke schakels in den landbouw. In sterke mate zijn we nog steeds van het bui tenland (grondstoffenaanvoer en prijzen) af- Haagsche winkelbediende de hoofdverdachte Moesten zich Dinsdag de twee daders van de overvallen op taxi-chauffeurs, die op 25 en 26 Augustus zooveel beroering verweb- ten, voor de Amsterdamsche Rechtbank verantwoorden. Donderdag stonden voor het Haarlemsche college de drie verdachten uit 's-Gravenhage in een analoog geval te recht, dat op 17 Augustus in Halfweg plaats had en vermoedelijk als model heeft gediend voor de latere daden. De 22-jarige winkelbediende uit Den Haag, W. J. L., kwam op Zaterdag 17 Augustus, des middags omstreeks 2 uur met twee lcennisseo uit het Centraal Station in Amsterdam. Het drietal hield een blokband-taxi van de „Gre- vo"-onderneming aan en den chauffeur werd gelast naar „de kazerne in Halfweg" te rijden. Vlak. bij genoemd dorp ging de wagen den Osdorperweg op en op 50 meter van den groo- ten straatweg, toen de chauffeur zijn wagen wilde verlaten om zijn „klanten" bij het uit stappen behulpzaam te zijn. werd hem door verdachte L een revolver onder den neus ge houden. Toen de chauffeur, een zekere D. S uit Amsterdam, zich met den arm wilde be schermen, vuurde L., waardoor de chauffeur in zijn linkerarm en zijn borst, ter boogte van het hart. getroffen werd. De chauffeur vertelde ter zitting, dat hij zich niet herinner de of verdachte een bedreiging heeft geuit. Verdachte verklaarde, dat de revolver slechts bij wijze van intimidatie gebruikt was, waar op de president, mr. E. J. W. Top. opmerkte, dat het dan wel „een rare bangmakerij" was. De chauffeur sloeg op de vlucht en werd later door een arts uit Halfweg verbonden Verdaehte's kennis S ging achter het stuur zitten, maar reed de taxi in puin. Dank zij het optreden van een boer, werden de drie roovers, zooals men zich herinneren zal, den zelfden dag in Badhoevedorp gearresteerd. Limburg de trekpleister. Op een vraag van één der rechters, waar voor het drietal een auto noodig had, ant woordde verdachte, dat zij de wielerwedstrij den op den Couberg in Limburg wilden be zoeken. Verdachte L. verwarde zich tijdens het verhoor in zijn eigen verhaal, dat belang rijk afweek van de eerder afgelegde verkla ringen ten overstaan van den rechter-com- missarls, maar hij gaf toe de geestelijke vader geweest te zijn van het plan. Mr. G. W. F. v. d. Valk Bouwman noemde het gepleegde feit in zijn requisitoir zeer ernstig en hij achtte de tenlastelegging zoowel wat betreft de po ging tot doodslag als ten aanzien van den diefstal met geweldpleging bewezen De alge- meene preventie zou, volgens den Officier met een zware straf gediend zijn, maar de groote schuld van dezen jongeman lokt in de eerste plaats een zware straf uit. De eisch luidde acht jaar met aftrek van de preven tieve hechtenis. Hierna kwam de verdediger, mr. A. W. Hel- lema Jr. aan het woord, die voorstelde een psychiater te raadplegen en aandrong op een reclasSeeringsrapport. De volgende verdachte, S.. had als chauf feur gefungeerd. De officier noemde zijn aandeel minder ernstig dan dat van L. De eisch was 4 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger van S., mr Van der Goot, teékende S als één van de vele geestelijk ont spoorde jongelui, die ons land na den oorlog telt. Hij drong aan op een reclasseeringsrap- port. Uitspraken in al deze zaken op 5 Dec. Volkstelling op 31 Mei 1947 Volgens het A.N.P, ligt het in de bedoe ling der regeering op 31 Mei 1947 een volks- en bedrijfstelllng te houden, indien tenminste de Staten-Generaal zich met dit plan vereenigen. hankelük. Dit noopt mede tot handhaving der subsidicering van het levensmiddelenpakket Rationeele vcrdeeling van den grond moet worden bevorderd. Een prijsregeling voor wintergroenten is op komst; tevens mag de export geen oorzaak worden van een prijs stijging in het binnenland. Wat de aardappel prijzen betreft, zeer ongaarne was de minis ter tot weder-inschakeiing der Vebena over gegaan. Er moest echter iets gedaan worden voor de bevoorrading der steden. De vleeschdistributie en -rantsoeneering kan nog allerminst eindigen want tegen Februari of Maart zal het heel wat moeite kosten het tegenwoordige rantsoen te handhaven. Ver moedelijk zal dan een nog grootere vleesch- Invoer uit het buitenland noodig zijn. De „Willem Barendsz "kreeg bezoek van Neptunus „Wij passeerden op den 17den November om 14 uur den evenaar," zoo seint ons de speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz". De bemanning was in gespannen verwachting op de komst van Neptunus, die zich reeds enkele malen per radio had laten aankondigen. Wel nooit zal hij op zoo majesteitelijke wijze 2ijn ingehaald als aan boord van de zen walvischvaarder mogelijk werd ge maakt, doordat de „slipway" hem tot toe gang kon dienen. Het scheen nu alsof hij zoo uit de diepten van den Oceaan opdook. Hij schreed door de walvischstraat zoo als we de slipway noemen, met groot ge volg en begeleid door muziek. Kapitein Visser genoot de eer Neptunus op waardige wijze te ontvangen. De zeegod overhandigde hem, nu voor de eerste ma)l sinds 100 jaar een Nederlandsche walvisch vaarder zijn wateren bevaart, als blijk van waardeering, een oorkonde. Daarna begon het eigenlijke feest, waarbij de doop na tuurlijk het hoogtepunt vormde. Ook de dominé moest er aan gelooven. Deze kweet zich bovendien op voorbeeldige wijze van de taak, welke hij daarnevens te vervullen had door elk „slachtoffer" toe te spreken en een zeenaam te geven. Een onwillige, de kapper, die in figuurlijken zin op andere wijze poogde onder te duiken, werd voor straf aan een ketting gelegd om daarna een extra beurt te krijgen in den grooten wa terbak, die speciaal voor deze doopplech tigheid, waaraan 129 opvarenden zich moesten onderwerpen, was ingericht. De gebruikelijke inzeepingen en het scheren verwekten groote hilariteit. Bijzondere vermelding verdient de aan wezigheid van drie vrouwen op ons schip, dat na Kaapstad echter geen „vrouw aan boord" meer zal kennen. Ook zij moesten aan de plechtigheid deelnemen. In Kaap stad zullen zij de „Willem Barendsz" ver laten om zich aldaar met haar gezinnen te vestigen. Haar mannen zijn echte walvisch vaarder s. Wij hebben Neptunus tijdens zijn bezoek nog een kort interview afgenomen. Van de alvischvangst verwachtte hij goede resultaten en hij gebruikte de kernachtige uitdrukking: „Desnoods bevriezen voor de deviezen". De drie jagers varen nog steeds nevens ons. De drie achtergebleven vangschepen vertrokken enkele dagen geleden van Las Palmas om ons naar Kaapstad te volgen. Vandaag zagen wij de eerste walvisschen in de omgeving van het schip. Met de vangst zullen we echter nog wat moeten wachten. Maatregelen tegen niet-opgekomen dienstplichtigen Op last van den minister van Oorlog zal het hoofd van het centraal indeelingsbureau van het ministerie van Oorlog een register aan leggen van de tot gewoon dienstplichtige be stemde personen, die niet voldaan hebben aan hun verplichting om ter inlijving op te komen. Een nalatige, die aangehouden wordt, wordt rechtstreeks onder geleide gezonden naar het corps of den dienst, waarbij hij de eerste oefening moet volbrengen. Militairen die naar Indië gaan krijgen hooger soldij Ten aanzien van de soldij-genietende mili tairen, die worden uitgezonden voor den dienst in Indië is bepaald, dat hun van en met den dag van vertrek uit Nederland tot en met dien van terugkeer in Nederland een verhoogde soldij en een oorlogstoelage wor den toegekend. De verhoogde soldij bedraagt per dag: voor een ongeoefend soldaat f 1.05; soldaat 1.40, soldaat le klasse 1.75, kor poraal 2.10, sergeant-titulair 2.45. De C.C.D. blijft waakzaam Ambtenaren van den CCD hebben aan het station te Haarlem een man aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van tweedui zend melk- en boterbonnen. Deze bonnen waren bestemd voor menschen in Haarlem. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is gaande. De looncontróle is tamelijk gunstig ver- loopen en er werden dienaangaande geen processen-verbaal opgemaakt. BINNENLAND De centrale Eereraad voor de Kunst heeft uitspraak gedaan inzake den heer Gerand Ar- bous. die door den Eereraad voor Tooneel ge schorst werd voor den tijd van vijf jaar. De Centrale Eereraad sprak als zijn oordeel uit, dat er geen termen aanwezig waren eenige maatre gel op den heer Arbous van toepassing te ver- Op 10 December, den 281en verjaardag van het korps, zullen de mariniers na een afwezig heid van zes en een half jaar weer te Rotterdam terugkeeren en de nieuwe kazerne aan het Toe- pad in gebruik nemen, In Tsjecho-SlowakUe zün talrijke goederen opgespoord, welke de Dultschers in Nederland hadden geroofd, zooals gereedschappen, draai banken, transformatoren en eïectromotoren. Reeds zijn 42 wagons met dit materiaal, dat hoofdzakelijk afkomstig is van de Nederlandsche Spoorwegen, In ons land aangekomen. De kosten der rUKsbureaux worden gedekt door conscntgclden, welke voor een groot deel uit don invoer worden verkregen. Door vermin dering van personeel zijn de uitgaven van deze bureaux gedaald. Indien de opbrengst der con- sentigcldGn in 1947 daardoor een overschot op levert, zal dit aanleiding kunnen zijn lot ver laging der consenthefiing. Binnenkort is de instelling te venvachten van de Sn de Troonrede aangekondigde advies commissie Inzake de positie der Nederlandsche mijnondernemingen. Van de soo in Oostenrijk gekochte houten woningen zijn aan Gelderland 110, Limburg 320, Noord Brabant 230 en Zeeland 110 toegewezen. Een gering aantal blijft voor latere toewijzing gereserveerd. De Krijgsraad heeft den reserve-luitenant. D. A. te Den Bosch veroordeeld tot f 150 boete omdat hij als bestuurder van een auto geen ge volg had gegeven aan het stopteeken van een agent cn ook geweigerd had zijn papieren te laten zien. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen hield de propagandist der Neder landsche Spoorwegen, de heer Aiitheunisse Don derdagmiddag een lezing „Hoe gaat het bij de Spoorwegen?" Aan de hand van lichtbeelden en films gaf hij een korte uiteenzetting over de geschiedenis van dit belangrijke bedrijf cn vertelde daarna over wat er in de betrekkelijke korte periode na de bevrijding door de Spoorwegen is ge presteerd. Canclfdaat C. B. Th. Enklaar te Haarlem heft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Niehove. Tot uitbreiding van het kerkgebouw der Gereformeerde Kerk van Bloemendaal heeft de Kerkeraad een plan voorbereid. Het zal worden voorgelegd op een gemeentevergadering te hou den op Maandag 2 December. Tot gezamcnlRke kerkdiensten Sn de om geving van de Pijlslaan zal een commissie uit de Kerkeraden der Gereformeerde Kerken van Haarlem en Heemslede de noodige stappen on dernemen. De bevestiging en Intrede van Ds. van Arkel als predikant van de Gereformeerde Kerk van Haarlem zal plaats hebben op Donderdag 12 December'. Te Santpoort zijn door den kerkeraad der Gereformeerde Kerk benoemd tot ouderling de heeren H. Oderkerk en P, Toornvliet en tot diaken de heeren Z. A. de Ronde en J. van Rijswijk. Het. Comité tot viering van de Nationale Feesten te Ilillegom heeft van de feesten een batig saldo van f 428,64 overgehouden. Vanaf heden t/m Woensdag 27 Nov. LA SYMPHONIE PASTORALE (Gertrude) met PIERRE BLANCHAR en MICHèLE MORGAN. Toegang 18 jaar. City film. Amenkaansclie surplustonnage voor Nederland Voor den wederopbouw van onze han delsvloot is door de Nederlandsche regee ring een aantal schepen aangekocht in de Vereenigde Staten. De hier volgende ton- tange-cijfers zijn slechts voorloopig, aan gezien de schepen na aankomst Ln Neder land volgens de hier geldende normen zullen worden hermeten. De Holland'-Amerlka Lijn krijgt drie schepen met een totale dead-weight ton nage van 32.100 ton, de Vereenigde Neder landsche Scheepvaart Mij. één schip van 10.700 ton, de Java-China-Japan Lijn twee van samen 21.400 ton, de K.N.S.M. één van 8000 ton, de Mij. Oceaan twee schepen van samen 21.400 ton, de Hollandsche Stoom boot Mij. één van 8000 ton, de K.P.M. drie van 2.400 ton elk en de Petroleum Industrie Mij. één van 15.000 d.w.t. Verder heeft de Nederlandsche regee ring nog elf Liberty-schepen gekocht met een dead weight tonnage van ongeveer 10.500 elk. In Delfzijl binnengeloopen De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Visschersvaar tuigen is Woensdag nacht met den motorlogger MA 5 wegens storm in Delfzijl binnengeloopen. De Helga was Woensdagmorgen met de MA 5 op sleeptouw uit Wilhelmshaven vertrokken. FEUILLETON door Hans Hirthammer 18) Cookerel zweeg. Maai- het volgende oogenblik gaf hij zijn vriend plotseling een fermen klap op den schouder. „Ilc heb een uitmuntend idee, waarde heer! Dat we daar niet eerder aan gedacht hebben!" „Aan wat?" „Zoo moet het kunnen! Wij nemen de volgende maal Vischwa mee en dan ver wed ilc wat onder, dat wij hier den lang- sten tijd hebben gezeten!" XVIII. Neen, het kwam niet tot een verhoor van Ali Mohammed, want er deed zich onverwachts een incident voor. Toen Hans Been zich naar de tent begaf om miss Boyard het resultaat van zijn on derhoud mee te deelen, bemerkte hij, dat een der Hindoe's die blijkbaar in de buurt van den rotswand wat had rondgeslenterd, met alle teekenen van opwinding en schrik naar het kamp terug holde. Been trad hem in den weg. „Hallo, vriend, wat is met jou aan de hand?" De Hindoe was zichtbaar verlegen, toen hij daar den vreemden Sahib zoo plotse ling tegen het lijf liep. Hij trachtte zich echter zoo goed mogelijk te beheerschen en stamelde een of andere uitvlucht. Been, die zich na het onderhoud met den anderen inlander, toch reeds geprik keld voelde, geraakte door dit hei-nieuwe verzet geheel buiten zichzelf. „Vervloekte leugenbende!" schreeuwde hij, terwijl hij den man bij de schouders pakte en hem zoo heftig door elkaar schudde, dat hij tenslotte als een grashalm in den wind op zijn beenen waggelde. „Wil je onmiddel lijk de waarheid zeggen? Ik sla je hier op de plaats neer. als je me niet oogenblik- kelijk vertelt, wat je je kornuiten voor nieuws wilde mededeelen!" Om zijn woorden nog wat kracht bij te zetten, trok hij zijn revolver. De man keek scheel van angst en stotterde, ter wijl hij het wapen geen moment uit het oog verloor: „O, niet dood schieten, Sahib, alsjeblieft niet dood schieten, arme Chan- doelkar!" „Vertel dan op!" Het bleek, dat de man tusschen de rot sen naar dorre intangstruiken had gezocht om daarmee den voorraad brandstof voor het kampvuur aan te vullen. Daarmee was hij plotseling op een mensch gestooten, op een „Inglesi", die als dood echter de rot sen verborgen lag. Wederom greep Been den man bij den schouder, maar ditmaal was het meer een uiting van intense belangstelling. „Wat zeg je, een Engelschman?" „Ja, Sahib, hij had een uniform aan". Hans Been bedacht zich geen moment. Hij riep eenige inlanders bijeen, liet uit tentenstokken en dekens een draagbaar maken en spoedde zich daarop met zijn hulpcolonne in de door Shandoelkar aange- I duidde richting. I Zij behoefden niet ver te loopen. De ge zochte lag dicht bij een smalle spleet in de rotsen, waaruit hij zich naar buiten scheen te hebben gewerkt. Toen Been het lichaam bemerkte, snelde hij vooruit en boog zich er over heen. De Engelschman scheen inderdaad aan het eind van zijn krachten te zijn. Hij hief slechts even met moeite zijn hand op, mompelde een nauwelijks verstaan baar „thanks!" en liet daarop zijn hand weer slap langs het lichaam vallen. Intusschen waren ook de inlanders met de draagbaar naderbij gekomen. Voorzichtig werd de Engelschman hier op gelegd. Been rolde zijn jasje tot een bal ineen en schoof hem dit behoedzaam onder het hoofd. Met een vermoeid lachje betuigde de patiënt zijn erkentelijkheid. Bewogen drukte Been de hand van den totaal uitgeputten man. „Allright, sir; over een kwartiertje zijn we in het kamp. Een landgenoote zal zich over u ontfermen. Zoo aanpakken, menschen, en voorzich tig!" Terwijl hij naast de baar liep. bekeek hij het slachtoffer wat nauwkeuriger. Een prettig, markant gezicht, waarvan de oor spronkelijke trekken echter eenigszins schuil gingen achter een baard van dagen. Chandoelkar's verhaal met betrekking tot de uniform bleek op waarheid te berusten, maar het was niet die der Britsche troe pen, doch een, die hij niet kende: gi'ijs- groene breeches, jas en broek van dezelfde kleur en drie smalle zilveren sfcreepen op de epauletten. Plotseling ontdekte hij echter de drie letters op den kraag: B.I.A. British Indian Airway, natuurlijk! Onder deze omstan digheden kon het slachtoffer niemand an- dei-s zijn dan de piloot van het vermiste vliegtuig, waarom zij dezen tocht hadden ondernomen. ET scheen dus nu toch eenig licht te zullen komen in deze duistere zaak. Ellen Boyard keek verschrikt op, toen Been achter de baar de tent birmen trad. „Ik bi-eng u een landgenoot, die het zeker bijzonder op prijs zal stellen, als u zich over hem wilt ontfermen. Ik geloof, dat het een van onze verdwenen vrienden is". Toen de Hindoe's de baar hadden neer gezet, gaf Been hun een wenk de tent te verlaten. Daarna begon hij den piloot on middellijk te onderzoeken. Intusschen was miss Boyard reeds bezig den man met spijs en drank te verzorgen, want zij had direct bemerkt, dat dit het noodzakelijkst was. Handig bereidde zij uit water en vruchtensappen een verfris- schenden drank, dien zij hem behoedzaam ingoot. „De hemel mag weten, hoe lang onze vriend al gevast heeft!" zei Been, hoofd schuddend. „Overigens schijnt hem echter niets te mankeeren". Nadat de onbekende piloot nog een tweede glas had geledigd, begon hij reeds te glimlachen. „Het gaat al weer heel wat beter! Ik ben Edwax-d Hamilton van de B.I.A. Vex-moedelijk bent u hier om naar mij en mijn metgezellen te zoeken?" „Zoo is het, mister Hamilton, maar ik geloof, dat we vex-standiger doen dit ge sprek nog wat uit te stellen tot u weer wat op krachten bent gekomen. U moet nu wat eten en dan eerst maar eens flink uitslapen. Slechts nog één vraag: Is u iets bekend omtrent het lot van uw beide reis- genooten?" De verbazing en teleurstelling, die zich op Hamilton's gezicht afteekenden, spra ken boekdeelen. „O, ik had gehoopt, dat die zich al behouden en wel in uw midden zouden bevinden! Dan zal er wel geen hoop op hun redding meer bestaan". „Wij zullen maar niet direct het ergste vreezen. Kijkt u eens, sir, miss Boyard staat al met bord en lepel klaar! Eet smakelijk! Een overbodige wensch! Edward Hamil ton had een aanzjenlijk aantal onbarm hartige hongerdagen in te halen en hij voelde zich dan ook bijna te kort gedaan, toen miss Boyard hardnekkig weigerde het weldra geleegde bord opnieuw te vullen. „U moet wat geduld hebben!" lachte Been. „Wij mogen uw uitgehongerde maag niet ovexiaden". Hamilton bleek echter spoedig over zijn teleurstelling heen, want onder den in vloed van het lang ontbeerde voedsel, vie len zijn oogen toe en het duimde niet lang, óf hij lag in een verkwikkende slaap. Nog eenmaal echter sloeg hij zijn oogen op. „Oppassen!" lalde hij. „Wachtposten uitzetten! Roovei'sbende Daarna viel zijn hoofd opzij en bewees zijn regelmatige ademhaling, dat hij voor loopig niet wakker zou worden. „Dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. als je door louter verraders omi-ingd bent!" Been vertelde haar het gebeurde met de revolver en van Mohammed's po gingen om de feiten te verbergen. „Zou dat wapen van mister Hamilton zijn?" „Vermoedelijk wel, al begrijp ik dan niet, waar die knaap het gevonden kan hebben. Als het op dezelfde plaats lag, waai- wij Hamilton hebben gevonden, dan had hij toch ook de eigenaar van het wa pen moeten ontdekken". „Misschien heeft de piloot de revolver verloren!" Been streek met zijn hand over het voox-hoofd. „Het zal ons wel duidelijker worden, als Hamilton ons van zijn beleve nissen op de hoogte heeft gebracht. Laten wij op het oogenblik maar liever aan de waarschuwing van onzen vriend denken. Er zal wel niet veel anders opzitten dan dat wij vannacht om beurten waken". „Denkt u werkelijk, dat er bij onze Hin doe's van eenige vijandige gezindheid sprake is?" „Ongetwijfeld. In ieder geval dienen j wij er rekening mee te houden. Ik stel voor, dat u de eerste wacht voor uw reke ning neemt. Als die heeren inderdaad iets in hun schild voeren, zullen zij daarmee wel tot kort voor het aanbi-eken van den dag wachten". „Zooals u het gewenscht acht, mister Been!" „Wapens en munitie hebben wij vol doende in de tent. Ik wil nu nog gauw even een rondgang maken. Over ^en kwar tier ben ik terug". Hij onderzocht de lading van zijn re volver, stak deze binnen zijn bereik in zijn zak en juist maakte hij zich gereed de tent te verlaten, toen hij Ellen's hand op zijn arm voelde. „Mister Been, ik smeek u, wees voor zichtig!" Voor het eerst las hij angst in haar oogen. In een plotselinge opwelling drukte hij haar stevig de hand. „U behoeft u over mij niet ongerust te maken, miss Ellen!" Toen zün gestalte in de schemering ver dwenen was, liet Ellen Boyard zich in een veldstoel vallen, steunde haar hoofd in de handen en wachtte. Maar het eene kwartier na het andere verstreek. Hans Been keerde niet terug. XIX. Zij hadden het touw gehaald, dat nog op dezelfde plaats lag, waar het na Coo- kerel's mislukte afdaling was neer geval len. Floyd popelde van nieuwsgierigheid. „Zou je mij nu eindelijk niet eens willen vertellen, wat je van plan bent? Je haalt het toch niet in je hoofd als een fakir langs het loshangende touw naar boven te klimmen?" „Dat zou wel de meest elegante oplos sing zijn, die je kunt bedenken!" ant woordde Cookerel droog. „Maar helaas be- heersch ik die truc niet, niettegenstaande een fakir zich eens alle moeite heeft ge geven om mij dat kunstje bij te brengen. Ik kon het ding net zoo vaak in de lucht gooien als ik wilde het viel telkens v/eer op den grond, inplaats van te ver stijven tot een paal waarlangs ik naar bo ven had kunnen klimmen. Weet jij niet, Vischwa, hoe die heei'en 'm dat lappen?" „Dat komt uit het geloof voort, Sahib. Daarvoor is een sterke wil noodig!" „Zoo?" bromde Cookerel. „Nou, je zult het wel weten". Het was voor het eerst, dat zij met hun drieën de „provisiekamer" hadden verla ten. Cookerel's blessure was vrijwel ge nezen; hij had geen pijn meer. Nauwelijks hadden zij eenige meters in de duisternis afgelegd, toen Cookerel zijn hand op Floyd's arm legde en hem tot stilstand dwong. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3